Restauratie van St.-Janskerk gaat ruim een miljoen kosten Kentekenen van verval: scheuren en verzakkingen P. Groen exposeert aan het Zuidplein Marinus Adamse zeventig jaar Bekend Dordts schilder geïnspireerd door Rembrandt „Tachtig procent sociale nood op te lossen met materiële hulp" ZANDLOPERPUZZEL Reclame Subsidiëring Pro Juventute Westzeedijk op Deltahoogte s c Duitse jongens gearresteerd Nederland schildert" P\ HET PRINSENHOF Onderwijs-jubileum in IJsselmonde Na val van dak overleden Record-omzet op veiling Geen overleg over Rapacki-plan Contactbijeenkomst Sociale Raad Herintegratie taak voor hele gemeenschap Onteigening gronden aan Blindedijk Woningen aan Ring en 's-Gravenweg niet te bewonen Prijspuzzel Lichtreclame wel geoorloofd Het moet maar eens uit zijn Twee agenten gewond bij studentenrel Maakt voor Uw zaa^ ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 PAGINA Reeksen diefstallen uit auto's van gasten PROF. BOESIA: Nkroemah steeds machtiger DORDRECHT, 14 oktober. Ware kunst vuurt aan, heeft Beethoven gezegd. Aan die uitspraak moesten we denken toen de bekende Dordtse kunstschilder Marinus Adamse ons vertelde hoe hij tot schilderen is gekomen. Marinus Adamse, die op 17 oktober a.s. zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren wat voor zijn vrienden en bewonderaars aanleiding is geweest tot een huldiging in Pictura heeft de eerstkomende weken in de zalen van voornoemd genootschap een tentoonstelling die een keuze bevat uit de schilderijen en tekeningen, gemaakt in een periode van circa vijftig jaar. Rembrandt als inspirator Zichzelf gebleven IN DELFT GOUDA, 14 okt. „Alles is betrekke- ijkheeft eens een zeer wijs man ge- egd en dat het inderdaad waar is, ;an men in zijn omgeving zien. Zelfs een echte stenen kolos als de monumentale ;in! Janskerk te Gouda moet het onder- pl. delven in de strijd met de genade- oze tand des tijds. Ruim vier eeuwen leeft dit grootse stedelijk monument iet staande weten te houden, maar nu uilen mensenhanden moeten ingrijpen :m een algeheel verval te voorkomen. Eigenlijk is dit niets nieuws voor de Sint 'anskerk, want bok na de grote brand in iet jaar 1552 is men er met de toen ikende techniek aan te pas gekomen om en bijna geheel nieuwe kerk op te •ouwen. Gelukkig is dat nu niet no- lig, omdat het gevaar bijtijds ontdekt is. 3en weliswaar ingrijpende restauratie tan erger voorkomen en een stukje mid- leleeuwse schoonheid voor de huidige generatie en het nageslacht bewaard loer. blijven. Slechts uiterlijk onbelangrijke kenmer ken duiden op de slechte toestand van de terk Hier en daar vertonen zich diepe :rheuren in de wanden. Dat ze niet iriopgemerkt zijn gebleven bewijzen de -echthoekige pleisters die over de scheu ken heen gemetseld zijn, en waarop een aartal is geschreven. Bijna al deze pleis- ers zijn reeds nu weer gebroken, ter- Aii' ze er nog maar enkele jaren op ;itten Een zeker teken dat de muren werken, en dat de fundatie nit zo hecht als rnen zou willen veronderstellen. Er zijn nog enkele uiterlijke kenmerken. Aan de zuidzijde, naast de consistorie kamer kan men staande in de kerk -joor een kier tussen het gebrandschil derde glas en het stenen kozijn duidelijk de blauwe hemel aanschouwen, de con- sistorikeamr zlf is in de buitenhoek volkomen verzakt. De zware steunbeer is door een vingerdikke scheur m twee afzonderlijke delen gescheiden. Zefs de argeloze voorbijganger krijgt wanneer hij dit ziet de neiging zijn mening, gevormd dom de eerste indruk van macht die de Pjn> Jan geeft, ingrijpend te wijzigen. De kolos lijdt aan een chronische ziekte. Hoewel het dus de oppervlakkige be zoeker, wanneer hij zich verdiep t m de fraai gevormde lijnen, niet zal opvallen, zijn er wel degelijk mensen die zich gro- t_, zorgen maken over de kerk, die zij als Gouwenaar als iets van hun zelf beschouwen. Een van deze mensen is de hee' Boekamp, president kerkvoogd van de Hervormde Kerk. De heer Boekamp nu heeft ons op een zonnige morgen de gebreken van de Slnt Jan getoond en de plannen ontvouwd die voor deze problemen een oplossing moeten brengen. Er is een restauratie- rian Dit plan verkeert zelfs in