S.A.S. kampt met grote interne moeilijkheden Gerucht over drastische inkrimping van personeel D 31 et GEORGE 1 Nieuw kledingstuk half capehalf mantel E HET IS DEFINITIEF UIT MET DE STRAKKE ROK Lloyds antwoord aan Kennedy Toch versterking Brits Rijnleger? Premier Nigerië te Washington Let op: scheefstaande bomen WINTERMODE BALMAIN MET BONT EN GOUD Collectie van Nina Ricci Vakantie-arbeid 8 „Koekhappen" Brazilië tweede vaderland DONDERDAG 27 JULI 1961 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK COGNAC V.S.O.P. groot nieuws .K voor mannen met smaak!. VRAAG UW WINKELIER NAAR DEZE GROTE ONTDEKKING VAN: andere ontdekkingen: CAWIPARA 40ct, -«Mimi jjjBSffiBEHIISBSS" Remy Martin levert uit sluitend één' kwaliteit, een zéér oude V.S.O.P. Vraag daarom Martin - lèn kunt U er verzekerd van zijn, steeds dezelfde volmaakte Cognac te krijgen. '""/iii !ük *plfde (Advertentie) (Vai an een correspondent in Zweden) e financiële en economische re constructie van de Scandinavian Airlines System (SAS) is nu ge- accepteerd door de drie parlemen- y* van de in het consortium deelnemende /""''-Europese landen. Dit accepte- betekent evenwel niet, dat aan al lo- nioe''Ü'<!1eden bij deze luchtvaart- Inl<a haPPÜ een einde zijn gekomen, "indeel, de problemer en zorgen ?iaan nu pas voor de deur. Men zal c" moeten gaan aanpassen aan de n ruwe richtlijnen, waarhij vooral zal str worden gestreefd naar een vP ge vationalisering en een effeetie- verantwoorde besparingspolitiek. ti,l er'?('ns is medegedeeld, dat de ra- jjPïddiseringsplannen voor elke aparte „'deling binnen de organisatie van de z!7ii Voor bet begin van augustus gereed 'en moeten zijn. Volgens het Deense blad „Politiken" 1 'Jden van de totaal 14.000 personeels- ont ï1 m>nstens 2500 binnenkort worden htslagen. Een andere bron vermeldt, Terwijl Amerika de defensie-in- fPanningen opvoert, wil Engeland juist wat kalmer aan gaan doen. 's men de passage over de Noord- u'antische Verdragsorganisatie in de V(!rklaring van Selwyn Lloyd naast de longste rede van Kennedy legt, con- J'ateert men een pijnlijk contrast. De jf'tsë minister had het tijdstip voor aankondiging van een zekere be perking van de militaire uitgaven niet °ngelukkiger kunnen kiezen. Nu het jr °m gaat, dat het Westen tegenover c - Uitdaging van Rusland één krach- ''S Front vormt, laat de Britse rege- r'hg weten, dat zij de financiële ver dichtingen tegenover de N.A.V.O. b'et meer ten volle kan nakomen. ..Wij in het Westen moeten samen P,n'e militaire kracht opbouwenzegt Kennedy. Ongeveer op het zelfde ogenblik merkt Lloyd op. dat hij de Noord-Atlantische Raad zal verzoe- ken na te gaan of de Engelse finan ciële bijdragen aan het bondgenoot schap gedurende het volgende begro- I tingsjaar niet wat °ger kunnen zijn. Lloyd voegt daar aan toe, dat dit verzoek niets af zal L°en aan de vastbeslotenheid van -ngeland de N.A.V.O.-verpIichtin- ^en met betrekking tot de verdediging Yln West-Berlijn na te komen. Maar defensieve taak van de N.A.V.O. uiet deelbaar. Als de Britten zeg- dat zij niet meer zoveel geld zij met meer zovee e N.A.V.O. ter beschikking de is 8eri, y°or d e'ben, betekent dat indirect dat zij Kinder gaan betalen voor de verdedi- ®'ug van West-Berlijn. d erwijl Amerika, bij monde van zijn Kcsident, zijn kracht toont, geeft En- ■Kland, bij monde van zijn minister 3,1 financiën, blijk van zijn zwak- 'p'd. De Verenigde Staten zijn in aat de defensie-begroting maar liefst "'p' 3,4 miljard dollar te verhogen, 'rv-ijl Groot-Brittannië op alle mo- U'ijke begrotingsposten moet beknib- p'en om de nationale economische rr'sis het hoofd te bieden. 