Persconferentie Amerika 's ruimtevaarder II Grissom voelt zich best na zijn ruimte-trip Grootste schok": Water in mijn cabine V.S. willen voorproef je geven van ruimtereis naar de maan GENIETVAN'N Feestelijk slotconcert van internationale pianistenweek MET EEN BLOEM VERWELKOMD Ni Zeer grote belangstelling bij begrafenis mgr. Op de Coul Vakantiehulp Oproep r.k. Vrouwengilde boekt groot succes in ziekenhuis Liefdesbrieven het begin D Ranger I" moet dezer dagen tocht van 800.000 km beginnen Landdag LTJ en LTM een succes Infiltratie geen invasie Groot succes voor drie jonge solisten Dr. W. Bless S.J. in rede„Man van initiatieven en vernieuwingen Taak Utrechtse verpleegsters verlicht Recordinvasie op Texel v 3 In Heemstede Kwestie-Nieuw Guinea Oud-mijnwerker draagt eerste plechtige H. Mis op in zijn dorp - i&Jte «I KJB-kamp bisdom Rotterdam geopend Walter Breedveld MAANDAG 24 JULI 1961 CAPE CANAVERAL, 24 juli (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Kapitein Virgil („Gus") Grissom, Ameri ka's tweede ruimtevaarder, is zaterdagavond op Cape Canaveral teruggekeerd. Hij zag er gezond en uitgerust uit en verklaarde zich „uitstekend" te voelen. De directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A.), James Webb, reikte hem de „Distinguished Service Medal" van zijn bureau uit. Ook Alan Shepard, de eerste Amerikaanse astronaut heeft deze onderscheiding ontvangen. Gagarin feliciteert „Ruimte-spionnen" BEGIN ER NU MEE iedere dikte, elke maat bouw- en meubelplaat trillingen toen de cabine de geluids barrière doorbrak. Shepard heeft van deze trillingen wel hinder ondervonden, en op zijn aanwijzingen werd de ver binding tussen raket én ruimtecabine veranderd. De cabine waarin Grissom zpn Hiimtereis maakte, had ook grotere ramen dan het ruimtevaartuig van Shepard. Eerst was de lucht blauw, maar later werd zij zwart en de sterren werden zichtbaar, zo vertelde Grissom. Hij voelde zich „gerust gesteld" toen de eerste trap van de raket zich losmaak te. ,,Het was de eerste aanwijzing dat de vlucht goed verliep." Het ontbranden van de tweede trap voelde hjj als een versnelling. Kort daarop werd de hori zon zichtbaar, „een beeld dat niet onder woorden te brengen is". Grissom kon geen landen onderscheiden, maar zag wel de kromming van de aarde. De horizon lag op ongeveer 1.000 km af stand. Nadat de Amerikaanse ruimtevaarder Virgil „Gus" Grissom eerst terdege onder medische contróle was geweest konden zijn vrouw en zijn beide zoons Mark en Scott hem zaterdag begroeten. Grissom verklaarde op een perscon ferentie geen last te hebben gehad van iiiiiiiiiiimiiitimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Zjjn „grootste schok" kwam toen de springlading van het ontsnappingsluik ontplofte, en het water de cabine bin nenstroomde. Grissom vertelde dat hij uit voorzorg de kraag van zijn kostuum had gesloten, en daardoor kon blijven drijven. Niettemin stroomde door een andere opening toch water binnen. Gris som heeft nog getracht naar de cabine terug te zwemmen om de piloot van de helikopter te helpen bij het vastmaken van een kabel. Hij dacht dat dit reeds was gelukt, en zwom naar de helikopter die hem zou oppikken. Virgil Grissom verklaarde „trots" te zijn op zijn vlucht, „ik wil graag weer aan het werk en helpen het programma verder uit te voeren." De luitenant-kolonel John Glenn jr., de 40-jarige invlieger van de Ameri kaanse marine, die „reserve" was bij de ballistische vluchten van Shepard en Grissom, zal als volgende Amerikaan de ruimte ingaan, als er dit jaar nog een proef voor een dergelijke vlucht wordt genomen. Dit is bekendgemaakt door het hoofd van het bureau voor lucht- en ruimtevaart. Hij