in Rotterdam Engelse vakbondenweer Panjsmhetdonkcr op de korrel Reclame Oud Jamin-gebouw vergroot opslagruimte van 2 musea VERLEDEN ALS NOODLOT Hij ons keus genoegl 69.75 98.50 1 Alexander Gibson leidde Rott. Philh. Orkest JAMES THURBER, een verfijnd spotter onopvallend moralist Een der grote mannen van The New York?1' DE KRANT... Bejaarden krijgen Engelse les Sitdown-staking tegen atoombom in Den Haag Smartegeld voor Yracaric spiegel van het land pagina ^aakt Piraten in oude stijl Inrichting vraagt ruim 87.000,- BOTSINGEN op de rijksweg 13 Onderwijscontact met Europese Beweging Kerkebouwsubsi dies in Spijkenisse J. Heederik 25 jaar bij Reineveld N.V. Nieuw snel Leid-record van X-15 Brandschade in Hollywood Rei nier de Graaf- medaille voor prof. Van Creveld V oorlioh tingsbn reau voor vlees en vlees" conserven Staking in Italiaanse ziekenhuizen Pleidooi voor opwaar dering van liet goud NSC VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 Wm W Voor ieder kind een leuke ballon ALLEEN GEVESTIGD TE SCHIEP^ MOEDERS, vergeet niet onze kinderafdeli'1*' OP HET WITTE DOEK De opgejaagde, koppige Tom Curtis m de film „The angry silence" wordt gespeeld door Richard Attenborough. Hier ziet men hem tezamen met Pier Angeli die de rol van zijn vrouw vertolkt. ('tVenster). „The angry silene" is als het ware een serieuze tegenhanger van de prach tige komedie „I'm ail right Jack" die men enige tijd geleden in't Venster heeft kunnen zien. Ook nu weer worden de toestanden in de Engelse vakbonden op de korrel genomen. Het slachtoffer is ditmaal een eenvou dige arbeider met een bijzonder harde kop: Tom Curtis (Richard Attenborough) Het verhaal speelt zich af rond het con flict van deze arbeider die weigert aan een volkomen ongemotiveerde staking mee te doen en de aanvoerders en vol gelingen van een vakbond. Het is tegelijk het verhaal geworden van het individu tegen de massa, van de man die zich te weer stelt tegen de kwalijke aansla gen op zijn gezin en hemzelf omdat hij niet onder wil gaan in deze laffe vorm van democratische degeneratie waarbij een meerderheid beslist die zich in dit geval echter als schapen door enkele machtswolven laten opjagen. Gezien het actualiteit van dit probleem dat zich in Engeland nog steeds manifesteert in voortgaande stakingen bezit de film een klemmende inhoud. Het is vooral het spel van Richard Attenborough als Tom Curtis en van Pier Angeli als diens vrouw dat, onder regie van Guy Green, de film tot een goede hoogte opwerken. Tom wordt nl. op een bepaald moment door zijn medearbeiders dood verklaard, „naar Coventry gezonden", zoals dit heet. Het is een van de kwellingen die Tom te ondergaan heeft voor hij tenslotte, nadat hij zwaar gewond is geraakt bij een gemene achterbakse aanval, over wint. De film bezit talrijke details die zorgvuldig in het geheel zijn ingepast. Er is een schimmige figuur van de, waar. schijnlijk communistische, agitator, en de vakbondsleider Connolly (Bernard Lee) als cie man die de macht achter zich voelt. Tenslotte wordt ook Toms ver houding tot zijn vrouw getekend, die niet inziet waarom hij de stille strijd tegen de terreur moet volhouden. Merk waardig is dat de film dit in wezen niet duidelijk maakt. Tom is koppig en wil zich eigenlijk alleen maar verzetten. Het is een tweede natuur van hem geworden. Daarom zijn de tegenstellingen wat minder scherp geworden. Het onberede neerde verzet van Tom 'brengt een op vallend menselijk accent in dit geheel van tegenstellingen en spanningen. Het spreekt vanzelf dat de tekening van dit brokje onsociale wanstaltigheid, uitwas van een verkeerd gebruikte vrijheid, de aandacht ten volle verdient ook al zijn er enkele onderdelen die wat steriotiep zijn uitgevallen zoals het breed uitgesponnen