Failliete boedelvan Hille kost Hooimeijer l'A miljoen Brand oorzaak van verlies Britse exportmarkt MEER openbaarheid in voogdij- en adoptiezaken koelkasten Ringrijden: Walcherens spektakelstuk t Geen vakantie-oord voor rijksambtenaren Vlaggenshow Vierdaagse van het goede te veel? Kinderen, muziek en bloemen D Faciliteiten voor het ontslagen personeel Bij botsing: een dode, vier gewonden Stukken zoveel mogelijk voor betrokkenen ter inzage Hét ment oe/ikockte hvs/iA Ui Qiruopd Belangstelling uit het buitenland zeer groot Schilder ontkomt aan verbranding Minister zwicht voor bezwaren uit de Tweede Kamer JKFPï i% Kleren vatten vlam na ontploffing Nog een geval van kinderverlamming Kindje verdronken DECOR Wie heeft jou tot een sigaar verleid? Treffen" met de pers: ironie contra ironie mÊm Drs. B. Veldhoven SCJ VRIJDAG 21 JULI 1961 ZAANDAM, 21 juli Van daag sluit de Koek- en Beschuit fabriek v/h G. Hille en zoon te Zaandam haar poorten. Het is voor de moeder-maatschappij, A. Hooimeijer en zoon, die het bedrijf van Hille begin 1959 voor ca. 900.000 kocht, onmogelijk de onderneming rendabel te m_.ken, ondanks de investering van 2,1 miljoen welke in ruim twee jaar tijds aan Hille is ge spendeerd. Op de persconferentie, waarop dit besluit werd toege licht, werd door directeur J. Hooimeijer medegedeeld, dat de fabriek verkocht zal worden. De verkoopwaarde wordt op anderhalf miljoen gulden ge schat. De affaire gaat Hooi meijer naar het zich laat aanzien dus ongeveer anderhalf miljoen kosten. Het merk Hille en de verkooporganisatie zullen blijven bestaan. De produktie zal worden overgebracht naar de andere fa brieken van Hooimeijer. Gegadigde voor pand OOK IN UW HUIS EEN RAAM- VENTILATOR „GEMEENTELIJKE" SCHOORSTEENVEGER 17-jarige verdacht van oplichting ml 5 stuks Ï.IO 10 stuks 2.20 M'n winkelier. Hij heeft me deze Decor aanbevolen als zó licht en geurig en fris dat hij past bij wat ik gewend ben te roken. En hij heeft gelijk. Decor is inderdaad een. welkome afwisseling. Wat u ook rookt, neem er voor afwisseling een Decor hij. Advertentie) Voor de 184 man personeel die met ingang van vandaag ontslagen ^Ün» is een speciale regeling getroffen. Een klein gedeelte, in hoofdzaak vaklieden wordt overgebracht naar de overige pro- duktiebedrüven van Hooimeijer, terwijl de ongeschoolde krachten voor het groot ste gedeelte reeds maandag weer aan de slag kunnen in (1e Zaanstreek, waar zo'n nijpend personeelstekort heerst. Personeelsleden die meer dan 25 jaar bij Hille in dienst zijn geweest, ont vangen veertien weken loon extra .'u zü die er dertien t.m. 25 jaar werken tien weken extra etc. Het totaal aan loon en extra uit te keren bedrag beloopt ƒ135.046, welk bedrag bij Hooimeijer geleend is. Het moederbedrijf moe' hiervoor zijn bankkrediet verder aanspreken. Het aanbod van Bruynzeel om alle ongeschoolde arbeidskrachten over te nemen, met de faciliteit dat zij on middellijk in het pensioenfonds zouden worden Opgenomen ging niet door van wege oppositie uit het personeel van Bruynzeel, dat zelf twee jaar heeft moe ten wachten om lid te kunnen worden van het pensioenfonds. Om het mislukken van de wederop bouw van Hille te kunnen verklaren, gaf de directie van Hooimeijer een uit eenzetting over de geschiedenis der on derneming. In 1905 begonnen, groeide het bedrijfje van Hooimeijer tot 1940 uit tot een zeer moderne middelgrote be schuit- en banketfabriek. De steeds ver dergaande mechanisering en rationali sering maakten dat de