zon vergevorderd stadium dat uitvoering met lar.2 meer op zich kan iaten wachtem Rijksgoedkeuring is al ,vers^^^ de toewijzing van het benodigde bou volume is nog niet afgekomen. De ver wachting is dat men dit jaar nog aan dr werkzaamheden kan gaan beginnen. Het wordt een project dat naar alle waarschijnlijkheid, meer dan em mil joen zal vergen. Hoewel de nog den overschreden. Een klein mog> dit illustreren: het maken van een brandvrije berging van de cartons van d„ gebroeders Crabeth (dit zijn de werk tekeningen van de beroemde Goudse gla zen stond begroot voor ruim 9 duizend gulden Daar deze fase van het restaura- tieplan reeds tegen de zomer van dit iaa' voltooid kon worden is het moge lijk de reëele kosten te vergelijken f 15 000.-. was de uitkomst. D» huidige restauratie is een bewuste voortzetting van de voorde J^tden reldoorlog gestaakte werkzaamheden. Reeds vanaf 189? is men namelijk be zig deze kerk een goede opknapbeurt te geven, en slechts gedeeltelijk is mep daarin tot nu toe kunnen slagem De plan nen van direct na 1898 beoogden onder meer het volledig onderheien van de fun deringen rondom de kerk en van df P'Ui- ren in de kerk. Deze waren namelijk niet van palen voorzien, omdat men zo ri vier eeuwen terug nog niet met deze techniek on de hoogte was. Toen bouwde men de steunpunten van de kerk op (voor die tijd bijzonder nauwkeurig berekende) houten vlotten, die toen ook bijzond goed voldeden Indertijd had men dan ook niei te kampen met het moderne ver keer dat zijn trillingen overal in doet voortplanten en dat zelfs in de bechtste fur rering°n op den duur scheuren doet ontstaan De enkele ossewagen uit die tije5 kan men natuurlijk met meetellem De Tweede Wereldoorlog heeft echter Pen snaak in het restaura tie-wie 1 gesto- ke- Daar kwam nog bij dat de finan cier. op waren: De westelijke zijde, waar de toren staat de noordzijde tot raam dertien en een gedeelte van de zuidzijde waren toen onderheid, plus een aantal pilaren in de kerk en die van het koor. In 1936 werden de heistellingen uit de keil: verwijderd Sindsdien is dit werk niet hervat, en de gevolgen daarvan wre ken zich nu. Een onderzoek naar de toestand van de funderingen en naar de oorzaak van de scheuren is in de begroting opgeno men voor ruim 70000.-. Geen gering bedrag, maar het is niet onwaarschijn lijk dat het veel hoger zal worden, want er kan tijdens dat onderzoek van alles aan het licht komen. De overige res tauratiewerkzaamheden aan de kerk zelf staan voor bijna honderdzeventig duizend gulden op de begroting. Enkele punten zijn daar echter uitgelicht, omdat zij een aparte bewerking vereisen. Zo komen de restauratiewerkzaamheden aan het torenlichaam alleen al aan een bedrag van meer dan een kwart miljoen. Het bet: eft hier nog slechts een gedeelte van de toren, want het deel boven de transen is van de gemeente Gouda en komt dus met op deze begroting voor. De balustra de van de toren moet gedeeltelijk ver nieuwd worden en ook het metselwerk in de klokkenruimte is er slecht aan toe. Los ook van de algemene restauratie werkzaamheden staat het herstel van de consistoriekamer, waarvoor een be drag van meer dan een halve ton is uit- nog beneden het miljoen ligt, mag toch wel worden verondersteld dat zij zal wor- Y-_ Ben klein voorbeeld getrokken. Toen voor de oorlog de om liggende muren van de consistoriekamer onderheid werden, is men niet toegeko men aan de kamer zelf. Deze is blijven zakken, met het gevolg dat grote scheu ren zijn ontstaan in de vrijdragende hoek. Nu moeten er drie pulspalen onder wor den aangebracht. Rond de ramen. Tenslotte, maar zeker niet onbelangrijk, moeten er ingrijpende voorzieningen wor den getroffen voor het behoud van de gebrandschilderde glazen. Ook dit gaat bijna een kwart miljoen kosten. Geble- ker is namelijk dat de horren en de ver bindingsdelen, die de ramen beschermen geen fractie meer van hun oorspronkelijke kracht bezitten. Indertijd heeft men hier namelijk ijzer voor gebruikt, maar het is gebleken dat die keuze bepaald onjuist was Het ijzer is gaan roesten en het gaas werd waardeloos. Rondom zal dit nu ver vangen moeten worden door brons