Twee pijplozezeeslepers versterken Wijsmullers vloot Nautische krachtpatserij van de „Help" bij Calcutta c. Wereld in vogel vl acht Schimmetje spelen? CLANDESTIEN BERICHT VAN DENOORD-HOLLAND' Luchtige notities uit Parijs en New York DE VERSCHRIKKELIJKE HEERLIJKHEDEN VAN HET VLIEGEN Jubileum in schelpen D Bij_ grootste en sterkste ter wereld a.o. s klein- metaal" opgezegd Actie „Melkfonds UNICEF" m Nog steeds in Riouw-archipel 25 woorden voor elk bemanningslid Jaarverslag op grammofoonplaat V -■ V B DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 21 september Twee sleepboten, die tot de groot ste en sterkste ter wereld beho ren, zullen straks de vloot van de zeesleepvaart en bergingsmaat schappij n.v. Bureau Wijsmuller versterken. Het uiterlijk van deze zeeslepers, te bouwen door Neder landse werven, zal sterk afwijken Van dat bij de huidige types. Dit komt voornamelijk door het feit dat op beide schepen de traditio nele schoorstenen zullen ontbre ken. De afgewerkte gassen gaan er op deze nieuwe creaties via rookkanalen in de twee achter masten uit. De zeeslepers worden Uitgerust met elk twee motoren gekoppeld op een schroef, die gezamenlijk per schip 4300 ipk aan vermogen kunnen opbrengen. Ondertussen heeft de grote aan winst van het vorig jaar, het ber- gings- en hefvaartuig „Help" al de eerste grote opdracht voltooid. Dit wonderlijke schip met heel de Warwinkel van kranen en takels heeft in de grimmige stroom van de Hooghlyrivier bij Calcutta een STERKE SPREIDING** "GEREGELDE GROEI!* NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. *v w f120,- groot gedeelte verwijderd van de cutterzuiger „Lake Fithian", die op 18 november van het vorig jaar tijdens baggerwerkzaamheden kapseisde. Bij dit ongeluk kwamen achttien opvarenden van de zui ger, onder wie twaalf Nederlan ders, om het leven. Vragen aan minister Opticiensbedrijven van ziekenfonds in Enschede Binnenkort beginnen loononderhandelingen Van morgen af zijn coupons verkrijgbaar Dezer dagen is onze redac teur Albert Welling, samen met een groep katholieke Nederlandse werk gevers van Schiphol vertrokken voor een reis naar Santiago in Chili. Van daar zal lüj enige beschouwingen schrijven over het congres van de U.N.I.- A.P.A.C.de internationale organisatie van katholieke werkgevers, dat eind september in Zuid-Amerika gehouden wordt. Het ligt voorts in de bedoe ling, dat hij nog enige tijd in Zuid-Amerika zal blijven om in een aantal artikelen de lezers te informeren omtrent de ontstel lende economische, sociale en religieuze problemen, waarmee dit werelddeel worstelt. Op zijn weg naar Zuid-Amerika pas seert hij diverse hoofdsteden waarover hij alseen onbekom merd reiziger zijn indrukken in luchtige schetsen zal vastleg gen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Wmés Bijzonder gezins- cn jeugdwerk Rotterdam Luclitbesmettino'smeter DUITSER VALT UIT TREIN Weet u wat lekker is? rpF MOV ^£\%&£'ÏSü!l°ï°''ïï; Mevr. W. S. S. V. d. Feen- TZaZSif'Sf "in'vZf. van Bcnthcm Jutting (Advertentie) 3» KOOP DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. fiü IV 90 GROTE NED. ONDERNEMINGEN MET EEN f!i IV COUPURE VAN f 50,- IN DE fiü 3» IV ■V IV iV IV PRIJS THANS CA. ïjvraagt folder bi] uw bankier of commissionair Het bergings- en hefvaartuig „Help" van Wijsmuller in volle actie op de Hoogly-rivier bij Calcutta, tijdens het lichten van de cutterzuiger „Lake- Fithion", die vorig jaar met twaalf Ne derlanders in de diepte van deze grim mige stroom verdween. De gekapseisde cutterzuiger vormde een ernstig gevaar voor de scheepvaart en belemmerde in sterke mate