onderneming tot 1952 een vennootschap onder firma ook na de oorlog zeer winstgevend bleek. Tot aan 1952^53, toen Hooimeijer een open n.v. werd, kon men door zelf financiering fabrieken en ovens bou wen, die meer dan 100.000 beschuiten per uur leverden. In 1958 kocht men de beschuitfabriek Ten Kate in Vlaardingen waarna men in 1959 wederom naar uit breiding om moest zien. De accountant van de onderneming, die ook accoun tant bij Hille was, beval dit laatste be drijf aan. Achteraf hebben deskundigen vastgesteld dat Hille toen al een fail liete boedel" moet zijn geweest. Sinds 1940 was er daar niets meer vernieuwd. De kostprijs per rol lag 2 ct. boven die van Hooimeijer. Hooimeijer meende door flinke inves teringen het produktiebedrijf van Hille weer rendabel te maken. De bouw van een nieuwe fabriek bracht een capaci teit van 55.000 stuks per uur met de mogelijkheid tot verdubbeling van dit aantal. Deze opzet is echter mislukt, waardoor men nu tot sluiting zal moe ten overgaan. De nieuwe oven die f 235.000 gekost heeft en (le overige installaties zijn niet te verkopen. De verkoopwaarde van het pand wordt op 1,5 min. geschat. Er is reeds een ge gadigde. Inmiddels had Hooimeijer sinds 1949 een prachtige exportmarkt in Engeland opgebouwd. Meer dan 30 procent van haar produktie werd onder het handels merk „Teabreak" met groot succes in Engeland verkocht. In 1958 kon men de vraag niet aan. Men schatte deze voor 1959 ze1" op 50.000 dozen per week. Toen kwam de grote ramp voor de on derneming. De brand van de fabrieken Barendrecht, waardoor 65 procent publicatie: 1THO - SCHIEDAM UDEN, 21 juli Een persoon werd gedood en vier personen werden gewond bij een verkeersongeval, dat zich gis teravond in de St. Jansstraat alhier heeft voorgedaan. Deze vijf mensen zaten in een bestel auto, die werd aangereden door een met matige snelheid rijdende militaire vrachtwagen. Als gevolg van het gladde wegdek is de vrachtwagen bij het ne men van een bocht op de linkerweghelft gekomen. De 43-jarige bestuurder, de heer H. van Wanroy uit Vinkei (gemeente Nu land) was op slag dood. De overige vier inzittenden, allen werkzaam bij een aannemersbedrijf, zijn naar het r.k. zie kenhuis te Veghel overgebracht. Zij wa ren op weg naar huis. De militaire chauffeur, een 19-jarige dienstplichtig soldaat, gelegerd te Apel doorn, bleef ongedeerd. VENRAY, 21 juli De politie in IJs- selstein heeft gisteren een 17-jarige jongen uit Venlo gearresteerd. In de Peelstreek heeft hij ich uitgegeven voor schoorsteenveger, die van het Venray- se gemeentebestuur opdracht zou heb ben de schoorstenen te vegen. Al naar gelang de grootte van de schoorsteen vroeg hij daarvoor 1.50 tot 4.50. Wil de men de schoorsteen niet laten vegen, dan moest men toch betalen. Het bedrag varieerde dan van 0.75 tot 1.50. Een groot aantal Peelbewoners is van deze manipulaties de dupe geworden. De jongen is voor de officier van justitie in Roermond geleid. A<1 ncr'pnnt> van de produktiecapaciteit verloren ging Hille en Haust werden ingeschakeld om de exportmarkt in stand te houden, maar dit was niet voldoende. Van het vacuum op de Engelse markt profiteerden de concurrenten. Men zette beschuit van mindere kwa liteit in Engeland af, waar Teabreak eeh soortnaam voor Nederlandse be schuit was geworden. De onervaren heid van deze nieuwe exporteurs be dierf het merk en daarmede de En gelse markt. Hooimeijer beheerst na de herbouw wederom meer dan 90 procent van de Britse markt, maar de