Beneden vrije sectorgrens Aannemer kan „uitgeklede" huizen -bouwen voor tienduizend gulden- ZEVENTIG JAAR GETROUWD, NIEUW ALS IN HET BEGIN de zonnige Bedrag Memisa-collecte negen ton gepasseerd Arbeidsvoorwaarden bij de spoorwegen verbeterd Twee moslims gelyncht iSi gevitaliseerd Zelfs uit Indië komen ze BOSCH BOSCH Moet dit nu de oplossing zijn? KOEIENTROUW {§1 foto's vol plezier m Vergeleken bij vorig jaar sprong voorwaarts van bijna vier ton VOORSTELLEN, behoudens enkele onderdelen, GOEDGEKEURD Duwvaart is een succes gebleken L llli 1 Bejaarde wielrijder omgekomen Ziekenfondsuitgaven zijn sterk gestegen ris VOLGEND JAAR MILJOEN VOL? In verband met werktijdverkorting ALGERIJE Verse sinaasappels maken Si-Si veel gezonder! Ir. J. M. A. Penders V B DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 PAGINA 5 V.' HET 2 ta kt-bougies batterijen b'éuw ^ar is hct nos CVC" rten k\v °üd iSTERKE SPREIDING! 'GEREGELDE GROEI!* Vergeleken bij 1960 betekent dit een sprong voorwaarts van bijna vier ton. De snel groeiende op brengsten van de landelijke collec ties bij de kerken rechtvaardigen de stellige verwachting van de Me- misa, dat volgend jaar het miljoen zal kunnen worden volgemaakt. Instemming UIT LA COURTINE OP TERUGWEG Haal ook heerlijke Si-Si in huis! (Van een onzer verslaggevers) oss, 2 aug. Nu naast de opdro gende bron der premie-toewijzingen °°k een dam is opgeworpen tegen de Woningbouw in de vrije sector, ziet het er voor grote groepen aannemers en andere belanghebbenden in de bouw wereld niet zo vrolijk uit. Met allerlei •Middelen pogen zij nog wat mazen te •inden in het steeds nauwer toege snoerde net van de bouwstop. 'Maar de 'Ministeriële bepaling, dat projecten, j'ie de aanneemsom van f 10.000,- te koven gaan, speciale goedkeuring be hoeven, vormt voor de meesten een onoverkomelijke moeilijkheid. Een bouwbureau te Oss meent er evenwel 'ets op gevonden te hebben. Een archi tect te Dieren, de heer H. K. Hendriks, "eeft een woninkje op papier uitge werkt, waarvan hij veronderstelde dat bet beneden de maximale grens van ben mille neergezet zou kunnen wor den. En inderdaad werd een aannemer Kevonden, die inschreef voor een prijs van f 9.985,- per huis. Er bestaan thans overeenkomsten •Met de gemeentebesturen van Raalte, Coevorden, Hardenberg om een aantal Van deze huisjes te verwezenlijken, be houdens de goedkeuring van de schoon heidscommissies en andere instanties jjio met dergelijke zaken bemoeienis hebben. Maar ook al zouden al deze schijven zonder moeite gepasseerd Worden, dan nog is het uitermate on zeker, of dit plan kans van slagen heeft. Het departement van Volkshuis- Vesting en Bouwnijverheid zal namelijk "aar alle waarschijnlijkheid het project als één geheel beschouwen in plaats van alle woningen afzonderlijk, en In dat Een schets van de voorgevel van het goedkope huis. (Advertentie) Z IJ N EENS thermae/astfC 0^- afgestemd op liet hedendaagse verkeer en voor hel starten als eerste kracht Allaenvert. N.V. Willem van Rijn Amsterdam-W. - Postbus 8005 FRANEKER, 3 aug. Op de rijks leg Leeuwarden-Harlingen bij het dorp Midlum is gisteren de 70-jarige wiel rijder A. de Jong uit Wijnaldum bij het oversteken van dc weg gegrepen door een auto en gedood. geval is uiteraard wel de speciale goed keuring noodzakelijk. Het bouwbureau te Oss is een neven activiteit van het accountantsbedrijf Scholten aldaar. Op initiatief van dit bureau zijn al diverse woningcomplexen tot stand gekomen, premiebouw en vrije sector. Het plan voor het onwaarschijn lijk goedkope huis is, zoals men het ons zei, uit de nood geboren. Uitgangs punt daarbij was een woning van het type ,,Elly", eveneens ontworpen door de heer Hendriks. Hiervan zijn er in middels enkele tientallen