Nagenoeg ge he ie Kamer ingenomen met plan-Luns gesprek met Indonesië TERUG NAAR EGYPTE saVMSOSSfertf Contact geweigerd ondanks toezegging „Izvestia" somt activiteiten op van Nederlandse beklaagden CANADEES VOORSTEL V.N. bestuur voor geheel Berlijn Vluchtelingen sleepboot in ons land aangekomen Ontsnapping op rubbervlot was een hachelijk avontuur Opvolging van Hammarskjöld POLITIEKE DEBATTEN BEGONNEN OLIESTOOKDEIMONSTRATIES Dr. Bruins Slot v Mr. Burger: Een moedig stuk werk Mariniersofficier omgekomen Schiphol in mist n Spionage-proces in Kiev Bliksem doodt vader en zoon Plan van kleine mogendheden v de echte Het weer Zacht 0B0SH00RH WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 Kr GIS""™ sp5» ,W Ontslag gehandhaafd Hulde voor Romme van opvolger Bij duikoefening op Texel ONTSLAG ONGEDAAN GEMAAKT Tweede zoon getroffen en bewusteloos geraakt WITTE KRUIS Plaatselijk mist N"A 12 pagina's b (Van onze parlementaire redacteur) Den HAAG, 4 oktober De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio heeft bij het Nederlandse parlement enig succes kunnen boeken met zijn uitspraak naar aanleiding van het door minister Luns ingediende voorstel om Nieuw-Guinea onder toezicht te brengen van de Ver enigde Naties. Op de uitnodiging van de Indonesische minister om weer tot herstel van betere ver houdingen te komen en onderhan delingen daartoe te openen is dr. Bruins Slot (A.R.) bij de alge mene politieke beschouwingen positief ingegaan. Hij vindt dit gesprek met Indonesië onmisbaar, juist nu de verhoudingen tussen heide landen zo dreigen vast te lopen, dat zij kans maken voor altijd bedorven te worden. Hij zei dat wij daar geen vrede mee mo gen hebben. NEW YORK, 4 okt. (Rtr„ UPI) De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Green, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. een internationaal regiem voor geheel Berlijn voorgesteld. De V.N. zouden met de uitvoering ervan belast moeten worden. Dit voorstel was bedoeld als een mo gelijke oplossing van de crisis in Duitsland. Green zei verder, dat de Algemene Vergadering midde len moet vinden om de verant woordelijke landen te dwingen, op te houden met kernwapenproe ven. Hij gewaagde van een aan zienlijke stijging van de radioacti viteit boven Canadese plaatsen, gemeten na de jongste Russische kernproeven. DEN HAAG/MOSKOU/KIEV, 4 oktober (A.N.P., Rtr., U.P.I.) Ondanks de toezegging daar toe, is het contact met de twee Nederlandse beklaagden in het spionage-proces dat vanmorgen in Kiev is begonnen, vóór het proces niet toegestaan. De tweede secre taris van de Nederlandse ambas sade in Moskou, de heer P. J. Polak, die naar Kiev was gegaan om gisterenmiddag een ontmoe ting te arrangeren met de Neder landers Evert Reydon en Lou de Jager, kreeg naar Reuter meldde en naar in Den Haag is bevestigd van de Oekraïense vice-minister van Buitenlandse Zaken geen toestemming voor een ontmoeting vóór het proces. NEW YORK, 4 oktober (U.P.I.) Een aantal kleine mogendheden heeft in de Algemene Vergadering een „Plan-Hammarskjöld" voor gesteld op aanwijzingen van de voormalige secretaris-generaal, als mogelijke oplossing voor de opvolgingskwestie in het secreta riaat-generaal. Het plan is geba seerd op opmerkingen die door Hammarskjöld op 3 juli van dit jaar aan een commissie van des kundigen waren gedaan die een reorganisatie van het secretariaat bestudeerden. Volgens het plan van Hammarskjöld zou de positie van secretaris-generaal gehand haafd worden, maar zou hij wor den bijgestaan door vijf assisten ten voor de regeling van politieke kwesties. Het plan is aan de Rus sische en Westerse delegaties voorgelegd. tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen ete. MET HEI NIEUWE DAGBIAD De moeilijkheid is natuurlijk, dat In donesië tot. dusverre altijd voorwaarden heeft gesteld tot overdracht van Nieuw-Guinea. Dr. Bruins Slot vroeg de regering echter of zij al onderzocht had, of de Indonesiërs bereid zouden zijn die eis bij een gesprek achterwöge te laten, wanneer ook van Nederland