Verzekeringskamer gaat toezicht houden op schadeverzekeringsbedrijf Belangrijke preventieve werking van adviesrecht verwacht Hand in hand met zebra Judoschool Reinier Hulsker bestaat twintig jaar f* N Pijpleiding Zeiten-Port Braga in Libië in gebruik gesteld Vrachtschip hoorde sleepboot de grond in WV - m Kennis van regels en mens-zijn belangrijk voor goed samenspel Jubileum wedstrijden sf mmmt ?c Mw- it'Iv Opstellingen semiprofs Jersey Walcott leidt Patterson-McNeeley ■■■■II v :kJÏ De Wolf uit Leiden de grote winnaar mm. wW^Êk Vader van 9 kinderen bij bedrijfsongeluk om het leven gekomen Olie-produktie met gunstige perspectieven Gouwenaar zwaar gewond bij verkeers ongeval Smitboten assisteren Liberiaanse tanker Loodsboot bij aanvariflp beschadigd Drie opvarenden tijdig gered „Seven Seas" vertrok naar Australië Rotterdam gaat f miljoen lenen ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 PAGINA Noodregeling voor zwakke ondernemingen ||l!llll!l!llllilllUlilllll!>!l!lll!lll!ll!UllllllllUlllliniiiil!llll!lillUIIIIIIUIl!l TORONTO, 28 okt- Jersey Joe Walcott, de thans 47-jarige oud-wereld kampioen in het zwaargewicht, zal als scheidsrechter optreden bij het gevecht tussen Patterson en Tom McNeeley op 4 december in Toronto. Deze partij wordt door de National Boxing Associ ation, de bond die de supervisie heeft over de bokssport in de meeste Ameri kaanse staten, niet als titelgevecht er kend- PP» Vj v. BBBÜH De gereedgekomen 160 km lange pijpleiding van Zeiten naar Port Brega iverd door het barre woes, tijngebied van de Libische pro vincie Cyrenaica aangelegd. Voorrang met wederzijds begrip. fveMOIlilJ®Ë 1 Niet bespiegelen maar doen 10 miUftfci DEN HAAG, 20 okt. Bi) de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend be vattende een regeling van het toezicht op schade verzekeringsmaatschappijen. Het toezicht wordt opgedragen aan de Verze keringskamer, zoals dit in 1922 ook met het levensverzekerhigsbedrijf is geschied. De kamer oefent dit toezicht uit in hoofd zaak door controle van de gegevens, die de ondernemingen bij haar indienen en door hantering van het adviesrecht. Jaarlijks brengt zij verslag nit aan de Kroon. Het wetsontwerp is tot stand gekomen in nauw overleg met de Commissie voor het schadeverzekeringsbedrijf, een adviescom missie, door de minister van Financiën In gesteld, waarin het verzekeringsbedrijf in zijn verschillende geledingen is vertegen woordigd. Elke schadeverzekeringsonderneming is verplicht, aldus het ontwerp, bij de Ver zekeringskamer staten in te dienen, die een volledig inzicht geven in haar beleid, solvabiliteit en liquiditeit. Deze staten moeten zijn onderzocht door een accoun tant of actuaris, die voor de Verzekerings kamer acceptabel is en zij moeten verge zeld zijn van een accountantsverklaring. Bovendien moet elke onderneming een jaarverslag publiceren (binnen een half jaar na afloop van het boekjaar), waarin een aantal van defe staten is opgenomen. De Verzekeringskamer krijgt de bevoegd heid getuigen en deskundigen te horen, inlichtingen in te winnen en inzage te vra gen van de administratie. Een van de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp betreft het adviesrecht. De Verzekeringskamer is nl. bevoegd aan een onderneming een advies te geven in het belang van de verzekerden of toekom stige verzekerden. Dit brengt mede, dat het adviesrecht ook gehanteerd kan worden, Indien de poliswaarden of de bedrijfsges- ties van de onderneming t.a.v. haar polis voorwaarden als onereus moeten worden aangemerkt. Het advies kan worden ge publiceerd in de Nederlandse Staatscou rant en in één of meer nieuwsbladen. De ministers (van Financiën en Justitie) ver wachten. dat van het. adviesrecht een zo preventieve werking zal uitgaan, dat de Verzekeringskamer er slechts sporadisch gebruik van zal behoeven te maken. In het wetsontwerp is voorts een nood- regeling opgenomen voor zwakstaande ondernemingen, waarbij het zwaartepunt is gelegd op maatregelen ter bescherming van verzekerden. Deze maatregelen dienen zoveel mogelijk te worden geno men voordat een eventuele insolvabiliteit bij het publiek bekend wordt. Daarmee wordt voorkomen, dat de verzekerden hun contracten ontijdig elders onderbrengen, hetgeen het einde van