De ernst in het spel gericht op varende loopbaan Jubileumkamp op de Loosdrechtse plassen Brand in haven van Urk tijdig geblust Benzine- en olietanks aan het vuur ontsnapt Strandbezoek op weekse dag in Zandvoort geteld „Oosterse dracht" op het Zandvoortse strand Veertig jaar onder de wieken Veersemeer Werkkrachten uit België voor N.S. Gebrek aan afgedankte schepen verpt schaduw over het feest Gisteren 28.000 dagjesmensen en 15.000 vaste gasten Vrachtauto rijdt op wielrijders in KUSTVAARDER GEBORGEN TWEE WAGONS ONTSPOORD NAAM EN ADRES OP RUG Staatssecretaris plotseling terug W. Ravenstein Wervingscentrum in Gent geopend Meisje gedoodhaar vader zwaar gewond Duizenden badgasten volgen bergingsiverk Bij Den Haag s.s. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 (Van onze speciale verslaggever) LOOSDRECHT, 2 aug. Een jongen die naar zee wil moet men niet dwingen, dokter of boekhou der te worden. Het resultaat zou slechts zijn dat er uit hem een slechte medicus of een benauwde cijferaar groeit, die onder de plak van zijn vrouw zenuwachtig frun nikt met bootjes in zijn vrije tijd. Deze wijze raad en tevens ernstige waarschuwing komt men uiter aard veelvuldig tegen in nautische lectuur, maar is ook een grond regel van een Nederlands corps dat in zijn opzet als uniek mag worden beschouwd. Het is het corps der Zeekadetten dat zich nu hwaalfeneenhalf jaar intensief bezighoudt met jongens tussen de dertien en achttien, die 's nachts dromen van krijsende meeuwen en een machtig volschip in de kimdampen. Zij voelen alles voor een varende loopbaan en als lid van het Kadettencorps kunnen zij er bijtijds achter komen of zij zich hierin vergissen, of heel hun gol vende fantasie niet de oorzaak is van een pijnlijk misverstand. Dank zij de belangrijke steun en medewerking van de koninklijke Marine, de Koninklijke Neder landse Redersvereniging en sinds kort ook het ministerie van Ver keer en Waterstaat, is het corps in staat om in zijn spel zoveel realiteit te brengen, dat de kadet terdege kan inzien wat het naar zee gaan betekent. Financiële hulp Groot probleem mm CORPS DER ZEEKADETTEN v'IERT 12*-JARIG BESTAAN MIDDELBURG, 2 augustus Tussen de Zeeuwse gemeente Wolhaartsdijk en de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen is dinsdag een contract ge tekend inzake de stichting van een jacht haven aan het Veersemeer ten behoeve van de Belgische jachtclub. In het con tract is opgenomen dat Wolphaart.sdi.jk de complete aanleg van de haven finan ciert In de twaalfeneenhalf jaar van zijn bestaan heeft het Zeekadettencorps eigen lijk een vrij onopvallend bestaan ge leid. In de negen afdelingen van het corps, t.w. die van Gouda (opgericht in 1949), Maassluis (1949), Amsterdam (1950), Schiedam (1951), Arnhem (1951), IJmuiden (1952), Den Haag (1953), Gro ningen (1956) en Rotterdam (1959) ko- GENT, 2 augustus Gisteren is hier een wervingscentrum geopend van de Nederlandse Spoorwegen. Het ligt in de bedoeling, dat personeel wordt aange trokken, bestemd voor de stationsdien sten, de wegsector en de werkplaatsen Bij de N.S. bestaat voornamelijk een te kort aan ongeschoold personeel. Men hoopt in Vlaanderen waar de arbeids markt aanzienlijk minder krap is dan in Nederland de noodzakelijke aan vulling te vinden. Men zal zich bepalen tot het aanne men van Nederlands sprekende Belgen, aldus deelde drs. S. Buys, chef van de dienst personeelszaken N.S. mee bij de opening van het Centrum. Het aantrekken van Vlaamse werk krachten noemde hij geen tijdelijke nood maatregel. Zij die na medische en psy chische keuringen geschikt worden ge acht. zullen een aanstelling krijgen op dezelfde voorwaarden, die gelden voor het Nederlands spoorwegpersoneel. Drs. Buys