Laatste Blauwe Lratn rijdt binnenkort naar de sloper Bussen nemen half november dienst Den Haas-Leiden over Hel CONCILIE en de wereld Groeiende belangstelling voor religieuze kwesties Paus opent vergadering voorbereidingscommissie DRAADLOOS Krik Krak CONTACT Kamer geïnteresseerd in radio- en T.V.-salarissen J CHEFAROX Bijna veertig jaar langs de fluisterende weidevlakten Acht jaar geëist wegens brand stichting Werkgroep voor pastorale vraagstukken Amusante kijk op de onderwereld Hoe wordt regeling T.V.-zendtijd voor politieke partijen? SHAWLS le cognac de Napoléon Oude lijn Man levend verbrand Vanavond België: nieuwe voorrangsregeling Postkantoorhouder verduistert 15 mille Wij kijken naar V B WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 O Maagklachten? ikfclüy W' ie nog eens in de Blauwe Tram wil rijden, moet zich haasten. Binnenkort zul len de laatste blauwe tramwagens op het ogenblik in gebruik op de lijn Den Haag-Leiden in handen vallen van de sloper. Grijze bussen zullen evenals in 1957 op het traject Amsterdam- Zand voort de overbekende rijtuigen gaan vervangen. De juiste datum wordt zorgvuldig geheim gehouden, want de direc tie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij (NZHVM) wil het slopen liever overlaten aan ervaren lieden. Bij het afscheid van de „Zandvoorter" heeft de directie wel leergeld betaald. Sou venirjagers ontfermden zich toen niet alleen over de bordjes „ver boden te spuwen" en „niets bui tensteken", maar ook over com plete schakelkasten, deuren en banken. Geen speeches en geen bloemen dus bij de laatste rit van de Blauwe Tram. WÊÊÊÊÊÈ Tramkennis Geen hoera (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 8 november De paus heeft de tweede bijeenkomst van de centrale commissie voor de voorbereiding van het Vaticaanse Concilie met een toespraak ge opend. In de zogenaamde Sala delle Congregazione op de derde verdieping van het apostolisch paleis vergaderden onder voorzit terschap van de paus een tachtig tal personen, leden en adviseurs der centrale commissie, onder wie de Utrechtse aartsbisschop kardi naal Alfrink. De Heilige Vader stelde vast, dat de wereld in een dramatische situatie begint te verkeren. Gillespie en Coltrane naar ons land (Advertentie) voor b de verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand (Van onze Haagse redactie) Een triest einde als men bedenkt, dat deze rijtuigen, waaronder nog een „Boe- dapester" uit 1924. zo ongeveer dertig tot veertig jaar dienst hebben gedaan. De NZHVM-directie heeft de reden van het uit de roulatie nemen van de „Blauwe" kort maar krachtig gefor muleerd: „Het zijn ondingen in het ver keer en de exploitatie is te duur." De lijn Den Haag-Leiden, de laatste, die de NZHVM in de Randstad Holland met trams exploiteerde, is tussen 1882 en 1885 aangelegd door de (Hollandse) IJssel Stroomtram Maatschappij. Deze men, een naam, die zich door heel Ne derland heeft verbreid. In de dertiger jaren, de NZH had toen ook haar stamlijn Haarlem-Leiden geëlectrificeerd, reed de „Blauwe" al lang niet meer alleen tussen Den Haag- Leiden, maar kon men er ook al mee naar Katwijk- en Noordwijk aan Zee, Haarlem, Zandvoort, Amsterdam, Vo- lendam, Edam en Purmerend. Men hoef de in die tijd slechts 1,25 neer te tel len om deze en andere plaatsen op een dag te kunnen bezoeken. Men behoorde dan tot de ,,'n dag erop uit-ers". zoals de NZH in haar boekje „Per Noord-Zuid er op uit" de eendags-reizigers noemde. .,Dit is geen gewoon boekje", staat er in de inlei ding van het reisgidsje. „Neen, dit boekje is een film, geïllustreerd door de muziek van grommende golfwen- telingen, ruisende bospartijen en fluis terende weidevlakten. Die „'n