EISENHOWER boos op het State Department Had bezetting van Oost-Berlijn door de Sovjets voorkomen kunnen worden? W ■HMi I Uppsala bereidt uitvaart van Hammarskjöld voor Volkstelling in Italië V mm? Reclame Aanstootgevende passage in Amerikaans pamflet i Nederlander in Britse ogen conservatiever dan Engelsman Nelis Ooslram prolongeert titel half zwaargewicht De theorie van Montgomery Koningspaar bij staatsbegrafenis Grote toeloop verwacht van prominente belangstellenden Britse ambassadeur in persgesprek Laatste obstakel in Westblaak Ongeveer 49 miljoen inwoners lagere In hoger beroep straf voor „prediker Verhoging van beschuitprijs? Tweehonderd emigrantenouderb naar Australië Geraamte" m een duistere bunker Gerard v. Eijk k.o. in zesde ronde voor Uw zaak Gemeentesecretaris van Delft benoemd Horeca-congressisten vandaag in Rotterdam Vreemde vliegtuigen boven Israël Belang van uitwisseling van jeugdigen Alkmaar en Lopik onderscheiden Duitse stuurman gewond Grootste basculebrug van Friesland in Leeuwarden geopend A'damse amateurs winnen van Fransen Maakt K NSC DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 PAGINA 6 aar ligt in het Westerse kamp de verantwoorde lijkheid voor de na-oor- logse verdeling van Duitsland en Berlijn? Had Eisenhower, als ge allieerd opperbevelhebber, heel Berlijn in het Westerse bezette gebied kunnen brengen, of was hij reeds gebonden door een poli tieke beslissing van Amerika, Engeland en Rusland inzake de viermogendheden-status van de Duitse rijkshoofdstad? Deze vra gen zijn plotseling actueel gewor den door een discussie over een pamflet van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Nu de wereldvrede bedreigd wordt door een Berlijnse krisis is dit historische probleem niet van belang ontbloot. Als Berlijn na de oorlog geen verdeelde stad, was geworden, hadden we nu niet zo veel narigheid gehad over een Ber lijnse kwestie. B. Burger volgt per 1 maart 1962 J. van Oei op De krant kunt U niet missen, geen dag li Eiland-bespiegelingen E.E.G., drie problemen - 1 - (Van onze Romeinse corres pondent) Half oktober zal er in Italië een volkstelling gehouden worden. Het is de tiende sinds honderd jaar. Enkele maanden na het uit roepen van de eenheid van Italië vond de eerste telling plaats: het was op 31 december 1861. Daarna werd elke tien jaar dit onderzoek herhaald, met de uitzonderingen van 1891, toen er geen geld voor was en van 1940 door de oorlog. Wel werd in 1936 een tussentijdse telling georganiseerd. nen, duiden er op, dat naast een ver-'aandeelhouders medegedeeld. Analfabetisme Directe reportage in Eurovisieverband mm ■H Bevordering Europese gedachte erkend BERNARD L. MONTGOMERY Het State Department heeft onlangs een geschrift gepubliceerd, dat getiteld is ,,Berlin-1961". In deze publicatie wordt een uiteenzetting gegeven over de historische achtergrond van het huidi ge Berlynse probleem. Op bladzijde 6 van het boekje staat echter een passa ge die de verontwaardiging van Eisen hower heeft gewekt. De tekst is als volgt: ,,De Westerse legers hadden Berlijn kunnen veroveren, of zij hadden al thans een aandeel kunnen hebben in de verovering. Maar de Geallieerde Opperbevelhebber, Generaal Eisen hower, geloofde dat de troepen met meer nut gebruikt konden worden te gen de grote Duitse strijdmacht el ders. Bijgevolg werd Berlijn door de Sovjets ingenomen..." Volgens Eisenhower zouden deze woorden de indruk kunnen wekken, dat hij persoonlijk de Russen uit Berlijn had kunnen houden, als hij hen vóór was ge weest met de verovering van de stad. Maar Eisenhower heeft dezer dagen, in een brief aan een lid van het Ameri kaanse Congres, een eigen lezing van de situatie gegeven. Hij •herinnert er aan, dat ,,de politieke leiders" reeds in september 1944 besloten hadden Berlijn gezamenlijk te bezetten. Inderdaad werd de verdeling van Ber lijn in bezettingssectoren reeds geregeld op een conferentievan Amerika, En geland en Rusland, die op 12 september 1944 in Lancaster House in Londen met een driemogendhedenovereenkomst werd bezegeld. 