gebouwd te gen kopersprijzen van ongeveer f 18.500. De aanneemsom bedroeg circa UTRECHT, 2 aug. De totale zie kenfondsuitgaven zijn in de periode van 1948 tot 1960 gestegen van 27,38 tot 85,32 per jaar. De kosten vertonen een constant stijgende lijn, waaruit mag worden afgeleid, dat deze stijging in de komende jaren nog zal doorgaan. Aldus dr. Festen, staffunctionaris van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen in het blad ae „Ziekenfondsgids". De toeneming van de ziekenfondsuit gaven is, volgens dr. Festen, voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de grote uitbreiding van de geneeskundige hulp die wordt geboden. Wanneer men het indexcijfer voor 1948 op 100 stelt, zijn de kosten voor huisartsenhulp in 1960 gestegen tot 234, die voor genees- en verbandmiddelen tot 256, specialistische hulp tot 408, tanuheelkundige hulp tot 305, zieken- huisverpleging tot 523 en de kosten voor uitwendige geneeswijzen tot 391. Dr. Festen voegt hieraan toe, dat de totale kosten in de periode 1948 tot 1960 meer dan verdrievoudigd zijn, de gere gistreerde loonstijging over hetzelfde tijdvak loopt van 100 tot 199. (Van onze correspondent) HENGELO, 2 aug. - Dezer dagen verkocht de landbouwer G. ter Doest uit de buurtschap Woolde in de ge meente Hengelo een koe met een zes rhaanden oud kalf aan een col lega in de buurtschap Bentelo, gem. Ambt Delden. De afstand tussen de boerderijen is ruim 7 km. Moeder en dochter werden in een gesloten wagen getransporteerd. De boer uit Woolde wreef woensdagnacht zijn ogen uit, toen hij gewekt door het loeien van een koe voor zijn boerderij de koe zag staan, die hij daags te voren had verkocht. Het dier dat in Bentelo van het kalf was gescheiden, is 's nachts uit de weide gebroken en heeft de weg naar zijn oude baas instinctief weerge vonden. Het vreemde is, dat niemand het dier tijdens zijn wandeling heeft opgemerkt. 14.930, dus aanzienlijk te hoog om thans nog voor de vrije sector-bouw in aanmerking te kunnen komën. De ar chitect begon met het verkleinen van een aantal afmetingen, bande voorts alles wat ook maar in de verte naar luxe zweemde er uit en ontdeed het huis tenslotte nog van een aantal feite lijke onmisbaarheden, die de bewoners zelf er dan maar in moesten aanbren gen. Aldus ontstond aan zijn tekentafel een „uitgeklede" woning, iets voor doe- het-zelvers, die er eventueel de tijd voor kunnen nemen om hun huis bewoon baar te maken. Want hoewel het bouw bureau, en ongetwijfeld ook de archi tect, volhoudt dat hier wel degelijk sprake is van een bewoonbaar huis, zullen de toekomstige eigenaren erder het gevoel krijgen dat zij kamperen, en zij zullen in elk geval even moeten wennen aan de vrij primitieve omstan digheden waaronder zij in hun nieuwe huis komen te verkeren. Binnenmuurs gemeten is de woon kamer 5.85 lang en 3.50 meter breed, behalve daar waar de trap een deel van de ruimte in beslag neemt. Op die plaats is de kamer 2.60 meter breed. Onder de trap is een kast, de enige in het gehele huis. Beneden is ook de doucheruimte met een vaste wastafel. Er hoort evenwel geen spiegel bij en de koper zal zelf de douchegarnituren moeten aanschaffen. Een warmwater leiding is aanwezig, maar om die te kunnen gebruiken zal er .erst een geyser of boiler moeten komen. De keuken meet 2.70 bij 2.25 meter en heeft een deur naar de tuin. In de huis kamer ontbreekt die toegang. Tegels zal men nergens aantreffen. Omdat hij die blijkbaar als luxe beschouwt, heeft de architect ze vervangen door het voordeliger betonemaille. Op de boven verdieping zijn verder drie slaapka mers, één ter lengte van 5.85 en een breedte van 2.25 meter, een duidelijke pijpenla dus, en twee kleinere kamers. Er is in deze huizen slaapruimte