afzet is ondanks een reclamecam pagne die ruim 350.000 gekost heeft, nog slechts een tiende gedeelte van die van voor de brand. Daar komt nog bij, dat om onbekende redenen het Nederlandse beschuitver- bruik achteruit loopt. De fabrieken in Barendrecht, Vlaardingen en Amster dam zijn niet meer volbezet. De direc tie stelde echter dat Hooimeijer „niet in zijn schulp k'uipt". Zij heeft nieuwe plannen en ideeën. Men tracht te expor teren naar Frankrijk en Italië. Het zwa re besluit om de produktie van Hille te staken, en daarmede meer dan 180 man te ontslaan is echter noodzakelijk geweest, anders zou deze dochteronder neming ook het bedrijf te Barendrecht ten onder hebben gebracht. EMMEN, 21 juli De 56-jarige onge huwde mejuffrouw M. Koerts uit Win schoten, die als huishoudster meevoer op het motorschip De Nijverheid, is gis teren op onverklaarbare wijze in het Scholtenskanaal te Klazienaveen over boord gevallen en verdronken. Om streeks het middaguur miste men de vrouw. Na lang zoeken en dreggen vond de politie in de loop van de middag het stoffelijk overschot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juli Minister Beer man wil de mogelijkheid scheppen om in rekestproeedures in zaken betreffen de de ouderlijke macht, voogdij en adop tie, (1e verstrekte rapporten en advie zen zoveel mogelijk aan betrokken par tijen ter inzage te geven. De minister heeft hiertoe bü de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Het oordeel over het ter inzdge ver lenen van stukken wordt volgens de huidige wetgeving ban het beleid van de feitelijke rechter overgelaten. Dit blijkt ook uit uitspraken van de Hoge Raad, aldus mr. Beerman. Het thans ingediende wetsontwerp komt in hooflljnen neer op wat de com missie Enschedé aan de minister van Justitie had voorgesteld. De algemene regel wordt, dat alle Stukken aan de betrokken partijen ter inzage worden gegeven. Slechts In uitzonderingsgeval len zal de rechter kunnen beslissen dat een of meer van de overgelegde beschei den van inzage worden uitgezonderd. De rechter kan eventueel ook bepalen, dat slechts de raadslieden van partijen bepaalde stukken kunnen inzien. De mi nister zegt in zijn toelichting dat het een eis is van goede rechtsbedeling dat de betrokkenen vertrouwen kunnen stel len in het rechterlijk oordeel. Wanneer de beslissing wordt genomen op grond van aan partijen onbekende gegevens, zou dit kunnen worden opgevat ais een miskenning van de functie die het hoor en wederhoor in de rechtspleging ver en de gelegen- vult. De betrokkenen moeten (Advertentie) BOSCH Alleenvert. N.V. Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus (Advertentie) Dèt möet u 'ns horen spelen! Het (miniatuur) fanfarekorps van madurodam Oen Haag Scheveninaen (Van onze correspondent) MIDDELBURG. 21 juli Hef jaar- .ijkse ringrijdersfeest in Middelburg, waarbU ringrijders, gestoken in Walehe- rense klederdracht en gezeten op vurige paarden, elkaar bekampen om de eer ste plaats door zoveel mogelijk ringen te steken, heeft donderdag weer dui zenden buitenlanders naar de Zeeuwse hoofdstad gelokt, Zjj verdrongen zich op het Molenwater achter de touwen langs de baan, waarin machtige onge zadelde koudbloeden door hun ruiters in een daverende galop werden ge bracht. Het typische Walcherense spektakel stuk was een sensatie voor de vele Bel gen, Fransen, Duitsers, Engelsen, Ame rikanen en ook voor een Italiaans team tv-mensen, die in de komende dagen een televisie-documentaire voor de