'Jit de tegenstelling tussen de rede jan Kennedy en die van Lloyd moet !r' de Russen wel duidelijk worden, at er in het Westen feitelijk nog Kaar één werkelijk grote mogendheid s de Verenigde Staten. De tijd is V°"rhij. dat Engeland nog een bij- i"ndrre gezaghebbende stem had in ,'rt Westerse kaïpp. De Sovjet-Unie 'rt'ft in het Westen maai één sterke r'enstander, en dat is Amerika. Na- zal Kennedy het niet zonder dat men zal afstappen van het systeem met drie hoofdkantoren en drie hoofd werkplaatsen en dat men in plaats van in Stockholm, Oslo en Kopenhagen voortaan de belangrijkste administra tieve en technische werkzaamheden zal concentreren op Kopenhagen. De direk- teur van S.A.S., de Zweed Ake Rusk, heeft ontslag genomen, nadat liet be stuur van het concern hem verder ver trouwen had geweigerd. Hij wordt op gevolgd door zijn landgenoot, Curt Ni- colin, tot op heden direlcteur van het elektro-technische concern ASEA. Hoe noodzakelijk alle rationaliserings- en besparingsmaatregelen zijn is meer dan duidelijk gebleken uit de verschil lende details, die tijdens de diverse parlementsdebatten. aan het licht zijn gekomen. Naar verluidt zal het totale verlies over het begrotingsjaar 1S60-'61 aanzienlijk groter zijn dan de adminis tratieve leiding aanvankelijk had ver wacht. Het verwachtte verlies bedroeg 40 miljoen kronen. Tijdens het volgen de begrotingsjaar zou naar men ver wachtte, een aanzienlijke verbetering intreden en zouden de uitgaven zeker niet hoger zijn dan de inkomsten, ter wijl voor de daarop volgende jaren, zelfs werd gerekend op behoorlijke over schotten. Nu is gebleken, dat het ver lies voor 1960-'61 minstens 80 miljoen kronen zal bedragen en dat de vooruit zichten voor de eerstkomende jaren lang niet. zo rooskleurig genoemd kun nen worden als men aanvankelijk deed. In verband met de slechte financiële positie van de SAS wordt momenteel veel kritiek geleverd op het beleid van de Zweedse zakenman en bankier Marcus Wallenberg, die als bestuurs voorzitter van de SAS teveel de hand zou hebben gehad in wat men noemt „het Mexicaanse avontuur", een pro- iect, dat neerkwam op een samenwer king van de SAS met een Mexicaanse luchtvaartmaatschappij, maar waarbij de SAS tot nog toe alleen maar grote verliezen heeft geleden. Dhr. Wallen berg heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen en verzocht enige dagen geleden een commissie te benoemen, die zijn aandeel in het Mexicaanse avontuur op een objectieve wijze zal kunnen beoordelen. Inmiddels is ook een ander gevolg '/an de SAS-affaire duidelijk geworden. Zowel in Denemarken als in Noorwe gen wordt felle kritiek geleverd op wat men noemt het streven van de Zweden om hun aandeel in de samenwerking van de SAS zoveel mogelijk te vergro ten ten koste van de andere partners. Nu de personeelssterkte op drastische wijze zal worden gereduceerd, vreest men dat vooral het Deense en Noorse personeel zal worden gedupeerd. Ook maakt men zich ongerust over de voor stellen, die van Zweedse zijde zijn ge daan om b'j het Stockholmse vliegveld Bromma nieuwe jetmotorwerkplaat- sen aan te leggen, terwijl het toch de bedoeling is om de belangrijkste werk plaatsen te concentreren hij het Ko- penhaagse vliegveld Kastrup en Brom ma binnenkort niet eens meer toegan kelijk zal zijn voo zwaar jetverkeer. Al met al is de reconstructie van de SAS voor alle betrokkenen een bijzon der onaangename aangelegenheid ge worden en ziet het er naar uit, dat dit samenwerkingsproject van de Scandi navische landen een zeer moeilijke pe riode tegemoet gaat. HEERLEN, 27 juli De fotograaf en cineast H. Leufkens heeft een kleu renfilm over Limburg