voegde hier echter aan toe, dat nog niet is beslist of er nog een ballistische ruimtevlucht nodig zal zijn, voordat de V. S. proberen een bemande ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen, zoals de Sovjet-Unie dit met majoor Gagarin heeft gedaan. Voor deze vlucht, die voor het eind van dit jaar of begin 1962 op het program staat, zijn alle zeven hiervoor opgeleide Amerikanen kandidaat. MOSKOU De Russische ruimte vaarder majoor Joeri Gagarin heeft op de ylucht van zijn Amerikaanse collega „Gus Grissom gereageerd met de woorden: „Het is goed dat deze dappere Amerikaanse piloot in leven is geble ven. Hij heeft eigenlijk de vlucht van zijn kameraad Alan Shepard overge maakt." Gagarin is gisteren per vliegtuig uit Moskou vertrokken naar Havana op Cuba. De Russische pers en radio heli- ben in hun verslagen van Amerika's tweede ruimtevlucht grote nadruk ge legd op het feit <\at Grissoms cabine verloren is gegaan. Ze citeerden ook Britse perskommentarcn, dat dit feit het Amerikaanse ruimteprogramma achterop heeft doen geraken. Het blad "an het Sovjet-leger, „Rode Ster", heeft de lancering van „ruimte- spionsatellieten" en weersatellieten door de V. S. een aanvalsdaad ge noemd. Volgens het blad hebben de V. S. openlijk toegegeven, dat zij met dergelijke kunstmanen raketbases en andere installaties in de Sovjet-Unie willen verkennen en het weer boven dat land willen onderzoeken. „Hoe hoog spionnen ook vliegen, het blijven spion nen," aldus de „Rode Ster". WASHINGTON Het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets" weet te melden, dat de V. S. deze week een satelliet van het type Samos-3 zullen lanceren, die een baan over Russisch gebied zal maken en daarvan foto's zal maken. Deze opnamen zullen waar- schijnliik gedurende een .jaar naar de aarde kunnen worden gezonden met behulp van een zonnebatterij Vorig jaar mislukte de lancering van de eer ste satelliet van dit soort. Op 31 januari kwam een volgende- satelliet in haar baan, maar de resultaten van deze proef zijn niet bekendgemaakt. WASHINGTON, 24 juli (Rtr.) De Amerikaanse organisatie voor de ruim tevaart (NASA) heeft medegedeeld, dat de V.S. in de komende dagen een ruim tevoertuig willen lanceren, dat een af stand van achthonderdduizend kilome ter moet afleggen, om vervolgens weer naar de aarde terug te keren en in de atmosfeer te verbranden. Het ruimte voertuig zal, bij een geslaagde lance ring, mogelijk meer dan vijftig dagen onderweg zijn. (Van onze Haarlemse redactie) HEEMSTEDE, 24 juli Honderden in de L.T.J. of L.T.M. georganiseerde agrarische jongeren uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn gisteren op het H.B.C.-terrein bijeengeweest voor hun diocesane landdag. Voorheen is het klein-seminarie Hageveld jaarlijks het gastvrije trefcentrum geweest, maar de uitbreiding van het aantal deelnemers noopte voor deze achtste bijeenkomst naar een andere gelegenheid uit te zien. De grote tribune van het terrein was vrijwel tot op de laatste plaats bezet, toen bij het begin van de landdag een plechtige H. Mis werd opgedragen door de diocesaan aalmoezenier P. M. Matthij- sen. Deze vierde tevens zjjn zilveren priesterfeest. Een koor van het semina rie Hageveld verzorgde de wisselende gezangen. Pater W. Matthijsen W.P., een broer van de jubilaris en vicaris-gene raal van kardinaal Rugwamba van het bisdom Bukoba in Tanganyika, hield de predikatie. Het was een indrukwekkend ogenblik, toen de jongeren bij de offe rande hun offergaven, produkten van 't land aanboden. Na een pauze sprak de diocesaan voorzitster van de L.T.M.Puck Straat hof, een woord van welkom. Aalmoeze nier Matthijsen werd wegens zijn jubi leum