de onderneming en grote schade voor de rechthebbenden op uitkering zou betekenen. De Verzeke ringskamer krijgt daarom de bevoegdheid alle verbintenissen van een onderneming of een bepaald gedeelte daarvan over te dragen, zonodig zelfs tegen de wil van de onderneming in. Mocht dit niet uitvoer baar blijken te zijn, dan kan zjj tot liqui datie van de onderneming of geheel of gedeeltelijk van de portefeuille over gaan. Voor deze zeer ingrijpende maatre gelen heeft de Verzekeringskamer de machtiging van de bevoegde rechtbank nodig. Aan de Memorie van Toelichting wordt nog ontleend: Bescherming van de belangen der ver zekerden en andere belanghebbenden vormt bij het toezicht op schadeverzeke- ringsmaatsohappijen het uitgangspunt. De ze belangen raken meestal de bestaans zekerheid van ondernemingen en indivi duele personen. Naarmate het economi sche leven zich ontwikkelt, wordt de scha- De indiening van het wetsontwerp, regelende het toezicht op schadeverze- keringsmaatschappyen, zo kort na de fir andaris"-debücle, doet het voor komen of de regering in deze bijzonder ad rem geweest is, maar dat is toch niet het geval. In de jaren vlak voor de wereldoorlog is al gedacht aan onder toezichtstelling van zij het alleen buiten landse in Nederland werkende schade verzekeringsmaatschappijen. Na de oor log was men echter van mening dat ook de binnenlandse maatschappijen hierin betrokken dienden te worden en het heeft dus in feite ongeveer 16 jaar ge duurd voordat een desbetreffend, wets ontwerp werd ingediend. Mede met het oog op de snelle groei, welke het schadeverzekeringsbedrijf in de laatste jaren te zien heeft gegeven moet het een algemeen belang worden geacht, dat de uitoefening van dit be drijf aan toezicht wordtonderworpen. Met uitzondering van België (waar eveneens een wettelijk toezicht nog in voorbereiding is) is dit trouwens in alle West-Europese en vele andere landen reeds gegschiede. Nederland behoort dus op dit gebied niet tot de voortvarende naties. De overheid laadt met haar toezicht, via de Verzekeringskamerdie nu al bijna j0 jaar toezicht op het levensver zekeringsbedrijf uitoefent, uiteraard een grote verantiooordelykheid op zich. Im mers een dergelijk toezicht zal verze kerden en belanghebbenden nog meer doen vertrouwen op de zekerheid van uitkering bij schade en hen daarvan derhalve nog afhankelijker maken. De overheid zal er derhalve voor moeten zorgen dat het toezicht zodanig is, dat het grotere vertrouwen ook gerecht vaardigd is. Het schadeverzekeringsbedrijf lijkt ons een wisselvalliger en minder aan de wet der grote getallen gehoorzamend bedrijf dan het levensverzekering s- bedryf. Het ligt dan ook terecht in de bedoeling de staten met gegevens waar op de controle van de Verzekeringska mer voor een belangrijk deel berust frequenter te laten verstrekken dan het geval is bij de levensverzekeringsmaat schappijen. Een plotsling uitbarstende déconfiture als zich onlangs bij de Brandarisheeft voorgedaan, zal te voorkomen zijn. zo meent men van officiële zijde, als het toezicht op het schadeverzekeringsbedrijf eenmaal is in gespeeld. De ervaring die men met dit toezicht in het buitenland heeft opge daan is in ieder geval tot nu toe bij zonder goed geweest, déconfitures van maatschappijen, die hieronder vallen hebben zich voorzover bekend sindsdien niet voorgedaan. Men hoopt dat de behandeling van het wetsontwerp door de Staten-Gene- raal nog dit zittingsjaar gereed zal ko men. De Verzekeringskamer daartoe uitgebreid met een d, twee leden en uit gerust met een grotere staf, zal dan zo spoedig mogelijk haar toezicht op de schadeverzekering kunnen realiseren. deverzekering daarin een steeds belang rijker factor; de snelle groei van dit be drijf in de laatste jaren getuigt daarvan. De positie, die het schadeverzekeringsbe drijf in het economische leven Inneemt, gedoogt niet, dat déconfitures, zoais die zich in de afgelopen jaren hebben voor gedaan. in de toekomst zullen plaatsvin den. Door het falen van een schadeverze keringsmaatschappij wordt immers niet aileen directe financiële schade aangericht, maar wordt ook het vertrouwen van het publiek aangetast. Dit beperkt zich niet tot de betrokken onderneming, doch vindt zijn weerslag in het gehele