vervaardigd, welke binnenkort in roulatie zal komen. De film met een speelduur van rond een uur. geeft een beeld van het Lim burgse leven en besteedt derhalve aan dacht aan de folklore, de cultuur, de industrie en de godsdienstige manifes taties. Advertentie ontdek 1 een nieuwe wereld COGNAC IMPORTCURS JACOBUS .BOEtr.sj LONDEN, 27 juli (UPI) Verwacht wordt, dat de Britse regering door het oproepen van reservisten het Britse Rijnleger in Duitsland, dat thans 5.000 man onder de sterkte is, op de juiste sterkte/ van 55.000 man zal bren gen. Dit verneemt United Press Inter national in welingelichte kringen In Londen. De minister van oorlog heeft de bevoegdheid om bepaalde groepen re servisten zonder nadere verklaring op te roepen. De Londense Times, die vaak een juiste bepaler van de Britse regerings- poliliek blijkt te zijn schreef: ,,In feite denkt men aan het opvullen van gaten in de huidige sterkte van het Britse le ger aan de Rijn, dat ongeveer 5.000 man tekort heeft bij een tegenwoordige sterkte van 50.000 man." Volgens de Daily Telegraph zou de regering ook voorbereidingen treffen voor een mogelijke luchtbrug naar Ber lijn. WASHINGTON, 37 juli (UPI) De premier van Nigerië, Sir Aboebakar Tafawa Balewa, lieett in Washington geconfereerd met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die, gesteund door president Ken nedy, Nigerië's steun zoekt voor het Westerse standpunt in de Berlijnse cri sis. Volgens diplomatieke kringen was het vraagstuk-Berlijn, samen met het Frans-Tunesische conflict en andere vraagstukken, onder de onderwerpen die Sir Aboebakar besprak met Kenne dy, Rusk en andere politieke figuren. Na het gesprek van tachtig minuten had men zich aan geen van beide zijden verplicht, aldus genoemde kringen. Ook heeft Amerika Nigerië nog geen uitsluitsel gegeven over de gevraagde hulp. Wel zou hieraan prioriteit worden gegeven. Sir Aboebakar wil onder meer 150 miljoen dollar voor de bouw van een stuwdam. Een onderzoek door de wereldbank heeft het project levensvat baar bevonden. .•'■.A:.: Sir, inedy "un van America's N.A.V.O.-part- '<ls Icunnen stellen, maar de last "«n de Xvereld «rote Presi, voor van de het verdediging zal toch deel op de schouders vai ent van de V.S. hlijven druk vrije over- de U"- Het moet voor Kennedy wel zeer j_P ,p"rste||pnd zijn. dat hij van Ameri- rl s voornaamste bondgenoot nu zo dat l'e'nig |lu|p mag verwachten, en 5,11 dal juist te verstaan op van de kracht van Amerika en "''Westen trachtte te overtuigen, ''nnedy zegt in zijn rede, dat Ame- juïst te verstaan gegeven iel moment dat hij de Rus- ri zich extra inspanningen za 1 1. 1 I_; Va n°s<en om de militaire doeleinden «n de N.A.V.O. zo spoedig moge- p verwekelijken, en hij voegt daar p|lijk aan toe: „Wij verwachten v'ir> °nze bondgenoten, dat zij het Va l°i /l'"en doen". De opmerking Ref over beperking van En- N financiële bijdragen aan de p(j O. vormt nu niet bepaald een r0tantwoord op Kennedy's op- en der mooiste lanen van ons niiiiiiinniniiiiiiiiiiiiiiitiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiinii land Eeu^gelaan gedrang komen. Sommige ouders heb- het sch.ide-sdorp B ben bezwaar tegen het lagere niveau van menige vakantie-arbeid of zfj ach ten een te PARIJS, 27 juli Of de tieners met hun strakke rokjes het prettig vinden of niet, de nieuwe mode zegt definitief adieu aan de liyper-nauwe kokerrokjes met achtersplitje. Dat zat er ook wel in, sinds de Dior-colleetie het vorige seizoen at brak met dat nauwe en met de schuin uitlopende rok kwam. De he le modepers, die al weer steen en been klaagt, dat er weinig echt nieuws is, (cn daarmede de