hartelijk gehuldigd in een program ma „Fris en vlot allerlei". Enige jon gens en meisjes boden een boeket bloe men aan waarin een enveloppe met in houd van de dank van de agrarische jongeren voor de activiteiten van hun aalmoezenier blijk gaf. De afdelingen. Zoetermeer, Zoeterwoude en Haarlem mermeer brachten fris en vlot ritmi sche oefeningen, het Cocktail-trio van Ad van der Gein zorgde voor pleizieri- ge muziek en tenslotte was er 'n boeien de demonstratie van judo en jiu-jitsu. De middag van deze landdag stond in het teken varf de sport, met wedstrij den en een demonstratie van bob-bal. Een van de belangrijkste punten van de Landdag was overigens een toespraak van Jet van Gennip van de L.T.M., die het rapport „Stedeling en boer" ter sprake bracht. Zij concludeerde daaruit, dat er in de stad nog vreemde begrip pen heersen over de agrariër. Men; weet nog maar weinig van hem af. Zij be wees dat aan de hand van enkele citaten van stedelingen, in het rapport vermeld, namelijk „bollenkwekers zijn allemaal zwendelaars" en „een boer blijlt een boer". Men kent in de stad de agra riër niet, men heeft ook geen besef van zn'n problemen, aldus mej. Van Gennip. Zij zette nog eens de beginselen uiteen van de L.T.M. en de L.T.J., die de jon ge agrariërs op hun eigen taak willen wjjzen en tevens willen werken aan een betere verstandhouding tussen alle maat schappelijke geledingen. De lancering is bedoeld als een voor bereiding voor het zenden van ruimte voertuigen naar de maan en naar an dere planeten. De lancering zal vanaf de basis te Kaap Canaveral, in Florida, geschie den. Het ruimtevoertuig zal, bij een ge slaagde lancering, door speciale waar nemingsstations in Califomië, Austra lië en Zuid-Afrika worden gevolgd. Volgens de NASA is het ruimtevoer tuig, dat de naam „Ranger I" zal krij gen, een voorloper van ruimtevoertui gen, die instrumenten in een „harde landing" op de maan zullen neerlaten Daarna willen de V.S. ruimtevoertuigen bouwen, die een „zachte landing" op de maan en andere planeten kunnen uit voeren. Met de lancering van de „Ranger I worden twee doelen nagestreefd, name lijk het beproeven van materiaal en uit rusting, waarmede men ingewikkelder ruimtevoertuigen wil bouwen en het uit voeren van wetenschappelijke proefne mingen. Aan boord van de Ranger I zullen zich instrumenten bevinden voor het be studeren van kosmische stralen, magne tische velden, straling in het algemeen en van stofdeeltjes in de ruimte. Ook wil men er achter proberen te komen, of de aarde eeh komeetachtige staart van waterstofgas bezit. (Advertentie) SIGAAR BERGEN, 23 juli De schouwburg zaal van „De Rustende Jager", die on geveer 400 plaatsen heeft, was zaterdag middag geheel bezet toen het slotconcert van de Internationale Pianistenweek begon. Onder het publiek wemelde het van bekende muzikale persoonlijkheden en uiteraard waren de pianisten talrijk. Het Kunstmaandorkest vulde het klei ne podium geheel en moest ook nog ruimte laten voor de grote vleugel, waarachter dirigent Anton Kersjes nog net plaats kon vinden. De wanden wa ren voor de betere akoestiek, ontdaan van alle bekleding, zodat de naakte mu ren zichtbaar waren. De gereproduceer de klank' bleek helder en droog te zijn. Drie jonge solisten waren uitverkoren om zich hier te laten horen. Hoe spec taculair en verrassend ook, leek mij het optreden van de kleine, dertien-ja rige Belg Jean-Claude van den Eynde toch niet het artistieke hoogtepunt van dit concert. 