Nasser berust in Syrische revolte Nieuwe Syrische regering beoogt liberaliseringen Ontroerende uitvaart van DAG HAMMARSKJÖLD Grote belangstelling bij staatsbegrafenis Lppsala Frans-Tunesisch akkoord over troepen bij Bizerta F ransen morgen terug naar hun oude stellingen SEMINARIEZONDAG in Chloorleiding zwembad springt GIFTIG GAS MAAKT VELE BADERS ONPASSELIJK Bedelaar bijt hond PER PARACHUTE NAAR DE TOP ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Geen Arabisch bloedvergieten Prof Salmang en vrouw verongelukt Gouden vijfjes in omloop m Spontane en eensgezind^rouw over Bisdom Rotterdam HARTELIJK DANK! Staatssecretaris uit protest Zon en buien Geleerde op gebied keramische industrie STAKING in afdeling bij Stork Hengelo Sovjetambassadeur ontboden Benoeming nieuwe kardinalen op komst? WÊ^ÊÊÊÊÈÈËm CAIRO/DAMASCUS, 30 sept. (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Om bloedvergieten tussen Arabieren onderling te voorkomen berust president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek in de afscheiding van Syrië. Nasser verklaarde dit gisteravond tijdens een radiorede in de Egyptische hoofdstad, dat hij zijn plannen voor grootscheepse militaire ac ties tegen de revolte had laten varen, omdat de provinciale gar nizoenscommandanten in Syrië zich bij de rebellen zijns inziens „reactionairen en imperialisten" hadden aangesloten. „Deze crisis", aldus Nasser, „moet men als een man tegemoettreden en zich niet laten meeslepen door gekrenkte trots". Nasser zei ook, dat de band met Syrië hem van het begin af aan, drieeënenhalf jaar geleden, veel kopzorgen had berokkend, maar dat hij de roep stem van zijn Arabisme had wil len volgen en dat Syrië er beslist niet slecht aan toe was in de V.A.R. „Nasser als farao" Syrië en de V.N. (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM, 30 september Zelden heeft een volk zó spon taan, zo eensgezind en zo diep- ontroerend gerouwd over de dood van een zijner zonen als de Zwe den over hun grote landgenoot Dag Hammarskjöld. Toen zijn stoffelijk overschot kort na de aankomst in Zweden van het vliegveld Bromma werd overge bracht naar de Dom van Uppsala, stonden langs de gehele route duizenden mensen, die met op rechte, diepe droefheid in hun ogen afscheid kwamen nemen van de zo tragisch omgekomen secretaris-generaal van de Ver enigde Naties die jarenlang hun grote trots, bijna hun idool was geweest. TUNIS, 30 september (Rtr.) In de Tunesische hoofdstad is gisteren een Frans-Tunesisch akkoord getekend, volgens het welk de Franse troepen in en rondom de stad Bizerta morgen zullen beginnen met zich terug te trekken op de stellingen die zij voor het uitbreken van de gevech ten bezetten. De terugtrekking op de basis zal ongeveer een week duren. Volgens Tunesische rege ringskringen omvat het akkoord geen garanties voor de vrijheid van beweging tussen de verschil lende installaties van de basis. Schenkt een extra-gave voor het nieuwe seminarie op de collecte schaal zondag 1 October of op giro 4643.04 Bisdom Rotterdam Fout van piloot? Proces tegen Nederlanders HET ME EWE DAGBLAD Dr Man oen al-Koezbari, tie premier van tie nieuwe Syrische regering:, ver klaarde gisteravond voor radio Damas cus, dat zijn kabinet slechts voor een in terim-periode van vier maanden be stemd is en vrijheid van drukpers, vrije verkiezingen en andere verbeteringen wil garanderen. Zo zal er vrijheid van vakbeweging komen, winstdeling en me dezeggenschap van (1e arbeiders, stabi lisatie van prijzen en valuta, hogere pro ductie en „eerbied voor gewettigde win sten". Voorts zullen leger en ambtena renkorps verbeterd worden, bt nieuwe regering zal de bepalingen van het Ara bische Handvest naleven, evenals dat van de V.N., en de zaak der Algerijnen en Palestijnse Arabieren steunen. De nieuwe Syrische premier verweet Nasser, dat deze zich niet bekommerd had om de zorgen van de Syriers en aai hij van de idealen, die er destijds waren toen de fusie tot stand kwam, ver was afgedwaald. Radio Damascus had eer- MAASTRICHT, 30 sept. Bij cle po litic is gisteren bericht ontvangen, dat de alhier woonachtige geleerde prof. dr. ing. 11. Salmang samen met z\jn echt genote, mevrouw