Zelfbehoud ook in belang van het algemeen welzijn55 1 i I Sombere gedachten bij de ruines van Pachacamac Zijn priester en leviet voorbijgegaan (J Man van ideeën Prof-_ Beemer op eerste studiedag N.B.K.M. R.k. middenstanders blijven meewerken aan prijsbeleid Bemanning Noord-Holland vliegt vandaag huiswaarts In Indonesië behandeld als hoge gasten van republiek" Mag christelijke ondernemer van officiële voorschriften afwijken Verstandig luisteren §§i I Imdiua Nijmegen huldigt Luchtmachtkapd Inbeslagneming „Noord Holland" opgeschort Verboden landing in hoger beroep Algerijnse studenten uitgewezen Studenten protesteren J. A. Brakman V B WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 Sn ERR 95 „Misvatting" Geen commentaar op vonnis OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Ziet hoe zij elkander (weer) liefhebben Nieuwe senator beëdigd TT" zi (Advertentie) iVTllLAD i Pruebe y compare! proef en vergelijk... en ook zult in BOBADILLA de perfecte Sherry vinden., |'mPO«T*U«8 l«) '»OI" S BOI LKN) (Advertentie) NIJMEGEN, 18 okt. Op de gister avond in hotel „Erica" te Berg en Dal begonnen studiedagen van de Neder landse Rooms-Katholieke Midden standsbond is het vraagstuk van het loon en prijsbeleid mede een onderwerp van discussie geweest. Het kwam aan de orde naar aanleiding van een uiteenzet ting van prof. drs. Th. C. J. Beemer, hoogleraar in de moraaltheologie aan het seminarie te Warmond, over „chris- ten-zijn in het zakenleven". Prof. Bee mer betoogde onder meer dat de chris telijke ondernemer zich niet afzijdig moet houden van de vele problemen die zich in een geordende maatschappij voordoen. ,,De persoonlijke houding van de christelijke ondernemer en de ma nier waarop hij zijn beroep uitoefent, moeten afgestemd zijn op het mens-zijn, op dienstverlening, offervaardigheid. Wat het geweten voorschrijft als goed, kan vaak slechts half worden verwezen lijkt vanwege het mens-zijn". Prof. Beemer belichtte ook de per soonlijke verhoudingen binnen de onder neming. Hij merkte op dat de welvaart zelf niet in strijd is met het christen zijn. „Maar wel strijdig daarmee is de welvaartsideologie". Het genieten van grotere welvaart leidt niet noodzakelij kerwijs tot verslapping der christelijke zeden. Men moet, aldus prof. Beemer, daarbij de uiteenzettingen van de Oecu menische Raad van Kerken aanhalen de, van de welvaart niet alleen leven, maar ook geven. SINGAPORE, 18 okt. Het grootste gedeelte van de bemanning van de IJ- muidense zeesleepboot Noord-Holland, die hier nog verbleef in afwachting van de uitspraak over het lot van hun ka pitein en de eerste stuurman, is thans per vliegtuig onderweg naar Nederland. De zeventien man worden morgenoch tend op Schiphol verwacht. De afgelopen dagen hebben zij aan journalisten hier verteld van .,de voor treffelijke behandeling die wij genoten in Indonesië, alsof wij speciale gasten van de republiek waren." Reeds op het eiland Pulu Sambu hadden zij over hun behandeling niet te klagen. De gehele bemanning (die zoals be kend aan boord mocht blijven, op de officieren na) kreeg een filmvoorstel ling aangeboden in een openlucht theater. Het feit, dat zeven leden van de bemanning tijdens dit dertiendaagse verblijf op het eiland ontsnapten, bleek niet in staat de goede stemming van de Indonesiërs te bederven. Via Tandjong Priok de haven van Djakarta werden de schepe lingen overgebracht naar het vakan tie-oord Tjipajoeng, op 140 kilometer van Djakarta in de bergen. Zij