Prof. Gerbrandy ten grave gedragen Grote belangstelling bij sobere plechtigheid Rijksstudietoelagen in tien jaar vervijfvoudigd RUITERSTANDBEELD VOOR NIJMEGEN Vechtpartij met dodelijk gevolg berecht Tien maanden geëist tegen elk van twee broers Kerkelijke hulp aan de ontwikkelingsgebieden Snufjes op de Jaarbeurs a Meester in het verkeer A Vijf jaar geëist tegen voorman Schip bij Druten gezonken Van Dalsum-prijs Speciale bijstand voor sociale projecten Hoeveel besteden de Duitsers „Misleidende voor lichting onder Ambonezen" VAN NELLEs theebuiltjes. ij V B Naar Lourdes Mgr. Moors begeleidt Limburgse bedevaart Opzettelijk gas in slaapkamer van gezin r KERMISDRAMA IN JABEEK Enquête in Arnhem Ik wist met.... Afternoon Mr. J. F. E. Hopman WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Boodschap van Lord Home Huishoudelijke en siervoorwerpen veel nieuw speel goed Ir. J. A. Manusarnaj Open brief aan minister Klompé over Siwalette c.s- dat je met één Afternoon-thee builtje zo'n héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ikneem voortaan altijd l K -i Advertentie DEN Hi* AG, 13 sept. Het was alsof de stem van de ex-minister-president prof. Gerbrandy klonls als tijdens do oorlogsdagen. Het was de stem van zijn oudste zoon, prof, mr. S. Gerbrandy. Zowel het timbre van die stem als de woorden en de beeldspraak die hij over het open graf van zijn vader liet horen, waren die van de karaktervolle onver zettelijke man die Nederland tijdens de jongste wereldoorlog zoveel onschatba re diensten heeft bewezen. Aan te overkant stond naast me- I vrouw Gerbrandy de lange gestalte van prof. De Gaay Fortman in het met goud bestikte uniform van buitenge woon kamerheer van de koningin. Naast hem de adjudant van de prins, majoor Van Gessel. Zij waren de eni gen die in het gala, dus niet in het zwart, gekleed waren en tot hen in de eerste plaats richtte zich de zoon, die koningin en prins dankte voor hun ver tegenwoordiging. Een apart dankwoord volgde tot prinses Wilhelmina voor het zenden van haar vertegenwoordiger, de heer De Booy en voor het persoonlijk gestelde telegram dat zij aan de fami lie van de overleden minister-president had gestuurd: „Het schoonste dat wij aan het eind van deze politieke loop- baan hadden mogen hopen...". Afzon- i derlijk werden de doktoren bedankt die de vader in zijn moeilijke laatste uren hadden bijgestaan, de verpleegsters en de anderen die hun diensten hadden be wezen. Daarna richtte de stem zich tot de aanwezige landgenoten, die rondom het graf alle paden bezetten. „Leden van het Nederlandse volk, voor wie mijn vader heeft willen leven en die mijn moeder en familieleden dankbaar zijn dat gij hier zajt en hem hebt wil- len aanvaarden als een stryder voor het recht." Dankbaarheid was het die deze zoon aan allen oplegde. Er volgde een treffende voorlezing door dominee Sikkel te Amsterdam van de oude tekst van de geloofsbelijdenis van Ni- caea, waarna allen luide een protes tants danklied zongen. „HiJ heeft ons dag aan dag met goedheid over.aan. Hij d'eeuwge God. Hij zal ons door zijn Geest vermeerdren licht en kracht en ons uit alle nood verlossen door zijn macht..." Deze begrafenis van een groot man I was een toonbeeld van eenvoud. En daardoor sprak duidelijker dan ooit het geloof van de man die altijd zijn kracht in God heeft gevonden. Een lange stoet van vrienden hoog en laag, trok naar huis, maar er was geen gedruktheid bij dit afscheid. Zijn colle ga's, de ministers van Staat dr. Drees I en jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, leden van de Raad van State met hun vice-voorzitter prof. mr. L. Beel, de minister-president prof. dr. J. E. de Quay met de ministers Zijlstra, Van Aartsen en Marijnen, staatssecre taris Roolvink, vele leden van de Sta- ten-Generaal, fractieleiders en de oud fractieleiders prof. Romme en dr. Schouten, de commissaris der konin gin in Friesland, mr. Linthorst Homan, vrienden uit de harde Londense tijd, onder wie de oud-ministers Weiter, en Van Kleffens, mannen uit het verzet in Nederland zoals prof. Cleveringa, de gezanten van Ierland en Zuid-Afrika en een vertegenwoordiger van de Engelse gezant. Maar ook vier Ambonezen, die kwamen danken voor wat prof. Ger brandy voor hun volk heeft gedaan: onder hen waren ir. Manusama, hoofd van de politieke missie van de R.M.S., dr. Nikyuluw, algemeen vertegenwoor diger van de R.M.S. in ons land en minister Lokollo. Een van hen stond langer bij het graf, zijn diepe ontroe ring niet meer meester. DEN HAAG, 13 sept. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, een boodschap gezonden naar aanleiding van het over lijden van prof. mr. P. S. Gerbrandy. In deze boodschap wordt gezegd dat Lord Home met diepe droefenis kennis heeft genomen van het overlijden van professor Gerbrandy. In Groot-Brit- tannië herinnert men zich hem met die pe sympathie uit de jaren die Hij daar als minister-president van de Neder landse regering in ballingschap tijdens de oorlog heeft doorgebracht. Hij werd ook zeer gewaardeerd als een speciale vriend van Groot-Brittannië. Lord Ho me biedt vervolgens de condoleanties van de Britse regering aan met „het verlies van een groot vaderlander". MAASTRICHT, 13 sept. Vandaag I vertrekken de traditionele bedevaart- treinen uit Maastricht naar Lourdes. Daarmede gaan ruim 1.100 pelgrims en zieken uit geheel Nederland naar het genadeoord in Frankrijk. 250 hospitaalzieken en 150 hotelzieken, t met hun verzorgers en verzorgsters (175 personen) alsmede hun begeleiders I en begeleidsters reizen met de beide ziekentreinen, de witte en de gele trem, die om respectievelijk 15.30 uur en 17.30 uur uit Maastricht vertrekken. De derde trein, de blauwe trein ver voert slechts pelgrims en vertrekt om 18.30 uur eveneens uit Maastricht. I Speciale ziekentransporten brengen de zieken weer uit Noord, West I Oost Nederland naar Maastricht. Deze ziekentransporttreinen arrive ren om 13.01 uur in Maastricht en zul- llen ongeveer 350 personen, zieken en pelgrims meevoeren. I Zieken en pelgrims verblijven zes I volle dagen in Lourdes en komen 22 I september terug. De bedevaart wordt I begeleid door mgr. P. Moors, bisschop Ivan Roermond; geestelijk leider is de Iken E. Beel uit Brunssum. UTRECHT, 13 sept. Vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met een proef tijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank gisteren tegen de 33-jarige voorman-invormer te Utrecht wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen. 24 februari van dit jaar had de ver dachte alvorens 's morgens om zes uur naar zijn werk in Weesp te gaan, met een briefopener een gat gemaakt in de gasleiding van zijn woning tussen de meter en de hoofdkraan. Hierdoor stroomde het gas vrij de slaapkamers van de vrouw en de kinderen van de verdachte binnen, waarvan hij tevoren de deuren had geopend, na zich te heb ben overtuigd dat de ramen gesloten waren. De vrouiw was tijdig wakker geworden, had het gas geroken en de ramen opengegooid. Ter zitting bekende de vormer het lek in de gasleiding te hebben aange bracht, maar niet de bedoeling te heb ben gehad zijn vrouw en kinderen te doden. Hij had volgens zijn zeggen zijn LOBITH, 13 sept. Gisteren is het bij Druten op de schip „Noordgeul' Waal tijdens mist in aanvaring geko men met het motortankschip „Valencia" van Van Ommeren uit Rotterdam, De „Noordgeul" die geladen waj met 900 ton grint zonk vrijwel onmiddellijk. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De aanvaring gebeurde, toen de „Noordgeul",-die gesleept werd, bij het binnenvaren van de mistbank voor an ker wilde gaan. Er bevonden zich drie of vier personen aan boord van de „Noordgeul". vrouw slechts schrik willen aanjagen. Huiselijke moeilijkheden, veroorzaakt door inmenging van familieleden in de gezinsaangelegenheden, waren naast een vriendschap met een andere vrouw, oorz tak van het misdrijf. Volgens een psychiatrisch rapport moet de verdachte als verminderd toereke ningsvatbaar worden beschouwd tenge volge van een ziekelijke storing in zijn