verklaarde dat de werving met kracht ter hand genomen zal worden. Tot dusver heeft men ongeveer honderd Belgen in dienst genomen. Vijftig zijn er reeds werkzaam in Nederland. Zij worden hoofdzakelijk tewerkgesteld in grote steden. Er zijn bij de N.S. circa 1800 vaca tures, onder andere het gevolg van de grote afvloei van pensioen-gerechtigd personeel. België telt ongeveer 100.000 werklozen. Aan het wervingscentrum zijn Neder landse artsen en psychologen verbon den. men elke zaterdag in totaal ongeveer 420 zeekadetten bijeen op .een bejaar de, afgedankte mijnenveger of stokou de loodsboot, die zij vertroetelen als gold het hun jongste zusje, omdat het htm drijvend clubhuis is. Daar leren zij van hun leiders, die in officiële ran gen onder te verdelen zijn van com mandant tot kartiern«eester, de eer ste beginselen in de zeevaartkunde, de waarde van het sextant, de log, het kompas, wat er zoal gebeuren kan met d- barometer wanneer een schip zich op honderd meter boven de zeespiegel zou bevinden en al de kwellingen van de zeevaartkundige tafels met hun hon derdduizenden cijfertjes in de kleinst mogelijke druk. Ze horen wat van me teorologie en scheepsbouw, van spanten en roerkoningen en krijgen volop de gelegenheid zich te bekwamen in het splitsen en knopen en het zeilen met de zware, maar zeer zeewaardige B-2 sloepen tijdens het grote zomerkamp op de Loosdrechtse plassen, dat dit jaar in het teken van het jubileum staat. Zo was ook de opzet, toen men in Gou da op 18 februari 1949 met de oprichting van de eerste afdeling het Zeekadetten corps stichtte. Kort na de oorlog uitte rflbn in marinekringen de wens om in navolging van de Engelsen een soort maritiem instituut te creëren, waarop zeekadetten in semi-militair verband tot zeeman zouden worden opgeleid, waar door men reserve zqu kunnen kweken voor marine en koopvaardij. De Ko ninklijke Redersvereniging voelde wel voor die reserve, maar vond dit toch te veel een marinezaak en meende dat de overheid hier dan maar voor beta len moest. Zij begreep daarmee het plan van de grote initiatiefnemer Ltz. A. Kroese volkomen verkeerd, maar ging gelukkig overstag toen na de op richting van de eerste afdeling bleek, dat hier van burgerinitiatief sprake was, een zuiver particuliere jeugdvereniging, gebaseerd op het grondbeginsel van liefhebberij, die zonder enige geldelijke vergoeding aan leiders en instructeurs rkte. Na een dag buiten op het water' smaakt de warme hap uit de kantine opperbest. heeft opgeleverd, zoals het seinen met de morsesleutel, de aldislamp, de let ter- en cijfervlaggen. Dat alles ge schiedt in een voorbeeldige dicipline en rust, zo vertrouwd met het varende milieu als geldt het een normale da gelijkse zaak. Achter een vorstelijk glas bier en een formidabele spekpannekoek heeft de commandant ons uitgelegd dat deze jongens in meer dan één opzicht te benijden zijn. Het totale aantal van 420 zeekadetten is gemakkelijk tot meer dan duizend' op te voeren. Het corps kampt echter ioet een groot probleem dat er de oorzaak van is, dat de be staande afdelingen met enorme wacht lijsten moeten werken. De opleidings schepen, absoluut noodzakelijk voor dit werk, zijn onderhand wel heel oude „afdankertjes" geworden. Je kunt ze natuurlijk ieder jaar een nieuw kwastje geven, maar daarmee neemt dat wat er onder zit geen eenoegen. zijn afdelingen, die ondanks alle goede zorg de strijd tegen de aftakeling met heb ben kunnen volhouden en met opleidings schepen werken, die eigenlijk alleen maar door de verf bij elkaar worden gehouden. Nieuwe en grotere „afdan kertjes" in verband met het stijgende aanbod van belangstellenden, zijn abso luut noodzakelijk, maar dit is een ge weldig probleem geworden sinds