wer den er gehuisvest in twee ruime bun galows en kregen smakelijk Indisch eten geserveerd. Zij mochten zich vrij bewegen en contact zoeken met de plaatselijke Soendanese be volking, die hen zeer vriendschappe lijk tegemoet trad. Zo vriendelijk zelfs, dat een Indonesische legerka- pitein hen bij zich thuis nodigde om naar de wereldomroep te luisteren. In die uitzending hoorden zij, dat de zeven uit Pulu Sambu gevluchte le den van de bemanning in Nederland waren aangekomen. Een Indonesische marine-officier had pige conclusie van prof. Beemer in die zin, dat de ondernemers in sommige be drijfstakken onder de genoemde voor waarden gedwongen zouden kunnen zijn op bescheiden wijze een opwaartse druk op het gebied van de prijzen te bevor deren. zelfs de moeite genomen de eigenaar van een naburig zwembad te zeggen, dat de Nederlandse gasten^ gratis toe gang moesten hebben tot zijn bad; De Hollanders gingen elke dag zwemmen. De zeelui mochten vrij rondtrekken. Er was niemand om hen te bewaken. Vier van hen huurden een auto en bezoch ten daarmee de Poentjakpas, een druk bezocht vakantie-oord. Enige leden van de bemanning kregen van Indonesiërs souveniers zoals poppen en kleden. Na enige tijd werden de zeventien mannen overgebracht naar het „Tjik MoengiF'-hotel, eveneens in Tjipa- ioeng. Op 8 oktober kregen de overige leden van de bemanning te horen, dat zij weer naar Priok zouden worden gebracht, vanwaar een Indonesisch schip hen weer naar Pulu Sambu zou brengen. In Priok stapten zij echter op een klein schip, de „Andrew", waar van zij veronderstelden, dat het onder Britse vlag voer. In Singapore gingen de achttien opvarenden van de „Noord- Holland" aan land. Een van hen, Pie- ter Roos uit Den Haag, reisde zoals bekend onmiddellijk naar Nederland, waar zijn moeder ernstig ziek lag. Geen van de zeventien overige leden van de bemanning wil commentaar ge ven op het vonnis dat over de kapi tein en de stuurman is uitgesproken, uitgezonderd Jan Renkema, de Gronin ger, die zei: „Ik vind dat de schuld niet ligt bij de kapitein en de stuur". Hij legde uit, dat de kapitein, voordat hij het in noodverkerende Griekse schip ging helpen, eerst instructies vroeg aan de agent van zijn maat schappij in Singapore. „Hij kreeg toen instructie hulp te bieden." Dit thema ontlokte enige middenstan ders de vraag hoe een christelijke on dernemer moet handelen naar eer en geweten, wanneer hij geen kans ziet on der de huidige omstandigheden de hand te houden aan het wettelijk voorgeschre ven loon-en prijsbeleid. Prof. Beemer stelde bij de beant woording van deze vraag voorop, dat hij alle voorbehoud maakte en zich als moraaltheoloog volkomen ondes kundig op dit specialistische gebied zou moeten bewegen. Onder deze voor waarden neigde hij tot de voorlopige conclusie dat een christelijke onder nemer uit zelfbehoud en handelende naar eer en geweten, genoodzaakt zou kunnen zijn, nadat hij alle wettige mogelijkheden (ook organisatorische) om zijn gelijk aan te tonen tot het einddoel heeft bewandeld, van de of ficiële voorschriften af te wijken. „Zelfbehoud is ook in het belang van het algemeen welzijn." Prof. dr. A. A. Ariëns, geestelijk advi seur van de N.R.K.M., vulde dit ant woord aan met de opmerking dat het algemeen welzijn vraagt dat inflatie wordt bestreden. „Ook het individueel welzijn eist dat. Deze bestrijding ge schiedt door een prijs-en loonbeleid". Prof. Ariëns onderstreepte de voorlo- (Advertentie) Prof. Ariëns merkte met nadruk