Parlement van de Congo tenslotte toch ''h een RUSSINNEN VOEREN ENGELSE DUIVEN De zuster van zijn tante 3 4 fijnproefsters vinden Rama veruit het lekkerst! Mimi# pijn SPORTNIEUWS LONDENSE BRIEF iiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimniiiiniiiiiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ w "vriendin die^enige ja- Slapen op de planken Een veelzijdige hoog- j D Britse discussie over toetreding tot EE.G. ontharing depilan Nederlands schip in Rijn gezonken Prof. Leibbrand heeft bekend RüTERDDN Op Celebes foto's vol plezier tmM mmm. Monsterverhand tussen uiterst rechts en uiterst links s Fiesta Cubana LOEMOEMBISTISCHE MEERDERHEID Nederlandse mijnwerker in België verongelukt WAT IS UW KEUS ALS FIJNPROEFSTER? RAMA MAAKT DAT ALLES FUNERSMAAKT Duitse evangelische kerk passief bij Jodenvervolging Kaper Amerikaans vliegtuig op Cuba onder arrest AMNESTIE VOOR OPSTANDELINGEN Franse en Belgische renners geselecteerd SM» ^H^H"theteilnhefn3za^ I leraar Beschimmelae oonbons 1 F GAGARIN IS ZEER HOFFELIJK Bezwaren in Senaat tegen wetsontwerp onteigening Nederlandse dames in Europesezwemploeg Courses Nootdorp Van der Voort en Lammers gaan naar Go Ahead SMAAKPROEVENINAllH>£lRfi VAN HET LAND BEWIJZEN: Overal in Nederland worden smaakproeven gehouden. Aan honderden huisvrouwen is de vraag al gesteld: „Wilt U margarine X en margarine Y eens proeven en vertellen aan welke van de twee U de voorkeur geeft?" En Rama komt tevoorschijn als de grote overwinnaar! Kama! Veel lekkerder 1 Dat is het antwoord, dat 3 van de 4 fijnproefsters geven. Voor wereldkampioen- schappen KARDOLUS GEWIPT VOOR SABELTITEL LEOPOLDSTAD, 27 juli (Rtr, UPI) Vandaag zijn de parlementariërs in de universiteit van Lovanium hij Eeo- poldstad voor de tweede maal bijeen om te pogen orde te stellen op de za ken van de republiek de Congo. Na de bijeenkomst van gisteren is weinig be kend geworden over de vorderingen vin de Congolese politici, die voor het eerst sedert een jaar weer in vergade ring zijn. Naar verluidt zouden de aanhangers van wijlen de eerste premier van de republiek, Patrice Loemoemba, als een sterke meerderheid te voorschijn zijn Eekomen. In diplomatieke kringen in eopoldstad is men echter yan mening, dat de volgende zittingen toch een goe de kans zouden kunnen opleveren op een regering op brede basis. Antoine Gizenga, de leider van de Congolese Oost-provincie, die beweert opvolger te zijn van wijlen Loemoemba, is nog niet in de Congolese hoofdstad aangekomen. Toch wordt algemeen verwacht, dat hij binnenkort zal komen. Naar uit Elizabethstad verluidt zou de regering van Moise Tsjombe een ak koord hebben verworpen, dat was aan gegaan door Tsjombe en generaal Mo- boetoe over c-e samensmelting van het Katangaanse leger met de strijdkrach ten van de centrale regering. Elf offi cieren van Moboetoe hebben gister avond Katanga verlaten. Zij waren naar Elizabethstad gereisd om het bevel over het leger van Tsjombe op zich te nemen. Het Portugese nieuwsagentschap Lu- sitania heeft gemeld, dat president Tsjombe van Katanga ,,in de naaste toekomst" een bezoek zal brengen aan Loeanda, hoofdstad van Portugals over zeese provincie Angola. Volgens Lusita- nia had Tsjombe in dit bezoek aange kor.cfigd tijdens zijn bezoek aan de An golese stand op de internationale jaar beurs van Elizabethstad. Zijn verblijf in Loeanda zal een particulier karakter dragen, aldus Lusitania. Joegoslavië heeft het Katangaanse aanbod tot het aanknopen van handels betrekkingen, afgeslagen. Het officiële persbureau Tanjug maakte bekend, dat berichten als zou een Katangaanse eco nomische delegatie een