bedrijf; het schadeverzekeringsbedrijf zelf is daarmee evenmin gebaat. Toezicht moet dan ook van groot algemeen belang worden geacht. Overigens zal een toezicht op het doen en laten van de schadeverzekeringsonderne ming de bedrijfsuitoefening ten goede ko men, omdat men mag aannemen dat het be drijf als geheel daardoor slechts versterkt kan worden. Dit is ook in verband met de te verwachten toenemende concurrentie en de vergrote uitbreidingsmogelijkheden in de EEG-markt en daarbuiten van grote betekenis. Het wetsontwerp bevat uiteraard nog vele bepalingen, waaronder de volgende: Het schadeverzekeringsbedrijf zal ln het algemeen slechts mogen worden uitgeoe fend door naamloze vennootschappen en onderlinge waarborgmaatschappijen. Nieu we ondernemingen dienen in het algemeen een kapitaal van minstens één miljoen gulden te bezitten. Buitenlandse onderne mingen moeten bovendien zekerheid stel len en een premiedepot aanhouden, waar op aan de verzekerden een voorrecht wordt toegekend. De voorgestelde regelingen zullen niet van toepassing zijn op ondernemingen die uitsluitend herverzekeringen afsluiten. Dit professionele herverzekeringsbedrijf wordt n.l. slechts door een beperkt aantal ondernemingen uitgeoefend op een markt, die een sterk internationaal karakter draagt. Een soortgelijke uitzondering is reeds opgenomen in de Wet op het Levensver zekeringsbedrijf, echter alleen voor bui tenlandse herverzekeringsmaatschap pijen. Door een wijziging van genoemde wet zal deze uitzondering ook gaan gel den voor Nederlandse levensverzeke- rings-herverzekeringsmaatschappijen. Het toezicht zal zich uitstrekken over alle Nederlandse schadeverzekerings-on- dernemingen en over het Nederlandse be drijf van in het buitenland gevestigde ondernemingen, Nederlandse ondernemin gen, die uitsluitend in het buitenland het schadeverzekeringsbedrijf uitoefend, val len er ook onder Ieder die voornemens is het schadever zekeringsbedrijf te gaan uitoefenen moet zich bij de Verzekeringskamer melden. Nadat de kamer heeft vastgesteld, dat aan de eisen van de wet is voldaan, mag het bedrijf worden uitgeoefend. Een schade verzekeringsbedrijf mag geen overeenkom sten aangaan tot dekking van oorlogsscha de op onderlinge grondslag of een ander bedrijf uitoefenen, zonder een verklaring van geen bezwaar van de Verzekerings kamer. Voor bepaalde periodieke verplichtin gen van schadeverzekeringsbedrijven moet een bankdepot worden gesteld ter grootte van de contante waarde daarvan, waaruit aanspraken in geval van liquidatie of fail lissement bij voorrang worden voldaan. Als algemene minium-eis voor de vrije reserves geldt een bedrag, gelijk aan tien procent van de geboekte brutopremie ln het voorafgaande boekjaar. Dit percen tage kan voor bepaalde groepen van on dernemingen worden verhoogd. Daarnaast kan voor de vrije reserves een vast mini mum-bedrag worden voorgeschreven. In dien een onderneming niet aan deze eisen voldoet of waarschijnlijk in de toekomst niet zal voldoen, is zij verplicht hiervan kennis te geven aan de Verzekeringska mer. Elke buitenlandse onderneming, die tn Nederland werkt, zal zekerheid moeten stellen tot een vast te stellen bedrag. Te vens zal een gedeelte van de in het voor gaande jaar geboekte brutopremie moeten zijn belegd in waarden, die in Nederland aanwezig zijn. Aan de schuldeisers uit in Nederland gesloten schadeverzekerings overeenkomsten wordt een voorrechi toe gekend op de zekerheid en het depot. Wanneer een buitenlandse on8erneming niet aan bepaalde bij de wet gestelds eisen voldoet, verleent de rechtbank aan de Ver zekeringskamer machtiging tot liquidatie of overdracht aan een andere onderne ming. Overdracht door een schadeverzekerings bedrijf van verbintenissen uit overeen komsten van schadeverzekering kan s! echts geschieden bij schriftelijke overeenkomst en met schriftelijke toestemming van de Verzekeringskamer. Tenslotte zfln er een aantal overgangs bepalingen in het wetsontwerp opgenomen; zo gelden voor ondernemingen die op 1 januari 1961 in Nederland het schadever zekeringsbedrijf reeds uitoefenden, niet de minimumkapitaalelsen die worden gesteld aan nieuwe ondernemingen. Bestaande on dernemingen zijn verplicht zich binnen zes maanden na het inwerkingtreden