Turkse democratie bespied door radicale officieren M KETELHUIS Centrale Waalhaven radio-actief Duits schip arriveerde met brand in Merwehaven Personenauto reed op geparkeerde vrachtauto Wollen japonnen die heel wat meer waard zijn dan 2975 Kemalisme stuit op verzet van constante meerderheid DE TRIOMF VAN DE DODE MAN GURSEL is nu opperste arbiter Rijnaak brak doormidden Frans plan: Unie Europese staten Dikke mist belem mert scheepvaart Bejaard echt paai" door gas bedwelm^ Expositie R'damse vogelkwekers Batig saldo voor poliobestrijding A Opvarenden gered Geen gevaar Na „plof" rende vier man voor hun leven Noodweer bracht schepen in moeilijk heden De krant kunt U missen, geen dag Twee zwaargewonden uit autowrak gehaald NSC MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 PAGINA^ C* lemens Holzmeister is de ontwerper van het Turkse parlementsgebouw. Met de constructie ervan is in 1938 be gonnen, kort na de dood van de stichter en vader van de repu bliek, Kemal Ataturk. Het staat nu op de Anatolische hoogvlakte te Chankaya, vlak bij Ankara. Een van de bijzonderheden is, dat de zalen allerpaal betimmerd zijn met Pools eikenhout. En verder heet het gegarandeerd bestand te zijn tegen aardbevingen. Dat is waar schijnlijk meer dan men van het parlement zelf kan zeggen. Een groep van omstreeks tweehonderd officieren, die bekend staat als de „Ordu Surasi" (Raad van het Leger) volgt nauwlettend alle handelingen van de nieuwe volks vertegenwoordiging. Deze groep is van mening, dat de militaire revolutie, die op 27 mei 1960 be gon en die een eind maakte aan Generaal Kemal Gursel is op 26 oktober j.l. gekozen tot presiderlt van de Turkse Partij van Adnan Menderes en Celal Bayar, te snel is beëindigd. De „Ordu Surasi" is het vooral, die heeft aangedrongen op de terechtstelling van Menderes, Zorlu en Polatkan. Het is dezelfde organisatie, die de samenstelling van het nieuwe parlement met wantrouwen bekijkt en die gereed staat om in te grijpen. ROTTERDAM, 6 nov. Door een ongeluk in de Elektriciteits centrale aan de Waalhaven is een ketelhuis radioactief geworden. Een kleine stralingsbron, die ge bruikt wordt om de kwaliteit van lassen te kunnen controleren, is van grote hoogte naar beneden ge vallen en daarbij beschadigd. Een deel van het ketelhuis is daardoor hesmet geraakt met radio actief materiaal. Goede brandweer Vol water enO'Z 'J. LagerwaSrcU C&A heeft een grote kollektie „heel-wat-meer-waard" japonnen van wot 1-mt hotin'tiH van Ho Tionanoraticnhty republiek. Het was de eerste keer, dat hij in het openbaar in een burgercostuum net oe.vma van ae uemocrauscne verscheen Men ziet hem hier tijdens Zijn toespraak tot beide huizen van het parlement. De macht van deze „junta achter de junta" is niet te onderschatten. De chef van de luchtmachtstaf en zijn collega van de marinestaf maken er, naar ver luidt, deel van uit. De chef van de generale staf, generaal Cevdet Sunay, sympathiseert met de groep. Het merk waardige is, dat de denkbeelden van de „Ordu Surasi" wonderwel overeenstem men met die van luitenant-kolonel Tur- kesj en zjjn gevolg van dertien radicale officieren, die vorig jaar november als „verraders" en „fascisten" uit het mili taire revolutionaire comité zijn ver wijderd. Sinds de stichting van de Turkse republiek in 1923 is de grote moeilijk- iiHtHtHiiiiiitniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiHiiiii iiimimmiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiHiiHHUiiHiiiHHiitiiiiiii heid geweest, dat de hervormingen, dte Ataturk wilde invoeren, door een grote meerderheid in het volk niet werden aanvaard. Onder revolutionair-dictato riale omstandigheden kwam da.t niet tot uiting. Daarom heeft Ataturk zelf veel kunnen doen om van Turkije een Euro pese natie te maken en om de gehecht heid aan de Islam en de zeden van het oosten wat losser te maken. Maar