Kap itein Noord-Holla55 wet van 1939 veroordeeld Schip niet bevaarbaar door Indonesiërs? Drama in Baam opgehelderd JONGEN DOOR DRIE VRIENDEN VERMOORD Hij wist te veel van de door hen gepleegde diefstallen PAUSKRONING HERDACHT IN DIPLOMATIEKE KRING Nieuive vierstemmige mis van Marius Monnikendam HONGAARSE OPSTAND IN ONS LAND HERDACHT Minister Klompé: Dank aan Nederlandse bevolking 1 Nieuwe D-G D Rijkswaterstaat TWEE MAANDEN CEL IN DJAKARTA Met stuurman weer thuis Slachtoffers van kolendamp Koningin uit Engeland terug Twee van de drie gearresteerden hebben bekend De brief van prof. Duynstee SILVERMATCH SILVERMATCH GAS Stilte op Dam ma Polio-epidemie in Nyassaland t pagina Boerderij uitgebrand L Memisa zendt vaccin Nederlandse missio narissen in nood Paus leest boek over pater Titus Brands^13 Ir. J. van de Kerk V B MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 november Oene Edelenbosch, de kapitein van de „Noord-Holland", zei het met een ondeugende glimlach op de lippen. „We zijn in Indonesië veroordeeld op een wet die dateert uit 1939, de tijd van het voorma lige Nederlands-Indië". Van deze wet, die dus door Nederlanders is gemaakt, zei de blonde zesen- dertigjarige gezagvoerder dat zij waarschijnlijk was gericht tegen smokkelschepen. In de bepaling stond tenminste, dat elk schip, zonder toestemming aangetroffen binnen de territoriale wateren van Nederlands-Indië, in beslag kon worden genomen. De Indonesiërs hebben naar het schijnt deze wet zonder meer overgenomen en nu ran toepassing gebracht op de [Jmuidense zeesleper. Aldus bleek .lit het relaas van de kapitein en rijn drie jaar oudere stuurman 'vViebe H. Meijer, die zaterdagmid- 3ag per vliegtuig op Schiphol arri veerden. Zij zijn door de Indone- rische autoriteiten in vrijheid ge steld, nadat zij hun straf van twee naanden gevangenis hadden uit gezeten. Ook Loebis een SILVEr^MjyïCH Kleine vlag «*r toornen padvinder HARDERWIJK, 6 nov. De jeugdi ge mevr. Haklander en haar acht maan den oude baby zijn in een zomerhuisje van het vakantieoord „Het Verscholen Dorp" overleden aan de gevolgen van een kolendampvergiftiging. De heer Haklander is in zeer ernstige toestand in het Boerhaaveziekenhuis opgenomen. Het echtpaar en Hun baby woonden tijdelijk in een zomerhuisje, omdat de bouw van een eigen woning nog niet ge reed was. Toen zondagmorgen geen te ken van leven in het huisje te bespeu ren was en een vreemde lucht werd waargenomen, drongen omwonenden binnen en troffen moeder en kind dood, de vader in zeer ernstige toestand aan. HEESCH, 6 nov. Zaterdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de boerderij van de heer H. van Veghel in Vinkei. Toen de brandweer arriveerde stonden woon huis en schuur reeds in lichterlaaie. Zowel de boerderij als de schuur zijn geheel uitgebrand; het vee kon worden gered. Door de brand is het gezin, be staande uit zeven personen, dakloos ge worden. De oorzaak van de brand is tot nu toe onbekend. Hiernaast kapitein Oene Edelenbosch (links) en stuurman Wiebe Meijer (mid- i den) tijdens de persconferentie. Rechts de heer A. Wijsmuller. Hieronder: de gelukkige kapitein sluit zijn zoontje in de armen. (Advertentie) DEN HAAG, 6 nov. Zaterdagavond zijn de koningin en prinses Marijke met bet regeringsvliegtuig uit Engeland in ons land teruggekeerd. Ha* toestel is geland op Soesterberg. De koningin en de prinses hebben een particulier bezoek aan Engeland gebracht. T>e eerste woorden op vaderlandse bodem wisselden zij in alle geheimzin nigheid met de heren John en Arthur Wijsmuller, de directeuren van hun re derij, in een speciaal daarvoor vrijge maakt kamertje op Schiphol. Daarna waren zijn wel bereid onze vragen te beantwoorden. En