Salmang-Dahl, tijdens oer. vakantiereis in Duitsland dodelijk is verongelukt. Volgens het van Interpol ontvangen bericht, is prof. Salmang donderdag met zijn auto tussen Todtnau en Freiburg uit een scherpe bocht gevlogen en in een zestig meter diep ravijn gestort. Beide Maastrichtenaren schijnen vrtj- wel op slag te zijn gedood. Prof.. Salmang genoot in heel de we reld een grote bekendheid als geleerde op het gebied van de keramische in dustrie. Hij werd 18 maart 1890 te Aken geboren. Bij de opkomst van het naziregiem week hij uit naar ons innd, waar hij van 3 december 1935 tot 31 december 1956 werkzaam was bp de. aardewerkfabrieken, de- N.V. Koninklij ke „Spinx-Ceramique" alhier, o.a. als hoofd van het Keramisch Laboratorium. Tjjdens de oorlog moest prof. Salmang onderduiken. Prof. Salmang, genaturaliseerd Ne derlander, was jarenlang als hoogleraar verbonden aan de Technische Hoge school van Aken. ZWOLLE, 30 sept. Op de Hessen weg te Berkum is gistermiddag de as- jarige jeugdleidster F. Dam uit Nun- speet door een vrachtauto overreden. Zij was op slag dood. ZUIDWOLDE, 30 sept. Gistermor gen is op de weg Zuidwolde-BalkDrug, een verkeersongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het lever. kwam. Ken personenauto kwam bij een vernauwing in de weg in botsing met een andere personenauto. Hierbij werd de 54-jarige bestuurder van de tweede auto, de heer ,T. w. L. uit Almen op slag gedood. Zijn vrouw moest ernstig gewond naar het ziekenhuis in Hoogeveen worden overgebracht. AMSTERDAM, 30 september De centrale recherche Amsterdam heelt hit verscheidene (leien van ons land meldingen ontvangen over personen die Pogen valse gouden vijfjes aan deman te brengen. Zij waarschuwt het publiek mede om bet gevaar zich aan een misdrijf schul dig te maken. Van deze valse gouden munten is de rand grover geribbeld en de beelde naar minder scherp gesneden dan van de echte. der op de dag bericht, dat de Nasser- gezinde functionarissen, zoals de maar schalk Amer, last gekregen hadden te rug naar Cairo te gaan. Zonder bloed vergieten waren 120 man Egyptische parachutisten krijgsgevangen gemaakt Dit, laatste schijnt de doorslag gegeven te hebben tot het succes van de revolte. Radio Damascus vaart sinds de radio rede van de nieuwe premier aanmerke lijk minder uit tegen Nasser clan tijdens de rebellie. Blijkbaar is dat nu niet meer zo nodig. Gistermiddag was nog te horen: „Wij wensen geen slaven te zijn in een imperium, waarin Nasser als farao optreedt. Het door Nasser inge voerde maatschappelijke stelsel was noch op Oosterse, noch op Westerse 'eest geschoeid. Het gaf hem echter wel volledig persoonlijk gezag. De Syriërs hebben nu besloten zich zelf te regeren. Ze zullen optrekken in de richting van het ware Arabische nationalisme en so cialisme om de toekomst voor de komen de generaties te verzekeren". Zoals wij gisteren in een deel van onze op laag reeds meldden, was het fervent Nasser-hatende Jordanië de eerste om de nieuwe Syrische regering te erken nen. Daarop volgde Turkije. Nasser kreeg daarop solidariteitsbetuigingen van koning Hassan II van Marokko en van zijn nieuwe vriend president Bour- guiba van Tunesië. President Kassem van Irak hield zich nogal op de vlakte. Hij wekt beide partijen op zich te verzoe nen, maar merkt wel op, dat slechts ..onze Syrische broeders" de kwesties in hun eigen land kunnen oplossen. NEW VORK Het herstel van de on afhankelijke staat Syrië kan de Verenig de Naties voor grote, problemen plaat sen. Syrië is tot 1958 lid van de volkeren organisatie geweest, en terugkeer als volwaardig lid behoeft geen juridische problemen op te werpen. Me» zou de procedure kunnen toepassen die is ge volgd toen de. Malii'ederatie uiteen viel en de republieken Mali et: Senegal af zonderlijk lid werden. De politieke problemen zijn echter enorm groot. President Nasser en zijn politieke vrienden zullen alles in het werk stellen om 1e voorkomen dat Da mascus in de Verenigde Naties wordt vertegenwoordigd. Wanneer Syrië een formele aanvraag tot lidmaatschap in dient en de volkerenorganisatie zich moet uitspreken, komen de verschillen de landen, en in het bijzonder de Afro- Aziatische staten, voor een moeilijke keus te staan. n„ hict met het stoffelijk overschot van Dag HammarskU,ldwordt in aanwezigheid van een grote schare autoriteiten in het famüiearaf on het ker^^of in Uppsala neergelaten. Links een student die de Zweedse vlag en rechts een Zweedse het familiegraf op^troepen van de Verenigde Naties die de V.N.