SMEULEND WRAK VAN RAMPVLIEGTUIG Zweden met een eert Hammarskjöld staatsbegrafenis wordt öpvolgingskwestie voor VN steeds nijpender benoeming ad interim Koffertje Olivetti SPAAK bij „Niet wijken voor Chinees- Russische eisen!" Berlijn-crisis beïnvloedt de begrotingstoelichting sterk Succesje voor Adenauer C.D.U. WIL DER AI.TE ALS KANSELIER Zeer moeilijke besprekingen over coalitie begonnen Fotografisch grapje met hout Gastvrij Kerkrade Trouwe dienst Woonwagenkampen Houtmolen in Leiden Samen op reis ,d Een minuut stilte in VJNL-Assemblée Khroesjtsjev MINISTER LUNS WAARSCHUWT: Mgr. Bengsehnaar West-Berlijn Zwitsers protest tegen spionage van Tsjechen Engeland voor Peking in Y.N. Vliegtuigongeluk bij Dublin loopt zeer goed af Generaal Clay in Berlijn I Kolonel PINTO - veiligheidsexpert - in Londen overleden WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 PAGINA (gpf||l 'JTOCKHOLM/NEW YORK, 20 timber (Rtr., U.P.I.) Dag Trnarskjöld zal door de Zweed- e6hregering geëerd worden met staatsbegrafenis, waarvan de kN nog niet is vastgesteld. De Y(lste Zweedse staatsbegrafenis zoals gisteren in een deel J)/1 Onze oplaag reeds gemeld ^ats in 1896. Het besluit van de 5] ''e.edse regering is na beraad- ^ing met de nabestaanden ;,„r|°men. De overleden secretaris- ë^Taal van de Verenigde Naties ij} Vermoedelijk worden bijgezet familiegraf der Hammar- J°lds te Upsala. Ae Trygve Lie; elektrische schrijfmachines B I in erH® o>n W®1 tv,), nog smeulende wrak van het V.N.-vliegtuig, waarin secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties en van Zyn medewerkers jammerlijk om het leven kwamen, zoals het aangetroffen werd in de rimboe, op enkele 4e peters afstand van het Noardrhodesische plaatsje Ndola. De foto toont hoe leden van de bergingsploeg bezig zijn bij trieste resten van de ramp. Tot dusver zijn vijftien slachtoffers geborgen. i'Hj) Zestiende Algemene Vergadering i'^op Verenigde Naties, die gisteren 11 en na drie minuten tot vanmid- ;st| ™erd verdaagd, stond in het teken rol,! tragische dood van Hammar- ter ert van wienst nagedachtenis Oft .""nuut stilte in acht werd genomen. iï? voorzitter, Boland, wijdde eni- %i, v°orden aan de „geweldige trage- Sto Assemblee komt bijeen in V' die ..ich uitstrekt tot miljoenen "li) ®h en vrouwen in de gehele we- "it is niet het ogenblik om te not pi h6? over het verlies, dat we gele- ii iphhen. Daarvoor zal later alle ge- I»heid zijn". P'W?Sen heeft de Sovjet-minister van i ar>dse zaken, Gromyko, in ant- j'k'ku °P vragen van verslaggevers lV^rt' dat zijn land zal blijven aan- Pijf h op de vervanging van de secre- !'ir,r8eneraal door het voorgestelde Wanschap. Van andere zijde ver- dat Cntrïöfo nr\\r hp7wanr ma- p dat de Sovjets ook bezwaar ma- 5lc de aanwijzing van een tijde- ^pfministratief hoofd voor het V.N.- '"rio 'aat-generaal, welke functie zou ■jlW gecombineerd met die van voor- Nes,;Van de Assemblée. Mongi Slim, rdigde zal naar alle tot dit laatste ambt \l> UtJ nWClUUlCC. XYi-Ullftl *jxi±xx, Aar; s,ch afgevaardigde zal naar alle ?,'VichÜnlijkheid tot dit laatste ambt 11 worden. Van Franse zijde is er S P-i'l; P gewezen, dat Slim dan te veel '1hu h krijgen om alles goed te doen, secretaris- sNef rUh voelt er voor een j Nhm ad interim te benoemen uit de 1» bat' 1ecretarissen-generaal, die niet |N|! ll°naliteit van de vijf permanente de Veiligheidsraad (Engeland Snff.bk, nationalistisch China, de j'ijveNet-Unie en de V.S.) hebben. Dan Atv °ver de Indiër Narasimhan en Ssntijn Prebitsch. V on11 Hammarskjölds voorgan- VS (i,' do zetel van secretaris-generaal t.1 verenigde Naties, de Noor Tryg- heeft voor de televisie in Oslo dat het verlies dat de V.N. door middelende organisatie, „volkomen ver vreemd van wat ons in 1945 voor de