optreden van de fabrieksnozems. en de sfeer in de fabriek zelf. Voor personen van 14 jaar en ouder in 't Venster. Hoewel de titel: „Trottoir-meisjes van Parijs" doet vermoeden dat i_. alwéér een regisseur is geweest, die onder de dek mantel van psychologische milieu-schil dering een aantal pikante scènes aan eenrijgt om het gevalletje vervolgens met het voorwoord van een arts en het na woord van een politiecommissaris uit sluitend als kasstuk op de markt te gooi en, valt het in het Franse filmpje, dat deze week in Centraal première draait, allemaal nogal mee. Zeker, er is een bij zonder ongezond milieu, waarin een vol- j strekt onbedorven meisje uit de provin- cie door eigen schuld, dat wél te recht komt. Er zijn ongure mannen en er zijn aanwijzingen, die doen vermoeden niet meer dat het meisje na een nogal opwindend verblijf in Parijs wel herinneringen heeft om spijt ovei* te heb ben. De in de titel genoemde „trottoir meisjes" komen er gelukkig slechts zij delings aan te pas. Eigenlijk is het maar een vrij naief verhaaltje over een be dreigde romance. Goed camerawerk, soms verrassende persoons-typeringen en aardig spel maken deze overigens preten tieloze film tot een vlot verteerbaar ge heel. Dat de atmosfeer af en toe nogal zwoel is, verrast niemand die op de ti tel van de film is afgekomen. Gelukkig gaat de regisseur er niet te veel in op en weet hij met enkele kritische opna men „afstand te houden". Niettemin een film 'die uitsluitend bestemd is voor volwassenen. In de hoofdrollen Nadia Gray, Daniele Gaubert en Jacques Ri- berolles. Het piratendom zal blijven leven zo lang de film bestaat. De legendarische figuur van de piraat Sir Henry Morgan krijgt opnieuw gestalte in „De koning der boekaniers" (Morgan, the pirate), een film die geheel volgens het be proefde recept is opgenomen. Niets meer en niets minder. Steven Reeves, bodybuilder no I, ex-Hercules speelt de hoofdrol van de geweldenaar die als slaaf in Panama wordt verkocht aan de goeverneur wiens dochter prompt op hem verliefd raakt. Zijn avonturen als kaperkapitein en tenslotte de aanval op Panama zelf zijn in Eastmancolor en in CinemaScopegrootte tot een .kleu rig spannend filmprentenboek verwerkt Grootscheepse vechtpartijen op elkaar enterende zeekastelen, woeste feestge lagen in het kapersoord in de Caraïbi- sche zee, staaltjes van krachtpatserij en verwoede degengevechten van de held van deze geschiedenis, bieden 14-jarigen en ouderen die alleen maar voor een herleefd stukje piratenromantiek naar Arena komen, voldoende van hun gading om zich te amuseren. Meer is het ook niet. ROTTERDAM, 10 nov. Reeds gerui me tijd hebben het museum voor Land en Volkenkunde en het maritiem mu seum „Prins Hendrik" te kampen met een ernstig tekort aan depot- en werk ruimten. B. en W. menen nu een op lossing te hebben gevonden door de in gebruikneming van lokaliteiten op de verde verdiepnig van het voormalige Jamin-gebouw aan de Hugo de Groot straat. De opslagruimten, welke genoemde mu sea thans ter beschikking staan zijn dermate gevuld, dat een overzicht over di=> studieverzameling niet mogelijk is, het gebruik van de collecties voor studiedoel einden en voor tentoonstellingen tijdro vend om omslachtig is, een systematische ordening niet kan worden verwezenlijkt en een wetenschappelijke bewerking vrijwel ondoenlijk is geworden. De reeds ontvan gen en de te verwachten zendingen uit Nieuw Guinea vergroten nog de moeilijk heden voor het Museum voor Land- en Volkenkunde, terwijl, voor wat betreft het maritiem museum de door de leiding na. gestreefde verwerving van scheepsmodel len uit de 20ste eeuw door het gebrek aan opslagruimte op bezwaren stuit. In het voormalig Jamingebouw, thans eigendom van de gemeente, kan met ingang van 1 