Hammarskjöld partijdig volgens Franse regering Terugkeer oude posities thans nog onmogelijk TEKENKUNSTENAARS IN DE 10RDAAN BUS MET ARBEIDERS STORT VAN WEG „Als KENNEDY oorlog kan hij die krijgen wil. wsm l II SCHATGRAVERS IN BETUWE-DORP 1 donderdag 27 juli i96i SECRETARIS-GENERAAL „PRO-TUNESIË" Onderhandelingen over Bizerta VORSTELIJKE SCHIPBREUK Eén uitbreker gearresteerd Onder Hillegom Sovjet-reactie op rede Amerikaanse president Het weer 'sfesStV: I Opklaringen bij koel weer Paola en Josephine- Charlotte te water In Haarlem ontsnapt Tijdelijk regen INTERNATIONAAL TENNIS T0URN00I Het menu van de dag per telefoon 12 pagina's PARIJS, 27 juli (Rtr., UPI) - De Franse minister van bui tenlandse zaken, Maurice Couve de Murville, beschuldigt Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Ver. Naties, yan sympathie voor Tunesië in het geschil van laatstgenoemd iand met Frankrijk over de basis Bizerta. Minister de Murville uit deze beschuldiging in een brief aan Hammarskjöld, waarin hij tevens het voorstel van de se cretaris-generaal afwijst om in darijs besprekingen te voeren niet de Franse regering over de kvvestie-Bizerta. Op de Amsterdamse Linden- graclit hadden honderd jongens en meisjes uit de oude Jordaan gisteravond héér lijk de ruimte toen zij al of niet met het puntje van de tong tussen de tanden in een straattekenwedstrijd hun talen ten op het asfalt konden tonen. Tussen de vele andere' Jordaan- bewoners stond (foto rechts) ook een pater van het Capucij- nenklooster in de Tichelstraat op zijn gemak naar een kleine kunstenaaite kijken. LONDEN, 27 juli (Rtr., UPI) President Kennedy's militaire voorbereidingen om aan een eventuele crisis om Berlijn het hoofd te kunnen bieden, hebben in het westen alom tevredenheid gewekt. Een hooggeplaatste Rus zei in het Kremlin echter tegen westerse verslaggevers, dat de Amerikaanse plannen om de strijdkrachten te versterken „een bedreiging met oorlog" inhouden. Indien Kennedy oorlog wenst, dan kan hij die krijgen", aldus deze zegsman, die zijn naam en functie niet bekend wilde maken. Ook een commentator van het officiële persbureau „Tass" noemde de redevoering van het Amerikaanse staatshoofd „wa pengekletter". Oder-Neisse-grens Aan zee Zondag 30 Juli van 1-6 uur v iedereen ziet méér in 'n irSaséföilfc.'' i%?.; HET NIEt WE DAGBLAD Hammarskjöld, die zoals bekend, ">ans in Tunesië vertoeft op uitnodiging v»n president Bourguiba, bezoeht gis- Lren de stad Bizerta, waar hij door 'Ie Fransen zonder de minste égards "'.legend werd. Het bagage-comparti- •bont van de auto van de secretaris-ge- "eraal werd „gewoon" doorzocht door *>anse militairen. De Franse bevelheb ber, de schoutbij-nacht Maurice Am- •dan, liet weten, dat hij van zjjn rege ling ->rder had gekregen niet met Ham marskjöld te spreken. Ham.marsold l'ezoclit wel de Tunesische gouverneur van Bizerta, Hadi Mokaddem. Laatst genoemde en de schout-b-naoht m- •ban zijn er nog steeds niet in ge klaagd een plaats te vinden, waar ,ze donder hun nationale eer te kort te doen kunnen spreken over noodzake lijke voorzieningen in de stad. Oven- Kens is er wel contact op lager niveau lussen heide partijen. Volgens de Fran ken zijn de Tunesiërs zo hardnekkig om dat ze de situatie zo gespannen moge lijk willen houden. De Franse regering is van mening df>' Hammarskjuld zonder speciaal ver- koek van dc Veiligheidsraad niet naar Tunesië had behoren te gaan. Hammar skjöld verklaarde trouwens bij zijn aan komst in Tunis zo merken Franse re geringskringen op dat hij er een „per soonlijk bezoek" brengt. Wat de inspec- hï van Hammarskjölds bagage in Bi- zerta betreft merkt men op, dat Ham marskjöld zijn komst niet aangekon digd heeft. „Wanneer hij ons gewaar schuwd had, zouden zich geen inciden ten hebben voorgedaan", aldus ver klaarde de schout bij nacht Amman. Uit niets blijkt overigens dat Hammar skjöld zich over een en ander beklaagd heeft. De Franse regering heeft gistermid dag een verklaring uitgegeven waarin Mi zich bereid verklaart tot onderhan delingen over herstel van de normale omstandigheden in