niet zodra gaf de opvolger van Ataturk, Ismet Inönü, de parlementaire democratie vrij baan, of er kwam een oppositie naar voren, die zich of zij dat aanvankelijk wilde of niet wel móést vereenzelvigen met de reactie. Het Kemalisme was een zo pregnan te conceptie, dat geen enkele oppo sitie-partij zijde zou kunnen spinnen bij een goedaardige parafrase daarop, in zekere zin is dat de tragiek ge weest van de Democratische Partij. Zij was tegen het Kemalisme en zij steunde op de traditionele intellec tuelen, een onbekend aantal zaken lieden en voorts op de meeste Turkse boeren. De revolutie van mei 1960 was het produkt van een in Turkije geijkt sa mengaan van het leger, de intelligentsia, de jeugd en de meerderheid van de pers. Na het aanvankelijke welslagen hebben de revolutionairen verscheidene fouten gemaakt. De twist tussen dege nen, die nu eerst de sociale revolutie wilden voltooien, en hen, die het wel letjes vonden als op vrij korte termijn de „kemalistische" Republikeinse Volks partij weer aan het bewind kwam, werd ten gunste van* de laatsten beslist. De achttien maanden, dat het Comité van Nationale Eenheid onder leiding van generaal Kemal Gursel in Turkije de lakens uitdeelde, zijn gekenmerkt ge weest door een zekere steriliteit en door tal van onderlinge ruzies. Meer dan 5.000 officieren zijn gedwongen af te treden. Omstreeks 150 professoren zijn ontslagen. isschien de grootste fout van het Comité is geweest, dat het de revolutie door de rechtbank wil de laten legaliseren. De schuld van het gevallen regime moest met het Wetboek van Strafrecht in de hand worden bewezen. Maar de aanklachten, die tijdens het proces op Jassiada tegen de Democratische partij zijn gelanceerd, waren in feite ook gericht tegen de kiezers, die ooit hun stem op die partij hadden uitgebracht. Noch het proces, noch de prestaties van het Comité van Nationale Eenheid hebben de Turkse boer ervan kunnen overtuigen, dat de revolutie terecht is uitgevoerd. Voor de officieren, die meenden een patriot tische plicht te hebben vervuld, was dat een teleurstelling. Zij stapelden nieuwe fouten op de voorgaande. Nadat Turkesj en de offi cieren, die zijn extreme sociaal-revolu tionaire ideeën deelden, uit heb Comité waren verwijderd, benoemde Gursel een grondwetgevende vergadering, waarin op niet geheel regelmatige wijze talloze leden van de Republikeinse Volkspartij kwamen te zitten. Deze partij raakte zodoende in de ogen van het volk vol ledig geïdentificeerd met de junta. Toen medio september Menderes c.s. werden opgehangen, was er niets meer, wat de Volkspartij bij volledig democratische verkiezingen van een nederlaag zou kunnen redden. De verkiezingen van 15 oktober zijn volledig democratisch verlopen. De Republikeinse Volkspartij, die kort tevoren nog ruzie in eigen huis had gekregen (Ismet Inönü zag zich ge dwongen de uiterst bekwame Kasim Gulek te ontslaan als partijsecretaris), behaalde slechts 173 van de 450 zetels in de Nationale Vergadering. Op de tweede plaats kwam de Partij van de Gerechtigheid, die wordt geleid door een van de ontslagen officieren, de 64-jarige generaal Ragip Gu/nuspala. Deze partij, die duidelijker dan de an dere heeft geposeerd als de geeste lijke erfgename van de Democraten, kreeg 158 zetels. In de Senaat, die 150 zetels telt, overvleugelde zij de Repu blikeinen zelfs: 70 zetels voor de Partij van de Gerechtigheid en 36 voor de Republikeinen. Van de beide andere partijen staat de Nieuwe Turkse Partij (geleid door de oud-minister van financiën en voor malig student aan de London School of Economics Ekrem Alican) nog het minst vijandig tegenover de denkbeelden van Ataturk. Zij bezet 65 zetels in de Natio nale Vergadering en 28 in de Senaat. De reactionaire Nationale Boeren partij, geleid door Osman Bolukbashi, sluit de rij met respectievelijk 36 en 16 zetels. De verkiezingen