Gaulle: „Bescherming Fransen in nieuw Algerije Her-vestiging of opname in nieuw staatsbestel SYRIË netelige kwestie voor V.N. Radio Damascus roept op tot opstand in Egypte De scheiding wordt steeds effectiever li I 1 I I D Nederlanders komen voor militair tribunaal KREMLIN SOEPELER IN BERLIJNSE KWESTIE? I KLEIN VERDRIET IN ELISABETHSTAD DINSDAG 3 OKTOBER 1961 Namen gevluchte ALGIERS: GELUKKIGNIETS Nog steeds tot gesprek bereid bemanningsleden ,N oord-Holland' Nieuw verzoek om toelating j WERELDDIERENDAG Het weer Luns bij Gromyko Ambassadeur mocht beklaagden nog niet bezoeken Oost en West zoeken nog naar een aanvaardbare gespreks-formule Mansholt bij paus VROUWEN als trambestuurder Echtpaar door koolmonoxyde vergiftigd Te LONDEN Betoging voor thee-pauze Directie Wijsmuller blijft zwijgen Spionage-proces morgen in Kiev Rustig weer Besprekingen Rusk, Home en Gromyko Amsterdam heeft Nederlandse primeur Minder zacht Ford en vakbond zetten onderhandelingen voort Man overledenvrouw bewusteloos Mikojan viert feest in Oost-Duitsland Panama wil nieuw kanaalverdrag 14 pagina's PARIJS, 3 okt. (Rtr., A.F.P.) De Franse president, generaal Charles de Gaulle, heeft gister avond in zijn aangekondigde radiotoespraak tot het Franse volk verklaard: „Wij zijn nog steeds bereid om te proberen tot een overeenkomst met de leiders der Algerijnse opstandelingen te komen, teneinde een definitieve vrede in Algerije te vestigen, de voorwaarden voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht te regelen en vast te stellen onder welke omstandigheden de Frans- Algerijnse samenwerking kan worden verwezenlijkt". Speciale volmachten BEIROET, 3 okt. (Rtr., U.P.I.) De Syrische radio in Damascus heeft de Egyptenaren opgeroepen in opstand te komen tegen het bewind van president Gamal Abdel Nasser. Deze oproep, aldus radio Damascus, is ondertekend Reacties door 17 politici die „op nationaal en nationalistisch terrein'; in Syrië werken. „Het Arabische volk in Syrië", aldus de oproep, „dat bevrijd is van onderdrukking en overheersing door de nationa listische beweging van het leger, reikt de hand aan het Arabische broedervolk in Egypte, dat in ketenen is geslagen, opdat het zichzelf bevrijdt van het dictato riale bewind dat de scheiding tussen Egypte en Syrië veroor zaakt heeft". 11 NEW YORK, 3 oktober (Rtr.) Minister Luns heeft gisteren o-edurende drie kwartier bespre kingen gevoerd met de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. Zij hebben o.m. gesproken over de kwestie Ber- üjni aldus heeft een Nederlandse woordvoerder meegedeeld De Nederlandse bewindsman heeft ziin Sovjet-ambtgenoot een uit eenzetting gegeven van het plan Nieuw-Guinea onder beheer van de Verenigde Naties te plaatsei Hpt was de eerste formele cm moeting van beide staatslieden sinds de aanvang van de z ttn g van de Algemene Vergadenng. LONDEN, 3 oktober (A.F.P.) De woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, da Engeland en de Verenigde Staten blijven zoeken naar een formule, die het beginnen van onderhan- delingen op* aanvaardbare basis over de kwesties Berlijn en Duits land mogelijk zou maken, doch dat een dergelijke formule nog niet eevonden is tijdens de bespre kingen van de Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en Lord Home met hun Russische ambtgenoot Gromyko. KIEV, 3 oktober (U.P.I.) Het proces tegen de twee Neder landse toeristen die in Rusland zijn gearresteerd en beschuldigd van spionage, zal morgen en over morgen worden gevoerd voor een militair tribunaal van drie man. De beide Nederlanders, Evert Reydon (29) en Lou de Jager (25) zullen door een door de regering aangewezen advocaat worden ver