Volgens Westduitse regering Geen Westerse de Duitse in concessies kwestie Schietpartij tussen Oost en Westberlijnse politie Radicalisering in Ghana Klacht over kern proeven in V.N. ACTIE-EEKHOORNTJES VAN WESTDUITSE B.B. STAALMEESTERS" RECIPIËREN Herfstwandelingen Zuidlaardermarkf Watervlooien gevraagd Honden-tractatie Duin-leven De wereld wordt weer KOUDER TITOY had last van ruimteziekte ASSEMBLEE-DEBAT en vonnis Oorlogsschepen van V.S. te leen Men legge voedselvoorraad aan voor tijden van nood ODER-NEISSELIJN NIET IN GEDING WEST-DUITSLAND Schrootzwendel Niets te maken met internationale spanningen 1 nnrncommpnorc A I7I7T/^lUr>k^Vr>l\T,T,TI7G^ l_ DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 BONN, 5 oktober (Rtr.) De officiële woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckardt, heeft verklaard dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rusk zijn Sovjet- r BUITENLANDSE KRONIEK ambtgenoot Gromyko geen con cessies heeft geboden die „van invloed zijn op belangrijke aspec ten van onze buitenlandse poli tiek", Zoals bekend hebben Rusk en Gromyko de afgelopen weken in New York meermalen gespro ken over een basis voor onderhan delingen over Duitsland en Ber lijn. Concessies? Sovjet-voorstellen Berlijnse tragedie NEW YORK, 5 oktober (Rtr., U.P.I.) Barema Bakoem, mi nister van buitenlandse zaken van Mali, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. verklaard dat zijn land voornemens is de aandacht van de volkerenorgani satie te vestigen op symptomen van ongewone ziekten onder men sen en dieren in Mali, die zich hebben voorgedaan na het nemen van proeven met kernwapens. Hij verklaarde in dit verband nog dat de Franse kernwapenproeven in de Sahara de gezondheid der Afrikanen in gevaar hebben ge bracht. „Wij zijn bevreesd voor de gevolgen van het hervatten der proefnemingen met kernwapens en wij veroordelen dit, ongeacht de motieven die ervoor worden aangevoerd", aldus de minister van buitenlandse zaken van Mali. PROEF TOCH EENS HOE LEKKER (Advertentie) groot pak a 36 stuks. Slechts 87 ct Het verschijnsel van de politieke arrestatie is in de staat Ghana niet onbekend. Sinds het land in maart 1937 zijn onafhankelijkheid verkreeg, zijn meer dan tweehonderd leden van de oppositie achter slot en grendel ge zet. Anderen hebben overhaast het land moeten verlaten. Maar de laatste dagen laat president Kwame Nkroe- mah zijn tegenstanders hij tientallen tegelijk oppakken. Dat is geen op zich zelf staande ontwikkeling. Al weken achtereen vertoont het bewind van Nkroemah een verschuiving naar links. Zowel in de Verenigde Staten als in Groot-Brittannië slaat men de gebeur tenissen met grote zorg gade. Tijdens een recente tournee langs allerlei communistische hoofdsteden heeft president Nkroemah felle aan vallen gedaan op het westers impe rialisme. Zijn lid maatschap van het Britse Gemenebest weerhield hem er niet van ook de re gering in Londen te betichten van de zwartste kolonialistische oogmerken. Ofschoon dit laatste in kennelijke strijd is met de feiten, zou een zeer tolerante waarnemer deze uitlatingen van Nkroemah nog verklaard kunnen hebben als een poging om zijn eigen linkervleugel de wind uit de zeilen te nemen. Maar dr. Nkroemah is sedertdien aanmerkelijk verder gegaan. Het voor nemen van Groot-Brittannië om met de Europese Zes onderhandelingen te beginnen over toetreding tot de E.Ë.G. heeft in verscheidene Gemene- bestlanden ongerustheid veroorzaakt, maar geen van hen heeft zo onver holen met uittreding gedreigd als Ghana. De Ghanese pers, die meestal nauwkeurig de inzichten van de rege ring weergeeft, heeft op uiterst mi nieme gronden de bewering geuit, dat Engeland verantwoordelijkheid zou dragen voor de dood van secre taris-generaal Hammarskjöld. Pas na een heftig protest van Britse zijde heeft de Ghanese regering een ver klaring afgelegd, die met enige goede wil kan worden uitgelegd als een zich distanciëren van deze beschuldigin gen. Nóg is blijkbaar aan de radicalise rende stroming