Fraters van TILBURG 75 jaar in de Antillen Missiepioniers bouwden katholiek onderwijs op MYLFIAM Katholieke pers in Afrika wordt op gang gebracht Hulp voor meer dan 1 mil joen In 1963 T.V. -cursus naast bestaande radio-propaganda Gratis reizen voor kwekelingen naar een der grote musea Duitser aan de zijkant van auto meegesleurd Eén jaar met aftrek geëist tegen woonwagenbewoners ..ER DREIGT GEVAAR voor het kind binnenshuis Waarschuwend filmpje van Groene Kruis N PEUGEOT EEN WONDER WIELEN INITIATIEVEN OPENBAAR KUNSTBEZIT Knoeierijen bij puzzelritten Twee coryfeeën Conflict om puzzle- woordenboek Bestuursmutaties bij de H.B.U. De baksteenindustrie in september na 1 AKKERTJE Oplossing conflict om duplex woningen? OP ZANDVOORTSE PARALLELWEG Pleidooi voor fluoride in drinkwater Politieman met brood mes bedreigd Joh* de HeeC VRIJDAG 10 NOVEMBER 1%1 DIRECT REJïELBAfeE VLAM Waardering 7.7*°' ill iH AMSTERDAM, 10 nov. Maandag is het 75 jaar geleden, dat de eerste drie Fraters van Tilburg op Curacao arri veerden. Het waren Mauritius Vliegen dehond, Ludgerus Dülmer en Patricius v.d. Pluym. Vele confraters zouden in een ononderbroken stroom deze missie pioniers uit het Moederhuis naar de An tillen volgen om er hun steun te verle nen bij de ontwikkeling van het onder wijs. Zij begonnen met één internaat voor jongens van Curagao, Venezuela, Colum bia, Santo Domingo en van elders, waar het Spaans voertaal was. Uit dit insti tuut, het „Colegio Santo Tomas" is het „Sint Thomas College" voortgekomen, waar het Nederlands voertaal werd en het nog is. Velen afkomstig uit de Antil len, die thans in Nederland of in het (Advertentie) Voor Dames en Heren in 142 dessins en uitvoeringen leverbaar. Voor de handel: A. VAN ASPEREN N.V. i.o. - UTRECHT DEN HAAG, 9 nov. Wegens knoei erijen bij twee liefdadigheidspuzzolrit- ten zijn gisteren een 26-jarige bedrijfs- assistent en een veertigjarige vertegen woordiger, beiden hier woonachtig, door de politie aangehouden. Op 17 en op 30 september zijn er hier puzzelritten gereden ten bate van res pectievelijk het „.Juliana kinderzieken huis" en het „Koningin Wilhelmina Fond-s". De eerste rit werde mede ge organiseerd door de vertegenwoordiger. Door zijn vriend, de bedrijfsassistent de opgaven in handen te spelen wist hij te bereiken, dat deze de eerste prijs, een koelkast, won. Op 30 september herhaal de deze, nu als mede-organisator van de rit dit trucje ten bate van de vertegen woordiger. Dit leverde een televisietoe stel op. UTRECHT, 9 nov. De president van de rechtbank, mr. J. J. Plugge, heeft uitspraak gedaan in het kort ge ding, aangespannen door de Uitgeverij „Boek en Wereld" te Groningen tegen de N.V. Het Spectrum alhier over het auteursrecht op uitgaven van de voor malige uitgeverij Puzzle Lexicon te Am sterdam. De Groningse uitgeverij be weert, dat zij dit auteursrecht van de eigenaar van deze onderneming, de heer G. Op de Beek te Amsterdam, heeft verworven voor de uitgave van haar boek „Twintigduizend ppzzlewoor- den". Het Spectrum zou volgens haar dit auteursrecht hebben geschonden door uitgave van het Prisma-puzzle- woordenboek, waarbij van dezelfde ge gevens gebruik zou zijn gemaakt. De president van de Utrechtse recht bank wees de eis van de Groningse uit geversmaatschappij tot onmiddellijke staking van de Spectrum-uitgave af op grond van het feit, dat eiseres slechts een eenmalige vergunning had voor de uitgave van haar puzzleboek en het volledig auteursrecht op de uitgaven van de Puzzle Lexicon dus niet bjj haar berust. De Groningse firma werd ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde 125. AMSTERDAM, 10 nov. In de bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Hollandsche Bank Unie werd door de voorzitter me degedeeld, dat de heer mr. dr. W. Dijckmeester om gezondheidsredenen zijn mandaat als commissaris per 1 ju li j.l. heeft neergelegd. Vervolgens werden bij acclamatie be noemd per 1 januari 1962 tot leden van de Raad van Commissarissen de heren mr. N. F. Rost Onnes tot dusver oudste hoofddirecteur der HBU en mr. A. A. M. Struycken, lid van de Raad van State. Voorts werd nog medegedeeld, dat mr. N. E. Rost Onnes na zitting te hebben genomen in de Raad,van Com missarissen als voorzitter van ge noemd college en als gedelegeerd com missaris zal optreden. DEN HAAG, 10 nov. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de produktie van gebakken metselstenen m september 132,6 min stuks (uitgedrukt in Waalfor maat, evenals de verder genoemde aan tallen). Dit is 2,3 min meer dan de vo rige maand, toen 130,3 min metselste nen werden geproduceerd, maar 2,3 inln minder dan in de september-maand Van 1960 (134,9 min). Hierdoor is de achterstand op het vorige jaar iets op gelopen, deze bedraagt nu 27,5 min. De afzet van metselsteen bedroeg in september met 133,4 min ruim 4 min meer dan in augustus (129 min). In sep tember 1960 bedroeg de aflevering ech ter 146 min. ook hier dus dus een toene- van de achterstand op het vorige ei ven 50,6 mtn 4ot»63,2 min. buitenland vooraanstaande functies be kleden, behouden herinneringen uit hun jeugd aan dat instituut. Verschillende van de huidige regeerders van de Ned. Antillen bevonden zich eens onder de leerlingen van frater Richardus en fra ter Radulphus, om slechts enkele namen te noemen van coryfeeën van het katho lieke onderwijs in dit Caraïbisch gebied. Hun arbeid beperkte zich niet tot Cu ragao. evenmin als het zich bepaalde tot de schooi. Aruba en Bonaire werden bij het katholieke onderwijs betrokken. Op Bonaire werken de fraters sinds 1914. Op Aruba moesten zij, (in verband met de snelle uitbreiding van de bevolking sinds 1929 toen de olie er haar intrede deed) het onderwijs voor de jongens in 1937 overdragen aan de broeders. In januari dit jaar hadden de Fraters van Tilburg in de Antillen de leiding van een HBS en HHS, twee muloscholen (bo venbouw), 8 muloscholen (onderbouw), zeven scholen voor gewoon lager onder wijs, twee voogdijgestichten met am bachtsschool, cursussen en buiten schools werk. In september jl. telden de 21 scholen van „onze fraters" zoals ka tholiek Curagao hen noemt, 220 klassen, het Radulphus-college niet meegerekend Negen scholen met 2300 leerlingen staan onder leiding van leken en twaalf onder leiding van fraters, met 5000 leerlingen in 142 klassen. Er zijn in het bisdom Willemstad vijf fraterhuizen met 78 fraters; het oudste is dat bij het St. Thomas-college, da terend uit. 1886, het jongste in San Fer nando, gesticht in 1959. Een enkel woord over het Radulphus- college, genoemd naar de frater die mèt frater Richardus Wirtz, het duidelijkst zijn stempel heeft gedrukt op de zegen rijke arbeid van de congregatie in de Antillen. In september 1953 kwam het college, een katholieke middelbare school, tot stand. Op de dag der opening achtte men de moeilijkheden niet meer die sinds eind 1946 moesten worden over wonnen. De HBS en HHS telden januari j.l. 343 leerlingen. Ook bulten de school is niet genoeg te prijzen werk verricht: sportclubs, ver kenners, zeeverkenners, gezelligheidsver enigingen, culturele organisaties. Zij bloeiden op door de stimulerende con tacten tussen fraters en leerlingen. Jn dit overzicht van het werk der Fraters van Tilburg in de Nederlandse Antillen, hebben wij zo veel mogelijk vermeden namen te noemen. Met opsommin gen van persoonlijke verdiensten zouden wij kolommen kunnen vul len. Voor twee figuren moeten wij een uitzondering maken: frater Ri chardus Wirtz, een opvoeder bij de gratie Gods, wiens invloed thans nog merkbaar is. Meer d n veertig jaar legde hij de kiem en ontwikkelde hij de eigenschappen waardoor zijn leerlingen geestelijk konden groeien. Verder: frater Radulphus Hermus (1869-1961)die met een onderbre king van slechts enkele jaren, 