het ministerie van Financiën de mening is toegedaan dat de door de marine af geschreven schepen onmiddellijk hun schrootprijs moeten opleveren en niet eerst zoals vroeger een jaar of vier, vijf tot een bijzonder instructievp ver blijfplaats dienen voor een aantal zeekadetten, ook al is na die vijf jaar de schrootwaarde onveranderd. Dit ministerie weet van geen wijken en weigert tot nu toe elke medewer king bij het uitlenen van de oude mij nenvegers, die binnenkort de marine gaan verlaten. „Jullie kunnen ze krij gen, maar dan moet er ook betaald worden", luidt het commentaar. Van vijftig mille per schip heeft het corps echter niet terug. Nu de afdelingen Maassluis en Arn hem met een letterlijk en figuurlijk dode loodsboot uit de dagen van de eeuwwis seling aan het einde van hun latijn zijn, is dit een bepaald trieste zaak, die een schaduw werpt over het jubileum, dat donderdag in het Marine Opleidings Kamp en aan De Boomhoek wordt ge vierd Tal van autoriteiten uit de krin gen van de Koninklijke Marine, de koopvaardij en het ministerie van Ver keer en Waterstaat komen hier zien, wat de kadetten presteren. Jammer dat het ministerie van Financiën niet verte genwoordigd kan zijn, anders zoü men wellicht ook hier vertederd kunnen wor den door de betekenis van het grote avontuur der zeekadetten. URK, 2 aug. Gistermiddag Is in de haven van Urk, vlak bij olie- en ben- zineopslagplaatsen, brand ontstaan. Bi] het afbranden van de verf en teer van de Noordzeekotter UK 43, schipper De Vries, die voor een onderhoudsbeurt in de haven lag, vielen vonken in de ha ven, waardoor de op het water drijven de olie- en vetlaag vlam vatte. De huid van de kotter raakte eveneens in brand en stond in een oogwenk roodgloeiend. De bemanning bracht onmiddellijk de motor op gang zodat de kotter uit de gevaarlijke zone kon stomen. Ook de an dere daar liggende schepen, waaronder een met olie geladen tankboot, zochten haastig een goed heenkomen. Door het schroefwater van de schepen werden de vlammen in de richting van de scheepswerf van Metz gedreven. Op deze werf stonden enkele schepen, die niet konden worden verwijderd. Het per soneel van de werf wist, onder leiding van enkele leden van de B.B., met laag gerichte krachtige waterstralen het vuur van de werf af te houden. Intussen begon de schoeiing in de har ven te branden en de meerpalen brand den als fakkels. Een dichte rook be lemmerde het uitzicht en van de op de havenkant geparkeerde auto s raakte er Jaarlijks steunen de reders het corps nu met twaalf mille in baar geld. De marine helpt met 25 mille, hoofd zakelijk in materiaal omgezet, zoals het uniform en verdere uitrusting die iedere kadet voor een waarde van 127 per persoon krijgt verstrekt en voor het uitlenen van de grote marinesloepen en het geven van accommodatie tijdens de -zomerkampen. Het ministerie van Ver: keer en Waterstaat sluit zich hierbij aan met een eveneens niet onbelang rijke subsidie. Als resultaat van deze hulp mag zeker niet onvermeld blijven, dat in de twaalfeneenhalf jaar dat het corps bestaat, veertig procent van de zeekadetten die hiervoor de leeftijd hadden, naar zee zijn gegaan. Het me rendeel koos de koopvaardij, terwijl klei nere groepen naar de marine, de visse rij, de zeesleepvaart, de kustvaart en de binnenvaart gingen. Wij zijn dinsdag naar de Loosdrecht- sche plassen getogen om vanaf de Boom- hoek de jachthaven van het Marine- Opleidingskamp meer dan tweehon derd zeekadetten in actie te zien. On der leiding van hun enthousiaste com mandant, Sltz der eerste klasse W. C. Lemaire brengen zij hier hun theorie in praktijk met zeilen, roeien, afstand zwemmen, op- en aftuigen, splitsen en knopen enz. Zij spelen het spel -met een