van de wet bij de Verzekeringskamer aan te melden. Na afloop van de aanmeldings termijn mogen deze ondernemingen het schadeverzekeringsbedrijf nog gedurende één jaar zonder beperkende voorwaarden blijven voortzetten. Daarna vallen onder nemingen, die niet aan de wettelijke eisen voldoen, onder een overgangsregeling. Feijenoord: doel Pieters Graafland, Ker- kum, Veldhoen, Bak (Kreyermaat Is ge blesseerd), Kraay, Klaassens, Bergholz, Bennaers, Van der Gijp, Bouwmeester, Moulijn. Sparta: doel Van Dijk, Visser, Zaal, Verhoeven, Van Bun, Doesburg, Van Ede, De Vries, Van Miert, Daniëls, Bo6selaar. Excelsior: doel Janssen, De Hartog, Oor schot, Van de Polder, Visser Libregts, Van de Burg, Weber, Meerman, Slui. Kor- pelein DHC: doel Lagarde, Van der Velden, Fluit, Tettero, Bavelaar, Jansen, Van der Teen, Van Miert, Stallen, Van der Gijp, Van Buuren. EBOH: doel Van Kooten, Fok, Janse, Schoon, Dielissen, De Geus, Van den Heu vel, G. A. Kooten, De Visser, Detiger, Ooyen. DFC: doel Hentenaar, Van den Bosch, Punt, Bellaard, Los, Sindorf, De Jager. Van Linstee, De Visser. Van Rosmalen, Van Sluysdam. SW: doel Diest, Monster, Sigmond, Kemper, Rijke, Eykenbroek, Kuypers, Geel, Janse. De Boer, Henke. HDVS: doel Tap, Romein, Ris, Hekman, Van Kampen. Van Leeuwen, Kaak, Van Pelt, Herwig, Putters, Slavenburg. Fortuna VI.: doel Hooijmans, Baksteen, Kooiman, Malta, Jansen, Hywat, Van der Berg, Verweel, Bouman, Hagenaars, Ta- mas. Sr»; v^...-..,v; "-W!. BB t - ROTTERDAM, 27 okt. Per 1 novem ber gaat dan de nieuwe voetgangers-rege ling in. Voorrang op de zebra, tenminste Het spreekt vanzelf dat „De Voet ganger" het officiële orgaan der Neder landse Vereniging Bescherming Voetgan gers, bijna geheel gewijd is aan de nieuwe regeling. Interessant en van belang lijken ons en kele meningen in dat blad weergegeven, In de eerste plaats het artikel van mr. G. E. Langemeijer, Procureur-Generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Hij verklaart o.a. Het is dan eindelijk zo ver, dat ln wer king gaat treden de wijziging van het Wegenverkeersreglement, betreffende de plichten van het rijverkêer bij „Voetgan gersoversteekplaatsen". De verandering komt hierop neer, dat voortaan op alle voetgangersoversteek plaatsen (Zebra's en Zebra's met Knipper- bollen) het rijverkeer onbelemmerde door gang moet verlenen aan een voetganger, die zich daarop bevindt. Een ingrijpende verandering Voer de voetganger brengt zij een heel wat hechtere waarborg dan de bestaands bepalingen, die, hoe goed ook bedoeld, juist door haar streven om de beiangen subtiel af te wegen, te veel aan het oor deel van de automobilist, wielrijder, enz. overlieten. Voor het rijverkeer is aan ds andere kant het offer niet gering. Ieder een, die wel eens als fietser of chauffeur (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, 28 okt. Gisteravond zijn er in Schiedam judodemonstraties gehou den ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het sportcentrum Reinier Hulsker. De opbrengst uit de entreegelden was bestemd voor het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kankerbestrijding. Een grote verrassing voor de heer Hulsker, was het feit, dat een speciale keuzecommissie aan hem de „APJM Huls ker Bokaal" uitreikte. Dit als erkenning voor het vele werk, dat de jubilaris heeft verricht voor de Nederlandse ju doka's. Op deze judo gala-avond werden een aantal aantrekkelijke wedstrijden ver werkt. Bij de middengewichten had Dries de Lange vele mpeilijke partijen. Eerst moest hij de Gouwenaar Sommer verslaan, daar na de Westlander Van de Plas. Hij ver loor tenslotte van Van Helsdlngen uit Amersfoort op beslissing van de scheids rechter. v.; Bij de zwaargewichten had De Langa ook ingeschreven. Hamersfeld wist hij met een half punt te verslaan, maar tegen de le dan kampioen van Nederland, de Leidenaar De Wolf moest hij het onder spit delven. De Amersfoorder Van Helsdingen moest vóór hij het ere-metaal mee naar huis kon nemen, de Delftenaar H. van Leeuwen, Danens uit Gouda, Kap uit Maassluis. Heersens uit Gouda en Henk Ritmeester uit Dordrecht verslaan. Bij de zwaargewichten wist De Wolf eerst na verlenging van de stug verdedi gende Noordemeer uit het Westland te winnen, in de finale toonde hij zich op