Nieuwe WAPENSTILSTAND IN TUNESIË BEVOLEN SOIJRG UIBA: De Fransen schenden het bestand a hamol weer vandaag! Links rijdende auto botst op tegenligger - een dode Geen breuk Bonn- Sovjet-Unie Evangelische Kirchentag met 10.000 Oostduitsers Zaterdag hij Spoorwegen overstelpend druk Treinen overvol; honderden blijven achter op perrons VEILIGHEIDSRAAD eist: Staakt het vuren Belg verdrinkt bij reddingspoging Bestuurder: geen rijbewijs Volgens Sovjet-ambassadeur Maandag 24 juli i96i Franse militaire doeleinden bereikt z Algerijnen slaags met para's in Metz: 5 doden Drie militairen ernstig gewond 2 Nederlanders in Frankrijk bij ongeluk gedood Het weer Deze iveek meer zomers SONG FESTIVAL-KNOKKE OLIESTQOKPEIVIONSTRATIES ijn Vrachtwagen slipt en stort in Frans ravijn Gevecht in Loeanda Autobestuurder in slaap gevallen Melkboot overvaren OUDSHOORH 12 pagina's PARIJS/TUNIS, 24 juli (Rtr., P-P.L) Sinds gisternacht één Uur hebben Fransen en Tunesiërs het vuren gestaakt, heerst er in Pizerta en bij het olierijke gedeel- van de Sahara, dat Tunesië voor zichzelf opeist, een gespannen Vrede. De Veiligheidsraad van de herenigde Naties nam zaterdag- avon(J na een spoedbijeenkomst een resolutie aan, waarin van de s* ri]dende partijen werd geëist dat Ze onmiddellijk het vuren zouden staken en zich terugtrekken op ho stellingen, welke ze voor het Uitbreken van het conflict bezet en. Kort daarop staakten Frank rijk en Tunesië inderdaad de ge- Vechten, maar president Bour- Shiba van Tunesië beschuldigde he Fransen er gisteren van, dat Ze de wapenstilstand bij herhaling hebben geschonden. Massagraven Hammarskjöld ÊPSen Nasser solidair Veiligheidsraad r' Op weg naar La Courtine Droog weer Aan zee (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 24 juli De Sovjet ambassadeur in de Bondsrepu bliek, Smirnov, is van mening, dat ook na de eventuele sluiting van een apart vredesverdrag tus sen Moskou en de communistische machthebbers in de oostzone van Duitsland, de diplomatieke be trekkingen tussen Bonn en het Kremlin zullen blijven voortbe staan. iedereen ziet méér in n waw HET NIEEWE DAGBLAD De Fransen hebben laten weten, dat geenszins een volledige verovering Bizerta wensten en dat hun mili- tr'ie oogmerken slechts waren de con- °'e te hebben over de smalle zee- h"gte naar het Meer van Bizerta. De •mlitaire doeleinden zijn bereikt, de erl>indingen ten behoeve van de Fran- militaire basis Bizerta zijn verze- Trd. Bovendien wijzen de Franse auto- "rniten er op, dat ze slechts zullen j''bieten wanneer ze worden aangeval- ,<>n. zoals tot dusver ook steeds is ge- eurd. In de stad Bizerta zijn de Fran je Parachutisten heer en meester, be ll Ve in de kasbah, de Arabische wijk, "aar 300 man Tunesische soldaten ge offerd zijn. De toestand in Bizerta is nog steeds ^evaarlijk, ook al wordt er niet gescho- eb. Er bestaat gevaar voor het uitbre- e" van epidemieën, wanneer de stof- ,^'tike overschotten van de honderden "hesiërs, die bij de strijd om het le- 1 "n gekomen zijn, niet spoedig geborgen '•'""den, nadat de meeste al drie dagen jang in de felle zon gelegen hebben, v slle haast worden massagraven op 'cuveis bij de stad gedolven om aan iyj„ verschrikkelijke situaties zo snel °geljjk een eind te maken. Radio-Tunis deelde gisteravond ee, dat bij de gevechten om Bizer ta 670 Tunesiërs om het leven zijn ge komen en 1.155 zijn gewond. Volgens mticiële kringen in Bizerta bedragen be Franse verliezen 25 doden en een honderdtal gewonden. Uiteraard wa ren de Fransen duidelijk de sterke- '6h- Gegevens over Frans-Tunesi- sche botsingen in de Sahara zijn ïphaars. Er zijn aanwijzingen, dat de ""arisen