voor zeven personen, als men tenminste geen rekening houdt met de kastruimte waaraan deze zeven personen toch on getwijfeld behoefte hebben. Er zjjn na melijk vaste noch losse kasten in aan wezig, dit alles om maar te kunnen voldoen aan het streven om onder het plafond van de f 10.000 te blijven. Op geen der slaapkamers is in het bestek een wastafel opgenomen, zodat de ze ven slapers zich des morgens allen naar beneden moeten begeven voor de dagelijkse wasbeurt. Tenzij de eigenaar natuurlijk voor eigen kosten èen tweede wasgelegenheid laat aanbrengen. Er is een kleine onbevloerde vliering, maar het halletje boven laat het maken van een vliezotrap niet toe, zodat deze ruimte in feite onbenut moet blijven. Dc architect heeft vom's het scheidings muurtje tussen de woningen laten ver vallen en al het afzeliahout vervangen door het goedkopere vurehout. De nok- hoogte bereikt volgens dit ontwerp de 6.20 meter. Als inhoud wordt 210 kubie ke meter opgegeven, afgezien van het schuurtje dat bijna 14 kubieke meter inhoud heeft. Maar de architect sugge reert om ook deze berging nog te laten vervallen. Aan de koper is uiteraard de beslissing. De aannemer heeft door de doorgevoerde bezuiningen een be drag van ongeveer vierduizend gulden uitgespaard. Dit betekent, dat de koop som van huis met grond, inclusief de aan de overdracht verbonden kosten, in totaal komt op ongeveer 14% mille. De kandidaten zullen, als het gelukt om de beoogde financieringsregeling te be reiken, ongeveer f 2750 aan eigen geld moeten inbrengen, dus bijna twintig procent. En met een bedrag van 17.50 per week aan rente en aflossing zullen zjj er misschien wel heel gelukkig in wonen. Voorlopig bestaan er plannen om 64 van dergelijke uitgeklede wo ningen neer te zetten, maar gezien de belangstelling verwacht het bouwbu reau, dat dit aantal zal aangroeien tot enkele honderden stuks. Hoe ook de departementale beslissing zal uitvallen op deze poging om de maatregel van de minister te omzeilen, een feit is, dat de woningen in enkele opzichten niet voldoen aan de minimale eisen die ook aan woningwetwoningen gesteld worden. Een voorbeeld daarvan is het praktisch totaal ontbreken van kastruimte, een zaak die de huisvrouw wel tot wanhoop moet brengen. Het ontwerp van de heer Hendriks maakt alleen maar duidelijk, dat er voor tien duizend gulden geen woning te bouwen is die aan de moderne, steeds meer op comfort ingestelde voorwaarden beant woordt. De zeven slaapplaatsen zijn misleidend. Er kan in een huis met 210 kubieke meter een gezin wonen met ten hoogste twee kinderen, wil althans dit gezin zich in huis ook nog eniger mate kunnen bewegen hetgeen toch wel degelijk bij het won' i behoort. De koper zal voorts moeten beseffen, dat hij nog voor de nodige noodzakelijke uitgaven komt te staan om zijn huis aan te kleden. En wat voorts de toekomstwaarde van deze huizen is. Ze zullen onge twijfeld solide worden gebouwd de architect heeft in dit opzicht gelukkig geen bezuinigingen toegepast maai de krappe maat zou toch over enkele jaren b;j verkoop de bewoners wel eens kunnen opbreken. Wij geloven niet, dat de woningnood met dit soort oplossingen bijzonder gebaat is, zelfs niet als men deze als noodoplossingen beschouwt. En het uiterlijk aanzien van dorpen en zelfs steden, dat de moderne confectie- woningen toch al zo grenzeloos saai en karakterloos hebben gemaakt, dreigt er door deze ..aanwinsten" niet op vooruit te gaan. Raalte krijgt wellicht de primeur van de kale tien milie-huizen, maar of deze gemeente daar werkelijk om valt te benijden (Advertentie) CLACK 6x9 f 25.- CLICK 6x6 f 19.75 f 25.