op dat de N.R.K.M. zeer beslist de mede werking aan het loon en prijsbeleid niet heeft opgezegd. Berichten daarover be rusten zijns inziens op een misvatting. Het opzeggen van die medewerking zou, aldus prof. Ariëns, onverantwoord zijn. Prof. Ariëns zei verder, dat er-helaas een aantal bedrijfstakken is dat onder de bepalingen van het loon en prijsbeleid in de verdrukking komt; bakkers, melk- detailhandelaren en de steenkolenhan del „zitten moeilijk". Het welzijn van allen moet echter het uitgangspunt zijn aldus de geestelijk adviseur. In de vergadering werd nog opge merkt, dat onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in het loodgietersbedrijf en in de steen kolenhandel .eigenlijk geen zin hebben, omdat de werkgevers en werknemers van oordeel zijn, dat een hogere belo ning onontkoombaar is, mede om het personeel nog enigszins te binden. Wat het loodgietersbedrijf betreft werd op gemerkt dat in deze bedrijfstak geen vaste prijzen gelden, zoals wel het ge val is in de steenkolenhandel. Onder nemers uit beide bedrijfstakken zeiden van oordeel te zijn, dat het huidige loon-en prijsbeleid geen enkele arm slag biedt om langs de wettelijke weg de zaken naar eer en geweten draaien de te houden. Het hoofdbestuur van de N.R.K.M zei dat het, indien hulp wordt ingeroe pen, alles iu het werk zal stellen om de in moeilijkheden verkerende bedrijfstak ken te steunen bij pogingen op bepaalde gebieden verlichting in de voorschriften te bewerkstelligen. Radio een kostelijk bezit. Maar het moet goed worden gehanteerd. Wie niet werkelijk luistert, kan het toestel beter af zetten. Juist als er visite is en de dames willen eens praten. Speel ook nooit voor de buren. Het wordt zelden gewaardeerd. Ze hebben er trouwens zelf een (hoort U maar!). Waarom zouden de meeste mensen die volumeregelaar zo verkeerd gebruiken? Juist bij radio is de goede toon zo belangrijk! Wie deze in acht neemt, mag rekenen op wederkerigheid. Vooral als hij een Gladstone presenteert - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. KING SIZE (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 18 okt. Met daveren^ applaus en dreunend voetgetrappel ne de burgerij hier gisteravond bl«k ven van haar verknochtheid aan de pel van de Koninklijke Luchtmacht, kapel gaf in „De Vereeniging e feestconcert, na afloop waarvan uuis meester Hustinx zich tot tolk van de woners van de stad maakte bij de diging van de kapel in verband haar tienjarig bestaan. Vier vragen vuurde mr. Hustinx .g de kapel af: „Wat is muziek? wat militaire muziek? Wat is ceremon militaire muziek? Wat is aanvaard ceremoniële militaire muziek glimlachende kapitein Van Diepen D moest het antwoord „krijgstuchteUJ* schuldig blijven, maar de zaal reagee met een oorverdovend lawaai, dat duidelijkheid niets te wensen overliet- v burgemeester voegde er nog twee vraë aan toe: „Wat was aanvaardbare litaire muziek anno 1914 en wat is vaardbare militaire muziek anno Bescheiden liet Nfjmegens eerste ger erop volgen blij te zijn geen a,je uit te maken van de commissie, deze vragen moet beantwoorden. cttf' AMSTERDAM, 18 okt. Zeven si dentenverenigingen hebben in een m aan de minister van Justitie geprot teerd teger de uitwijzing van twee gerijnse studenten (Tamer en Mustai die volgens het schrijven om pom^t. pui' y,t. redenen" uit Frankrijk waren gevluc Zij hebben de minister verzocht het u wijzingsbesluit te herzien en beide^ 20 STUKS Ft.- DJAKARTA. 