dedigd. Het proces zal worden gevoerd in de officiële Oekraïni- sche voertaal met vertaling in het Nederlands en Engels. HET NIEIWE DAGBIAD zo vervolgde De wij willen (lat perso- „Terzelfdertijd" Gaulle, „zouden nen waarvan kan worden gezegd (lat zij de bevolking van Algerije vertegenwoor digen, uit eigen beweging voorbereidin gen treffen voor de te houden volks stemming. In elk geval zal de Franse regering thans reeds een politiemacht voor Alge rije organiseren, die ter beschikking zal staan van het voorlopige Algerijnse be wind, wanneer dit de verantwoordelijk heid aanvaardt om het land naar zijn be slissing te leiden. Wij zeggen tot de Algerijnen: „De vrede en de toekomst van Algerije lig gen in uw bereik". En tot de Fransen in Algerije zeggen wij: „Welke ook de ge voelens van spijt mogen zijn die het verleden in u doet opwellen, blijftFrank- rijk steunen en geeft uw oprechte steun aan de geboorte van het nieuwe Algerije, dat Frankrijk wenst en waarin u uw eigen plaats zult innemen," aldus presi- di it De Gaulle. De Gaullc vervolgde: „Vast staat, dat in elk geval de bescherming van de Fransen in Algerije zal worden verze kerd hetzij door hervestiging in veilig heidszones hetzij door hen in staat te stellen deel te nemen aan de nationale activiteit." De president sprak vervolgens over de gevaren van de mternationale toe stand Hij zei hierover: „Wij moeten de verandering van het aangezicht van ons land en een algehele wijziging van onze bedekkingen met Algerije uitvoeren in npriode van gevaar voor de gehele wereld. Alles, wat wij moeten doen, is hii7onder ingewikkeld. Daar wij iank- r ik ziin dwz van wezensbelang voor rijk zijn, a-"„-,_„kp1iiv voor de vrije Europa en noodzakenjK. beslis- wereld, zijn wij verplicht zelf te besm sen. Ook moeten wij onze bondgenoten uitnodigen krachtig en vastbesloten te I blijven tegenover de uitdagingen van het totalitaire blok." Hierna kwam De Gaulle te spreken over de Franse binnenlandse aangele genheden. „Indien Frankrijk", aldus de president, „zijn openbare bevoegdheden opnieuw zou uitoefenen in het raam van het kaartenhuis van eertijds, dan zou het land in verwarring en ondergraving van zijn instellingen ten onder gaan. En in eenstorting van Frankrijk zou ontwrich ting van West-Europa met zich brengen, hetgeen de inleiding van een ramp zou zijn," Hij vervolgde:„De republiek gaat haar weg. Tachtig procent van het Fran se volk heeft haar instellingen goedge keurd De resultaten, die onze natie hier door heeft weten te bereiken, spreken voor zichzelf." „In geval van gevaar voor (1e open bare instellingen zou ik," aldus De Gaul- le gedwongen zyu de maatregelen te nemen, die de omstandigheden zouden vereisen. Deze buitengewone maatrege- len waarvan de afdoende uitwerking is bewezen gedurende de gebeurtenissen in april (de opstand in Algerye van voor malige Franse generaals), zouden deze maal binnen nauwe begrenzingen kun nen worden gehouden. Ik achtte het juist om zondag een einde te maken aan deze- speciale maatregelen, omdat de toestand van alarm thans voorbij schijnt te zijn, maar in hun onscheidbaar geheel blqven deze speciale bevoegdheden de opperste waarborg voor land en staat, Frankrijk maakt thans een harde en gevaarlijke tijd door. Zijn redding en wel slagen vergen nationale saamhorigheid aldus besloot de president zijn radiotoe spraak tot zijn volk. ger." Even later dankte een stem Alge rijnen in het Frans en Arabisch voor het opvolgen van de instrukties van de O A.S. voor het houden van betogingen. De kü'kers in Oran konden de Gaulle eerst om half tien in de avond zien en horen op hun tv-scherm. De politie in Algerije heeft in