hersenen. De officier van justitie was echter van mening dat üe verdachte toch wel verantwoordelijk voor zijn da den kan worden gesteld, De verdediger, mr. Dufour, achtte de ten laste gelegde poging tot moord geenszins bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 26 september. AMSTERDAM, 13 sept. Het aantal toegekende ryksstudietoelagen voor het wetenschappelijk onderwijs is in tien jaar bijna vervijfvoudigd en het bedrag dat er mee gemoeid was werd ruim acht maal groter. Van de 15.692 aanvragen voor het studiejaar 1960-1961 werden er 12.061 toegekend. Er was een bedrag mee gemoeid van 20.162.470. Tien jaar geleden ging het nog slechts om 5328 aanvragen, 2507 toekenningen en een bedrag van 2.372.618. Dit blijkt uit een artikel van mr. A. P. L. M. Kreijkamp, chef van de afde ling rijksstudietoelagen van het minis terie van O. K. en W. in „Demokrater", bet orgaan van de Werkstudentenliga. Opvallend is volgens mr. Kreijkamp, niet alleen de toeneming van het aan tal aanvragen, maar vooral de veel gro tere stijging van het aantal toekenningen en in het bijzonder die van het totale be drag. Als de voornaamste oorzaken hier van noemt hij de hoge~e uitgaven voor kamerhuur, boeken en ander studiema teriaal, stijging van de kosten van voe ding, kleding en de omstandigheid dat 80 procent van de ouders van studen ten die een toelage ontvangen, over een inkomen beschikken beneden de 10.000 bruto. Ook speelt een rol dat vele van deze studenten afkomstig zijn uit plaat sen ver van de universiteitsstad ver wijderd. op kamers moeten gaan wonen en daardoor in vele gevallen het maxi mum bedrag van de toelage 2400 per jaar en vrijstelling collegegeld) no dig hebben. Een studiecommissie van de Werkstu dentenliga heeft zich bezig gehouden met do problemen rondom de sociale posi tie van de student. Eind september zal zij een rapport publiceren. Het zal voor stellen bevatten omtrent een verbete ring van het stelsel van rijksstudietoe lagen en studie-indeling. Het rapport zal 28 en 29 oktober worden besproken tij dens een bijeenkomst van de werkstu dentenliga in Leusden bij Amersfoort, Bij het graf van prof. Gerbrandy, waar bij als enig bloemstuk een krans van koningin Juliana was geplaatst, condo leert prof. mr. W. F. de Gaay Fortman mevrouw Gerbrandy met haar smarte lijk verlies. Geheel rechts de heer Th Booy, die prinses Wilhlmina vertegen woordigde en tweede van rechts, ma joor-vlieger Van Gessel, die namens prins Bernhard aanwezig was. MAASTRICHT, 13 sept. De zomer kermis in het Limburgse dorpje Ja- beek eindigde dit jaar dramatisch. Bij een vechtpartij op de binnenplaats van een van de dorpscafé's werd in de avond van 5 juni een inwoner van Ja- beek, de 35-jarige ongehuwde bruin koolarbeider Th. M. gedood. Met de berechting van dit drama hield gisteren de Maastrichtse recht bank zich bezig. Twee gebroeders resp. 28 en 22 jaar waren de beklaagden. De officier van justitie mr. J. Corsten achtte het primair ten laste gelegde: doodslag, niet bewezen, wel het subsi- diair ten laste gelegde: zwaar licha melijk letsel de dood tengevolge heb bend. Bij het bepalen van zijn eis: tien maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest tegen elk van de twee verdachten, nam de officier van justitie een aantal verzachtende omstandigheden in aanmerking, o.a. dat het slachtoffer de ruzie heeft uitgelokt, alsmede dat de twee verdachten gun stig bekend staan. In tegenstelling tot het slachtoffer bekend als een echte ruziezoeker en vechtersbaas zijn de verdachten niet agressief van aard. Nooit eerder zyn zij terzake van agressief optreden in aanraking met de politie gekomen. De getuigen uit Jaoeek: de plaatse lijke postcommandant van de rijkspo litie, de verloofde van de jongste ver dachte, de kastelein van het café, waar de ruzie ontstond en een grondwerker, onderschreven deze zienswijze van de officier van justitie ten volle. Volgens de verklaringen van deze ge- tuigen heeft de zaak zich als volgt toe- gedragen. De ongehuwde bruinkool- arbeider, die