er in geslaagd zijn de Tune- ^ers daar binnen de tot. dusver gel ande grens te houden. De Tunesiërs beidden zaterdag dat 100 man van T, n troepen gedood werden bij een "anse luchtaanval op een fort aan e rand van de woestijn. Kuh^ uitnodiging van president Bour- rn.ba reist secretaris-generaal Ham- va |hjöld van de Verenigde Naties 'daag naar Tunis om ter plaatse te bties ook pen hangedrongen op onverwijlde wa- silip..'"tand en terugkeer naar de po- Suih van voor de vijandigheden. Bour- de k zei gisteren in een toespraak bij van begrafenis van enige slachtoffers Bj?„be vijandigheden, dat de strijd om buitir pas is geëindigd, ais de laatste v&rloV c soldaat de basis heeft Vei-v n- Hij beschuldigde de Fransen riGnloi ns van schendingen van de wa- i-p 'pblstand en verklaarde, dat, zjjn ta onderhandelingen over Bizer- "ftirner heeft willen vermijden, maar dat het geen „eindeloos en uitzichtloos gesprek" mag worden. Zaterdag, nog voordat er sprake was van een wapen stilstand, had Bourguiba in een radio toespraak onder meer gezegd: „Ook al zullen we dan niet wijken voor geweld, we blüven bereid tot een gesprek over de terugtrekking van de Fransen van de basis". Opmerkelijk is, dat het Tu nesische persbureau verzocht deze zin snede te vervangen door: „We zullen niet wijken voor geweld. In ieder geval zal de basis het niet lang meer hou den". President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die jarenlang in onmin met Tunesië heeft verkeerd, ver klaarde gisteren, dat „Arabische strijd ondeelbaar" is, en dat Tunesië op al zijn steun kan rekenen. Bourguiba heeft ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de Egyptische revolutie een vriendelijke boodschap aan Nasser gezonden, waarin hjj ook gewaagt van de Arabische solidariteit. Do raad van dc Arabische Liga komt vandaag in verband met de Tuncsisch- Franse kwestie te Cairo in spoedver gadering hijeen. Koning Hoessein van Jordanië heeft opdracht gegeven per vliegtuig een volledig bewapende com pagnie infanterie naar Tunesië te zen den. Bourguiba heeft besloten de Tune sische V.N.-troepen uit de Congo terug te roepen, omdat hij de mannen in zjjn eigen land nodig heeft. De Veiligheidsraad besloot zaterdag avond weliswaar om een staakt-liet-vu- ron in Tunesië te gelasten, maar kon niet tot overeenstemming komen over de remedie voor het geschil. Een Brits- Amerikaans voorstel, waarin op onder handelingen tussen Frankrijk en Tune sië zonder verdere omschrijving, werd aangedrongen, kreeg een stem te wei nig. (Frankrijk onthield zich van stem ming). Liberië, en de V.A.R. hadden eerst behalve onverwijlde wapenstil stand ook de terugtrekking van dc Franse strijdkrachten uit Tunesië ge- eist. welk voorstel de Sovjet-Unie en Ceylon steunden, maar de andere le den van de Veiligheidsraad onthielden zich van stemming, zodat dit voorstel verworpen werd. Daarna kwamen Li berië en de V.A.R. met een „interim resolutie", welke werd aanvaard. De Veiligheidsraad bljjft paraat om indien de toestand in Tunesië verergert op nieuw bjjeen te komen. METZ, 24 juli (AFP) Te Metz in Frankrijk hebben zich gevechten voor gedaan tussen Franse valschermsolda ten en Algerijnen, waarbij vijf perso nen om het leven zijn gekomen, terwijl er zeventien werden gewond. Het begon kort voor middernacht, bij de ingang van een café. Algerijnen schoten plot seling op een groep parachutisten, van wie er twee dodelijk werden gewond. Ook de barman van het café werd ge dood. Voorts werden drie voorbijgan gers gewond. De woedende valschermsoldaten rea geerden met het aanvallen van Algerij nen. Omdat dc daders erin waren ge slaagd te