jiet- weekeinde 20 personen gearresteerd die ervan worden verdacht leiders van de rechts-extremistische organisaties het geheime leger" te zijn. Een Fianse woordvoerder verklaarde dat. hierdoor de organisatie van de O.A.S. m het ge bied van Blida en een voorstad van Al giers volledig is ontwricht. Tot de ge arresteerden behoort een politiefunctio naris die lijsten van namen van politie personeel doorgaf aan een andere arres tant. Onder hen bevinden zich ook eni ge bommenleggers en moordenaars, al dus de woordvoerder. IJMUIDEN, 3 okt. Volgens door de directie van het bureau Wijsmuller be vestigde noch ontkende geruchten zou den de namen van de zeven gevluchte bemanningsleden can de in Indonesië aan de ketting gelegde „Noord-Holland" zijn: W. C. Middelkoop (28, runner)J. C. M. Hiindgraaf (19, runner), R. Basjes (16, koksmaat) en A. Hartenhof (17, dekjongen), allen uit IJmuiden, R- Versteeg (23, matroos) en A. Florie (17, matroos onder de gage) uit Haar lem. en M. Pronk (47, chef-runner) uit Rotterdam. De zeven bemanningsleden zijn per schip onderweg naar Nederland. Het bu reau Wijsmuller, dat hen wegens deser tie heeft ontslagen, weigert mededelin gen te verstrekken 'omtrent de identiteit van het schip en plaats en datum van aankomst. dus ae wooruvutiuci. •i,iiiii1iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiin,iii',",",,,ll,",iii,",l,i,,,,,l,III,,i",,l,,l,i|"i"",i""",,,,,,,,,,,MI,lll,l,,,l,,"l,l,i,,ll,,,rt ALGIERS De eerste reactie van de Europeso inwoners,van Algiers op de radio-toespraak van De Gaulle was er een van opluchting dat de rede weung nieuws bevatte. Velen spraken er hun verbazing over uit, dat de president niets had gezegd over (le Sahara. Een Franse waarnemer verklaarde: „de gemiddel de" Europeaan in Algiers is bevreesd voor zjjn toekomst in dit land. Zijn houding zal niet -veranderen, zolang hjj niet het onweerlegbare bewijs in handen heeft, dat ook hij een plaats zal hebben in een onafhankelijk Algerije. En in de toe spraak van De Gaulle was een dergelijk bewijs niet te vinden. De enige uitwendige reactie, die de autoriteiten in Algerije verwachten, is een mogelijke toeneming van het aantal aanslagen met plastiekbommen. Een dergelijke bom is in Algiers, al een half uur nadat De Gaulle was uitgesproken ontploft. Toen saboteurs de transmissie-kabels van de televisie in Oran hadden vernield even voordat president De Gaulle zijn rede voor radio en televisie zou houden, kwam een klandestiene radiozender door met de „Mars der Afrikanen", het mars lied van de O.A.S., het „geheime le- :c4cT" 4" e Oostduitse communisten zijn nog voortdurend in de weer om de scheiding tussen Oost- en West-Berlijn ef fectiever en suggestier te maken. Aanvankelijk was het op de mees- plaatsen nog mogelijk over Ul- Chinese Muur" heen te Nu wordt overal de muur verhoogd, zoals (foto links) langs Zimmerstrasse, teneinde de m- te beletten. Op andere plaat sen, zoals bij deze brug (foto bo ven) in het district Neuköllnwordt het militair vertoon versterkt. De vlaggen hebben bij de communisten niet zozeer een feestelijk als wel een polemisch karakter. b richts kijken. kijk sen, De oproep wordt gedaan opdat „het Arabische volk in beide landen" samen zou kunnen werken in het bereiken van Arabische nationalistische doelstellin gen. Eev. van de ondertekenaars van de oproep is, volgens radio Damascus, Ak- ram-al-Haurani, de voormalige vice- president en minister van justitie van de V.A.R. Een andere ondertekenaar is Sal ah al-Bitar, een voormalige minister van cultuur en voorlichting. Het radio station had eerder gemeld dat alles rus tig was in Syrië. De premier van de voorlopige rege ring van