18 okt. (Rtr) Een op dracht tot confiskatie van de Nederland se zeesleepboot „Noord-Holland" is op geschort hangende een beroep, zo heb ben Indonesische justitie-autoriteiten meegedeeld. Zij zeiden dat de twee ver oordeelde Nederlanders nog niet formeel in beroep waren gegaan. Kapitein Edelenbosch en eerste stuur man Meyer werden maandag veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek omdat zjj zonder ver gunning in de Indonesische wateren heb ben gevaren. De regering gelastte ook inbeslagneming van het schip. Beide Nederlanders gaven maandag te kennen dat zij van plan waren in beroep te gaan tegen de inbeslagneming van de sleepboot. BOGOTA-LTMA, oktober Voor ik wegging, her nner ik mij, heb ik nogal eens moeten horen, dat ik in Zuid-Amerika wel een revolutie zou meemaken. Wat doe je dan? Je glimlacht. Maar het eerste wat ik in het sombere Bogota (Columbia) ont waarde, waren zwaar bewapende sol daten, overal verspreid in de binnen stad. Op het grootste plern was zelfs een eskadron cavalerie samengetrok ken en dat alleen, omdat er een bank- staking was uitgebroken. Zuid-Amerika is een vreemde wereld. Tot nog toe bereis ik het ais toerist, maar zelfs in die hoedanigheid gevoelt men een beklemming, die 's avonds een uitweg zoekt in lange, zorgelijke fesprekk-n. Neem als voorbeeld rpijn ezoek aan Lima (Peru). Men zal dan toch maar zo bevoorrecht zjjn om op een koele morgen per auto naar Pacha camac te mogen reizen, een van de beroemdste Inca-tempels. Archeologen zouden er als ze dat hadden wel licht een vermogen voor offeren; ik heb ze nauwelijks bekeken. Ben ik a- cultureel? Misschien. Misschien ook hebben de grote gekleurde platenboe ken, die men wel eens achteloos open slaat, valse verwachtingen gewekt. Daarin staan de tempels als zware forten in een gloeiend landschap scherp getekend tegen een azuren lucht. De werkelijkheid is anders. Lima heeft een somber klimaat. Door de golfstromen voor de kust is de hemel er driekwart van het jaar bewolkt. Het lijkt voort durend of het gaat regenen en onder dat troosteloze dak rijdt men door een ♦ir.deloze zandwoestijn. Ook daarvan heeft men een andere voorstelling. Dat zand moet tintelen van barbaarse schoonheid, doch het is dor, kleurloos, leeg en onvruchbtaar. Er groeide abso luut niets en in die heilloze velatenheid liggen de beroemde ruïnes al even triest en vervelend. Het verhaal over de grote Hernando Pizarro mag nog zo boeiend zijn en de rol van de Mamacons de tem pelmaagden uitermate intrigerend, de lege werkelijkheid wint het van historie en legende. Bovendien, zo denkt men, deze tempels waren halverwege de zestiende eeuw nog zolkomen intact. Hun constructie kan vergeleken bij zoveel gavere Europese monumenten uit vee) vroeger eeuwen toch niet zo hecht en indrukwekkend zijn als de handleiding wil doen geloven. De werkelijke reden van de falen de belangstelling ligt echter die per. Ook als men boven op de tempel staat en bekoord wordt door het geweld van de branding tus sen de rotsen voor de kust, kan men niet vergeten wat men op weg naar de ruïnes heeft gezien. Men heeft de cer- ros gezien. Men heeft gezien hoe in de heuvels rond L'rna een hall' miljoen mensen in holen tesam snhokt. Dit beeld is ontzettend. Het overtreft dat van de Franse „bidonvilles" duizend voudig en het hecht zich aan het net vlies als een smet aan een autoruit. Men ziet het bij de ruïnes. Men ziet het als een eenzame schilderachtige Peru aan op een schonkig paard de zand woestijn doortrekt en men ziet het haar scherp als men langs een andere route terugrijdt; waar de paleizen der rijken staan, ommuurd en betralied. Zuid-Amerika is Zwitserland niet. Men kan nog zo onbekommerd willen leven, als men zich een stap buiten de voor de toerist bedoelde paden waagt, stuit men op de werkelijkheid. Die werke lijkheid zijn de cerros en in de werke lijkheid groeit de revolutie, die men voor zijn vertrek nog reserveerde voor operette-spelende generaals. 