-vlag hoQg houdt. DR. MOENAN AL-KOEZBARI premier van Syrië Vrouwen, met betraande gezichten, wierpen bloemen op de weg. In de dorpen, tussen Stockholm, had de be volking brandende kaarsen en bloe men in de vensters geplaatst. Land arbeiders op hun tractor, die de stoet zagen voorbijrijden, staakten hun werk en ontblootten het hoofd. En op de vooravond van de begrafenis demon streerden meer dan honderdduizend Stockholmers tijdens een massale fak keloptocht hun aanhankelijkheid aan Hammarskjöld en zijn idealen, terwijl de Dom van Uppsala tot diep in de nacht moest openblijven, omdat er aan het défilé van de bevolking geen eind kwam. De uitvaartplechtigheid en de teraar debestelling, gistermiddag, werden via de televisie en de radio gevolgd door praktisch alle Zweden. Talrijke bedrijven hadden om twee uur het werk ge staakt of ook wel kreeg het personeel gelegenheid om op het werk naar de televisie te ijkev. Alle scholen waren xKon, even.- d- meeste theaters en andere amusementsgelegenheden. De uitvaartdienst in de Dom van Uppsala werd geleid door de 81-jarige Lutherse emeritus-bisschop Erting Eidem, die persoonlijk bevriend is met de familie Hammarskjöld, en die in zijn predika tie de nadruk legde op het dienende ideaal, dat voor Dag Hammarskjöld de drijfveer is geweest bij zijn werk voor de wereldvrede. In de kerk waren behalve de gehele Zweedse koninklijke familie en de vol tallige regering talrijke vooraanstaan de internationale persoonlijkheden aan wezig, 'aaronder de Amerikaanse vice- president Lyndon Johnson, de voorzit- ter van de Algemene Vergadering van de V.N. Mongi Slim, de V.N.-ambassa- (leur der Verenigde Staten Adlai Ste venson, de assistent-secretaris-generaal Ralph Bunche, en vele anderen. Allen volgden zij na de Uitvaartdienst Ham- marskjöld's kist naar het graf, terwijl 1200 studenten met hun traditionele wit te petten een erehaag vormden en de zware klokken van de Dom somber ten afscheid beierden. Ook nu weer waren veis venster langs Hammarskjölds laat ste weg getooid met bloemen, branden de kaarsen of met zijn portret. Op het prachtige kerkhor, waar vele van Zwedcns beroemde zonen rusten, richtte de stoet zich naar het familie graf der Hammarskjölwaarin reeds Dags ouders en een broer zijn bijgezet Het graf wordt gemarkeerd door een grote steen van Zweeds graniet, die met zijn ruwe oppervlak en zijn strakke lij nen een symbool zou kunnen worden genoemd voor de typisch-Zweedse, har de nuchterheid, die zo kenmerkend was voor Dag Hammarskjöld, terwijl de zachtkleurige bloemen onder de steen zouden hunnen duiden op zijn bijna pa radoxale lyrische gevoel. Want de diplomaat, de Koele on derhandelaar Hammarskjöld was ook de vertaler van belangrijk literair werk. Hij was het die vorig jaar het werk van Saint John Perse introdu ceerde in Zweden, toen deze Frans- Amerikaanse dichter werd beloond met de Nobelprijs. Ook was hjj een groot minnaar van muziek, vooral van de barokmuziek, waarmee zijn uit vaart op deze weemoedige septem- bermiddag was opgeluisterd. De Fransen hadden voor de aanvang van de onderhandelingen, enkele weken geleden, de eis gesteld dat de vrijheid van beweging op de basis, die zich over vele tientallen vierkante kilometers uit strekt, zou worden gegarandeerd. Zoals bekend braken 19 juli, na enkele dagen van demonstraties van-Tunesi sche burgers in de nabijheid van en op de basis, gevechten uit tussen Franse troepen enerzijds en Tunesische militai ren en burgers anderzijds. De Fransen bezetten daarop de stad Bizerta. Volgens Tunesische bronnen werden hierbij 1.300 Tunesiërs gedood. Het akkoord over de terugtrekking van de Franse troepen is getekend door de directeur van h"t gemeentebestuur van Bizerta, Caid Sebsi en de Franse consul-generaal, Xavier Janot. Van officiële zijde in Parijs werd ge zegd „at er waarborgen betreffende de