onder invloed van alco hol verkeerde, zocht in een café ruzie met de gebroeders. Aanvankelijk sloe gen zij geen acht op de beledigende opmerkingen, maar later maakten zy zich boos over het feit, dat de brum- koolarbeider zich zeer krenkend over hun vader uitliet. Deze woordentwist werd gevolgd doof een uitdaging van de aanstoker van de ruzie om mee naar buiten te gaan. Op de drempel van de buitendeur van de keuken sloeg de oruinkoolarbeider een robuste, krachtige figuur een van de broers in het gezicht. Deze sloeg terug en wel zodanig, dat de bruinkoolarbeider ach teroverviel. Met zijn achterhoofd kwam hij tegen een scherpe kant van een muurtje en smakte toen op de grond. De gebroeders sprongen op de man toe en takelden hem ernstig toe. Volgens hun zeggen deden zij dit omdat zij be vreesd waren, dat hun rivaal overeind zou komen en wraak zou nemen. De officier van justitie noemde het angstmotief van de beide verdachten enigszins irreëel, maar volgens hem is deze angst geen voldoende excuus voor de wat hij noemde, waarlijk „beest achtige" wijze waarop de twee broers het slachtoffer hebben toegetakeld. Het slachtoffer, aldus de gerechtelijk deskundige, dr. J. Holleman, stierf de verstikkingsdood nadat een bloeduit storting diens luchtwegen had verstopt, Bovendien liep hij bij de val tegen de muur een hersenletsel op, dat volgens deze arts hoogstonwaarschijnlijk als doodsoorzaak kan worden aangemerkt De verdediger, mr. J. Wijnen uit Maastricht, voerde aan, dat de ver dachten niet de opzet hebben gehad om te doden en al evenmin om hun rivaal zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen. Volgens hem handelde het twee tal uit angst en is hier sprake van noodweer of noodweerexces. Hij be pleitte vrijspraak, c.q. ontslag van van rechtsvervolging. Uitspraak 26 september. AMSTERDAM, 12 sept. Voor haar rol ln het stuk „Lijmen" van Manuel van Logge-m naar de roman van Willem Elsschot heeft Elly van Stekelenburg de Van Dalsum-prijs 1960-61 gekregen. Deze prijs ter grootte van duizend gulden wordt jaarlijks door de gemeen te Amsterdam ter beschikking gestold voor de beste spelprestatie van een Nederlandse acteur of actrice in een toneelstuk van een Nederlandse auteur. Voor het eerst is de prijs uitgereikt aan Albert van Dalsum op 9 december 1959 bij gelegenheid van diens gouden toneel- iubfleum. De prijs kreeg toen de naam Van Dalsum-prijs. DEN HAAG, 13 sept. De christen held heeft op het gebied van de hulp aan de jonge, in ontwikkeling zijnde lan den in Afrika en Azië een eigen taak te vervullen. Naast het traditionele werk van prediking en onderwijs zal de zen ding, in samenwerking met de plaatse lijke kerken, moeten proberen om van binnen uit een menselijk karakter te geven aan het enorme ontwikkelingspro ces dat in die landen gaande is, zo heeft dr. C, L. Patijn, lid van de Twee de Kamer, dinsdag opgemerkt voor de Haagse Sociale Academie. Dr. Patijn, die als voorzitter van de commissie internationale zaken van de oecumenische raad in Nederland sprak bij de opening van het vijfde cursusjaar van de academie, wees in dit verband praktische artikelen, als waaronder schalen, slabakken, cou verts, pinda-stellen, eier dopjes en boekensteunen. Tot het mee: luxe goed behoren beeldjes en mas kers, temidden waarvan een eikenhouten drum op valt, die met prachtig houtsnijwerk is versierd. Een snufje, dat de huis vrouw met vreugde zal be- UTRECHT, 13 sept. Op de Jaarbeurs wordt een kookklok getoond, voorzien van een recep- tenschaal, zodat de huis vrouw onmiddellijk onder ogen heeft, hoeveel tijd het bereiden van bepaalde gerechten vraag*. Ter ver fraaiing van haar heilig dom, de keuken, kan zij I gebruik maken van zelf- plakkend hout, dat hier eveneens te zien is. Men behoeft slechts een beschermende papier strook te verwijderen, waarna het materiaal een voudig tegen de wand wordt gedrukt. groeten, is een stijfsel-ver- Voor de kinderkamer duiver ter bewerking van zljn_ als wandversiering de petticoats harer doch. tegels met