waren in zekere zin een overwinning voor de gehan gen Menderes. Het dagblad „Dunya" schreef: „De dode man besteeg zijn witte paard en trok het land door van het ene uiteinde naar het andere". De Partij van de Gerechtigheid heeft nog een ogenblik gehoopt, dat zij haar kandidaat, prof. Ali Fuad Bashgil, voor de duur van zeven jaar president zou kunnen maken. De „Ordu Surasi" heeft echter duidelijk gemaakt, dat dat toch echt niet ging. Bashgil trok zich daar op schielijk terug. Generaal Gursel, die ook het Comité van Nationale Eenheid voorzat, is thans gekozen tot vierde president van de Turkse republiek. Als opperste arbiter bestuurt hij nu zijn land. Maar de leden van de „junta achter de junta" scheidsrechteren mee. H. J. NEUMAN ROTTERDAM, 6 noy. Met de grijper van een kraan zijn vanmorgen de 41-jarige schipper Karl Beisel uit Hirschhorn (Duitsland) en zijn knecht uit het ijskoude Waalhavenwater gehaald en netjes op de kant neergezet. Even te voren was hun schip, het 1000 ton meten de binnenschip „Joseph" pardoes midden door gebroken. De schippersvrouw kon met haar beide dochters (6 jaar en zes maanden) tijdig van het achterschip overstappen op een ernaast liggend schip. Het ongeval gebeurde om tien voor acht vanmorgen aan de loswal van Frans Swarttouw, waar de „Joseph" geladen werd met titaanerts. Het schip brak en zonk, toen reeds 700 ton geladen was. Vermoedelijk is een onjuiste verdeling van de lading er de oorzaak van dat het vaartuig zonk. PARIJS, 6 nov. (AFP, DPA, ANP) De Franse vertegenwoordiger in de ambtelijke politieke commissie van de zes landen van de Europese gemeen schappen heeft, naar te Parijs is ver nomen, op 19 oktober een ontwerpver. drag ingediend voor de vorming van een unie van Europese staten. De commissie is, zoals bekend, na de eerste topconfe rentie van de regeringsleiders van de Zes in februari te Parijs ingesteld. Op de tweede topconferentie in juli in Bonn kreeg de commissie opdracht voorstel len te doen over de middelen die de weg moeten effenen „om zo spoedig mogelijk de unie van volkeren een sta tutair karakter te geven". Volgens het ontwerpverdrag zal deze unie gebaseerd zijn op de eerbied voor de persoonlijkheid van de volkeren en dc lid-staten en de gelijkheid van rechten en verplichtingen. De bond is onontbindbaar. Als doelen van de unie worden genoemd: een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek in kwes ties van gemeenschappelijk belang, nauwe samenwerking op het gebied van wetenschap en cultuur, de ver dediging van de mensenrechten, fun damentele vrijheden en de democra tie en vergroting van de veiligheid van de lid-staten tegen elke aanval door het vaststellen van een gemeen schappelijke defensiepolitiek. De landen zijn verplicht geen initiatief óf besluit te nemen dat leidt tot ver hindering of vertraging van de verwer kelijking van de doelen yan de unie. In het ontwerpverdrag worden de vol gende organen van de unie genoemd: een raad van ministers, het Europese Parlement en als voorzetting van da ambtelijke commissie de Europese Politieke Commissie. De bijeenkomst van het nieuwe Turkse parlement in de schepping van de Oosten rijkse architect Clemens Holzmeister betekende het formele einde van de militair- revolutionaire dictatuur. ROTTERDAM, 6 nov. Een dikke mist heëït vanmorgen het zeevaartverkeer op Rotterdam vrij ernstig vertraagd. Op de Nieuwe Waterweg was er niet meer dan 80 tot 100 meter zicht, hetgeen betekende dat de tankers in leder geval buitengaats moesten blijven. Maar ook de andere schepen namen geen risico's: van achf tot dlf Uur giagen er slechts vier schepen naar zee en kwa men er maar zes binnen, alle van geringe tonnage. Het is overigens een normaal verschijnsel dat op maandagmorgen wei nig op de Waterweg wordt gevaren. Ook op de Noordzee was er op ver scheidene plaatsen weinig zicht. Verschei