Nieuwe Schiedamsche Courant MONGI SLIM voorzitter y.N.-Assemblée Ontwapening en kernstop ernstige kwesties van STAAKT-HET-VUREN IN KATANGA Koninklijk paar lunchte bij president De Gaulle STEWARDESSEN MET HANDEN EN ARMEN VOL Nikita Khro prijst de paus Om diens aandringen op onderhandelingen Afgevaardigden eren Hammarskjöld 13 V.N.-militairen gesneuveld Voorlopig akkoord bereikt tussen Tsjombe en de V.N. Cliina-F ormosa boos uit VN Een rode interpretatie Een apocalyptisch conflict dreigt Nederlanders in Elisabethstad maken het goed Hammarskjölds begrafenis j 29 september Langer dienen bij de Bundeswehr P.T.T. -service ULTIMATUM AAN K.N.S.B. Het weer donderdag 21 september i96i 16 pagina's Hammarskjöld geëerd Verliezen van de V.N. Herdenkingswoorden Jfc -ML 0 U TC WEER RUSSISCHE KERNPROEF Schaakbond eist garantie voor visa NEW YORK, 21 sept. (Rtr., U.P.I.) Mongi Slim, afgevaar digde van Tunesië, is gisteren, zo als verwacht werd, gekozen tot voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Het is de eerste maal dat een Politicus van het Afrikaanse con tinent deze functie vervult. Slim kreeg 96 van de 97 geldig uitge brachte stemmen. Er was een onthouding en de Israëlische dele gatie was afwezig wegens een Joodse feestdag. De stemming was geheim. Toen de waarnemen de voorzitter, de Ier Boland, de uitslag bekend maakte stonden de afgevaardigden op cn applaudis seerden. LEOPOLDSTAD, 21 september (Rtr., U.P.I.) In Katanga is het vuren met ingang van mid dernacht plaatselijke tijd (23.01 Uur 20 sept. Ned. tijd) „voorlopig" gestaakt. Dit resultaat van de be sprekingen tussen de V.N.-verte- genwoordiger, Mahmoud Khiari en president Tsjombe van Katan ga werd door deze laatste gister avond te Ndola bekend gemaakt. Volgens welingelichte zegslieden heeft Tsjombe verklaard dat voorlopig geen troepenverplaat singen mogen plaatsvinden han gende een onderzoek dat zal wor den ingesteld door een bijzondere commissie, bestaande uit twee V.N.-functionarissen en twee Katanganen, teneinde te trachten het geschil te beslechten. o NAVO-oefening op Noordzee Plaatselijk mist HET NIEUWE DAGBIAD MONGI SLIM Slim verklaarde bij zijn ambtsaan vaarding dat de Algemene Vergadering nog steeds leed onder de gevolgen van de dood van Hammarskjöld. De secre taris-generaal is gevallen tijdens de uit oefening van zijn ambt en bij is een inspirerend voorbeeld voor allen die tie internationale gemeenschap willen die nen. Een der grootste taken van de Algemene Vergadering is een „apoca lyptisch conflict" te voorkomen. De V.N. zouden deze taak met succes kun nen uitvoeren. Er is geen probleem dat niet door de hardnekkige pogingen van mensen van goede wil kan worden op gelost. De nieuwe voorzitter noemde als ernstige kwesties die de Algemene Ver gadering te behandelen krijgt, de ont wapening en de noodzaak een einde te maken aan de kernwapenproeven. Dr. Mario Amadeo (Argentinië) werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen van de voornaamste politieke commis sie welke zicli bezig houdt met de meeste der belangrijke politieke kwes ties op de agenda die niet in de vol tallige Algemene Vergadering worden besproken. Yordan Tchobanov (Bulga rije) werd voorzitter van de speciale politieke commissie die het werk met de eerste politieke commissie deelt. Dr. Brasco Lanza d'Ajeta (Italië) werd ge kozen tot voorzitter van de economische en financiële commissie, Salvador Lo pez (Philippijnen) van de sociale com missie, mej. Angie Brooks (Liberië) van de beheerschapscommissie, Her- mod Lannung (Denemarken) van de commissie voor