'Natuurlijk was de feillo ze heldere en evenwichtige vertolking van Beethoven's Eerste Pianoconcert door deze schuchtere, eenvoudige, hoog begaafde jongeling een uiterst merk waardige prestatie. Zijn rustige concen tratie zjjn brillante vingerspel, zijn zelf bewuste attaca's dwongen grote bewon dering af. Ook liet hij horen, dat hij de uitbundig. Anton Kersjes en zijn orkest hadden de matinee geopend met drie sierlijke Duitse dansen, eveneens van Mozart. Na afloop volgde een feestelijke bijeen komst ten huize van Hans flenkemans, die door ruim honderd gasten werd be zocht en waar de Spaanse ambassadeur huldigende woorden sprak. v. E. (Advertentie) HOENSBROEK, 24 juli Bij de plechtige eerste mis, die pater Ben de Vries O.M.I. zoals wij reeds bericht ten oud-oorlogsvrijwilliger, ex-onder gronds mijnwerker en voormalig keeper van het kampioenselftal van Mariara- de gisteren hier opdroeg, hebben zijn vele vrienden van vroeger zich niet onbetuigd gelaten. Met de overige rectoraatsbewoners v&n Mariarade hadden de mijnwer kers van de staatsmijn Emma, waar in pater Ben de Vries jarenlang heelt gewerkt, voor de versiering van kerk, woning en straten gezorgd; ook waren zij zaterdagavond present om hun vroegere kameraad groots in te halen. Gistermorgen waren allen present in de H. Hartkerk van Mariarade, waar pater De Vries zijn plechtige eerste H. Mis opdroeg. Tijdens de kerkelijke plechtigheden vormden oud-oorlogsvrij willigers, met wie hy aan de eerste politionele aktie in Indonesië heeft deelgenomen, een erehaag rond het al taar. muziek analytisch begreep en haar ge heel tot zijn geestelijk eigendom had ge maakt. Zijn samenspel met het orkest was voorbceldif. Zijn tengere verschij ning, die verlegen dankte voor het enorme applaus, was ontroerend. Diepere tonen en meer persoonlijke expressie liet de twintig-jarige André de Groote (eveneens uit België horen in zijn solospel. Hij had daarvoor drie weinig brillante, maar innige en harts tochtelijke Danzas espanolas van Gra- nados uitgekozen, die hjj speelde met grote toewijding en verf\jning. HU scheen zijn toehoorders vergeten te zijn. De afwezigheid van het geringste ef fectbejag, de pure muzikaliteit en de in telligente vormgeving maakten op mij veel indruk. Hij besloot zijn optreden met' de vreselijk moeilijke Toccata van Prokofief, waarmee hy zich liet kennen als 'n onverschrokken virtuoos. Zijn leer meester Lduardo del Puéyo kan op deze pupil zeker trots zyn. Van geheel andere sfeer meer tot het publiek gericht, maar niet min der musisch en bevleugeld was de uitvoering van Mozart's Pianoconcert rn Es groot (K.V. 449) door Henriëtte Röling. afgestudeerde leerlinge van Jan Odé aan het Amsterdamse Conservato rium. Dit concert, met zyn vele buigza me melodische ïynen waaruit zo gemak- kelpk de spanning wegvloeit, vraagt om een nooit verslappende intensiteit van uitdrukking en de jonge pianiste liet het daaraan niet ontbreken. Na een aan- vankeiyke lichte bevangenheid kwam zy in het derde deel in haar topvorm en besloot het stuk in voortreffelijke aansluiting bh het orkest in een ranke en bevallige stijl, aan haar affini teit tot Mozart's geest geen twyfel over latend. Ook Haar succes was groot en BRISBANE, 24 juli (Rtr.) Indonesië beschouwt infiltratie van zyn militairen in het westelijke deel van Nieuw-Guinea niet als een invasie, omdat het Indone sisch grondgebied is, zo heeft de Indo nesische ambassadeur in Asutralië, de brigade-generaal Saudi, verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat zijn land niet zijn toevlucht zal nemen tot een „aan valsoorlog". Met twee vliegtuigen zijn zondag op Schiphol militaire en burgerlijke deelnemers Nijmegen aangekomen. Haarlemse bloemenmeisjes ver- n de dames onder hen met een bloemetje. voor de Vierdaagse in welkomden (Van onze onderwüsredacteur) DEN HAAG, 24 juli Vele vooraan staande figuren uit