arme ontweerpei steeds maar opjaagt) is vanzelfspre kend zeer benieuwd naar wat Dior zal tonen. Voorlopig hebben de honder den modellen, die men in de eerste drie dagen van deze modeweek heeft gezien, duidelijk gemaakt, dat de mode weer meer draagbaar wordt en tot gro tere vrouwelijkheid terugkeert. De meest uitbundige collectie die wij tot nu toe zagen, was bij Nina Ricci, die eer jonge Belgische ontwerper heeft, Jules Crahay, die al enige seizoenen heeft getoond dat hij ideeën en durf bezit. Hij vergelijkt de nieuwe rok met voldoende loopruimte met een kaarsen- dover en dat geeft het precies weer! Het Jules Crahay, de Belgische ontwerper van het modehuis Nina Rtccu is weer iets anders dan do klokkende rokken, die er ook overvloedig zijn. Klokken ontspringen eindeloos aan princesse-jurken, ze zijn ingezet met een pijl, die de taille soms ver naar bo ven verwijdt. Met de sluikheid van de twintiger jaren is het definitief uit. Pijl punten, driehoeken en diagonalen, ge ven als dubbel gestikte rand in de nieu we wintermodellen duidelijk aan, dat het uit is met de ongebroken strakheid van de „gargonne". Het figuur mag weer naar voren komen, zoals bij de princesselijn hoort, al is de rug nog vaak recht. Na de periode van de strakke lij nen is de mode nu vol beweging nieuw is daarbij de half-cape, een mantel met één mouw en één fladderpand. Als de mannequin de capekant terug slaat, zit er een blote arm onder met lange handschoen. Bij dat terugslaan blijkt dat de voering even belangrijk is als de buitenkant; het is even mooie wollen stof in afstekende kleur. Trou wens, heel veel mantels en mantel pakjasjes hebben aan de overslag die tot op de andere schouder reikt, nog een flap, een losvallende strook of een lange slip, die als shawl om de nek wordt geslagen. Er is dus met de klok in de rok beweging genoeg! Bij dat gedoe past geen kraag, die dan ook ontbreekt. En de mouwinzet aan tam Tijk ronde schouders is smalletjes. De mouw, zo niet driekwart, is zoals Pierre Balmain zegt, expres tekort, met het oog op de armbanden die gezien moeten worden. Balmain is nog steeds dol op bont- randen en ook op goud. Het goud kan niet op bij hem: één mannequin draagt een goud brokaten hooggeplooide tul band, een ander een gouden voorhoofd band, het goud is voorts overvloedig gestrooid over de avondjaponnen. Hele maal in stijl was in deze omgeving het gouden boodschappennet, dat een van de kijksters bij zich had met een paar luxueuze pakjes er in. De meeste en nieuwste korte avondtoi letten met goud zijn de helemaal ge- plisseerde japonnen van goud op zwarte tulen kant van Ricci. Er is veel flu weel voor de avond, mantel plus japon, heel mooi in de nieuwe winterkleur don ker prume. Bronsgroen, prume. anthra- eiet met bruin, donkere wintertinten worden ditmaal vrolijk doorbroken door cyclame en diep oranje. By Griffe is de bloemenversiering, die bH d9 couturiers in de openingsweek altijd uit prachtige badplaats Bergen aan Zee. Over die laan is destijds In de gemeente raad van Bergen het was in de tijd, toen daar de strijd gestreden werd om Bello en de verbinding met Ber gen aan Zee heel wat te doen ge weest. Er waren snoodaards, die die mooiste laan van Bergen, zo niet van de gehele provincie Noord-Holland, wilden slopen, om hem geschikt te maken voor het drukke verkeer naar de badplaats. Het is namelijk een schakel in de enige weg van Ber gen Binnen naar Bergen aan Zee. De autosnelweg, die anderen destijds over de trambaan van Bello wilden doen aanleggen, staat gelukkig nog niet eens op papier. De Eeuwigelaan heeft aan weers kanten een rij oude sparren, met aan de ene kant