in Ghana geen eind gekomen. De Britse stafchef van de Ghanese strijdkrachten, generaal Alex ander, werd op onheuse wijze aan de dijk gezet. Onmiddellijk daarna voerde Nkroemah een zuivering in de hoogste regionen uit. De minister van financiën, K. A. Gbedemah, en zijn collega van economische zaken, Kojo Botsio, behoorden tot de be windslieden, die gehoor gaven aan zijn verzoek om af te treden, aange zien „hun particuliere belangen strij dig zouden zijn met hun verantwoor delijkheid als minister. Gbedemah en Botsio hebben samen met Nkroemah het driemanschap gevormd, dat de on afhankelijkheid van Ghana tot stand heeft gebracht. Ook de nogal radica le procureur-generaal, het vroegere Britse Lagerhuislid Bing, heeft zijn functie moeten opgeven. De Amerikaanse regering vraagt zich thans af. of Ghana bezig is af te glijden naar het communistische kamp. Zij geeft er de voorkeur aan zich nog wat te beraden over een vroeger door haar gedane toezegging financiële hulp te verlenen bij de bouw van de Volta- dam. De Britse regering, die zich al zorgen genoeg maakt over de anti- Britse aspecten van de gang van za ken in Ghana, herinnert zich met angst en beven, wat er gebeurd is, nadat John Foster Dulles aan de Egyptische president Nasser had mee gedeeld, dat Amerika zijn steun aan de Aswandam introk. De Britse pre mier Macmillan heeft nu zijn minis ter voor de betrekkingen met het Ge menebest, Duncan Sandys, naar Ac cra gezonden met de opdracht de schade op te nemen en te herstellen, wat er nog te herstellen valt. Geruime tijd geleden had koningin Elizabeth aangekondigd, dat zij een tournee door Ghana zou maken. De voortekenen voor haar bezoek zijn niet gunstig. De belangrijkste elementen van de Westduitse buitenlandse politiek zijn volgens Von Eckardt: Handhaving van de huidige status van Berlijn. De Verenigde Staten „heb ben zelfs niet laten doorschemeren" dat zy bereid zijn tot concessies die de hui dige status aantasten. De verplichting van de Westerse landen, te streven naar hereniging van Duitsland. Geen bespreking of erkenning van de Oder-Neisse grens tot Duitsland is herenigd of tot „ernstig wordt onder handeld" over hereniging. De Westerse mogendheden delen dit standpunt, aldus Von Eckardt. De banden met de N.A.V.O. „In Washington noch Londen, en zeer zeker niet in Parijs" beraadt men zich over de grondbeginselen van de N.A.V.O.-po- litiek. Uit de besprekingen die in het ka der van de N.A.V.O. of door de werk groep voor de kwestie Duitsland in Washington zijn gevoerd, blijkt dat „de verschillende speculaties die de laat ste tijd zjjn geopperd" ongefundeerd zjjn. Met „speculaties" worden de op merkingen van Amerikaanse senato ren bedoeld, die onder meer een be paalde mate van erkenning van Oost- Duitsland en Westduitse erkenning van de Oder-Neisse grens hebben voorgesteld, en zich tegen de leve ring van atoomwapens aan de West duitse strijdkrachten hebben gekant. Op een vraag of in de N.A.V.O. wel licht twjjfel is uitgesproken over het nut van de „Westduitse atoombewapening", verklaarde Von Eckardt dat men niet over „atoombewapening" kan spreken. De N.A.V.O. heeft West-Duitsland ver zocht personeel op te leiden voor het gebruik van atoomwapens. De atoom- springkoppen die in de bondsrepubliek zijn, zijn niet in Westduitse handen en de bondsregering heeft ook niet ge vraagd deze wapens over te dragen, aldus Von Eckardt. President Kennedy zal morgen een ontmoeting hebben met de Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko. Waarnemers menen dat dit gesprek van beslissend belang is voor het eventuele verdere verloop van de Amerikaans-Russische onderhandelingen over Duitsland. Zoals bekend zijn de westerse mogendheden overeengeko men slechts dan met een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland en Berlijn te stemmen wanneer OOK de Sovjet-Unie bereid is concessies te doen. De Westerse mo gendheden willen naar verluidt dat op een ministersconferentie tevens wordt gesproken over de instelling van een