geest stond". Tot mijn genoegen heb ik minister Zijlstra giste ren weer met ons aller koffertje in zijn hand zien staan. Minister Hofstra had het destijds afgeschaft en ik heb dat altijd beschouwd als een aanslag op ons volksleven. En andere aan slagen heb ik hem nooit zó kwalijk genomen als juist deze. Enfin, hij is dan ook drastisch van het politieke toneel verdwenen. Maar minister Zijlstra stond er dan weer met het koffertje. Ik heb de desbetreffende foto eens goed bestu deerd en geconstateerd dat hij nog ietwat glunder keek ook; ofschoon het toch een bijzonder leeg koffertje moet zijn geweest. In feite zat er 275 miljoen gulden minder dan niets in. Want dat is toch ons gezamenlijk te kort, dat ons door de regering is voor gerekend. Ik heb het eens even na gekeken, maar het vorig jaar was het 539 miljoen gulden. En wij gaan dus vooruit. Vandaar wellicht dat glunde rende gezicht van minister Zijlstra. Al hoewel, ook 275 miljoen blijft een hele hap. Wij zijn nog een heel eind af van een overschot, al is het maar van een overschot van één cent. Overigens, begint dat eeuwigdurende tekort in die miljoenennota mij wel een beetje op de zenuwen te werken; prof. Zijlstra kennelijk niet, maar mij wel. Ik word er zelfs een tikje achter dochtig van. Je hoort nog wel eens spreken over stille armen, maar nooit over stille rijken. Nochtans is mijn ervaring dat armen eerder hun mond opendoen over hun berooide status dan rijken over hun met guldentjes gespikkelde situatie. U moet maar eens opletten hoe geheimzinnig notoire rijken altijd met hun bankrekening en zelfs met hun portemonnaie doen. Maar goed, een ander opvallend ver schijnsel is dat sommige armen zich rijker voordoen dan zij zijn, maar alle rijken doen zich altijd armer voor. Hevelen wij dit alles op de staats huishouding over, dan word ik in de diepste chaos gestort. Enerzijds moet ik openhartigheid bewonderen waar mee de staat zich bekent tot dat gemis van 275 miljoen, anderzijds doet dat nooit aflatende tekort, mijn gedachten uitgaan naar de rijke die het niet wéten wil. En dat er in die staats huishouding enige centjes omgaan heeft U gisteren nog in de krant kun nen lezen. Hoe dan ook, Zijlstra kan zo glun der kijken als hij wil, maar ik had toch wel eens persoonlijk in dat kof fertje willen kijken. Natuurlijk, het is óók nog mogelijk dat er gewoon het partijprogram van de A.R. ingezeten heeft. (Advertentie) de dood van Hammarskjöld hebben ge leden, op het ogenblik nog niet tenvolle kan worden overzien. „Voor Hammar skjöld was. geen weg terug", aldus Trygve Lie, „Hij kon nog slechts vallen in de strijd voor vrede en menselijk heid." Lie zei dat hij Hammarskjöld in 1953 had gewaarschuwd dat hij het ondank baarste werk op zich nam dat iemand zich maar kon voorstellen. Toen Ham marskjöld voor het eerst werd gepolst over de functie van secretaris-generaal zo zei Trygve Lie, „toonde hij zich ge amuseerd, maar niet geïnteresseerd". Lie herinnerde eraan hoe Hammar skjöld was bekritiseerd door Amerika in zake Guatemala, door Engeland en Frankrijk inzake Suez, door de Sovjet- Unie inzake Bizerta en door België in zake de Congo. Trykve Lie zei dat hij Hammar skjöld had gewaarschuwd dat hij nim mer onafhankelijke en objectieve be sluiten kon nemen zonder iemand tegen zich in het harnas te jagen. Lie zei het in alles met Hammar- skjöl te zijn eens geweest, met uitzon dering misschien van de kwestie Hon garije. „Ik geloof dat Hammaarskjöld naar de Hongaarse grens had moéten gaan met de eis te worden toegelaten, ongeacht de weigering van, de Hongaar se schjjnregering", aldus Lie, „maar, voegde hij hieraan toe, „dit zijn gedach ten achteraf". Trygve Lie was van mening dat over neming van het Russische Troïkasys- teem aan de top van de