een fietspad en aan de andere kant een wandelpad. De ver- keersmensen wensten die mooie oude sparren te slopen, maar de natuur liefhebbers en die zijn er heel wat in Bergen staken hier een stokje voor, zoals zij al eerder schending van natuurschoon wisten te voorko men. In de dertiger jaren wilden grondeigenaren een stuk bos tot bouw terrein verkavelen: de natuurbescher mers kwamen in het geweer en vorm den een comité, dat met steun van de provincie en particuliere bijdragen het bedreigde perceel bos wist aan te kopen. Het is nu een gemeentelijk natuurreservaat en zal dat immer blijven. In latere jaren was er een burgemeester, die het unieke Oude Hof-complex tot villaterrein wilde verkavelen. En weer stonden de na tuurbeschermers op met het gelukkig resultaat, dat er van het snode plan niets kwam. Zo verkeert ook de Eeuwigelaan, dank zij de natuurbe schermers, nog in ongeschonden staat. Maar... toegegeven moet worden, dat de prachtige laan voor het ver keer een handicap betekent; althans voor het snelverkeer. De bussen en auto's kunnen jr niet racfen, zij moeten er wel kalm-aan doen, want vele van die oude sparrebomen staan scheef en natuurlijk juist naar de binnenkant van de rijweg. Dat bete kent, dat wie - niet voorzichtig rijdt, vooral bü het passeren, kans loopt, met zo'n scheefstaande boom in aan raking te komen. Er wordt daarom op deze mooie laan meestal rustig gereden en dank zij de waarschuwings- t jrden, die wellicht uniek zijn in het verkeer; borden met een extra onderschrift van „scheefstaande bo men". et het beginnen der school vakanties zien steeds meer ouders zich geplaatst voor de vraag of zij erin moeten toe stemmen, dat hun zoon of dochter in riie hoog nodige vakantie enige Torpedo- t„d in een bedrijf gaat werken. Er leven, bij vele ouders erj bezwaren tegen zulke werkzaamhe den Zo menen velen, dat de kinderen 1 de-gehele vakantie hard nodig hebben om weer op verhaal te komen; an- deren achten hun kinderen te jong of zien hun culturele behoeften door de materiële afleiding te zeer in het Ruimtevaart ook in de mode. hoed van Balmain in beige jersey piqué. ~leven by veie ouders ernstige reuzeboeketten bestaat, een garnering van groene struiken met dubbele oran je dahliaatjes. Dat zegt al dat hy voor oranjo heeft gekozen. Zijn avondtoilet ten zyn, evenals by het aflopen van de mode der twintiger jaren, van voren kort en van achteren lang in punten tot op de grond. Als nieuwtje voor ds avond droeg een mannequin bij Griffe een armband van witte camelia's. Als variatie op de kra- Ier colliers heeft Ricci een halsbijou- van medaillons met spiegelglas. De leukste avondkapsels heeft Cardin. Boven op de kruin op het strak ge- trokken haar een fonteintje van (val- se?) haa: slierten. Zoals gezegd is men gespannen op het nieuws dat Dior gaat brengeu. De laatste ontwerper van dit beroemde mo dehuis, Mare Bohan, heeft vorige maal', veel succes geoogst. Hij was de opvol ger van de jonge Yves Saint-Laurent, die zijn taak niet aan kon en de vrouw meer verkleedde dan kleedde en die ont slagen is. Over dat ontslag is Saiut Laurent in een proces gewikkeld met het modehuis Dior. A.Bgl. PARIJS, 27 juli (UPI) De Itali aanse filmregisseur en eoteur Vittorio de Sica is onderscheiden met de gou den camera van het filmfestival van Vichy. TL'Th ■Bredase scholieren krijgen bij een plaatselijk bedrijf onderricht in het bedienen van een machine vrij contact van jongens en meisjes onjuist. En dan zijn er nog ouders, die menen, dat door de va kantie-arbeid het gezinsverband los ser wordt. Tegenover mogelijke nadelen staan echter ontegenzeggelijk ook grote voor delen. Zo