Italiaan se tv zullen vervaardigen over Walche ren. Maar niet alleen de Italianen, ook de thuis gebleven Engelsen zullen veel over Walcheren te weten komen, want producer Kenneth H. Pragnell en script writer Ken Sykora van de B.B.C. mani puleerden op het Middelburgse Molen water met een ingewikkeld opname-ap- paratuur, om het klikkende geluid van de paardehoeven. uitroepep van het pu- blieK en de muziek van een drumband uit Serooskerken op de band vast te leggen. Met een voor 900 gld. per maand gehuurd motorjacht, de „Tae- plng" uit Warmond zijn Kenneth en Ken al in Zierikzee, Veere. Vrouwenpolder en Vlissingen geweest. Bruinisse en Z;j- pe staan nog op het programma. Hun doel is toeristische voorlichting te ge ven via de B.B.C. .voornamelijk voor die Britten die per boot naar Nederland komen. Hun programma heet: Holiday- tours, een wekelijkse serie in de win termaanden, waarin o.m. Moskou en Tunesië onder de loep worden geno men. Het Zeeuwse ringrijdersfestijn werd besloten met een optocht door de stad, waaraan o.m. werd deelgenomen door twintig ringrijders te paard en vier- tiiHiiiiiniiiiitiiiiiuuiiiiiHtiHiiitiiiiniiuiiiiiiiiiiuiiiniiuuiii entwintig sjezen. heid krijgen onjuiste gegevens te sig naleren en te bestrijden, aldus de mi nister. Het gevaar bestaat echter, dat in som mige gevallen medewerking aan het vooronderzoek zou worden geweigerd, indien degenen, die informaties kunnen verstrekken, er niet zeker van zijn dat hun oordeel niet in Ce openbaarheid komt. Ook is het soms ongewenst, dat het resultaat van bv. een psychologisch onderzoek ter kennis komt van de on derzochte persoon of van anderen. Het maken van een uitzonderingsmogelijk heid op het algemene beginsel van open baarheid is daarom noodzakelijk, zo meent minister Beerman. Ter bespoediging van de behandeling zullen met een soortgelijke uitzon deringsmogelijkheid de stukken reeds vóór de zitting ter inzage kunnen wor den gegeven. (Van onze correspondent) DEDEMSVAART, 21 juli Terwijl schilder Dijsselhof bezig was met het uitbranden van een leeg teer vat, ont stond een ontploffing, waarby de vlam men van alle kanten uitsloegen en de kleren van de schilder in brand raak ten. Als een brandende fakkel sprong hij in het nabijgelegen kanaal en wist zo het vuur rond zijn lichaam te doven. Niettemin liep hij aan hoofd en handen ernstige brandwonden op, waardoor overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk was. DEN HAAG, 21 juli In de week van 2 tot en met 8 juli is in 's Herto genbosch een geval aangegeven van kin derverlamming (met verlammingsver schijnselen). Dit blijkt uit de opgave van het aantal opgegeven gevallen van be smettelijke ziekten in de staatscourant van gisteren. Het totale aantal aangege ven gevallen van kinderverlamming is daarmee voor 1961 op zeventien geko men, tegen zes in de overeenkomstige periode van 1960. SCHAGEN, 21 juli Gisteren is het tweejarig dochtertje Marion van de fa milie Kruijer uit Stolpe-Schagerbrug in de langs de ouderlijke woning lopende sloot geraakt en verdronken. Op ongezadelde paarden gaan de stoere Zeeuwen in hun klederdracht op de ring af. Deze mist net. De vooral jeugdige toeschouwers is de spanning van hel gezicht te lezen. RITMEESTER (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 juli De plannen voor een vakantieoord voor Rijksambte naren In de omgeving van Ommen, waarvoor de Staat de terreinen ter be schikking zou stellen, gaat niet door. De Tweede Kamer had reeds enige