overtuigende wijze de meerdere van de allround judoka De Lange. De uitslagen van de finale partijen lui den: lichtgewicht: Linskens, Roosendaal wint van Leo de Vries, Den Haag, op be slissing scheidsrechter; middengewicht: Helsdingen, Amersfoort, wint op beslis sing scheidsrechter van D. de Lange, Den Haag; zwaargewicht: De Wolf, Leiden, wint op scheidsrechterlijke beslissing Van D. de Lange. Den Haag. Een van de halve-finalepartijen. In een file heeft stil gestaan, „weet" hoe veel tijd het kost, eer die weer in een nor maal tempo rijdt en dus zal het rijverkeer over een weg met een aantal „oversteek plaatsen", zich in de toekomst zeker ver van vlot, voortbewegen. Intussen, de nieu we regeling is na rijp beraad, getroflen en ook ik geloof, dat de „voordelen" groter zijn dan de nadelen. De voordelen van de nieuwe regeling.... Nee niet van de regeling, maar van haar „naleving"! Wat kan men hiervan ver wachten? Een woord van opwekking ten goede, is hier zeker niet overbodig. Ons politiepersoneel is te gering in aantal; vee) plaatsen, die volgens de reglementaire for matie vervuld zouden moeten zijn, blijven open bij gebrek aan aanbod van geschikte krachten. De controle op de nieuwe bepa lingen zal zich dus wel moeten beperken tot steekproeven. Dat heeft grote bezwa ren. De mens telt kwade kansen nu eenmaal te „licht" en dit vooral, wanneer de kans betrekkelijk klein is. Dit is niet het enige nadeel. Wie „bekeurd" wordt voor een feit, dat hij vele malen straffeloos heeft gepleegd (om dat er geen agent in de buurt was) voelt het aan als een kwéde bui van de politieagent, wanneer het ein delijk eens tot „proces-verbaal" komt. Dit leidt tot een zekere wrevel tegen de rechts orde en haar dienaren, die aan de eer biediging van die rechtsorde ook al weer geen goed doet. Ook zegge men niet: „als dan bij gebrek aan voldoende surveillance de kans op bekeuring een kleine blijven moet dan zullen wij dit compenseren door die kans tot een zoveel kwadere te maken. Zwaarder straffen is de oplossing!" Dit is naar mijn vaste overtuiging, „de oplossing niet"! De wrevel, waarvan ik sprak, wordt dan nog zoveel te groter. Er zal dus controle moeten zijn, zoveel als praktisch bereikbaar is, wat minder zal zijn, dan eigenlijk nodig is. Er zal gestraft moeten worden bij overtreding, zo zwaar, als het rechtsgevoel toelaat, wat niet licht voldoende zal zijn, om alle overtreding of zelfs maar gevaarlijke overtreding, uit te sluiten. De gevolgtrekking is: van de straf allqen kan het niet komen, ook een voort durende propaganda voor verantwoorde lijkheidsgevoel in het verkeer en voor het grote belang, dat met de nieuwe regeling gemoeid is, blijft nodig. Tot wie moet zich die propaganda rich ten? „Tot het rijverkeer, vooral het motor- verkeer", zal de voetganger zeggen. „In derdaad". Maar niet tot dit verkeer alleen. De nieuwe regeling betekent niet. dat de voetganger, die voor een oversteekplaats staat en wil oversteken, alleen nog maar „rechten en geen plichten" heeft. Minst genomen, blijft van kracht de belangrijke bepaling in artikel 40a van het Reglement, dat hij de oversteekplaats „niet" mag be treden, wanneer „rijdend verkeer" reeds zo dicht bij is, dat het redelijkerwijze niet meer kan stoppen. En een auto stopt nu eenmaal niet „binnen" twee meter. Laat „de voetganger" zich dit realiseren. Met dit besef, kan „zijn leven" gemoeid zijn; er is ook mee gemoeid- wat indirect ook voor het behoud van „mensenlevens" be lang heeft - dat er niet op de oversteek plaatsen een soort van zenuwenooriog tus sen automobilisten en voetgangers in de geest van „ik heb lekker voorrang", „hij is toch maar de kwetsbaarste". Mensen, die bewust dergelijke gedachten koesteren, zijn weliswaar zeldzaam, maar mensen, wier houding onderbewuste ge dachten van die strekking vermoeden doet, helaas niet. Laat de invoering van het nieuwe voorschrift een aansporing zijn tot wat ook de beste verkeersdeelnemer telkens weer nodig heeft: opnieuw overwegen van zijn verantwoordelijkheid, hernieu wing van het voornemen zichzelf onder discipline te houden. En laat men de bekeuring, die ons op een „onbewaakt ogenblik" treffen kan, zonder wrok aan vaarden als een onaangename les, die erger kwaad voor ons en onze mede mens voorkomt. De heer K, J. Muller, chef verkeers politie te Rotterdam, liet zijn licht vallen op oversteekplaatsen buiten de bebouw de kom en op 70-km.