- ]SOLA 6 x 6 f 38.50 f 49.50 Ook voor kleurenfoto's de beste kijk op foto's Bijna was er dinsdag 8 augustus geen feest ge weest in het knusse ri woninkje B. 226 *e Slie- •"■ccht. Op diezelfde datum, •"•ar dan zeventig jaar gcle- eii f,et was 0p een zater- 'aR verga4 Gcerit Visser "airielijk, dat hij oni half vier ,'in bruid zou afhalen om te ouwen. Om drie uur liep hij met een paar vrienden °v®r de Sliedreihtse kermis als inj toen niet loevatlig Pierrot en een Pierrette m een of andere tent had ge- e,j. was er bepaald geen e„'"'°ft geweest. Geerit is als j. 11 ''aas naar huis gehold, ti-nuï z'j" beste pak aange. k, kken. dat al over de stoel I,J)ar hing en hij is toen in hei ,p''tu'X gestapt, dat naar i>„ '«is van de bruid Geert je Cn zou rijden. met do verdiensten als tegen woordig. Geerit kwam vaak maar met twaalf stuivers in de week naar huis; als hij best verdiende had hij zes gulden, maar dat was dan ook zouden willen ruilen. Ze wo nen er dan ook al vierenzes tig jaar. De drie kinderen Lijntje, janna en Jan zijn er opgegroeid. Twee zijn er nog in leven. Lijntje hebben ze hn„ is een prachtig V"„,'TuJk gewerden. Na ze- aj~r>v als in het begin, ook "en ,Gcer,jc bedlegerig na t,., Val- waarvan ze rugklach. Gpr beeft overgehouden, -ham - -ls een beetje bardhorig hi; jee" kant maar boor!" en was verontwaardigd, toen ook tor hem zes jaar gele- de'1 Aij was toen 91) vertel- fnèo, uitspuiten wel niet 1 "r 7911 U~T4. U.^.4- zou helpen, want bet °Ud i Van ouderdom. „Zo VoraT?" 'k toch nog niet" 'Q Geerit. he{erentig jaar geleden zag nog niet zo best uit héél best! ..Kijk niet zo kwaad" zei Geertje dan, als hij met zo'n paar centen thuis kwam Zij heeft het al die jaren toch wel geréd. Ze zijn. ondanks alle armoe, tevreden geweest; met hun eerste huisje, waarin ze zes jaar* woonden en ook met dit in tieme woninkje, dat ze voor geen geld voor een nieuw vorig jaar precies op haar verjaardag begraven. Dat was een trieste dag. Geerit is tot zijn achtenzes tigste rijs- en griendwerker geweest. Hij heeft bij de Zui derzeewerken gezeten. in Hoek van Holland. Den Bosch, Delfland en overal, waar maar wat te verdienen was. 's Maandags ging hij weg met drie vier-ponders brood cn een stukje spek in zijn kist en zaterdags kwam hij terug. Geertje moest dan geld of niet maar weer zorgen, dat die kist 's maan dags vol was en ze heeft het steeds klaargespeeld. Narigheid hebben ze ook wel gehad, maar die is met een bijzondere veerkracht op gevangen. In 1953 stond er anderhalve meter water in huis „Tot aan die knoppen", wijst Geerit. Ze zaten op zol der en hebben een h"ele dag niet gegeten, want het brood dreef beneden door de kast rond- ..We moesten eruit van de dokter", anders waren ze misschien nog blijven zitten. °°k- Aan het hoofdeinde van het bed van Geertje hangt een spreuk. Vlak onder de antieke staartklok, een van de dingen, waarmee ze hun gelukkig hu welijksleven beponnen. Er staat „Werpt al Uw bekom mernissen op Hem, want Hij zorgt voor U". Kijk. en dat is misschien het geheim van de ongelooflijke weerstand, die deze heide mensen, geen be langrijke persoonlijkheden, maar groot van hart en geest, zeventig jaar lang hebben ge boden tepen de moeiliikheden van het leven. Ze hebben er zelfs mee kunnen Iachen_ ook nu vinden ze zich rijk, rijker dan ze het ooit hebben ge kend, want de oude dag is nu verzorgd „en we komen niks tekort". Advertentie) tri KOOP DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. Pr. éi 90 GROTE NEO, ONDERNEMINGEN MET EEN 45 tjt COUPURE VAN f 50,. IN DE 45 NEOERLANDSCHE FONDSEN MIJ. PRIJS THANS CA. ÏJvraagt folder bij uw bankier of commissionair (Advertentie -Vfjc Wx. mU'WI.'Jllil'Mijfl: RANG dems/tqiemf mi(teatiskmf ROTTERDAM, 3 aug. (KNP). Gisteren heeft mej. A. van der Lugt, administratrice van de Medische Mis sieactie in Rotterdam, de opbrengst van