januari 1962 beschik baar worden gesteld een oppervlakte van De Zwitserse film „Haar verzwegen verleden" (Die Schatten werden langer") behandelt een al tot vervelens toe ver filmd onderwerp, n.l. de heropvoeding van het meisje dat op het slechte pad is geraakt. De regisseur Ladislao Vajda heeft dit echter op een vrij sobere wijze gedaan, met vermijding van de gebrui kelijke, op sensatiebejag afgestemde pi kanterieën. Vooral ook door het spel van de hoofdpersoon Barbara Rütting als Christa Andres werden de bedoelingen van deze regisseur gerealiseerd. Christa is n.l. leidster op een internaat voor meisjes die moeiljk hanteerbaar zijn of ai eens met de politie in aanraking zijn geweest. Een van haar moeilijkste ta ken is de heropvoedng van een ontoe- gankeljk meisje Erika Schoner, dat naar het instituut wordt gebracht. Het gevecht om het hart van dit meisje wordt in de film boeiend uitgebeeld. Het is daarom dubbel jammer dat men ook hier weer te maken krijgt met de simpele conclu sie: ouders slecht, dan kinderen de straat op. In deze film die hier en daar sym pathieke momenten heeft, krijgt men op nieuw te maken met meisjes die slacht offers van hun ouders zijn. Tegen deze achtergrond, waartegen men in zijn ab soluutheid bezwaar kan hebben ook deze meisjes dragen „ergeris" een ver antwoordelijkheid gaat zich de intrige ontwikkelen die tenslotte uitloopt op een drama. Christa zelf blijkt een verleden te hebben en de man de haar eens on gelukkig heeft gemaakt, wil dit opnieuw doen. Het dramatische slot doet wel ge forceerd aan en is in voorgaande melo drama's wat veel vertoond om nog in druk te maken. Toch blijft „Haar ver zwegen verleden", waarin o.m. Hans- jörg Felmy, Luise Ullrich en Loni von Friedl aantrekkelijke rollen spelen; een film die boven het sjabloon uitkomt Voor personen van 18 jaar en ouder draait de film in Corso. DELFT, 10 nov. Bü een aantal botsingen op de rijbaan Den Haag Rotterdam van rijksweg 13 is vanmor gen na half acht een elftal auto's be schadigd. Vijf van deze auto's moesten worden weggesleept. Twee bestuurders en een inzittende werden gewond. Mr. A. van S. uit Voorburg moest naar het Gasthuis worden vervoerd. De eerste botsing deed zich voor kort na half acht, als gevolg van het slippen van auto's in op het wegdek liggende olie, ter hoogte van de Pauwmolen. Bij deze botsing waren drie auto's betrok ken. Mr. A. van S. werd bij deze bot sing gewond. Hij had pijn in de borst, een wond aan de kin en waarschijnlijk een gebroken middénhandsbeentje. Om acht uur deed zich een botsing voor tussen twee auto's, als gevolg van een verkeerde manoeuvre van een der automobilisten. Tenslotte volgde een kettingbotsing tussen de Brasserskade en de Pauwmolen, waarbij zes auto's betrokken waren. De oorzaak was ook hier slippen op de glad geworden weg. De 42-jarige G. K. uit Voorburg sloeg met het hoofd door de voorruit. Hij werd ter plaatse verbonden. De politie te Rijswijk legde het verkeer korte tijd over Delft om, waardoor op de Van Miereveltlaan moeilijkheden ontston den. Het verkeer op de rijksweg onder vond gedurende een uur vertraging. Bij een botsing op de westelijke rij baan, gistermiddag om tien voor zes, ter hoogte van het Sint Jorisgasthuis, waren al drie auto's beschadigd, een vrachtauto met aanhangwagen, een personenauto en een volkswagenbusje. De bestuurder van het busje reageerde waarschijnlijk niet snel genoeg op het normale afremmen van een voorlogger. Hij sloeg met zijn auto over de kop, na de andere geraakte te hebben. Hij kreeg een snijwond aan de schedel die ln het Gasthuis werd gehecht. 980 m2 ten behoeve van het mu seum voor Land- en Volkenkunde en een van 380 m2 voor het maritiem museum. Ds kosten voor dp inrichting van de lo kaliteiten worden beperkt tot 49.600.