administratieve en be grotingszaken en dr. César Quintero "Panama) voorzitter van de juridische commissie. Ook koos de Algemene Ver gadering dertien landen uit die de vice- voorzitters van de Assemblee moeten leveren. Tot deze landen behoort Neder land. In Lcopoldsta'1 had men geen aanwij zingen of het staakt-het-vuren in geheel Katanga wordt nageleefd. Hrt was bo vendien nog niet duidelijk of een en an- 'ler tevens sloeg op de militaire eenhe den van de centrale regering die naar Verluidt in het begin van deze week k'oord-Katanga waren binnengetrokken. JVaarnemers verklaarden dat de centra- Je regering blijkbaar niet by de onder- "sndelingm in de Noordrhodesische stad gdola vertegenwoordigd was geweest. Zij zeiden echter dat indien het verdrag HUe troepenverplaatsingen verbood, dit *<>u inhouden dat deze militaire eenhe den zou moeten worden verzocht om tieh te onthouden van elk offensief. Tsjombe heeft op een persconferentie Sezegd, dat de overeenkomst voorziet een uitwisseling van gevangenen en ®en volledige staking van troepenbewe gingen en het transport van wapens -n Munitie. De bestandsbesprekingen tussen Ka- 'Rnga en de Verenigde Naties zijn dins- dag begor.nen cn gisterochtend hervat, voor de middag werd het overleg op geschort om de deelnemers in staat t" ftelien een dienst bij te wonen in de kleine kerk in Ndola, waar het lichaam van Hammarskjöld lag opgebaard. Tij dens de plechtigheid in het kerkje legde Tsjombe een krans op de met de Zweed- ?e vlag gedekte kist met het stoffe- hik overschot van de verongelukte se- Cl'etaris-generaal. Tevoren hadden drie leden van .e Jthodesische luchtmacht, >en blanke ji- "'cier van politie, een negersoldaat en ?®h inheemse politieman de kist de kerk binnengedragen.Om de vijf minuten werd de erewacht afgelost. Een défilé lan°-s de met zwart en purper gedekte katafalk werd geopend door Knut "am- marskjöld, een neef van de overledene. De verliezen van de VN in Katanga bedragen tot dusver dertien doden en 63 gewonden. Onder de gesneuvelden bevinden zich zeven Indische, vijf Zweedse en een Ierse militair. Gewond werden 39 Indiërs, onder wie 34 Ghoer- ka's, achttien Ieren, vijf Zweden en een Noor. Een woordvoerder van de VN in Lcopoldstad die dit meedeelde zei, dat er 35 Ierse militairen worden vermist. Men meent echter dat zij door de Ka- tangaanse gendarmerie gevangen zijn genomen. De plaatsvervangende secretarissen- generaal hebben met afgevaardigden van «i.' Latijns-Amerikaanse, Aziati sche, Afrikaanse en Westeuropese lan den en Joegoslavië de toestand bespro ken die door dc dood van Hammars kjöld is ontstaan. Voor zover bekend hebben gedelegeerden van de commu nistische landen niet deelgenomen aan het overleg. De deelnemers verzetten zich tegen de idee het secretariaat voor lopig door een driemanschap le laten bezetten. Het voorstel Mongi Slim te benoe men tot tijdelijk administratief hoofd niet secretaris-generaal ad interim, waarin de bepalingen niet voorzien zou een voorlopige oplossing zijn. Door het overlijden van Hammars kjöld zijn talrijke administratieve pro blemen ontstaan. Talrijke afgevaardigden eerden de na gedachtenis van Hammarskjöld. De vertegenwoordiger van de Congo, Ger- vais Bahizi, verklaarde dat Hammars kjöld is overleden als „een martelaar voor de internationale vrede". „Hij stierf in de Congo voor het volk van de Congo. Wij zullen Hammarskjöld geden ken als de beste vriend van onze repu bliek." De afgevaardigde van Ethiopië, Ketema Yifry, bepleitte een onmiddel lijk en grondig onderzoek. Zweden heeft in de zestien jaar