t|jd ge leden bezwaar gemaakt tegen het (uit 1956 daterende) voorstel om een deel van het batig saldo van de Nederlandse Uitvoer Maatschappij voor dit doel te bestemmen. Het voorstel is thans door Minister Toxopeus gewijzigd. De Nederlandse Uitvoer Maatschap pij, die tijdens de eerste Wereldoorlog de tussenschakel was voor de handel van het neutrale Nederland met het buitenland, is reeds enige t|jd in liqui datie. Het batig saldo komt ter beschik king van de Nederlandse Staat. In 1956 werd voorgesteld een deel hiervan te gebruiken voor kwijtschelding van de schuld van het Nationale Park ,,De Ho ge Veluwe" aan de N.U.M. en voor een aanvullende schenking aan „De Hoge Veluwe". Dit deel van het regerings voorstel, waarmee een bedrag van onge veer anderhalf miljoen is gemoeid, bluft gehandhaafd. Een ander deel van het N.U.M. saldo bestaat uit een vordering op de Stich- 5? NIJMEGEN, 21 juli, „Tot ziens op net slagveld", zei gistermiddag de majoor b.d. J. N. Breunese aan het einde van de jaarlijkse perscon ferentie aan de vooravond van de in ternationale vierdaagse afstandsmar sen. Wat de majoor betrof was dit eerste „treffen" met de persvertegen woordigers, die naar Nijmegen z|jn gekomen voor de 45ste vierdaagse, een niet onverdienstelijk succesje. Het begint werkelijk iets van een tref fen te worden, wanneer de stramme en onverwoestbare leider van de vierdaag se en de journalisten elkaar ontmoeten. De vragen die op de majoor worden af gevuurd zijn bepaald niet van de pret tige soort en de sfeer wordt vaak wre velig door de meer bruuske dan tac tische houding van de majoor. Maar gistermiddag trad hij aanmerkelijk be ter toegerust de penvoerders tegemoet: hij versloeg hen met hun eigeu wapen der ironie. Wat er met de inschrijfgelden ge beurt? De majoor antwoordde met een lyrisch citaat over verregende Bundes- wehrrepublikeinen en doorweekte Schot ten uit een krantenverslag van vorig jaar. „Dus toch maar een vraagteken achter die inschrijfgelden zetten?" vroeg de kennelijk niet bevredigde vragenstel ler. „Nee, nee, een uitroepteken!" ad viseerde de majoor joviaal. „Neemt het spelen van achttien volksliederen op de vlaggenparade maandagavond niet te veel tijd in be slag?" luidde een andere vraag, ,,'t Kan niet lang genoeg duren", antwoord de de majoor olijk. En derhalve gaat maandagavond de Italiaanse vlag on der het spelen van liet Italiaanse volkslied weer statig de hoogte in voor die ene Italiaan, die nu reeds jaar en dag in Nijmegen woont, maar met een Italiaans paspoort de vierdaagse meeloopt. Eenzelfde eerbetoon wacht één Ly- biër, één Nieuw Zeelander en twee in Nederland studerende jongelieden ,uit Pakistan. Voorts gaan de vlaggen om hoog van Australië (twee deelnemers), België (45), Canada (20), Duitsland (69), Engeland (1228), Frankrijk (13), Isra el (28), Luxemburg (37), Noorwegen (11), Sierra Leone (11), Spanje (27), USA (13) en Zwitserland (533). Neder land levert uiteraard 't grootste contin gent van het voetvolk, dat volgende w;eek aan de 45ste vierdaagse gaat be ginnen: 10.816. Het militaire element overheerst ook dit jaar; op het totaal aantal deelnemers (13.551 inschrijvin gen) telt men 8.414 militairen. ting „Besthmenerberg". In ruil voor deze vordering zou de Staat de beschik king krijgen over de terreinen bij Om men, die voor een vakantieoord voor Rijksambtenaren zouden worden be stemd. Tegen dit deel van het voorstel is uit de Tweede Kamer bezwaar ge maakt. Minister Toxopeus heelt het wetsontwerp