1) Eisenhower zegt nu van deze afspraak, dat hij het er inder- tijc niet mee eens was. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op de boze reactie van Eisenhower geantwoord met de verzekering, dat het pamflet van het State Department geen kritiek wilde leveren op het Geal lieerde Opperbevel. In het pamflet werd immers ook uiteengezet, dat de Ameri kanen en Engelsen op het einde van de oorlog een veel groter deel van Duits land veroverd hadden, dan het gebied dat hen in 1944 in Londen als bezet tingszone was toegewezen. Het State Department wilde slechts het Russische argument ontzenuwen, dat Moskou op het ogenblik bijzondere rechten in Ber lijn zou bezitten, omdat de stad door de Sovjets veroverd werd. Als men zo zou redeneren, zou het Westen nog rechten op een deel van Oost-Duitsland kunnen laten gelden. Toen de Duitse strijdkrachten zich op 8 mei 1945 overgaven hadden de Westerse legers een gebied van ruim 42.000 vierkante kilometer bezet dat nu tot de Sovjet-zone behoort. Truman besloot reeds in juni tot een ontrui ming van dit gebied op grond van de Londense afspraak. Churchill vertelt in zijn memoires 2). dat hij die ont ruiming wat had willen uitstellen, om eerst nog enige essentiële regelingen met de Russen te treffen. Met het door de Westerse mogendheden bezette ge bied van Oost-Duitsland zou men de Sovjets onder druk kunnen zetten. Maar Truman wilde geen moeilijk heden met de Russen riskeren, en hij wilde de toezegging van Roosevelt aan Stalin zo spoedig mogelijk ge stand doen. Churchill sloot zich ten slotte, onder protest, bij het beleid van de Amerikaanse president' aan. Het State Department heeft intussen beloofd, dat in de volgende druk van het pamflet ,,Berlin-1961" de gewraakte passage herschreven zal worden, opdat zelfs de schijn vermeden wordt, dat Eisenhower verantwoordelijk zou zijn ge weest voor het feit dat Oost-Berlijn in Russische handen kwam. DW1GHT D. EISENHOWER Westerse legers lang voor de Russische trpepen in Berlijn konden zijn. Als men de kwestie zo stelt, zou Eisenhower wellicht toch de bezetting van Oost- Berlijn door de Russen hebben kunnen voorkomen, door in de zomer van 1944 Montgomery's strategische plan over te nemen. Maar de levensvatbaarheid van het denkbeeld van Montgomery is nooit bewezen, en mogelijk heeft Eisenhower inderdaad de snelste weg bewandeld naar een beëindiging van de oorlog. HANS BRONKHORST 1) Documents on the Status of Ber lin. München 1959. 2) De Memoires van Churchill, sevier. Amsterdam. 3) De Memoires van Montgomery. Becht. Amsterdam. El- n deze openbare discussie is ech ter tot nog toe niet gesproken over een ander aspect van het pro bleem. De britse veldmaarschalk Montgomery heeft drie jaar geleden in zijn memoires 3) betoogd, dat hij reeds in de zomer van 1944 gerui me tijd vóór de Londense conferentie bij Eisenhower aangedrongen had op een andere strategie. Montgomery pleitte voor een krachtige geconcen treerde aanval in de richting van Ber lijn, terwijl Zijn chef Eisenhower een „breedfrontstrategie" wilde volgen. Montgomery gelooft nog altijd, dat de Westerse legers Berlijn eerder hadden kunnen veroveren dan de Russen. De ze visie wordt gedeeld door een Ca nadese generaal Guenther Blumen- tritt, die in 1944 als Duits generaal onder Von Rundstedt diende. Eisen hower heeft deze bewering uit Mont gomery's memoires met sterke argu menten weerlegt, maar waarschijn lijk zullen eerst latere geschiedschrij vers kunnen uitmaken wie van de twee gelijk had. Men zou nu de theoretische vraag kunnen stelJen, of de Westerse politie ke leiders tijdens hun Londense confe rentie met Rusland in september 1944 wel in een verdeling van Berlijn in verscheidene bezettingssecforen zouden hebben toegestemd, als