DAGPUZZLE DE RODE CIRKEL DE RING VAN SCHROOT DRAADLOOS CONTACT Oostpriesterhulp vraagt steun anima s voor volwassenen Voordeel Wilde Westen MOEDER WORDEN VOORZIEN IN BEHOEFTE Per 1 september Verlaging subsidie studentenmaaltijden Voor vluchtelingen uit Oost-Berlijn Bromfietser tegen auto Mr. H. W. van Doorn secretaris N.T.S. ERIC DE NOORMAN TekeningenPierre Brochard Scenario: Guy Hempay Vrees voor terugloop ongegrond Hnige BABYSET DE LUXE V B VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 PAGli^' (Advertentie) Kent u reeds de charme van het Binnenhof met Souden Koets bij avond - In MADURODAM? Den Haag Scheveningen Schurk dieJe bent wist Je niet-._- Genoeg We zulten het verderaan de hechter over/a ien Hie zo! Dit nieuwe toestel heeft veel inspanning en geld gekost maar men zat er heel wat bodem rjjkdo mmen mee ontdekken.-' (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 aug. De verlaging van het subsidie op de maaltijden in de studenteneettafels met 10 cent per maaltijd zal in ieder geval met ingang van 1 september van dit jaar worden ingevoerd. Dit deelt de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, mee in zijn antwoord op vragen van de Kamerleden, de heren Stokman en Laan (KVP). De bewindsman zegt bereid te zijn het vraagstuk van de geleidelijke ver laging van het subsidie op de maal tijden te zamen met de in de plaats daarvan voorgenomen subsidiëring in de investeringskosten der studenteneet tafels met de vaste commissie voor het onderwijs uit de Tweede Kamer te be spreken, voor h\j een definitieve beslis sing zal nemen over een verdere ver laging van het subsidie op de maaltij den dan die van 10 cent. Minister Cals merkt verder op, dat vele besturen van studenteneettafels geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om met ingang van 1 oktober 1960 de prijs der gesubsidieerde maaltijden met tien cent tot 1,20 gulden te verho gen. De mogelijkheid tot prijsverhoging werd, naar het oordeel van de minis ter, in deze gevallen niet benut, omdat de prijsstijging van de grondstoffen voor de warme maaltijden en de stij ging der lonen sedert 1956 binnen de oude kostprijs konden worden opge vangen. ,,In die gevallen, waarin de verkoopprijs van de maaltijden tot 1.20 gulden werd verhoogd heeft zich geen terugloop van het aantal maaltijden voorgedaan." De vrees van de betrok ken studentenorganisaties voor een aanzienlijke terugloop bij een hogere prijs acht minister Cals niet gegrond Verwijzend naar een reeds eerder over deze kwestie gegeven antwoord zegt de bewindsman, dat van verant woorde investeringen, die leiden tot een verbetering van de eettafelaccommo datie, een stijging van bet bezoek ma» worden verwacht. „Een eventuele daling van het aantal maaltijden, die een gevolg zou kunnen zijn van een verhoging van de prijs, zou daardoor geheel of gedeeltelijk worden gecom penseerd." DEN BOSCH, 4 aug. De Caritas- organisatie in West-Berlijn heeft een dringend beroep gedaan op de Inter nationale Oostpriesterhulp, waarvan het hoofdkwartier is gevestigd in Ton- gerlo, om toezending van grote hoeveel heden kleding, schoeisel en levensmid delen, vooral van baby-voeding ten behoeve van cte duizenden vluchtelin gen, die de zone-grens passeren. Om aan deze aanvrage te kunnen voldoen doet Oost-priesterhulp Ne derland in Den Bosch op zijn beurt een beroep op de Nederlandse katho lieken. Het gironummer van Oost- priestérhulp-Nederland is 34348 in Den Bosch. Pakketten met kleding en voedsel kunnen worden afgegeven op het adres van Oostpriesterhulp, Hekellaan 6 in Den Bosch of ,bij de plaatselijke vertegenwoordigers van de stichting „Mensen in nood", waar van de adressen op elke pastorie be kend zijn. LEERSUM, 3 aug. Vanmorgen is de 53-jarige heer J. W. Luimes om het leven gekomen, toen hij op een brom fiets in botsing