dat het lid is van de Verenigde Naties twee van zjjn beste zonen verloren, zo zei hij, doelend op de moord op Bernadotte. De Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, stelde voor het stoffelijk overschot van Hammars kjöld te begraven bij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties, „waarvoor hij is gestorven." Intussen is bekend ge maakt dat Hammarskjöld in de Zweedse stad Uppsala zal worden begraven. De Sovjetafgevaardigde Zorin sprak zijn oprechte deelneming uit met de nabestaanden van Hammarskjöld en de andere slachtoffers van de ramp. Het Sovjet-standpunt ten aanzien van het V.N.-optreden in de Congo en de rol van Hammarskjöld is genoegzaam be kend, maar deze politieke aspecten doen niets af aan ,,de menselijke zijde van deze zaak". Namens de andere „socialistische landen" verklaarde Jo sef Miniewicz van Polen dat niemand de oprechtheid van Hammarskjöld's zienswijze in twijfel kan trekken. Wij hebben openlijk te kennen gegeven het zeer beslist niet met hem eens te zijn, hetgeen wij in het belang van de Ver enigde Naties en de vrede achtten". Nu Hammarskjöld er niet meer is zijn wij door ervaring wijzer geworden. De Poolse afgevaardigde betuigde namens de „socialistische landen" de familie van Hammarskjöld, de Zweedse dele gatie en de Zweedse regering zijn mede leven. De Verenigde Naties moeten hun werk voortzetten en de „socialistische groep" zal niets ongedaan laten om de Verenigde Naties in het belang van de vrede en in overeenstemming met de belangen van alle landen een sterkere en betere organisatie te maken". Ook de afgevaardigde van Ghana bepleitte, mede namens Mali en Guinee, een on partijdig, volledig en diepgaand onder zoek naar Hammarskjöld's dood. DEN HAAG, 31 sept. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft van de Nederlandse consul in Elisabethstad bericht ontvangen, dat de Nederlanders aldaar zich op 17 september in goede welstand bevonden. Koningin Juliana inspecteert de ere- garde op de binnenplaats van het Elysée. PARIJS, 31 sept. (AFP) - Koningin Juliana en prins Bernhard hebben pre: sident Dc Gaulle gisteren - zoals wij toen in een deel van onze oplage reeds berichtten - een beleefdheidsbezoek ge bracht. Aanvankelijk was het plan, dat het koninklijk paar de Nederlandse troe pen in La Courtine zou inspecteren en i de gast van president De Gaulle zou zijn. De troepen zijn echter, zoals be- j kend, in verband met de internationale toestand uit La Courtine teruggeroepen: Men besloot het bezoek aan Parijs te handhaven. De koningin en óje prins kwamen om streeks half een op het vliegveld Orly aan. Zij reisden met een door de prins STOCKHOLM, 31 sept. (Rtr. UPI) De begrafenis van de secretaris-gene raal van do Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zal vrijdag 39 septem ber om drie uur 's middags plaatsvin den vanuit de oude kathedraal van Upp sala, zeventig km ten noorden van de Zweedse hoofdstad. Koning Gustaaf en koningin Louise van Zweden zullen de plechtigheid bijwonen. Het stoffelijk overschot van Ham marskjöld komt op zaterdagmorgen per gecharterd Amerikaans vliegtuig in Stockholm aan. Na een korte plechtig heid op de vlieghaven Bromma, zal het stoffelijk overschot naar de kathe draal van Uppsala worden gebracht, waar het. zal blijven tot de dag der begrafenis. Na een dienst zullen de stoffelijke resten van de secretaris-gene raal worden bijgezet in het familiegraf van de familie Hammarskjöld op het kerkhof van Uppsala. WASHINGTON President Kennedy heeft laten meedelen dat vice-president Lyndon Johnson de Amerikaanse