deze hadden natuur lijk betrekking op hun visie van het ge beurde in september, toen de „Noord- Holland" op volle kracht koers zette naar de Riouw Archipel om daar een Griekse tanker hulp te bieden. Deze verkeerde in nood. De „Noord-Holland" werd toen door de Indonesische marine aangehouden en opgebracht. De kapi tein sprak in dit verband van misver standen over de territoriale wateren, waarbij de verkeerde inlichtingen van de Lloyds' agent in Singapore een rol zouden hebben gespeeld. Op het „of hij dan dacht dat dit voor de verzekering nog bepaalde gevolgen kon hebben", bleef hij het antwoord schuldig. Oene Edelenbosch, die de hem aangeboden jonge klare met een forse teug door het keelgat loodste, vertelde dat hij en de stuurman in hun straf van twee maan den hadden berust. Tegen het in beslag nemen van de „Noord-Holland" hadden zij beroep aangetekend, maar dit ver zoek werd niet ontvankelijk verklaard; de Indonesische autoriteiten weigerden het op juridische gronden, In het pro ces dat in het Indonesisch wérd ge voerd, had de rechter zelf steeds voor de vertaling in het Nederlands gezorgd. klusjes voor hen opknapten," zoals was sen en schoenenpoetsen. Ze konden ta feltennissen en volleyballen met de an dere gevangenen, waarvan de meesten militairen waren. Onder hen bevond zich echter ook de journalist Mochtar Loe bis. die al sinds jaar en daf boet voor zijn houding tegen Soe-karno. Overigens meende de kapitein, dat ook Loebis pro fijt zal trekken van de algemene am nestie, die op 19 november ter gelegen heid van de Heldendag in Indonesië* wordt afgekondigd. De kapitein en zijn eerste officier, die in goede conditie leken, hadden voor hun vertrek nog spullen Van de „Noord- Holland" mogen halen, zoals kleding en sektanten. De kluis, waarin behalve de scheepspapieren ook de verzegelde NAVO-instructies zitten, die ieder schip uit een land dat bij de NAVO is aan gesloten meekrijgt, mochten zij niet openmaken. „II; denk, dat ze daar nu wel onderhand de brander op hebben ge zet", sprak de kapitein. De ontsnap pingspoging van een paar van zijn man nen noemde hij een mooie stunt, die echter naar zijn mening niet nodig was geweest. Nadat ze buiten zijn medewe ten om vertrokken waren en de eigen mensen hem op de vlucht wezen, heeft hij ze zelf aan de Indonesiërs bekend gemaakt. Deze hebben hem toen heel verbaasd aangekeken en gevraagd of de mannen soms naar Singapore waren om te „passagieren" en of hij dacht of ze daarna nog terug zouden komen. Tij dens het voorarrest in een kamp bij Buitenzorg en later in de gevangenis hadden, de stuurman en hy van versehil- Van de twee maanden gevangenis straf brachten dj kapitein en de stuur man achtendertig dagen door in een echte cel, die overigehs van 's morgens vijf tot 's avonds tien open was, zodat zij rustig over de binnenplaats konden rondwandelen. Ze hadden aan dit ver blijf hier geen al te slechte herinnerin gen. Er waren jongetjes die allerlei BAARN, 6 nov. Er is voor een zeer belangrijk deel opheldering geko men in de vondst van het op 27 oktober in een oude regenput aan de Javalaan alhier ontdekte stoffelijk overschot van iie zestienjarige Theo Mastwijk uit Soest, die sinds juli I860 werd vermist. In verband met deze ontdekking heeft de politie, zoals wij zaterdag reeds in een deel van onze oplage berichtten, een drietal schoolvrienden van de omgeko men jongeman gearresteerd, verdacht van moord op het slachtoffer. Het zijn twea broers, respectievelijk achttien en zeventien jaar oud en heiden afkomstig uit Baarn, en een achttienjarige jonge man eveneens te Baarn woonachtig, op het ogenblik van zijn aanhouding als ver tegenwoordiger van een zaak In huis houdelijke