bezoek aan Bel grado brengen om economische, finan ciële en culturele hulpverlening te be spreken, „ongegrond en onwaar' zijn. Volgens Tanjug is de Joegoslavische weigering gebaseerd op het feit, dat de regering slechts het regiem van An toine Gizenga te Stanleystad als de enige wettige Congolese regering er kent. DUISBURG, 27 juli (DPA) Het mo torschip „Elisabeth" uit Rotterdam is gisteren op de Rijn bij Duisburg- Ruhrort gezonken na een botsing met het Westduitse motorschip „Elke". De bemanning van beide schepen kon zich in veiligheid brengen. De oorzaak van de aanvaring is nog niet bekend. De „Elisabeth" had 392 ton Ijzer aan boord. Het schip ligt, volgens mededelin gen van de waterpoli tie, dwars op de stroom aan de grond. De scheepvaart ondervindt geen overlast. De kapitein kon nog niet worden gehoord, omdat hij een shock heeft. HU is met zijn vrouw en twee kinderen van het zinkende schip op de „Elke" overgestapt. BRUSSEL, 27 juli Dinsdagavond zijn in de kolenmijn te Waterschei als gevolg van een instorting op 920 meter diepte, drie mijnwerkers bedolven. Men wist de drie slachtoffers vrij spoedig te bevrijden en naar de oppervlakte te brengen, doch de 32-jarige uit Eindho ven afkomstige arbeider Beeckmans, gehuwd en vader van vijf kinderen, bleek reeds te zijn overleden. Zonder nu vooruit te willen lopen op de litspraak inzake het korte geding dat de Amsterdamse Cen trale in het Begrafenisbe- drijf tegen Simon Carmig- gelt en enige hem bevriende instanties heeft ontketend moet ik toch als mijn >er- soonlijke mening naar voren brengen, dat de schrijver zelve vrijuit behoort te gaan Voor hij echter te vroeg juicht moet ik er onmiddellijk aan toe voegen dat ik evenzeer van mening ben, dat in zijn plaats inderdaad d - zuster van zijn tante moet worden gedagvaard; niet in kort geding, maar in een lang strafrechtelijk proces. Het moet nu maar ee.is afgelopen wezen met de achterbakse invloed die zusters van tantes steeds maar weer op allerlei argeloze schrijvers uitoefenen. Ik heb er gisteravond nog eens even een bloemlezing voor doorgebladerd, maar het viel mij toen eens te meer op dat de ganse literatuur van „Karei ?ende Elegast" tot en met W. F. Her mans toe eenvoudig bulkt van beledi gingen aan het adres van bevriende bevolkingsgroepen of zelfs individuele personen. En altijd is het de ridder om de hoek, de nicht van de broer van de melkboer of de zuster van de tante die het hem in feite doet, maar die nóg meer in feite buiten schot blijft, om de schrijver de kwaaie pier te kunnen laten zijn. Ik vraag mij dan ook af of het niet mogelijk zou wezen al die louche literatuur-figuren uit het verleden bij terugwerkende kracht te laten dagvaarden- Een algemene zui vering in dezen zou verhelderend kun nen werken, subsidiair zou zij de .aak van menige verklarende leraar-Neder lands kunnen verlichten, nóg meer subsidiair zou zij het geweten van vele ongelukkige, nog levende auteurs kunnen ontlasten. Maar dit ene, simpele korte geding belast alleen maar Simon Carmiggelt fnet de ellende van enige eeuwen lite rair verleden. En Vondel, Dickens, Multatuli en Willem Kloos kijken on getwijfeld met enige vrolijke nieuws gierigheid op hem neer. Ik weet niet wat zij gedaan hebben op het moment dat hij zijn gewraakte stukje in de rechtszaal zat voor te lezen. Daar kan ik alleen maar naar gissen. Wat ik zeker weet is, dat de zuster van de tante van Carmiggelt het al bijzonder bont gemaakt heeft. Zij slaagde er immers in nou net onwel gevallig te wezen aan begrafenison dernemers. Ofschoon zij toch als ieder .ander kon weten dat die jongens altijd en onder iedere