-. wijl het resterende bedrag ten laste kan komen van de reeds op de begroing ge brachte kredieten voor onderhoud museumgebouwen in 1961 en 1962. ROTTERDAM, 10 nov. Onlangs werd in Den Haag opgericht de lande lijke „Contactgroep voor Europese Voorlichting in het Nederlandse On derwijs". Met instemming van het bestuur van genoemde contactgroep en met steun van de wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling in Rotterdam heeft het afdelingsbestuur van de Beweging van Europese Federalisten besloten te trachten in Rotterdam een contactgroep uit het onderwijs te vormen, die be doelde voorlichting de voor het onder wijs geëigende vormen zal pogen te geven. Hiertoe zal op vrijdagavond 24 no vember om 8 uur in kamer 12 van het stadhuis een oriënteringsbijeenkomst belegd worden. Hierin zal, na het openingswoord van wethouder A. J. v, d. Vlerk, de voor_ zitter van het dagelijks bestuur van de landelijke contactgroep, dr. D Barends een inleiding houden over de doelstelling: „Eendrachtig het Euro pese bwustzijn in het onderwijs met alle geschikte middelen bevorderen". SPIJKENISSE, 9 nov. De gemeen teraad van Spijkenisse heeft vanavond besloten de kerkenbouwsubsidies vast te stellen op 175 gulden per zitplaat. Dit betekent een herziening van het besluit, dat de raad in 1960 heeft genomen en waarbij een subsidie per zitplaats werd vastgesteld op 100 gulden. Momenteel zijn in Spijkenisse een nieuwe gerefor meerde, een hervormde en een rooms-ka- tholieke kerk in aanbouw. In totaal om vat het besluit de subsidiëring van 1375 zitplaatsen in deze kerken, waarmee 240.625 gulden is gemoeid. DELFT, 10 nov. Gisteren vierde de heer J. Heederik, chef expeditie, het ftit, dat hü 25 jaar geleden als jongste bedien de bij de afdeling expeditie in dienst trad van Machinefabriek Reineveld N.V.. Des morgens is hü, vergezeld van zün echtge note, in de directiekamer ontvangen en gehuldigd. Nadat hij door de heer B. Braat, direc teur, was toegesproken, werden hem het zilveren insigne benevens 'n portefeuille met inhoud overhandigd. Vervolgens voer de de heer B. Burg namens de afdelings chefs het woord. De heer Lammerse voer de het woord namens de Ondernemings raad. Voor mevrouw Heederik waren er bloemen. De heer Heederik r'eelpiëerde in restau rant „Koot" aan de Beestenmarkt, waar vele collega's hem de hand kwamen schudden. (Advertentie) ,r~. - X Jeugdige mantel voor de kleine maten Prima ledervelours Gegarneerd met grove zadelsteek en grote knopen. Moderne rugsplit. Nieuwe winterkleuren, o.a rood. beige, antraciet. Maten 30-38. Speciale prijs Meisjesparka In prima popellne (waterafstotend) Mantel en capuchon ge heel met warme mouton gevoerd. Leuke knoop- garnering. In vele nieuwe kleuren. Leeftijd 3-1 4 jaar. 3 jaar KI. st. p. m. De nieuwste model Mantel met afneembare stola. Gemaakt in prachtige warme Sibeline schaduwrulten. De stola gegarneerd met wollen franje. Leuke grote knopen. Reclameprijs DELFT, 10 nov. De achtjarige Lida Toussain uit Delft liep gistermor gen tegen twaalven spelenderwijs tegen een auto, die over het Oosteinde in de richting Nieuwe Langendijk reed. Zij brak haar rechter been. De juist pas serende dokter Aulbers bracht haar met zijn auto naar het Gasthuis. Daar werd het meisje ter verpleging opgenomen. ROTTERDAM, 10 nov Rotterdamse bejaarden, die de Engelse taal niet machtig zijn, zuilen binnenkort in staat zün een woordje in deze taal mee tc spreken. In .samen werking met de Volksuniversiteit te Rotterdam neeft de Commissie voor Bejaardenzorg het plan opgevat een cursus „Engels voor beginners" te organiseren, waaraan door 65-jarigen en ouderen kan worden deelgenomen. Vooral oudere mensen, die Engels sprekende familieleden heb ben, zullen b(j deze