nu zo gewijzigd, dat het gehele saldo van de N.U.M. met uitzondering van wat aan „De Hoge Ve luwe" ten goede zal komen aan de Staat wordt overgedragen. De minister zegt in zijn toelichting dat het toch niet in de bedoeling lag om met de steun van het Rijk aan het vakan tieoord verder te gaan dan het ter be schikking stellen van de terreinen. De minister vindt het belang van de vakan tievoorzieningen voor ambtenaren niet zo groot, dat hi1 daaraan wil vasthou den tegen de wens van de Tweede Ka mer in. ,c tijd, dat de katholieke kinderbescherming een zaak was meer van goede bedoelingen dan van ver antwoorde deskundigheid is voorbij. Met toepassing op rui me schaal van de gegevens der moderne mens-wetenschappen wordt thans het bedreigde kind bij z\jn uitgroei naar volwassen heid geholpen. Dit is te danken aan het initiatief van een aantal praktische werkers op dit ter rein, die in directe ervaring van de aanwezige nood de stimulan sen vonden tot ware pioniers arbeid. Een van die pioniers, pa ter drs. B. Veldhoven S.C.J., viert zondag te Nijmegen zijn zilveren priesterfeest. Pater Veldhoven heeft de pae- dagogische leiding van Huize „Pater Dehon", een observatie huis voor jongens in de leer plichtige leeftijd, de enige erken de katholieke instelling van dien aard in ons land, die in 1950 werd opgericht. In zulk een ob servatie-huis wordt de indivi duele aanpak van het bedreigde kind op de meest verantwoorde wetenschappelijke wijze voorbe reid en het advies, dat na het verblijf van de jongen in zulk een huis wordt uitgebracht is doorgaans bepalend voor de beslissingen, welke door Kinderrechter of Raad van de Kinderbescherming genomen worden. De levensloop van pater Veldhoven, geboren Amsterdammer, is sympto matisch voor veel werkers in de kinderbescherming. Lid van een priester congregatie, die bijzondere activiteiten ontplooit op dit terrein, is hij vanaf zijn priesterwijding in 1936 achtereenvolgens werkzaam geweest in Huize St. Jozef te Heer (L.), in het Tehuis voor werkende jongens in Rotterdam, en sinds 1950 te Nijmegen, in Huize Pater Dehon, welk observatie-huis hij mede heeft opgericht, en dat zijn levenswerk is geworden. Aanvankelijk aleer in de administratieve en economische sector werkzaam, ontwikkelde hij zich door praktische ervaring en studie, eerst in het M.O. en nadien aan de katholieke universiteit, tot een paedagoog van formaat, die in de katho lieke kinderbescherming een unieke plaats inneemt. Hij heeft de leiding niet alleen van de Nijmeegse opleiding voor kinderbescherming A. en B.. maar ook van de heil-paedagogische cursus van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming, een top-opleiding voor internaats-personeel, waar- xan verschillende Nijmeegse hoogleraren medewerken en die ook door niet- katholieken gevolgd wordt. Pater Veldhoven is een veelzijdig man. Hij speelt het klaar om naast de medagoglsche leiding van het huis dit ook administratief en economisch fe „runnen". Muzikaal begaafd, schreef hij muziek voor missen en operettes en hij is een zorgzaam en kundig hovenier voor bloemen en planten in de grote tuin van het huis. „Hij vlindert van de ene heil-paedagogische cursus naar de andere", schertsen zijn confraters, daarmee wel zijn grote beweeg lijkheid, maar niet zijn diepgaande toewijding recht doende. „Een duivels kunstenaar", zouden we zeggen, als we niet wisten dat hij zijn inspiratie in hoger sferen put.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4