kwam met een vracht auto op het kruispunt Rijksrtraatweg- Maarsbergseweg. MAANOEN LATER,.../ in grote gebieden van het Midden-wes ten, gemeengoed geworden. Pittsburgh heeft twee kanalen, waarvan de „vol wassen programma's" meer dan een miljoen- mensen bereiken. Detroit is in 1955 begonnen met het uitzenden van cursussen voor studenten. De daar toe gepaste methode is volgens een rap port van de Ford Foundation, die met zijn subsidies de ontwikkeling van de ETV voor een goed deel mogelijk heeft gemaakt, typerend voor de program ma's zoals "die in het algemeen voor de scholen worden uitgezonden. Detroit heeft 280 scholen, waarvan er een klei ne honderd bij het onderricht gebruik maken van de televisie. Geen enkele leerling ontvangt meer dan een half uur tv-onderricht per dag (op het plat teland krijgt de leerling over het alge meen maximaal anderhalf uur tv-on- derwijs en de klassen zijn groter dan normaal: ongeveer 150 leerlingen per les). Dccnk zij een nieuW ontdekte brandstof heb z.g. PLONIUM, zci( Jc r<*ksó z&or lange vluchten kunnen maken Z.ij Zal met grote precisie plaats etr omvang Vc»n olievelden kunnen ontdekken Vóór de televisielessen zijn de leer lingen getest op hun algemene intel ligentie. terwijl later een onderzoek is ingesteld naar de wijze, waarop ze de behandelde stof hadden ver werkt. In vergelijking met gelijkwaar dige leerlingen, die zonder de hulp van de televisie les hadden gekre gen. waren hun prestaties even goed, zo niet beter. Onderwijzers, leerlingen en waar schijnlijk ook de organisatoren van de ETV zelf waren verbaasd te ontdek ken, dat de ouders al heel spoedig be lang begonnen te stellen in de uitzen dingen en dat velen hunner de tekst boeken aanvroegen. Hoe groot de belangstelling voor edu catieve programma's is, bleek enige tijd geleden, toen een commerciële tv- maatschappii een academische cursus in moderne fysica des morgens om half zeven ging uitzenden. Deze cursus, ge- „Continental Classroom", werd Ze. zijn nog hij de journalisten Heren, Wij willen CL spreken titeld "Continental Classroom1. het eerste jaar door 400.000 kijkers ge volgd. Later werd de cursus zelfs nog vervroegd tot zes uur, terwijl om half zeven een cursus in moderne chemie werd uitgezonden. Het voordeel van de ETV boven de commerciële tv-maatschappijen is in tussen, dat ze de programma's niet op zulk een onmogelijk vroeg uur hoeft uit te zenden. De meeste ETV-stations worden thans gefinancierd uit belas tinggelden wat zeggen wil, dat ze de goedkeuring van de kiezers moeten hebben, uit contributies van parti culiere kijkers, uit openbare fondsen, of uit bijdragen van bedrijven, dagbla den en zelfs commerciële tv-maat- schappijen. De overvloed aan steun, die de ETV ontvangt, wijst er op, dat haar „vol wassen" programma's, naast de school televisie, voorzien in een behoefte, waarvan velen het bestaan zelfs niet hadden vermoed. UUR. LATER (Advertentie) Een PERUTZ-COLOR füm Kleuren-fleur Ook de V.A.R.A. vulde gisteravond het hele programma met telerecor- dings. Daar was een documentaire over luchtkartering, een degelijk stuk je werk, waarin wij nog eens gecon fronteerd werden met de figuur van prof. ir. Schermerhom. Paul Niessing speelde op de vleugel de variaties van Peter van Anrooy op „Aan den oever van een snellen vliet". Hü gaf er een soms ietwat al te leu tige commentaar bij en de caricaturen van beroemde componisten, waarmee het alles werd opgesierd leken ons niet helemaal geslaagd. Maar Niessing speelde voortreffelijk piano. Tenslotte een Amerikaanse documen taire over het „Wilde Westen, zoals het werkelijk was". Een bijzonder fraai werkstuk, dat op soms drastische manier afrekende met de vele roman tische verzinsels, die de streek in de loop der jaren heeft opgeroepen. De inmiddels overleden Gary Cooper fungeerde als de verteller. Dat men hem daarbij zijn High Noon-hoed had opgezet leek ons op een heel vreemde manier in strijd met de hele strekking van het geval. H. Hn. (Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een (Advertentie) PERUTZ-COLOR films Kleuren fleur HILVERSUM, 4 aug. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft in de vacature-pater E. H. J. van Wëesberge O.P. benoemd tot secretaris van het bestuur mr. H. W. van Doom, voorzitter van de K.R.O. had, achterover. Gestaald door talloze gevechten gehoorzamen EricS spieren hoe pijnlijk ze ook zijn bijna automatisch. Terwijl zün hoofd dreigt te barsten richt de Noorman zich op en stort zich op zijn tegenstander. Zijn vuisten ballen zich, maar dan voelt hij Aëtius han den als een klem om zijn keel, en ineens draait de hele wereld om heb1 heen. Hij ziet het duivels grijnzende gezicht van Aëtius... dan wordt alles zwart. 48. Het gevaar beseffende wendt Eric zich met alle kracht, die hij kan opbrengen, om en grijpt de Romein bij de benen. In een flits ziet hij, wat Aëtius tot deze laffe aanval dwong. Over het bospad naderen Frankenkrijgers en met Eric als gijzelaar kan de Romein de hele situ atie in één slag in zijn voordeel laten veranderen. Deze gedachte geeft de Noorman dubbele kracht en met een kreet van schrik en verbazing tuimelt Aëtius, die deze tegenstand niet verwacht PARAMARIBO, 4 aug. Het Ame rikaanse consulaat alhier is met in gang van 1 augustus verheven tot con sulaat-generaal. De huidige consul, de heer Guest, bezat reeds de rang van /Consul-generaal toen hij naar Suriname werd overgeplaatst. (Advertentie) PERUTZ-COLOR-film Binnen 36 werk-uren weer ontwikkeld aan u retour! t Advertentie) Een PERUTZ-COLOR film 36 prachtige kleuren-dia's. jarten is geen spel. Opgewonden bralt Dirk, dat mand het tegen hem kan opnemen. Niemand en mand niet. Zijn kameraden beginnen hem zoetje*;,! sarren. „Weet je nog, toen je dat bint uit je poten laten valen. Dat ging toch maar het majem in' plaats van dat het op de werf kwam". Dirk slaat met de vuist op tafel. „Ik een bint &£Vji majem laten vallen. Jij toch zeker. Omdat je zee je poten hebt mplaats van handen aan je hjf. Oi je mij alleen laten sjouwen. Durf jij mij te zeggcn' ik de rotzooi uit mijn klauwen laat vallen. Ga je eens mee naar buiten, dan zal ik je eens leren ho st- iets moet vasthouden. Maar dan zal ik je strot af houden, begrijp je! Dat is een geheim, dat ik je ga ^0 tellen en dat mag je niemand nazeggen. Dat lS een speciale les, die ik je geef". gjy „Ik wil altijd wel wat van je leren", treitert <w j\l der. „Veel goeds kan het vast niet zijn. Want jouw handen heb ik nog nooit veel goeds zien kon - „Kom dan eens mee, als je het lef hebt! Kom mee!" Daar gaat de deur van de Eenhoorn open en komt binnen. Het is ineens stil in de kroeg. Jans ^.;,u in de gang staan, de handen in haar zij. „Zo, dat „t ik ook eens zeggen. Kom eens mee als je het le'stij<* De hele middag in de kroeg zitten en tegen eten ook nog niet thuiskomen, 't Is wat moois!" jgC( Dirk wordt plotseling kalm. Hij is verbijsterd yjt de komst van Jans. Hij heeft er niet op gereken de kroeg gehaald te worden. pie „Daar heb je je mannetje", hoont de ander. durft het wel tegen je op te nemen". „Hou jij je smoel er buiten", is het kordate an'1 „efl; van Jans. „Ik kan mijn boontjes alleen wel d°Py;' Nou, hoe is het ermee, bljjf je hier of ga je gVv°f' Dirk is eerst rood, daarna blauw van woede den. Dat zal hem gebeuren. Uit de kroeg te vvojul gehaald. Gepest worden op het werk overdag, a gjiK' ónder de pantoffel zit. Dat vast en zeker niet. j,<r sem nou gauw naar huis, ik kom wanneer ik Wi grjjp je dat? Kees, geef mjj er nog een. En als J niet aanstaat ruk je maar in!" vo°r Met weifelende hand zet Kees nog een kiaartje Dirk neer, intussen spiedend wat er gebeuren kelt en