artikelen, reizend in Limburg. De oudste van de twee broers is gearresteerd op zijn studentenkamer te Amsterdam, dé jongere bij een .Haagse familie, waar hij logeerde. De jongste broer en de vertegenwoordi ger hebben bekend. Theo Mastwijk van het leven te hebben beroofd, de oudste van de broers (nog) niet. Het is tot dusver nog niet duidelijk hoe en onder welke omstandigheden het drama zich heeft afgespeeld. Maar als zeer waarschijnlijk kan men aannemen, dat het drietal de jongeman heeft ver moord, omdat hij te veel van hun ge dragingen afwist. Theo Mastwijk was in juli van het vorig jaar op het politiebu reau te Baarn ontboden in verband met énige kleine diefstallen, door hem en zijn vrienden in Baarn gepleegd. Zeer kort daarna was de jongen 'erdwenen. Zijn kameraden moeten hem hebben gelokt naar de tuin van de zeer grote ouderlijke woning van de twee broers aan de Javalaan, waar zij hem om het leven hebben gebracht en zijn stoffelijk overschot in een oude waterput gewor pen. Over het lichaam wierpen zij een hoeveelheid ongebluste kalk; zij bedek ten het geheel mt een laag tuinaarde. De vermoorde jongeman bevond zich kort voor de moord in de ouderlijke woning van de twee broers, waar hij was ondergedoken zonder dat de overi ge gezinsleden de ouders en vier kinderen daarvan op de hoogte wa ren. Naar wij nog vernemen is de iden tificatie van het skelet vooral toe te schrijven aan het feit, dat bet slacht offer op de dag van zijn verhoor een nogal opzichtig getekend overhemd droeg, dat ook op het gevonden stof felijk overschot werd aangetroffen, Zoals bekend dacht men aanvankelijk dat de stoffelijke resten uit de bezet tingstijd dateerden, gezien de verre gaande staat van ontbinding waarin z:_ verkeerden. AMSTERDAM, 6 nov. De Volks krant komt vandaag terug op haar publikatie van de brief, die prof. mr. F. J. F. M. Duynstee op 15 juni j.l. aan president Soekarno heeft geschreven. Het blad ontkent, dat een kopie van deze brief door de regering zou zijn uitgereikt. Zeker is dat niet gebeurd door de minister van buitenlandse za ken, toen hii vrijdag „enkele hoofd redacteuren en een paar bekende poli tieke commentatoren op theevisite te zijnen huize aan het Plein 1813 ontvan gen heeft". Het blad verlangt, dat prof. Duynstee meedeelt aan wie hij, behalve de minister-president, nog meer een fotokopie of afschrift van zijn brief ter inzage heeft gegeven en/of overhandigd Naar aanleiding hiervan deelt prof. Duynstee mee, dat hij nooit meer dan twee kopieën van de brief heeft doen vervaardigen en dat hij er één van heeft behouden en één naar de minister president heeft gezonden. Als De Volks krant hem vraagt, waarom hij zelf kopieën verspreidt, antwoordt hij: Laat De Volkskrant eerst eens vertellen, hoe zü aan een kop» is gekomen. lende Indonesiërs allerlei pro-Nederland se opmerkingen gehoord. Wel werd er daarbij steeds op gewezen, dat West- Irian aan Indonesië moest worden af gestaan. Intussen ligt in de haven van Tandjong Priok nog altijd de „Noord-Holland". In de mast klappert een oude loodsvlag, doch de naam van het schip is verwij derd. De kapitein beschouwde de inbe slagneming van dit "fraaie diesel-elek trische schip als definitief. Een der heren Wijsmuller voegde er echter haas tig aan toe, dat hij pogingen in het werk zal blijven stellen om zijn schip terug to krijgen. De „Noord-Holland" die na de oorlog bij de Wijsmullervloot kwam, na dat zij als war-surplus" van de Ame rikanen was overgenomen, is niet een voudig te bedienen. Ofschoon de kapi tein en de stuurman er geen oordeel over willen vellen namen enkele deskun digen aan, dat de Indonesiërs technisch niet vaardig genoeg zuilen zijn om met dit nautisch trekpaard