dele gatie zal leiden naar de begrafenis van secretaris-generaal Hammarskjöld. bestuurde Fokker Friendship. De officiëh ontvangst, het spe len van de volksliederen, had plaats bij aankomst op het Elysée, het pre sidentieel paleis. Op het vliegveld was de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville aan wezig. Het koninklijk paar was niet vergezeld van politieke persoonlijk- ncder: uit Den Haag, en de conver satie tijdens de lunch met generaal De Gaulle droeg een algemeen karak ter. Na de lunch gebruikte men de koffie op het terras van het paleis. Het bezoek aan Parijs heeft anderhalf uur geduurd. Om kwart voor drie ver trokken koningin Juliana en prins Bernhard naar het vliegveld, waar mi nister Couve de Murvillo hen een half uur later uitgeleide deed. TAIPEH, 31 sept. (UPI) In «1e hoofdstad van Formosa, Taipeh is uit betrouwbare bron vernomen, dat Na tionalistisch China (Formosa) voorne mens is uit de V.N. te treden, indien communistisch China een zetel zou wor den ingeruimd in de volkerenorganisa tie. Uit de omgeving van het ministe rie van buitenlandse zaken in Taipeh werd vernomen, dat het zo goed als ze ker is dat de nationalistische delegatie de V.N. zou veriaten als de Assemblee bij stemming zou besluiten het Chinese communistische regime toe te laten. De nationalisten zouden dan geen alterna tief hebben. Eén land kan niet dubbel zijn vertegenwoordigd in de V.N., is het standpunt van Taipeh. V.S. Robert Kennedy, minister van justitie en broer van de president, heeft zijn lidmaatschap van de exclusieve Metropolitan Club in Washington opge zegd, omdat deze negers weert. (RTR). Op Schiphol kwam woensdag een gechaterde DC. 8 uit Vancouver aan, waarin voor een bezoek aan Nederland waren komen overvliegen 118 volwassenen cn grote kinderen, alsmede 25 kinderen beneden de leeftijd van twee jaar Bij de ontvangst hadden de grondstewardessen de handeli en zeker ook de armen vol. Het was de eerste keer dat er zo n groot gezelschap per chartervlucht overkwam uit Canada. Foto: een groep grondstewardessen met de armen vol babies. MOSKOU, 31 sept. (UPI) De Rus sische premier Khroesjtsjev heeft zijn instemming betuigd met de recente ver klaring van de paus waarin deze aan drong op onderhandelingen om oorlog te voorkomen. In antwoord op een vraag van verslaggevers van de Pravda en Izvestia, wat hij van de recente radio toespraak van de paus vond, zei hij, dat dergelijke verklaringen „een goed te ken" waren. „Het hoofd van de katholieke kerk heeft kennelijk rekening gehouden met de gevoelens der vele miljoenen katho lieken in alle delen der wereld, die on gerust zijn geworden door de militai re voorbereidingen der imperialisten" voegde hij eraan toe. Er de nadruk op leggend dat hjj een communist en atheïst was en niet ge: loofde in een goddelijke leiding, zei Khroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie niette min geporteerd was voor het vreed zaam oplossen van internationale pro blemen en alle oproepen tot onderhan delingen in het belang van de vrede „van welke zijde zjj ook komen" toe juichte. „Zullen belijders van het ka tholieke geloof ais John Kennedy, Kon rad Adenauer en anderen luisteren naar de ..heilige waarschuwing" van de paus?" vroeg Khroesjtsjev. Zijn commentaren op de pauselijke radiorede van 10 september stonden op de voorpagina's van de Izvestia en de Pravda afgedrukt. Het is wellicht de eerste maal dat de opperste leider van het wereldcom munisme zich geschaard heeft achter de woorden van de paus. Khroesjtsjev wees erop dat hij ambtshalve de rede