om de ramen de zo nodige bescherming te bieden. Hei restauratieplan in ontworpen door ne< arcitectenbureau van Pierre Cuypers in Amsterdam, een bureau dat op dit gebied bepaald zijn sporen verdiend heeft en dat al eerder werkzaamheden aan de Goudse Sint Janskerk heeft geleid. Het rijk zal waarschijnlijk voor 65 pet. in de kosten bijdragen. De provincie geeft een subsidie van 15 pet. en de ge meente Gouda zal er aan te pas komen me* 10 pet. Bliift dus 10 pet dat voor rekening van de Hervormde gemeente komt. en dat is toch altijd nog een ton. Om dit bijeen te krijgen heeft een res tauratiecommissie een serie activiteiten ontwikkeld, die nog in volle gang zijn. zijn v NOORDWIJK, 13 okt. In tie afge lopen zomermaanden kwam een reeks meldingen binnen, dat dieven 's nachts op straat geparkeerde personenauto's hadden opengebroken. Zij stalen alles wat voor de hand lag en zonodig forceerden zij ook de dashbordkastjes. Goederen van de meest uiteenlopende aard, bleken na zo'n nachtelijke raid te zijn verdwenen. In het bijzonder hadden de daders het op benzine voorzien. Menige tank werd leeg gehaald Een rij soms deerlijk gehaven de auto's, meestal van Duitse gasten, markeerden de weg, die de rovers had den gevolgd. Reeds direct bestond het vermoeden, dat hier Duitse jongelui aan het werk waren. Dezer dagen is deze veronderstelling juist gebleken. Nadat in het Limburgse Heythuysen twee Duitsers van 2l en 17 jaar oud waren betrapt op het stelen van benzine, heeft de recherche in sa menwerking met de politie te Katwijk en de Duitse Krimmalpolizei deze jongeman nen eens flink aan de tand gevoeld. Bij dit onderzoek is gebleken, dat zij tijdens hun verblijf in Nederland ware stroop tochten hebben gehouden. Niet alleen te Noordwijk, maar ook in tal van andere plaatsen hebben zij auto's opengebroken en andere diefstallen gepleegd. Vap de buit is waarschijnlijk niet veel over. Goederen die de daders niet kon den gebruiken hebben zij onderweg in het water gegooid. De jongemannen van wie de oudste een bij de Duitse politie be kende recidivist is, die ook de belang' stelling van de Duitse recherche had. be vinden zich in een Duitse gevangenis. Zij zullen te zijner tijd, ook voor de in Neder land gepleegde feiten, in Duitsland te recht staan. Hifi Ruim vijftig jaar al hanteert Marinusgemeester Jan Six" van Rembrandt te LONDEN, 13 okt. (Rtr) Dr. Boesia, die momenteel een bezoek brengt aan Engeland na zijn functies van professor in de sociologie aan het Internationale Instituut voor Sociale studies in Den Haag en lector in de sociologie en Afri kaanse cultuur in Leiden te hebben neer gelegd heeft voor de Britse radio ver klaard dat hij niet van mening is dat de herziening van het Ghanese kabinet „veroorzaakt is door een ideologie". „Men moet de Ghanese regering be oordelen naar wat zjj doet", zei hij. „Al les wat ik kan zeggen is, dat president Kwame Nkroemah steeds meer macht krijgt". Dr. Boesia is een voormalige Ghane se oppositieleider, In antwoord op vra gen van een BBC-verslaggever zei hij, dat hij niet van plan is onmiddellijk naar Ghana terug te keren. Hij acht dat niet verstandig. „Mijn collega's zijn opge sloten. Ik ben er zeker van dat ik zou worden gearresteerd. Er is geen reden mij op vrije voeten te laten." ROTTERDAM, 14 okt. Gisteren vierde in IJsselmonde de heer H. L. Baars zijn veertigjarig jubileum in het onderwijs. De feestelijke dag werd be gonnen met een H. Mis van dankbaar heid tijdens welke de schoolkinderen de zang verzorgden. Daarna volgde een schoolontbijt. Tijdens dit samenzijn werd de heer Baars, die 22 jaar hoofd van de R.K. school is, uit naam van het oudercomité een fraai polshorloge aan geboden. 