lessen bijzonder ge baat zijn. De cursus omvat vierentwintig les sen, welke door een docent Engels van de Volksuniversiteit zullen worden ge- rioci® geven in het gebouw van de Raad, afdeling Openbare Inz8nw»'vjer Kipstraat 29. De lessen worden oPrfagC'1 entwintig achtereenvolgende woens. gC- 's morgens van half tien tot half geven; de eerste is bepaald op 5 Ja 1962. De kosten van deelneming bed' tien guiten; de studieboeken wordeni -ji de Commissie aangeschaft. Twee Sr%ri?' bejaarden, elk bestaande uit vijfeI1 t?ij' tig deelnemers, kunnen deze lesse' wonen. jX Belangstellenden worden verzoen fif zo spoedig mogelijk uitsluitend^J^d uitsluitend -ju te lijk op te geven bij het secret van de Commissie voor Bejaarde' Schepenstraat 100, Rotterdam-4. w pe' schriftelijke aanmelding moeten halve naam en adres, de opleid"1»' pe' zij hebben gevolgd, en hun vroege roep opgeven. reff" De aanmelding wordt op 8 decc a.s. gesloten. ROTTERDAM, 10 nov. Om meer dan één reden was het derde donder dagavond-concert, dat gisteravond in de Schouwburg door het Rotterdams Phil- harmonisco Orkest werd gegeven, in teressant te noemen. Allereerst door de kennismaking met de jonge Engelse di rigent Alexander Gibson een zeer gewaardeerde kennismaking dan door een boeiende noviteit, de tweede symfonie van William Walton, en ten slotte door het optreden van de violiste Ida Haendel in het vioolconcert van Beethoven. A) onmiddellijk in het eerste werk van net programma, de Ouverture „Le Corsaire" van Hector Berlioz, ontpopte Alexander Gibson zich als een dirigent van onmiskenbare kwaliteiten Zijn bij na bezwerende gebaren zijn soepel en vloeiend en toch zi er e*act en efficient Zijn directie richt zich vaak tot de af zonderlijke orkest groepen, maar niette Hrnndstnf in ncJit seconden op LUCHTBASIS EDWARDS. 6 nov (RTR> In de V S is gisteren met een X-15 een rreuw snelheidsrecord geves tigd Het toestel een raketvtb gtuig haalde een snelheid van 6.548 km per uur en overschreed hiermee de geschat te limiet met 13 km Bij een vorige r coropogine met een X- ia werd 6 300 km per uur gehaald De vlucht van donderdag wrd gemaakt door de 37-jarige majoor van de Amerikaanse lucht macht Robert White In acht seconden verbruikte het toestel alle brandstof Toen hij naar de basis terugkeerde', seinde de majoor, dat het windscherm aan e n kant volkomen verbrijzeld was. Rij landde tien minuten nadat de X-15 was losgelaten door het modervliegtuig, een B—52. HOLLYWOOD. 10 nov (Rtr) De schade die de betroken verzekerings maatschappijen door de brand in de rijkste wijk van Hollywood wordt geschat op het peulschilletje van 24 miljoen dol lar Miljonairs, filmsterren en zakenlieden keren nu stuk voor stuk terug naar hun verwoeste woningen. Bij de brand, die vier dagen heeft geduurd, zijn geen do den gevallen maar 150 brandweerlie den zijn ücht gewond. In totaal zijn 456 huizen in de as ge legd, waarvan 447 in de luxuezue wijken Bel-Air en Brentwood. min heeft hij het gehele orkest-apparaat vast in de hand en is zijn overwicht evident. Al deze eigenschappen, die bo vendien nog gedragen worden door een grote muzikale er. een uitgesproken ge voel voor detail en afwerking, stempelen Alexander Gibson tot een orkestleider van formaat. De Ouverture van Berlioz kreeg dan ook een fraaie en rake ver tolking en het bruisende karakter van het werk, dat hier en daar niet helemaal aan een zekere banaliteit ontkomt, kwam goed tot zijn recht. Als tweede programma-onderdeel in troduceerde Gibson de Tweede Symfonie van William Walton, geschreven in 1959- 1960 Het bleek een goede keuze, want bet werk, waarin koene motieven en in getogen episoden elkaar afwisselen, heeft veie interessante en boeiende aspecten. De schrijfwijze is dikwijls intelligent, vooral