65 jaar lang voortging in goedheid en beminnelijkheid maar vooral door grote bekwaamheid, zijn stempel te drukken een persoonlijk stempel! op geheel het werk der fraters. De duidelijkste waardering van het werk der Fraters van Tilburg in de An tillen is, dunkt ons, dat vaders en groot vaders die zelf bjj „onze fraters" op school waren, voor hun kinderen en kleinkinderen geen andere school wen sen. Van andere zijde is er in dit ver band de volgende uitspraak: „Pries ters kunnen preken, eatechismusles geven en op parochiebezoek gaan, maar dat werk biedt niet de gelegen heid om zo langdurig en veelvuldig met de mannelijke jeugd contact te hebben als de onderwijzer op school. Als bovendien die onderwijzer een be kwame leraar en een voorbeeldig re ligieus is èn een goed pedagoog, dan is zijn invloed ten goede met mense lijke maatstaf niet te meten". Het is de zeereerw. heer M. D. Latour O.P. die dit zegt en die als oud-missionaris in de Antillen, hiermee getuigt van het onnoemelijk vele, dat de Fraters van Tilburg er hebben gepresteerd op het gebied van onderwijs en opvoe ding. Van kerkelijke en wereldlijke zijde zijn in de loop der jaren vele huldebetuigingen de fraters ten deel gevallen. In het tijdschrift van de Fraters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barm hartigheid (november-af levering van „Ontmoetingen") vindt men de boeiende relazen een overzicht van driekwart eeuw toegewijde arbeid. Een imponeren de l(jst van namen besluit dit tot een gedenkboek uitgegroeide nummer van het periodiek. De pontificale H. Mis zondag in Wil lemstad zal een waardige inzet zijn van de jubileum-viering. Na de H. Mis zal er in het St. Thomas College gelegen heid zijn de fraters te feliciteren. Woensdag vieren de scholieren het ju- Frater Radulphus, die in de leeftijd van 21 ja ar in 1890 op Curagao aankwam. Zijn wetenschappelijke opleiding had toen nog slechts de smalle basis van de onderwijzersopleiding uit die tijd. Maar zijn brede belangstelling, gevoed door de geestelijke bron waaruit hij putte een „eenvoudig goed kloosterling zou hij blijven"! leidden af."5didactisch tot de gestalte waardoor hij uitrees als „maestro de escuela". bileum op school. Onder leiding van dr W. Statius Muller en Frank Davelaar, een oud-leerling van de fraters, wordt tot besluit van de feestelijkheden in de stadsschouwburg misschien beter be kend als Theater Roxy een concert gegeven. Aan de fraters zal een waar devol aandenken aan deze feestdag wor den aangeboden en de fraters op hun beuTt laten een folkloristisch toneelspel opvoeren, waarvan lekenonderwijzers en enkele leerlingen de voornaamste rol len vertolken. H. W. M. DE HAAS Frater Aurelio. overste van St. Thomas-college fraterhuisen tevens hoofd van een der muio's die aan dit huis verbonden zijn, met vier zijner vele leerlingen. DEN HAAu, 10 nov. (KNP) Reeds voor meer dan één miljoen gulden heeft de stichting Catholic Publicity, welke onder de stimulerende actie van drs. Verhaak uit Grave arbeidt, de katholie ke pers in de landen van Oost-Afrika aan „'"ten en leningen geholpen. Bo vendien zijn drukkerijen in vele der daar gelegen landen gereorganiseerd tot rationele bedrijven, vaklieden zijn uitgezonden en nauwe contacten tus sen missiedrukerijen zijn tot stand ge komen. Dit resultaat, dat in enkele jaren is bereikt, vormt een bijdrage tot verwe zenlijking van de wens de katholieke pers in de missie op gang te nrergen. De gelden voor de activiteiten zijn voor een deel uit Nederland gekomen (een belangrijke bijdrage van de Kath. Druk kerspatroons en van de Missie-toto), voor een ander deel van de „Misereor" in Duitsland. De personeelsvoorziening geschiedt in samenwerking met de Ka- jotters in Nederland en met Kolping en de Schule für Entwicklungshilfe in Duitsland. Thans wordt ook een radio-project in Cholo voorbereid, naast andere radio projecten, welke