's Middags vond in het jeugdgebouw „De Magneet" aan de Koninginneweg een receptie plaats, waarop een groot aantal bezoekers felicitaties, cadeaus en bloemen kwam aanbieden. Onder de gasten op de receptie bevonden zich de heer M. Bijpost van de onderwijsin spectie L.O. en de voorzitter van de onderwijzersvereniging „St. August! nus", de heer J J van Bree. Adamse tekenstift en penseel. Het te kenen zat hem in het bloed. Zijn groot vader, van moederszijde, was een vaar dig schilder en kopiist, en van hem erfde Adamse waarschijnlijk het talent. Toen hij veertien was kwam de jonge Marinus op een glasfabriek, waar hij al spoedig op de afdeling voor gebrand schilderd glas geplaatst werd. Van het hoofd van deze afdeling, Albert A. Plasschatrt, een neef van de bekende criticus Plasschaert. leerde Adamse het glasbranden. In zijn vrije uren tekende de jonge kunstenaar en hij ontving daar bij waardevolle raadgevingen van Albert Plasschaert. Het Schefferfonds kende Marinus Adamse een stipendium toe, waardoor het hem mogelijk werd in 1911 naar Miinchen te verhuizen. Daar studeerde hij hard onder leiding van prof- Hans Lesker, en daar was het, dat hij plotse ling de behoefte tot schilderen voelde. Had hij zich reeds ontwikkeld tot een vaardig tekenaar, tot schilderen was het nog niet gekomen. Elke zondagmorgen, zo vertelt Adam se, bezochten de jonge kunstenaars die in Miinchen werkten en studeerden de Alte Pinakothek aldaar, het rijke mu seum met zijn befaamde kunstschatten. Op een van die ochtenden liep Adamse door dat museum en zag een samen- zelfportret, niet mooi, en technisch niet gaaf, maar hoe zou dat ook kunnen. Hoofdzaak was, dat de schilder in hem ontwaakt was. Hij ging verder, hij studeerde, experi menteerde, en werkte hard, heel hard. En hij bereikte het gestelde doel, hij ver wierf techniek, en wat het belangrijk ste is —een eigen stijl. Een stijl, die zich door de jaren heen niet heeft laten beïn. vloeden door modeverschijnselen. De Hoedenbezorgster, te zien op de expositie van H. Groen aan het Zuidplein. DELFT, 14 okt. - De lustrumtentoon stelling .Nederland Schildert georgani seerd door de Koninklijke fabrieken Ta- lenT& Zoon N.V.. zal van 20 ok ober t 5 november in museum Het Pnn senhof worden ingericht. °e tentoonstel- ling wordt vrijdag 20 oktober, s m dags om 5 uur geopend door G A Giltay Veth. plaatsvervangend hoofd'van de onderafdeling Beeldende Kunsten en Bouwkunst van het ministe rie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. ROTTERDAM, 14 okt. B. en W. stel len de raad voor een bedrag van 13.200,- beschikbaar te stellen voor het preventieve werk van de Vereniging Pro- Juventute. Met dit bedrag worden over de jaren 1960-'6i veertig procent van de kosten voor dit werk bestreden. Door het Rijk is voor dezelfde periode een subsidie verstrekt, die 30 pet. van de kosten van het preventieve werk be strijdt. Tot 1955 kreeg Pro Juventute voor haar werk een susidie van Rijk en gemeente, maar door de reorganisatie van de voog dijraden is deze komen te vervallen. Het Rijk wenste voor het preventieve werk geen subsidie te verlenen, terwijl ook de gemeente zich, gezien de houding van het Rijk. niet genoopt voelde subsidie te verlenen. Het „Adviesbureau voor kind en gezin" van de vereniging is voor de gemeente van grote waarde, zo menen B. en W. en zij tonen zich verheugd, dat thans een modus is gevonden dit werk gelde lijk te steunen. ROTTERDAM, 14 oktober. De welbe kende Rotterdamse schilder-tekenaar H. P. Groen exposeert momenteel in de ten toonstellingszaal aan het Zuidplein. Het is geen verkooptentoonstelling geworden maar een overzicht van werken, die al door de Rotterdamse Kunststichting en het museum Boymans-van Beuningen in eigendom zijn verkregen. Hieruit zal men vooral de tekenaar Groen leren kennen. Deze thans 74-jarige kunstenaar doet in veel van het hier tentoongestelde werk denken aan de sfeer en de vormgeving zoals deze ook in het werk van Isaac Israëls en de jonge Breitner zijn terug te vinden. Een belangrijk deel van de 43 werken die thans te zien zijn, bestaan uit schetsen. Vooral de paardenschetsen doen Groen kennen als een nauwkeurig observator die bovendien in snelle, rake lijnen een situatie of houding weet op te nemen. In de detailstudies leert men de tech nisch zeer bekwame tekenaar kennen. In de grotere werken wordt duidelijk waar de grenzen van zijn kunnen liggen. Hij beperkt zich dan voornamelijk tot een weergave van het lijnenspel «van de tuigages van de zeilschepen, waarbij het fraai opgetuigde model van het Ad miraalschip Zeelandia wel een hoogte punt