de bag gerwerkzaamheden in de rivier, die hier worden uitgevoerd door de Amsterdam se Ballast Maatschappij. De havenauto riteiten van Calcutta en de directie van de A.B.M. besloten het wrak van de zuiger tot een diepgang van ruim zever? meter te laten lichten. Wiismuller kreeg de opdracht hiertoe en daarmee begon de „Help", het bergings- en heivaar tuig dat van een Britss maatschappij was overgenomen, het grote avontuur. De „Help" met haar enorme stalen ar men zette koers naar Calcutta. Haar eerste prooi, varende onder Nederland se vlag, was één bonk roest van 2200 ton, met een lengte van 46 meter en een breedte van 13 meter. Dat grote avontuur had de allure van een gokje. Bergingsmaatschappijen over de gehele wereld waren voor dit karweitje bena derd. Zij zonden hun vertegenwoordigers om poolshoogte te nemen. De heren kwa men kijken, uren lang, maar zjj'allen haalden hun schouders op en verzeker den de autoriteiten dat de fnuikende kracht van de Hooghly-rivier en de ho ge vloedstroomgetijden ter plaatse het bergingswerk onmogelijk zouden maken. Zij wezen beleefd glimlachend op de grote bezwaren: elke dag zou slechts een uur gewerkt kunnen worden. Gedu rende de verdere tijd maakte de stroom snelheid van 12 tot 13 km elke arbeid ter plaatse onmogelijk. Het tijverschil van ongeveer 6 meter vormde het tweede grote bezwaar. En dat alles nog afge zien van het drukkende, vochtige kli maat met gemiddelde temperaturen van 42 graden. De „Help" probeerde het en begon de strijd met alle kracht. De berginsankers, stoom- en motorbergingspompen, lucht- compressoren, poliogrjjjers, onderwater magneten, onder- en bovenwater scliiethamcrs, duikers, kortom alles wérd ingezet. Drie maanden duur de het gevecht. Toen had de „Help" achtereenvolgens de zware cutterbok. de cutterladder, de spudpa- len, de 25 nieter hoge spudbok en een frame met dynamiet van het wrak los gescheurd en daarna gelicht. Daarmee waren in de Hooghly-rivier alle obsta kels tot een diepgang van ruim negen meter verwijderd en kon de scheepvaart weer veilig passeren en de Amsterdam se Ballast Maatschappij verder gaan met verbeteren van deze voor Indië zo belangrijke vaarroute van en naar Cal cutta. De „Help" heeft inmiddels het deltagebied van de Ganges verlaten en is thans via Colombo onderweg naar IJmuiden, waar het schip begin novem ber wordt verwacht. Een mooi succes voor het nv. Bureau Wijsmuller dat in zijn bestuur enige wij zigingen heeft ondergaan. Arthur Wijs muller blijft op de brug als directeur, maar voortaan zonder de heren L. Goed koop en Chr. van der Zee, die als respec tievelijk president-commissaris en com missaris zijn afgetreden. De vroegere president-directeur John F. Wijsmuller is thans gedelegeerd-commissaris ge worden, terwijl Bart en jam Wijsmuller als commissarissen zullen optreden. DEN HAAG, 21 sept. Het Tweede- Kamerlid dr. N. H. f.. van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid en aan de staatssecretaris van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld over de vestiging van opticiensbedrijven door ziekenfondsen in Enschede. De heer Van den Heuvel vraagt of de bewindslieden van oordeel zijn, of wei van een gelukkige ontwikkeling kan wor den gesproken wanneer ziekenfondsen als instellingen, welker geldmiddelen krachtens een van overheidswege opge legde verplichting voor een groot deel door het bedrijfsleven worden opge bracht cn door die geldmiddelen mede voor een groot deel in stand gehouden, van hun positie gebruik maken om recht streeks dan wel zijdelings met dat be drijfsleven in concurrentie te treden. Het Kamerlid vraagt tenslotte of de be windslieden bereid zijn aan deze ontwik keling een halt toe te roepen. •>1 AMSTERDAM, 21 sept. De drie mctaalbedrijfsbonden hebben de negen collectieve arbeidovereenkomsteii voor de kleine metaalnijverheid (ruim 135.000 werknemers) opgezegd. Deze c.a.o. 