dag erop uit-ers" zo lezen wij verder, wa ren allemaal mensen, „die er naar snakten den dagelijksen sleurgang van het leven te onderbreken door een gemeenschappelijk kameraadschappe lijk festijn van het samenzijn." Het verblijf aan het strand werd in het boekje aldus beschreven: „Alles wat in stad en land ons in stijve vormen wordt opgelegd, wordt bij het betre den van de platina-blonde zandvlakte afgeschud. Is het niet heerlijk voor moeder om eerst de kinderen juichend op die aanrollende golven te zien in stormen en dan zelf met opgeschorte Het stoomtrammetje voorloper van de „Blauwe" op het traject Den Haag- Leiden vlak voor de elektrificatie. De bovenleiding voor de „Boedapesters" is reeds aangebracht. over deze naïveteit, doch men geve het kind tevens iets mee voor zijn ver dere leven." In dezelfde trant wordt in het boekje ook nog een bezoek aan Sprookjesland het poldergebied tus sen Amsterdam en Edam aa prezen. aange- Iemand, die u tot in de kleinste de tails weet te vertellen hoe de „Blauwe" in die dagen de ,,'n dag erop uit-ers" kleren de moede „onderdanen" door het speels deinende water te laten over spoelen." Ja, daar werd „zorgenvrij gegierd om ondeugende golven", die hoger gingen dan „de onbedektheid feitelijk toelaat." Er viel echter nog meer te genie ten in het gebied van de NZH: Am sterdam met haar grachten en over het water koepelende bruggen. Ge staat er binnen de minuut te grinniken Alsof er niets aan de hand, is rijdt de „Blauwe" nog dagelijks tussen Den Haag en Leiden. Over enkele dagen zullen de hoge loodzware wagens ondingen in het verkeer" worden vervangen door grijze bussen. maatschappij, die toen grootse plannen had voor een interlocaal tramnet tus sen Rotterdam, Gouda, Utrecht en Lei den, is nooit verder gekomen dan dit lijntje, omdat hiermee al het kapitaal was opgeslokt. Het stoomtrammetje moest al spoedig worden overgenomen door de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen (MET) om een bank roet te voorkomen. Pas in 1924 ontferm de de NZH zich over het traject Den Haag-Leiden. Dit betekende het einde van de stoomtram, want de maatschap pij, die reeds een groot deel van haar interlocale tramnet had geëlectrificeerd besloot ook op deze lijn wagens met eiectrische tractie in te zetten. De op dracht voor het vervaardigen van deze tramwagens werd gegund aan een Hon gaarse fabriek, die bij de inschrijving als laagste uit de bus was gekomen. De „Boedapesters", oerdegelijke, hoge, loodzware (36 ton) wagens, die met hun vier 125 pk motoren gemakkelijk drie rijtuigen konden trekken, waren al spoe dig populair. In ons land hebben deze wagens nooit het maximum van hun trekkracht hoeven te geven, want om verkeerstechnische reden beperkte men hst aantal volgrijtuigën tot twee. De Hagenaars sinds jaar en dag ge wend aan hun gele trams kwamen op het voor de hand liggende idee de nieuwe blauwe tramwo-ens met hun ovale ramen „Blauwe Tram" te noe- ARNHEM. 8 nov. Een gevangenis straf van acht jaar heeft de officier bij de rechtbank gistermiddag geëist tegen een lompenkoonman uit Doetinchem. De f2-]arigtt man had op 8 maart van dit jaar in het perceel nieuwstad 51 in Doc- f'.nrhem brand gesticht door op kokos matten petroleum te gooien en deze aan t- steken, tengevolge waarvan een me debewoner, de 74-jarige koopman W- van H. levend verbrandde. De brand hoeft in de buurt veel consternatie ver wekt. Uit het psychiatrisch rapport is ko men vast te staan, aldus de officier, rist verdachte verminderd toerekenings vatbaar is. Hij eiste niettemin een strenge straf. De raadsman, mr. Oost- in die uit Ede, die eveneens teruggreep op dit rapport, was ervan overtuigd, evenals de