betekent. Meer dan de sfeer waar in hij object plaatst, zoals b.v. zijn stad genoot Derkzen van Angeren dit deed in zijn riviergezichten, beperkt Groen zich tot de schepen zelf, tot boten ep de hel ling of in het dok. daarmee bewijst hij hoezeer hij verknocht is aan zijn stad. Er zijn twee werken die afwijken van de algemene tendens van zijn werk. Het eerste is een grote prent van de St. Lau- renstoren. gemaakt in mei 1940. dus di rect na de verwoesting. Het is een wat gemaniereerd werkstuk geworden waar in men weinig terugvindt van de mach tige toren, die de Laurens ook als ruïne was. Ook de kleuren zijn wat te verfijnd toegepast. Hiertegenover staat een bij zonder fraaie tekening van de Hoeden- verkoopster, afkomstig uit Boymans- van Beuningen. Groen is hier wel op z'n sterkst. Men vindt hier ook de combina tie terug van de kunstenaar, die door de uiterlijke vormen heen zoekt naar het essentiële, naar het markante, in dit ge val naar het meisje, dat wat zielig haar werk verricht en in haar zwarte kleding en met haar grote hoedendozen de te kenaar moet ontroerd hebben door een zekere lijdzaamheid, een ondergaan van het leven. Dit werk is naast de vele technisch knappe werkstukken, het meest bezield en van bewogenheid ver vuld. Deze tentoonstelling die voorbijgaat aan welke moderne kunstvorm ook, is ongecompliceerd, maar eerlijk. Het werk van Groen zal niemand voor problemen plaatsen. Er resteert alleen bewondering voor de rake tekenstift van deze bejaar de kunstenaar. H.J.W. AMSTERDAM, 14 okt. Gisteren is tijdens werkzaamheden aan een perceel in de Bilderdijkstraat de 62-jarige uit voerder J. H. Beth door onbekende oor zaak van het dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op een vier meter lager gelegen betonnen vloer van een gang tussen twee percelen terecht. Hij werd ernstig gewond en is enige tijd later in het Wilhelminagasthuis overleden. DELFT, 14 okt. De Delftse groen teveiling heeft gisteren de jaaromzet to-t nu toe op in totaal 25 miljoen gulden gebracht. Vorig jaar werd een omzet van ruim 23.5 miljoen gulden be reikt. Het was de exporteur A. van Baaien uit Naaldwijk die dit record bedrag vol maakte. WASHINGTON, 14 okt. Een woord voerder van het Amerikaar.se ministe rie van buitenlandse zaken heeft het bericht van de „Chicago Sun-Times" als zou minister Rusk zijn Poolse ambt genoot Rapacki bestudering van diens plan hebben toegezegd, onjuist genoemd. Rusk had, zoals gisteren door ons ver meldt volgens deze krant verklaard, dat het voorstel, in midden Europa- te we ten Oost- en West-Duitsland. Polen en Tsjecho-Slowakije- een kernwapenvrije zone in te richten, onderwerp van be sprekingen tussen oost en west zou kunnen zijn. De dag werd besloten met een feeste lijke bijeenkomst 's avonds in de grote zaal van „De Magneet". De schoolkin deren uit verschillende klassen verzorg den toneelstukjes en de voorzitter van het oudercomité, de heer J. M. Huberts, bood de jubilaris hier een filmtoestel aan. De christelijke fanfare „IJsselmon de" had even tevoren voor een muzi kale hulde gezorgd. Verscheidene sprekers, onder wie pastoor G. Aetn- genent O.S.C. belichtten tijdens deze zijn, dat de Pinakothek voor enige tijd in bruikleen had gekregen. De jonge Adamse moet er ademloos, gefascineerd naar gekeken hebben. Dit portret, het summum van vakmanschap genialiteit en grandezza, maakte iets wakker in de jongeman. Ik moet schilderen, heeft hij gedacht, ik moet het gaan proberen. Hij schafte zich tubes verf, penselen en palet aan en begon, gedreven door en innerlijke drang, met schilderen. Het, werd een ten maar later zonder innerlijke, artis tieke, noodzaak „brood" zagen in het ab. stracte. Adamse is dus allesbehalve een oppor tunist. Is het daarom misschien, dat zijn werk zo aanspreekt, zo zuiver aandoet? Dramatiek en pathos zijn hem vreemd. Hij is geen cshilder, die op het effect werkt, maar een die uitsluitend schildert wat hem bekoort en verrast. Zuiverheid en eenvoud, gepaard gaan de met een feilloos gevoel voor kleuren en proporties, dat zijn de kenmerken van het werk van Marinus Adamse. Een schilder-tekenaar met zulk een instelling lukt