se zjjde geen voorwaarden worden ge steld. Hij vindt, dat de mogelijkheid daartoe moet worden afgetast, ook al kan men daarvan direct jgeen ecla tant succes verwachten. ..Er worden hier, zowel als in Indonesië, bidstonden gehouden in onze kerken", aldus de AR- spreker ,,ïk ben ervan overtuigd dat ook onze geloofsgenoten daarginds met de bestaande toestand van verkilling verre van gelukkig zijn Met uitzondering van de extremisten van link, n a, dn Knm.r met dr. Brum, was verworpen. Het gaai tussen Nederlantfen de Veren^e Naties, maar king'"wordf betrokkjui. Een commissie de mogelijkheid Uitspraak door de bevolkiiig. f rof. Ou ziet met de heer Tilanus (CH) echter geen mogelijkheid voor ee P cüe,ei_ sprek met Indonesië. De vn der hield zich aan de uitspraak inde troonrede, dat een dergelg^ wegens het stellen van voorwaartien door Indonesië inderdaad onm g J De fractievoorzitter van de sLagde de Arbeid, mr. J. A.W. Burger, er gisteren tijdens zijn rede bUk de de Kamer, waar op A ,Tf„nPn over algemene politieke beschoftNp fijn ver- de rijksbegroting ^n,d "nwezigen aan schillende malen m de aanw d het lachen te brengen. Ook acMer^ae regeringstafel werd er meer ond geglimlacht. Beneden op de vuu y mr. A. C. Beerman, minister- van Justly tie, verder van links naar recht TOr De Pous, van Economische za 'uen E. H. Toxopeus van Binnenlands de heer H. A. Korthals van VerlKeer 'Waterstaat, minister-president V J. E. de Quay en mr. J. M. L. Th-J^is E. de Quay en .nr. j. m. de van O. K. en W. Met zijn rug naa camera, rechts vooraan, mr. J. v. id van Volkshuisvesting en Bouwnijve Dr W J M. P. de Kort bezette gisteren voor 'het eerst als voorzitter van de K V.P.-fractie zijn plaats in het Tweede Kamer-gebouw. Dr. De Kort (KVP) ziet wel de moge lijkheid, dat het wantrouwen wordt weg gewerkt. Hij zag in dit plan vele posi tieve kanten. Wordt het door de VN aan vaard, dan is de deur voor de eenzijdige overdrachtseis van Indonesië dichtge daan. Hij wilde niets geloven van de voorstelling van zaken, als zou het voor stel ons daardoor juist de eeuwige vijandschap van Indonesië op de hals halen. Eeuwige vijandschap tussen vol keren wordt niet door feiten ad hoe bepaald. Dr. De Kort noemde dit „his torische nonsens". Het belangrijkste acht hij dat, wan neer men eenmaal het zelfbeschikkings recht, aanvaardt als het beginsel van recht en orde in de wereld, de oplossing van het conflict aan Indonesië is voor behouden. Dat land zal het belang van Nieuw-Guinea in de plaats moeten stel len van zijn nationalistische gevoelens. Hij ziet voor onze regering en vooral voor de Nieuw-Guinea P.aad echter de mogelijkheid om Indonesië dahrtoe loy ale kansen te geven. De verhouding van ons land tot Indo nesië is voor liem een kwestie van tweede rang. Herstel van de relaties zou de KVP-fractie zeker op hoge prijs stellen, maar zij is er zich van bewust, dat de huidige generatie het ressenti ment van de nietsvtfeedzame dekoloni satie van Indonesië wel zal moeten dra gen. (Vervolg op pag. 9) UTRECHT, 3 okt. De centrale raad van beroep heeft vandaag de uitspraak van het ambtenarengerecht in den Haag vernietigd, waarbij het aan de heer C. H. van der L. gegeven ontslag als calculator bij de Staatsdrukkerij als on juist, in casu te zwaar, werd geacht. De heer v.d. L. had werkzaamheden verricht voor particuliere drukkerijen, waaraan de staatsdrukkerij werk had uitbesteed. Een en andei is in strijd met de ambtelijke voorschriften. Hem was deswege dan ook ontslag verleend met ingang van 6 mei 1960. De centrale raad, opnieuw uitspraak doende, verklaarde het beroep van de heer v.d.L. tegen het hem gegeven ont slag ongegrond. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 okt. De fractie voorzitter van de K.V.P., dr. W. de Kort, heeft gisteren bij zijn eerste optreden in deze functie in de Twee de Kamer zijn voorganger, prof. Romme, in herinnering gebracht. Diens verdiensten samenvattend zei dr. De Kort: „Prof. Romme aarzelde nimmer. Hij was overtuigd. Hij was de sterke man. De waarde van Rom me als christen-democratisch politi cus was, dat hij het verstond tijd aan eeuwigheid te binden." Ook dr. Kortenhorst kreeg een ge lukwens bij gelegenheid van zijn on langs gevierd 12V2-jarig jubileum als voorzitter van de Kamer. Dr. De Kort heeft een gedegen betoog ge houden, dat alle sporen droeg van langdurige arbeid. Aan het slot, toen hij al improviserend o.m. tegen mr. Burger van leer trok, kwam ook zijn gave in het vrije debat naar voren. DEN HAAG, 4 okt. Rij het am fibie-oefenkamp op Texel is gister avond de eerste luitenant der mari niers T, Nolles bij duikocfeningen ten gevolge van een ongeval om het leven gekomen. Deze oefeningen werden gehouden als sluitstuk van de opleiding tot kikvors man. Naar de toedracht van het onge val wordt thans een onderzoek inge steld. Het slachtoffer was 24 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Breda. SCHIPHOL, 4 okt. Dichte mist heeft om twee uur vannacht het lucht verkeer naar Schiphol lam gelegd. Geen enkel toestel kon landen, ook niet de drie po&tmaehines (twee uit Loriden, een uit Zurich), die 's nachts plegen te arriveren. Twee DC-8-machines van de KLM de een uit New York en de ander uit Houston, weken vanochtend uit naar Prestwick, waar ze vele uren op be ter weer in Nederland moesten wach ten. Een derde KLM-DC-8 die vanoch tend om 8.40 uur hier had moeten aan komen, was reeds bij vertrek uit .New York vertraagd en bevond zich van ochtend om tien uur nog boven de oce aan. Ook het uitgaande luchtverkeer ondervond hinder van de mist. Tot tien uur vertrokken alleen kleinere toestel len. tflÜtjitiiinf r Dit kleine Egyptische meisje beseft gelukkig nog niets van de politieke gebeur tenissen, welke haar ouders er toe noopten Syrië te verlaten en naar hun vader land terug te keren. In haar handje houdt ze een (verbleekt) portret van Nasser. (Van onze correspondent) ARNHEM, 4 okt. Bijna vier weken na hun ontsnapping zijn de zeven ge vluchte bemanningsleden van de in In donesië aan de ketting gelegde zeesleper „Noord-Holland" vanmorgen in ons land teruggekeerd. Eindelijk heeft men het verhaal van hun ontsnapping, dat door het IJmuidense bureau Wijsmuller zo lang is „vastgehouden", nu kunnen ho ren uit hun eigen mond. De directie heeft hun zwijgplicht opgeheven en belangrijk nieuws, dat echter juist na hel opleggen van deze plicht wel werd ver wacht hun ontslag ongedaan gemaakt. In de nacht van 8 op 9 september zijn de zeven bemanningleden in twee ploe gen gevlucht van de „Noord-Holland", die bij het eiland Pulu Sambu in de Riouw-Archipel lag. Drie ervan verlie ten het schip op een rubbervlot: ma troos R. Versteeg (23) uit Haarlem en de runners J. C. M. Handgraaf f19) en W. C. Middelkoop <27) uit IJmuiden. Peddelend met hun handen verwijderden zij zich van het schip. Dat was vooral voor Middelkoop een hachelijk avontuur: hij kan niet zwemmen en het lekke vlot zonk gaandeweg. Met „grote moeite wist het drietal het rubbervlot niettemin drij vende te houden. Tenslotte bereikte het Singapore, zonder door de bemanningen van Indonesische patrouilleboten die in de omgeving van de Noord-Holland' opereerden, te zijn opgemerkt. De andere vier, de Rotterdamse chef runner M. Pronk (47), matroos onder de gage A. Florie (17) uit Haarlem en dek jongen A. Hartenhof (17) en koksmaat R. Basjes (17) uit IJmuiden zijn met een motorsloep gevlucht, eveneens onopge merkt. In Singapore hebben de zeven man elkaar weer ontmoet. Vandaar is via consulaire bemiddeling voor hen passage geboekt op het Italiaanse pas sagiersschip „Roma", dat hen van Sin gapore naar Genua heeft gebracht. Daar zijn zij gisteravond op de trein naar Ne derland gestapt. Runner Middelkamp zei: „Wij hebben allemaal de gélégenheid gehad om te ontsnappen, maar waarschijnlijk durf den de anderen niet". De chef-runner voegde cjaaraan toe: „Wat wij hebben gedaan, vind ik normaal". In Genua had de heer Pronk gehoord, dat alle zeven gevluchte bemanningsle den door de N.V. Wijsmuller waren ont slagen, maar vanmorgen bleken