Syrië, dr. Koezbari, neeft de voorzitter van de Algemene Vergade ring van de Verenigde, Naties, Mongi Slim telegrafisch meegedeeld dat zijn regering de beginselep van de volke renorganisatie onderschrijft. Staten die lid willen worden van de Verenigde Naties zjjn verplicht een dergelijke verklaring af te leggen, en het tele gram van Koezbari wordt dan ook be schouwd als een inleiding tot een for meel verzoek om toelating. Syrië was voor de vorming van de Verenigde Arabische Republiek lid van de V.N. In februari 1958 gingen de ze tels van Syrië eii Egypte op in een ze tel voor de V.A.R. De Verenigde Na ties kennen geen precedent voor de si tuatie (lie door het uittreden van Sy rië uit de V.A.R. is ontstaan. Het is niet bekend of de Veiligheidsraad zich in eerste instantie in het probleem moet verdiepen, of dat de Algemene Verga- (lering een besluit moet nemen. In het President De Gaulle, zoals hij gister- tivond op het Franse televisiescherm verscheen. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt weer met plaatselijk enige jegen, maar hier en daar ook op klaringen. Zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag: Zon: 6.45—18.12 Maan: .05616.17 De woordvoerder zei, dat het oorha- rig is om te spreken van de mogeUik- heid van een conferentie van (1e minis ters van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" in novembei a.s. Hij gaf tc kennen da' de gedachtenwisseling met de Sovjet-Unie langs diplomatieke weg zou kunnen worden voortgezet. Frankrijk en de andere landen van de NAVO zjjn van de resultaten der be sprekingen in New York op de hoogte gehouden, aldus de woordvoerder. In diplomatieke kring te Londen heeft men de indruk, dat Moskou het gevaar hegint in te zien van een tactiek van doorzetten om Berlijn. De recente ver klaringen uit Moskou vertonen weliswaar geen fundamentele wijziging, maar bij iet contact met Gromyko is het verlan gen van de Russen om te onderhande len duidelijk gebleken, aldus waarne- mGromyko "gaat waarschijnlijk aan het eind van deze week naar Moskou terug^ Het Westerse contact met hem kan dan langs diplomatieke weg voortgezet wor den. Hoewel de beklaagden naar verluidt, ten laste gelegde hebben bekend, de officier van justitie bewijsstuk- overleggen waaruit zou moeten blijken dat de beklaagden voor de NAVO spioneerden en vermoedelijk ook voor Amerikaanse inlichtingendien sten Er zal veel publiciteit aan het nroces worden gegeven. In Westelijke kringen zegt men dat veroordeling tot zeven jaar gevangenisstraf vast staat hoewel het tribunaal de bevoegdheid heeft een voorwaardelijke straf op te leggen of deportatie te gelasten. Twee Amerikaanse toeristen die verleden jaar bifeen gelijksoortig proces in de Oekra ïne terechtstonden, werden na enkele ",olren detentie uit de Sovjet-Ume uit- we^fn Gezien echter het huidige ge- gewezen. G_. als oreVolg van de Ber- spannen k verwonderlijk zijn indfen de Nederlanders geen strenge straf krijgen. n„ Nederlandse ambassadeur in i,„„fdonderdag (le waarne- m( minister van Buitenlandse Zaken, het zal ken DEN HAAG, 3 okt. - De paus heeft de vice-president van de Commissie der Europese Economische Gemeenschap dr. S L. Mansholt, oud-minister _van Landbouw in Nederland, m audiëntie ontvangen. De encycliek Mater et Ma- gistra, waarin belangrijke passages ge wijd zijn aan landbouwvraagstukken, was voor Mansholt aanleiding de paus te verzoeken hem in audiëntie te ont vangen. bezoeken, en vergeefs gevraagd om een specificatie van de besehuldigingen en het recht om een verdediger aan te wijzen. Vertegenwoordigers van de Neder landse ambassade zowel als buitenland se verslaggevers zullen het tweedaagse proces