het, het kind in al zijn argeloosheid onopgesmukt weer te geven, of de tinte lende schoonheid van een boeket veld bloem te vaUen. Wij wensen Marinus Adamse. ondanks zijn zeventig jaren, altijd nog jong van hart en visie, nog vele gelukkige en werkzame jaren toe. ROTTERDAM, 14 oxtober In de tweede helft van het volgend jaar zal de Maasboulevard via de nieuwe Leuve- havenbrug worden aangesloten op de Westzeedijk Deze laatste dijk moet eerst worden opgehoogd, welk werk in twee fasen wordt uitgevoerd. Eerst zal men het gedeelte tussen de Schiedamsedijk en de Schiedamsesingel op Deltahoogte bren gen, daarna volgt het ophogen van het gedeelte tussen Schiedamsesingel en het kruispunt Westzeedijk Scheepstimmer- manslaan-Eendrachtsweg. Dit kruispunt zal dan ook zijn definitieve vorm krij gen. Voor de werken is een bedrag van 4.385.000, nodig. In verband met eer der verleende kredieten is thans nog een krediet van 3.700.000, nodig. B. en W. stellen de raad voor dit krediet te ver lenen. De commissie voor Openbare Wer ken en voor Financiën hebben zich met het plan verenigd. Voor de werkzaamheden is het nood zakelijk enkele panden in eigendom te verwerven en af te breken. Wat dat betreft is de tijd voor Marius Adamse wellicht niet gunstig geweest, want een groot gedeelte van zijn kunste naarsloopbaan viel samen met een perio de, waarin excentriciteit een middel tot opvallen en tot waardering was. Marinus Adamse heeft te allen tijde geweigerd, om concessies te doen. Niet uit een soort halsstarrigheid of ressentiment, maar eenvoudig, omdat het hem niet interes seerde. Ailes wat hem als onecht, niet gemeend, of gewild voorkwam, liet hem volkomen koud. In tegenstelling tot an deren, die aanvankelijk figuratief werk- scholing voor een standaard waarop een groot portret gepresnterd werd. Het bleek het beroemde conterfeitsel „Bur- ROTTRDAM 14 okt. - Ten behoeve van de uitbreiding van de Zuiderbegraaf- plaats en de aanleg van een recreatie- strook tussen het zuidoostelijke gedeel te van het Zuiderpark en Lombardijen. is het nodig, dat nog enige percelen ten zuiden van de Blindedijk in eigendom worden verworven door de gemeente. De verwerving is onder meer urgent, daar de begrafplaats uiterlijk in 1964 vol tooid moet zijn B en W. verzekeren, dat pogingen gedaan zullen worden om de gronden langs minnelijke schikking in bezit te krijgen, maar zij menen, dat succes niet met zekerheid vaststaat. Zij achten het derhalve noodzakelijk ontei gening aanhangig te maken voor deze gronden, waartoe zij de raad om goedkeu ring vragen. ROTTERDAM, 14 okt. De woningen aan de Ring nrs. 375 en 377 en aan de 's-Gravenweg nrs. 224, 226 en 228 links en rechts zijn dermate slecht, dat B. en W. de raad voorstellen deze woningen onbewoonbaar te verklaren. De wonin gen aan de Ring bevatten slechts een woonvertrek. Een aangebouwd klompen- hok wordt als keuken gebruikt en de rio lering is uitermate primitief. De wonin gen aan de 's-Gravenweg bevatten meer- s,,11',. 1 ,7-nnrtrpffoliilrp werkdere kamers, maar zijn uit bouwtechnisch samenkomst het voortref felijkeiyerk woontechnisch 0igpunt dermate on- de jubilaris, aan sselmo aanvaardbaar, dat onbewoonbaarverkla- van veel te danken heeft. ring vereist is. In elk vakje een letter plaatsen, zo dat horizontaal woorden ontstaan var. onderstaande betekenis. Elk woord be vat de letters van het voorgaande woord min (na het achtste woord plus) één letter. 1 Rubber, 2 burcht, 3 doorn, 4 schoen- vorm, 5 paar, 6 onderwijs,7 maat,8 klin ker, 9 voegwoord, 10 telwoord, 11 eer bied bewijzen, 12 kleurling, 13 treite ren, 14 goededag zeggen, 15 stad in Belgisch Limburg. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puzzels kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoord puzzel van verleden week is: HORIZONTAAL: 1 Zwitser, 6 liniaal. 12 Kola, 14 Tees, 15 en, 17 ra, 18 tuk, 20 op. 21 e.v-, 22 set, 24 plataan, 27 Ato, 28 teen, 30 ik, 31 l.s., 32 kuur, 33 er, 34 op, 36 ski, 33 do, 39 in, 40 snor, 42 Eems, 44 nis, 45 olmen, 46 bus, 48 melk 50 krul, 53 o.a-, 55 na, 56 K.A.B., 58 pi, 59 m.o., 60 opus, 62 V.U., 63 ar. 65 slee. 67 pit, 68 dochter, 71 les. 72 vs, 73 m.o., 74 hoe, 75 om, 77 t-t-, 78 darm. 80 pees, 82 looppas, 83 gasstel. VERTICAAL: 1 zeester. 