's, met uitzondering van die voor de goud en zilvernijverheid lopen eind van dit jaar af. De loononderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de federa tie van werkgeversorganisaties ia de kleine metaalnijverheid en de werkne mersbonden beginnen binnenkort, op het voorlopige verlanglijstje van tie werknemersbonden prijken de lonen bo venaan. De werknemers in de grote metaal nijverheid ontvingen op 1 juli een loons verhoging van tien cent per uur. Op 1 april krijgen zij nog eens vijf cent erbij. De federatie van werkgeversorgani saties in de kleine metaalnijverheid ver zocht de overheid destijds deze loonsver hoging niet goed te keuren, omdat zij loonsverschillen tussen de grote en dé kleine metaalnijverheid bij een krappe arbeidsmarkt als een gevaar zag voor haar industrie. (Advertentie) Onder de landen, waar 'e kinderen een ernstig gebrek hebben aan melk lan den waarvoor de opbrengst van de Uni- cef-melkactie is bestemd is ook Voor- Indië. AMSTERDAM, 21 sept. De actie, die het Nederlandse comité „Melkfonds Unicef" deze zomer onder de Neder landse veehouders is begonnen, zal mor gen haar tweede fase ingaan en worden uitgebreid tot het „grote publiek". De ze tweeledige actie heeft tot doel geld bijeen te brengen om daarvoor in ons land volle melkpoeder te kopen en deze ter beschikking te stellen van de Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De melkpoeder is bestemd voor de kinderen in de zogenaamde ontwik kelingslanden. De commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Lint- horst-Homan, voorzitter van het comi té „Melkfonds Unicef," maakte gister middag hier tijdens een persconferen tie bekend, dat tot nu toe door de vee houders ongeveer 250.000 gulden is bij eengebracht. Men verwacht, dat dit be drag nog zal stijgen. Tijdens de tweede fase van de actie zal het publiek bij kruideniers en melkslijters melkcoupons ter waarde van een gulden kunnen kopen. De op brengst zal in het melkfonds worden gestort. De actie zal uiterlijk 14 okto ber worden beëindigd. d .i Wel, daar komen de onverwach te gasten dan binnen. En wat zien zij? Een roerloze schim. De rug van de gastheer, die opgaat in de wonderen der T.V.Als het meevalt, mompelt hij,,Ga zitten." Praten of gezellig causeren is er niet hij. En daar waren die luitjes nu juist voor gekomen, want T.V.- kijken kunnen ze thuis ook. Is dat nu aardig? Neen. Het is zelfs niet correct. De goede toon schrijft anders voor. Alle belangstelling gaat uit naar de gasten en het eerste wat men doet: men presenteert een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. KING SIZE N\ i 20 STUKS Fl.« (Van een onzer verslaggevers^ AMSTERDAM, 21 sept. „Doe de familie de groeten en zeg dat ze zich in Nederland geen zorgen over ons moe ten maken". Aldus luidde de boodschap die de opvarenden van de IJmuidense zeesleepboot „Noord-Holland" „clandes tien" aan de bemanning van een tanker heeft meegegeven. De „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller werd 1 sep tember door de Indonesische marine aangehouden, toen zij zich op volle kracht in de territoriale wateren van In donesië spoedde naar de Griekse „Geor- gios Tsafliris", waarvan de kapitein had laten rondseinen dat zijn schip aan de grond was gelopen cn gezien de slechte weersomstandigheden in nood verkeer de. Het