in Kiev mogen bijwonen, dit in tegenstelling tot het proces dat ver leden maand werd gevoerd tegen de Amerikaanse student Marvin Maki- nen, die tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op dezelfde be schuldigingen. Een Amerikaanse consu laire ambtenaar mocht Makinen pas later een bezoek brengen. AMSTERDAM3 okt. Ais alles vol gens plan verlooptzullen in december de eerste vrouwelijke trambestuurders van Nederland op de Amsterdamse trams verschijnen. Binnen een week hebben zich ruim dertig van de meer dan honderd conductrices die bij bet G.V.B. werkzaam zijn, opgegeven voor een opleiding tot trambestuurster. Men zai zo gauw mogelijk overgaan tot medische en psychologische keuring van (1e dames, waarna een opleiding va" zes weken begint; het plan zal alleen worden uitgevoerd wanneer na de keu ring een redelijk percentage van (le kan didaten overblijft. Het G.V.B. gaat tot deze maatregel over om het tekort aan arbeidskrachten, dat zal ontstaan door de invoering van de vijfdaagse werkweek bij het bedrijt 29 oktober te compenseren. Om de grote drukte op de spitsuren te kun nen verwerken is bij het G.V.B. een aantal mensen in dienst genomen dat slechts enkele uren per dag als „tijde lijke hulp" zal werken. Hierdoor is het aantal conducteurs en conductrices toe- reikend geworden! door de nieuwe maat- regel hoopt men ook het aantal trambe stuurders op peil te brengen. De vrouwe lijke trambestuurders komen m een ho: gere loonklasse dan de conductrices. Zij zullen alleen op trams met een zit- i plaats voor de bestuurder rijden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 3 okt. In een groot deel van ons land werd gisteren nog veer 17 graden gemeten, tegen 14 gra den in het noordoosten van Nederland. Een zwakke storing, die van Belgie naar de Noordzee trok, veroorzaaktem de zuidelijke provincies nu en dan wat mrn te regen. Met een oostenwind wordt over Duitsland wat drogere lucht aan gevoerd, met opklaringen die nog van daag onze oostgrens kunnen bereiken. Voor morgen zijn er op de meeste plaat sen enkele zonnige perioden te yerwach ten. maar het wordt iets koeler met middagtemperaturen van H a 15 fiia- den. laatste geval zou ook de zetel van Egyp te kunnen worden hersteld, en de ver tegenwoordiging van (1e V.A.R. worden opgeheven. Dit laatste zou de toestand bijzonder ingewikkeld maken, omdat de V A.R. zitting heeft in de Veiligheids raad. Zowel Syrië als Egypte zouden deze zetel kunnen opeisen. max aam. iiation: jen Helder ï'penburg \fiissmgen Ëelde Je Bilt Twente cüncüioven Za-Limburg Amsterdam Brussel Londen Parijs Stockholm )slu Weer geh. bew. mist regen zw. bew. mist geh. bew. geh. bew. mist regen regen regen mist geh. bew. zw. bew. temp gistereD 17 17 18 14 17 14 16 15 17 16 19 17 15 temp neersi Kopennagen onbew Bordeaux Berlijn Frankfort Miinchen Ziirich Genève Wenen [nnsbrück Athene Rome Madrid Lissabon mist onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. onbew. 17 19 18 18 17 18 17 19 25 27 26 26 24 13 12 14 11 11 11 13 14 11 14 9 8 4 10 12 5 8 14 13 13 12 12 10 18 15 9 14 24 uui 0.4 13 4 0 1 0 7 1 0.4 2 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 2 0 0 RK IJ'E Jrf.L— AI*ppo Adana l*2*rocjf K*mal Pilmyra IRAK Oht le/dingeo 4-4-H Spoorwegen ■j^jÓRD De nieuwe Syrische regering heeft de regering van de Verenigde Staten om erkenning verzocht, zo is officieel in Washington meegedeeld. Het ver zoek is in studie. De Tunesische regering heeft het se cretariaat-generaal van de Arabische Liga verzocht zo spoedig mogelijk de politieke commissie van de liga bijeen te roepen ter bespreking van de situatie na (le afscheiding van Syrië van de V.A.R. De