bjj andere Nederland se organisaties op stapel staan. Een vakman op technisch gebied ver blijft voorlopig voor een jaar in Oost- Afrika als organisator en adviseur. Ka- jotters en Kolpinggezellen leiden staf functionarissen op, maar hun werk is tijdelijk en is gericht op de oprichting van een vakschool. Een organisatie van de katholieke uitgeverij en boekwinkels wordt voortdurend overwogen, maar is wegéns geldgebrek voorlopig onmoge lijk. Dit Nederlands initiatief, dat door Duitsland zo effectief wordt gesteund, zal spoedig uitbreiding ondergaan door samenwerking met de „Union Interna tionale de Ia presse cathollque", met do Unesco en met andere instellingen, die de pers in de missielanden wensen te helpen. (Advertentie) (Advertentie) Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zijn instant cachets met A-voudlg werkend micropoeder AMSTERDAM, 9 nov. Openbaar Kunstbezit, de stichting voor esthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld, zal uit een aantal vaste medewerkers een programma-commis sie vormen, die in overleg met de door de N.T.S. te benoemen televisie-deskun digen de tegen 1 januari 1963 geplande tweewekelijkse T.V.-cursus gaat voorbe reiden. Dit is verheugend nieuws, te meer daar verleden jaar de cursus voor de radio enigszins in het nauw kwam te zitten en het er naar uitzag, dat Open haar Kunstbezit of voor de radio zou mogen blijven of alleen voo- de televi sie zou komen. In samenwerking met de Nederlandse Televisie Stichting hoopt het bestuur van O. K. nu in 1963 een cursus voor de beeldbuis te brengen, terwijl die voor de radio, zelfstandig en als geheel niet in verband te brengen met de T.V., ge woon doorgang zal blijven vinden. De proefopname ter interne beoordeling zijn reeds van de zomer begonnen. De ver wachting is dat deze T.V.-cursus zijn be staansrecht zal kunnen bewijzen. Ge brek aan studioruimte en aan tijd voor een grondige voorbereiding zijn er de oorzaak van, dat deze uitzendingen niet reeds in het komende Jaar kunnen be ginnen. Openbaar Kunstbezit blijft dus ge woon haar radiocursus voortzetten. Op maandagavond 13 november om 8.05 uur zal de minister-president, prof. De Quay, de jaarlijkse radiocampagne In leiden. Alle omroepverenigingen zullen weer hun medewerking aan deze kunst zinnige vorming verlenen. Ondertussen is de inschrijving voor 1962 reeds open gesteld. Wederom zullen onder hen, die hun lopende abonnement voor 20 novem ber verlengen, enige honderden kunst werken van levende Nederlandse kun stenaars worden verloot. Naar wij ver nemen loopt het met de inschrijving uit stekend. Het lustrumjaar 1961 boekte een aantal deelnemers van meer dan 103.000, het hoogste aantal, dat sinds de oprichting werd bereikt. Ter gelegenheid van de inschrijving van het honderdduizendste lid heeft men nu een fonds in het leven geroepen om leerlingen uit de hoogste klassen van alle Nederlandse kweekscholen ln staat te stellen geheel kosteloos een reis te maken naar een der grote musea of een belangrijke tentoonstelling in ons land. De organisatie geschiedt in samen werking met de Nederlandse Spoorwe gen. Men schat dat circa 5000 leerlingen van dit aanbod gebruik zullen maken. Ter verdieping van de kennis, die de deelnemers zich met behulp van de ra diocursus hebben verworven, is in het lopende jaar naast de gewone index van plaat, en tekst ook een chronologi sche index verstrekt. Op die wjize kan men een boeiend kunsthistorisch over zicht samenstellen, dat verduidelijkend kan werken. Maar toch is er bij velen de behoef te ontstaan aan een leidraad, die de samenhang der kunstwerken nog meer verduidelijkt. Een aantal deskundigen is opdracht gegeven een korte Neder landse kunstgeschiedenis samen te stellen aan de hand van de tot dus ver behandelde stof. Deze kunst geschiedenis zal men in de bestaan de banden kunnen invoegen. In de looo van het volgend jaar is zij gereed Tenslotte zal de Boek- club Nederlands Kunstbezit, die dit jaar werd gesticht, een deel uitgeven, dat de vermaarde collectie Egyptische Kunst uit het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden tot on derwerp heeft. De tekst is van prof. dr. A. Klasens. Het plan om tot uit wisseling te komen van programma's met Europese gelijkgeschoeide radio cursussen kan nog niet worden ver wezenlijkt. Naar aanleiding van de aanstaande T.V.