gedemilitariseerde zone in Midden-Euro pa. Van gezaghebbende zijde in Washing ton is vernomen dat Gromyko aan Rusk de volgende voorstellen heeft gedaan. De communistische staten slui ten met Oost-Duitsland een vredes verdrag, de Westerse landen met West-Duitsland. Vanaf dat tijdstip ressorteert het probleem van een eventuele hereniging niet langer on der de vroegere vier bezettingsmach ten, maar is het een zaak die alleen de twee Duitse staten aangaat. Het Westen erkent de territoriale soevereiniteit van de Duitse Demo cratische Republiek binnen haar hui dige grenzen, die van Berlijn inbegre pen. Hierdoor zouden de oostgrens de Oder-Neisse grens met Polen en de westgrens met West-Duits land definitief worden. Deze rege ling houdt geen erkenning de facto of de jure van Oost-Duitsland in. De status van Berlijn zou door de vier bezettingsmachten moeten worden ge waarborgd. De Westerse toegangsrechten tot Berlijn zouden moeten worden vastge legd in, primo, een aanvullend ver drag tussen Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie (eventueel in het vredesver drag) en secundo, in een akkoord tus sen de Sovjet-Unie en de Westerse mogendheden. Het Westen zou de Oostduitse autoriteiten dan kunnen be schouwen als „agenten van de Sovjet- Unie" (de theorie van Dulles), een rol die hun overigens op bepaalde punten thans reeds is toebedeeld. Oost- noch Westduitsers krijgen de beschikking over atoomwapens. BERLIJN Gisteravond hebben Oost- en Westberlijnse politieagenten schoten gewisseld. Voor zover bekend werd er niemand gewond. Volgens oog getuigen waren twee Oostberlijners op het aftlt van een woning in de Bcrnauer Strasse geklommen om van daar een vluchtpoging te ondernemen. Zij wacht ten kennelijk tot de Westberlijnse brand weer met vangzeilen zou komen. (In de Bernaue. Strasse staan de huizen op Oostberljjns gebied, maar zijn de straat en het trottoir Westberlijns. Zij werden ontdekt door drie Oostduitse agenten. Een ging er naar de vluchte lingen toe, de twee anderen vuurden in de richting van een groepje Westberlij- ners dat voor het huis stond. Westber lijnse angenten schoten daarop in de richting van de Oostduitse politieman nen. Mogelijk is een hunner gewond. Een vluchteling wer de ander sprong, na» een vangzeil had gespannen, naar be neden. Hij kwam echter op straat te recht en was op slag dood. verd gearresteerd, adat de brandweer ROME, 5 okt. (Reuter) De afge lopen twintig jaar is de wereld kouder geworden, aldus hebben meteorologen vastgesteld. J. Murray-Mitchell, ver bonden aan het Amerikaanse meteoro logische bureau, heeft op een weten schappelijk congres in Rome verklaard dat de temperaturen van 1890 tot 1940 voortdurend zijn gestegen, maar sinds dien in 80 procent van het oppervlak van de aarde gemiddeld 0,28 graden zijn gedaald. De daling was het grootst in de tro pen. In West-Europa, de Verenigde Sta ten en aan de Aziatische kusten van de Stille Zuidzee houdt daarentegen de temperatuursstijiging nog steeds aan. De Britse meteoroloog H. H. Lamb verklaarde dat de geringe stijging sinds 1850 ingrijpende gevolgen heeft gehaü. Bepaalde havens op het noordelijk Ifalf- rond zijn thans drie in plaats Vjfff zes maanden ontoegankelijk, op IJsland kan gerst worden verbouwd, de gletschers worden kleiner, in Scandinavië is de loof- en naaldbomengrens hoger komen te liggen en bjj Groenland komt kabel jauw voor. De conferentie staat onder auspiciën van de UNESCO, de wetenschappelijke, culturele en opvoedkundige organisa tie van de Verenigde Naties en de wereld meteorologische organisatie. WASHINGTON, 5 okt. (AFP, Rtr) Op het congres van de internationale astronautischc federatie in Washing ton hebben twee Sovjet-geleerden Ga- zenko en Yazdovski, mededelingen ge daan over de „ruimteziekte" waaraan Titov heeft geleden. Deze „ruimteziekte" te vergelijken met zeeziekte is een gevolg van de invloed van de voortdurende staat van gewichtloosheid op de evenwichtsorga nen. De verschijnselen van de ziekte werden heviger wanneer de ruimtevaar der plotseling het hoofd bewoog of naar snelbewegende voorwerpen keek, en verminderden na enige uren slaap. Zij verdwenen geheel bij de terugkeer naar de aarde. Russische geleerden hebben voorts kaarten gemaakt van de stralingsgor- dels die toekomstige ruimtevaarders zul len moeten passeren. Door een bepaalde medische behandeling kan de immuniteit voor straling worden vergroot. Bakoem riep ook op tot hervorming van de organisatie der V.N. en betere vertegenwoordiging van de Afrikaanse en Aziatische landen in de Veiligheids raad en in de andere V.N.