Sterke inkrimping van de chartale circulatie UIT DE PERS Lekker roken? DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLA<> Alfredo Olivetti DAGPUZZLE RUYS L I2 L L m AUTO UNION 1000 ROTTERDAM: F. BREEMAN n.v., Groenendaal BENEGAS BUTAAN V - 1 \\r De misdaad van Richard Ross pagina WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Procter and Gamble bouwt fabriek in West-Duitsland Nieuwe directeuren bij Wilton Fijenoord schrijfmachines (T WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 AUTO UNION DKW TELEFOON 119190 UI. pMi voor beginnende pVjprokeTS*. stop luchtig1- trek rustig- ihaleer met. DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGE Hj. Jou kenJk I! Jij bent. de knecht y<an de Sstten - - kJs op Kom n/et dichterbij hi/ nu doen kom toch - beneden Al Je mensen /...Dot scheelde m<szr een haarJk djcht stelligdjt het ding ontploffen zou.,. ERIC DE NOORMAN 67, Koortsachtig pijnigt Eric zijn hersens maar voor deze hopeloze toestand bestaat geen oplossing. Toctah en de troep krijgers hebben een grote voorsprong, en nu zij er niet in geslaagd zijn de oude Hun on schadelijkto maken, voordat hij met Tttila spreken kon, heeft het eigenlijk niet eens zin meer Toctah nog langer te achtervolgen. Zelfs al zijn zij in staat vóór Toctah Allans kamp te bereiken, wat dan nog? Ze zullen gevangen genomen worden, zodra zij zich vertonen. „Laten we in ieder geval er heen gaan," dringt Garad aan, „men kan nooit weten." Inmiddels rijdt Toctah met een innig tevreden gezicht vooraan in het gevolg, waarmee Attila op weg gegaan is. Stilletjes zit hij voor zich heen te mijmeren en de onuitwisbare grijns om zijn mon wordt breder, als hij bedenkt wat een prachtige poets hij daar de g Heruli aan het bakken is. De plotselinge verschijning van Atti Machtige veroorzaakt opschudding in Allans kampement, hoe« Heruli er wel degelijk rekening mee gehouden heeft. Uiterlijk °n ,-^e gen treedt hij de ruitertroep tegemoet. En als hij de triomfan ^et grijns ziet op het gezicht van Toctah, die vlak achter Attila rijdt» hij, dat Eric de Noorman gelijk gehad heeft. Achteloos rust zt)n op zijn zwaard. Niet alleen voor hem zal dit het einde zijn. elektrische lettergreepra adSI* door RICO BULTHUIS 2 3 k 5 5 6 2; r&fc (Advertentie) Alle prijzen gelden inclusief VANAF aircond., verwarming en defrosters SLECHTS om de 7500 km. INSPECTIEBEURT prijzen af fabriek Sassenhe vraagt proefrit of inlichtingen bij uw DKW-dealer. Imp.: HART NIBBRIG GREEVE n.v. Afd. Verkoop - Sassenheim - Telefoon (02532) - 8441 A Thans ook DKW-Service Hudsonstraat 157 Telefoon 34487 AMSTERDAM, 14 nov. De inkrim ping van de chartale circulatie is in de week van 6 tot 13 dezer, blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Dank, sterk geweest. Door inlevering van 84 min. aan bankbiljetten daalde de circulatie tot 4876 min. Sedert het begin van de maand is thans 174 min teruggekeerd, terwijl de ultimo-uitzet- ting 159 min bedroeg. Naast deze aan vulling van hun middelen kregen de banken tevens 13 min uit overdracht van deviezen. Het totaal aan goud- en deviezen be draagt thans 6165 min, waarvan 5698 min. onveranderd aan goud. Aan de markt werd 22 min onttrokken door overboeking naar de rekening andere ingezetenen" welke thans 194 min be loopt. Verder vloeide 27 min af naar de Advertentie bakgeuren zijn vaak bah»geuren! Neem visbakken Met zo'n handig 6 kg. gasflesje Bene- gas Butaan doet u het in schuur of bijkeuken. Geen "bah-geuren" in hul», geen vetspatten in uw schone keuken. Gemakkelijk, vlug klaar. (Onthouden voor de