Zij Montgome ry's opvatting hadden gedeeld, dat de BUSSUM, 28 sept. De gemeentese cretaris van Bussum, de heer B. Burger is gisteravond door de gemeenteraad ris van deze gemee-ae van Delft benoemd tot gemeentesecreta ris van deze gemeente. De benoeming van de heer Burger, die met 19 van de 33 stemmen gekozen werd. gaat in per 1 maart 1962, als de huidige gemeentese cretaris van Delft, de heer J. van Oei, de gemeentelijke dienst met pensioen ver laat. De heer Burger, thans 41 jaar. werd geboren in Zeeland en begon in 1937 zijn ambtelijke loopfiaan als volontair op de secretarie van de gemeente Terneuzen, waar hij de lagere rangen doorliep. Na de oorlog werd hij in 1945 commies op de secretarie van de ge. Vlissingen. Hij werd in 1946 benoemd tot gemeentesecretaris van 's Heer Arendskerke, een gemeente van 5000 zielen. In 1949 werd hij gemeen tesecretaris van Goes, toen een stad van 40.000 inwoners. Met ingang van 24 november 1955 werd hij tot gemeentesecretaris van Bussum als opvolger van mr W. G. Klomp. In zijn Zeelandse jaren gaf de heer Burger talrijke cursussen aan het gemeenteper- soneel en leidde gemeentepersoneel van geheel Zeeland op voor het diploma ge meentesecretaris I en II. ROTTERDAM, 28 sept. De driehon derd deelnemers, afkomstig uit zeven tien landen, aan het internationale Ho- reca-congres, dat in Amsterdam wordt gehouden, zijn vanmorgen door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. v. Walsum, ten stadhuize ontvangen. Mr. Van Walsum stelde het bijzonder op prijs, dat de congressisten een dag van hun programma hebben uitgetrokken voor een bezoek aan Rotterdam. De heer T. P. Beale. voorzitter van het dagelijks bestuur, sprak vervolgens een dankwoord, waarin hij van zijn be wondering getuigde voor de snelle we deropbouw van Rotterdam. Het congres wordt vanavond in Amsterdam geslo ten. TEL AVIV, 28 sept. Een woord voerder van het Israëlische leger heeft donderdagmorgen in Tel Aviv meege deeld, dat woensdagavond verscheidene vreemde vliegtuigen het Israëlische luchtruim hebben geschonden en over verscheidene gebieden in Israël hebben gevlogen. Israëlische jachtvliegtuigen hebben de toestellen aangevallen. Het is niet bekend of de vreemde toestellen be schadigd zijn. Alle Israëlische jagers zijn op hun bases teruggekeerd. Volgens de woordvoerder hebben de vliegtuigen foto's genomen van Israë lisch gebied. ROTTERDAM, 27 sept. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Andrew Noble, heeft vandaag een officieel bezoek aan Rotterdam gebracht, zoals hij reeds eerder aan. Amsterdam bracht. Burgemeester mr. G. E. van Walsum ontving vanmorgen om tien uur zijn Britse gast en mevrouw Noble op het stadhuis en later verdiepte de ambassa deur zich in de problemen van de weder opbouw en stadsontwikkeling, daarbij voorgelicht door ir. C. van Traa, direc teur van de desbetreffende gemeente dienst. Op het verdere programma stond een boottocht door het havencomplex, ge volgd door een bezoek aan de Kamer van Koophandel. Een gala-diner in de Burgerzaal van het stadhuis besloot dit bezoek. Eiland-beSpiegelingen Inmiddels had de ambassadeur aan het eind van de middag de tijd gevonden om een aantal Rotterdamse journalisten te ontvangen. Tijdens deze persconferentie merkte hij o.a. op dat men bij het beschouwen van de relaties tussen Nederland en Enge land nimmer uit het oog mag verliezen dat Engeland een eiland is. Psychologisch is Het Kanaal van grote invloed. De zee tussen Engeland en Europa is altijd een barrière geweest, soms zelfs een heel prettige. De ambassadeur bepleitte de uitwisse ling van jeugdige mensen. „De Nederlan ders en de Engelsen denken niet hetzelf de", zo merkte hij op. „Ondanks de vele zaken die w(j gemeen hebben zijn er ook grote verschillen. Nederlanders zo meent de ambassadeur lezen precies de woorden van een tekst. Wij Engelsen zijn vaak geneigd tussen de regels door te