het geesteiyke en politieke leven en vertegenwoordigers van instellingen en organisaties op het gebied van onderwys en opvoeding wa ren zaterdag aanwezig bij de plechtige H. Requiemmis en begrafenis van mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul. De H. Mis in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad werd opgedragen door de deken van Den Haag. mgr. W. Bokeloh, met assistentie van mgr. W. Koenraadt, voorzitter van de Katholieke School raad en vicaris-generaal van het bis dom Breda, en mgr. P. Jenneskens, de ken van Maastricht en klasgenoot en vriend van de overledene. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen de pauselijke internuntius, mgr. Beltrami, mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam, die kardinaal Alfrink verte genwoordigde en mgr. P. Moors, bis schop van Roermond, in welk diocees mgr. Op de Coul vyfentwintig jaar voor het onderwijs werkzaam is geweest. In de banken rond het priesterkoor kniel den talryke geestelijken uit binnen- en buitenland, met wie mgr. Op de Coul contacten onderhield, o.a. mgr. M. Deschamps uit Frankryk, mgr. J. Daem uit België en mgr. A. Funke uit Duits land. Verder waren onder anderen aanwe zig prof. dr. J. Lindemans, secretaris generaal van het „Office International de l'Enseignement Cat'nollque", mr. R. Cunningham, secretaris van de Britse Catholic Education Council, mgr. H. van Hussen, directeur van het Natio naal Bureau van de Pauseiyke Missie- actie, de minister vajp O.K. en W„ mr. J. Cals, oud-staatssëcretaris mr. R. Hoppener, de directeur-generaal vail het onderwas, mr. J. Broekman, prof, dr H Robbers voorzitter van het Ka tholiek Pedagogisch Centrum, staats raad mr. dr. L. Deckers, oud-minister prof. dr. A. Albregts. prof. mr. C. Rom- me, leden van de K.V P.-fracties in de Eerste en Tweede Kamer, leden /an de Önderwüsraad, vertegenwoordigers van ■de Inspectie, ambtenaren van O.K. en W vertegenwoordigers van onderwijs gevende orden en congregaties, recto ren, directeuren en hoofden van scho len, een afvaardiging van „Sanctus Augustinus", vertegenwoordigers van de Studiecommissie Nederlandse Antil len, de Europese Beweging, Openbaar Kunstbezit en nog vele anderen. Na de Requiemmis sprak dr. W. Bless S.J., directeur van het Hoger Kathechetisch Instituut een herden kingsrede uit, ingeleid door de voor lezing van een telegram van rouw beklag van de paus. Pater Bless noem de het een moeiiyke taak in onze tyd, die schuw is van opgeschroefde lofre denen, een toespraak te houden by de baar van iemand, die bovendien zelf zeer bescheiden was. Niettemin moet worden herinnerd, aldus pater Bless, aan het vele goede, dat mgr. Op de Coul heeft gedaan voor het onderwys in Limburg en later voor het r.k. Centraal Bureau voor Onder wys en Opvoeding ln Den Haag, welk bureau hy met vaste hand heeft ge leid". Mgr. Op de Coul heeft vele initiatie ven genomen en met name ook aan dacht geschonken aan het internationar le onderwljswerk. „Misschien maakte hij op sommigen, die slechts vluchtig met hem in contact kwamen, een zake lijke indruk, maar hij was zeer gesteld op vriendschap. Hy is midden in zMn werk gestorven; mogen zijn medewer kers zyn arbeid op geiyke wyze voort zetten en moge God Zijn dienaar met het Eeuwige Licht verlichten", zo be sloot dr. Bless zyn rede. De absoute werd verricht door de pauselyke internuntius, mgr. Beltrami, waarna het stoffelijk overschot onder grote belangstelling ter aarde werd uesteld in het priestergraf op de r.k. begraafplaats aan de Kerkhoflaan al hier. UTRECHT, 24 juli In het St. Anto- niusziekenhuis zoals trouwens ook in andere ziekenhuizen hier wordt sinds enkele jaren dankbaar gebruik