's Avonds praat men daarover. De whisky tintelt n het glas en ik heb een halfdronken tafelgenoot plotseling zien weglopen om in de keuken geld uil te delen. Dwaasheid natuurlijk, niet? Het tekent echte' de spanning van een man, die dacht een paar weken on bekommerd te reizen, maar de werke lijkheid ook in de voortreffelijke Scotch niet kon verdrinken. ?w e verdrinkt ook in deze wereld niet. Ik ben een kerkeloper. Ik J kan geen vreemde kerk zien of ik ga binnen. Dat is geen godsvrucht, ik wil de binnenkant zien. Hier zijn veel kerken. Ze zijn middeleeuws donker en Spaans van allure. De gekruisigde Heer draagt een rose mantel, hij heeft echt slierterig haar en de blik, die Hij op je richt, 1s indringend en smart lijk. Maria triomfeert. Haar altaar is een zee van licht. Ze is de koningin des hemels. Stralend. Met een diadeem van parels en ze is de aanvoerster van een heel leger heiligen. Voor allemaal een altaar en voor al die altaren altijd en overal biddende mensen. Ik sta on beroerd achter hen. Waarvoor bidden ze? Waarvoor offeren ze hun laatste muntjes in de hongerige gleuven der offerblokken? Ik weet het niet. Ik kan geen beelden kussen en niet met de hand van mijn zoon strijken langs de voeten van de Maagd. Hier echter ge beurt dat onafgebroken. Oude vrouwen, meisjes, maar ook jonge kerels met sterke lijven. Een ding hebben ze ge meen. Ze zijn niet rijk. Buiten wacht geen auto en hoe meer kerken ik be zoek. hoe sterkei zich de gedachte aan mii opdringt, dat er een verband moet o r.taan tussen het onbegrijpelijke leed en dit angstaanjagend bidden. Men heeft zijn geloof in de wereld verloren. Regeringen zijn gekomen en regeringen zijn gegaan, maar het regime dat de rijken rijker en de armen armer maak te bleef onveranderd. Ook de .cerk, als instituut, heeft gefaald. Vele priesters, die hun hele leven voor Zuid-Amerika inzetten, hebben het mij ongevraagd verzekerd. De stem van de Kerk was niet de stem van het Evangelie. Er zijn meerdere Zuidamerikaanse lan den, waar „Mater et Magista" de eerste sociale encycliek :s, die in alle bisdommen is bekend gemaakt. „Re- rum Novarum" en „Quadragesimo Anno" zijn daar niet gepubliceerd, om dat het hoogste kerkelijke gezag ier plaatse het niet opportuun achtte. Moet ik daaruit .verklaren waarom het ge wone leven van de kerk dood is? Geen misbezoek, geen communie, geen biecht, alleen dit onophoudelijk bidden in het donker, waarbij geen priester, geen kerkelijke tussenpersoon .van node is. Men neeft werkelijk alle menselijke hoop opgegeven en alleengelaten met zijn ellende, kruipt men in het donker naar de poort des hemels. Met de ge latenheid, die èn de oprecht gelovige èn de geslagen hond kenmerkt, bidt men om uitredding. Als die kómt, offert men bij een van de vele nationale hei ligdommen alles wat men belocfd heeft. Als ze uitblijft en het moet schij nen of ze eeuwig uitblijft buigt men het hoofd, omdat men aanvaardt dat Gods wegen ondoorgrondelijk zijn. (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 18 okt. Honderd