-wegen. Ook dit ar tikel zal interesse hebben. „Om met een persoonlijk oordeel te ten, die zeer betwijfelen, of wij er in beginnen, aldus de heer Muller, wij zijn nogal optimistisch over de te verwachten resultaten met de nieuwe oversteekbepalingen. Wij vertrouwen er op. dat de Nederlandse weggebruikers het samenspel zullen kunnen opbrengen, noodzakelijk, om een en ander tot een succes te maken. Er zijn ook pessimis- Nederland al „rijp" genoeg voor zijn. Het heeft thans geinig zin, om bespie gelingen te houden over de kans van sla gen. Uiteraard hoopt iedereen, dat de op timisten gelijk krijgen. Wjj meenden dit even vooraf te moe ten laten gaan aan een korte beschou wing over een onderdeel van de rege ling, waarover ook wij niet geheel ge rust zijn: de gang van zaken op over steekplaatsen buiten de bebouwde kom en op oversteekplaatsen op wegen binnen de bebouwde kom, waar een 70 km. maximum snelheid geldt. Ook uit de officiële richtlijnen van de minister van Verkeer en Waterstaat en uit ANWB memorandum no. 6 „Voet gangers-oversteekplaatsen" blijkt dui delijk, dat men zich zorgen maakt over de gevaren, die daar veel groter zijn dan elders. Men raadt aan „bijzonder voorzichtig" te zijn met het projecteren van oversteekplaatsen buiten de bebouw de kom en „grote terughoudendheid" te betrachten en bij het aanleggen daarvan op 70-km.-wegen". Zoals men weet, zullen buiten de be bouwde kommen bij qversteekplaatsen de oranje-knipperbollen moeten worden geplaatst. Bovendien raadt het memo randum aan, altijd borden van model 102 aan te brengen op 150 a 200 meter van de oversteekplaats, „zo nodig" in combi natie met gele knipperlichten. Op 70 km-wegen raadt dezelfde bron aan altijd borden van model 102 in combinatie met gele knipperlichten op 30 a 50 meter van de oversteekplaats aan te brengen. Dat is dus de technische zijde van de zaak. Nog belangrijker uiteraard is, hoe bestuurders en voetgangers er op zullen reageren. Het gaat hier, wat het rijver keer betreft, hoofdzakelijk over het snel verkeer, immers voor de langzaam rij dende bestuurders zijn de verschillen met andere wegen binnen de bebouwde kom. men lang zo groot niet. In het algemeen zal men niet mogen verwachten, dat op de wegen, waarover w« het nu hebben, minder snel zal worden gereden dan vroeger. De voetgangrer, die iets meer van verkeer en verkeersgevaren weet, zal de bijzondere situatie aanvoelen en wel een grotere veiligheidsmarge nemen, maar er zijn ook velen, vooral oudera mensen, die daar weinig kijk op heb ben. Het heeft dus alle zin. dat bestuur, ders extra oplettend zijn, wanneer men een oversteekplaats nadert op dergelijke wegen. De situatie zal in veel gevallen zó zijn, dat men niet buiten voetgangersover steekplaatsen op dergelijke wegen kan stellen. Het is echter niet verantwoord, om zich daarmee in een avontuur te storten Daarom is een prima aanduiding en ver lichting een minimum eis. Kan men de oversteekplaatsen opnemen in een „ke ten" van verkeerslichten, die een groene golf vormen, dan is er uiteraard een veel grotere veiligheid te bereiken, maar dit zal wel tot de uitzonderingen beho ren. We hopen maar, dat deze o.l. zwakste zijde van de nieuwe situatie in de praktijk zal meevallen. De heren D. Hans, comm. van politie, chef verkeerspolitie te Den Haag (Een woord van vertrouwen), ir. C. A. Kuys- ten, chef verkeersafd. ANWB („Voet gangersoversteekplaatsen"), mr. B. Th. Baron van Harinxma thoe Slooten, secr. Kon. Ned. Autom. Club („Zelfonderzoek gevraagd"), mr. dr. G. W. Sannes, voor zitter Kon. Ned. Motor Ver. (Motorrij der en voorrang"), de heer A. de Leys- ter, redacteur Maandblad „Bromfiets" ("Bromfietsers en zebra's") dr. ir. J. W. Kolkman, directeur Stichting Psych. Inst. voor de verkeersveilig)""' voorzitter afd. Rotterdam e.o. der NVBV, zij allen schreven n.a.v. de nieuwe voet gangersbepalingen, ingaande op 1 no- veber a.s. Radio, televisie en zelfs reportagewa gens in de steden zullen aan de nieuwe regeling herinneren. De reeds zo lang ver wachte bescherming voor de voetgangers op alle oversteekplaatsen is een feit gé worden. DORDRECHT, 28 okt, Vannacht om streeks 2 uur is de 41-jarige Johan P. Pouw uit de Frans Naereboutstr. 