Bizerta. Echter, „ge zien het feit dat de Franse troepen het slachtoffer van agressie zijn geworden de agressie-dreiging niet is gewe ken, is een eenvoudige terugkeer van de Franse troepen naar de stellingen die zij voor het uitbreken van de vijan delijkheden innamen niet voldoende om "en wapenstilstand te verzekeren. Het Kaat er om de vreedzame situatie te herstellen". Frankrjjk herinnert eraan dat het 20 juli de dag na het uitbreken van de gevechten, Tunesië heeft aangebo den een wapenstilstand te sluiten „Gedurende drie dagen heeft de Tu nesische regering het niet nodig ge oordeeld dit aanbod te beantwoorden, hoewel het voortdurend is herha'ald". „De gebeurtenissen van 19 juli het tijdstip waarop dé Tunesiërs de vijan delijkheden begonnen mogen zicli niet herhalen. Er dient een zodanige rege ling te worden getroffen dat de ver bindingen (tussen de delen van de ba sis) worden gegarandeerd en dat de basis normaal kan functioneren". In de verklaring wordt tevens op gemerkt dat de besprekingen over een wapenstilstand nog niet zijn begonnen „omdat de Tunesische autoriteiten het Franse voorstel niet hebben aanvaard, deze onderhandelingen te houden op een in onderling overleg gekozen plaats". De Franse voorstellen blijven van kracht. In de bekendmaking wordt voorts ge zegd dat de Tunesische troepen die 23 juli het Franse deel van dc Sahara bin nendrongen de volgende dag werden verdreven. Koning Hassan H van Marokko heeft het bijeenroepen van een conferentie van Noordafrikaanse regeringsleiders bepleit om de Frans-Tunesische crisis te bespreken. Dit is officieel in 'Rabat meegedeeld nadat de koning besprekingen had ge voerd met <le speciale vertegenwoordi ger van president Bourguiba, Abdallah Fahrat. Fahrat kwam maandag in Ra bat aan om te trachten Marokkaanse hulp in het geschil met Frankrijk te ver krijgen. NICE, 27 juli (Reuter) Prinses Paola van Luik en prinses Josephine- Charlotte van Luxemburg hebben vier kilometer uit de kust van Nice schip breuk geleden. Het jacht waarmee zij samen uit varen waren gegaan, sloeg om, maar de vrouwen konden er zich aan drijvende hoeden. Na een half uur werden zij gered. De echtgenoten, prins Albert van België en prins Jan van Luxemburg, die aan het strand lagen te zonnen, zagen het jacht omslaan. Zij peddel den er in een rubberboot naar toe. AMSTERDAM, 27 juli Een van de drie Amsterdamse gedetineerden die eergisteren uit de Haarlemse strafge vangenis zijn ontvlucht, is gisteravond in de hoofdstad gegrepen. Het is een 23-jarige kelner, die wegens een reeks inbraken en diefstallen is veroordeeld. De politie kon hem arresteren dank zij een tip van een Amsterdammer die in de VVarmoesstraat een jongeman had zien lopen die veel leek op het portret dat hij in een krant had gezien. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie die enkele surveillance-auto's de buurt liet afzoeken. Men vond de kelner in de Oudebrugsteeg bij het Damrak. De gearresteerde is na een kort ver blijf in het bureau Warmoesstraat naar het hoofdbureau van politie overge bracht om vandaag voor verder ver hoor aan de Haarlemse politie te wor den overgeleverd. Hij heeft zich niet uit gelaten over de verblijfplaats an de twee andere vluchtelingen. De jongeman schijnt na zijn vlucht regelrecht naar Amsterdam te zjjn gegaan. Of hij daar bij gezelschap heeft gehad van de twee andere uitbrekers is niet bekend. De po litie vermoedt dat het drietal na de vlucht is uiteen gegaan. Hoewel men veronderstelt dat de andere uitbrekers ook in Amsterdam of omgeving verblij ven, heeft de politie van hen nog geen spoor kunnen vinden. f .WV<S-.