2 ik, 3 tor, 4 slap, 5 e-a., 7 it, 8 neon, 9 iep, 10 ROTTERDAM, 14 okt. Gistermid dag kwamen in het Groothandelsgebouw vertegenwoordigers uit sectoren van het levensbeschouwelijk en het overheids- maatschappelijk werk bijeen voor een contactbijeenkomst onder auspiciën van de Sociale Raad Rotterdam. Deze bij eenkomst was de zesde die in overleg met de organen van samenwerking voor het maatschappelijk werk (K.S.A., I.P.C., G.M.W. en Humanitas) door de Social,, ra,j is georganiseerd voor maatschappelijk werkers en werksters van deze organen en hun collega's in het bedrijfsmaatschappelijk werk, bij de wo- ninginspecite, (de gemeentelijke) gezond heidszorg. de jeugdzorg en de justitiële kinderbescherming. Het onderwerp van deze zesde contactbijeenkomst was de noodzaak van goede samenwerking tus sen het overheids. en het levensbeschou welijk maatschappelijk werk. Als eerste spreker trad naar voren drs. A. Kaan, directeur van de Gemeen telijke Dienst voor Sociale Zaken te Am sterdam. Het doel van het maatschap pelijk werk noemde spreker de herin tegratie van de mens, die m sociale nood verkeert in de gemeenschap. De heer Kaan memoreerde hierbij de vorm van maatschappelijk werk, zoals die vele eeuwen lang, in hoofdzaak door de ker ken, werd beoefend. Thans worden de oorzaken van de sociale nood anders ge zien, meende hij, hetgeen aanleiding geeft tot een andere sociale therapie, en anders ingestelde sociale therapeuten Het maatschappelijk werk vraagt ken nis en scholing, niet illeen een warm hart, ook al vormt dit een belangrijk attribuut. Een belangrijk punt in het betoog van de heer Kaan vormde de vraag, of het noodzakelijk is, dat de maatschap pelijke werker dezelfde geloofsover tuiging of dezelfde levensbeschouwelij ke instelling bezit als zijn cliënt. Of schoon velen menen dat dit het geval is, achtte spreker dit lang niet altijd nodig en soms zelfs ongewenst. Alleen wanneer de verstoorde relatie samen hangt met moeilijkheden op levensbe schouwelijk gebied, was naar zijn mening een overeenkomst in gods dienst of levensbeschouwing nuttig. „Tachtig procent van alle sociafe moei lijkheden". aldus de heer Kaan „is op te lossen met materiële hulp en van de resterende twintig procent is mis schien 1 a 2 procent direct gebaat met hulp op levensbeschouwelijk gebied". De heer Kaan noemde het te taak van de geestelijke om een oplossing te bie den bij uit godsdienstig conflict voort spruitende moeilijkheden. Bovendien was hij van mening, dat bij het schep pen van een vertrouwenssituatie de ge- loofsovereenkomst niet altijd een be langrijke factor vormt. Wel een ge lijke sociale ervaring, een overeen komst in milieu streekafkomst of leef tijd. De heer Kaan was voorts van mening, dat vrijwilligers vaak nuttig werk kunnen verrichten, maar overigens was hij van oordeel, dat de taak van de vrijwilligers een dalende lijn vertoont. De herintegratie van de in sociale nood verkerende mens achtte spreker een taak voor de gehele gemeenschap. De overheid moet hierin niet het monopolie bezit ten: levensbeschouwelijke instellingen moeten ook deel aan het werk hebben Wel meende hij, dat de overheid pri mair de verantwoording heeft. Als co-referent fungeerde de heer P van Strijen. directeur van de Raad voor het een ramp zou vinden, wanneer de vrijwilligers op de achtergrond zouden treden. Na deze referaten volgde een bespre king in discussiegroepen. ROTTERDAM, 14 okt. Door het college van B. en W is enige tijd gele der. een verzoek van een bewoner van de Dorpsweg tot het aanbrengen van een lichtreclame tegen de gevel van zijn winkel, geweigerd. Deze afwijzende be slissing werd o.a gegrond op het feit, dar de lichtreclame niet aan de redelijke eiser van welstand zou voldoen en dat de reclame geprojecteerd werd in een woonwijk De commissie van de gemeenteraad heeft, nadal de bewoner in beroep wa« gegaan, een onderzoek ingesteld en hier bij is gebleken dat aan beide zijden van de Dorpsweg reeds vele lichtreclames aanwezig zijn Ook is de commiissie van mening, dat de Dorpsweg