in zee te gaan. (Advertentie) de gasaansteker voor Uw leven één druk met Uw duim en U heeft vuur; U heeft altijd vuur, want. Iaat U nooit in de steek onbeperkte garantie onfeilbaar automatisch 3 verwisselbare onderdelen maandenlang vuur uit één gastank sierlijke modellen vanaf f 16,50 en.. met een SILVER^TCH fieefl 11 nooit meer reparatiekosten, leder evenluee! door een fabrleks- fout defect onderdeel is gratis overal ter wereld Inwisselbaar terwijl U er op wacht. DEN HAAG, 6 nov. Met grote luister is gistermorgen in de parochie kerk van St. Jacobus do tachtigste verjaardag van de paus gevierd met een pontificale Hoogmis, opgedragen door kardinaal Alfrink. Acht Neder landse bisschoppen, vele prelaten en abten, prof. dr. J. E. do Quay en an dere regeringsfunctionarissen en een groot deel van het corps diplomatique woonden de H. Mis bij. Mgr. Beltrami, pauselijk internuntius, belichtte in een toespraak de figuur van de jarige paus. Het parochiële zangkoor voerde voor de eerste keer een nieuwe vierstemmi ge mis van Marius Monnikendam uit. Marius Monnikendam heeft zijn Mis- sa Sollemnissima geschreven voop ge mengd koor en orgel alsmede trompet ten en trombones. De laatsten zijn ad libitum; het orgel is voldoende. Wat de begeleiding betreft; die kan naar eeuwenoud-e muziekpraktijk eigenlijk geheel aan de omstandigheden aange past worden; slechts het orgel is voor- UTRECHT, 6 nov. Ter herdenking van de Hongaarse opstand vijf jaar ge leden, zijn gisteren ongeveer 1500 in ons land vertoevende Hongaren bijeen gekomen in een van de Jaarbeurshal len, dezelfde plaats waar drieduizend vluchtelingen destijds liefderijk zijn ont vangen en een gastvrij onthaal vonden. „Het Nederlandse volk heeft ons op onnavolgbare wijze met liefde en hulp vaardigheid ontvangen", zo getuigde ir. J. Halaszi, eerste secretaris van de Hongaarse Federatie in Nederland, in het begroetingswoord tot zijn landgeno ten. „Onze materiële zorgen zijn in het algemeen niet groter dan die der Neder landers; ook wjj delen in de stijgende welvaart." De koningin had een telegram ge zonden, waarin zij haar gevoelens van meeleven met de Hongaarse vluchtelin gen nogmaals bevestigde. Een daverend applaus tijdens de offi ciële herdenkingsbijeenkomst, waarin minister dr. M. Klompé en de voorzit ter van de Stichting Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp, prof. dr. C. L. Pa- tijn, spraken, vertolkte de dank van de ontheemde Hongaren, die met een woord van de heer I. Tarnóczy, voor zitter van de Hongaarse Federatie werd geaccentueerd. Met veel aandacht werd geluisterd naar een concert van een philharmo- nisch orkest onder eiding van de vluch teling Peter Eros, assistent-dirigent van het Concertgebouw-orkest. Diepe indruk maakte ook de zang van het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van dr. M. Antonowytsch. Het koor eindigde met een moedgevend Oekraïns bevrijdingslied, waarin de Hongaren hun lotsverbondenheid met dat andere volk konden beluisteren. „Ook eens zal in het Oosten de zon der bevrijding weer schijnen." Minister Klompé zei zich aan te sluiten bij de woorden van dank, uit gesproken door de heer Tarnóczy, aan het adres van het Nederlandse volk voor de gezamenlijke krachtsin spanning, die vijf jaar geleden ge leverd werd om de uitgeweken Hon garen te ontvangen. „Wij waren dank baar" aldus de bewindsvrouwe „dat wij dit konden doen, want wij waren vrij en het was voor ons veel eenvoudiger hulp te geven dan voor de Hongaren om die te ontvangen." Er zijn in onze samenleving zo vervolgde minister Klompé vele góed- willen-." t Nederlanders, die in het per soonlijke vlak en organisatorisch hun best doen om de Hongaren hier zich te doen