gemaakt van de diensten van nog schoolgaande oudere meisjes, die gedu rende enkele vakantieweken de ver pleegsters by haar steeds zwaarder wordende taak hulp verlenen. Zy bren gen eten rond, maken 'ruit schoon, ver zorgen de bloemen van de zieken, kort om zij verrichten allerlei karweitjes, die .liet rechtstreeks met de verpleging hebben te maken, maar toch tot het werkterrein van de verpleegster beho ren. Oo-k al is hier het verpieegsterstekort door de centrale ligging van het zieken huis niet zo ontstellend hls op vele an dere plaatsen, de bezetting met verple- fend personeel is toch aan de krappe ant. De ontwikkeling van de mëdische wetenschap heeft bovendien meege bracht, dat de verpleegster zwaarder is belast en een intensieve inspanning van haar wordt gevraagd. Een dergeiyke eden in situatie geeft vooral moeilykheden" in het vakantie-seizoen, waarin men verpleegkrachten moet missen, terwyi in deze periode juist meer hulp dan anders nodig is om de vele slachtoffers van verkeersongeval len, die hier dan worden opgenomen, te verplegen. Het aantal vrywillige helpsters moest daarom in deze tijd beslist worden opge voerd, wat voor het bestuur van het Ka tholiek Vrouwengilde aanleiding is ge weest een oproep te richten tot alle Utrechtse katholieke dames, zich tijde lijk voor enkele dagen of zelfs halve dagen voor de verzorging van de pa tiënten in het St. Antoniusziekehhuis beschikbaar te stellen. Desgewenst kan men hiervoor enige vergoeding ontvan gen. Van de adjunct-directrice, zuster Pe tri, vernamen we, dat zij door de reac ties werkelijk is verrast. Er hebben zich al tientallen dames aangeboden, onder wie zelfs gehuwde verpleegsters, wier hulp nahiuriyk bijzonder wordt ge waardeerd, omdat zli bij het eigenlijke verjileegwerk kunnen worden ingescha- (Van onze correspondent) OOSTERHOUT, 24 juli Met het hij sen van de vlaggen van Nederland, ne gen andere Europese landen en de Eu ropese Unie is zaterdag in de bossen bij Seters in het „Europakamp 1961" van de Katholieke Jeugdbeweging in het bisdom Rotterdam geopend. Toen de vlaggen voluit van de masten wapperden, zongen tweehonderd vijf tig jongens het Wilhelmus. De kampleider las de teksten voor van telegrammen die verzonden waren aan de koningin en de bisschop vanRotterdam. De op zet van het kamp is dat elke groep een Europees land voorstelt en van dit land op de z.g, „Europiade" een voorstelling geeft, in sport, gedicht, verhaal, toneel of lied. De kampstaf lykt gegronde reden te hebben om te hopen dat de bisschop van Rotterdam het kamp In de loop van de week zal bezoeken. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 23 juli Het afge lopen weekeinde heeft op het eiland Texel een zo grote invasie van toeristen gebracht als sinds mensenheugenis nog niet is voorgekomen. Tienduizenden zijn in. deze twee dagen voor kortere of lan gere tyd over het Marsdiep gegaan en velen van hen zagen het begin van hun vakantie min of meer in de war ge bracht door deze grote stroom omdat de boten van de TESO, die de veerdienst tussen Den Heider en het eiland onder houden zo vol werden, dat alleen al voor de besproken plaatsen enkele extra vaar ten moesten worden uitgevoerd. Reeds in de nacht van vrijdag op za terdag begon een onafgebroken ry auto's, motoren, scooters en rywielen Den Helder binnen te vallen en zich op en voor de aanlegsteigers van de veer boten te verzamelen. Tegeft het aanbre ken van de morgen kon men zich daar in de omgeving nauweiyks meer bewe gen. Met het daglicht echter werd de stroom nog groter. Soms, tussen enkele afvaarten door, vormden de voertuigen een onafzienbare ry op de Hoofdgracht en de Weststraat in Den Helder, de