04 do delijk verongelukt doordat hij bekneld raakte tussen een vorkheftruck en een spoorwagon op het emplacement aan de Dokhaven, Het slachtoffer was werkzaam bij de melkfabriek Sterovita. De heer Pouw was gehuwd en vader van 9 kin deren. De heer Pouw was met enkele arbei ders bezig geweest met het transporte ren van verpakte melk van de fabriek naar de spoorwagon. Toen de laatste vracht gelost was, vertrokken 2 van de 4 arbeiders en de heer Pouw liep naar de deur van de wagon om deze te sluiten. Op dat moment schoot de vorkheftruck, die bij het transport gebruikt was, plot seling naar voren. 1 leiding zal 5700 ton per dag bedrag^ en in 1963 gereed zijn. Tevens zal W°5* den heeonnen met He houw van een faI' PORT BREGA, 28 okt. Libië is for meel toegetreden tot de gelederen der olie-exporterende naties, toen Koning Idris I, koning van het Verenigde Ko ninkrijk Libië, te Port Brega de afslui ter van een pijpleiding opendraaide, waarmee hij de oliestroom ontsloot naar een in de haven gelegen tanker. Deze plechtigheid werd bijgewoond door bijna duizend personen, o.w. de Li bische eerste minister Mohammed Ben Otman Seid, andere Libische regerings autoriteiten, de president van de Stan daard Oil Company (New Yersey), de heer M. J. Rathbone, andere hoge func tionarissen van Esso Standard Libya Inc. en Jersey Standard, zomede vele di plomatieke vertegenwoordigers. Alle gasten waren voor deze gelegen heid per vliegtuig of auto van Tripoli, 800 km in het westen, of Benghazi, onge veer 180 km in het noordoosten, overge komen naar Port Brega. Voor de Libërs betékende de officiële gebruikstelllng van de pijpleiding Zelten- Port Brega een mijlpaal in de tien jaar oude geschiedenis van hun natie, welke op 24 december 1951 onafhankelijk werd. Tijdens de openingsplechtigheid werd gesproken door de Libische minister voor petroleumaangelegenheden, Fuad Caba- si, die er in zijn toespraak op wees, dat de aanleg van Port Brega buitengewoon belangrijke economische perspectieven opent voor zijn jonge land. Slechts wei nige jaren na de politieke onafhankelijk heid staat Libië thans op de drempel van economische onafhankelijkheid door de ontginning van haar nationale olie voorraden. Voor Esso Standard Libya Inc. was de officiële plechtigheid, de bekroning van zeven jaar hard werken. In deze periode had de maatschappij grote bedragen uit gegeven voor de exploitatie en ontwikke ling van het olieveld Zeiten, voor de aanleg van een 16o km. lange pijpleiding naar de kust, voor de aanleg van de ha ven van Port Brega en voor andere faciliteiten die nodig waren, om de Li bische olie naar de wereldmarkten te kunnen exporteren. Te zelf der tijd wer den grote bedrage nuitgegeven ten be hoeve van het werk in andere Libische concessiegebieden van demaatschappij. De heer Rathbone bracht de Libische regering hulde voor de vaststelling van de Libische petroleumwet van 1955 waar door het particuliere bedrijfsleven werd aangemoedigd in dit land naar olie te zoeken. West-Europa, het meest nabij gelegen grote afzetgebied van Libische olie, voorziet in ongeveer 34 pet. van zijn energiebehoeften door aardolie en in min der dan tien jaar tijds zal het waarschijn lijk 45 pet. van zijn energiebehoeften met olie moeten dekken". De heer R. A. Eeds, president-directeur van Esso Standard Libya Inc. verwachtte tegen het einde van dit jaar ongeveer 860.000 ton aardolie van Port Brega le hebben verscheept. Dit betekent vanaf heden over het restant van het lopende jaar berekend een gemiddeld dagni veau van 8500 ton. Gedurende 1962 hoopt Esso Standard Libya Inc. de olieproduktie en -versche ping op een niveau van gemiddeld 18.000 ton per dag te kunnen brengen. De heer Eeds kondigde ook aan dat Esso Sirte Ine. met haar partners Libyan American Oil Company en W.R. Grace Company plannen heeft het Raguba-olieveld ook in de woestijn van Cyrenaica gelegen door middel van een pijpleiding te verb! den met de pijpleiding van Zeiten naar de kust. De capaciteit van deze nieuwe den begonnen met de bouw van een finaderij te Port Brega met een cap®* citeit van 400.000 ton per jaar. In midden van 1963 zal de Libische beho«»~ aan