omstandigheid en zelfs par droit de naissance be schikken over het laatste woord. Simon, kerel, als je tijd gekomen is en dat kan mij niet lang genoeg duren rust zacht. STUTTGART, 27 juli (DPA) De zondag gearresteerde Duitse verkeers- deskundige prof. dr. Kurt Leibbrand heeft toegegeven, bij liet neerschieten van dertig Italiaanse arbeiders in augustus 19U betrokken te zijn geweest. Dit is verklaard door de openbare aan klager Robert Schabel. Er moet nog worden vastgesteld „over hoeveel hoof den de schuld moet worden verdeeld' zei hü. De 47-jarige prof. Leibbrand, een in genieur, doceert aan de technische ho geschool te Ziirich. Zondag is hij bij verrassing op het vliegveld van Frank fort aangehouden, toen hij op weg was naar Bremerhaven om deze stad van advies te dienen in verkeerszaken. (/advertentie) Proeft U maar! Vergelijkt U maar! Rama geeft U zoveel meer voor Uw geld. (Advertentie) Stil &UMMCÈUTIKHE FABRIEK HILVERSUM BIELEFELD, 27 juli (DPA) De Duitse evangelische kerk heeft in haar geheel gezwegen over de Jodenver volgingen in de nazi-tijd en daar waar zij haar stem verhief deed zij dit te on voldoende en te laat, aldus heeft de Amerikaanse kerkhistoricus dr. Otto L. Elias op de tweede internationale bij eenkomst over de geschiedenis van de kerkstrijd in Bielefeld verklaard. De Amerikaanse geschiedkundige critiseer- de met name de leiders van genoemde kerk in de nazi-tijd van wie, volgens hem, niet een destijds op besliste wijze en te rechter tijd voor de Joden is op gekomen. Wel waren individuele per soonlijkheden en geestelijken van de evangelische kerk met doodsverachting voor hun overtuiging uitgekomen. HAVANA, 27 juli (U.P.I.) De Cu baanse kelner Wilfredo Roman Oquen- do uit Miami, die maandag jl. een vliegtuig van de „Eastern Airlines" kaapte door de piloot te dwingen naar Cuba te vliegen bevindt zich te Havan na in arrest. Oquendo zou hebben gezegd zijn daad te hebben uitgevoerd, omdat „er maar eens een voorbeeld moest worden ge steld". „Het begon me te vervelen, dat Cu baanse vliegtuigen boven Cuba werden gekaapt en koers moesten zetten naar Florida. Ik besloot daarom hetzelfde te doen met een Amerikaans vliegtuig". DJAKARTA, 27 juli (AFP) Presi dent Soekarno zal vrijdag een algemene amnestie afkondigen voor alle opstan delingen, die op Celebes nog actief zijn, zo wordt te Djakarta vernomen. Het amnestie-besluit, dat terugwerkende kracht zal hebben tot 22 juni, zal be trekking hebben op ongeveer 5000 rebel len. President Soekax-no zou het besluit hebben genomen, nadat hij een week lang de veiligheidstoestand in het land had bestudeerd. Het is een uitvloeisel van de pogingen die de regering onder neemt, om in Indonesië tegen eind 1962 een normale veiligheidstoestand te heb ben. Het amnestie-aanbod beperkt zich tot de opstandelingen op Celebes, doch zou later aldus bevoegde zegslieden kunnen worden uitgebreid tot midden- Sumatra en west-Java. PARIJS, 27 juli De Franse en Bel gische nationale wielerfederaties heb ben (le eerste voorlopige selecties ge maakt voor de wereldkampioenschap pon wielrennen, die eind augustus en begin september van it jaar in Zürieh (baan) en Bern (weg) zullen worden gehouden. Voor de wegwedstrijd bij de profes sionals zal de Franse wielerbond twaalf renners aanwijzen, van wie er echter slechts acht zullen starten. Van de vol- fende zeven renners staat reeds vast at zij tot de twaalf uitverkorenen be- (Advertentïe) Deze drie Russinnen, die in Londen de Sovjet-mode tonen, vermaken zich op een vrije middag heel goed op Trafalgar Square waar de duiven zich gewillig laten voeren. DUITSLAND De wederopbouw van de Raschi Synagoge in Worms het oudste Joodse bedehuis in Europa is voltooid. Zjj is genoemd naar de filosoof Solomon Ben-Isaak Raschi, die in de elf de eeuw in Worms heeft geleefd. (DPA) (Advertentie) CLACK 6 x 9 f 25.