V.N., de orga nisatie zou reduceren tot een zuiver be- Het lijkt alsof de hierbij afgedrukte foto de kop van een leeuw of een ander dier te zien geeft. In feite gaat het echter om een fotografisch grapje met hout. Als men een vertikale lijn over het midden van de foto trekt en een van de twee half- ten (die precies elkanders spiegelbeeld zijn) apart bekijkt, heeft men de „te kening", die werd aangetroffen in een mooie plaat fineer. De foto vormt het embleem voor een tentoonstelling, die naar aanlei ding van die zogenaamde leeuwekop de titel „Hout ziet ons aan" heeft ge kregen. Deze expositie wordt gehouden in het Museum voor het Onderwijs te Den Haag, waa.r in de komende 'maanden honderden schoolklassen les sen zulen krijgen over het hout en zijn toepassingen. Op een grote globe is te zien waar de vele soorten hout op de wereld worden aangetroffen. Wist u, dat er in Nederland honderd vijftig soorten hout op de markt ko men? En nu we toch cijfers noemen: dat er in ons land nog altijd bijna vjjf miljoen paar klompen per jaar worden afgezet? Hout kan een zeer duurzaam mate riaal zijn. Op de tentoonstelling staat een inktkokertje, dat al dienst deed bij de Egyptenaren. Er is ook beeldhouwwerk uit voorbije eeuwen en om maar enkele grepen te doen een oude kerfstok en een kolossale sierklomp uit 1912. Daarnaast muziek instrumenten, modern speelgoed en verder veel instructief materiaal over houtwinning, -transport en -verwerking. Het Houtvoorlichtingsinstituut, dat in de samenstelling van de expositie een belangrijk aandeel heeft gehad, wtjsi er met gepaste trots op, dat hout sterk is en toch licht; hout is taai, veer krachtig, warmte-isolerend en, zo voegt men er lyrisch, maar met ten onrechte aan toe, hout is zo mooi... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiHiniiiiimmiiiiiiimiiimiii woners van de „Oude Schacht" meest mijnwerkers vergeten nooit meer de grootse ontvangst door de bevolking van deze verre en mooie stad. Dit is ook het geval met de leden van de Koninklijke harmonie „St. Phi- lomena", die onlangs op tegenbezoek gingen bij hun Italiaanse gasten uit Forli; van de koninklijke zangvereni ging ,,St. Lambertus", die te gast wa ren bij hun muzikale kennissen in Oos tenrijk of van de drumband van de gemeentelijke reservepolitie, die in Or leans voor president de Gaulle mochten defileren. Ook tal van individuele relaties be wijzen, hoezeer de Kerkraadse gastvrij heid door de buitenlandse deelnemers aan het concours op prijs wordt ge steld. Een Duitse industrieel liet het hele gezin van zijn Kerkraadse gast heer onlangs drie weken overkomen naar zijn landgoed in Leverkussen en een slager ontving de uitnodiging om met al zijn gezinsleden een maand ling te komen logeren op ëen Italiaans kas teel. Israël dankte Kerkrade voor de gastvrijheid aan de leden van het Na tionale Jeugdorkest verleend, door kort geleden honderd kisten Jaffa's aan „de pleegouders" te sturen en een Amerikaans muziekkorps liet een film over de Kerkraadse gastvrijheid ver vaardigen, getiteld „The doors of Kerkrade". Al deze internationale bewijzen van erkentelijkheid dragen er niet weinig toe bij, dat in 1962 „the doors of Kerk rade" weer wijd open zullen staan voor de buitenlandse gasten, zodat de orga nisator van het feest, directeur Johan Scholten, zich geen zorgen hoeft te maken over de huisvesting van de mu zikanten. kantoorm-"'hines MOSKOU, 20 sept. (AFP, Reuter) Paul-Henri Spaak, de Belgische vice- premier en minister van buitenlandse zaken, heeft gisterochtend een gesprek van drie uur met premier Khroesjtsjev gehad. Dit onderhoud heeft, volgens een communiqué van de 3elgische ambas sade in Moskou, Spaak een „gevóel van hoop en vertrouwen in de toekomst" gegeven. De minister, die na de be