on- ters. Het grote voordeel is tweeling-pop pen uit Italië, terwijl de Het ruiterstandbeeld van Karei de Grote, van de Voorburgse beeldhouwer Alben Termote, is by de gieterij Bender en Smidt in Haarlem gereed gekomen. Deze maand zal het beeld, in Nijmegen naast de schouwburg worden geplaatst. aardige tegels met on JP.J orandbaar vilt, voorzien bovendien, dat het vloei- van allerlei leuke tot de har„ ctüfapi verpakt in verbeelding van de kinde- bussen direct op de kle- ^teding eeri interessante ren sprekende figuurtjes. dinK droo<A bezigheid, terwijl hier ook Een interessante exposi tie is er op een van de opklapbare pla-stic-poppen- bedden ongetwijfeld ge waardeerd zullen worden, omdat zij wat meer bedrij vigheid van het poppen- moedertje vragen. Omvangrijk is ook de foto-afdeling. Er is een z.g. ..zelfdenkende" camera, die binnen tien seconden een foto kant en klaar af levert. Een ander fototoes tel maakt het mogelijk 75 opnamen in kleinbeeld te maken, die na afdrukken op een ronde schijf wor den gemonteerd en zo in de viewer kunnen worden rondgedraaid. Tot slot verwijzen we belangstellenden naar een demonstratie van linoleum hand- en stofdruk onder leiding van een lerares van de Akademie voor beeldende kunsten in Stuttgart. Als vrijetijdsbe steding een interessante mogelijkheden liggen voor Vele nieuwigheden zijn handenarbeid op school, verdiepingen van hout- er ook op het gebied van Wat hiervoor aan mate- werk uit Haïti, niet alleen speelgoed, zoals nieuwe riaal en gereedschap nodig siervoorwerpen, maar ook bouwsystemen en poppen, is, ligt uitgestald. op een nieuw project van de Wereldraad van Kerken, de „speciale bijstand voor sociale projecten". Dit plan voorziet in het stichten van kleine demonstratiepro jecten in de onderontwikkelde gebieden b.v. kleine landbouwcoöperaties als .stukjes locale, modem georganiseer de maatschappij in een omgeving waar door de snelle economische ontwikkeling de oude kaders volledig worden door broken. De financiële hulp aan die landen, die miljarden zal verslinden, moet aange vuld worden met werk op menselijk ni veau als men het werkelijk goed tot zijn recht wil laten komen, zo betoog de dr. Patijn. Daarom dienen b.v. ook particuliere ondernemers die in een on derontwikkeld land een bedrijf stichten oog te hebben voor de eigen waarde' van de omgeving waarin zij zich vestigen. Op dit terrein ligt volgens hem een voorlichtingstaak voor de christelijke kerken, evenals bij het „opvangen" van de duizenden mensen uit de onderont wikkelde gebieden, die jaarlijks naar westelijke landen komen om te stude ren. ARNHEM, 13 sept. De plaatselijke V.V.V. zal volgend jaar een grootscheep se enquête houden naar de bestedingen van Duitsers in Arnhem en omgeving. De enquête wordt gehouden in samen werking met het economisch instituut voor de middenstand en de sociografi scshe dienst. Dit jaar heeft men een proef genomen met het doel de bereidwillig heid te peilen, aan de enquête mede te werken. Deze bleek groot. Van 124 auto's bleken alle inzittenden bereid op de vra gen te antwoorden. De meeste belangstelling blijkt uit te gaan naar levensmiddelen (in totaal was gekocht voor 925 gld), op de tweede plaats kwam textiel (825 gld)'. De bedoeling van de enquête is, dat de middenstand zich zal kunnen rich ten naar de voorkeur van de Duitsers en dat de toeristische instellingen zich kunnen instellen op de dagen van de grootste toevloed. DEN HAAG, 13 sept. De wijze waar op de terugkeer van een kleine gro van Soekarno-gezinde Ambonezen n' Indonesië door uw ministerie is g®.