-organen. Hij meende verder dat één secretaris-gene raal het V.N.-werk, nu Oost en West in een koude oorlog zijn verwikkeld, niet zou aankunnen ep hjj meende dat deze (Advertentie) ~zrf (bereid uit vers-gemalen Zeeuwse tarwe) als aanvulling bij het ontbijt, de lunch, de soep enz. kruidenier of bakker zo 'n functionaris plaatsvervangers of mede werkers moest hebben om hem bij te staan. De Malische minister van buitenland se zaken besloot: „de gebeurtenissen van het afgelopen jaar in de Congo, waar Loemoemba en Hammarskjöld als slachtoffers van het Imperialisme zijn gevallen, hebben het vertrouwen, dat de jonge staten tot nu toe terecht in de Verenigde Naties hebben gesteld, aan het wankelen gebracht." De Indische minister van landsver dediging Menon verklaarde dat het her vatten der kernwapenproeven in Indië grote ongerustheid had veroorzaakt. „Mijn regering betreurt het Sovjet- besluit tot hervatting van deze proef nemingen. Zij meent dat hierdoor af breuk wordt gedaan aan de vrede", al dus Menon. Hij zei verder dat de Indi sche regering „de omstandigheden, waaronder secretaris-generaal Ham marskjöld om het leven is gekomen, ernstig opvat, ongeacht de resultaten van een officieel onderzoek". Menon meende ook dat de V.N. moeten op treden in Angola, „waar de toestand klaarblijkelijk veel slechter is dan in de Congo". Volgens hem vluchten elke maand tienduizend Angolezen hun land uit. Bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken Sjen Tsjang-Hoean heeft nationalistisch China in de As- i semblée tegen het inruimen van een zetel voor communistisch China in de volkerenorganisatie gepleit. Toen Sjen het woord nam, verlieten de gedele geerden van het uit negen naties be staande Sovjet-blok, plus de delegatie van Cuba de zaal. DUSSELDORP 5 okt. (DPA We gens zwendel jegens de schrootvereve- ningskas van de E.G.K.S. is in Dussel- dorp de schroothandelaar Korac uit Miinchen tot 100.000 mark boete en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van de negen maanden komen de vier maanden voorarrest in mindering. De overige vijf maanden zijn voorwaarde lijk opgelegd. Het vonnis is twee weken geleden al geveld, maar pas nu bekend geworden. Korac is uit Joegoslavië ge boortig. WASHINGTON, 5 okt. (UPI) Pre sident Kennedy heeft gisteren zijn hand tekening gezet onder een nieuwe wet die hem machtigt om nog 10 oorlogs schepen van de Amerikaanse reserve- vloot aan Amerika's bondgenoten uit te lenen. De wet heeft betrekking op tor- pedobootjagers, onderzeeërs en escorte- scbepen van torpedobootjagers die voor een periode van vyf jaar kunnen wor den uitgeleend. Zes van deze schepen zullen worden uitgeleend aan NAVO- 1 landen. HAMBURG, 5 okt. (UPI) Het Westduitse ministerie van voedselvoor ziening is dit voorjaar begonnen met de „actie eekhoorntje" om de huisvrou wen ertoe te brengen een voorraad le vensmiddelen aan te leggen voor tijden van nood. BÜ de propaganda die met alle moderne middelen wordt gevoerd, wordt er de nadruk op gelegd dat de actie niets van doen heeft met de hui dige internationale spanningen. Er wordt een basisvoorraad voorge steld voor twee weken en hierbij wor den aanwijzingen gegeven wat en hoe veel en op welke wijze de levensmidde len moeten worden bewaard. Voor de basisvoorraad (berekend op vier perso nen) stelf men het volgende voor: Rijst en meelprodukten 4 kg, een half tot een jaar houdbaar, droog, koel en luchtig bewaren, in de