zomer, 't 6 kg. flesje Ideaal yoor vacantia-1) 2400 DEPOTHOUDERS schatkist, waardoor het saldo van deze rekening steeg tot 1119 min. De be lastingbetaling schijnt op het ogenblik niet zo'n grote omvang meer te hebben. Het resultaat van de verschillende mutaties was een stijging van het te goed van de banken bij de Nederland sche Bank met 44 min tot 570 min. Hiermede hebben de banken een sur plus van circa 150 min ten opzichte van het verplicht aan te houden kas- reserve gemiddelde. Voor de rest van de periode zijn geen moeilijkheden op de geldmarkt te verwachten. In verband met de toenemende ruim te op de geldmarkt werd op 10 dezer de officiële daggeldrente met 0,25 pro cent verlaagd tot 1,25 procent. De geld markt blijft zeer ruim. Geldmarktkrin gen verwachten dan ook een verdere verlaging van de officiële daggeldrente. US XIOOO Actl va: Goud Buiten! vord. goud en deviezen Bult betaalmldd. Vord buitenl guld. Wiss in disc. Wiss gekocht Voorsch rek. crt. (1 Voorsch Rijk Nederl munten Diverse rek. Passi va: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Bank in Ned. Saldi andere ingezet. Saldi buit circ. t! Saldi and niet-ing. Saldi buit gelds. Diverse rek. 6/11 Nederl. sehatk. pap. buit. circui. banken Muntbllj door de staat in circulatie gebracht Tot goud en dev. W v conv dev netto Percentage goud en deviezen Toelichting: (1) waarvan uit hoofde liq. bilat. ak koorden 5.697.611 570.631 201 15.260 16.698 557.561 7.233 21.992 7.525 4.959.872 1.091.662 525.970 171.244 77.053 7,456 9.476 52.455 36.400 67.791 6.153.327 561.356 91.59 13/11 5.697.611 573.732 194 15.248 16.278 557.561 5.770 22.006 8.035 4.876.366 1.118.884 570.149 193.781 67.306 7.110 10.500 52.793 36.400 67.358 6.165.469 563.426 91.62 AMSTERDAM, 14 nov. Gepromo veerd tot doctor in de letteren de heer Ph. H. J. Houwink ten Cate, uit Am sterdam, op proefschrift „The Luwian population groups of Lycia and Cilicia Aspera during the Hellenistic period" Promotor was de voorzitter van de lit teraire faculteit, prof. dr. J. C. Kamer beek. WORMS, 14 nov. Een der grootste producenten van zeep en wasmiddelen ter wereld, Proctor and Gamble, wil de Euromarkt verovt en. Deze Ameri kaanse onderneming heeft in Worms (West - Duitsland) een terrein van 208.000 vierkante meter gekocht, waarop zij in 1962 een grote fabriek zal bouwen. Naar verwachting zal het bedrijf in ongeveer 12 maanden gereed zijn. In samenwerking met de onderneming te Koblenz tracht Procter and Gamble reeds de Duitse markt rijp te maken voor haar produkteh. als ..proefmarkt" is Darmstadt gekozen, waar twee pro- dukten van de maatschappij aan het pu bliek zullen worden bekendgemaakt. Grote Duitse fabrikanten van wasmid delen hebben de handschoen opgenomen en zullen reeds in Darmstadt trachten te verhinderen, dat de Amerikaanse po gingen tot verovering van de markt sla gen. De fabriek te Worms, die grotendeels automatisch zal werken, zal voorlopig slechts door 250 Duitse werknemers wor den bediend. Zij zal evenwel aanzienlij ke hoeveelheden produceren. Het plan is het bedrijf later uit te breiden. (Advertentie) Opneming in deze rubriek ie niet noodzakelijk een bewijs van instemming. De Maas- en Roerbode wijdt een hoofdartikel aan het feit, dat het ge sprek over de toekomstige organisatie structuur van de katholieke werknemers tot dusver maar moeilijk op gang blijkt te komen. Het Limburgse blad komt tot deze conclusie o.a. op grond van de jongste discussie in ons blad tussen de voorzitter van de Werknemende Midden stand, de heer A. var der Donck en de voorzitter van de Katholieke Arbeiders beweging in het aartsbisdom, de heer Joh. Zwanikken. Bij het lezen ervan vraagt men zich af, aldus het blad, of wij in het katho lieke kamp nu werkelijk niets beters te doen hebben en of er nu niet een of meer verstandige lieden zijn, die de representanten van de drie groeperin gen van werknemers K.A.B., St.