enige toegangsweg tot de veerhaven. De boten vervoerden van 's mor gens zes uur tot en met kwart voor drie in de nacht duizend auto's, meer dan zesduizend motoren, scooters en fietsen en tienduizenden personen. Toen 's nachts de veerdienst voor en kele uren werd gestaakt, bleven op de vaste wal nog enkele tientallen auto's staan. Gistermorgen om zeven uur begon nen de afvaarten weer; zij duurden tot half tien 's avonds. De verwachting was dat ook vandaag en morgen de stroom zou aanhouden, want gistermiddag na half vyf werden de auto's, die geen besproken plaats hadden zelfs niet meer tot het haven terrein toegelaten en kregen de bestuur ders de raad het een der volgende da gen nog maar eens te proberen. De ver houding tussen Nederlanders en buiten landers onder deze toeristen is ongeveer gelijk. ,at Piet van den Bogaert de romanschrijver Walter Breedveld een geboren verteller is, ontdekte de frater op de lagere school in Den Bosch al meer dan een halve eeuw geleden. Toen hij een keer zo hees was, dat hij geen woord kon uitbrengen, wees hij de acht- iarige leerling aan om in te wal len, want de klas wilde het ver- teluur niet laten schieten. Vol komen onvoorbereid heeft Piet dat uur toen gevuld met een vrije weergave van een boek van Conscience, dat hij bij stuk jes en beetjes thuis gelezen had. Dat hij het vertellen sindsdien niet verleerd is, hebben we dezer dagen ondervonden, toen we hem even kwamen opzoeken naar aanleiding van zijn zestigste ver jaardag, die hij morgen viert. Het „even" groeide uit tot een aantal uren, waarin de onder werpen varieerden van Adam tot de Russische ruimtevaarder. Hij is gebiologeerd door de ruim te vaart, of liever door de on stuimige ontwikkeling van de techniek.en de ideeën. Want wij beleven niet alleen een steeds sneller verlopende technische evolutie sinds Copernicus wordt het ene decoTnu het undeTe afgebroken Sommige mensen kunnen dat niet volgen, anderen worden er door m eeaesleevt en tot de laatsten hoort Van den Bogaert. „Je ontmoet soms mensen van tachtig, die volkomen bij" gebleven zijn en mensen wan zestig die de voortstroming van de tijd met gevolgd hebben. Hy praat ouer de nieuwe roman waar hij vol op aan werkt en die handelt over sen neaentia-iarige, die gespannen is op het leven en maar voor een ding bang is namelijk dat hij de ontwikkeling van het scheppingsgebeuren niet meer zal kunnen volgen. Van den Bogaert is pas zestig, maar hij heeft dezelfde vrees. Ik probeer zoveel mogelijk bij te blijven en de voortgang te vol gen." Hij gelooft, dat we inderdaad naar Mars zullen gaan. Hij gelooft ook' dat we, vóór de oliebronnen opdrogen, aan kernenergie toekomen en dat'we daarna wéér tijdig iets nietnws krijgen. Hij ziet er de Voorziemsheid in. „Het is op de eerste plaats een metafysisch probleem en geen technisch. Het' is nu zover dat er interplanetair verkeer komt en wij mensen vol voeren het." Toen in 1945 de eerste atoombom was gevallen, vroeg hy iemand: Gelooft U dat er een enorm vernuft voor nodig is geweest om de atoombom te maken en dat er maar enkele mensen zijn die dit konden. en na het bevestigende antwoord, „maar gelooft V ook, dat we, als we al het menselijk vernuft konden bundelen, niet in staat waren geweest, die atoombom tegen te houden?" Het is in zijn visie precies als met de ruim tevaart. Het is zoverdat de atoombom komt en dan zijn er mensen die de uitvoering realiseren, niet omgekeerd. In de hoge kamer van het ingebouwde, ouderwetse binnenstadshuis hangt de St. Jan, die de geboren Bosschenaar verraadt. Er hangt verder een winterlandschap en een zomerlandschap en in de kamer staart vazen met gladiolen. „Mijn familie komt zowel van