sprekingen de gast van de Sovjet-pre mier aan de lunch was, wilde niets over het besprokene meedelen. Volgens de Belgische ambassade zal Spaak misschien een persconferentie houden, voordat hjj naar Brussel terug keert. Wellicht zal de minister voor het eind van de week in Parijs bij de per manente NAVO-raad verslag uitbren- gen. De Franse oud-premier Paul Rey- naud is gisteren van zijn bezoek aan Moskou in Parijs teruggekeerd. Op het vliegveld Le Bourget verklaarde hij: „Voor mijn vertrek naar Moskou had ik de overtuiging, dat er wemig kans was een oorlog te voorkomen, g" 'zien het scherpe conflict over Berli tussen Oost en West. Na mijn uitzon derlijk lange gesprek met Khroesjtsjev heb ik echter hoop, dat er na besprekin gen, welke lang en moeilijk zullen zijn, een akkoord kan worden bereikt. Ik hoop dat het onderhoud, dat voor mij uiterst interessant was, niet nutteloos zal zijn", aldus de oud-premier. AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN Het vierde wereldmuziekconcours 1962 te Kerkrade^ waarvoor al geruime tijd de nodige voorbe reidingen worden getroffen, wordt evenals bij de vorige concour- UWLAJ. LtC i.-„ v. -i-j" w O treffend bewijs van deze gemeen schapszin vormt namelijk het spontane aanbod van de Kerkraadse bevolking om voor de vierde keer alle muzikale gasten, die een reis van minstens 250 kilometer voor het concours over heb ben, gratis te huisvesten. Deze bijzondere vorm van gastvrij heid verleent aan het Kerkraadse we reldmuziekfestijn een charme, welke de muzikanten in hoge mate waarde ren. Dit verklaart de blijvende relaties, welke sinds het eerste concours in 1951 tussen gastheren en gasten zijn ont staan. Zo bijvoorbeeld onderhoudt de Kerkraadse buurtvereniging „de Oude Schacht" prettige relaties met een muziekkorps uit Kopenhagen. De be- Spaak (tweede van fmkV met premier Khroesjtsjev (tweede van rechts). (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG, 20 sept. De toelich ting van minister Luns op de begroting van Buitenlandse Zaken is sterk beïn vloed door de crisis om Berlijn. Wat de situatie in de Congo betreft: hier loopt men nog een beetje achter de ontwik keling van Je laatste dagen aan. Er is (uiteraard) ook geen rekening gehouden met de dood van de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld. Het Chinees-Russische bloc concen treert zich in versterkte mate op con solidatie en uitbreiding van de com munistische invloedssfeer, aldus mi nister Luns. De nieuwe crisis om Ber lijn heeft wederom duidelijk in het licht gesteld hoe noodzakelijk het is rekening te houden met de belangrij ke rol, die de militaire macht vervult bij het nastreven van communistische doeleinden. De geschiedenis heeft aangetoond welke de rampzalige ge volgen kunnen zijn van het wijken voor de eisen van totalitaire mogend heden en van het wekken van een be sluiteloze indruk, aldus de bewinds man. In de ontwapeningskwestie heeft Rus land, niet lang geleden, voorgesteld de besprekingen over het. stopzetten van proefexplosies te laten opgaan in de al gemene ontwapeningsbesprekingen. De regering is hierdoor teleurgesteld, juist omdat de kans op overeenstemming na bij leek. Nog 1958 had Rusland zich tegen combinatie van de besprekingen verzet. Intussen zijn de kansen op over eenstemming ovér het stopzetten van proefexplosies door de Sovjet-Unie illu soir gemaakt. In het verband van de NAVO zal behalve de militaire samenwerking moeten worden gestreefd naar op zijn minst harmonisatie van het be leid in kwesties, waarbij de belangen van slechts één of enkele leden recht streeks zijn betrokken, doch waarover de andere deelgenoten zich, bijvoor keur in de V.N., moeten uitspreken. De regering is verheugd dat tijdens de laatste ministeriële vergadering