de landelijke collecte 1961 de liegen ton zien passeren. De collecte werd in januari van dit jaar gehouden. De op brengsten per parochie zijn thans alle afgedragen. De Nederlandse katholie ken hebben aldus 776.000 bijgedragen voor de medische hulpverlening in de missielanden. Daarnaast kwam 155.000 aan particuliere giften binnen, alsmede 20.000 van kloosters. Dit brengt het totaal voor 1961 op 901.152,41. De giften ill natura zijn hierbij niet inbegrepen. De waarde hiervan beloopt nogmaals enkele ton nen. Vandaag zijn weer twee verpleeg sters naar de missie uitgezonden. Het zijn de verpleegsters L. Janssen en A. Schijlen. beiden uit Maastricht, die met de „Congokust" naar Anfoega in het bisdom Keta van mgr. A. Konings SMA gaan. Zij vormen een welkome ver sterking van het daar reeds aanwezige team. Vorig jaar zond Memisa naar Anfoega de artse mej. M. Bouwes Ba- vinck en de verpleegsters A. Gras en T. Huismans. Half september ver trekt een tweede duo naar Ghana, na melijk de zusters C. Korremans uit Tilburg en C. Stoop uit Bovenkarspei. Zij gaan naar het bisdom Kumasi. Een paar maanden geleden vertrok de ver pleegster A. Stoop, zuster van de vol- ROTTERDAM, 3 augustus - In het ka der van dc vakantiecursus 1961 van de stichting koninklijk onderwijsfonds voor oe schceovaart, dat in Amsterdam is ge vestigd, heeft de heer P. Jacobs, procu ratiehouder van de Nederlandse Rijn vaart Vereniging, aan boord van het in structievaartuig „Prinses Juliana een causerie gehouden over de duwvaart. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat de duwvaart die feitelijk nog in een ex perimenteel stadium verkeert, op de be neden Rijn een succes is gebleken en het aangewezen middel blijkt te zijn voor het vervoer van massagoederen, zoals erts en steenkolen. Bij het laden en los sen van de grote duwbakken kan een winst van 40 pet, tot 60 pet. aan tijd wor den geboekt, terwijl de vaart op zich zelf economischer is doordat minder per soneel nodig blijkt. De tot nu toe in Ne derland, België, Frankrijk en Duitsland verkegen resultaten zijn zo gunstig zo meent de heer Jacobs dat zeker tot uitbreiding zal worden overgegaan. Rond de jaarwisseling zullen ook de eer ste Nederlandse tankduweenheden in de vaart komen. Een belangrijk ander voordeel dat de heer Jacobs opnoemde is dat de duw vaart relatief minder investering vraagt en minder onderhoudskosten vergt. Een duwboot verplaatst per paardekracht meer dan een sleepboot. BONE, 3 aug. (UPI) In de Alge rijnse stad Bone zijn gisteravond twee moslims door Europeanen gelyncht, al» wraak voor een bomaanslag. De moei lijkheden begonnen toen om ongeveer acht uur 's avonds in het centrum van de stad, voor het hotel Oriënt, een bom ontplofte, die een Europeaan doodde en twee anderen verwondde. Onmiddellijk verzamelde zich een groep Europeanen, die twee moslims die ervan verdacht werden de bom ge worpen te hebben, ter plaatse doodde. De ongeregeldheden spreidden zich daarna uit over andere wijken van de stad. In de ziekenhuizen moesten tal loze moslims opgenomen worden we gens meswonden. Tot dusver is hun aantal tot 50 gestegen. De Franse autoriteiten zetten direkt tot de tanden gewapende troepen in om de orde te herstellen. Tegen 10 uur werd het weer rustig in dë stad. Bij bomaanslagen in de stad zijn in de afgelopen week twee Europeanen om het leven gekomen en 82 anderen ge wond. gende maand vertrekkende C. Stoop. Het beviel haar uitstekend, zodat haar zuster, die werkzaam was in het zie kenhuis van Alkmaar, nu haar voor beeld volgt. Dit jaar vertrekken nog enkele art sen en verpleegsters. Memisa heeft een dringende aanvra ge gekregen van mgr. J. van Milten burg OFM, bisschop van Hyderabad, die voor zijn beide missie-ziekenhui zen