tankschip, waarvan de naam on bekend is gebleven, heeft deze bood schap per telegram aan de directie van het Bureau Wijsmuller gezonden. Tot nu toe is dit bericht het enige wat men sinds vhet opbrengen van de „Noord- Holland" heeft vernomen. Een woord voerder van het IJmuidense bureau ver telde ons dat de familieleden van de zesentwintig opvarenden via het Rode Kruis in Den Haag vijfentwintig woor den hebben geschreven naar de man nen, die met hun schip in Pulu Sambu, de kleine haven van een eiland in de Riouw-archipel, worden vastgehouden. Het Indonesische Rode Kruis zou po gingen in het werk stellen, er voor te zorgen dat de zeelieden op deze korte brieven iets mogen antwoorden. Onder tussen is er nog helemaal niets bekend NEW YORK, sept. „Vliegen", zegt de K.L.M., „is goedkoper dan u denkt." Het zal wel waar zijn. Ik heb nooit kans gezien om een reis, die je tenslotte op één manier maakt, op jwee manieren uit te rekenen. Wel wil ?k een andere slogan invoeren. „Vliegen ls ook angstiger dan u denkt." Neem ons geval. Twee dagen geleden stapte ik met een opgewekt groepje katholieke Nederlandse werkgevers °i> Schihol in een in de blinken- zon gereedstaande KLM-machine. Pet gaat om het eerste kleine sProngetje op weg naar Chili: Amster dam—Parijs. Wat is Amsterdam—Parijs? pen uur en tien minuten. Het is prach. f'g weer. De achterblijvers zwaaien en thousiast en misschien wel een tikje Jaloers. Men gaat dus met een opgewekt ëernoed op weg. Ge stewardess is, als altijd, voorko kend. „Wat wil meneer? Een zuurtje of kauwgom?" Kauwen is goed bij het stij- 8oh. „Wil meneer ook een krant?" Men k®gt ja. Men duwt zijn stoel behaaglijk kehterover en leest. „Machine bij Shan non neergestort. Vierde ongeluk op de lfde pla§ts." Op dit ogenblik wordt vliegen, voor f!1) althans, een kwelling. De cabine lijkt klein en benauwd. De al'stand tot de kht'do onnoemlijk en de duur van de '«is, een uur en tien minuten, een eeu wigheid. Toch gaat alles gewoon door. p'.ewardess en. purser serveren een sand- v'L'h, voor je breekt een drietal reizi- i rs, na een geslaagde mop, in schater lachen uit en je krijgt dat onhebbelijke ?evoel, dat je met het schietgebedje, dat •V beslist niet tegen kon houden, een u"'oot bent. Een kind in een film voor j ven de achttien. Je ziet het wel, maar 16 begrijpt het niet. Enfin, je kunt er niet uit. De minuien ''glijden, de zon blijft schijnen en ha ei» volmaakte landing sta je ineens op Ls Bourget. Inderdaad, een uur en tien minuten. „Wel," zeg je weer opgewekt, „dat is het begin. Nu de volgende sprong." Je voelt je fit. Je angst lijkt sentimenteel en dat schietgebedje verdring je. Het wordt net als iets wat je moet biechten. Je zult er wel weer eens aan denken, maar nu niet. De tocht per taxi van Le Bourget naar Orly is heer lijk. Parijs heeft vakantie, de terassen zitten stampvol. De jonge meisjes lijken mooi cn aantrekkelijk en plotseling be kruipt je het gevoel: hier blij. ven, New York mag aanlokke lijk' schijnen, hier is het goed. Neen» een pernod. Ga zittenOrly is echter eer? uitdaging. Een paleis van een vliegveld. Prachtige glanzende gebou wen. Sierlijke vogels. Wat kan er heer lijker zijn dan nu omhoog te klimmen? Twaalf kilometer. Een eindeloos blauw, een Boeing 707, die zon. dei één trilling met een fantas tische vaart vooruitschiet. Het is on gelofelijk. Na tien minuten zit je boven Wales. Bij Labrador zie je heel ver onder je schitterende ijsbergen en het vaag onder je doorglijdende Boston lijkt op een sprookjesstad uit een teken film. Er zijn echter ook andere indrukken. De Boeing 707- zit propvol. 