oor spronkelijke handelsverpakkingen of in glazen potten; Suiker, 4 kg, 2 tot 3 jaar houdbaar, droog bewaren Spijsolie, plantenvet en reuzel, 2 kg. maar een half jaar houdbaar, droog, koel, donker en tegen zon beschermd bewaren, in glazen potten, behalve spijsolie, deze in blikken bussen of donkere flessen: Vleesconserven, visconserven en an dere conserven, een jaar houdbaar, droog koel, luchtig en vorstvrjj be waren. Blikken van buiten invetten tegen roest; Daarnaast dient een aanvullende voor raad te worden aangelegd bestaande uit: Meel, griesmeel, havervlokken, knak- kebrood, beschuit, biscuit, ingemaakte peulvruchten, kookklare soepen, ge droogde aardappelen in stukken of in poedervorm, puddingpoeder, verduur zaamde groenten, tomatenpuree, ge droogde zuidvruchten, marmelade, bij enhoning (in glazen potten) en kunst- honing, duurzame suikerwaren, choco lade, cacao, rookworst, rookspek, gecon denseerde melk, melkpoeder in dozen, zout, azijn, soepballetjes, koffiebonen en koffiepoeder, koffie-surrogaat, thee, babyvoeding en dieetvoeding. Deze wa ren zjjn een half jaar tot een jaar houd baar, mits goed verpakt en de originele verpakkingen niet zvJn geopend. Ja U ziet het goed. Het zijn de staalmeesters zoals zij er omstreeks 1660 bij liepen en door Rembrandt van Rhijn in zijn beroemde schilderij zo prachtig vereeuwigd zijn. Maar het is toch geen foto van de schilderij, maar een opname, gisterenmiddag gemaakt van levende mensen. Het zijn F. Holtshaus Amsterdam, C. Bel Geldermalsen, O. v. d. Pol Nunspeet, E. Stel Beilen, P. de Kok Dordrecht en H. Benter Zwolle, die aldus uitgedost een receptie hielden bij het tienjarig bestaan van de Coöp. Textielvereniging „De Staalmeesters" A. G. Dit is een landelijke organisatie van detaillisten in textiel. Er waren vele bloemen en geschenken. Personeel en leden boden het bestuur een levensgrote reproduktie aan van Rembrandt's „Staalmeesters" een knap stuk. werk van de heer P. M. Akkerman in Vaassen die het schilderen als hobby beoefent. Het feest wordt 11 oktober in Utrecht voortgezet. Daar wordt in de Handelsbeurs een feestbeurs gehouden. {lllll Prins Bemhardhoeve is te klein geble ken voor de 260 standhouders uit heel Nederland, maar ook uit Belgie, Duits land, Frankrijk en Engeland. Plannen voor een tweede hal, volgens ontwerp van architect Rietveld, liggen kant en klaar op vergunning te wachten. Deze 13e maal behelpt men zich met een houten noodgebouw op de plaats waar de nieuwe hal geprojecteerd is. 18 oktober wordt nog een werktuigen dag gehouden. Vele nieuwe landbouw werktuigen zullen worden gedemon streerd. Natuurmonumenten en recreatie terreinen zijn in onze tijd her haaldelijk in het nieuws. Dat het van groot belang is deze ge bieden in ons dichtbevolkte land zoveel mogelijk in tact te houden, wordt algemeen aanvaard. Toch vor men degenen die tot werkelijke na tuurstudie komen nog altijd een kleine groep. Dat die groep er beslist niet op uit is het fijne werk exclusief voor zichzelf te bewaren, moge blijken uit het feit dat er een instituut voor na- tuurbeschermingsedueatie bestaat en dat dit op 7 en 8 oktober, dus zater dag en zondag a.s„ op vijftig verschil lende plaatsen in ons land herfstwan delingen organiseert waaraan iedere belangstellende gratis kan deelnemen. De deelnemers worden op hun wande ling gegidst door deskundigen, t.w. le den van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, en an dere dergelijke organisaties. Ze krij gen bovendien een fraaie brochure die betrekking heeft op het natuurleven in dit jaargetijde. Nadere mededelin gen over de natuurwandelingen wor- De gemeente Stellendam op Goe- ree Overflakkee zoekt een op volger voor de dorpsomroeper, die pas is overleden. In do streekpers heeft een oproep gestaan, maar er heeft zich nog geen gegadig de gemeld. Stellendam kan het echter niet stellen zonder een omroeper, die voor de vlugge verspreiding van me dedelingen moet zorgen. Daarom heeft het gemeentebestuur leden van de plaatselijke