- CLICK 6 x 6 f 19.75 f 25.- ISOLA 6 x 6 f 38.50 f 49.50 Ook voor kleurenfoto's de beste kijk op foto's! liep aan de rugge- lang doorbracht in een zie kenhuis. Sedert zij uit het ziekenhuis is ontslagen, heeft zij meerdere malen last ge had van pijnen in de rug. Bij dergelijke gelegenheden pleegt zij op medisch advies de nacht door te brengen sla. llllllllliniHIIHIIIIIIlilUIIIIIIllllillllllllllltllllllllllllïllt bioscoop en van een kappers- •i'Wr.ii'i illilltillUlllllllllllllilllllllllllllllllllllilHIMIIUMIIIIIIIÜII ovet umversita» onderwijs. Oosteuropese satellietstaten, bedrijf In Butlers tuin in Ier. Elk jaar was zijn openings- Bij aankomst bleken de bon- land aan de kust ziet u ket- college aan het begin van het bons bedekt te zijn met een tingen en ijzeren s'angen academisch jaar een van de soort schimmel. Dit beteken- pend op de houten vloer van ,k de hooggeleerde heei grootste universitaire gebeur, de een grote schadepost voor Tior cloantamor' Tfinrlpr 1Y13- i 11 i.«Micenvi in TlnKlir) T-Tii imtSnr'fpiii*? f? i P Sfh VP.T_ aaar slaapkamer, zonder ma tras. gehuld in een paar de kens en met het hoofd rus tend op een kussen. En iedere keer als zij tegen ons zegt, dat zij wederom „op de plan ken" 'heeft geslapen (en ze slaapt werkelijk in) denken wij aan een van de meest on. gelooflijke personen op aarde, misschien in de gehele we reldgeschiedenis, die ai vele jaren op de planken slaapt, niet op de vloer, maar in een ledikant waarvan hij de veren matras heeft vervangen door houten planken. Hij handelt èvenwel niet op medisch ad vies (dat hij trouwens zelf zou kunnen verschaffen), maar omdat hij het leven te kort vindt om alles te kunnen nodig heeft voor lichamelijke 'enissen in Dublin. Hij placht oefeningen. Butler is name. te spreken voor een stamp- lijk een acrobaat. Butler if volle collegezaal. Niemand ook een zeer begaafd gooche- kon ooit van te voren zeggen laar Hij heeft ook een firma waarover het deze keer zou opgericht voor het ontwikke- Maar men brulde van len en dAikken van foto's. Hij ket lachen e is ook een vooraanstaand ju rist en wordt geregeld ge raadpleegd in de meer inge wikkelde problemen die zich voordoen in Ierse gerechtsho ven. Butler is ookuitvinderen heeft onder meer een nieuwe springstof uitgevonden. But ler is natuurlijk ook een be kwaam goud- en het was niet ongewoon als dit jaarlijkse college eindigde in gezamen lijk gezang. De rest van zijn colleges in de loop van de jaren was even onorthodox. Voordat het academisch jaar begon liet Butler zijn lessen drukken. De studenten kon e,-„ den deze colleges voor eer, zilversmid gering bedrag kopen. Dank zij deze methode kon Butler (heus!). H« i5 een ervaren wijden aan wat metselaar en een bekwaam magr agn irreievantles architect. Hettkuis a Jl -n de zin kwam. Hij was woont aan de ku-A bj waarschijnlijk de meest popvi- AXWL O VLLIUI OUV.O (.v. TN 'UI* J n W ctdl öLIUJ II 111 IA UC UICCÖl jJULR*. verwezenlijken waartoe de baai van Dublin is door nem- lgire hoogieraar de gehele erppst hpm nanHriift "Wii ln7pri Zelf ontworpen. Op tietzeilue „„„„v,Tot-lopU geest hem aandrijft. Wij lazen zelf ontworpen. ^P.ketfe»™e geschiedenis van Ierland dezer dagen een artikel over landgoed staan drie huizen - - die eigenhandig door de hoogleraar niet slechts zijn ontworpen, maar ook ge bouwd. Butler begon te doce. ren aan een universiteit op 19-jarige leeftijd. Later wer