benzine, petroleum, dieselolie stookolie door deze raffinaderij kunne worden gedekt. HAASTRECHT 28 okt. Gister»**' gen omstreeks half tien gebeurde er ?t de Provinciale weg tussen Haastrec en Stolwijkersluis een ongeluk dat de bestuurder van de bestelwagen de T. H van Dijk, timmerman te G°uö,e ernstige gevolgen had. Ter hoogte van 0 molen van Oskam stond rechts van weg een vrachtauto met puin geparkeey Een personenauto die deze vracht* het gen van achteren naderde remde om de tegenliggende auto van de heef uc i^5uini55tuuc auw van uv nS* Van Dijk gelegenheid te geven te PiV seren. Ér kwam echter nog een vracy\„ auto achter de afremmende persone rema maar blijkbaar moest de j auto aan. Deze werd eveneens bK feur te krachtig remmen want de vrach wagen raakte in een slip met het 8eV° n dat de achterzijde van de vrachtwas® op de linkerhelft van de weg kwam lf staan. De heer van Dijk kon niet remmen en botste tegen de linkerachte* zijde van de wagen op. De heer van Dijk is in het Diacone® senhuis De Wijk" te Gouda opg®° men. De materiële schade was groot. ROTTERDAM, 28 okt. Drie sl<#£" boten van L. Smit en Co., de „Noordzc®, de „Witte Zee" en de „Steenbank", gistermiddag om even voor half uitgevaren uit de haven van Hoek Holland om assistentie te verlenen 3 de 29.440 brt. ton metende Liberia.-- tanker „Al-Malik Saud Al-Awal". jg op vijf mijl ten noordwesten van Nieuwe Waterweg lag met stuurw* chineschade. Ook de „Schouwenbah verleende assistentie. De tanker is eigendom van Garra*^t Transport Corp. in Monrovia. Zij van Londen en gaat voor een dokbj naar de werf van Wilton-Fijenooro Schiedam. Gisteravond arriveerde daar. HOEK VAN HOLLAND, 28 oktAtc' Hedenmorgen, toen de nachtboot r^cje' sterdam' van de lijndienst Hariv.fj- Hoek van Holland aan de kade jp# veerde, kwam het schip in aan met de voor de wal liggende „Spiering". De loodsboot kreeg J1' je averij; de mast werd er afgerukt e' stuurhut werd beschadigd. ROTTERDAM, 28 okt. In de Schie- haven heeft vanmorgen om tien voor negen het 7.950 brt. metende Amerikaanse vrachtschip „Mormacsun" van de Moore- Mc.Cormack Lines Inc. te San Francisco de sleepboot „Zeepaard" van W. A, van der Tak's Bergingsbedrijf n.v. overvaren. Het vaartuigje zonk vrijwel onmiddellijk. De drie opvarenden konden tjjdig over springen op de bok „Arend", eveneens van Van der Tak, die gemeerd lag aan een vrachtschip voor de kade van Pro gress. De Amerikaan, die van zee kwam, werd door sleepboten achteruit de Schiehaven ingesleept en moest afmeren tussen twee zeeschepen aan de kade van Progress. De „Mormacsun" lag juist in de havenmon ding. toen de loods merkte, dat een bok ROTTERDAM, 23 okt. Gistermid dag vertrok uit Rotterdam het m.s. „Se ven Seas" van de Europa-Canada Lijn (gemeenschappelijk eigendom van de Holland Amerika Lijn en de Kon. Rot terdamse Lloyd), onder auspiciën van de Kon. Rotterdamse Lloyd voor een speciale reis van Europa naar Nieuw Zee land en Australië. In Bremerhaven had het schip reeds 36 passagiers aan boord genomen, in Rotterdam kwamen er 85 bij en in Southampton zullen er nog 600 volgen. het vaarwater zodanig versperde, zeeschip niet langs de lichters kon V®v,te' De loods gaf toen de sleepboten gpi opdracht los te maken en volle de vooruit schoof de „Mormacsun" v,eeI;góe. haven uit. De straffe zuidwester dre ^1 de Amerikaan op de lichters langs te drukken, maar afgezien van s®"aaK aan het achterschip van de pi' aan iicx acuLciöuxiip van ue -v yi' „Gean" (schipper A. v. d. Giessen," Vreeswijk, voer de „Mormacsun" vrwep' de lichters. Het vrachtschip kon d? s„ e® boot „Zeepaard" niet meer ontwijke drukte het vaartuigje fijn tegen de „Arend". „te ROTTERDAM, 27 okt. De geffjje' Rotterdam ontving aanbiedingen t0^ei'' verstrekken van twee 4,25 pet. handse geldleningen, in totaal 14,5 miljoen. De eerste lening, groot f er een van de Rijkspostspaarbank et een looptijd van 30 jaar. De tweedej» een van 4,5 miljoen van de ,o0p' Verzekeringsbank, eveneens met een tijd van 30 jaren. be Als de raad met het voorstel to t. aangaan dezer leningen akkoord zal de opbrengst in het Algemeen^ ningfonds worden gestort en w ^pl' aangewend tot financiering van taaisuitgaven van 1961,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4