thuisvoeien. Naar haar mening worden deze groepen echter niet vol doende ondersteund door het gewone menselijke contact op het werk, Ir. de vrjje tijd en in de buurt. Misschien aldus de minister zjjn we er niet altijd van doordrongen, dat onze gasten andere gewoopten hebben en soms ont staat de indruk, dat we een beetje verblind zijn door eigen welvaart. Het ia een van de grote opgaven van de wereld, dat de mensen in harnionie met elkaar leven. Wanneer wij ons daar voor inspannen, tortèn wij wat ons de vrijheid waard is. waarvoor de Honga ren zulke grote offers hebben gebracht. Het komt er daarbij ;op aan de waardig heid van de mens in deze verwarde wereld zo hoog mogelijk te houden. Prof. Patijn zei, dat wij dé Hongaarse vluchtelingen misschien nader staan dan zij denken. „Ook wij voelen ons in de huidige wereld niet thuis en ver langen naar een wereld, waarin de mensen elkaar meer tegemoet treden." AMSTERDAM In een stijlvolle plechtigheid is zaterdag ook in Amster dam de Hongaarse opstand van 1950 herdacht. Gedurende enkele minuten viel het verkeer op de Dam stil toen bij het Nationual Monument door Hon gaarse en Nederlandse organisaties kransen en bloemstukken 'verden ge legd. Eerbiedig keken duizenden Am sterdammers naar de kleine rood-wit- groene vlag met een diagonale zwarte 3treep, die door een vlaggewacht van oud-leden van de voormalige binnen landse strijdkrachten van het paleis naar het monument werd gedragen. Die kleine ag, destijds door gevluchte Hon garen aan koningin Juliana geschonken, symboliseerde de vrijheidsstrijd van het Hongaarse volk. Tijdens een aan de -plechtigheid voor afgaande bijéénkomst in Krasnapolsky, had de heer I. Tarnóczy, voorzitter van het Hongaars-Nederlandse comité „vflf jaar later" gezegd dat het toen malige verzet niet tevergeefs was ge weest. „De moed en de onverschrok kenheid van de Hongaren hebben des tijds de wereld wakker geschud." Staatsraad, dr. W. Drees, herdacht in een toespraak de vrijheidsstrijd en de slachtoffers. Dr. Drees zei onder meer, dat de zelfstandigheid en de vrij heid op de duur zullen herrijzen. „De tyrannie kan niet duurzaam zijn, al kan zij wel lang duren." Aan deze bijeenkomst werd medewer king verleend door het koor „Col'e- gium Musicum Amstelodamensae", on der leiding van Toon Vranken, terwijl de heer J. Darazsdy, voorzitter van de Hungaria-club in Amsterdam een verzetsgedicht declameerde. RHr Een Hongaar geflankeerd door een voor het Nationaal geschreven. Op 26 november gaat het werk in de kathedraal te Amiens met begeleiding door een volledig orkest. Het is denkbaar, dat de componist daar een meer uitvoerige partij voor géschreven heeft, maar in feite lijkt mij de begeleiding door orgel en koperbla zers de meest ideale. Zij is sober en indringend imposant. Ook de muzikale taal, die Monnikendam spreekt, is ge richt op indrukwekkendheid in sobere zin. Zy is pregnant en bondig, omdat zj) in vocatief is; bezwerende aanroepln- gen, die zich opwerken tot vervoering. Iet is daarbij natuurlijk om het even of deze vervoering zich uit in dyna mische hoogtepunten dan wel in een dynamische anti-climax. De expressie kan daarom even extatisch zijn, en het extatische is een karaktertrek van de componist Monnikendam. De algemene architectonische opzet heeft zich bij hem in de loop der jaren wel vastgezet. Hij bevestigt zijn aan loop door ze te herhalen, met varian ten uiteraard maar toch altijd in soort gelijke omhoog strevende sprongen. Zijn factuur dient hem daarbij als een zeker voertuig: de kleine toonschreden, het met korte rukken heen en weer bewegende ritme, de terrasvormige stijgingen, de ostinati en de sequenzen het bewogen spreekgezang, verdich ting van