van Hyderabad en Mirpurkas een chirurge vraagt of in ieder geval een 'artse met ruime chirurgische ervaring. In verband met de strenge MohSmme- daanse opvattingen komen alleen maar vrouwelijke artsen in aanmerking. In de ziekenhuizen van Hyderabad en Mirpurkas werken reeds drie artsen en enkele tientallen verpleegsters uit Nederland. (Advertentie) DEN HAAG, 3 aug. Gisteren heeft het College van Kijksbemiddelaars me dedeling gedaan van zijn beslissing in zake de arbeidsvoorwaarden die samen hangen met de invoering van de ar beidstijdverkorting bij de Nederlandse Spoorwegen. In overeenstemming piet het door de Stichting van de Arbeid uitgebracht advies, zijn de terzake ge dane voorstellen goedgekeurd. Dit houdt in, dat enkele onderdelen, die niet met dc arbeidstijdverkorting in verband konden worden gebracht, als openbreker moesten worden be schouwd en derhalve niet voor goed keuring in aanmerking konden komen. Dit heeft het College van Rijksbemid delaars meegedeeld. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is meegedeeld, dat de staatssecretaris, de heer E. G. Stijkel, de met de invoering van de arbeidstijdverkorting samenhangende arbeidsvoorwaarden bij de N. S., met uitzondering van enkele onderdelen, die niet met dc arbeidstijdverkorting in ver band konden worden gpbracht, eveneens heeft goedgekeurd. De staatssecretaris, die zijn vakantie had onderbroken, vertrekt vandaag naar zijn vakantieadres in het buiten land. De r.-k. bond van vervoerspersoneel ,,St.-Raphael" is goed te spreken over de behaalde resultaten. De secretaris van deze organisatie, de heer P. van Zeil, verklaarde, dat hij, er vanuit gaande dat de uitwerking van het voor stel ter overbrugging van de periode 28 mei-1 oktober 1961 geen moeilijkhe den zal ondervinden, tevreden is met de beschikking van het College svan Rijksbemiddelaars en het besluit van de staatssecretaris. Hij vindt het jammer, dat thans nog twee onderdelen van het voorstel niet zijn goedgekeurd, namelijk de vergoe ding van de dienst op christelijke feest dagen en de vergoeding voor degenen, die op grote afstand van hun stand plaats wonen. Het negatief advies, dat de Iooncommissie van de Stichting van den Arbeid ten aanzien van deze beide punten heeft uitgebracht, is namelijk door het college en de staatssecretaris overgenomen, omdat men meent, dat hier het verband met de arbeidstijd verkorting ontbreekt. „Wij kunnen echter tot ons genoe gen," aldus de heer Van Zeil, „bij een andere gelegenheid met andere voor stellen opnieuw ter tafel komen." Hij is van oordeel, dat er een flinke stap is gezet op de weg naar verbetering van de positie van het spoorwegpersoneel, in het bijzonder in die van het perso neel in de onregelmatige en de onaan gename diensten. De heer Van Zeil vertouwt erop, dat de verbetering in de treinenloop van de laatste weken be stendig zal blijken te zijn en dat daar, waar nog wat verbeterd kan worden, het ook inderdaad zal gebeuren. UTRECHT, 3 aug. De heer G. J. A. Alink, voorzitter van de bond van vervoerspersoneel en voorzitter van de Personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen, verklaarde verheugd te zijn over de beslissing, die zo lang op zich heeft laten wachten. Eindelijk kun nen wij onze mensen vertellen, waar zij aan toe zijn. Drs. S. Buys, chef van de dienst personeelszaken bij de N.S., zei, dat de bedrijfsleiding van de N.S. met bijzonder vee) voldoening kennis heeft genomen van liet besluit van staats secretaris Stijkel en het College van Rijksbemiddelaars, omdat hierdoor de gezamenlijk door de N.S. en de Per soneelsraad ingediende voorstellen, inzake de secundaire arbeidsvoor waarden zijn goedgekeurd. Mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Protestants