bewegingsvrijheid op en de toegang tot de basis zijn gegeven. Het akkoord voorziet in herstel van de normale toe stand, zoals die bestond voor het uit breken van de demonstraties en vijan delijkheden. In het akkoord komt voorts de zin „hangende een onderzoek naar het pro bleem van de basis" voor. Er wordt echter niet gesproken over een datum voor onderhandelingen over de toekomst van de basis, noch over een tijdslimiet voor ontruiming, zoals door de Tunesiërs was geëist. Het Tunesische ministerie van onder wijs heeft meegedeeld dat het school jaar 9 oktober zal beginnen, een week later dan normaal. Dit is aanleiding tot speculaties over de mogelijke terugkeer van meer dan duizend Franse onderwij zers en leraren naar Tunesië. Er werden geen redevoeringen aan zijn graf gehouden. Bisschop Eidem sprak slechts een kort oud-Zweeds gebed ter wijl een studentenkoor de plechtigheid besloot met „Integer vitae". Dag Ham marskjöld zou redevoeringen aan zijn graf niet hebben gewaardeerd en het is nog de vraag of hij waardering zou hebben gehad voor de plechtige staats begrafenis, die hem nu ten deel is ge vallen. Want Hammarskjöld was een eenvoudig man en waar zijn ambt dat toeliet, schuwde hij alle openbaarheid. Over geheel het Zweedse land luid den van vijf voor zes tot zes uur alle kerkklokken en onmiddellijk daarna werd door iedereen 1 min. stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de gro te, onvermoeibare werker voor de vre de Dag Hammarskjöld, die enidelijk was thuisgekomen om te rusten in de aarde van zijn Zweedse vaderland. NDOLA, (UPI) In de Noordrhode- sische plaats NdcSa heeft een luchtvaart- deskundige gisteren verklaard dat hij een fout van de piloot" als voorlopige oorzaak beschouwt van de ramp met de DC-6-B van „Transair", waarbij Ham marskjöld en 15 overige personen "het leven hebben verloren. De zegsman is zeer nauw betrokken bij het officiële onderzoek dat momenteel ter plaatse wordt ingesteld. Hij achtte het niet on mogelijk dat de piloot van DC-6-B over vermoeid was geweest of dat hij niet voldoende bekendheid had genoten met het vliegveld bij Ndola. Hij verklaarde dat er tot dusver geen reden bestond om aan te nemen dat er sabotage in het spel was geweest, doch toonde zich niet verrast over de geruch. ten die de ronde deden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 30 sept. In de ma chinekamer van het overdekte zwembad aan de Jacob Catsplein alhier sprong gistermiddag omstreeks half zes (le kop peling van een buis van de chloorinstal- latie. Tengevolge hiervan stroomde giftige chloorgas onder een druk van zeven atmosfeer vrijelijk uit de leiding. In het zwembad waren ongeveer 150 kin deren en 50 volwassenen aanwezig. Al len verlieten in allerijl met tranende ogen, hevig hoestende en kuchende in badpak het gebouw. Velen van hen werden zo onpasselijk, dat zij moesten overgeven. Door ver schillende omwonenden werden haastig kinderen en volwassenen in huis geno men. Enkele kinderen wisten naar het platte dak van een der gebouwen van het zwembad te vluchten. De meesten van hen konden na enige tijd, nadat men de ventilatie op volle kracht had laten werken en alle ramen had open- ezet, naar beneden worden geloodst, .jommige kinderen, die beslist niet meer te bewegen waren naar beneden te ko men, werden door de inmiddels gealar meerde brandweer met ladders van het dak gehaald. Politiem-.nnen, brand weerlieden, zwembadpersoneel en enke le burgers trachtten zoveel mogelijk de kleren uit de kleedhokjes te halen. Art sen van de gemeentelijke geneeskun dige- en gezondheidsdienst alsmede een aantal particuliere artsen waren spoe dig ter plaatse. Voorzover het zich liet aanzien, zullen er zich bij de meeste betrokkenen vermoedelijk geen nadeli ge gevolgen voordoen. Drie mannen, waaronder de directeur van het zwembad, en een meisje van acht jaar moesten later op advies van hun huisarts voor zuurstoftoediening en ter observatie naar een ziekenhuis wor den overgebracht. De consternatie in en rond het zwembad was begrijpelijkerwijs groot» Vele ouders, die telefonisch of op andere wijze gewaarschuwd waren, haal den hun kinderen per auto op, waarbij de wagens ook zoveel