stemmenverdichting van mou vement ,de triomfantelijke uitroep of de korte, in stille ontroering neerzinkende fraze. Het orgel omspeelt dit in heldere registratie, het koper schrijdt in die be wegingen binnen het verwijdt de di mensies. Het is alles gericht op de wer king van klank in hoge 'ruimten, die het oor doet opluisteren en het hart wil op trekken, meer misschien dan het het soulaas van de verinnigde contemplatie ROTTERDAM, 6 nov. Glsternto^ gen in alle vroegte is dr. Mindcrop de Memisa naar Leiden gereisd onlr0f. in ijs verpakt polio-vaccin van P; .j Vertinde in ontvangst te nemen- daarmee terstond naar1 Schiphol do get-eisd, vanwaar het per vliegtuig ,!®js Nyassaland moest worden gebracht. reactie op een noodkreet, die narn" zestig Nederlandse missionarissen ,g Nyassaland zaterdag aan de Meinis» overgebracht. Een broeder is reeds e» de gevreesde kinderverlamming °v leden; een missionaris verkeert n°Grj. levensgevaar, tezamen met twee A" kanen. De hulpverlening was een Pr°WacrJi daar het in ons land gebruikte seru* slechts na maanden werkt, terwijl n andere, het zgn. Sabinvaccin in ons 13", nog niet te krijgen is. Wel was beken dat prof. Verlinde in Leiden bezig met proeven met het Sabinvaccin. was onmiddellijk bereid een hoeveelne van zijn voorraad af te staan. Het tra"s port moet in ijs geschieden en hinne korte tijd Voltooid zijn, daar het va niet lang houdbaar is. Het zal nu w°enig dag, na vier maal overladen, op plaats van bestemming aankomen. ROME, 6 nov. Langzaam 111 a zeker vorderen te Rome de voorbere' dingen voor het proces ter zaligverK1 rtng van pater Titus Brandsma. Intussen biykt, dat de paus zich D» zonder voor Titus Brandsma is SaA interesseren. Hy heeft n.l. het boek handen gekregpn, dat mgr. Vallaim. de nieuwe perschef voor het Oecumc nisch Concilie, over prof. Brandsm heeft geschreven. Het is een Italiaans uitgave, verschenen by Ancora te laan en vertelt in ongeveer 250 bi£v zyden het leven, de gevangenis en dood van Titus. De paus heeft nog geen maand gei den dit boek gelezen. „Ik heb het boe over uw landgenoot op myn nachtkast) liggfen, zei hy tegen een Nederlann missiebisschop, die door hem in audie tie was ontvangen. Do paus verze»® de de bisschop, dat hy er iedere in las. Tegen de schryver, mgr. v,ie lainc zei hy: „Zo bent u de man, a me de hele nacht heeft wakker houden." (Advertentie) TELEFOONt 010-1359X0. 01896 ve bezinning te geven, maar daarvoor lS het dan ook plotseling en hevig. deze Men vindt in cie bladzijden van g. Mis vele voorbeelden van deze "ezlat ring in klank en aangezien zij naar p k bedoeling zeer groots en wyds kb" lijkt zü zeer typerend voor Monnik1- dams werkwüze, Jos Vranken leidde forse en viriele uitvoering door het f" r rochiëie zangkoor en het jongenski Laus Infantium met Jan Schmitz a s het orgel. Van laatstgenoemde .iG, het vierstemmige Sacerdos et Pont'1 e terwyi de wisselende gezangen uk,-o- Mis op de verjaardag van de PaUS je ning styivol werden uitgevoerd door seliola van het Warmondse f'ie0'é!y. cum onder leiding van de zee,r „Pt- heer P. Bottelier. Aan de muzikale s zorging van deze luisterrijke Mis waarlijk geen moeite gespaard. De Missa Sollemnissima wordt op a s dag 26 november niet alleen te Am1., uitgevoerd, doch zy het zonder °réari begeleiding eveneens in de kerk Albertus Magnus te Rotterdam. jj. e Rijkswaterstaat staat van vorige week af onder een nieuwe bewindvoerder, namelijk ir. J van de Kerk, die de weinig benijdenswaardige opdracht heeft ir. Maris op te volgen. Het is immers nooit pret tig het roer over te nemen van iemand, wiens bekwaamheid en capaciteiten in brede kring be kend zijn. Toch wekte de nieuwe directeur-generaal, toen hij