142 passa giers. De toeristenklasse lijkt een veel te volle autobus. Beweging is er nau welijks mogelijk en bijna acht uur zit ten is zwaarder dan oen werkdag. Bovendien zijn er altijd grappenmakers. Op een gegeven ogenblik wordt het weer iets minder goed. „Fasten your seatbelts." luidt het verzoek. De Boeing stampt en stoot en juist op het ogen blik, dat je tegen jezelf gezegd hebt, dat je moet leren je fantasie te be. dwingen, zegt iemand: „Als wij nu neer storten, vestigen we een wereldrecord. 142 passagiers is nog niet vertoond." Ik bedwing een misselijk makend gevoel van onmacht en concentreer mijn aandacht op mijn cryptogram. „Achter is de plaats niet," kan dat Voorhof zijn Precies op tijd duikt de Boeing ten slotte op Idlewild naar beneden. Merkwaardig geval. Dit moei New York zijn. Maar waar zijn de wolkenkrabbers, waar is d» Hudson, waar het vrijheidsbeeld, dat ons door iedereen beloofd was? Niets van dat alles. Rond Idlewild kilometers ver kleine lage huisjes. Imitatie Elzas. Imi tatie Engeland en Hans en Grietje. Dc ontvangst is al even bedroevend. Het land van de vrijheid en de efficiency drijft 142 passagiers door een nauwe, benauwde sluis van twee ambtenaren, die behalve de vrijheid ook de tijd hebben. Voorts vertolken ze een mooi stuk achterdocht. Ze ruiken aan mijn pas of ik een hónd ben en een groot zwart boek moet er aan te pas komen on. uit te maken of ik wel of niet onbetrouwbaar ben. Ik ben het niet, maar aan de dikte van het boek te oor delen moet dat een uitzondering zijn. Enfin tenslotte wordt men losgelaten (Wie zei toch, dat dc controle op Schiphol zo streng is?). Men strompelt naar de bus en dan valt New York boven op je. De temperatuur is bijna 160 graden, de vochtigheid ontzettend co ik moet bekennen, dat ik het in het om zijn vochtige warmte beruchte Dar-es Salaam heerlijk gehad heb in vergelijking met nu. In de air-conditioned bus vergeet men echter zijn .zorgen. In een lange processie van immense steeën trekt men naar de stad en daar worden toch alle beloften vervuld. Torenhoge wol kenkrabbers, gigantische reclames en een hotelkamer met vijf radio- en vijf celevisisstations, wat wil men meer? In de avond zit men heel hoog in het Rainbow-restaurant op Rockefeller- centre en ligt New York aan mijn voeten. Grandioos En toch is de Euro mast in Rotterdam leuker. 4 nderendaags na een nacht met een brullende air-condition l~\ wore t men met zijn gezelschap op genomen in de molen van het vreemdelingenverkeer. „Here is the bus and see Hew York in three hours." Dc gids is geen Amerikaan en dat kan je merken. Om de lichtende schoonheid van New York goed te doe? uitkomen, mag je de schaduwpartijen vooral n'et vergeten. Enfin, men ziet de stad. Men mag drie maal acht minuten uitstap, pen. Vijf minuten pm te luisteren en drie „for your foto's, gentlemen." 's Middags en 's,avonds is men ten slotte .tezamen met een grote groep Duitse, Belgische, Franse en Neder landse katholieke werkgevers de gast van hun Amerikaanse collega's. Men doet wat vluchtige observaties. Mannen, als de oud-ministers Van Thiel en Albrechts hebben hier bepaald gt- zag. Ze weten dat en verwelken die wetenschap met een bijna onnederlands gemak. Als hier een priester gaat spreken, staat iedereen eerbiedig op. Dat kardi naal Spellman .zijn groeten laat over brengen, schijnt meer dan een formali teit te betekenen. De Amerikanen zelf Ze betreuren hun achterstand op het terrein der katholieke beroepsorganisaties. Als ze spreken over „freedom" en „a better world" worden ze bepaald lyrisch. Bij hun peroratie zou je bijna een wonder verwachten. Neem