- Adelbert en Werknemende Midden stand rond de tafel kunnen krijgen voor een gesprek, zoals de bisschoppen voor ogen stond. De Maas- en Roerbode vervolgt dan: De aanleiding tot het vinnige over-en- weer geschrijf tussen deze twee be kwame figuren uit onze katholieke so ciale beweging, is te vinden in een rede, welke de heer Van der Donck enkele weken ge'eden op een congres van de Werknemende Middenstand hield en waarin deze min of meer be twijfelde of de K.A.B. wel oprecht een gesprek wilde, zoals door de bisschop pen bedoeld. Deze vraag was onvrien delijk en ontactisch, maar toch ook weer enigermate begrijpelijk, wanneer men achteraf uit de schriftelijke dis cussie van de beide heren, moet lezen, dat de Werknemende Middenstand te vergeefs tracht de K.A.B. tot een open gesprek over de toekomstige organisa tiestructuur te krijgen. Men moet wel de indruk krijgen, dat de K.A.B. uit sluitend wil praten over een voorstel harerzijds, een voorstel dat practisch neerkomt op het vrijmaken van enkele stoelen in de K.A.B.-leiding ten behoe ve van St.-Adelbert en de Werknemen de Middenstand. In een van zijn artikelen betoogt de heer Zwanikken, dat het voor de hand ligt, dat een poging tot oplossing van de organisatie-moeilijkheden zal moe ten worden gezocht in en vanuit de enige vakcentrale van katholieke werk nemers. In hetzelfde artikel wordt ook elders door de K.A.B.-scribent nog eens duidelijk onderlijnd, dat de W. M., evenmin trouwens als St.-Adelbert, een eigen vakcentrale heeft. In antwoord hierop schrijft dan de voorzitter van de werknemende Middenstand, dat „anderen" reeds 28 jaar geleden belet hebben dat de W. M. een eigen vak centrale van mediale werkers zou op richten. „Om te respecteren redenen kan hierop in het openbaar niet wor den ingegaan", voegt de heer Van der Donck hieraan toe. Waarom deze schuchterheid, is men geneigd zich af te vragen. Het is toch een bekend feit, dat het toenmalige R.-K. Werklieden verbond in 1933 het episcopaat heeft weten te bewegen een desbetreffend artikel uit de statuten van de Werkne mende Middenstand te elimineren. Bijzonder prikkelend ljjkt het ons voor de W. M. te zijn, als de heer Zwanikken thans met de vraag komt, of de W. M. eigenlijk wel de represen- tante van de mediale groep is. Dit behoort men niet te doen wanneer men als K.A.B. in belangrijke mate de oorzaak is van de zwakke ontwikke ling van de W. M. In dit verband denken wij ook aan de geschiedenis met de Katholieke Raad van Overleg, waar vóór de oorlog St.-Adelbert en de W. M. werden buiten gehouden, omdat ze geen vakcentrale waren; voorts denken wij aan de voorstellen welke destijds door de W. M. zijn ge daan om tot een Katholieke Werkne mers Centrale te komen en waar het toenmalige R.-K. Werkliedenverbond kennelijk geen oren naar had.. In dit verband dient ook gedacht te worden aan de oprichting van de Stichting van de Arbeid zonder katholieke medialen en leidinggevenden. Vanwege deze nare voorgeschiedenis zou het wellicht tactisch geweest zijn, wanneer de heer Zwanikken zijn prik kelende opmerkingen in de pen had gehouden. Maar vooral zou het tactisch geweest zijn, wanneer men van K.A.B.