lezen. Daarom zijn de Nederlanders in onze ogen meer conservatief". Naar aanleiding van een opmerking van burgemeester Van Walsum voegde Sir Andrew hieraan toe: „Je kunt tradi ties aanhangen zonder conservatief te zijn". De ambassadeur prees de Navo en zei: „Men kan niet neutraal zijn als men zelf zijn keuze niet kan bepalen". ROTTERDAM, 28 sept. Nog één hui» staat eenzaam In de brede kloof, die de slopers dwars door de buurt „Cool" heen- braken. Maar ook voor dit pand ziin de laatste dagen geteld. Binnen korte tijd zal de Westblaak doorgetrokken zijn naar de Rochussenstraat. EEG, drie problemen Sprekende over een eventueel toetre den van Engeland tot de E.E.G. wees Sir Andrew op zijn eerder gemaakte opmer king over de Engelsen als eilandbewo ners. Er zijn naar zijn mening drie pro blemen. De binding van Engeland met de Commonwealth, die hij groot en belang rijk noemde. De verschillen tussen de Britse en Europese landbouwpolitiek en het bestaande samengaan van Engeland met de landen der E.V.A., welke samen werking niet zonder meer verloochend kan worden. Overigens waren deze problemen geen reden voor Sir Andrew om pessimistisch te zijn over een toekomstig lidmaatschap van Engeland van de E.E.G. Sir Andrew Noble in gesprek met burgemeester mr. G. E. van Walsum tijdens zijn officieel bezoek aan R'dam. (Van onze Scand. correspondent) UPPSALA, 28 sept. Zweden bereidt zich momenteel voor op de plechtige staatsbegrafenis van t^e omgekomen se cretaris-generaal der V.N. Dag Ham marskjöld, die vrijdagmiddag a.s. zal werden bijgezet in het familiegraf der Hammarskjölds te Uppsala. Nadat zijn stoffelijk overschot met een speciaal 1 vliegtuig is overgebracht naar Stock- ROTTERDAM, 23 sept De 49-jarige „spiritistische prediker", W L. uit Rot terdam is vanmorgen door de rechtbank in Rotterdam in hoger beroep veroor deeld tot drie keer drie dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De kantonrechter had hem daarvoor onlangs gestraft met drie keer een week hechtenis, een vonnis waarvan de officier van justitie bevestiging had gevraagd. De „prediker" trok samen met zijn assistent, e endirecteur van een galva- hisch bedrijf, het land door om zieken te „genezen" De mensen kwamen in drom men naar hem toe, zoals hij tijdens de zitting verklaarde. De officier noemde hem kortweg een „charlatan, die speelt met de gezondheid van zijn mede-men sen". De gebruikelijke procedure was, dat de assistent de prediker door het zingen van psalmen in „trance" bracht en hem op dezelfde manier weer 't „gewone be wustzijn" gaf „Ik kan zonder hem niets beginnen", aldus L„ maar de officier herinnerde hem er op de zitting fijntjes aan dat de „prediker" ook eenmaal was gewekt door'een schreeuw van een poli tieman: „Willem, word wakker.." L. gaf dat toe. Uit de statistieken blijkt, dat de bevolking van Italië tussen 1861 en 1951 van 26 miljoen klom tot 47,5. Italië is altijd een land met een sterke emigratie geweest. Tijdelijke arbeid in het buitenland is de oorzaak van een aanmerkelijk verschil tussen het aantal Italiaanse staatsburgers en het aantal in hun land aanwezige Italia nen. In 1951 bedroeg dit verschil rond 400.000 zielen. Volgens de jong ste publikaties van het centraal bureau van statistiek bedraagt thans het to taal der staatsburgers 51,3 miljoen, waarvan 49,5 miljoen in Italië aan wezig. Vermoed echter wordt, dat de komende volkstelling een correctie zal aanbrengen op het getal staats burgers en wel van ca. 700.000 min der De bevolkingsdichtheid nam tus sen 1861 en 1951 toe van 87 inwoners per vierkante km tot 158. De momen tele schatting is ongeveer 170, zodat de bevolkingsdichtheid in 100 jaar verdubbelde. Het doel der aanstaande telling is slechts ten dele het juiste aantal Ita lianen vast te stellen en hun indeling naar leeftijd en sexe. Minstens zo belangrijk zijn de gegevens op sociaal en economisch terrein en op dat der