-cursus tekenen wij nog aan, dat er vele open vragen zijn^ over de vorm waarin deze programma's gegoten zul- ler moeten worden. Het is zo goed als zeker, dat zij om de veertien dagen op de beeldbuis komen. De heer Joh. Wert- heim, secretaris van O. K.. meent dat vier a zes weken een redelijke voorbe reidingstijd voor zo'n programma is Het is de bedoeling 1 of 2 mensen voor dit werk in een vaste positie aan te stellen; verder zal er veel „inniger" contact moeten zijn tussen O- K- en de NTH om dat de verantwoordelijkheid op beide rust. Voorts zal het mogelijk zijn van de keuze van de onderwerpen een meer gesloten geheel te maken; men kan de ruimtelijke kunst er nu meer by gaan betrekken zoals architectuur, beeldhouw kunst, meubelen, het landschap en de omgeving waarin b.v. gebouwen zijn ge plaatst. Van de andere kant zal men bepaalde schilderijen moeilijk op de beeldbuis tot hun recht kunnen laten ko men. Vooral moderne doeken zullen moeilijkheden veroorzaken. Verder blijft het ongetwijfeld een open vraag of 'de kijker nog de reproducties zal willen aanschaffen, nu hij de kunstwerken kan zien, zjj het dan zonder kleur. Waar schijnlijk zullen velen dat wel doen, juist omdat zij het geziene langer en duur zamer (goede reproducties) bij zich wil len hebben. Nog vele vragen dus; in elk geval nu de radiocursus blijft, is een T.V.cursus van Openbaar Kunstbezit de moeite van het proberen waard. ALLEENVERKOOP WENNEKER-SCHIEDAM UTRECHT, 19 nov. Er bestaat ge rede kans, dat het onlangs gerezen con flict tussen een aantal bewoners van duplexwoningcn aan de Van der Steen- fctraat en het gemeentebestuur over ontsplitsing van bun huizen in der min ne zal worden opgelost. De gemeente is thans namelijk bezig die gezinnen, welke uit de hun aanvankelijk ter be schikking gestelde ruimte gegroeid zijn, naar andere percelen over te brengen. Daarvoor komen in de eerste plaats ge zinnen met meer dan twee kinderen in aanmerking. Drie van de betrokken gezinnen hebben reeds een ander huis toegewezen gekregen. De overige zul len zo mogelyk voor 1 januari aan een nieuwe grotere woning worden gehol pen. Inmiddels heeft de bewoner van het perceel, tegen wie destijds een kort ge ding aanhangig werd gemaakt wegens wederrechtelijke inbeslagneming van woonruimte, afgezien van hoger beroep tegen het vonnis van de president van de rechtbank, waarbij hem ontruiming van de door hem in beslag genomen woonruimte werd gelast. Ook hem is een ander huis in het vooruitzicht ge steld. Tenslotte heeft de officier Van justi tie aan de raadsman van de duplexbe- woners medegedeeld, dat hij geen ter men vindt tot vervolging wegens mein eed over te gaan tegen de drie amb tenaren van de Gemeentelijke Bouw- en Woningdienst, die in vorenbedoeld kort geding verklaringen hebben afgelegd, die volgens de tegenpartij in strijd met de waarheid waren. HAARLEM, 10 nov. De officier van justitie by (1e Haarlemse recht bank mr. J. Wiarda heeft gistermiddag tegen twee woonwagenbewoners wegens poging tof het toebrengen Van zwaar lichamelijk letsel twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. Het slachtoffer was een politieambtenaar uit Keulen, die in de nacht van 16 juli ellendige momenten meemaakte, toen hy hangend aan de zijkant van de auto van de verdachten in snelle vaart over de Zandvoortsc parallelweg werd ge sleurd. Zijn arm zat klem tussen bet portier en de oudste van dr verdai'h en. die achter