officier, dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad de oude r"an van het leven te beroven. Zeker is, dat verdachte die avond niet geheel nor maal is geweest. Gelet op allerlei om standigheden en het rapport pleitte de raadsman voor clementie. Uitspraak 21 november. DEN HAAG, 8 nov. Tot directeur- generaal van het directoraat-generaal Interne markt is door de commissie van de Europese Economische Gemeenschap benoemd de Fransman Pierre Millet. De heer Millet, die in deze functie de heer Francois Ortoli opvolgt, heeft zfcn Werkzaamheden reeds aangevangen. om de humoristische wijze van con verseren; Haarlen, de bloemenstad; Leiden de Sleutelstad en Den Haag, waar de Vorstelijke familie woont en het politieke hart van ons land klopt, allemaal dingen die deze stad maken tot de tweede geboorteplaats van iede re Nederlander. Geen huisvader, geen onderwijzer of andere geestelijke lei der mag verzuimen zijn gevolg voor dat konmgsverblijf op te stellen. En mocht dan al een arguloze kindermond vragen „eten ze daar nou eiken dag biefstuk?", dan vermake men zich langs al die retorisch beschreven plaatsen en plekjes voerde, is de heer G. J. de Swart, secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Belangstellen den in het Sooor- en Tramwegwezen (M.V.B.S.). De „Blauwe" heeft voor hem geen geheimen en dat komt echt niet alleen omdat hij werkt op het hoofd kantoor van de NZH in Haarlem. Zijn liefde voor alles wat zich over rails voortbeweegt en vooral hééft voort bewogen, blijkt duidelijk als men zijn werkkamer in zijn huis aan de Jan Steenlaan betreedt. Hij is niet het type dat er als souvenirjager met de schroe vendraaier op uittrekt; alles wat er in zijn kamer hangt en staat heeft hij op éerzame wijze verkregen. Het enige voor werp, dat hij zelf uit een tram heeft ge sloopt is een lichtkroontje tegen het pla fond. Het komt uit een gele tram, die in 1841 bij het Station Staatsspoor in Den Haag klaar stond voor transport naar Duitsland. Hoe lang deed men er nu over om met de Blauwe Tram bijvoorbeeld van Den Haag naar Volendam te reizen, vra gen wij de heer Dé Swdrt. „Ongeveer 4</i uur" is het antwoord. Hij is er echter de man niet naar cm het hierbij te laten. Uit zijn archiefkast diept hij een oude dienstregeling op en begint nauwkeurig de tijden van v'ertrek en aankomst te controleren cm dan tot de conclusie te komen dat rijn geschatte tijd juist was. Je moest vijfmaal overstappen voor je in Volendam was," vertelt de tramlief hebber verder, „nameiijk in Leiden, Haarlem .en driemaal in Amsterdam. De tramreizigers stapten daar in de Spuistraat uit en konden dan op hetzelf de kaartje met de gemeentetram naar het Centraal Station. Een veerboctje bracht hen vervolgens van het Noord- Zuid-Hollands koffiehuis naar het tram stationnetje aan de overkant van het IJ" Kunt u zich nog herinneren hoe veel haltes de „Blauwe" op dit traject had? Als in een quiz somt de heer De Swart ze achter elkaar Uit zijn hoofd op. Hij komt tot drieënzestig, „maar het kan zijn dat ik er een overgeslagen heb." „Nu moet u niet denken dat deze tramkenner zijn vrije tijd doorbrengt met het tellen van haltes. Als secretaris van de NVBS moet hij een uitvoerige correspondentie voeren met leden, die allerlei gegevens willen hebben over een bepaalde tram of trein, die hun het meest na aan het hart ligt. „Het grap pige is, zegt de heer De Swart, dat de belangstelling voor de tram omgekeerd evenredig is met het aantal kilometers tramlijn. Na iedere opheffing van een oude lijn krijgen wij nieuwe leden, voor al jongeren." De NVBS telt onder haar leden een vrij groot aantal ingenieurs en zelfs enige hoogleraren, onder wie prof. dr. H. J. A. Duparc uit Delft, die