niet in een zui ver f woonwijk ligt. daar deze straat het karakter van een invalsweg heeft. De commissie stelt de raad voor het beslui' var, B. en W. nietig te verklaren. DEN HAAG, 14 okt. „Het moet maar eens uit zijn met dat stelen op het werk", zo zei de officier van justitie bij de Haag* se politierechter, mr. Lulofs verstoord- „De mensen moeten weten dat als ztf van de baas gaan stelen, er gevangenis straf wacht". Dit althans voorzover he' de officier betreft. Want de politierech ter, mr. A. B. van Hellemondt liet voor deze loodgieter uit Delft clementie gei' den. Verdachte had op het werk allerlei artikelen gestolen, die hij thuis best kon gebruiken. Volgens zijn zeggen had hij het allemaal zo zwaar niet genomen, doch de officier deed dat wel. „Het is goed er eens in het openbaar op te wijzen, dat het zo niet door kan gaan", aldus de officier. En hier go'o bovendien nog. dat verdachte reeds eer der voor iets dergelijks terecht had êe~ staan, zodat de rechter constateerde, da' straffen blijkbaar niet veel hebben &e' holpen. De officier vorderde 7 dagen gevange* nisstraf onvoorwaardelijk. Dat viel verdachte niet mee, zo ver klaarde verdachte. De politierechter hield er rekening mee, dat de vorige veroordeling wee? vrij lang geleden is en volstond met be' opleggen van 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. as, 11 Llvorno, 13 put, 16 neer, 18 taks, 19 kali, 21 etui, 23 te, 25 11, 26 as, 27 au, 29 nonsens, 32 kombuis, 35 Po, 37 komma, 38 de, 40 sim, 41 rok, 42 enk, 43 sul, 47 hoopvol, 49 la, 51 R.P., 52 koestal, 54 apis, 56 kuch, 57 bate, 59 meet, 60 ut, 62 v-o„ 64 re, 66 1.1., 68 dorp, 69 hol, 70 roes, 73 map, 76 mes, 78 do, 79 ma, 80 pa. 81 st. Prijswinnaar is deze week: Th. Groenendaal, Singel 125, Schiedam. Een postwisseltje volgt. DELFT, 14 okt. Twee politieman* nen zijn gisteravond te Delft gewond ie' raakt bij ongeregeldheden, die door st0' denten werden veroozaakt. De katholle* ke studentenvereniging „Sanctus Virg'* Iius" besloot de inauguratie van haaf kandidaatsleden met een ftkkeloptoch'' die eindigde op de Markt bij het stand beeld van Hugo de Groot. T~ditiege trouw werden de fakkels naar het stand van Strijen directeur van de Raad voor „„hcï» gereformeerde sociale arbeid te Utrecht.üeeld geworpen, maar al spoedig werde j; nv>1.nl l.a. l:: ix «Ia fnK nintco nonnrnfiira nnlitio m 9 nil' die enkele kanttekeningen maakte bij het betoog van de heer Kaan. Hij merkte op, dat men moet waken voor een neerbui gende houding t.o.v. het maatschappelijk werk in het verleden. Wat het doel van maatschappelijk werk betreft, de herin tegratie, deze veronderstelt een desinte gratie. Naar het inzicht van de heer Van Strijen begint het maatschappelijk werk ai voor deze desintegratie en het be hoort dus preventief te werken Wat de taak van de kerk en allerlei maatschap pelijke organisaties betreft, de heer Van Strijen meende, dat deze zeer zeker een taak hebben in het maatschappelijk werk. De totale verantwoording berust z.i. bij de totale gemeenschap, die be staat uit subgemeenschappen. Hij zag een sterke relatie tussen het individuele maatschappelijke werk sj de indiv-duele ethiek en psychologie, welke a.h.w. een „intake" moet vormen voor het geheel van het maatschappelijk werk. Tot dus verre is de wetenschap, de sociologie, misschien nog te beel beschrijvend, dacht de heer Van Strijen. Voorts noemde de heer Van Strijen de materiële hulpverlening een onderdeel van de totale aanpak. Tenslotte bracht de heer Van Strijen naar voren, dat hij de ter plaatse aanwezige politiemann' het doelwit. Daarbij werden niet alleeI) de fakkels, doch ook flessen als projeC tielen gebruikt. Eeen aantal agent?'1 raakte uniformpetten, en gummist"^ kwijt. De twe gewonde politiemann? werden met een brandende fakkel in nek geslagen n van een van hen we? de neus beschadigd. Ook aan hun kled'11" werd schade aangericht. Doordat de overmacht te groot slaagden de agenten er niet in arrestat' te verrichten. De commissaries van P litie heeft de president van de student® vereniging op het bureau ontboden. ,r --SM*.- t-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6