hem en het viel ons plotseling in dat het niet minder dan raadselachtig is dat over de man niet veel meer is ge schreven. Professor J. B. Butler is een Ier en hij is zevenenze ventig jaar oud. Waarmee vult deze hooggeleerde man zijn leven? (Men wordt ver zocht hier even diep adem te halen.) „Bailey Butler" .heeft in zijn leven biologie zoölogie en botanie gedoceerd. Hij is een bekwaam medicus. Hij heeft in de eerste wereldoor log gediend in het medisch korps van het Britse leger. Hij heeft ook gediend als in fanterist, artillerist, en pio nier. Hij ontwikkelde zijn eigen soort apparatuur voor het ontluizen van manschap pen aan het front. Hij orga niseerde het wassi van on dergoed en sokk voor zijn eigen divisie, en vervolgens voor hele delen van het front in Frankrijk. Aan het eind van de eerste wereldoorlóg, toen ds manschappen ver veeld wachtten op hun demo. bilisatie, organiseerde Baily Butler cursussen voor hen in metselarbeid, loodgieters- werk, draadloze telegrafie en nog een tiental andere vak bekwaamheden. Als u in Engeland woont, en u constateert dat de vloeren en balken in uw huis lijden aan houtvuur of andere soorten van bederf zult u waarschijnlijk de hulp inroepen van de firma Biotox. Deze firma is opgericht door Baily Butler. Baily is ook eigenaar geweest en is mis schien nog eigenaar van een »',v- ,<V ;.VS,V 'l--S*" V - - e professor, die inktvis sen kan hypnotiseren, is ook een sluw zaken man, getuige het be. roemde verhaal van de bon den zijn colleges beroemd zo bons. Een Dublinse firma niet berucht. De hooggeleerde voerde een grote hoeveelheid had zijn eigen denkbeelden bonbons in uit een van de .men brulde van het lachen. de imborteprs die schadever. joeding vroegen van hun ver, zekeringsmgatéchappij. De maatschappij wilde niet beta len. Volgens heh lag d'e schuld bij de bonbonf abri kanten Er was grote ruzie en meri riep vanzelfsprekend de hulp in van de bekende acrobaat, goochelaar, goud smid enz. enz. James Bailey Butler. Laatstgenoemde stelde een ehemisch onderzoek in. en hij ontdekte dat bepaalde soorten chocolade in bepaal de temperaturen, indien zij' vervoerd werden in schepen gebouwd van een tekere me. taaisoort, „schimmel" produ ceerden De importeur kreeg zijn schadevergoeding en ie hooggeleerde adviseur ont ving zijn honorarium. De im porteur besloot de bedorven bonbons te verkopen als var kensvoer. Nee, zei de hout worm-deskundige medicus en jurist Butler Indien de bon bons op een zekere tempera tuur voor een zekere tijd in een oven geplaatst werden, zou de schimmel verdwijnen en zouden de bonbons terug, keren tot hun vroegere staat zonder enig gevaar te schep pen van vergiftiging of aan tasting van de smaak. De bonbons gingen de oven in en "edroegen zich zoals de pro fessor had voorspeld. De hoogleraar kreeg een passen de beloning van de impor teur. Hierop verzocht de ver- zekeringsmaatschapoij die de schade vergoed had aan pro. fessor Butler hen voor te lichten omtrent de door hen te gebruiken verzekerings formules voor bederfelijke levensmiddelen. De prof gaf het advies en werd behoorlijk Gehonoreerd Maar hij meen de terecht dat er rpp»r geld Rak in de bonbons. Tezamen met een vriend schreef hij een toneelspel voor de Britse -adio. Onderwerp; Beschim melde bonbons Bailey Butler is een bekwaam tuinier. De nlanten in zijn tuin zijn door hemzelf verzameld rond de Middellandse Zee. Hii is ook een goed z^vemmer Hij heeft zijn eigen zwembad met bij behorende springplanken zelf gebouwd. Het is nauwelijks nodig hier aan toe te voegen dat Butler bekend staat als lerlands meest vooraanstaan. de deskundige op het terrein