school-ontwikkeling. Men pleegt nogal ?ens te spreken over de twee Italies: dat deel, darde vruchten plukt der voor uitgang en dat deel, dat er slechts de schillen en pitten of helemaal niets van krijgt. Niet alleen kan men die twee [talies geografisch lokaliseren in: het welvarende noorden en het arme zuiden 3e „slums" waar de geïmmigreerden naar Milaan, Rome en andere grote steden wo iticale ook een horizontale verdeling der twee Italiës bestaat. erwacht worden hoogst nuttige nieu we data over de interne migratie, de woningtoestanden, de aantal len personen per bewoonde ka- :ner(s) en de hygiëne. De vragen over genoten onderwijs zullen uitwijzen, hoe de huidige stand van het heel en half- analfabetisme is. In 1951 waren op vele terreinen de verkregen gegevens drama tisch. Het analfabetisme b.v. bedroeg nog 13 pet. met een. geografisch vol komen ongelijke verdeling. Kende hel noorden nog nauwelijks analfabetisme^ in het zuiden waren streken, waar het tot 70 pet. kwam. Men heeft de re sultaten van de telling '51 achtergehou den tot 1958. De verbeteringen waren toen reeds zo groot, dat men tegelijk met de deprimerende feiten op de enor me vooruitgang kon wijzen. Deze maal hebben de leiders van het bureau van statistiek en de politici achter hen moeten toezeggen, dat de defini tieve uitslagen niet later dan 18 maan den na de telling kant en klaar gepu bliceerd zullen zijn. Dit jaar werd voor het eerst ook een landbouwtelling in Italië gehouden. He1 is voor de daarvoor verantwoordelijke instanties een zeer moeilijk werk ge weest, omdat het apparaat, zoals dat te onzent in de loop der jaren gegroeid is nog ontbrak in deze sector. De vroe gere landbouwgegevens kwamen telkens van een groep experts, die schatten der- Ce te mrfc gingen. De praktijk ech ter toonde aan, dat een veel nauwkeuri ger onderzoek noodzakelijk was. ROTTERDAM, 2S sept. Op initiatief van de heer J. Hooimeijer vindt eir thans in samenwerking met het ministerie van economische zaken een onderzoek plaats om een verhoging van de beschuitprijs door te voeren. De onderhandelingen zijn nog gaande De prijs van een rol beschuit bedraagt thans 0-30 per rol. Dit werd in de vandaag gehouden vergadering van holm waar het na tussenlandingen in Leopoldstad, Genève en Malmö van middag om twee uur zou aankomen wordt op het vliegveld Bromma een korte plechtigheid gehouden, die o.a. zal worden bijgewoond door familieleden, leden van de Zweedse regering en het Corps Diplomatique. Een compagnie V.N.-soidaten zal samen met eenheden van het Zweedse leger de erewacht vor men. Nog dezelfde middag wordt Hammars kjölds stoffelijk overschot per auto over gebracht naar de Dom van Uppsala, waar in de vooravond een besloten plechtigheid wordt gehouden door Hammarskjölds naaste familieleden. Tot middernacht krijgt daarna het publiek gelegenheid langs zijn kist te defileren, die zal worden geflankeerd door een erewacht van Upp sala's Studentencorps. Reeds nu staat vast, dat duizenden Zweden van deze gelegen heid gebruik zullen maken om afscheid te nemen van nun grote landgenoot. Vrijdagmiddag om drie uur beginnen de uitvaartplechtigheden, die worden geleid door de emeritus-bisschop Erling Eidem en waaraan ook zal worden deelgenomen door het Zweedse koningspaar. In overleg met de familie Hammarskjöld is besloten, dat tijdens de plechtigheid hoofdzakelijk |algcmeen secretaris zal worden van de jeugdbeweging van deze kerk, de „Pres- ziek zal worden uitgevoerd waarvan de 3En,5.