ontvluchten, koelden de pa ra's hun woede met aanvallen op an dere Noordafrikanen. Twee Algerijnen werden in de rivier de Moezel gegooid. Een hunner ver dronk. Een andere Algerijn is door een parachutist doodgestoken. Na liet bekend worden van de wan ordelijkheden kwamen de plaatselijke en militaire politie in actie. De para chutisten moesten naar hun kazernes terugkeren. Vier valschermsoldaten, twee Italia nen en elf Algerijnen zjjn gewond. De Tunesiers maken van de begrafenis van een hunner combattanten gebruik om er een demonstratie van te maken. (Advertentie) Voor het ingaan van de wapenstilstand in Tunesië werd zaterdag nog deze foto ,n een hospitaal in Bizerta genomen. Het verplegend personeel volgt gespannen, terwijl het dekking zoekt, de straatgevechten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 24 juli Bij een po ging om twee in moeilijkheden verke rende dames voor het vrije badstrand in Domburg te redden, is de uit de omge ving van Antwerpen afkomstige Be.lg J. E. van Roosendael zaterdagmiddag verdronken: het slachtoffer was 37 jaar oud, gehuwd en vader van vier kipde ren. De heer Van Roosendael was met een vriend op het strand, toen bleek dat twee badende dames door de onder stroom bij afgaand water in moeilijkhe den waren gekomen. Onmiddellijk zwommen de Belg en zijn vriend naar de dames toe, maar bij hun reddings pogingen werd de eerste zelf naar bene den getrokken en verdronk. Zijn vriend en de beide dames konden het strand veilig bereiken. LE MONT DORE, 21 juli (A.F.P.) Een Nederlandse militaire vrachtwagen niet negentien militairen is gisteren in Frankrijk in een bocht geslipt en ver volgens in een ravijn gestort. Drie sol daten liepen ernstige verwondingen op; zij zijn overgebracht naar een zieken huis in Clermont Ferrand. Zij hebben verscheidene fracturen, maar verkeren niet in levensgevaar; drie andere mili tairen werden bij dit ongeluk licht ge wond. Het ongeluk gebeurde op een heuvel achtige weg tussen Le Mont Dore en Latour d'Auvergne. De militairen wa ren in Clermont Ferrand per trein uit Nederland aangekomen, waar ze verlof hadden genoten. Zij waren op weg naar La Courtine. LISSABON, 24 juli (Rtr) Het Por tugese persbureau „Lusitania" meldt dat vijftien rebellen, die politiemannen .ïanvielen, zaterdagavond jl. zijn gedood in de Angolese hoofdstad Loeanda. Het incident deed zich voor tijdens een gro te zuiveringsactie door de politie in de inheemse wijken van de hoofdstad. Er zijn vele arrestaties verricht. «jig/J13. het debat over Tunesië in de Veiligheidsraad. Links de Franse afgevaar- ArmaruL Bérard, rechts. Mongi Slim die namens Tunesië het woord voerde. ASSENDELFT, 24 juli Gistermid dag is een personenauto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Ede, op de provinciale weg, tegenover het station Krominenie-Assendelft, op de linker weghelft gaan rijden en in botsing ge komen met een motor met zijspan. De bestuurder van de motor, de veertig jarige Zaandammer M. van S. werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aan komst in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is overleden. Zijn echt genote en de bestuurder van de auto moesten met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De drie andere inzittenden van de auto en drie kinderen, die in het zijspan zaten liepen slechts lichte verwondingen op. De bestuurder van de auto had geen rijbewijs. VENRAY Op de provincialeweg van Deurne naar Venray is in de nacht van zaterdag op zondag een efnstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en twee anderen ernstig werden ge wond. De bestuurder van de personenauto, waarmee het ongeluk