dit echter niet als conclusie. Achtenveertig uren is kort. Straks vliegen wij samen naar Mexico. En onderweg zal nog wel blijken of de schijn heeft zoals meestal - bedrogen. LEERT WELLING over het feit of de mannen al of niet spoedig worden vrij gelaten. Het con tact met de Indonesische autoriteiten hierover, wordt door enige relaties van het Bureau Wijsmuller onderhouden. „Er worden dag en nacht pogingen in het werk gesteld om hun vrijlating te bewerkstelligen", aldus de zegsman van het bureau, maar zo voegde h(j_ er aan toe. „tot enig resultaat hebben die nog niet geleid". Terwijl men «lus nog altijd in onzeker heid verkeert over het lot van de equi page en de „Noord-Holland", klieft hel Griekse tankschip „Georgios Tsafliris" ai weer lustig de golven, op het ogenblik in de buurt van Formosa. Het werd uit zijn al of niet benarde positie bevrijd door twee sleepboten uit Singapore, die dc tanker wisten vlot te trekken. Op het moment van de moeilijkheden zou de „Noord-Holland" het enige schip in de buurt zijn geweest. De directie van het Bureau Wijsmuller stelt zich op het standpunt dat de kapitein van de „Noord-Holland" juist heeft gehandeld, toen hij het verbod om binnen te ter ritoriale wateren van Indonesië te va ren, overtrad e zich naar de Griekse tanker spoedde. ROTTERDAM, 21 sept. Vele jaar verslagen blijven ongelezen omdat zij droog en dor zijn en omdat de lezer wei nig tijd heelt. Dit heeft het bestuur van de stichting „St. Franciscus liefdewerk" katholiek bijzonder gezins. en jeugdwerk 'n Rotterdam er toe gebracht bij haar jaarverslag 1960 gebruik te maken zo wel van het geschreven woord als van het geluid. Dit laatste komt van een grammo foonplaat. Meer dan woorden zeggen de cijfers welke vlucht het werk der slich ting heeft genomen. Tegenover de 682.000 gulden aan inkomsten uR overheidssub sidie, contributies en clubgelden alsme de bijzondere baten, staat aan uitgaven een bedrag van 1.082.685.67. Voor dek king van het tekort heeft de stichting moeten zorgen door middel van finan ciële acties. D EINDHOVEN, 20 september Philips heeft een apparaat ontwikkeld met be hulp waarvan het mogelijk is radio-ac tieve stofdeeltjes te meten. Voor controle van het stralingsniveau in isotopen in röntgen-laboratoria, kerncentrales en dergelijke dient men de beschikking te hebben over apparaten met behulp waarvan alarm kan worden gegeven als het stralingsniveau een be paalde waarde overschrijdt. Buiten deze centra dient de verontreiniging van de lucht nauwkeurig te worden bewaakt, terwijl het eveneens van belang is in vloeden van kernexplosies tijdig waar te nemen. Technici van het bedrijf zijn er thans in geslaagd een luchtbesmettingsmeter te ontwikkelen, die met behulp van een vast filter stof verzamelt en deze stof bij voortduring op zijn radio-actieve in tensiteit controleert. UTRECHT, 21 sept. De 40-jarige Duitser Heinz Birkenhagen uit Rensburg is gisteravond om half twaalf tussen Ol- denzaal en de Duitse grens uit de trein gevallen en om het leven gekomen. Na dat uit Duitsland bericht was ontvangen, dat er een passagier werd vermist, zijn de Spoorwegen op Nederlands gebied de baan gaan schouwen. Het zoeken heeft niet lang geduurd. De oorzaak van het ongeval is onbekend, de sluitingen van de deuren waren, volgens de Spoor wegen, in orde. (Advertentie) De ENIGE JENEVER met Lee waarborgzegel van de stad Schiedam. De énige wat je noemt „ouderwets- goede" jenever. De énige, die nog op de originele manier onder waar borgzegel uit MOUT wordt bereid. Vraag uw leverancier oude of jonge Wittkampf enproef Jhet verschil Oude jenever f. 9.