in de variaties, fugato en coda, die samen het laatste deel vormen. Hoe wel de partituur een groot orkest voor schrijft drievoudige bezetting van de houten blaasinstrumenten, slagwerk, pia no. celesta en twee harpen leidt dit gelukkig niet tot overmatige klankopsta- nelingen. met uitzondering misschien van enkele passages in het eerste deel. De orkestratie is afgewogen en dikwijls zeer fijnzinnig en bereikt hier en daar ver rassende effecten Het orkest heeft onder de strakke leiding van Gibson bekwaam en met toewijding gemusiceerd en dat het werk bij deze eerste uitvoering reeds zo voortreffelijk gestalte kreeg is een be wijs temeer van de kwaliteiten van de dirigent. Na de pauze bracht Ida Haendel de toehoorders in de ban van haar uiterst fraai vioolspel in het concert van Beet hoven Haar vertolking kenmerkte zich door grote fijnzinnigheid en voorname lyriek, waaraan de techniek volkomen ondergeschikt gemaakt was. Het orkest paste zich op bewonderenswaardige wijze aan haar spel aan. Het enthousiasme van het publiek was groot. C. v. R AMSTERDAM 10 nov. - Op de jaar lijkse algemene vergadering van het Ge nootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde woensdagmiddag 15 november a.s in Amsterdam zal prof dr S van Creveld een voordracht houden over „het mirakel van de bloed- stolling" In deze vergadering zal hem de Reinier de Graaf-medaille worden uitgereikt we gens zijn „waardevol veelzijdig onder zoek. meer in het bijzonder op het ge bied van de hemofilie". Deze onderscheiding wordt eenmaal per jaar verleend, DEN HAAG, 10 nov. Een 35-tal jongelieden, variërend in leeftijd van 17 tot 33 jaar, heeft vanmorgen een sit- down staking gehouden op een van de drukste kruispunten van Den Haag. Om acht uur, bij het begin van het spitsuur, betrokken de betogers, die demonstreer- den tegen de atoombom, hun post op h kruispunt Laan van Meerdervoort - Anna Palownastraat. Zij lagen of zaten er, elkaar stevig vasthoudend. In hun bezit hadden zij spandoeken, pamfletten en borden. Om tien over acht kreeg de politie be richt van deze demonstratie. Onmiddel lijk vertrok ten groot aantal wagens en het waterkanon van de politie naar het kruispunt. Dit waterkanon behoefde ech ter geen dienst te doen, want- binnen 20 minuten was het kruispunt ontruimd. Man voor man en vrouw voor vrouw wer den de demonstranten in de politiewa gen gedragen en overgebracht naar het hoofdbureau. Stuk voor stuk werden de jongelui op het bureau verhoord. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, die van het gebeurde zeer snel in kennis was gesteld heeft besloten, dat vanmid dag nog alle arrestanten voor de kanton rechter tereent zullen staan wegens net deelnemen aan een samenscholing en he zonder noodzaak belemmeren van het verkeer. Het publiek heeft op de actie zeeT ge. mengd gereageerd. Een deel van de voorbijgangers ontstak in grote woede en eiste luid de strengste actie, een an der deel toonde zich nogal geamuseerd. Het verkeer Is zo goed en zo kwaad als het ging, omgelegd. DEN HAAG, 10 nov. In Den Haag is opgericht de Stichting voorlichtings bureau vlees en vleesconserven. In deze stichting hebben zitting de vier grote Nederlandse organisaties op het gebied van vee en vlees t.w de Federatie van slagerspatroonsbonden. de drie centrale landbouworganisaties, de centrale orga nisatie voor de vleesgroothandei en de vereniging van Nederlandse vleeswaren en vleesconservenfabrikanten Doel is het vleesverbruik in Nederland te bevorderen door een verantwoorde voorlichting Het ligt in de bedoeling, dat de stichting haar activiteiten in de toekomst ook tot de exportbevordering van Nederlandse vlees-producten zal uitbreiden. Voorz. is de heer J.G. Habold te Amsterdam Het secretariaat, dat in Den