van water- en rivier-bevui üng. DAAN VAN DER VAT (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 juli De openbare ge- darhtciiwisselingen over Brittannië's be trekkingen met (le Europese Economi sche Gemeenschap beginnen nu een hoog tepunt te naderen. Ingezonden stukken stromen binnen bij de nationale dagbla den, en (1e meeste van deze bladen heb ben, ongeacht hun politieke kleur, uit voerige analyses gewijd aan de E.E.G. en de te verwachten gevolgen voor Brit tannië's economie, indien het lid zou wor den van (le Europese Gemeenschap. De „Daily Telegraph" heeft voor haar lezers een pamflet samengesteld van vierentwintig pagina's om het voor te lichten over het probleem. En men be gint nu in alle ernst partij te kiezen en de stellingen voor te bereiden. Gisteren is er in het Lagerhuis een motie ingediend, die reeds is onderte kend door 32 conservatieve Lagerhuis leden en die zeker door anderen, waar onder wellicht leden van Labour, zal worden ondertekend.De motie dringt aan op verzet tegen Engelands toetreden tot de E.E.G.indien dit neer zou komen op een belangrijke vermindering van Brittannië's soevereiniteitsrechten. De motie eist eveneens, dat een mogelijk vergelijk tussen Brittannië en de E.E.G. op geen enkele wijze de uitbreiding van de handel met het Gemenebest en met het Europese vrijhandelsgebied of de f Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 HAVANA, 27 juli (UPI) De Russi sche astronaut, majoor Joeri Gagarin, door premier Khroesjtsjev blijkbaar naar voren geschoven als propagandis tische stropop, heeft tot duizenden jui chende Cubanen in Havana gezegd, dat Fidel Castro's revolutie „een van de briljantste stappen op de weg naar de bevrijding van het Amerikaanse half rond zal worden." Gagarin, eregast op de feestelijkheden bij gelegenheid van de achtste verjaar dag van Castro's revolutionaire bewe ging, sprak via een tolk. Hij eindigde evenwel in het Spaans met: „Dank u allen zeer, beminde vrienden." Zijn succesvolle ruimtereis, aldus de astronaut, „was in werkelijkheid een overwinning van het Russische volk, de communistische partij en haar politieke commissie geleid door onze beminde Ni kita S. Khroesjtsjev." Gagarin zei dat het een „socialistisch" land was geweest dat ais eerste een mens een reis door de ruimte had iaten maken. „Ik ben ervan overtuigd," zei hij hoffelijk, „dat ook de zonen van het Cubaanse volk (lit eens zullen doen." De viering van de revolutie is in ge heel Cuba herdacht met vuurwerk,ge loei van sirenes, flarden van het natio nale volkslied en de communistische internationale. De radio en de pers put ten zich uit in loftuitingen op Khroesj tsjev en de machthebbers in Peking. Zjj allen hadden gelukwenstelegram- men gestuurd. welvaart van de Britse landbouw in ge vaar zal brengen. De ondertekenaars van de motie komen grotendeels uit de rechterhoek van de conservatieve factor, wraronder enige oud-ministers. Hedenochtend werd opnieuw beves tigd, dat er sprake is van een zonder ling monsterverbond tussen uiterst rechts en uiterst links in het parle ment. De „Times" publiceerde hederf- ochtend een door zeven socialistische Lagerhuisleden ondertekend schrijven, onder leiding van ex-minister E. Shin- well. De uit de fractie geroyeerde Michael Foot is een van de medeon dertekenaars. Het schrijven is een protest, gericht tegen de Britse voorstanders van het lidmaatschap van de E.E.G. Deze voorstanders verlangen, volgens dit zeer verontwaardigd protest niet slechts economische maar ook politie ke integratie met landen als Italië, dat gekweld wordt door problemen vari overbevolktheid en werkloosheid, met