het stuur zat. zou opzette lijk rakelings langs enkele geparkeer de auto's en lichtmasten hebben gere den. De Keulse politieambtenaar maakte deel uit van een groepje Duitsers, die in Zandvoort met vakantie waren en in de bewuste nacht een wandeling maak ten. Op een goed moment werden zij aangesproken door twee woonwagenbe woners, die met hun auto kwamen langs- gereden. Zij boden de nachtelijke wan- (Van onze correspondent) ALMELO, 10 nov. Toevoeging van fluoride aan het drinkwater kan vooral b(j jonge kinderen tandbederf in be langrijke mate tegengaan. Negentig procent van het Nederlandse volk lijdt aan tandbederf en ofschoon het eep ongevaarlijke ziekte is, is ze byzonder hinderlijk. Een slecht gebit beïnvloedt niet alleen het uiterlijk van de mens, maar kan ook ernstige gevolgen heb ben op de spijsvertering. Maagstoornis sen Zijn er vaak het gevolg van. Uit wetenschappelijke onderzoekingen is gebleken, olat toevoeging van een be paald percentage fluoride in het drink water geen nadelige gevolgen op het lichaam heeft. Dit betoogde prof. dr. K. C. Winkler, hoogleraar aan de Rijks universiteit in Utrecht gisteren op de Provinciale Gezondheidsdag, die door de Provinciale Raad voor Volksgezond heid In Overijssel liier werd gehouden. De onderzoekingen, die door het T.N.O. in Nederland zjjn gehouden, hebben uitgemaakt, dat bij kinderen jonger dan twaalf jaar, die fluoride water gebruiken hej tandbederf de helft lager is als by hen, die water gebruiken zonder fluoride. Het is vol gens prof. Winkler noodzakelijk, dat al vanaf de geboorte fluoride water aan de babies wordt toegediend. Spreker zei er geen voorstander van te zijn flu oride in tabletvorm toe te dienen of te verwerken in tandpasta. Ir. C. van Rooyen, directeur van het Rijksinstituut voor de drinkwatervoor ziening begroot de hogere kosten van drinkwatervoorziening als fluoride wordt toegevoegd voor een stad met honderd duizend verbruikers op 25.000 gulden per jaar. Dat komt neer op een kwartje per inwoner per jaar. BREDA, 8 nov. De rechtbank heeft gisteren een inwoner van Oudgastel, die terecht heeft gestaan wegens het be dreigen van een wachtmeester van de rijkspolitie met een roodmes en het plegen van verzet, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het medisch consultatiebureau voor alco holisme. Aan de bedreigde poltieman, die gewond werd, moet de veroordeelde 68,- schade vergoeden. u de kindersterfte tijdens het eer ste levensjaar in Nederland is te ruggebracht van 1 op 5 tot 1 op 65, achten de Kruisverenigingen de tijd gekomen, meer aandacht te gaan besteden aan andere gevaren dan ziekten en verkeerde verzorging, die het leven van de kinderen bedreigen en wel op een plaats, waar ze naar veler me ning het meest geborgen en veilig zijn: de ouderlijke woning. Het aantal kleu ters, dat door ongevallen in huis om het leven komt, is namelijk tweemaal zo groot als dat van de kinderen, die het slachtoffer worden van dodelijke verkeersongevallen. Dit schrikbarende cijfer én het succes, dat Mirror Films in Amsterdam heeft gehad met een aantal verkeerspropa- gandafilms, is voor het Nederlandse Groene Kruis aanleiding geweest om een produktiegroep van deze onderne ming opdracht te geven tot de vervaar- diging-van een filmpje, waarin het pu bliek wordt geconfronteerd met de vele gevaren, die de kleuter in liet ouderlijk huis bedreigen en die hem bij de minste onachtzaamheid of onoplettendheid van de ouders noodlottig kunnen worden. Joop van Essen, onder wiens regie dit 16 mm-filmpje van achttien minuten tot stand is gekomen, heeft bp vaardige wijze gebruik gemaakt van het. contrast tussen de gevaren, die de volwassene in het verkeer, in fabrieken en op be drijven bedreigen en de schijnbare vei ligheid en geborgenheid thuis. Schijn baar, want voor kinderen kunnen een brandende oliekachel, die bij het stoeien wordt omgeworpen, een