dins dag kennis maakte met de Ne derlandse pers, bepaald niet de indruk, dat hij onder deze ge dachte gebukt ging, integendeel. Ir. Van de Kerk heeft dan ook reden de toekomst met enig op timisme tegemoet te zien. Hij is om te beginnen nog vrij jong voor de hoge post, die hem is toe gevallen, eind van dit jaar wordt hij 51 jaar, zodat hem menselij kerwijs gesproken een langdurig beunnd wacht voordat hij aan zijn pensioen toe is. Voorts is zijn loopbaan bij de Rijkswater staat wel dusdanig geweest, dat hij op tal van fronten ervaring heeft opgedaan. Als hoofd van de afdeling A aer Waterstaats- directie, die omvat de waterhuis houding, de waterkeringen en de landaanwinning, een functie die hij sedert 1 juni 1956 bekleedde, heeft ir. Van de Kerk jarenlang een vrijwel compleet overzicht geha over het veelzijdige terrein van de Rijkswaterstaat. Ooi alle facetten Vy het Deltaplan zijn hem vertrouwd, een onderwerp, dat hem de komend jaren voor een belangrijk deel in beslag zal nemen, aangezien het immé tot minstens 1977 d 1978 zal duren aleer het laatste zeegat zal zijn geslote j Want ook al zal wellicht het tempo iets opgevoerd worden, de werkzaam' heden aan het Deltaplan verbonden blijken zo omvangrijk, dat er, volge,'"\ verwachting van ir. Van de Kerk, een winst van ten hoogste enkele maan den gemaakt zou kunnen worden. De nieuwe directeur-generaal is Haarlemmer van geboorte. Op 25-jari9e. leeftijd slaagde hij met lof aan de technische hogeschool voor civte ingenieur. Na_ ruim één jaar gewerkt te hebben op het laboratorium v°°. grondmechanica te Delft trad hij bij de Rijkswaterstaat in dienst, hem te werk stelde als toegevoegd ingenieur aan het hoofd van het af' rondissement Noordzeekanaal. In de laatste jaren voor de oorlog uoafé in Velsen de voorbereidingen al in volle gang voor de tunnelbouw; y plaats was vastgesteld, de berekeningen grotendeels opgemaakt, maar °- oorlog maakte een einde aan alle plannen. Vijf jaar lang, tot novemby 1945, heeft ir. Van de Kerk nog de wacht gehouden aan het Noordzsd' kanaal, maar van enige daadwerkelijke activiteit kon natuurlijk we.im9 sprake zijn. Niettemin is die periode nog in zoverre vruchtbaar g?wees dat het ontwerp in alle rust verder uitgewerkt kon worden, zodat, toé lang na de oorlog het tunnelproject ter hand genomen werd, de bestaana<- bestekken grotendeels gehandhaafd konden blijven. Aan de spoorwé' tunnel is bijvoorbeeld niets gewijzigd en de afmetingen van de aut°' tunnel hebben evenmin verandering ondergaan. Ook was toen al voof' Zien in een geleidelijke overgang aan daglicht naar kunstlicht, al is pas de vorm van het huidige betonnen vlechtwerk, dat het daglicht temperen, ontstaan. Na de oorlog had ir. Van de Kerk als hoofd van het arrondisseme'1 Terneuzen een groot aandeel in het waterstaatkundige herstel van Zee:"-"3' Vlaanderen. Deze zware functie behield 'iij tot 1952. Zijn verdiensté werden in die tijd met twee bevorderingen gehonoreerd. Het jaar 1952 .het einde betekenen van de detacheringen bij arrondissementen, eB1 periode waaraan ir. Van de Kerk nog steeds met veel. genoegen ternd' denkt „Dat zal bij alle ingenieurs van de Rijkswaterstaat, die in een arrondissement hebben gewerkt, wel zo zijn." Hij werkte iiog een )aa\ bij de directie bruggen als chef van de afdeling betonconstructies, daarna hoofdingenieur voor bijzondere diensten en in 1954 plaatsvervanger hoofd van de afdeling, waarover hij sinds juni 1956 dan hodfd was die vf de waterhuishouding, waterkeringen en landaanwinning A'les bijeen "l(-3 een veelzijdige, degelijke carrière, thans bekroond met de hoogste po3t het bestel van de Rijkswaterstaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6