— per 1/i I. Jonge jenever f. 8.85 per 1/t 1. Alleenverkoop: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V., SCHIEDAM SEDERT 1776. ,e huidige conservatrice van het hoofdstedelijk Zoölo gisch Museum, mevrouw W. S. S. van der Feen-van Bcnthem Jutting, die dezer dagen haar 40-jarig ambtsjubileum her dacht en bij die gelegenheid werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, heeft nagenoeg haar gehele iveten- schappelijke carrière gewijd aan de bestudering van schelpen. Zij is van huis uit een Zeeuwse, doorliep met goed gevolg de H.B.S. le Haarlem en wilde daar na dfrect plant- en dierkunde in Amsterdam studeren. Van haar papa kreeg zij hiertoe wel toe stemming, mits tij eerst de on- derwijs-akte haalde. Dan had zij tenminste iets in de zak, aldus het vaderlijk vermaan. Goed, de onderwijsbevoegdheid kwam er, doch daar is het ook bij gebleven. Van 1918 tot 1924 studeerde zij biologie. Een interessant vak, dat steeds moeilijker is geworden door de grotere specialisatie-mo gelijkheden. Haar studie rondde zij af met het staatsexamen K IV. Reeds tijdens haar opleiding kwam zij, als assistente, te wer- dr. L. F. de Beaufort, die in 1950 twL ^Q^volgd door prof. dr. H. Engel, dc huidige directeur van het /Zoologisch Museum. Sedert 1926 Jieefl mevrouw Van der Feen de rang van conservatrice. Eén van haar eerste taken, als jong assistentie, bestond in het deter mineren en catalogiseren van de door prof. Weber aangekochte schelpen- collectie-Schepman, een verzameling die internationaal grote bekendheid genoot. Het waren er vele duizenden! Het materiaal is keurig geordend en later uitvoerig in de vaklillerau.ur beschreven. Bij het schelpehonderzoek, dat een belangrijk hulpmiddel is bij de bepaling van de ouderdom van aardlagen en afzettingen in de grond, wordt er naar gestreefd om van iedere familie en elk geslacht minstens een vertegenwoordiger vast le leggen, zodat er altijd een bagis is voor verdere nasporingen. Er worden nog steeds nieuwe schelpen gevonden, vooral in landen waar weinig is gereisd. Door verbetering van het diep zee-instrumentarium is het trouwens ook mogelijk geworden om de oceanen hun schelpengeheimen te ontfutselen. Het Amsterdamse Zoölo gisch Museum bezit een zeer uitgebreide collectie, minutieus geordend en gecatalogiseerd, met daaromheen gebouwd een uiterst waardevolle bi bliotheek. Van 1930 tot 1932 is mevrouw Van der Feen, „uitgeleend" geweest aan het Zoölogisch Museum te Bandoeng. Zij heeft er zeer plezierig gewerkt ■en denkt nog steeds met genoegen terug aan haar onderzoekingen, teza men met een Amerikaanse vrouwelijke collega in veelal onbetreden ge bieden van Java. Wij hadden alleen maar tien koelies bij ons voor de bagage enz.! In die dagen was dat nog wel mogelijk, aldus mevrouw Van der Feen. Uit die periode dateren ook haar 'schelpen beschrijvingen van Java, Sumatra en enkele kleine Soenda-eilanden. Wetenschappelijke publikaties heeft mevrouw Van der Feen genoeg op haar naam staan. Ruw geschat zijn het er wel 140, nagenoeg alle in het Engels. Van haar hand verschenen voorts in de bekende serie „Fauna van Nederland" drie schelpendeeltjes, waarmee zij tal van Nederlanders aan zich heeft verplicht. Er zijn in Nederland nog vele schelpenliefheb bers. Zij hebben zich geschaard achter de Nederlandse Malacologische Vereniging, die ook het maandblad Basteriauitgeeft. Samen met dr. C. O. van Regteren Altena, conservator van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie te Leiden, voert mevrouw Van der Feener de redak- tlê van.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7