dene schepen gingen voor anker. Voor Hoek van Holland lagen er vanmorgen vijf. De mist hing in het gehele kustgebied. Antwerpen, Terneuzen, IJmuiden en de Duitse Noordzeehavens waren eveneens moeilijk te bereiken. Bij Hamburg en Bremen, was er maar 30 lot 50 meter Vrijdagmiddag jl. is dit gebeurd maar eerst nu maakt de gemeente dit onge val bekend. De werkzaamheden wer den aan de Waalhaven uitgevoerd bij het monteren van een derde ketel. Bij metingen is gebleken, dat de kracht van de straling gering was. De arbeids inspectie, de G.G.D., de Keuringdienst van Waren en de Pharmaceutische hoofdinspectie werden door het G.E.B. gewaarschuwd. Gevaar voor omgeving en personen acht men uitgesloten. De vier instanties geven nog leiding bij het onderzoek naar eventueel besmette kleding van mensen die in de buurt werkten. Tevens houden zij toezicht op het onismettingswerk. „In ieder geval is een nog aanwezige straling zo gering, dat geen gevaar voor de betrokkenen te vrezen is", zo deelt de gemeente mede. Een deel van het ketelhuis is reeds vrijgegeven en de werkzaamheden zijn weer hervat. ROTTERDAM, 4 nov. Vanmorgen omstreeks kwart voor 12 kwam in de Merwehaven het Duitse m.s. „Nabstein" (3660 b.r.t.) yan de Norddeutsche Lloyd Bremen bij „Kortevaart" voor de wal, terwijl in ruim 2 een hardnekkige la- dingbrand woedde. Het schip, komende van Midden-Amerika. had katoen en Ijjnzaadmeel aan boord. Reeds op vrijdag 27 oktober werd de brand in ruim 2 ontdekt Het schip bevond zich toen midden op de Atlanti sche Oceaan en de gezagvoerder, de 48- jarige kapitein G. Warnken uit Emme rich, besloot, na contact met de rederij af te wijken van het vaarschema op hetwelk Antwerpen als eerste haven, stond. Men zou terstond doorvaren naar Rotterdam waarvoor delading was be stemd en waar de brandweer-accommoda tie zo goed was zoals de kapitein ons zeide. Het is een knap staaltje van stuur manskunst geweest zaterdagmorgen de „Nabstein" bij windkracht 9 (noord west, de kwade hoek), in alle vroegte zonder loodshulp als eerste schip' bin nen de pieren van Hoek van Holland te brengen. In Rotterdam stond de brandweer klaar met gereedschapswagen 6 en blus- eenheid 432. Bij de eerste werkzaamhe- den werd het gebruik van persluchtmas- i kers niet nodig geacht. Onderweg had de kapitein al heel wat lading uit ruim 2, waar de brandhaard zich bevond, doen overbrengen naar de ruimen 1 en 3, een karwei dat te moeilijker was, omdat de wind met een kracht van 6 tot 7 blies. De brandweer hielp bij de lossing van '~i ton balen katoen. Hoofbrandmeester Jac. v. d. Spek achtte meer hulp no-1 3 en kwart voor 5 arriveerden de blus- boot 12, een Ahrend Foxspuit van de Westzeedijk en bluseenheid 431. Een uur tje later verscheen nog een Ahrend Fox spuit van de Zaagmolenkade en de vlie- gende patrouille. Vier van persluchtmaskers voorziene brandweerlieden verwijderden het zeil van 't tussenruim en zij waren juist bezig met het weghalen van dekplanken toen met een plof het vuur de plotselinge I luchttoevoer „begroette". De vier man i renden hals-over-kop weg; het ging er levensgevaarlijk worden. Dek en ruim 3i begonnen warm te worden. Twee man j van de vliegende patrouille poogden nu met schuim het vuur binnen de perken te houden, maar ook voor hen bleek het onbegonnen werk. In overleg met de kapitein werd beslo ten, het volgeladen ruim 2 geheel onder water te zetten; 600 ton werd er in ge- ROTTERDAM, 6 nov. Noodweer heeft zaterdag op de Noordzee verschei dene schepen in moeilijkheden gebracht. De Poolse treiler „Curius" maakte zoveel water, dat de machinekamer volliep en het schip door een andere treiler op sleep touw moest worden genomen. Vrijwel alle lijndiensten bleven in Rotterdam: er voe ren maar enkele schepen binnen, o.a. de Maasdam en de Rijndam. Later op de dag konden de loodsdiensten worden her vat en werd het