het fotobureau van de vereniging be heert. De foto van het stoomtrammetje, dat in 1924 vlak voor de electrificatie tussen Den Haag en Leiden reed, de voorganger dus van de blauwe tram, is een van de vele duizenden, die deze Delftse professor bezit. Als wij afscheid nemen van de heer De Swart valt ons oog op een bordje, dat bij de deur van zijn werkkamer hangt „vlug in- en uitstappen" staat er op, een haast onmogelijke opgave voor wie met deze tramliefhebber over trams wil praten. Hoewel de blauwe nog dagelijks als of er niets aan de hand is fluitend zijn werk doet, zijn er toch tekenen, die wijzen op het naderend einde. Het inte rieur van de wagens vertoont al vele kale plekken op plaatsen waar bordjes hadden moeten zitten. In tie afdeling roken, die wij in de bussen zullen moe ten missen, zijn de asbakken schaars geworden. Een conducteur vertelt ons, dat dit niet alleen het werk is van sou venirjagers; de maatschappij heeft zelf (uit voorzorg?) het nodige uit de wagens gehaald. En dan zijn er de gesprekken tussen het trampersoneel. Een contro leur stapt bij Voorburg in en zegt wij zend op de passagiers tegen de conduc teur, die rustig een sinaasappeltje zit te oellen er zouden alleen nog uitstap- haltes komen „Hoe wou je dat straks in een bus krijgen, daar heb je er wel twaalf voor nodig". Zijn afkeer tegen de bussen wordt nog duidelijker als hij zegt: „Weet je wat een buitenband kost? 200 gulden en dit (de tram) loopt op niks. En dan over het nieuwe bus- personeel. „Bij het; Staatsspoor reed eep instruktiewagenmet zes nieuwen. Ze konden net boven de ruiten uitkijken. Ais dat chauffeur moet worden, krijg je mij niet in de bus." Nijdig vertelt hij wat hem in Leiden bij het station is c-verkomer.: „Een van die inspec teurs, je weet wel .met, die--neus ik zal geen namen noemen z^i tegen mij „jou hebben wij straks niet meer no dig, jij kan niet eens een bus naar de remise brenger.." Dat zal je gezegd worden met 38 dienstjaren. Man ik heb de zaak mee helpen opbouwen." Vlak voor het eindpunt zegt de conducteur tegen ons: „Het is toch zonde van die wagens. Zij de directie in Haarlem) doen het niet voor de goedkoopte, want die bussen zijn veel duurder." Als wij op het Malieveld in Den Haag aankomen, wordt de laatste wagen af gekoppeld en begint bet rangeren. Zo dra de wagens weer in de juiste ..volg orde staan, stappen de eerste passagiers voOr'Leiden in en trekken de conducteurs zich terug in het hokje van de wagen bestuurder. Al gauw staat de kleine ruim te vol rook. Het is niet moeilijk te raden waar het gesprek over gaat; over wat zij zuilen missen straks, zoals de ruimte, de gezellige sfeer, het typische fluit signaal en het praatje met de passa giers op het balcon. HU herhaalde zijn woorden van 10 september: „Wij vragen de regeringen dringend om zich van hun verschrikke lijke verantwoordelijkheid wel bewust te zijn". Het werk van de Kerk en dat voor het komend Concilie willen beslist bijdragen om een atmosfeer te schep pen van vertrouwen, hoop en samen werking. Terwijl men zou denken dat de aandacht van de wereld geheel ge richt is op de economische en politieke problemen, blijkt dat de belangstelling voor speciaal morele en godsdiensti ge vraagstukken teerder groeit dan af neemt. De interesse in als buiten de Kerk voor het komend Concilie is daar van een getuige, Een perscommuniqué van de Infor- matiedienst over het Concilie deelt me de, dat in de vergadering van de cen trale commissie het onderwerp behan deld is der uitnodigingen voor het Con cilie aan de christelijke kerken. Kar dinaal Bea, voorzitter van het secre tariaat voor de eenheid onder de chris tenen, en de kardinaal-staatssecretaris Cicognani