christelijke bond van ver voerspersoneel, zei gisteravond, dat hij blij is, dat het op het ogenblik maxi maal bereikbare resultaat binnen is. Hij meent, dat in de praktijk pas zal blij ken, welke betekenis de herzieningen hebben, met name voor die leden van het spoorwegpersoneel, die onregelma tige diensten verrichten. Hij is ervan overtuigd, dat de financiële resultaten zullen meevallen. LA COURTINE, 3 aug. Ongeveer 3.000 Nederlandse soldaten zijn gister morgen bij het aanbreken van de dag in 540 voertuigen gestapt die hen in ruim twee dagen van het oefenkamp La Cour'innaar de legerplaats Oir- schot moeten brengen. Het zijn drie bataljons infanterie, een bataljon artillerie en een compagnie in fanterie. Vrijdag worder de soldaten in Neder land verwacht. <*m5*f«- r liepen dezer dagen in liet I oude Wageningen donkere J vrouwen in schone gewa den uit Madras. Zij waren daar voor de negende interna tionale cursus voor Landbouw voorlichting. die op initiatie/ van ir. J. M. -4. Penders tezgmen met prof. Edelman is opgedicht. Drie jaar geleden begon men tijdens de cursus voorlichting 0'.e geven op het gebied van de landbouwhuishouding, hetgeen ook in het buitenland veel be langstelling trok. Vandaar die statige kledij van die donkere vrouwen uit Indië in het oude Wageningen. Negenhonderd deelnemers heb ben de cursussen tot nu toe mee gemaakt, waaronder veel vreem delingen. Monsieur Bordafge vaardigde van de Franse minis ter van Landbouw, heeft deze week als blijk van de Franse waardering de onderscheiding van „Officier du merite agricole" uitgereikt aan de organisator van de jaarlijkse cursussen. Voordat hij ir. Penders de on derscheiding opspeldde, sprak monsieur Bord over de internationale samenwerking op agrarisch gebied, waarvan volgens.hem ir. Penders de grote promotor is geweest. Toen deze in 1945 terugkwam uit liet toenmalige Nederlands-Indië, ivaar hij drieëneen- halfjaar in een Jappenkamp had gezeten, werd hij landbouwconsulent in Utrecht. Daarnaast deed hij echter ook veel internationaal werk in de O.E.E.S. en de F.A.O., waarvoor hij de halve wereld bereisde. Hij maakte onder meer voor de Surinaamse regering een rapport over de landbouw voorlichting aldaar. Op grond van deze akt.iviteiten werd hij in 1951 door de minister van landbouw benoemd tot inspecteur voor landbouwvoor lichting nationaal en internationaal. De 'heer Bord noemde bij het uitreiken van de onderscheiding dc be langrijkste prestatie van ir. Penders de oprichting van de „Voorbeeld dorpen" in Kerkhoven (N.Br.) en m Rottcvalle (Fr.), hetgeen leidde lot een belangrijke agrarische slreekverbctering. Frankrijk kwam later m navolging hiervan met de Villages pilotcs en dc „Zöncs tcmoins''hetgeen weer werd gevolgd door een Iniercuropese Voorbeeldstreekvoor ae minder-ontwikkelde gebieden in zuid-Europa rond de Middellandse Zee o.a. in Sardinië, welk project succesrijk verloopt. Maar de grootste nadruk legde de heer Bord bij de uitreiking van ae onderscheiding op het feit, dat ir. Penders in 1953 het initiatief nam tot de oprichting van de internationale cursus voor landbouwvoorlichting. Dit jaar zijn er 130 deelnemers uit veertig landen, waarvan dertig vrouwen. Als men bedenkt, dat bij de F.A.O., de internationale voedsel- organisatie van de V.N. negentig landen zijn aangesloten en hier tn Wage ningen in negen jaar zeventig landen vertegenwoordigd zijn geweest, aan acht ir. Penders dit terecht een opmerkelijk resultaat. De cursus is een privé-initiatief van ir. Penders geweest en het mooiste vindt hij het. dat iedere jaarlijkse internationale bijeenkomst is geslaagd zonder een directe financiële bijdrage van de Nederlandse overheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5