jeugdbrandweer gevraagd het omroepwerk over te nemen. Met het geld dat de jonge spuitgas ten er mee verdienen wordt de kas gespekt van de jeugdbrandweer. Voor de traditionele Zuidlaardei paardenmarkt de oudste markt in West Europa op de derde dinsdag in oktober, de 17de, wordt het bezoekersaantal groter dan het vorige jaar, toen meer dan 100.000 belangstellenden naar het rustieke Drentse brinkdorp kwamen. Dit verwacht burgemeester J. H. Rou- kema en alle voorbereidingen zijn ge troffen om de gasten zo goed mogelijk te ontvangen. Parkeerproblemen zul len er niet zijn, want op dit gebied is er een drastische uitbreiding tot stand gebracht. De veemarkt is belangrijk uitgebreid, gezien de voortdurend stij gende interesse voor deze markt. Ook de landbouwbeurs, die aan de vooravond van „Zuidlaardermarkt" officieel geopend zal worden door de voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, is belangrijk groter dan het vorige jaar. De grote den gegeven via radio, plaatselijke pers en affiches. In Ouwehands Dierenpark kampt men al enige weken met een groot tekort aan watervlooien voor de prachtige collectie vissen in het pas gemoderniseerde aquarium. De vaste vangplaatsen bieden al eni ge tijd geen uitkomst meer. Aanvan kelijk schonk men daar niet veel aan dacht aan, omdat in het verleden de watervlooien al eens vaker schaars werden. Maar dan duurde het nooit zo lang of de natuur had het tekort weer weggewerkt. Of de weersomstandighe den hier van invloed zijn geweest is niet bekend, maar momenteel wordt de toestand echt wel kritiek. Vandaar dat de directie van Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeherg te Rhenen onze lezers verzoekt bij het aantreffen van plaatsen waar zich watervlooien bevinden, dit te willen meiden. De honden in de Noordoostpolder hebben gisteren Dierendag ge vierd. Een van de slagers had op zijn route door de polder een ruime voorraad beentjes, vellen en klui ven in zijn auto meegenomen. In het wielspoor van de rijdende slager deden vele kluivende viervoeters zich aan deze verrassing tegoed. Interessante veranderingen op het gebied van de flora en fauna hebben zich de laatste jaren vol- trokken in de duinen bij Den Haag. De oorzaak moet gezocht wor den in de vorming van een aantal kunstmatige meertjes sinds er zo'n jaar of zes voor de watervoorziening van Den Haag en omgeving met een lange pupleiding Lekwater in de dui nen wordt toegevoerd. Zo zijn er on geveer vijftig nieuwe plantensoorten bijgekomen, die alleen gedijen in een waterrijke omgeving en die vroeger niet voorkwamen. Ook de vogelstand is veel gevarieerder geworden en zelfs is er bij Meyendel nu de groot ste kuifeenden-broedplaats van Ne derland. Opzettelijk heeft men in de meertjes geen vis uitgezet, maar niet temin is één vijvertje bijzonder vis rijk geworden, zeer ten gerieve van de reigers, die hier nu regelmatig komen. Het is nog een raadsel hoe de vis in het water is gekomen maar gedacht wordt aan de mogelijkheid (lat kuit aan de poten is blijven zit ten van eenden die van elders ko men. Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat er een (clandestiene) men senhand in het spel is, temeer daar er zelfs al goudvissen zijn gesigna leerd. Het terrein van de duinwaterleiding, dat voor een groot gedeelte voor het publiek is afgesloten, leent zich bo vendien bijzonder goed voor weten schappelijke onderzoekingen. Zo zijn er enkele jaren geleden spitsmuizen uitgezet met radio-actieve ringetjes om de poten. Ze konden dan weer gemakkelijk met behulp van een gei gerteller worden opgespoord. Op de ze manier is vastgesteld dat een spits muis slechts een „rayon" bestrijkt van enkele vierkante meters en dat hij zelden ouder dan anderhalf jaar wordt. Een student heeft er intensie ve studie gemaakt naar het doen e» laten van de pissebed. Hij trok er iT nacht en onty op uit om het leven vaj deze kruipertjes te doorgronden. Ver leden week is hij op het onderwerp gepromoveerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6