hebben voor ds centrale com. missie hun referaat over dit agenda punt gehouden. De leden hebben daarop hun mening geuit en voorstellen ge daan, waarna er gestemd werd. Over de resultaten van dit overleg werd niets medegedeeld. Het ligt in de verwach ting, dat de paus mét Kerstmis op plechtige wijze het Concilie nader zal aankondigen en zijn uitnodigingen tot deelname of bijwoning daarvan zal doen.' In de centrale commissie zijn drie subsommissies en een technische com- missie opgericht. De eerste subcom- missie is belast met het uitwerken der reglementen, die het verloop van het Concilie zullen regelen. Bij deze uit werking dient rekening gehouden te worden met de suggesties, die op de vcrige vergadering van de centrale com. missie gedaan zijn. Tot voorzitter is be noemd de Curie-kardinaal Roberti, le den zijn de aartsbisschop van Rio de Janeiro de kardinaal de Barros Cama- ra en de Curie-kardinalen Julien, Lar- raona en Heard. De tweede en belang rijkste subcommissie heeft tot taak om de gemengde onderwerpen, die uit de rapporten der verschillende voorberei dende commissies naar voren komen, té coördineren en verder die voorstel len van verschillende commissies, die over dezelfde stof gaan, te bundelen tot een eenheid. Men herinnert zich in dit verband, dat er indertijd opmerkingen zijn .bin nengekomen waarom er geen" aparte studiegroep gevormd was voor speciaal pastorale vraagstukken. De Heilige Va der heeft toen laten welen, dat hij er van overtuigd is, dat vele commissies op hun werkterrein met pastorale pro blemen te maken zouden krijgen en dat het totaal van hun adviezen op dit stuk daarna bijeengebracht zou worden. Dit nu is een der taken van de thans in gestelde werkgroep der centrale com missie. Als voorzitter treedt op de kardinaal-deken Tisserant, leden zijn de bisschop van Rtjssel kardinaal Liénart, de patriarch van Antiochië kardinaal fappouni en de Curie-kardir.alen Fer- relto en Münch. De derde subcommis sie zai de lappmten en schema's der commissies bijwerken volgens de voor stellen van de leden der centrale com missie. De leiding heeft hier kardinaal Confalonieri, leden zijn de kardinalen Micara, Copello, Siri van Genua en Lé ger van Montreal. De technische com missie tenslotte heeft als opdracht ge kregen om alle materiële zaken van het Concilie voor te bereiden: organi satie, financiën, huisvesting enz. Deze commissie staat onder voorzitterschap van kardinaal Testa en tot leden wer den benoemd de kardinalen Spellman van New York, QuRoga y Palacios van Santiago (Spanje), Montini van Milaan, Richaud von Bordeaux, Döpfner van München en de Curie-kardinalen Ma- rella, Tragüa en Di Jono. Secretaris dezer commissie is mgr. Feiici, die ook de secretaris-generaal der centrale com missie is. BUSSUM, 8 nov. Het blijspel „Fric Frac" van Bourdet, dat in het Neder lands „Krik Krak" is gaan heten, ont leent zijn grappige effecten vooral aan de amusante kijk die het op „de onder wereld" geeft. Het is een ietwat roman tische kijk. De zware jongens en dc toffe meiden doen dan wel dingen, die niet mogen, maar het is een kniesoor, die daar over valt. Zjj zijn eigenlijk enigs zins kinderlijke mensen, die hun eigen eerlijkheid en hun eigen trouw hebben eti hun eigen gevoeligheid. Dit laatste brengt zo'n tof meisje er toe toch tedere gevoelens te gaan koesteren voor een jonge man, met wie zij alleen maar aangepapt heeft omdat hij bij een juwe lier werkt. Een jaar of wat geleden heeft het Rot terdams Toneel dit stuk met veel suc ces gespeeld. Het krijgt morgenavond voor de televisie een geheel andere be zetting. Men heeft indertijd kunnen waarnemen, dat Bourdet in het blijspel genre een goed vakman is. De