gulden boete subsidair twintig dagen hechtenis eiste overeenkomstig het vonnis van de kantonrechter de of ficier van justitie hij de rechtbank al hier mr. J. Corsten, gistel middag tegen de directeur van Trek-Air, Marcel Smeets, dia in januari 1959 met een Ti- germoth dwars op de landingsbaan van het vliegveld Zuid-Limburg was geland De verdachte, die in hoger beroep te rechtstond; had niet anders durven lan den, vertelde hij gisteren, omdat er een zeer sterke „cross-wind" zou hebben ge staan. Zo erg was het met de wind sterkte echter niet geweest, meende de officier, die evenals de havenmeester van het vliegveld, de heer Roxs, nog aanvoerde, dat anderen wèi normaal waren geland. De verdediger, mr. Sas sen van Isselt, bestreed de opvatting van de offic:er, als zou zijn cliënt zich aan de aanwijzingen van ie havenmees ter hebben moeten houden. Met de ha venmeester had de verdachte niets te maken, meende de verdediger, wel met de verkeersdienst van het vliegveld. Uitspraak dinsdag 31 oktober. denten alsnog asiel te verlenen. *fjeIv brief wordt opgemerkt dat beide stu ten al drie maanden in Nijmegen en dat een studiebeurs gereed ligt- y, schrijven is ondertekend door de E"-l0. „Sanctus Thomas", „Olofspoort", -atisch-socialistische studentenver girg Politeia, democratische studen 5, organisatie „Perikles", de Nederig, se studentenvereniging voor we;.,.g- rechtsorde, de liberale stud^ntenve niging Nederland en de werkgroep timilitaristische studenten. (Van onze parlementaire redact! DEN HAAG, 18 okt. In de Eer Kamer is gisteren het nieuw bene de lid, de heer A. C. Kranenburg, mr. Jonkman beëdigd. De heer (Na nenburg is lid van de CHU; hi) jji'd mr. Lichtenauner op, die is beno tot lid van de Raad van State. (Advertentie) k weet niet of deze gedachtengang aanspraak mag :nakcn op algemene geldigheid. Ik weet wel, dat zij wonderwel aansluit bi) de merk waardige positie, die het communisme in deze landen inneemt. Niet in de cerros en niet in de ellendige onder komens, die men hier arbeiderswijken gelieft te noemen, vindt men volop sporen van een communistische infil tratie. Die vindt men in de universiteit van Lima. Op ieder binnenplein en op bijkans ieder aanplakbord vind ik de bewijzen van een stuk Russische, Chinese en Joegoslavische belangstel ling. En om bet beeld compleet te ma ken: is het mjj niet drie maal achter een overkomen, dat telkens een andere priester en ik heb geen recht om aan hun integriteit te twijfelen mij verzekerde, dat Europa eindelijk eens moest inzien, dat Castro voor Zuid- Amerika ook zegen bete..ent? Wonderlijke tegenstelling. Niet de paupers, niet de hongerenden zijn de eerste prooi van het communisme. DL eerste prooi is de jonge, felbewoger. intelligentia. Waarom? Omdat zij scherp gezien heeft, hoe priester en leviet onbewogen zj)n voorbijgegaan? ALBERT WELLING Even stabiel als de landwe gen, die volgens zijn systeem worden geconstru eerd, waardoor hij een „buitenkansje" van tienduizend gulden heeft, is de heer J. A. Brakman, technisch hoofdambte naar le klas van de Cultuurtech nische Dienst. Deze indruk maak te hij tenminste, toen wij met hpm praatten in zijn woning in een van de nuuwe wijken te IJsselstein, waar hij in maart van dit jaar is ingetrokken. Hij werd toen uit Goes overgeplaatst naar het hoofdkantoor aan de Maliebaan in Utrecht. Hij is er helemaal niet van on dersteboven, dat zijn vinding als inzending voor 's rijks ideeënbus is bekroond, waarvoor hem don derdagmiddag