«, geld, heeft geleid tot een voor ons, Molukkers, onaanvaardbare situa' waarbij een 98-tal gerepatrieerde pfj nen in Indonesië een volkomen onzeK® toekomst tegemoet gaat, terwijl de PT motors en initiatiefnemers van deze rugkeer hier nog altijd in Nederla vertoeven. Dit staat te lezen in een open krj®4 aan minister Klompé van Maatscnai pelijk Werk, waarin ir. J. A. Mari sama, hoofd van de politieke missie va de republiek der Zuid-Molukken in K derland protesteert naar aanleiding va de antwoorden, die de minister nee gegeven op vragen van het Tweede-K merlid Sehe-ps. In de brief wordt voor gezegd, dat de situatie „vooral daaro' zo onaanvaardbaar ls, omdat onder Q 98 teruggekeerde personen zich een aan tal bevindt, die slachtoffers moeten woi- den genoemd van Siwalette's misleid®*!, de voorlichting, alsmede van de onw van de commissaris van Ambonezen- zorg, de terugkeer zodanig te regel®": dat de promotors en initiatiefnemers ne eerst zouden vertrekken". In de brief wordt uitdrukkelijk gest®,1::! dat een en ander niet betekent, na men de vrijwillige terugkeer naar donesië van deze Ambonezen wil beiec ten. Ir. Manusama acht het zeer B®* wenst, dat de minister van Maatschap pelijk Werk de terugzending van an dere Ambonezen opschort tot na de te rugkeer van Siwalette en Tamsela Indonesië. De heren Siwalette en l~" maela moet duidelijk gemaakt worden- dat Van een terugkeer van een dera» groep Ambonezen naar Indonesië g®eL sprake kan zijn, zolang beide heren ze nog niet daarheen zijn vertrokken", ai" dus eindigt de brief. (Advertentie) doos van Jjicrttf l rnhem heeft een nietuoe hoofdcommissaris van Po litie. Op zichzelf is dat niet zo'n belangrijk nieuws, want elke grote stad heeft zulk een functionaris. En vertel een Arnhemmer nooit, dat zijn stad geen grote is. Er zijn echter en kele dingen aan en om de benoe ming van deze nieuwe hoofdcom missaris, mr. J. F. E. Hopman, die het de moeite waard maken, zo vlak na zijn officiële installa tie reeds de aandacht op hem te vestigen. Om te beginnen is mr. Hopman een persoonlijkheid. Hij weet wat hij wil en laat zich in zijn handelen leiden door het oude Romeinse adagium: fortiter in re, suaviter in modo. Mr. Hop man is ook een menselijk mens. Menselijke verhoudingen liggen hem zeer na aan het hart. Dat heeft hij in de korte toespraa.k, waarin hij dezer dagen na zijn officiële installatie de verschil lende hoge sprekers bedankte, met nadruk laten uitkomen. „Niet een hoofdcommissaris, maar elke agent individueel be paalt het aanzien van een poli- tiecorps. En dus ook de sympathie of antipathie ervoor bij de burgerij- Mr Jan Frederik Eduard Hopman komt uit Amersfoort. Daar ivera hij op 21 juni 1912 geboren. Hij is dus 49: oud genoeg om het gezag, dat van hem uitgaat, te versterken; jong genoeg om in het Arnhemse politiecorps te verbeteren wat er aan te verbeteren valt. Toen hij de hbo in 1930 in Amersfoort met succes achter de rug had, kwam hij bij het politiecorps in Den Haag, met de bedoeling opgeleid te worden voor een van de hogere rangen, want zijn superieuren zagen meteen al iets in hem- In 1933 werd hij adjudant, in 1955 hoofdinspecteur en dalzelfde jaar com missaris van politie in de Residentie. Een mooie, gelijkmatig oplopende carrière, waarin Arnhems nieuwe hoofdcommissaris van politie ook nog de kans zag, de titel van meester in de rechten te behalen. 14 Niemand behoeft te proberen mr. Hopman over het politiewezen iets op de donkerblauwe mouw te spelen, want van de werkzaamheden vn elke rang weet hij haarfijn alles, uit eigen ervaring. Negen jaar lang leidde hij de Haagse Verkeerspolitie, In die tijd rees bij hem de vraag: hoe zouden ze dat nou elders in de wereld fiksen met die verkeersproblemen? Wel, mr. Hopman liet zich niet oriënteren; hij ging dat persoonlijk en ter plaatse doen, in Zwitserse, Italiaanse, Deense, Engelse en Duitse steden. In I960 maakte hij op uitnodiging van het Amerikaans Stqte Departement een studiereis naar Amerika, waar hij het verkeer in vele, geweldige steden bestudeerde. De daar opgestoken theoretische en praktische kennis mr. Hopman zal Arnhem ten goede komen. Des te plezieriger, nu deze stad op verkeersgebied niet bepaald een reputatie heeft om trots op te zijn, al zal er geen toneelgroep om weglopen. Mr. Hopman is de derde Arnhemse hoofdcommissaris, die burgemeester Matser sedert 1945 installeerde en de eerste met een academische opleiding-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4