intrige is in zekere zin maar bijzaak. De paar „eerlijke" mensen, die in het stuk voor komen, interesseren hem veel minder dan de onderwereldtypes. Hij stelt die waarschijnlijk wel iets beminnenswaar diger voor dan zij zijn, maar hij doet dit op een ontwapenende manier, omdat hij oog h.eft voor een bepaalde naïviteit, die hem toch wel moet kenmerken. Men kan zeggen, dat hij hen toch wel onschul diger maakt .n zij zijn, maar met een trefzeker gevoel voor hun ietwat primi tieve menselijkheid. Dit stelt hem in staat een eigenlijk onschuldig spelletje te maken, al zal men het dan ook weer niet op een kindermatinée vertonen. uiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiiiiiiiiiuiiiiiiiMiitiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8»nov. De bewogen nachtvergaderingen, die het personeel van radio en televisie vorige week in Hilversum heeft belegd, zijn voor de Tweede Kamerleden aanleiding ge weest minister Cals te vragen of hij ervan op de hoogte is, dat het uitblij ven van beslissingen over de salariëring Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiimiuiiiiiimiiiiiiiiiiiii (Advertentie) Regisseur Thom Keiling in gesprek met het trio „Siboney", dat vrijdag in het N.C.R.V.-amusementsprogramma op het televisiescherm te zien zal zijn. nu Voor de NCR"-mierofoon speelt van avond om ten over acht het Radio Kamerorkest onder leiding van Mau- rits van den Berg met medewerking van de fluitist Jan de Vente het Epita- phium voor klein orkest van Strietman, het Concertino voor fluit en strijkorkest van De Braai er Trois rag-capricen van Milhaud. In de rubriek „Het hart van Europa" kan men om «wart over negen luisteren naar volksmelodie n uit Servië, Tsjechoslo wakijs, Polen en Moravië. HILVERSUM, 8 nov. In „De oude draaidoos", waarmee de VPRO-tele- visie vanavond het programma opent, vertoont Simon van Óollem fragmenten uit „Bleke Bet", de uit 1934 daterende Nederlandse speelfilm van Richard Os wald en Alex Benno naar een toneel stuk van Herman Bouber, die niet alleen hier, maar ook in België en het voormalige Nederlands-Indië populair werd. Er treden acteurs -n op* met namen, die ook nu nog bekend zijn, zoals Aaf Bouber, Sylvam Poons met wie Simon van Collem in de studio oude herinneringen zal ophalen Cor- ry Vonk, Fië' de a Mar, Jopie Koop man, Jan van Ees en Johan Heesters. In de tweede uitzending van de chan soncompetitie „Wat bied je voor een liedje?" treden i^ouis Dusée, Jetty Pearl, Rijk de Gooyer, Ellen Craamer, Henk Janmaat en Son ja Oosterman voor de camera's op met „Een liedje voor jou", „De verkeerde man", „Jij weet dat nog niet", „Hoor, hoe de wind", „Filosofie" en „Voorbij". Met de filmreportage „Polders voor Indus trie" over Rotterdam, Rozenburg en Europoort, waarmee de uitzending wordt besloten, maakt regisseur Wim van der Velde zijn tv-debuut. Over de problemen, die in deze reportage ter sprake komen, zullen na afloop enkele deskundigen en bewoners van het be trokken gebied vin gedachten wisselen. Advertentie I S/tMVl» DEN HAAG, 8 nov. Met ingang van 1 december zal in België de rege ling van kracht worden waarbij al het rij verkeer dus ook (brom-) fietsers van rechts voorrang krijgt. De A.N.W.B. wijst Nederlandse auto mobilisten die naar of door België gaan erop, dat op deze algemene regel slechts drie uitzonderingen bestaan. Een tram heeft altijd voorrang. Bij een kruising waar een bord „omgekeerde driehoek" of met het „stop"teken staat dient men aan al het rjjverkeer op de kruisende weg voorrang te geven. Ver keer van rechts uit een weg ter breedte van een voet- of fietspad hoeft men géén voorrang te verlenen, maar men moet dat wel doen met verkeer van rechts uit een zandweg. (Van onze correspondent) ALMELO, 8 nov. De rechtbank heeft een 41-jarige hulppostkantoorhou der uit Diepenheim, die veertien dagen geleden terecht stond voor verduiste ring van een bedrag van 15.000 gulden ten nadele van de P.T.T. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek. waarvan vier maanden voorwaar delijk. van dit personeel grote onrust onder betrokkenen heeft verwekt. In het v°" lopig verslag over de onderwijsbegr ting voor 1962 informeren de Kam leden wat de bewindsman zynerzu aan deze kwestie denkt te doen. Over de toekenning van zendtijd ad" politieke partijen voor TV-uitzending® wil men weten of hierbij dezelfde to thode zal worden gevolgd als bil F voor de radio-uitzendingen. Of zU je deze uitzendingen vallen binnen zendtijd van de NTS? Tevens vrF ;e men of de minister bevordert, dat dez uitzendingen uit de kijkgelden wor°® gefinancierd. Ook vraagt men hoe (L bewindsman denkt over de mogelijk".®* of de wenselijkheid van de invoe^' van een derde radioprogramma. Ka de minister mededelen, zo gaat r"H9 verder, waarom de regering besloot u financiering van de Wereldomroep algemene middelen thans weer at"a. kelijk te stellen van het advies van t commissie-Scholten? Dit ondanks feit, dat het besluit hierover reeds B nomen was in overeenstemming "U de inzichten van de meerderheid va de Staten-Generaal en dat de budget" re positie van de binnenlandse omroep een dergelijke maatregel urgent maak1 Ook wil men weten of het advies, de Radioraad vorig jaar juli aan minister heeft uitgebracht over eventuele invoering van een .droit j reponse" voor radio en televisie worden gepubliceerd. Heeft de minist® over ddze kwestie ook het advies g vraagd van de persraad? In de vragenreeks komt ook de sch<k>'" televisie voor. Men wil niet alleen g informeerd worden over de organisa" de financiering en de frequentie van° uitzendingen, maar vraagt ook weJ* moeilijkheden zich bjj de organis»1 hebben voorgedaan. De eis van V overheid, dat de voor de televisie-o" wikkeling en -exploitatie voorgeschot® gelden binnen een termijn van vier 1 vijf jaren moeten worden afgelost, ka volgens de Kamerleden leiden tot e® nodeloze vertraging van- voorziening® op materieel, technisch en progra" mistisch terrein. Tenslotte verzoekt een aantal de minister het vertonen van zogenaan^ de bijbelse televisie-voorstellingen voorstellingen met een zedenbed®' vend karakter (zoals echtscheiding scènes, moord en worgpartijen) te ve bieden. DEN HAAG, 8 nov. Zondagav"M 19 november zal Norman Granz' •Jan. at the Philharmonic" in Nederland OV trede met concerten in de Kurzaal 1 Scheveningen en in het Concertgebou te Amsterdam. Medewerking erlen® de groepen van Dizzy Gillespie en J°" Coltrane. Laatstgenoemde komt na® Eric Dolphy, Elvln Jones, Reggie man en McCoy Tyner. De groep v" Dizzy Gillespie omvat Bob Cunningham' Mel Lewis, Leo Wright en Lalo Schifr"?; Gelijk bekend heeft John Coltrane jaar tijdens de „Grand Gala du Disq"® de Edison-prijs gewonnen in de afdeli"» „Jazz-intern .tlonaal". Het is vrijwel - ker dat deze Edison tijdens een va de J.A.T.P. concerten aan Coltra'1 wordt uitgereikt. (Advertentie) C0URV0IS1ER IMP. OUD HAARLEM immimiiiimmimiMiimmi'MiimnüüimiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIlM" DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.0» Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. liulsvr 11.15 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Instrumen taal trio. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. i3.25 Belirsber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Klarinet en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Progr. over huisdieren. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot. vijf. 17.00 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportpraatje 18.35 Gespr. briel. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Lichte muz. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 La clemenza di Tito, opera. In de pauze (plm. 21.05- 21.25)vraaggesprek. 22 30 Nws. en sportber. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM U, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok. 12.05 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.55 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 12.58 Gebed uit Syberië. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gevar. progr. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Kamerork. en solist 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverd. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.35 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Lichte muz. 18.15 Spo -trubriek. 18.30 Jid- disj volksliederen. 18.50 Lezing. 19.00 Nws. en weeroverz. 19.10 Praatje. 19.15 BachorK.. vocaal ens. en sol. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. pro gr. 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pianoduo. 23.30 Le zing. 23.55-24.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.13.00 Ork. conc. 17.05 Lichte muz. 20.00 Klarinet en piano. 20.30 Amus. muz. 22.00 Gram. 23.45 Pari. overz. 0.06-0.36 Kamermuziek. ENGELAND, BBC Light Programme 1500 en 247 m.12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Lichte muz. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij bet werk. 17.34 Gram. 18.31 Lich te muz. en ber. 21.00 Samenzang. 21.31 Gevar. progr 22.31 Gevar. muz. 23.40 .lazzmuz; 0.31 Lichte muz, NDK-WDR 309 m.12.00 Gram. 13.15 Gram. 16.00 FUmmuz. 16.45 Amüs. muz. 17.85 Operette- en filmmuz 19.15 Gram. 19.45 Cabaret 20.15 Dans- en amus. muz. 22.15 Amus. progr. 23.15 Gram. 0.10 Dans- en amus. muz. 1,00 Weerber en ge varieerde muziek. FRANKRIJK III, 280 en 235 m.12.20 Ork. conc. 14.05 Kamermuz. 16.45 Ka- Golflengten: 31-, 41, 48m-band; 196 m. Uur v. uitzending: 22.15 uur Woensdag 8 november: Pauselij ke algemene maandintententie van het Gebedsapostolaat: „dat de ouderdom naar waarde geschat en beleefd moge worden". Vrijdag 10 november: Het be faamd geworden „eigen Kerkhuis" Dagelijks 21.00 uur: Gezinsrozen kransgebed in het latijn o.a. op 196 m. N.B.: Programmawijziging voorbe houden vanwege actualiteien.) mermuz. 17.15 Orgelrecltal. 20.00 Ork- conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.35 Gram- BURSSEL, 324 m.: 12.02 Gram. 12.35 Amus. ork. 13.15 Gram. 16.21 Kamermuz- 16.30 Solisten-conc. 18.15 Harmonlkanriuz- 18.20 V. d. sold. 19.40 Lichte muz. 20.00 Omr. ork. 20.35 Gram. 21.15 Gram. 22.1® Operettemuz. 484 12.03 Gevar. muz. 13.15 Gram- 14.13 Belgische muz. 15.03 Gram. 1?-.3U Pianorecital. 18.30 Discographie. 20.00 Dis coparade. 21.00 Feuill. 22.20 Jazzmuziek' NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Tei®; vizier. NTS: 20.30 Docum. progr. een nieuwe structuur voor ons platteland- AVRO: 21.00-22,20 Krik Krak, TV-spe" DUITSE TV-PKOGKAMMA S 17.00-18.00 V. d. kind. (Regionaal progi -JDR: 18.20 Progr. overz. 18.25 Die Nord schau. 19.25 Hongkóng - beeld v. e. sta°„ WDR: 18.40 Hier und Heute. 19.15 Zeg °e waarheid). 20.00 Journ. en weeroverz- 20.20 TV-spel 22.20 Journ. VLAAMS BELGISCHE TV-PKOGK- 19.00 V d. Jeugd. 19.30 Tele-taa"®f' 20.00 Nws., sportuitsh en weeroverz 20 -7 Het manneke. 20.30 Kunstprogr. 21-1" Blijspel. 22.20 Nws. FRANS BELG. TV-PROGRAMMA'S 18.30 -V. d. Jeugd. 19.00 V d. vrouW- 20.00 Journ. 20.30 Wedstr. 21.30 Mijn broe' Jacques. Daarna: Journ.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4