li. de „Weeska mer" van het Binnenhof door de minister van Landbouw, mr. V. J. M. Marijnen, zo'n groot bedrag wordt uitgereikt. Natuurlijk is hij er wel erg mee in zijn schik en hij vond het de moeite waard, toen hij het heuglijk nieuws 's morgens uit de krant vernam, er zijn vrouw voor wakker te maken. Uit informaties, die hier en daar over het door hem uit gedachte en reeds toegepaste sys teem waren ingewonnen, had hij zv... Wel begrepen, dat hij goed uit ae bus zou komen. „Dat het zo veel zou gf h.nr\ ile. prhtor nipt narmnpd" 7.pA. dp. hp.P.r Brakman, die OUS daarna. fB-C jg. had ik echter niet vermoed", zei de heer Brakman, die ons daarna ,"e)J ;sde- een technisch man zeldzame duidelijkheid uitlegde wat zijn idee ben fl Hij had het al uitgebroed in 1955 en kort gezegd komt het hier op gJid' dat de grintverharding van bestaande landwegen wordt gebruikt als 0 ^0.1 stof voor recontructie van de nieuwe weg. Voorheen werd dit inarS(evi' weggegooid, maar nu wordt het vermengd met enig cement ter ver ging benut als fundering voor de nieuwe weg. Een ander voordeel hiervoor eenvoudige machines als draglines, frezen en trilwals 9e g- kunnen worden. Vergeleken met de klassieke wegconstructie is de produktie nu drie maal zo groot. n£j r" Uit het eerste idee werd een tweede geboren, n.l. om grint, grof ~a'aar ter plaatse te winnen kleihoudend fijn zand met elkaar te mengen, ged' door als wegdek een soort schraal beton werd verkregen, dat veel koper is dan het normale. r0fi° Alles bij elkaar leverde dit het rijk tot heden een besparing van drie miljoen gulden op, want inmiddels zijn al ongeveer 250 kilomete volgens dit systeem aangelegd. dat „Ik las veel in buitenlandse vaktijdschriften en vernam toen, n0jig Amerika al zo iets gedaan werd, waarbij men echter dure machines jgf had. In de oorlog is er veel gestabiliseerd met cement. Ik ben eens aan het prakkizeren gegaan en deed proefnemingen in de garage va ,ingS' huis in Goes, omdat het me aan het hart ging, dat hier zoveel ?ern^L d««ir materiaal werd weggegooid. De boeren hadden meestal dat grint zej gen moeten betalen. Gewoonlijk zijn die landbouwwegen of niet-P1® ^rd eigendom van de gemeente of een waterschap en voor verbetering niet veel geld beschikbaar gesteld. De Cultuurtechnische Dienst, die ^ge,h dieert, zoekt daarom nog steeds naar middelen om het goedkoper gjjg te De heer Brakman, die uit een onderwijsfamilie stamt en in Nieuw- en St. Joosland op Walcheren werd geboren, kwam n?..een„terstaat' baar-technische opleiding, in 1939 als opzichter bij de Ri) y.pd-H0 Vervolgens was hij werkzaam bij de Provinciale Waterstaat van land en de Gemeentewerken van Wassenaar, om eind 1954 bij de - wets technische Dienst aangesteld te worden. Op eigen verzoek werd nu gesteld bij de herverkaveling in Zeeland, tót hij in oktober aenaiT'' werd met het adviseren, het beoordelen van plannen omtrent wey^ leg en het propageren van nieuwe constructies over heel Nederiu als standplaats Utrecht. ierize In zijn vrije tijd houdt hij zich graag bezig met het slijpen vat LrJ7ta- en telescoop-spiegels voor sterrekijkers, waarmee hij 's avonds ment afzoekt. RrnkmaP e „En mijn algemene ontwikkeling bijhouden", voegt de heer ara ,ers aan toe, die veel leest. Zo nu en dan zal hij ook wel eens zijn twee ^ei- Joke van 15 en Mieke van 14 jaar, die de H.B.S. in Utrecht bezoe pen, als ze met een moeilijk wiskundig probleem zitten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4