een verdeeld Duitsland „overko kend van bitterheid en^ ideologische meningsverschillen" West-Duitsland, dat zijn gedachten gericht houdt op het herwinnen van verloren gebieds delen; Frankrijk, betrokken in een binnenlandse boerenrevolutie en bui tenlandse koloniale moeilijkheden en verstoken van politieke stabiliteit; en met de Belgische kolenindustrie „wel ke bjjna in puin ligt". De onderteke naars schrijven het verlangen toe te treden tot de E.E.G. toe aan defaitis me. „Diegenen van ons", aldus eindigt dit hooghartig schrijven, „die twijfel achtig staan tegenover de waarde van het toetreden tot de gemeenschappelij ke markt en die de handelsbetrekkin gen en de symbolische banden met het Gemenebest wensen te behouden, mo gen misschien de gedachte opperen dat ons land kan worden gered uit de hui dige gevaren zonder te grijpen naar de twijfelachtige reddingsboot van zoge naamde Europese eenheid." Maandag zal premier Macmillan eindelijk in het Lagerhuis een ver klaring afleggen over de plannen van de Britse regering ten aanzien van de E.E.G. Men verwacht dat hij voor zichtig een teen in het water zal ste ken, om te zien of de Europese vij ver niet te koud is. Op woensdag en donderdag van de volgende week zal het Lagerhuis een debat wijden aan deze verklaring. En gisteren werd meegedeeld, dat Macmillan volgende week 's avonds zal spreken voor de televisiecamera's. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 iuli Tandartsen, accountants en anderen, die in de door hen gehuurde woning tevens een vrjj beroep uitoefenen, dienen voor een schadeloosstelling in aanmerking te ko men, indien het pand wordt onteigend. Naar de opvatting van een aantal Sena toren verkeren deze personen in dezelf de positie ais huurders van bedrijfspan den aan wie volgens een wetsontwerp van de regering wèl schadevergoe ding wordt toegekend. De betrokken Eerste-Kamerleden zeggen dit in het voorlopig verslag op het regeringsvoor stel. Het wetsontwerp, dat slechts een voor lopige regeling geeft in afwachting van een definitieve voorziening, zal on danks een aantal bezwaren in de Se naat wel worden aanvaard. Tekenend voor de dringende behoefte aan een ver ruiming van de huidige schadevergoe dingsregeling is wel, aldus vele leden, dat reeds in een aantal gemeenten aan vullende vergoedingsregelingen zijn ge troffen horen: Poulidor, Anquetil, Bobet, Caza- la, Darrigade, Groussard en Stablins- ki. De vjjf overige coureurs zullen wor den gekozen uit: Anglade, Annaert, Co- lette, Everaert, Gaincho, Graczyk, Ma- he, Mastrotto en Privat. Op de sprint zal Frankrijk bij de prots worden vertegenwoordigd door Rous seau, Gaignard en Scob, bij de stayers door Raynal Godeau en Retrain en bU de achtervolgers door Velly en Bouvet. Bij de amateurs zal de wereldkam pioen 1960, Delattre, zijn achtervolgings- titel verdedigen. Ais tweede Fransman op dit onderdeel is Nedellec aangewe zen. Voor de wegwedstrijd zullen zes coureurs worden geselecteerd. De Belgische wielerfederatie heeft tot nu toe alleen nog maar de namen van de renners bekend gemaakt, die aan de baanwedstrijden zullen deelne men. Voor de sprintwedstrijden bij de profs zijn De Bakker, Sterckx en Laffl- brechts aangewe en, vo^r de achtervol ging Oellibrandt en Gillard. Bij de stayers zullen Depaepe, Verschueren en Proost de Belgische kleuren verdedigen. Bij de amateurs zijn voorlopig geselee teerd: sprint: Frennet en Sercu, ach tervolging: Deloof en Denoyette; stayers: Vandenbergh. LONDEN, 27 juli Nederlandse zwemsters zijn opgenomen in de „Euro pese" ploeg, welke op donderdag 24 en vrijdag 25 augustus in het 55 yards zwembad van Blackpool in een dames- wedstrijd tegen de Amerikaanse zwem sters zal uitkomen. Het Europese team is door de com missie van d-e Britse zwembond als volgt samengesteld: 110 yard-s vrije slag: Diana Wilkinson (G.B.) e-n Adrie Lasterie (Ned.). 