Haag is geves tigd, berust bij mr. J.H. Koolschijn. BONN, 10 nov. (Reuter) De West- duitse autoriteiten zijn voornemens de vroegere Zuidslavische verzetsstrijder Lazo Vracarix een compensatie aan te bieden voor zijn arrestatie in de Bonds republiek. Dit is gisteren in kringen van het Westduitse mniisterie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Volgens deze kringen is in de woensdag uitgege ven verklaring van het ministerie van justitie geen verontschuldiging voor de gebeurtenis gemaakt, omdat men het juister acht dit via dilomatiafee wegen te doen. D verontschuldiging en het aan bod voor een compensatie zijn waar schijnlijk vervat in het Westduitse ant woord op de Zuidslavische protestnota, dat gisteren is verzonden. ROME. 10 nov. (AFP.) Vanmor gen is in heel Italië het personeel', van de ziekenhuizen in staing gegaan. De beweging, die georganiseerd us door de vakverenigingen om loonsverhogingen af te dwingen, zal 48 uur duren, In de zie kenhuizen is evenwel een voorziening ge troffen voor spoedgevallen. Mocht de staking niet he gewenst re sultaat hebben, dan zullen nieuwe stakin gen gehouden worden, die voorlopig zijn vastgesteld op 18- '7- 24 en 30 no vember en op 1 december. LONDEN, 10 nov. De heer S. Cham bers, president van de Imperial Chemi cal industries heeft in een toespraak tot de jaarlijkse conferentie van The In stitute of Directors gepleit 'ou; een overeenkomst tussen diverse grote lan den uit de vrije wereld om te komen tot een revaluatie van het goud, teneinde ie internationale liquiditeit te vergroten Een dergelijke revaluatie zou niet de de valuatie van het pond sterling inhouden 'en opzichte van de dollar, maar zou dienen ter verhoging van de waarde der bestaande reserves over de gehele wereld Hopenlijk zullen onze Amerikaanse vrien- ten spoedig tot deze gedachtengang ko men aldus de heer Chambers. DUITSE POëZIE en proza wordt dins dag a.s in het Martin Behaimhuis voorgedragen dooi Horst-Bogislaw von Smeiding. Hij draagt werken voor van Höldèrlin, Novalis, Hoffmann, Jean Paul en Eichendorff. „Wat heb je gedaan met dr. Millmoss?" De dezer dagen overleden Ameri kaanse schrijver en tekenaar James Thurber behoorde tot de kern van medewerkers die het weekblad The New Yorker tot een unieke verschijning in de Amerikaan se journalistieke wereld hebben ge maakt. Met Robert Benchley, Alexan der Woolcott, Dorothy Parker en E. B. White behoorde hij tot de selecte kring van kunstenaars, die in het be gin van de twintiger jaren samen kwa men in het New Yorkse Algonquin Ho tel om daar onder het nuttigen van een exquise lunch hun beroemd ge worden rondetafelconferenties te hou den die na de oprichting van The New Yorker in 1925, meer het karak ter van onofficiële redactievergaderin gen aannamen. Thurber zelf was bij die oprichting niet aanwezig, wel heeft hü van de eer ste verschijning van het blad af getracht vaste voet in de kolommen te kpügen door hoofdredacteur Harold Ross met ongevraagde bijdragen te bombarderen die alle onder dankzegging voor de in zage geretourneerd werden. Eerst in 1927 werd hii door E. B. White die toen al Talk of the town op de frontpagina van The New Yorker verzorgde, geïntro duceerd bij Ross die toch nog zo arg wanend tegenover het talent van de toen 33-jarige journalist stond dat hü hem een bureaubaan gaf die de ambitieuze Thurber weinig gelegenheid tot schrü- ven bood. Een half jaar later kreeg hü zün vrü'heid terug en de permissie om met White de rubriek Talk of the town te verzorgen. Van dat ogenblik af heb ben deze beiden voor een goed deel de sfeer van het weekblad bepaald. Naast zün geestige reportage-artikelen in sa menwerking met White heeft Thurber ontelbare korte verhalen, dierenfabels, jeugdherinneringen en sprookjes