vaders- als van moederskant uit België. Mijn ooms van moederskant waren edelsmeden, de Goossens uit de Belgische KempenDe vroegere kardinaal was nog familie van mijn moeder, ja heel ver. Mijn vader kwam uit Brugge, uit een familie van landbouwers. Ze vestigden zich in de streek ten noorden van Den Bosch, WUCLT mijn boeken ook spelen." Vader zelf werd een stedeling, hij had in Den Bosch een bakkerij. Piet kon dat werk niet aan en kwam in de meubel- handel, eerst in Den Bosch, later, toen hij twintig was, in Enschede. Van daar kwam hij weer naar Brabant terug om een kleine veertig jaar by V D te werken, een tiental jaren in Eindhoven, daarna in Den Bosch en tenslotte in Tilburg, waar hij tot voor kort personeelchef is geweest. In Enschede schreef hij zijn eerste verhalen. „Ik was toen verloofd en omdat ik niet iedere week naar huis ging, schreef ik lange brieven" Zo begon het, maar het duurde nog geruime tijd er het schrijven werkelijk betekenis kreeg. In Eindhoven had hij het in de eerste jaren veel te druk, maar toen hij een jaar of drie getrouwd was, begon hij voor goed. Hij kwam in contact met Gerard Knuvelder, die zorgde, dat er iets gepubli ceerd werd in de Katholieke Illustratie. Van den Bogaert koos de naam Reinier de Muntel, de voornaam omdat hij die mooi vond en de rest omdat het een stuk van Den Bosch is. Zijn eerste novelle in Roeping, „Een schip vergaat", verscheen al onder het pseudoniem Walter Breedveld, omdat die naam ook gebruikt werd voor zijn eerste boek, „De .dood wan Rogier de Kortenaer". De vrouw van de uitgever koos de naam midden uit een lijstje, dat hij had opgestuurd. Zelf had hij Constant Vrede bovenaan gezet, maar achteraf is hij met Breedveld erg gelukkig. Het brede' veld boven Den Bosch zit er zo prachtig in. Na de oorlog zijn niet minder dan veertien boeken verschenen. „Hex- spoor", het eerste van deze reeks, is vier keer herdrukt en vertaald in het Pools ein he' Duits. In Duitsland en Polen is het nog meer gelezen dan hier. Ook „Sandra", „Hall en Hefterley" en „Meneer Severijnen" zijn in het Duits vertaald. In ons land komen deze boeken nu in de historische volg orde uit in de Eonteinboekerij, waar dit najaar „Hall en Hefterley" zal verschijnen. Zijn laatst verschenen boek is „Heinrich Apfel", het verhaal van een Duitse kampbeul, die na de oorlog onderduikt in Nederland. „Daar heb ik tien jaar over gedacht over sommige boeken denk je maar tien dagen. Hoe komt een aantal mensen ertoe om. een drama te kunnen bedrijven zoals dat in Duitsland bedreven is? Wat beweegt zulke mensen en hoe denken ze erover als het voorbij is? Hij is e? nog altijd, niet over uitgedacht. We vragen ons af, of het toevni is, dat zijn linker-wenkbrauw omlaag krult en zijn rechter omhoog, twee zwarte borstels onder een grijzende kuif Van den Bogaert gelooft niet in toeval, al ontkomt ook hij er niet aan hei woord te gebruiken. „Laatst zei eev pater voor de radio, dat God de wereld aan de mensen heeft gegeven onder het motto: Zie maar wat je ervan maakt. Daar geloof ik niets van. Maar nij gelooft ook niet in de voorstel ling van de God, Die van Zijn troon komt om zich met allerlei te bemoeien en dan betreft dat niet geloven minder het bemoeien dan het zitten op die troon. Dat is een „decor" dat hij voor zichzelf al lang heeft afgebroken. Hoe hij het dan wél ziet? „Ik heb veertig jaar nagedacht om tot de over tuiging te komen, dat ik het niet weet." De jongste van zijn negen kinde ren is op het klein-seminarie, zijn udste is psycholoog. Hv zal er mei hen nog wel eens over bomen, veronderstellen we. Maar de '~ater h.aa ge lijk: vertellen kan hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4