van de NAVO-raad hierover overeen stemming bleek te bestaan. Sprekend over de aanvraag van Enge land om te mogen toetreden tot de E.E.G. zegt minister Luns verheugd te zijn dat Groot-Brittannië duidelijk te kennen heeft gegeven zowel de econo mische als de politieke beginselen, van de Gemeenschap te onderschrijven. Binnen de E.E.G. zal voorshands de zo genaamde politieke integratie, dus het ontwikkelen van een gemeenschappelijk beleid .egenover de buitenwereld, tot stand moeten komen via intergouverne menteel overleg, zo meent de bewinds man. De regering vertrouwt er op, dat, naarmate de economische, financiële en sociale belangen der lid-staten meer en meer worden verweven, een feitelij ke, zt) het niet vastgelegde solidariteit (solidarité Ie fait) zal groeien, die zich ook zal weerspiegelen iri een gemeen schappelijk buitenlands beleid. Mr. Luns geeft geen, commentaar op de overeenstemming die tussen de Ka mers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam is bereikt over de Schel- de-Rijnverbinding. In de toelichting op de begroting wordt slechts gezegd: „Met betrekking tot het probleem van de Schelde-Rijnverbinding vinden de lopende onderhandelingen voortgang". BERLIJN, 19 sept. D.e nieuwe bis schop van Berlijn, mgr. Alfred Bengsch, heeft van de Oostduitse autoriteiten toe stemming gekregen zich voor zjjn intro- nisatie als bisschop naar West-Berlijn te begeven. Vandaag is hij in de Oost- berlijnse Corpus Christi-kirche geïn stalleerd. Donderdag begeeft hij zich naar West-Berlijn voor de intronisatle in de kerk van het district Schöneberg. _ARN, 20 sept. (Reuter) Zwitser land heeft bij Tsjechoslowakije gepro testeerd tegen beweerde spionage-acti- viteit van twee Tsjechische diploma ten in Bern. Een van hen heeft 24 uur gekregen om het land te verlaten. De diplomaten zijn Vaclav Smisek, cultureel attaché van de legatie, en Ja- roslav Lis, een functionaris die het land in 1959 verliet. Zij hadden een Tsjechi sche burger in Zwitserland en het bui tenland laten spioneren. Deze werkte als laboratorium-assistent voor een groot Zwitsers industrieel concern aldus een verklaring van het Zwitserse ministerie van justitie. Hij leverde gegevens over wetenschappelijk onderzoek, politieke inzichten van vooraanstaande personen in Zwitserland en hü reisde voor mili taire spionage naar hei buitenland. Lis en -Smisek hadden tientallen malen in Zwitserland met de agent gesproken en hem opdrachten gegeven. Zij leverden hem moderne spionagemiddelen waar onder communicatiemiddelen voor het overbrengen van geheime inlichtingen. De Zwitserse procureur-generaal, dr. Hans Fuerst, zei op een persconferentie, dat Zwitserse agenten van de contra spionage zich voornamelijk hadden be zig gehouden met spionagegevallen in West-Duitsland en met pogingen om de inlichtingen naar het oosten over te bren gen via Zwitserland, dat als een ver- zamelcentrum wordt .gebruikt. De Tsje chische agent die voor de diplomaten had gewerkt, zit thans in het buiten land gevangen, aldus de verklaring van het ministerie. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 20 sept. Konrad Adenauer heeft van zijn partij, de C.D.U., het ver zoek gekregen om opnieuw bondskanse lier te worden en de vorming van een nieuwe regering te leiden. De strijd om de leiding van en de zetels in die nieu we regering is inmiddels ontbrand. Naar men weet, kan de C.D.U. ook met de steun van haar Beierse zuster partij, de christelijk-sociale unie (voor zitter: Je minister van defensie Franz- Josef Strauss) niet meer alleen rege ren. De meest voor de hand liggende part ner is haar coalitiegenote van enkele jaren geleden de Liberale Vrije Demokratische Partij die zich reeds be reid heeft verklaard aan de vorming van een nieuwe regering