voeringen van allerlei openbare figuren, politieke, militaire en godsdienstige, moest lezen. „Ik las ook de rede van de paus en ik moet zeggen, met belang stelling. In onze tijd moeten wij luiste ren naar iedere openbare liguur die zijn stem in pro est verheft tegen het ge vaarlijke spelen met vuur door dc agres sieve krachten in het Westen", zei hij „De bezorgdheid, uitgedrukt door de paus omtrent het lot van de wereld vrede, toont aan, dat overal in het bui tenland meer en meer wordt erkend dat onredelijkheid en avontuurlijkheid in zaken van wereldpolitiek niet goed kun nen eindigen", zei Khroesjtsjev. Hjj was het met de paus eens dat de regeringen een grote verantwoordelijk heid dragen tegenover hun volk en te genover de gehele mensheid „die eisen dat zij al het mogelijke doen om een ge meenschappelijke weg te vinden, leidend naar de likwidatie van de resten van de tweede wereldoorlog, het wegnemen van centra van spanningen en het aan banden leggen van toortsdragers van de nieuwe wereldbrand". Wat de Sovjet-regering betreft, aldus Khroesjtsjev, die „heeft steeds gestreden en strijdt nog voor het wegnemen van het gevaar van een nieuwe wereldoor log, voor het tot stand brengen van een Duits vredes\ erdrag en voor het norma liseren van de situatie in West-Berlijn en voor totale ontwapening onder streng toezicht". BONN, 31 sept. (UPI) Het West- duitse kabinet heelt besloten dat de 30.000 soldaten van de Bundeswehr die deze maand zouden afzwaaien, voor nog negentig dagen in actieve dienst zullen worden gehouden. De 30.000 afzwaaiers waren al op 13 september door de regering in Bonn gewaarschuwd, dat ze in verband met de internationale toestand wellicht nog drie extra maanden zouden moeten die nen. Als gevolg van het besluit het eer ste van het Westduitse kabinet na de verkiezingen van zondag zal de Bun deswehr op 1 oktober 360.000 officieren en manschappen tellen. WASHINGTON, 31 sept. (AFP Reu- te1') De Amerikaanse commissie voor kernenergie heelt bekendgemaakt, dat de Russen gisterochtend vroeg een kernexpolsie in de dampkring nabij No va Zembla teweeg hebben gebracht. Het was de veertien proef sinds dc Russen op 1 september de proeven her vatten. DEN HAAC21 sept. Tot 28 dezer wordt op de Noordzee een NAVO-oefe- ning gehouden, waaraan zee. en lucht strijdkrachten van Engeland, Frankrijk België, West-Duitsland en Nederland zullen deelnemen. Deze oefening, zo deelt de Marine-voorlichtingsdienst mee, wordt Long Hop-Tigre Orange ge noemd. i De opererende strijdkrachten van de Benelux staan onder bevel van de com mandant zeemacht in Nederland, schout bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwij k. De P.T.T. gaat, als zoveel andere bedrijven, gebukt onder een ernstig personeelstekort. Dat beeft in bet verleden, met nanie in de poslseclor. reeds geleid tot een vermindering van de service en bel zal, naar minisler Korthals nu verzekerd beeft, nog tot een verdere inkrimping van bet dienst betoon leiden. Een dergelijke gang van zaken is niet ongewoon in arbeids intensieve bedrijfstakken die zich op bet dienstenverlenende vlak bewegen. Naarmate de welvaart stijgt vermin dert de kwaliteit van de diensten. Eigenlijk is dit verschijnsel een alter natief voor een stijging van Ionen en prijzen. aak doet die prijsstijging zich ook voor. maar waar zij achter wege blijfl beeft de verslechtering van de service voor de hfnemers een effect, dat bedrijfseconomisch gezien niel veel van prijsstijging verschilt. Immers, zij moeten de gevolgen van de slech tere service mei eigen arbeidskrachten goed maken