- zijde zich had gerealiseerd dat in de afgelopen decennia zich enkele feiten hebben voorgedaan, die het wenselijk maakten, dat men over en weer met een schone lei aan tafel was gaan zitten. In een open gesprek tussen drie partijen, die elk voor zich met de beste intenties bezield zijn, was men ver moedelijk verder gekomen, dan thans het geval blijkt te zijn. In de kringen van St.-Adelbert en de W. M. is er, evenals bij de K.A.B., voldoende be reidheid om te komen tot een Katho liek Verbond van de Arbeid. Hiermee is een voldoende basis voor een ge sprek tussen de drie geledingen aan wezig. Klaarblijkelijk is er echter een buitenstaander nodig om dit gesprek op gang te krijgen. Laat men gedrieën naar zo'n figuur uitzien. Het wordt nu langzamerhand tijd, dat er ééns iets gebeurt. Copyright Casterman SCHIEDAM, 15 nov. Naar wij ver nemen, ligt het mede gezien het af treden van de heer C. J. A. van Daalen in de loop van 1962 in het voorne men in een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijen- oord te Schiedgffi als eersten op de voordracht tot benoeming van twee directeuren te plaatsen de heren ir. A. Meijer en ir. O. J. van der Vorm. DEN HAAG, 15 nov. De ambas sadeur van Zweden, de heer Brynolf Eng, heeft gisteren tijdens een receptie op de ambassade, het officiersteken van de koninklijke orde van Wasa uit gereikt aan ir. K. A. Bazlen, hoofd-in- „enieur bij de dienst Zuiderzeewerken van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. (Advertentie) kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN 25 Nog was de dokter niet over zijn schrik heen, hij. vroeg, wie er dan in Godesnaam gisteren... Geen namen noemen, beval Eggeling gejaagd. Ik begin er nou iets meer van te snappen, maar ik ben verder niet nieuwsgierig. Mijn kast.., Hogendijk wees naar een antiek ka binet met een gezicht, alsof er spoken inzaten. Niks te kast, beet Eggeling hem toe. De dokter danste- van opwinding, hij was grauwbleek: Maar man, als ze mijn kast... Hartverlamming! Eggeling viel hem ruw in de rede. Hartverlamming, herhaalde dokter Hogenduk gedwee. Hij keek zijn vriend aan en zei met ingehou den ironie: Maar ze sloten de deur toch maar af. Eggeling gaf geen antwoord. Hij legde zijn hand even op de schouder van de dokter en ging weg. Hééi voorzichtig draaide hij de knop om en gluurde op de gang. Dan wipte hij bliksemsnel naar zijn eigen ka mer. plaatste zijn schoenen een eind van de gashaard vandaan, hing zijn jas aan een haakje, dat naast de deur bevestigd was en blies de as van het sigaretten- bakje in de prullemand, zonder echter de peukjes weg te werpen. De sigarenpeuken zocht hij uit, zette het raam open en wierp de eindjes sigaar ver weg, in de tuin. van de buren. Maar ook de oude dokter was actief geworden. Hn was uit zijn bed gestapt en liep zo snel hij maar lo pen kon, op zijn antieke kast af, wierp de deur open en keek. Een kast met vier dikke, eiken planken, waarop zijn hele bezit lag opgestapeld. De beide bovenste planken lagen vol linnengoed, de onderste plank was geheel volgeladen met fotoalbums, dociers en papieren, maar op de derde plank stonden een microscoop, een aantal medische boeken en een rrj flesjes. Dokter Hogendijk opende een houten kistje zonder sleutel en keek vertwijfeld naar een lege plek, waar, kortgeleden nog, een langwerpig flesje had gestaan, afgesloten met een glazen stop. De dokter tilde een stalen geldkistje op en zette het weer neer. Hij beefde toen hij de kast weer sloot en hij beefde nog, toen Nellie voorzichtig om de hoek kwam kijken om te zien, of hij al wakker was. Nou, zei Eggeling, toen hij weer beneden