scheepvaartverkeer weer normaal. pompt en het schip begon naar bakboord over te hellen. Na twee uren was het karwei achter de rug en kon men de nacht ingegaan met twee brandweerman nen als bewakers. Zondagmorgen om 3 uur begon men met de lossing van de lading en met het leegpompen van het schip. De „Nabstein" is een mooi schip en de kapitein is er trots op. „Jammer van die vracht", zei hij. „We waren het vol- beladen en dat betekent wat, als het sei zoen afgelopen is. De kunst is, bij een brand als deze. de temperatuur naar be neden te houden door een luchtdichte af dekking. Ik had ze van meer dan veertig graden, tot ruim twintig graden doen da len". ROTTERDAM, 6 nov. !n beH„a!iarl?e toestand zijn zondagmorgen de C. de Bruijn en zijn 79-jarige e°\baTin» M. de Bruijn-Roggevecn uit de ca. jjei Becrsmansstraat op Delfshaven be- Dijkzigtziekenhuis opgenomen. be- jaarde echtpaar werd zondagmors „taaud dwclmd door gas, dat uit een ,?^ebeeft &e comfoor stroomde. Vermoedelijk n jjjeii heer De Bruijn des morgens water opzetten, maar heeft hij vergeten aan te steken. VLAARDINGEN, 6 nov. Een ern stig auto-ongeval vond in de vroege uren van zondag 5 nov. op de Floris Ve laan ter hoogte van pand nr. 40 plaats. Omstreeks 3.15 uur reed de 19- jarige F. J. v. T. met zijn 18-jarige verloofde mej. O. de G. uit 's-Graven- hage in een personenauto over de Floris Ve laan richting Billitonlaan. Door onbekende oorzaak is de perso nenauto met grote snelheid tegen de achterzijde van de aldaar geparkeerd staande vrachtauto gereden. De 'gevol- Dit bleef er over van de VerSj fflaiti' na de botsing met de geparkeerd si"" vrachtauto. gen waren hevig. Mej. de G. be zwaar gewond uit de wrakstukken 1'ij, haald terwijl ook de bestuurder pj- gewond was. Beiden zijn naar he fSr' gemeen Ziekenhuis in Vlaarding01' voerd. 0d- De toestand van mej. de G. vva= jjep dagavond nog zorgwekkend. ZO m brak oe' een schedelbasisfractuur op, 'ehdis polsen en kreeg inwehdige kwe etsUi'1 «9- ;cl< De heer Van T. kreeg een hersen5^^» ding en een hoofdwonde. De bes der van de auto rook naar alcohol- ROTTERDAM, 6 nov. De jaarlijkse tentoonstelling, georganiseerd door de „Rotterdamse Vogclkwekers" van de Ne derlandse Algemene Bond van kanarie teelt en vogelbescherming, zal dit keer een bijzonder karakter dragen. Het batig saldo van de expositie, die in januari in Gebouw Courzand wordt gehouden, zal geheel ten goede komen aan de polio bestrijding. Het wedstrijdelement in de tentoonstel ling blijft behouden. Vogelkwekers uit het gehele land zullen vogels inzenden, die worden gekeurd op zang. kleur of af komst. Men verwacht een aantal van twee a drieduizend inzendingen. Er worden zo wel plaatselijke als gewestelijke wedstrij den gehouden. De Nederlandse kampioe nen zullen prijken op de expositie, die op vrijdagavond 12 januari wordt ge opend en op 14 januari wordt gesloten. Naar alle waarschijnlijkheid zal mr. J. Klaasesz. commissaris van dé Koningin in Zuid-Holland, die officiële opening ver richten. Het erecomité staat onder zijn voorzitterschap en bestaat voorts uit tal van vooraanstaande Rotterdammers. De eigenaar van het gebouw Courzand stelde zijn gebouw, dat bijzonder geschikt is voor het houden van een dergelijke ex positie, belangeloos beschikbaar, hetgeen meteen al een aanzienlijke winst voor het doel. de poliobestrijding betekent. De entree voor de expositie bedraagt een gulden. Voor hen, die nog een extra bijdrage willen geven voor de poliobe strijding, volgt Jiier het gironummer van de „Rotterdamse Vogelkwekers"! 24.44.37, ten name vap de penningmeester, de hee» U ziet hier drie voorbeelden: Asymmetrische geklede japon, groen, royal, rood, 42-48 Jeugdige wollen ruiten deux-pièces met tricotcol. 38-44 Doorknoopmodel, moderne streep, leren knopen. 42-50 -»'■* r' f a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 12