vuur en een ernst, welke bepaald aanstekelijk werkt en hun leiders tot grote geestdrift brengt. Dezen zien hier de resultaten van hun werk, die bij sommige „vluggerds" zelffi kennis van scheepsmachines of de verbindingsdienst ZANDVOORT, 2 aug. Het Strand schap Zandvoort hield gisteren een tel ling van het dagbezoek. Het was de eerste maal dat een dergelijke telling op een werkdag werd gehouden. Om 11 uur 's-morgens werden reeds 33.00V personen op het strand aangetroffen en 's-middags om 3 uur was dit aantal met nog 10.000 toegenomen. Geregeld bevond zich ongeveer 7 pet der ne- zoekrs in zee. Doordat het 's-middags laag water was kon het strand de grote aantallen bezoekers gemakkelijk op vangen. Trein en bus namen een belangrijk aandeel in de aanvoer van de dagbe zoekers De Nederlandse Spoorwegen schattehet aantal aangevoerde reizi gers op plm. 7.000. Drie extra, tremen werden ingelegd. De N.Z.H. had iuet de aanvoer weinig moeite maar omdat de bezoekers reeds vroeg vertrokken de uittocht begon reeds om 3 uur - wa ren er wel eens kortere of langere wachttijden. Normaal immers dirigeert de N.'Z.H. op een later tijdstip grote aantallen bussen naar Zandvoort voor het terug- brengen der bezoekers. Omstreeks half vijf kwam de afvoer op volle gang. Maar toen had zich tot ver buiten een file van wachtenden gevormd, die ech ter vrij vlot kon worden verwerkt. Deze telling bevestigde de indruk dat de bezoekers op werkdagen meer afhankelijk zijn van de openbare ver- voermiddelen dan op zondagen. Aange nomen dat Zandvoort, dat momenteel wel 20.000 badgasten herbergt, zelf 15.000 strandbezoekers leverde, dan zal het dagbezoek ongeveer 28.000 per sonen hebben bedragen. STADSKANAAL 2 aug. In Gassel- ternijveen is gisteren een zware vracht- auto op een groepje wielrijders ingere den. Hierbij is het 10-jarig meisje M. Hadders dodelijk gewond en op weg naar het ziekenhuis in Assen overleden. Haar vader, de heer H. Hadders, werd ernstig gewond aan beide benen. Me vrouw Hadders kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de auto uit Oude Pekela, zou een verkeerde manoeuvre hebben gemaakt en daardoor op het linker gedeelte van de weg zijn geko men. een in brand. De brandweer, onmid delljjk met groot materiaal uUgeruK'' stond vrijwel machteloos. Zij kon water geven, omdat hierdoor kans zo» ontstaan, dat de brand zich zou ver spreiden over de gehele haven, «re brandblusapparaten van de brandweei. van de benzine- en oliestations en iau de in de haven liggende schepen, w®r het vuur gelocaliseerd, zodat de via bij de haven ingebouwde benzinetan* geen gevaar liep. Een geluk was, dat de IJsselmeer- vloot juist de haven had verlaten, zo dat geen opstopping van schepen oru stond. Het duurde geruime tijd, voor nei gelocaliseerde vuur was gedoofd. v* UK 43 kon met water zover woraei afgekoeld, dat geen verder „gevaar voor het schip bestaat. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. VLISSINGEN, 2 aug. Het Ujtf wel of de berging van een schip een toeristische attractie begint te vor men aan de Walcherse kust. Vorig jaar was het de Pax, die tijdens he toeristenseizoen bij Westkapelle wera gelicht, en in 1958 is eveneens voor de kust van Westkapelle de Achilles geborgen. Gisteren hebben duizenden badgasten langs een deel van de kust van Wa'- cheren genoten van een spectaculair transport n.l. de berging van de DuU' se kustvaarder Martin Lütje, die enke le maanden geleden in de Westerschei- de is gezonken na een aanvaring mei de „Scheldelloyd" van de Rotterdams® Lloyd. De sleepboten „Zeepaard „Zeehond" en „En Avanti" trokken aan sidderend strak gespannen kabel» de drie drijvende bokken „Arend „Kondor" en „Walcheren", die d® Martin Lütje half onder water