zij dat allemaal laconiek op te vatten. Een van hen vertelde, dat zij genoeg vertrou wen hadden in de maatschappij, dat alles weer zou goed komen- Vertrouwen, dat dus niet is beschaamd. Met een auto van de N.V. Wijsmuller zijn zij vanmorgen naar IJmuiden teruggegaan. In Arnhem, waar zij in een hotel naast het station achter gesloten deuren ontbeten, ver brak de heer Arthur Wijsmuller eerst an derhalf uur na hun aankomst de zwijg plicht. De Canadese minister drong aan op een spoedige tussentijdse regeling van de kwesties betreffende opvolging van Hammarskjöld en op uitbreiding van de Veiligheidsraad en andere V.N.-Iichamen om een „billijke vertegenwoordiging" van alle gebieden te verkrijgen. De afgevaardigde van Pakistan, Sir Mohammed Zaffrullah-Khan, verklaar de met betrekking tot Berlijn, dat ener zijds „bestaande overeenkomsten nauw lettend moeten worden nageleefd", maar dat anderzijds „het vasthouden aan sta tische posities vooruitgang belemmert en een bron van wrijving en conflic ten wordt." Hij bepleitte voorts spoedi ge behandeling van het agendapunt over het staken van proeven met kernwa pens. BERLIJN. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft giste ren gezegd dat het westen de vernieti ging van de muur tussen Oost- en West- Berlijn dient te eisen bij onderhandelin gen met de Sovjet-Unie. Brandt zei dat hij b(j onderhandelingen over de kwestie-Berlijn steeds zou hameren op de muur. „Zelfs al zou ik niet kunnen hopen op het neerhalen ervan," voegde hij eraan toe, „maar op deze wijze zou de schijnwerper gericht blijven op de Russische verantwoordelijkheid voor de onmenselijke consequenties van de muur." Brandt gaf toe dat er West- berlijners uit de stad waren getrokken sinds de afsluiting der sectorgrenzen door de communisten. H(j zei dat in de week na de 13de augustus ongeveer 2.000 Westberlijners naar West-DuitsJ land waren verhuisd, maar dat het ge middelde thans tussen de 700 en 1600 per week bedraagt. Hiertegenover staat dat er zich ongeveer 500 Westduitsers per week in West-Berlijn vestigen. De Westerse sectoren tellen ongeveer 2.250.000 inwoners. Over (le economische toestand zei Brandt dat West-Berlijn nog steeds zou kunnen worden ontwikkeld tot Duits- lands grootste en modernste industrie stad en ook de rol kan blijven spelen van groot cultureel centrum. Dit hangt van drie factoren af, aldus Brandt: 1. dat de geallieerde troepen er blijven, 2. de vrije toegangswegen tot de stad wor den beschermd, en 3j de vrijheid der Westberlijners wordt gegarandeerd. Hij verklaarde zich ertegen dat de Ame rikaanse, Britse en Franse troepen zou den worden Vervangen door een troe penmacht van de V.N. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag had de ambassade in Moskou officieel doen weten, dat con tact met de beklaagden mogelijk zou zijn. Voorts dat het Oekraïense ministerie van Justitie een raadsman heeft toege voegd aan de Nederlanders en dat Evert Reydon en Lou de Jager daar mee akkoord waren gegaan. Do heer Polak ontmoette gistermid dag de Oekraïense vice-minister van Bui tenlandse zaken, die zei het te betreu ren, dat eerstgenoemde zo laat kwam, waardoor het, gezien het feit dat het proces vanochtend zou beginnen, onmo gelijk werd Reydon en De Jager alsnog te bezoeken. De bijzonderheden van de tenlastelegging zou de Nederlandse ver- tegenweordiger eerst vanochtend, tijdens het proces, in handen krijgen. De Nederlandse autoriteiten hebben sinds de arrestatie van Reydon en De Jager bekend werd voortdurend met klem verzocht een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Mos kou contact te laten opnemen met de verdachten. Dat is tot gisteren, ondanks de toezeggingen daartoe, niet toege staan. Een Russische woordvoerder heeft de journalisten die in verband met het proces naar Kiev zijn gegaan meege deeld, dat het proces waarschijnlijk tot donderdag zal duren. De journalisten werd geen afschrift van de aanklacht verstrekt. Het regeringsorgaan „Izvestia" schreef gisteren dat Reydon en De Ja ger voor