Tunesische regering heeft hierover contact opgenomen met alle landen die bq de Arabische Liga zjjn aangesloten. NEW YORK, 3 oktober. De onder handelingen tussen de Ford Motor Com pany en de United Auto Workers zullen worden voortgezet, om de staking die voor morgen gepland is, te voorkomen. TsSm ieren verdienen het om eens ex tra onder onze aandacht te wor den gebracht. Vandaar Wereld dierendag op 4 oktober. Dit vriendelijke jongetje, dat nog niet weet of h\ het leuk of griezelig moet vinden, heeft zelfs voor de gelegenheid meer dan gewone aandacht voor zijn hamster: hij heeft er „hoofdzaak" pan gemaakt. iiiiiiiiiiiiHimmimiMiwimiiiiHiiiiiiiiiiniiiHiwimmtnm j (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 3 okt. De 69-jarige heer K. Dijksma is in (le nacht van zondag op maandag in zijn woning aan de Plutostraat door koolmonoxidever giftiging om het leven gekomen. Zijn echtgenote, die in bewusteloze toestand in huis werd aangetroffen, is in het zie kenhuis opgenomen. De groenteman, die het bejaarde echt paar dagelijks bezoekt, kreeg maandag- m of geil aan de voordeur ondanks zijn her haalde bellen geen gehoor. Hij zag echter in de woonkamer een lamp branden. Daarom waarschuwde hij 'n dochter van het echtpaar. Deze trof haar moeder be wusteloos voor do slaapkamerdeur aan. De inmiddels gewaarschuwde politie maakte 'n achterdeur open, waarna ook de heer Dijkstra werd gevonden. Hij bleek reeds te zijn overleden. Mevr. Dijksma- Oberink werd door middel van een zuur stofapparaat weer bij kennis gebracht. De koolmonoxyde was afkomstig uit een brandende haard. Vermoedelijk is het echtpaar zondagavond reeds onwel geworden. Mevr. Dijksma had de tafel reeds voor het ontbijt gedekt, maar slaag de er niet meer in haar slaapkamer te bereiken. LONDEN, 3 okt. (UPI) 2.000 bouw vakarbeiders hebben gisteren achter spandoeken een theemars gehouden. De arbeiders, met aan het hoofd een groep die werkte aan de officiële residentie van premier Harold Macmillan, Downing Street 10, waren in opstand gekomen daar aannemers hadden gedreigd het loon te beknotten op tijd besteed aan theedrinken tijdens het werk. „Geen pauze, geen Downing Street", schreeuw de een arbeider en hij en zijn collega's staakten hun herstelwerkzaamheden aan de residentie van de premier. De op tocht bracht het drukke verkeer tijdens de middagpauze gedurende een half uur in last, op weg door de City naar het hoofdkantoor der werkgevers in May- fair. MOSKOU, 3 okt. (UPI) Tass heeft bekend gemaakt, dat de Russische dele gatie, die in Oost-Duitsland de feeste lijkheden zal bijwonen ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de z.g. „Duitse Democratische Republiek zai worden geleid door eerste vice-premier Anastas Mikojan. Tass deelde niet mede, wanneer de Sovjetdelegatie zou vertrekken. De D.D.R. bestaat sedert 7 oktober 1949. iiiiniiiiniiiimiMniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiimnmiinimimiii PANAMA CITY, 2 okt. (UPI) - De Panamese president Roberto Cluaii i-ippft bekend gemaakt, dat zijn rege ring de Verenifde Staten heeft verzocht te willen onderhandelen over een nieu we overeenkomst betreffende het Pana ma-kanaal. De Panamese staatsman weidde niet uit over de door zijn rege ring te stellen eisen, doch in het ver leden heeft hij het bedrag, dat Amerika jaarlijks voor het gebruik van de ka naalzone neertelt (1.930.000 dlr) „onvol doende" genoemd. Aangrijpende tonelen spelen zich af op hei vliegveld van de Ka[°"gaa'f.®nderen. stad Elisabethstad, als Belgische vaders afscheid nemen van vrow en kinaere die zy om veiligheidsredenen terugsturen naar Europa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1