scheel in de stroppen hadden gehangen, en langzaam koerste de vloot daarna ove de Westerschelde naar het Vüssings® „eilandenstrand" waar de kustvaarder aan de grond werd gezet. Het schip zal na een voorlopig her stel naar Rotterdam worden overge bracht. Het spectaculair bergingswerk is uitgevoerd door de firma's v. d. en v. d. Akker. DEN HAAG, 2 aug. Tengevolge van een onjuiste rangeerbeweging zü» gisteravond om acht uur bij Den Haag s.s. twee goederenwagons rtntspoorii. Hierdoor werd de Hjn tussen Voorburg en Den Haag s.s. versperd. Om negen uur kon weer één spoor in gebrul» worden genomen. Tot op dat tijdstip 1 werden de reizigers met bussen ver voerd. Daarna reden de treinen op en kel spoor. Het tweede spoor is in de afgelopen nacht vrijgemaakt. Een van de grootste problemen voor moeders van jonge kinde ren, als zij het strand bezoeken is dat de kinderen ieder ogenblik verloren dreigen te lopen in de men senzee. Natuurlijk is er de politie, die zich over loslopende kinderen ont- De handan aan de riemen. Straks worden de sloepen met jeugdige kracht en me voortgestuwd. SCHIPHOL, 2 aug. Een plotseling en haastig met een speciaal vliegtuigje van de Rijksluchtvaartdienst van zijn vakantie uit Limoges in Frankrijk te rugkerende staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat heeft gistermiddag tegen vijf uur voor een klein mysterie op Schiphol gezorgd. Monter uit de twee-motorige Beech- craft stappende met als bagage slechts een kleine koffer en een paraplu, glim lachte de heer Stijkel en zei: „Ik ben plotseling teruggeroepen en onderbreek dus mijn vakantie, maar ik zeg neet waarvoor. Ik heb de laatste dagen geen kranten gezien en weet dus met ot het al bekend is gemaakt." Donderdag was de staatssecretaris met zijn gezin naar Limoges in midden-Frank rijk gereisd om daar van zijn vakantie te genieten. Hij" is thans alleen naar Nederland teruggekomen en wist nog niet wanneer hij zich weer bij zjjn ge zin zal kunnen voegen. fermt maar de meeste moeders zul len toch wel redeneren, dat ze niet naar zee gaan om hun kinderen door de politie te laten oppassen. Vandaar, dat menige moeder er iets op tracht te vindeji. Gisteren zagen we op het strand in Zandvoort drie kleuters, die door hun moeder van naam en (strand)-adres waren voorzien. Met felrode letters stond een en ander in lipstick op de blote ruggetjes genoteerd. De kans dat dit drietal raakte, was wel mini maal. Andere moeders vermoede lijk zij die minder op het spectacu laire zijn ingesteld volstaan met de kinderen een naamplaatje om te he.ngen. Maar ook zagen we, dat sommige dames inspiratie hadden ge zocht bij haar oosterse zusters; ze droegen hun kleine kinderen in een oms\agdoekje op de rug mee. Deze laatste methode is natuurlijk alleen maar geschikt voor moeders van mini. mule gezinnen. Het mooie weer van gisteren was ideaal voor de ballon nenwedstrijd die „Touring Zand voort" had georganiseerd voor kinde ren van vreemdelingen en inwoners. Al om acht uur begon men in hotel „Bouwes" de ballonnetjes uit te rei ken en om één uur kon directeur J. B. Th. Hugenholtz van „Touring Zandvoort" op de Rotonde het start sein geven. Even later dreven ruim achthonderd ballonnetjes op een kalm zuid-westerbriesje in de rich ting van het IJselmeer. Molenaars zijn er nu zo heel veel niet meer anno 1961 en ook 85- jarigen zijn vrij zeldzaam. Alleen daarom al is een 85-jarige molenaar een welhaast unieke figuur. Wij hebben er een gevonden, Willem Ravenstein in Noordeloos een vriendelijk polder dorp, dat voor niemand naast de deur tussen Go- richem en Vianen ligt. Juist dezer da gen is de laats te hand gelegd aan een vrij ingrijpende restauratie van de molen en dat wet tigt alleszins een