gebeurde, de heer G. Boonekamp verloor de macht over het stuur; de auto vloog tegen vier bomen op en kwam pas toen tot stilstand. De bestuurder werd vrij ern stig gewond. Van de twee overige inzit tenden werd de 36-jarige A. van Mill op slag gedood; de 21-jarige H. Aerts werd in zeer zorgwekkende toestand in het ziekenhuis alhier opgenomen. De slachtoffers waren afkomstig uit Ven ray. UTRECHT De 38-jarige spoorweg beambte E. Stip is zaterdag met zijn fiets in de Vecht gereden. Getuigen van het ongeluk wezen verschillende plaat sen aan, waar hij te water zou zijn ge raakt, zodat men tien minuten moest dreggen, vóór het slachtoffer werd gevonden. De Utrechtse G.G.D. bracht de drenkeling onder het toedienen van zuurstof naar het beademingseentrum van het academisch ziekenhuis, waar hij echter kort na aankomst overleed. Het is gebleken, dat het slachtoffer aan vallende ziekte leed. DEN HAAG In de Beresteinlaan is zaterdag een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan het negenjarige meisje Roselinda Brookman. Zij wilde op haar fiets haar moeder inhalen die voor haar reed. Ze zwenkte te ver naar links en kwam in aanraking met een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting naderde. Het meisje werd tegen het wegdek ge worpen en overleed ter plaatse. SUSTEREN Vijf personen uit Eindhoven en drie uit Roermond zijn gisteravond ernstig gewond opgeno men in het ziekenhuis te Sittard na een autobotsing op de rijksweg te Sus- teren. Een uit de richting Roermond geko men Eindhovense personenauto kwam frontaal in botsing niet een tegenligger. Alle vijf inzittenden yan de Eindhoven- se auto werden ernstig gewond. De be stuurder van de tegenligger werd licht gewond. Een scooterrijder uit Roer mond moest, als gevolg van de botsing, zo hevig remmen, dat hij kwam te val len. Hij, zjjn echtgenote en zijn kind, die als duorijders fungeerden, werden hierdoor ernstig gewond, be oorzaak van het ongeval was een inhaalma noeuvre. GRONINGEN Bij een verkeers ongeluk in Schöppingen Ahaus (Duitsland) is naar thans blijkt vrijdag middag de 63-jarige hoteldirecteur M. H. Brongers uit Groningen om het le ven gekomen. MONTELIMAR, 24 juli (A.F.P.) Gis termiddag is een Nederlandse auto met drie mannen en een vrouw, allen afkom stig uit Rotterdam, in Frankrijk tegen een huis gereden, omdat de bestuurder in slaap was gevallen. Deze is ter plaat se overleden. De drie anderen werden overgebracht naar een ziekenhuis in Montelimar, waar een van hen, de der tigjarige J. Peperkamp, nog in de loop van de middag is overleden. De toestand van de twee overigen, de negentienjarige echtgenote van de be stuurder en de 21-jarige J. van Dene noen, is wel ernstig maar niet kritiek. Het ongeluk gebeurde in La Coucourde, ten noorden van Montelimar. DE LEMMER, 24 juli Gistermor gen vroeg zijn de 26-jarige veehouder L. P. Knossen en zijn even oude knecht in het Groot Scheepswater verdronken, toen de melkboot, waarmee zij onder weg waren naar hun boerderij in Uit- weilingerga, bij Sneek, door een Duits motorvrachtschip werd overvaren. Do melkboot zonk; eerst na vele uren dreg gen heeft de wnterpolitie de stoffelijke overschotten kunnen bergen. Verwachting tot dinsdagavond. (Op gemaakt te 11.15 uur): Droog weer met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen. Langs de Waddenkust zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen, elders zwakke veranderlijke wind. Dinsdag zon: 4.50 20.42. Maan: 18.28 2.19. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 24 juli Deze week zal een belangrijk zomerser karakter hebben dan de vorige week, al wordt het voor- lopi i nog niet e warm. Een hogedruk- gebied breidt zich verder boven West- Europa uit, waardoor de bewolking meer gaat oplossen. Hierdoor krijgt 'iet weer in het gehele land een wat zon niger karakter, waarbij de middagtem- peratuur geleidelijk weer tot 20 graden en in het oosten en zuiden iets hoger kan stijgen. Het blijft rustig in dc at mosfeer en de regenkans zal de eerste dagen klein zijn. Morgen zonnig en droog met een zwakke zeewind. Temperatuur in de middag ongeveer 18 a 19 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: komende dagen stabiel en vrij goed strandweer. Dinsdag: zon: 4.50-20.42. Station Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zürich Genève Wenen Innsbruck Belgrado Rome Maan: 18.28-2.19 max mm neersl Weer temp temp afgei gisteren 24 uui licht bew. 22 11 0 zw. bew. 17 8 0 onbew. 18 8 0 onbew. 17 8 0 licht bew. 20 10 0 half bew. 25 19 0 zw. bew. 18 11 0 onbew. 18 7 0 onbew. 20 9 0 zw. bew. 22 10 0.3 licht bew. 21 11 0 onbew. 21 8 0.3 zw. bew. 27 17 3 onbew. 30 16 0 „Ik hoop nog lange tijd hier (in Bonn) te blijven", aldus de ambassadeur die dezer dagen naar Bonn terugkeerde van een achtweekse vakantie in de Sovjet- Unie. Toen journalisten, tegenover wie hij zich aldus uitte, aanvoerden lat hun dit gezien de egspannen situatie (rond Berlijn) een nogal optimistische voorstel ling van zaken leek, zeide de ambassa- deur:„AIs ik geen optimist was had ikmijn koffer al lang gepakt en een ticket naar Moskou geboekt. Men praat le veel over schieten en over oorlog. Wij zullen zeker niet het eerste schot lossen. Aan westerse kant moet men zich er even wel van bewust zijn, dat na overgave van de controlebevoegdheden over de verbindingen te land, te water en ii de lucht aan de Duitse Democratische Re publiek een westerse schending de in de UTRECHT, 24 juli Door de vakan tie in de bouwvakken, die althans voor het gedeelte van ons land boven de gro te rivieren zaterdag is ingegaan, heb ben de Spoorwegen het weekeinde in het bijzonder zaterdag een over stelpend groot aantal reizigers vervoerd. Door al het beschikbare materieel in te zetten, is men er zonder ai te grote strub helingen in geslaagd de stroom, die za terdag van 's morgens zeven uur af ruim twaalf uur aanhield, op te vangen en de meeste mensen tijdig in de plaats van hun bestemming te brengen. Hier en daar zijn enkele vertragingen opge treden, maar deze hebben zich tot hoog uit een kwartier beperkt. Hoewel de N.S. alles op alles zetten konden zij niet verhinderen, dat op en kele plaatsen een groot aantal reizigers tot een volgende trein moesten wachten, omdat er in de trein van hun keuze zelfs geen staanplaats meer beschikbaar was. Zo was een trein die uit Utrecht naar het noorden vertrok, tien minuten tevo ren reeds volkomen bezet. Het was niet altijd mogelijk om onmiddellijk een vol gende trein te ree.uireren. In Venlo hadden zaterdagmorgen tweehonderd en een uur later 350 rei zigers het voor het nakijken, omdat er in hun trein beslist niemand meer bij kon. In Oldenzaal moes ten driehonderd mensen voor het grootste deel Duitsers die met een bepaalde trein naar Amsterdam wil den, de volgende gelegenheid afwach ten ln Roosendaal werd een honderd tal mensen teleurgesteld. Het massa-vervoer was vooral gericht van het westen naar het noorden en oos ten en omgekeerd, terwijl ook in de kop van Noord-Holland een abnormale druk te heerste. Daarbij kwam een groot aan tal reizigers, van Duitsland op weg naar onze kust; zij kozen voor een deel de weg via Venlo naar Zeeland. Ook ve le Belgen hadden Zeeland als reisdoel. Op de lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotterdam was het vervoer