een steeds grotere vlucht neemt, evenals het leven in Spuidam. Frans Verdam is reeds de loonheer van verscheidene gezinnen geworden. Als hij door de dorpsstraat wandelt, dan wordt er beleefd aan de pet getikt, een tikje van eerbied en onderworpenheid. Zo heeft Frans Verdam het nooit bedoeld, want hij bljjft dezelfde rondborstige kerel, die met alle luidruchtige oprechtheid, welke in hem is, bij een arbeider kan in formeren, hoe het met zijn oude vader gaat, of de kin deren al groot worden. toe. Ik heb altijd werk voor ze!" zegt hij. Het is een „Als ze groot genoeg zijn, stuur je ze maar naar mij belofte. Hij trekt genoeg wissels op de toekomst, want nij is ervan overtuigd, ze te kunnen honoreren. „Dag Jans", wuift hij familiaar naar de vrouw van een voorman, „als het varken in de kuip is, stuur je me dan wat verse worst?" „Daar kun je op rekenen, baas! Maar het zal nog wel een tijdje duren," is het antwoord. Dirk, de man van Jans, is een pracht van een kerel. Een die zijn mannetje staat, als er gewerkt moet wor den. Dan kan hij bergen verzetten. Hij weet zijn ploeg aan te sporen tot steeds groter krachtsinspanning. Hij houdt ervan haantje de voorste te zijn. Een werkza mere kerel om voorman te zijn, zou Verdam niet kun nen vinden en zeker zou hij nog betere vooruitzichten hebben bij de „Noordstar" als er niet 'n grote „maar" was. Dirk drinkt op zijn tijd eèn stevige borrel. Een sten. Dan Is hij niet meer te temmen. Hij slaat links borrel, die zijn bloed doet gisten en zijn kop doet bar en rechts om zich heen en vernielt alles wat onder zijn handen komt. Eén keer heeft Jans hem eehtei weten te ontnuchteren op kordate wijze. Het gehele dorp heeft er nog plezier om. Het is Zaterdagmiddag. Dirk heeft een best loon ontvangen. In 't kleine kroegje achter in het dorp zal hij een hartversterking gaan nemen. Een goed ar beider is zijn loon waard, een goed arbeider mag ook wat afleiding hebben. Die afleiding is te vinden in de Eenhoorn, waar een zuiver biljart staat en de borrel niet met een kraag geschonken wordt. Van het een komt 't ander. Als Dirk de zevende naar binnen heeft geslagen, weet bij niet meer van naar huis gaan. De keu staat aüangln het rek. Er is niemand meer, die met hem wü «pelen, twuit zijn wandeling om het bil jart is al onzeker gewordn» Met een dronken vent bil- MAGISCHE VIERKANTEN De volgende dag neemt hij een besluit. Zelf zal hij een reis naar Duitsland maken, om daar bij de staal fabrieken afnemers te zoeken. Het is een grote ge beurtenis voor hem, want het is de eerste keer, dat hij buitenslands reist. ,,Je zult je wel moeten behelpen", zegt Rie bezorgd, want ze weet, dat hij geen talen spreekt. „Alles kan, als je maar moet en als het niet kan, zoals het moet, moet het maar zoals het kan". Hij is weer volkomen de oude, nu hij een vast omlijnd plan in zijn hoofd heeft. Hij reist naar Essen, Duisburg en confereert daar met directeuren in gebroken Duits- Hollands. Zijn vlottê, losse manier van zaken doen maakt indruk, wekt sympathie. Zijn naam was ook reeds daar bekend geworden en hij keert tevreden te rug. De tussenhandel heeft hij uitgeschakeld en bo vendien een contract gesloten voor grote leveranties. „Op de bonnefooi", zegt hij, maar hij weet zeker, dal het lukt. De eerste scheepsladingen, schroot, binten en balken vertrekken. Het is alsof hij grote uitverkoop houdt. De bergen oud ijzer slinken en slinken. Er komt geld vrij. De naven zal gebouwd worden. Een koekoeksjong in het nest van een karekiet. Dat is de scheepssloperij van Frans Verdam. Zij is gegroeid en gegroeid en heeft de smederij op de achtergrond gedrukt. Deze werkt nog, maar het werk, dat er ver richt wordt, is hoofdzakelijk voor de „Noordstar", het bedrijf aan het Spui, dat zich meer en meer ontwik-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2