be zoek aan dit oer- hollandse land schappelijke attri buut en aan zijn bewoners. Allereerst de molen. Het watermolen van zeer fraai „Molenboek" spreekt terecht van een „wip- waiermoien van zeer en zuiuer model". Zijn wieken hebben een machtige vlucht van bijna 27 meter, men kijkt recht tegen het geweldige open ijzeren scheprad aan, hij zit fris in de kleuren met donkergroen, witte streven en rode knoppen en vormt -een indrukwekkend silhouet tegen de voorbijjagende wolken. De Botersloot die er voorlangs loopt, geeft de voorbijganger, de schilder, de fotograaf er een gerimpelde afdruk bij cadeau. Als wij via een angstig smal bruggetje bij dé molen aankomen, ts Willem juist bezig zijn erf te schrobben. „Kippen krijg je nooit zindelijk, moppert hij, terwijl hij de bezem even laat rusten. Hij is trots op zijn molen, die er nu weer als nieuw uitziet. Meer dan veertig jaar woont hij nu al onder de wieken met zijn vrouw Gerrigje, die tachtig is. „Ik mag van de gemeente tot mijn dood in de molen blijven wonen," zegt Willem. De gemeente heeft het voor het zeggen sinds zij eigenaar van de molen is geworden. Kort geleden heeft de gemeenteraad met algemene stemmen besloten de\molen van de polder Botersloot voor de symbolische prijs van één gulden óver te nemen en tot restauratie over te gaan. Die restauratie heeft bijna zevenduidend gulden gekost, in welk bedrag ook provincie en rijk bijdragen. In de molenwoning „het moet hier binnen ook nog een verfje krijgen," zegt Gerrigje hangt op een ereplaatsje het diploma, dat Willem Ravenstein geruime tijd geleden is uitgereikt door de vereniging „De Hollandse Molen" De reden staat er in krulletters op gedrukt: „Als blijk van waardering voor het gebruik van de wind als drijfkracht en het in stand houden van de oud-Hollandse windmolendie Nederland groot heeft gemaakt en thans nog eerbieti afdwingt met hoopvolle verwachtingen voor de toekomst." Willem zelf is het diploma in ontvangst gaan nemen inder tijd; een hele reis moest hij er voor maken naar Amsterdam, waar hij toen voor het eerst van zijn leven kwam. Naast de radio („dan blijven we een beetje op de hoogte") hangt een grote foto van de molen. „Die hebben we van een vriend gekregen toen we hier vijfentwintig jaar zaten; dat is alweer een hele tijd geleden," zegt mevrouw Ravenstein. „Of ik een rustig leventje heb?", vraagt Willem. Als het buiïg is en je moet malen is het heus niet rustig. Maar dan krijg ik wel hulp hoor." Behalve Willem heeft ook de molen hulp. Opzij staat een elektrisch gemaal dat anders dan de molen onder alle weersomstandigheden kan werken en het water naar de hogergelegen boezem kan brengen. Behalve zijn molen heeft de heer Ravenstein nog genoeg om handen Hij heeft een toom kippen, drie geiten een stel konijnen. Vol trots laat hij de stal zien en daar is alle reden voor; hij heeft vermoedelijk de schoonste dierenbehuizing ten noorden van de grote rivierenElke dag melkt hij zijn geiten en soms, zo zegt hij „wring ik een kaasje." De herinneringen van de twee gaan nog ver terug. Gerrigje kan zich herinneren, dat zo'n vijftig jaar geleden het eerste vliegtuig overkwam, waaraan Willem toevoegt: „maar we konden hem alleen maar horen; hij was niet te zien door de lage bewolking." Drie jaar geleden reed de molenaar nog op de fiets, maar daar waagt hij zich nietmeer aan. ,Je moet overal tegelijk kijken." Of ze nog vroeg opstaan, willen we weten. „Nee", zegt Gerrigje „dat doen we niet meer. Om zes uur pas." Voor goed begrip: 's morgens. Als Willem op de foto moet, roept zijn vrouw hem terug. Hij moet z«" zondagse pet. opzetten. Willem moppert een beetje, maar de daagse Pet wordt geruild.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4