-NX Deze foto zou aantonen, dat er sprake is van een verbroedering tussen de Franse militairen, die in weerwil van het verlangen van de Veiligheidsraad de stad Bizerta bezet houden, en de Tunesische burgerij. Tunesische jongetjes zijn gefotografeerd toen ze lekkers of een ander presentje accepteerden van Franse soldaten. HILLEGOM, 27 juli Om kwart voor zeven vanochtend is een bus met seizoenarbeiders van de vier meter ho ge Vecncndaalseweg onder Hillegom ge stort. Een der inzittenden moest met een gebroken neusbeen in een zieken huis worden opgenomen, terwijl twee anderen vermoedelijk een lichte hersen schudding hebben opgelopen. Nog twee andere inzittenden liepen verwondingen aan hoofd en oren op. De bus was van de firma Zjjpe uit Buinerveld (Gr.). Iedere week rijdt, de ze firma seizoenarbeiders uit Gronin gen en Friesland op en neer tussen hun woonplaats en de Bollenstreek. Gedu rende de week haalt de bus de arbei ders op van de adressen waar zij zijn ondergebracht, en rijdt hen naar de plaatsen waar ze werken. Vanochtend zaten buiten de chauffeur nog elf arbei ders in de bus. De chauffeur kon niet verklaren, waarom hij van ce hoogge legen weg is geraakt. Hij behoefde geen tegenligger te passeren. Vermoedelijk heeft hij tezeer rechts gereden. Op een gegeven moment raakte de bus van de weg, maakte een salto in de lucht en kwam vier meter lager weer op zijn wielen terecht. De chauffeur was niet gewond. Hij klauterde uit de bus en ging naar de nabij gelegen woning van de heer D. E. Nieuwenhuis, waar' hij dokter Van Kaaden waarschuwde die kort daarop ter plaatse verscheen. De autobus werd nogal beschadigd. Wet W r, t1 r, nrhtrravond lezen twee Westberlijnse grens- in grote opmaak de bemoedigende ani. waarvan ue vuw woorden van president Kennedy te le^en geeft. In het grootste deel van de Weste lijke wereld, begroette men Kennedy's aankondigingen van een versterking der strijdkrachten en een algemene houding van waakzaamheid, als het bewijs van de bereidheid van het Westen om niet te wijken voor de Russische bedreigin gen met betrekking tot de kwestie Ber lijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, in een eerste officiële com mentaar op de rede van Kennedy, dat de Westerse geallieerden duidelijk moe ten demonstreren dat het optreden van de Sovjet-regeringin de kwestie-Duits- land „zeer erinstige gevaren" kan schep pen. Engeland deelt de Amerikaanse be reidheid tot onderhandelen over de Duit se kwestie met de Sovjet-Unie, als er een „redelijke basis" voor zou bestaan. Voorts is Engeland het ermee eens dat de nodige voorbereidingen moeten wor den getroffen met het oog op een even tuele gevaarlijke ontwikkeling. De Brit se woordvoerder kon echter niet zeg gen welke stappen Engeland eventueel zou nemen. Zij zouden, ook al dienden zij hetzelfde doel, niet noodzakelijkerwijs identiek aan de Amerikaanse maatre gelen behoeven te zijn, zo voegde hij hier aan toe. De Britse maatregelen zullen eind volgende week door Lord Home met de ministers van buitenlandse za ken van de Westerse landen in Parijs worden besproken. De burgemeester yan West-Berlijn, de socialist Willy Brandt legde in zijn com mentaar op dc rede van de Amerikaan se president de nadruk op liet diploma tieke offensief waar Kennedy op, zin speelde. De Duitse politiek kan hier niet zonder meer aan voorbijgaan, aldus Brandt, en zal voorstellen voor een vre desverdrag met Duitsland moeten uit werken die rekening houden met het verlangen naar veiligheid van alle lan den. Volgens Brandt dient het Westen het neutrale deel van de wereld grondig voor te lichten over de gevaren van de Sovjet-politiek. Daarnaast zou o.a. een mogelijke behandeling van de kwesties- Duitsland en -Berlijn in de Verenigde Naties zorgvuldig moeten worden voor bereid. De Washingtonse correspondent van de „New York Times" schrijft dat en kele verantwoordelijke ambtenaren in Amerika menen, dat er een basis voor een akkoord'met de Russen over Duits land bestaat, dat de Westerse rechten in Berlijn onaangetast laat en de Rus sen toch het gevoel zal geven dat zij nader tot hun doel komen. Het Westen zou de Oder-Neisse grens als definitief kunnen erkennen op voor waarde dat de rechten in West-Bereljjn worden gewaarborgd en alle betrokken landen, evenals de V.N., de vrije toe gang tot Berlijn erkennen. De Amerikaanse minister van de fensie, Robert S. Monamara, peeft g teren aan het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat de Amerikaanse strijd krachten in september meer dienst plichtigen en officieren zullen hebben opgeroepen. Hij schatte hun aantal op „minstens 20.000", De Amerikaanse minister „begeleidde" de boodschap^ van president Kennedy aan het Congr'es, waarin gevraagd wordt om een extra toewijzing voor de defensie van rond 3,5 miljard. De boodschap van de Amerikaanse president, waar in precies de verdeling van het bedrag was opgesomd, was niet geheim, maar de toelichting van de minister was dat wel. Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis deelde mee, dat een stroom van telegrammen op het Witte Huis was bezorgd, direct nadat John F. Kenne dy zijn 4.000 woorden omvattende rede had uitgesproken. In de eerste 12 uur werden bijna 1000 telegrammen besteld aan het Witte Huis, een aantal dat alle records met stukken heeft geslagen. Ver reweg de meerderheid van die telegram men gaf uiting aan steun aan de presi dent, Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 27 juli Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Over wegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Vrijdag: Zon: 4.5420.37 Maan: 21.005.38. gMSMi c i •- - .-.v. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 27 juli De depressie bo ven Zuid-Noorwegen veroorzaakt nog een harde wind langs de kust en op en kele plaatsen een buitje. Er komen mor gen flinke opklaringen voor, maar de westelijke luchtstroming zal iets koelere lucht aanvoeren. Gisteren werd in Zuid- Limburg nog 25 graden gemeten, tegen 17 gr in Den Helder. De temperaturen blijven overdag tussen 17 en 20 graden. Morgen toenemende bewolking, ge volgd door enige regen en nog een krachtige tot harde zuidwesten wind. Hierdoor matig, tijdelijk slecht strand weer. Temperatuur 17 a 18 graden, zee water 17 gr. Vooruitzichten: toenemende depressie-activiteit met regenkans. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 27 juli In de „komkommertijd" zoals we die nu weer beleven, plegen nogal eens behalve zeeslangen ook verborgen schatten in geruchten op te duiken. Deze keer is de beurt aan het dorpje Rhenoy in de Betuwe, waar onder politietoezicht een dragline een groot gat graaft in het weiland van de veehouder J. G. Bos: twintig jaar geleden zou de toenmalige bewoner van het huisje vlak bij het stuk land een aantal weckflessen met maar liefst 2500 gouden tientjes in de grond hebben ge stopt. Er zijn mensen in het dofp, die dit verhaal „te mooi om waar te zijn" vinden. Maar anderen achten de zonderling waarom het hier gaat en die zich destijds, op het punt wegens diefstal te worden gearresteerd, het leven benam, best tot zo'n goudverstopperij in staat. Per slot van rekening was hij enige malen veroordeeld wegens diefstallen en kon hij van de buit hiervan en de opbrengst van zwarte handel best een flinke som hebben overgehouden De zaak is aan het roller gebracht door een inwoonster van Leerdam, die een advocaat en een notaris heeft verteld, dat zij de betreffende man in 1941 achter zijn huisje de goudschat heeft zien begraven. De notaris vroeg de veehouder Bos, of er in zijn land een „klein gaatje" mocht worden gegraven. Dat mocht maar de dragline ging, toen er zelfs niet, één gouden tientje werd gevonden, alsmaar verder. Er is nu al een gat van vele kubieke meters ontstaan en nog steeds hééft het zoeken, waaraan zelfs een wichel roede is te pas gekomen, geen resultaat gehad. Toch is de heer Bos om de overlast niet langer boos. Zijn nieuwsgierig heid heeft het gewonnen. Wanneer 's avonds de dragline het werk heeft gestaakt, peutert hij bij het gat met een spade nog wat na. Je künt toch nooit weten (Advertentie) Nü een ARISTONA kopen, want mtoua t-N Éét) WOOROt WNTASDSCHI BIRMINGHAM, 27 juli (UPI) De telefoondienst alhier heeft woens dag een nieuw telefoonnummer speciaal voor de huisvrouwen ge opend. Huisvrouwen die niet weten wat ze 's avonds manlief zullen voor zetten hoeven slechts het telefoon nummer te draaien om een recept aanbevolen te krijgen door de Britse raad voor landbouwproducten. Het eerste recept bestond uit met pruimedanten gevuld varkensvlees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1