™».i« of &,.ctratin" Voor heden uit het internationale politieke en economische leven. In de Dom van Upp sala zijn totaal tweeduizend plaatsen be schikbaar, die naar alle waarschijnlijk heid alle zullen worden ingenomen door autoriteiten en genodigden, zodat het pu- bliek genoegen zal moeten nemen met een plaats buiten de kerk of langs de route van de begrafenisstoet. HILVERSUM, 27 sept. Van de staats- i begrafenis van Dag Hammarskjöld in Uppsala zal de Zweedse televisie vrijdag a.s. een rechtstreekse reportage uitzen den. De NTS zal deze reportage in Eurovi sie-verband overnemen van 14.55 tot on geveer 17.30 uur. Het Nederlands commentaar wordt ver zorgd door de heren S. K. van der Zee en A. Kleywegt. ROTTERDAM, 28 sept. Het s.s. „Wa terman" vertrok vandaag voor een reis rond de wereld van 77 dagen van de Lloydkade, met ongeveer 475 emigranten voor Australië en Nieuw Zeeland. Het schip gaat heen door het Suezkanaal en komt terug via Papeete en het Panama kanaal. Tweehonderd emigranten-ouder» gaan hun kinderen bezoeken, een bijzon der groot aantal. Voor 17 van de ouder paren werd de reis mogelijk gemaakt door de actie „Wij komen Met de „Waterman" vertrok de heer L A. C. van Ginkel naar Sydney, waar hij op uitnodiging van de Presbyteriaanse kerk van Australië voorlopig vijf jaar muziek van Bach en andere barokke mu- overledene een groot bewonderaar was. Langs de gehele weg die de stoet zal vol gen vanuit de ketk naar het graf. zal een duizendtal studenten 'n afzetting vormen en wel zo. dat om de meter afwisselend byterain fellowship of Australia". Voor de heer Van Ginkel is het een bijzonder complimenteuze opdracht, want hij zal als Nederlander voornamelijk voor de Australische jeugd werken. In ons land was hij 8 jaar lang „wika", d.i. werker een vrouwelijke en een mannelijke student ir"\erkeliike arbeid, 'van de N.H. Kerk staat opgesteld. Hoewel de taak van de Mn ^Xfg wL hij met ds. G. P. Klijn politie hierdoor aanmerkelijk wordt ver- en organisatie van het lande- licht, is men toch nog gedwongen extra JT wprk. m Hervnrm- politiepersoneel te laten aanrukken uit gn^-werk van de Hervorm- omliggende steden en tevens de gehele STRAATSBURG, 28 sept. Alkmaar en Lopik krijgen dit jaar een onder scheiding van de Raad van Europa ter erkenning van hun werk ter bevor dering van de Europese gedachte. Beide gemeenten zijn door „jumelages" nauw verhonden met enige gemeenten in het buitenland: Alkmaar met Basel (dat na de oorlog een steunaktie voor de Noord hollandse gemeente verde), het Franse Troyes en het Duitse Darmstadt, Lopik met de Franse gemeente Lesoux en Sar- sina in Italië. Men wisselt jeugdige lo gees uit ep gemeentebesturen brengen wederzijdse bezoeken, evenals sport- en andere verenigingen. De commissie voor plaatselijk bestuur van de raadgevende vergadering van de raad die elk jaar de Europese ste- denprijzen toekent, heeft besloten Alk maar, Lopik en nog zes Europese ge meenten met een Europese wimpel te onderscheiden. De grote stedenprijs, een gouden medaille en een geldbderag.gaat dit jaar naar Rhodos (Griekenland) en Schwarzenbeck (Duitsland). Een Euro pese wimpel krijgen, behalve Alkmaar en Lopik, Anderlecht (België), Macon en Veulette-sur-Mer (Frankrijk), Rothen- burg (Duitsland), Monthey (Zwitser land) en Thornbury (Engeland). ROTTERDAM, 28 sept. Geschrok ken keerden enkele Rotterdamse jon- gëns van een jaar of twaalf zondag te rug van een uitstapje naar de Wasse' naarse duinen. „Wij hebben het ge raamte van een mens gevonden", luid de de lugubere boodschap, waarmee zij thuiskwamen. De vader van een der jongens ging met dit bericht naar de politie met het gevolg, dat gistermid dag een Rotterdamse rechercheur met twee van de knapen naar Wassenaar toog. Na assistentie van de plaatselijke politie te. hebben ingeroepen, ging het gezelschap naar de duinen om de be wuste bunker te onderzoeken. De po litiemannen betraden onverschrokken het duistere holde knapen volgden schuchter. Een zaklantaarn werd aan geknipt en een spookachtig schijnsel verlichte het donkere interieur. En dat betekende het einde van het avontuur want het geraamte bleek slechts een boomstronk te zijn, wit uitgebeten door zeewater en in de vorm gelijkend op een menselijke borstkas binnenstad af te sluiten voor het verkeer, aangezien een enorme toeloop wordt ver wacht. niet alleen van Zweedse en inter nationale autoriteiten, maar ook van het publiek. d-e en Luthferse kerken. Drie protestantse groeperingen ln Australië trachten nader tot elkaar te komen en samen te werken Dat. zijn de Presbyteriaanse kerk (12 van de be volking). de Methodisten (13 en de Congregationalists (1.5 De Church of Voor de Zweedse radio en televisie En-gland is de grootste met 45 terwijl wordt Hammarskjölds begrafenis een |een j.wart van (je bevolking katholiek is. enorme krachtproef. In totaal zullen 14 tv.