heeft de vakantie-arbeid on getwijfeld een grote, maatschappelijk opvoedende waarde. De jóngens en meisjes ervaren, dat het eervol is door het verrichten van produktief werk een beloning te verdienen; hun zelfstandigheid wordt bevorderd, zjj krygen een bredere blik op de maat schappij, eerbied voor eenvoudig werk en sociale verschillen vervagen. En na hun vakantie-arbeid zyn zjj vaak vele ervaringen, van belang voor de keuze van een toekomstig beroep, rij ker geworden. De rest van de va kantie kan met het verdiende geld des te plezieriger zijn Dat de industrie, kampend met grote personeelstekort, graag ge bruik maakt van de vrijwillig aangebo den, jeugdige hulp, spreekt vanzelf. Het bedrijfsleven is er zich echter van meet af aan van bewust geweest, dat die vakantie-arbeid niet in het wil de weg zou mogen geschieden. Zo ontstond enkele jaren geleden in Bre da een Commissie Vakantie-arbeid, die een aantal richtlijnen Voor vakan tie-arbeid opstelde. Normen, die in de laatste jaren in vrijwel het gehele land zyn aangehouden. Enkele we ken geleden kwam de commissie op nieuw bijeen om de richtlijnen aan de hand van de opgedane ervaringen, nog eens te bekijken. Als resultaat van deze bespreking gelden voor het bedrijfsleven thans de volgende voor scholieren, (d.w.z. jongelpi van 16-18 jaar), ouders en opvoeders stel lig tevreden stellende bepalin gen: Geen tewerkstelling buiten de grote vakantie; zodanig werken, dat tenminste nog altijd drie weken aan eengesloten vakantie wordt genoten; bij voorkeur geen scholieren beneden zestien jaar; geen nachtarbeid voor scholieren; jongens en meisjes wer ken gescheiden; zoveel mogelijk groeps gewijze tewerkstelling van scholieren in het bijzonder met betrekking tot de meisjes; afzonderlijke schaftgelegen- heid voor de meisjes; een goede intro ductie in het bedrijf; zorgzaam toe zicht; alleen tewerkstelling bij bezit van introductiekaart van het Geweste lijk Arbeidsbureau. Het stipt naleven van deze richt lijnen door de industrie deed de va- kan tiearbeid in Breda, maar ook el ders in den lande, spoedig populair worden. Ook by de aanvang van deze vakantie meldden zich vele enthou siaste jongeren voor enkele weken werk. Deventer heeft voor de minnaar van oude architectuur veel te bieden en ligt bovend' n als uitgangspunt ten op zichte van verschillende recreatiege bieden gunstig. Het gevolg is, dat de laatste jaren steeds meer mensen hier hun vakantie gaan doorbrengen. Als men na een dagtocht naar de Veluwe of de Achterhoek 's avonds wat ver tier zocht, was er tot nu toe in de vroege avond in Deventer echter niet veel te beleven. Omdat de Deventer VVV dit als een gemis zag, deed ze pogingen hieraan een eind te maken, ".it lukte, dank zij de medewerking van de jongerensocië- teit PHEMOS, die de zolder van haar soosgebouw ombouwde tot een klein, ir.tiem theatertje. Daar werden in juli, bij wijze van experiment, door een uit jongeren bestaande cabaretgroep, de Zotskap, een aantal cabaretvoorstellin gen gegeven. De- resultaten daarvan waren dusdanig, dat een en ander in augustus zal worden voortgezet. Voor het eerst op 2 augi "tus en ver volgens op 9, 16, 23 en 30 augustus brengt het PHEMOS-cabaret, dat in beperkte kring al een zekere naam verwierf -, een speciaal op vreemde lingen geriJM programma, onder de titel KOEKHAPPEN. Elke woensdag- avond wordt er een voorstelling gege- ven, die om half negen begint en tot ongeveer half elf duurt. Behalve ca baret, wordt de bezoeker ook nog een, in de- prijs van negen en negentig cent inbegrepen, kopje koffie met koek gepresenteerd, Zuster Riek Jansen is voor de tweede keer terug