mede te wer ken. Haar voorwaarde is evenwel, dat deze zal worden geleid door minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard als bondskanselier. De liberale partijchef, dr. Erich Mende heeft dat gistermiddag zonder te willen vooruit lopen oo de besprekingen die een com missie, welke ook zijn partü voor de coalitieonderhandelingen heeft aange- wezen, met de C.D.U. en de C.S.U. zal voeren, nogmaals bevestigd. Hij liet zelfs doorschemeren, dat de F.D.P. ook niet zou toestemmen in een overgangsregering onder leiding var, dr. Adenauer, bij beperking van diens ambtsduur. Dr. Mende weer er op dat ide C.D.U. zich mag laten leiden door ancienniteits-overwegingen, maar reke- 4a lirtiirlon iript. fl P stem TT11 Tl P" NEW YORK, 20 sept (Reuter) Een woordvoerder van de Britse delegatie bq de Verenigde Naties heeft verklaard dat het „logisch" is dat communistisch China een afvaardiging naar de Ver enigde Naties zendt. Engeland zal voor een resolutie stemmen die beoogt China toe te laten tot de Verenigde Naties. ning heeft te houden met de stemming jegens Adenauer onder het Westouitse volk. zoals die zich zondag j.L in de vormen van Beneluxambassades voorshands nog stuit op bezwaren van constitutionele, volkenrechtelijke en praktische aard. Voor versteviging van samenwerking is het echter belang rijk, dat de leden van de diplomatieke diensten elkaar en hunne landen goed leren kennen. Daarom zal men samen bezoeken gaan brengen aan een aantal bedrijven in de drie landen waarnaast door lezingén kennis en inzicht zullen worden vergroot. Een Ierse regeringsdelegatie on der leiding van de heer Brian Walsh is zondag in Nederland aangekomen voor een studiereis van een week langs woonwagenkam pen. De delegatie zal onder meer kam en in Noord-Brabant, Limburg, Drente en Noord-Holland bezoeken en daarbij door ambtenaren van het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk worden ingelicht over nieuwe socia le voorzieningen, waarvoor de rege ring subsidies verleent. Onlangs is de wet op woonwagens en woonschepen gewijzigd, waardoor nu onder meer regionale kampen kunnen worden in gericht. In dergelijke kampen, die tot stand komen in samenwerking met gemeentelijke autoriteiten, is plaats ingeruimd voor scholen en vereni gingslokalen. Er wonen in Nederland ongeveer twintigduizend mensen in naar ruwe schatting vierduizend woonwagens. In Ierland kampt men voornamelijk met problemen opgeroepen door de zogenaamde „tinkers" rondtrekken de koperslagers die voor het meren deel in tenten wonen. Niet minder dan 48 chauffeurs heb ben dezer dagen op de jaarverga dering van de afdeling Noord- Holland van de A.N.W.B. het chauffeursinsigne „Trouwe Dienst van de Kon. Ned. Toeristenbond uitge reikt gekregen. Onder deze „bekroon den" werkzaam bij tien ondernemingen was er één die veertig jaai In dienst van een bedrijf was. n.l. de heer S. H. M. Holla vaji Vroom en Dreesmann. Maandag begon de eerste reizende bijeenkomst van diplomaten van Bel gië, Nederland en Luxemburg in Den Haag. De deelnemers maken veertien dagen lang een gezamenlijke rondreis door de drie landen. De chef van de directie buitenlandse dienst, de heer A. H. Hasseiman, ont ving Ret gezelschap voor de reis op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Hij wees er op, dat het VOIK. zuais uio wlu auuuMft verkiezingsresultaten heeft geuit. Overigens neeft ook C.S.U.