220 yards vrije slag: N. Rae (G.B.) en Adrie Lasterie (Ned.). 440 yards vrije slag: N. Rae (G.B.) en Jane Cederqvist (Zweden). 220 yards school-slag: Anita Lons- brough (G.B.) en Betty Heukels (Ned.)- 110 yards schoolslag: A. Tumbull (G.B.) e-n Betty Heukels (Ned.). 110 yards rugslag: Margaret Edwards (G.B.) en Ria van Velsen (Ne-d.). 220 yard-s rugslag:, Margaret. Ed wards (G.B.) en Ria van Velsen (Ned.). 110 yards vlinderslag: L, Green (G.B.) en Marianne Heemskerk (Ned.). 220 yards vlinderslag: Marianne Heemskerk (Ned.). Voor dit nummer is slechts een zwemster aangewezen. 440 yards wisselslag persoonlijk: Mar garet Edwards (G.B.) en Marianne Heemskerk (Ned.). 4 x 110 yards vrije slag estafette: Diana Wilkinson (G.B.). Cockie Gastelaars (Ned.), Adrie Las terie (Ned.) en Jane Cederqvist (Zw.). Voor de 4 x 110 yards wisselslag estafette staan drie Nederlandse zwem sters op de nominatie, Ria van Vel sen (rugslag) en Marianne Heemskerk (vlinderslag)terwijl men voor de vrije slag een keuze zal maken tussen Adrie Lasterie of de Britse Diana Wilkinson. Voor de schoolslag in deze estafette is de Britse Ani-ta Lonsbrough aange wezen. NOOTDORP. 27 juli De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen lulden: Kessel-prtjs (1940 m.): 1. Zandor van 's Gravenhof (A. G. Heskes) 2.59.3, 1.34.4; 2. Zelonus K; 3. Xandamour. Tot.: win. 8.70, pl. 2.40, 1.40, 4.60; gek. 9.-; cov. 4.-. Baarlo-prijs (1600 m): le heat: 1- Weerlicht B. (W. F. Hauber) 2.20.7, 1.23.8; 2. Unaniem; 3. Uranus Koff. Tot.: win. 11.80; pl. 2,40, 3.-, 2.10; kop. 9.60; cov. 8.20. Reuver-prijs (2380 m.): 1. Y. Dunst (B. J. van Tilburg) 3.29.1, 1.27.9; Zippy Erebus; 3. Xavier. Tot.: win. 9.90; pl. 1.80, 1.70, 1.50; kop. 11.20; cov. 4.40. Maasbree-prijs( 1940 m.): 1. Wento Con Dios (H. Pije) 2.46.6, 1.25.9; 2. Vic tress H; 3. Why Not. Tot; win. 2.50: pl. 1.20, 1.30; kop. 4.20; cov. 3.-. Baarlo-prijs, 2e heat: 1. Sunny Wil liams (A. G. Heskes) 2.21, 1.22; 2. Una niem; 3. Vaurien. Tot: win. 4.50; pl- 2.50, 2.20; kop. 20.-; cov. 5.70.. Definitief Baarlo-prijs: 1. Unaniem (D. Suykerbuyk); 2. Weerlicht B; Sunny Williams. Totalisator-omzet 57.787.50. DEVENTER, 27 juli Go Ahead heeft blijkbaar grote plannen voor hm komende voetbalseizoen. Naast de reed» eerder van Elinkwijk gekochte Veldhuis heeft de Deventer club nu ook Van der Voort en Goedhart van Blauw Wit e» Lammers van NOAD aangetrokken- Ook met Faber van AGOW en Pfeif fer van Enschede is een contract ge" sloten. TURIJN, 27 juli De Hagenaar KaS- per KardoluS, die zich van de Neder landse sabreurs het langst handhaafd®' werd in de tweede ronde uitgeschakeld- Uit poule c. vaarin hij was ingedeeld, gingen de Hongaar Mendelenyi, de Rd® Kouznetsov, de Pool Pawlowskj en de Italiaan Calanchini over naar de kwart finales. Kardolus behaalde, evenals Fransman Ramez, slechts een overwin ning en verliet viermaal als verliezer d-e loper. De voornaamste feiten van de twem de ronde waren voorts dc eliminati® van de ook in ons land bekende frans man Parent, de Rus Assiatini en de Italiaan °icchi. h Voor de halve finale plaatsten zicp vier Russen: Kouznetsov, Rilsky, Gn' iy en Teherepovskivier Polen: Pawlowski Oehvrea. en Zablocki; l'r' eh Hongaren: Horvath, Mendelenyi Meszeny, drie Italianen: Calarese, oa- lanchini en Chicca; één Fransman: Ara' -i."rvio„f>rkauft-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4