elektrisch stop contact, een gaskraan, het huiselijke medicijnkastje, een lucifer, een vollo pend bad, een balkon of zelfs maar een deurmatje op een gladde vloer veel ge vaarlijker en dodelijker zijn dan aanstor mende treinen, voorbijrazende auto's, de vergifkast van de apotheker, de bouw van een wolkenkrabber of het werk aan een hoogspanningsinstallatie voor de volwassene. Met niet veel meer dan een camera en zjjn vakmanschap heeft Joop van Essen dit in zijn pretentieloos filmpje, dat door Wil Simon is gemonteerd, zón der overbodige sensatie, maar op een voudige en overtuigende wijze duidelijk weten te maken. Het commentaar, dat afwisselend wordt gesproken door Ilse Wessel en Nico van Vliet, is sober en zakelijk en zal, naast de beelden, met vrucht als uitgangspunt kunnen dienen voor dis cussies, die de ouderlijke woning in de toekomst wellicht veiliger zullen ma ken voor onze kleuters. Het ligt name lijk in de bedoeling van het Groene Kruis om „Er dreigt gevaar", zoals dit filmpje terecht heet, in een groot aantal kopieën te gaan vertonen op bijeenkomsten, waar door belangstel lenden over het geziene en gehoorde van gedachten kan worden gewisseld. Ftn -Tori1 delaars een horloge te koop aan. „g0p- een Duitser de kwaliteit van de on waar in twijfel trok, werd een der w e£,a wagenbewoners kwaad en gaf hem e schop. De politieambtenaar dadér. die snel in de auto was nt, ken, lik op stuk geven. Op het U ario dat hij over het portier van de heen wilde uithalen, trapte de °a eei verdachte op het gaspedaal en ^.as weg. Hij verklaarde, dat hij bang„ujt- geworden voor de aanstormende sers. De andere verdachte had a)d. van de politieambtenaar beetger die doordoor tegen de zijkant v rijdende auto werd getrokken eiTrtief zijn volle lichaamsgewicht het P9. jij' dichtdrukte. In deze houding Jeei rhe' over een afstand van negenhonderd ter gehangen. ver- De wraak van de Duitsers was schrikkelijk. Toen zij na de lata1® cjr- twee woonwagenbewoners nabij 11®rarï>- euit aantroffen, haalden zij hun Sl gea Mr. F. Nederveen uit Roermond. van de verdedigers in deze zaa hulde, dat de* jongste verdachte a ^g{. halve maand in hot ziekenhuis wa-> pleegd om te herstellen van fe"uscF schadigde halswervel, twee f>e Lijn# ribben, een hardnekkige neusbio® en vele andere verwondingen, --g noê van die kleine jongen krap' je steeds", zei hij. Verder zei hij, „jald- jongens uit angst hadden gehang De Duitsers zijn begonnen met na. koopwaar te kleineren, wat ze n.'ej ta rnen. Toen zij de Duitsers op z1®' et1 gen afkomen, zijn zij bang gewora® jyi; als hazen weggereden. Aanvanr- rj<t heeft de bestuurder niet eens ÊjUsri dat er tegen zyn wagen een L'~ zat geklemd, terwijl de ander ZJa- po- herinnerde, dat hy de arm van jjri liteambtenaar had vastgehouden. rK moet allemaal heel snel in zÜn in zijn gegaan, aldus mr. Nederveen- gp nog geen vijftig seconden, want stand van negenhonderd meter „er met een snelheid van 70 kilometer uur afgelegd. „yij- Mr. C. van Koppen uit Haalrem y|jn felde ovftnAfine nn« Ho rvr»7Pt. ban; deJBM vrijspraak. Een verzoek tot onrA'zeii- Hjke invrijheidstelling werd afgew e De publieke tribune was nagenoeg u[t heel bezet door woonwagenbewoner e Venlo, waar de verdachten g°® „i de kenden zjjn. Op 23 november za rechtbank uitspraak doen. eveneens aan de opzet. „-P® vg.fl ng geworden voor de overmacht n Duitsers.'^Beide raadslieden vr Advertentie 230.' 8.980,- f Sedan 404 Sedan 403 Sedan 403 Sept Stationcar 403U 403, 403 Sept en 403 Statie" ook leverbaar met dieselmotor 10-230.' 8.980'' 7.780-' 9.08°> Importeurs .Gebr Netkous Uukehï Tel (030)16523/ Peugeot dealer voor Rotterdam Qostzeedijk 330 - Tel. 010-1J, V- Overal in de ouderlijke, woning dreigen de kleuter gevaren. Beeld uit het „Er dreigt gevaar", dat Joop van Essen voor het Nederlandse Groene KrU vaardigde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6