-voorzitter Strauss te kennen gegeven, dat zijn partij aan prof. Erhard als bondskan selier de voorkeur zou geven. Het lijdt geen twijfel, dat de coalitiebesprekin gen zeer moeilijk zullen worden. DUBLIN, 20 sept. (UPI) 69 pel grims die met een gecharterde vier motorige DC-4 van de luchtvaartmaat schappij „Starways Airlines" uit het Franse bedevaartsoord Lourdes naar Ierland terugkeerden zijn gisteravond met de schrik en enkele schrammen vrijgekomen nadat hun toestel in dich te mist en stromende regen een mis lukte landing had gemaakt op het vlieg veld van Dublin. „Het is werkelijkeen wonder dat nie mand het leven heeft verloren", zo ver klaarde een lid van de staf van de lucht haven. Het vliegtuig, dat een beman ning had van vier koppen, zette nor maal de landing in, maar schoot aan het einde van de landingsbaan door, kwam even van de grond en smakte daarna op een akker waar het doorschoof en midden op de hoofdverkeersweg van Dublin naar Belfast tot stilstand kwam. Hoewel de mislukte landing plaats had in een dichte mist en stromende regen bleef de DC-4 op haar landingsgestel rusten. Forige week gingen In Leiden op de bekende hovtmolen „d'Hees- terboom" aan de Haageweg de wieken omhoog. De molen wordt na in vervallen staat te zijn geraakt gerestaureerd op kosten van Rijk, provincie, gemeente en de eigenaar, de firma Noordman, die voornemens is een molenaar in dienst te nemen en op deze molen op gezette tijden hout te zagen. Een goede traditie en een schoon stukje Leiden is hiermede hersteld. „D'Heesterboom" is een voorbeeld van eer. negentiende eeuwse houtmolen zoals er in Leiden en omgeving zoveel zijn gebouwd, maar waarvan er helaas zoveel ver loren zijn gegaan. LONDEN, 20 sept. (Rtr) In een ziekenhuis alhier is op 71-jarige leef tijd overleden de Nederlander luitenant kolonel Oreste Pinto, schrijver en lid van de Engelse contra-spionage tijdens de tweede wereldoorlog. Na de oorlog ging hij over naar de Nederlandse con tra-spionagedienst. Volgens generaal Eisenhower was hij „de grootste in le ven zijnde veiligheidsexpert". Van zijn hand verschenen vier boe ken, drie over het „vangen van spion nen". Zijn ervaringen en memoires zijn in Engelse televisie- en radio-uitzendin gen gebruikt. Kolonel Pinto was een bridge-speler van internationale klasse en heeft een grote particulier dieren tuin bezeten, die hij aan de Londense dierentuin heeft overgedaan. Sinds de eerste wereldoorlog Heeft hij in Enge- lard gewoond. BERLIJN, 20 sept. (UPI) Generaal Lucius D. Clay, die als president Ken nedy's persoonlijke vertegenwoordiger naar Berlijn is gezonden, is er giste ren door de Westberlijners met bloe men verwelkomd. Generaal Clay, die West-Berlijn door de blokkade 1948-1949 leidde, was tot tranen toe geroerd toen de duizenden Berlijners langs de route van het vliegveld naar het Amerikaan se gastenhuis aan de Wannsee bloemen in zijn auto en op zijn weg strooiden. Clay verklaarde op het vliegveld dat president Kennedy hem gezonden had „wegens zijn ernstige en diepe belang stelling en bezorgdheid voor het welzijn en de toekomst van Berlijn en de be volking". Hij zei dat Kennedy hem de verzekering had gegeven dat Berlijn en de bevolking „altijd vrü zullen zijn". Clay, die eerst in Frankfort en Bonn was geweest, waar hij met bondskanse lier Konrad Adenauer Had gesproken, was kennelijk diep ontroerd door het enthousiaste welkom dat hem bereid werd. De Westberlijnse politie schatte dat 70.000 tot 100.000 mensen langs de route stonden. De Westberlijners lach ten, juichten en weenden toen de gene raal voorbijreed. De Amerikaanse ge neraal was vergezeld van burgemees ter Willy Brandt toen hij met een Amerikaans verkeersvliegtuig in West- Berlijn arriveerde. Turkije De internationale commis sie van juristen heeft in een verklaring de terechtstelling van de voormalige Turkse premier Menderes en andere Turkse leiders „diep betreurd". Sir Les lie Munrcf, secretaris-generaal van de commissie, had na tiet uitspreken van de doodvonnissen een telegram gezon den waarin om clementie werd vei*- zocht (Rtr)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7