ofwel zij moeten gebruik gaan maken van een substituut voor het postverkeer. In heide gevallen is men duurder uil. Is dit voor de bedrij ven een last, voor de P.T.T. is bet een betrekkelijke zegen, aangezien zij be halve de postdienst, ook bet meest gebruikte substituut daarvoor, name lijk de telefoon, onder baar vleugels heeft. Nu zegt de begroting van de P.T.T., dat de postdienst in 1962 een verlies zal lijden van 1.5 miljoen gulden, ter wijl de afdeling telefonie bet niet on aardige winstcijfer van bijna 83 mil joen gulden zal vertonen. Waren wij minister De Pous, wij zouden minisler Korthals op bet matje roepen en hem verzoeken de telefoontarieven in bet kader van de prijspolitiek van de rege ring drastisch te verlagen. Als de heer Korthals daarop zou reageren met het verzoek om dan de posttarieven te mogen verhogen, zouden wij hem ant woorden, dat hij dit reeds gedaan heeft daar hij immers voor een gelijkblijven de prijs een geringere prestatie levert. Zou minister Korthals daarmee niet tevreden zijn en een klaagzang aan heffen over de jammerlijke krapte op de arbeidsmarkt dan zouden wij on vermurwbaar toehoren. Eerst na een uur of twee, drie zouden wij hem troostend op de schouder kloppen er hem zeggen: Ga eens met Zijlstra praten, die wil nog wel eens een ideetje hebben. SOFIA, 31 sept. Het congres van de internationale schaakfederatie, de FIDE, heeft de Nederlandse schaak bond laten weten, dat Nederland voor het einde van dit jaar moet garande ren, dat Oostduitse deelnemers aan het interzonale toernooi in het kader van de strijd om het wereldkampioen schap geen visum-moeilijkheden voor hun reis naar Nederland zullen onder vinden. Kan die garantie niet worden gegeven dan zal de organisatie van het interzonale toernooi aan een ander land worden overgedragen. iHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiin Weersverwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met enkele zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende be wolking. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zwakke winj. Morgen zon: 6.24-18 40; maan: 17.58- 3.20. DE BILT, 21 sept. Een kleine maar actieve onweerstoring die gister avond onze kust bereikte, trok naar het oosten en veroorzaakte in de nanacht vooral in het noorden van ons land plaatselijk zwaar onweer, n de Noord Oost Polder viel ruim twintig, in N.W. Friesland bijna dertig mm. regen. Ook werden enkele boerderijen door de blik sem getroffen en brandden uit. Achter deze storing is wat koelere lucht binnengestroomd, maar een rug van hoge druk brengt weer zonnige perioden. Het weer houdt voorlopig een rustig karakter, waarbij de regenkans klein blijft, maar de middagtempera- turen, die gisteren in het zuidoosten nog 28 gr. Celsius bedroegen, zullen nu in de buurt van achttien a twintig graden blijven. itstion: Weer max. min. temp. temp neersl. len Helüei zw. bew. tfpentmrg zw. bew. tfltssingen onbew. EeJde zw. bew. Je fcJjJt zw. bew. Twente geh. bew. Lmcüiuven zw. bew. Zd-Limburg geh. bew. Stockholm zw. bew. Jsio geh. bew. Kopenhagen onbew. Londen mist Airsterdam zw. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg geh. bew gistereD 20 35 Parija Nice Berlijn München Zurich Gertève Wenen Innsbrück dome Madrid geh. bew. onbew. onbew. mist mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. 21 20 25 24 26 24 26 17 37 18 22 24 26 24 27 21 25 26 28 25 28 32 25 14 14 12 15 14 35 15 4 4 12 11 14 15 16 13 19 9 11 14 11 10 12 15 IS 24 uur 0.4 1 0 0.6 3 0 0 0.6 0 0 0 0.1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1