aan merkelijk minder druk dan op de overige trajecten. Evenmin was van een bijzon dere drukte sprake in het district Maas- tncht. Daar krijgen de Spoorwegen zaterdag de grote stoot, wanneer de vakantie in de bouwvakken voor het zuiden begint; door het overlappen van deze vakanties kan ook bij het einde de grote drukte dus over twee zaterdagen worden verdeeld. Al met al staan de Spoorwegen vier zaterdagen achter el kaar voor een zware opgave. gehele wereld gebruikelijke maatrege len tengevolge zou hebben". De Sovjet-ambassadeur heeft uit Mos kou de bouwplannen meegebracht voor een nieuwe Russische ambassade, die in Bonn moet worden gebouwd. De am bassade bevindt zich nog altijd in een voormalig hotel aan de Rijn in Rema- gen, enkele tientallen kilometers be zuiden Bonn. BERLIJN, (UPI) Naar men aan neemt hebben gisteren ruim 10.000 Oost duitsers het verbod van hun regering overtreden, door deel te nemen aan het congres van de Duitse Evangelische Kerk in West-Berlijn. De tienduizend hadden zich aangeslepen bij de 80.000 Westduitse Evangelische christenen, die in het olympisch stadion van West-Ber lijn de slotplechtigheid bijwoonden van de conferentie, die geen manifestaties mocht houden in Oost-Berlijn, omdat zij heette te zijn beïnvloed door „NAVO en militairisme". De Evangelische kerk heeft gewei gerd een schatting te geven van het aantal Oostduitsers dat gisteren aanwe zig was, onder het motief dat dit voor de Oostduitse communisten een voorwendsel zou kunnen zijn om ver geldingsmaatregelen te nemen. Een der sprekers vroeg aan de menigte om met zakdoeken te zwaaien, wan neer hij de provincie noemde waaruit vertegenwoordigers waren gekomen. Duizenden deden dit toen de vijf Oost duitse provincies genoemd werden. De Oostduitsers die West-Berlijn had den bereikt, hebben dat gedaan ondanks de verscherpte controlemaatregelen van het regime in Oost-Berlijn. Volgens het Westberlijnse inlichtingenbureau West, een particuliere organisatie, hebben de Oostduitse douane-ambtenaren ruim driehonderd Oostduitsers die naar de bijeenkomst van de Evangelische kerk onderweg waren, uit hun treinen gehaald en naar hun woonplaatsen terugge stuurd. Oost-Duitsland weigerde ook het rijden van extra treinen naar West-Ber lijn vanuit de Bondsrepubliek toe te staan. De Oostduitse autoriteiten be moeiden zich niet met het normale weg verkeer van West-Duitsland naar West- Berlijn. Vliegtuigen van westerse maat schappijen hebben veel Duitse protestan ten door de erkende luchtcorridors naar hun bestemming gebracht. Oostduitse bouwvakarbeiders hebben de Russische premier, Khroesjtsjev, een brief geschreven waarin zij voedsel, vrij heid, vrije verkiezingen en hereniging met West-Duitsland eisen. Een kopie van de brief werd gezonden aan het Westberlijnse blad „Kurier". Het blad verklaarde de namen van de schrijvers te kennen en zeker te zijl. van de authen ticiteit van de brief. In de brief dreigen de bouwvakkers dat zij zich zullen verzetten tegen elke Russische poging West-Berlijn op te slokken. „Wij eisen dat u uw handen afhoudt van het vrije deel van onze stad. Koester geen illusies. Wjj zullen het niet toelaten wanneer u poogt West-Berlijn dezer dagen over te nemen," aldus de Oostberlijnse arbeiders De revolte van 17 juni 1953 is begonnen door Oostber lijnse bouwvakarbeiders. Advertentie Woensdag 26 juli Nü een ARISTONA kopen, want flmtoua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! (Advertentie) -Lg*orA,S'iV»?.g T*V' Wfl-iy.-fcAl MET KOLENHAARDENSHOW IN GEBOUW SPES DORDTSESTRAATWEG 25 - ROTTERDAM Z- DAGELIJKS 10-10 UUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1