aan The New Yorker bijgedragen die later in allerlei uitgaven gebundeld zpn en meestal door illustraties van de auteur i 'rlucht zijn. Dit, tekenwerk van Thurber is een hoofdstuk apart. Op een vraag hoe hü een dergeiüke vüfderangs tekenaar kon handhaven, antwoordde hoofdredacteur Ross steeds onverstoorbaar; „Thurber is een derderangs artiest". Het antwoord was niet afdoende en velen hebben zich in de loop der jaren afgevraagd of Thur ber eigenlük wel kon tekenen, in tegen stelling tot de Engelse kunstcriticus Paul Nash die onomwonden verklaarde dat Thurbers wüze van tekenen hem her innerde aan het vroege werk van Ma tisse. En T. S. Eliot zag zowel in het proza als in de tekeningen van Thurber een vorm van humor die tegelük een middel was om iets ernstigs te zeggen. Voor hem betekende Thurbers werk een blüvend document van de tüd waarin het ontstond. De tekeningen van Thurber hebben de directheid en de spontaniteit van kinderkrabbels zonder dat ze bewust die naïeve stijl imiteren. Ze bezitten de charme van de onafgemaakte schets en tegelük de volstrektheid van expressie die bü verdere uitwerking verloren zou gaan. Misschien dat de eenvoud van lijn terug te voeren is tot de gedeeltelijke blindheid van de tekenaar die op zün zesde jaar bü een kinderspel een oog verloor en na zün vüftigste langzaam de capaciteit van het resterende oog zag verminderen. De laatste tien jaren van zün leven schreef Thurber met zacht potlood op gele vellen papier die met niet meer dan twintig woorden gevuld .werden en tekende hij met geel krJJ 0jj- zwart papier, zodat hij nog iets kOf> g- derscheiden door een ingewikkeld 81 raat met sterke lenzen. jng Als vooraanstaande figuur in een jji- van schrüvers en tekenaars die m®„e- gehouden spot en scepticisme de getiouden spot en scepticisme oe rican way of life gadesloegen heeft l"pü' ber zün aandeel opgedragen aan 0 «je*1 maniserende invloed die van The 'je Yorker is uitgegaan. Op uiteenlop ajS wüzen heeft hü de mens gezien slachtoffer van een steeds meer s f(c' chaniseerde samenleving, slacht' ook van goedkope leuzen en besp „\e lÜ'ke conventies. Zün kritiek verPier' hü omzichtig in dierenverhalen, 111 ■eöt> ne sprookjes, humoristische ftmjn of, of „cartoons die dieper gingen d8' pe' pervlakkige grapjes en niet zelden teji' niveau van superieure satyre bere'Xp, Andere thema's die hem bezighie' ge waren de psychiatrie, de domine" i.iik81W positie van de vrouw in de Amerihy-jje samenleving en de rol van het hu1» in het gezin die hem inspireerde 1 yi)1' schrikaanjagende, soms een kamer, lende hondefiguren en andere ,,Pets het huiselijke leven compliceerden- Thurbers werk is niet Wal'lt ...itty werd tot een komische üVb X Danny Kaye gemaakt die ver m bleef bp de superieure humor v8 meesterlijke korte verhaal, van <et> unicorn in the garden werd eer rukkelüke korte tekenfilm Ser%t^\ door UPA, de onderneming van-,ifti8; hen Bosustow en The male 8 „re0 was als toneelstuk en film een succes, voornamelük in Amerik8, - Met de dood van James Th'h kwam een einde aan het welbe® 0(t leven van een verfijnd spotter en jjr vallend moralist die schrijvend en „ff' neod zün eigen heimwee onthuldojK* naar een minder harde en „pdf. maatsehappü, naar een wereld go' eerzuchtige vrouwen en opgeJ8 fle' mannen, naar een samenleving psychiaters, machines en dikj11' domoren. Hü dreigde zijn omgevin'*fiiiif' eens dat hü zün bril zou afzetteDi door hü helemaal niets meer zo" nen zien van de boze dingen de* t,]t' sen, maar volgens zijn eigen lV,„if"] was hij geen pessimist: „Ik haat je' sen en ik houd van ze. Ik zou jjLjjgr tekenen als ik ze niet zo verscnr „fi)' lük vond en ik zou niet over hen ven als ik niet innig lief ha4'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8