-camera's worden opgesteld in de kerk. langs de weg en op het kerkhof Onder de buitenlandse gasten, die de begrafenis van Dag Hammarskjöld zul len bijwonen, bevinden zich, zoals reeds gemeld, de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson als president Kennedy's persoonlijke vertegenwoordiger alsmede mevrouw Lakshmi Pandit, zuster en ver tegenwoordigster van president -Nehroe. de Israëlische minister van Onderwijs Ab ba Edan, de hoge commissaris in Londen van Rhodesië-Nyassaland Robinson, dr. Per Jacobsson van het Internationaal Mo netair Fonds in Genève, de directeur-ge neraal Sterling Cole van het Internatio nale Atoomenergieorgaan in Wenen, en vele andere vooraanstaande persoonlijk- ROTTERDAM, 28 sept. Bij werk zaamheden in de Merwehaven is gister avond de 41-jarige stuurman van het Duitse schip „Angelika Schulte", S. J. Gralla uit Hamburg, in het ruim van het schip gevallen en vrij ernstig gewond. Hij is opgenomen in het Havenziekenhuis, LEEUWARDEN, 28 sept. Een optocht van auto's van bedrijven, die gevestigd zijn in het westelijke industrieterrein van Leeuwarden, zal morgen als eerste over de nieuwe basculebrug over de Harlin- gervaart rijden en daarmee de brug voor het verkeer openstellen. De brug vormt een belangrijke verbetering in de verbin dingen met dit industrieterrein. Deze grootste basculebrug van Fries land, die 1% miljoen gulden heeft ge kost, vormt een onderdeel van de ringweg rond Leeuwarden, die men over drie jaar klaar hoopt te hebben. In deze ringweg, waarvan de totale kosten op 18 miljoen gulden worden geraamd, komen vijf brug gen, één viaduct dat eind 1962 gereed komt en een tunnel onder de spoor lijn. De thans, gereed gekomen brug is 44 meter lang, 22 meter breed en biedt een doorvaartruimte van 12 meter. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 28 sept. De 25-jari ge Amsterdammer Nelis Oostrum heeft gisteravond in Krasnapolsky in Amster dam zjjn Nederlandse titel in net halt- zwaargewicht behouden Hij triomfeerde over zjjn uitdager, de dertigjarige Gerard van Eyk door knock out in de zesde ronde. Van Eyk. die na zijn amateurtijd nooit meer in een Nederlandse ring heeft ge staan, had in het gevecht tegen Oostrum de slechtste kaarten in handen. De partij kon onmogelijk lang duren, er werd in hoog tempo gebokst en het was al heel gauw duidelijk, dat er tussen de af werking van de aanvallen van de tegen standers een groot verschil bestond. In de derde ronde was het overwicht van Nelis Oostrum al groot, in de vierde ging Van Eyk voor de eerste keer door de knieën, toen hij zich niet verweren kon tegen een zwaar offensief van de Am sterdammer. Hij ging voor acht tellen neer In de volgende ronde bezweek hij weer na een welgemikte counter van Os- trum. In de zesde ronde kwam het einde. Een flitsende rechtse hoek van de Amsterdammer was teveeJ voor de uitdager en Nelis Oostrum stelde zijn titel weer voor een tijdje veilig In het bijprogramma werden een aan tal internationale amateurpartijen ge bokst: de uitslagen hiervan zijn: lichtwel- tergew. Van Hilten (Amsterdam) onbe slist tegen Regnaud (Fr.), weltergewicht: Baars 'Amsterdam! won door interventic van de scheidsrechter in de eerste ronde van Hedein 'Fr middengewicht: Steen bergen (Amsterdam won op ounten van Agneray (Fr). Ov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6