kwam. Da's ook een beroerde thuiskomst mevrouw! O meneer, praat me er niet van. Eggeling ech ter praatte maar al te graag. Hij wilde de „arme man" zien, doch de kamerdeur was door dokter Brouwer afgesloten: Uit piëteit ziet u. O juist, jaja, allemaal piëteit, ik snap het me vrouw Mevrouw Weber zeurde door: Lucas was zo'n beste man en zo'n knappe man, hij wist zo veel... Misschien wist hij wel té veel, insinueerde Eg geling, maar zijn hospita kon niet vermoeden, dat hij spotte. Zij had de opgeheven vuist van Lucas ook niet gezien, toen hij de chanteur met ontmaskering dreigde, maar Eggeling wel. Alleen wenste hjj nu ergens in Afrika te zitten en niet in dit keurige bur gerhuis in Holland. Als de politie komt, dacht hij, dan zal ik zeggen dat... Nee, dacht hij toen. Ik begin met niks te zeggen, dat is veiliger, want ik weet niet voldoende. En dan nog zo jong, teemde mevrouw Weber, niet huilerig, maar eerder verontwaardigd. Eggeling knikte, vroeg, of Lucas familie had. Ze wist het niet, ze wist niks. Eggeling benijdde haar. Hij wenste, dat hij ook maar niets wist. Hij hoorde het geklets aan zonder antwoord te geven. De dode Lucas zou naar het ziekenhuis vervoerd worden en mevrouw Weber had een goede kennis, die de kamers best zou willen hebben, maar dan moesten ze een beetje meer op brengen, want Lucas betaalde maar zozo. Ze zei: Hij had 'n dure verzekering en hij verdiende niet zoveel. Hij kende meer talen dan betalen. Eggeling zweeg, doch begreep. Ook bij Lucas zou het grootste deel van die verzekering wel onder de mat zijn geschoven. Hij zuchtte eens, terwijl hij een sigaret opstak: Hartverlamming is een lelijk ding mevrouw. Ze zwegen toen Nellie binnenkwam met de mededeling, dat de dokter zo geschrokken was. Hij siet so wit as een lijk, zei Nellie toepasselijk. Kinderlijk voegde ze er achter: Nou hebbe we een dokter in huis en 't hellept toch niks. Hij was niet eens thuis. Eggeling zei het een beetje verstrooid. Mevrouw Weber bevestigde het. Nee, hij was niet eens thuis en dan, zei ze, naar de deur kijkend, of daar een sluipende magere Hein te zien was, de Dood laat zich toch niet weerhouden. Na deze waarheid schoof ze Eggeling een leeg bord toe. Kom, eet u ook een bordje mee, je kan d'r je pap niet voor laten staan. Nellie weigerde. Volgens haar was het net, of ze nou pas beroerd werd van de schrik en bij het woord „weghalen", dat mevrouw Weber enige malen ach ter elkaar in haar gesprek te pas bracht, als was het de grootste troost die haar geschonken zou worden op deze dag, kromp de dienstmeid in elkaar. Ik raak hem niet meer an, zei ze. Ik steek geen vinger meer naar hem uit. Ze werd getroost door haar mevrouw. Nel, over een uur is hij naar het lij... eh, naar het ziekenhuis en dan krijgen we een beetje rust. Gut, wat zullen de anderen zeggen, als ze thuiskomen en Lucas niet meer terugvinden. Eggeling dacht: als het daarbij bleef, dan zou het nog wel meevallen, maar ik vrees, dat hun rust nog grondiger verstoord zal worden. (Wordt vervolgd) 1 Horizontaal en vertik®®'.^ Slag woorden invullen: 1. eilahd uit Kt sië; 2. meetgerei; 3. vogel; 4. g, dachte verliezen; 5. voelsPrie van een huis. Oplossing 14 novenibcr pj Horizontaal: 1. absis, Ba vu. tratle; 3. predikaat; 4. &fLn\g', bj trein, Ram, ale; 6. TEE, a „„-el- Otto; 8. More, prae; 9. ev®? nek, orante; 11. tram, K.M»V- gef j. Vertikaal: 1. appartement-,.,. ''eüfg' rer; 3. snek, eureka; 4. v; l-.p stilaan, W.O.; 6. r.-k., MD, P®[tl """1 oorlam; 8. atalanta, na; oe. peso, reu. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2