hun vertrek naar de Sovjet unie een gedegen spionage-opleiding heb ben ontvangen van een Nederlandse ag'ent, Van Maurik, een Amerikaan, Kap, en een derde man, Otto. Reydon en De Jager zouden als zeeman reeds eerder China en de Sovjetunie hebben bezocht. In het verhaal, dat het blad aan de twee Nederlanders heeft gewijd en dat een halve pagina beslaat, wordt een gedetailleerd verslag gegeven van de reis die zij volgens de Russen in opdracht van de NAVO hadden ondernomen. Zij zouden, zoals reeds eerder was gemeld, foto's hebben genomen en aantekeningen hebben gemaakt over de plaatsen waar zich vliegvelden en militaire installaties in Rusland bevinden. „Izvestia? berichtte dat Reydon zelfs een codenaam had. „Reinders", en dat De Jager ook op reizen naar China spio- nagefoto's had genomen. Volgens het blad hadden agenten van de Amerikaan se inlichtingendienst van wie een een vergiftige naald, verpakt in een leren etui, in zijn stropdas verborgen zou hebben de reis van Reydon en De Jager helpen voorbereiden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 4 okt. Het hevige onweer dat gisteren tijdens de middag uren boven een deel van Friesland woed de, heeft bij Wartena twee mensenlevens geëist. Het waren de 60-jarige veehouder Sytze Jonker en zijn 20-jarige zoon Wyfze die in het land dodelijk door de bliksem werden getroffen. Een andere zoon van de veehouder, de 15-jarige Tjeerd, werd ook door de bliksem getroffen maar niet gedood. Hij werd gewond en raakte be wusteloos. Toen hij enige tijd later weer bij kennis kwam zag hij kans de boerde rij te bereiken. De ^veehouder zelf was tij dens het onweer niet op het land werk zaam, maar hij was naar zijn zoons ge gaan om hen te waarschuwen dat zij thuis moesten komen. Sinds 13 augustus, do sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, zijn 1.147 Oostduitsers, onder wie 107 leden van de volkspoiitie, naar het Westen uit geweken, aldus heeft de Westberiijnse politie meegedeeld. Twee van de assistenten zouden uit Rusland en Amerika moeten komen, de andere drie zouden afkomstig moeten zijn uit landen die buiten de grote blok ken lagen. De landen die voorstander zijn van Hammarskjölds plan hebben v oorgesteld dat een van hen uit Afrika zou komen, een uit Azië en de derde uit Zuid-Ame- rika. Volgens sommige afgevaardigden is het een ernstig tekort dat geen plaats is ingeruimd voor een Westeuropeaan, Advertentie PIJNSTILLER Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen. Donderdag: Zon: 6.46-18.10 Maan: 1.57-16.45 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 4 okt. Voornamelijk langs de lijn Leeuwarden - Meppel - Zwolle - Apeldoorn heeft gisteren een langdurig onweer gewoed, van 's mor gens negen tot 's avonds zes uur; daar bij viel in Hattem 61, in Zwolle 57, in Apeldoorn 45 en in Leeuwarden 36 mm regen. Het hogedrukgebied bij Polen breidt zich verder naar het westen uit, zodat men geleidelijk meer opklaririgen kan verwachten. De temperatuur zal daarbij boven normaal liggen en ook morgen, na het optrekken van de plaat selijke miSt, tot 17 a 18 graden stijgen. station Jen Heidei fpenburg Vüssingen Eeide Oe Bilt Twente ïiindhoven Zn-Limburg Stockholm Oslo Londen Airsterdam Brussel Panl» Bordeaux Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Wenen [nnsbrück Athene Rome Madrid Lissabon max min. Weer temp temp aeersl. gisteren 34 u ur geh. bew. 16 14 1 mist 17 8 1 mist 18 12 6 regen 14 12 2 mist 16 11 1 mist 15 14 3 mist 16 12 1 regen 16 14 1 geh. bew. 14 10 0 geh. bew. 14 11 0 zw. bew. 17 13 0 mist 16 10 1 mist 15 12 15 regen 19 12 0.1 zw. bew. 21 8 0 zw. bew. 20 9 0 zw. bew. 20 10 0 mist 20 7 0 mist 19 10 0 geh. bew. 21 9 0 zw. bew. 14 11 2 light bew. 26 9 0 orflbew. 27 19 0 zw. bew. 24 15 3 half bew. 23 10 0 licht bew. 24 15 0 (Advertentie) KOLENHAARDENSHOW T/M 7 OKTOBER IN HET GROOTHANDELSGEBOUW ZAAL 7 EN 8. 2e VERD. (LIFT EN TRAP) DAGELIJKS 10-1.0 UUR Keuze uit meer dan 135 typen van 27 betaamde fabrikanten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1