uit Brazilië. Ze heeft daar nu tien jaar ge werkt, eerst een half jaar als sociale werkster, daarna als ver pleegster en vroedvrouw, haar eigen lijke „vak". In november gaat ze ar de derde keer naar haar twee de vaderland om weer iets anders aan te pakken, namelyk een meis- jesstad. Deze is bedoeld voor kinde ren tussen vijf en twaalf jaar, die geen ouders meer hebben of ouders, die niet erg naar hen omkyken._ Zus ter Jansen wil deze kinderen by hun gewone lagere schoolopleiding de no dige vorming geven en ze daarna onderbrengeu in gezinnen, die hen als kind willen opnemen. Dat laatste is erg belangrijk; er zijn in Gover- nador Valadares en in de rest van de streek Minas Gerais genoeg Bra zilianen, die een goedkoop hulpje willen „de slavernij is officieel afgeschaft, maar in feite nog lang niet" maar die gezinnen moet zus ter Jansen juist niet hebben. Overi gens is het onderbrengen van pupillen nogal gemakkelijk; wettelijke moei lijkheden zoals hier kent men in Bra zilië niet. „De kinderen worden even gemakkelijk geadopteerd als versto ten", zegt zuster Jansen. Dat laatste gebeurt dan door de wettelijke of feitelijk ouders. Brazilië kent op allerlei gebieden toestanden, die in Nederland ondenk baar zijn en zelfs na tien jaar is zuster Jansen er nog altijd ni«t aan gewend. Ze heeft bevallingen verricht op de grond of in hangmatten, in ar melijke hutten zonder licht of water en in de kliniek te Govemador, waar ze juist vandaan komt, kreeg ze da gelijks patiënten binnen, die door ge wetenloze „apothekers" zo niet ver giftigd, dan toch verwaarloosd wa ren, maar in beide gevallen uitge buit. „De meeste apothekers geven daar vlot injecties, die in een zieken huis achter slot liggen". Zuster Jansen komt uit Terborg, waar ze op het ogenblik vakantie houdt. Die vakantie besteedt ze ove rigens meteen om haar nieuwe werk voor te bereiden en.om het geld voor een jeep bijeen te garen, want (lie is voor het nieuye jeugdcentrum, dat dertig kilometer van de stad ligt, onontbeerlijk. Van haar vorige vakantie, in 1956, heeft ze een brom fiets overgehouden, die aar en de mensen in de binnenlanden van veel nut Is geweest. Vijf jaar heeft ze binnenlanden doorkruist, tot ze in Dit kleine Braziliaantje lijkt er wel over tevreden te zijn, dat hij aan de zorg van zuster Jansen is toevertrouwd 1958 kon beginnen in de nieuw ge bouwde kliniek, een van de vele stichtingen, die pastoor A. Verbeek van de Paters van de H.Geest, op onnaspeurlijke manier heeft weten te financieren. Hij is nu met zijn der de school bezig en na meisjesstad hoopt hij ook een jongensstad op te richten. Zuster Jansen ging, na in Olden- zaal de verpleegstersopleiding te hebben gevolgd, naar de Vroed vrouwenschool in Heerlen. Daar kwam ze tot het besluit, naar de mis sie te gaan. Toen ze op de missie school in Ubbergen mocht kiezen naar welk land ze wilde, koos ze Brazilië, omdat ze daar dicht by liaar broer dacht te zitten, pater Joseph Jansen Assumptionist, die in Vermandobles in de staat Sao Fau- lo werkt. Ze kwam echter 2.000 km van hem vandaan terecht. Na zes maanden sociaal werk tn de arbe»- dersbuurten van Sao Paulo vertrok ze namelijk naar Governpdor, waar ze in dienst is gekomen van de pa rochie. De kliniek heeft ze een tyu met twee andere meisjes „bemand maar die bleven slechts enkele ja ren. Vóór zij zelf voor een hall jaar naar Nederland ging heeft ze de zorg voor de kliniek kunnen overgeven aan Braziliaanse zusters, die er nu zullen blijven. Mocht u toevallig nog een jeep hebben staan, zuster Jan- ïln woont in de Stationsstraat m Terborg...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7