mogelijk werden gevuld met andere kinderen, die nog in hun zwempakjes liepen te kleumen. MILAAN, 30 sept, (Rtr.) In het dierenziekenhuis van de Noorditali- aanse plaats Brescia wordt thans een hondje verpleegddat door een man is gebeten. De bijter was een bede laar, die zich eraan ergerde dat het hondje, dat het huis van zijn meester moest bewaken, tegen hem blafte. (Van onze correspondent) HENGELO, 30 sept. I)e werkelas- sificatie heeft bij (1e N.V. Kon. Machi nefabriek Gebrs. Stork en Go. alhier sinds vrijdag geleid tot een sitdown-sta king in de afdeling centrale. De loons verhoging voor het fabriekspersoneel, die vandaag ingaat, is de aanleiding van deze proteststaking. Door de werkclassificatie is het niet mogelijk, de uurlonen in de laagste groepen waarin ook het uurloon het laagst is, te verhogen. Hot loonplafonö is daar bereikt of bijna bereikt. In de hoogste groep, waarin de beste vaklie den zijn ondergebracht en waarin dus ook de hoogste lonen worden verdiend, is nog een ruime marge voor verhoging aanwezig. Er zjjn arbeiders uit deze groep, die vanaf vandaag het uurloon met 10-13 cent zien verhoogd. Een en ander heeft kwaad bloed ge zet. Volgens een bondsbestuurslid is bij het vaststellen van de werkclassifi catie een psychologische fout gemaakt. Men had in alle groepen voldoende ruimte moeten laten voor loonsverho gingen. Drie Franse journalisten hebben per parachute een landing gemaakt op de top van de Mont Blanc. Men ziet op deze foto hoe één van hen op de bergtop neer komt. Omdat de foto van beneden naar boven genomen werd, lijken de toppen op de achtergrond hoger, wat echter niet Tiet geval is. DEN HAAG 30 sept. Naar het ANP verneemt is de Russische ambassadeur, de heer Ponomarenko, gistermiddag om vier uur bij de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Hou ten, ontboden in verband met de arres tatie van de twee nederlanders. de he ren Reydon en de Jager. De staatsse cretaris heeft er de verwondering van de Nederlandse regering over uitge sproken, dat ondanks vjjf demarches van de Nederlandse Ambassade te Mos kou geen opheldering is verstrekt om trent de redenen van de arrestatie, noch ook contact met de betrokkenen werd toegestaan. De staatssecretaris protesteerde met klem tegen het feit, dat de Ne derlandse autoriteiten via de pers hebben moeten vernemen, dat de be trokkenen op 4 en 5 oktober terecht zouden moeten staan. Hij verzocht uitdrukkelijk vóór 4 ok tober officieel te worden ingelicht om trent de gronden van de arrestaties en de mogelijkheden van contact van de Nederlandse ambassade met de betrok kenen. De Russische ambassadeur zeg de toe, dit protest en verzoek om in lichtingen aan zijn regering over te zul len brengen. ROME, 30 sept. (U.P.I.) Volgens het Italiaanse persbureau Ansa circuleren er in Rome „niet aflatende geruchten", volgens welke paus Joannes XXIII op nieuw een aantal kardinalen zal creëren. Als een van de nieuwe kandidaten voor de rode hoed wordt genoemd mgr. Patrick Louis O'Boyle, aartsbisschop van Washington. Het consistorie zou volgens Ansa in december, mogelijk op de elfde, plaats hebben. Een tweede kandidaat die met name werd genoemd, was mgr. Thomas B. Cooray, aartsbisschop van Colombo. Hij zou de eerste op Ceylon geboren en getogen kardinaal worden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 30 sept. De september maand neemt vandaag afscheid met vrij hoge temperaturen, waardoor zich overigens dc hele maand kenmerkte. Hierdoor heeft deze maand zich bij de vijf warmste septembermaanden van de laatste honderd jaar weten te voegen. Zwakke storingen uit Frankrijk ver oorzaken dit weekeinde op enkele plaat sen een regen- of onweersbui, gevolgd door wat minder warme lucht uit het zuidwesten. Daarin zijn morgen ook weer opklaringen te verwachten, zodat de entree van oktober weliswaar niet zo warm, maar toch nog aangenaam zal zijn, met middagtemperaturen van 17 18 graden. De depressie-activiteit neemt geleide lijk toe. zodat het algemene weerbeeld geleidelijk wat onbestendiger wordt. Zondag: zon: 6.40-18,19; maan: 23.05- 14.19. Maandag: 23.59-15.05. zon: 6.41-18.17; maan:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1