Mr. Luns ziet positieve aspecten van VN-debat Regeling tegen kapers gewenst geacht Rijke spaghetti-fab als operazanger De Carnegie-Hall in New York afgehuurd Winter brengt zijn Hoe komen ze e rbij VOLAUTOMATISCHE VERKEERSREGELING VAN NËLLE's Bij teleurstelling over besluit optimisme voor Nw.-Guinea-plan Landbouw huldigt scheidende ABTB -secretaris Overzeese rijksdelen worden meer bij buitenlands beleid betrokken Vrijheid filmdoek in gevaar Als Don Juan naast echte operazangeres Slijter in kort geding voor Haagse rechter KAMER OVER RIJKSZAKEN Waarschuwing Ameri kaanse bisschoppen Reflector-hlips Goedkoper rijden WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 Wet pa«- K\assieke e" vaWkundiP® Met één Afternoon thee builtje maak ik een héérlijke pot thee voor heel de familie. En lekker dat ze is „Afternoon'' a theebuiltjes Sanering melkbezorging De president zal op 5 december uit spraak doen. Binnen het statuut Denk eens even! geven vervanger (Advertenties) NEW YORK, 29 nov. (ANP) Voor de Nederlandse regering is het feit, dat de resolutie van de Brazzaviile-landen geen tweederde meerderheid heeft be haald, „bepaald teleurstellend", zo heeft minister Luns hier gisteren op een persconferentie gezegd. De minister voegde er echter aan toe, dat wat de kwestie Nieuw-Guinea in het algemeen betreft uit het debat in de Verenigde Naties is gebleken dat ook een aantal positieve aspecten aanwezig zijn. De minister somde deze als volgt op: ten eerste het feit dat de resolutie voor algemene dekolonisatie, die de Neder landse dekolonisatie onderschrijft, wel een meerderheid behaalde, en ten twee de de openlijke steun die Amerika aan het Nederlandse plan voor de eerste maal in twaalf jaar heeft gegeven, zo wel in de redevoeringen als bij de stem ming. Ten derde dat als „bevredigend" gezien mag worden, dat een grote groep Afrikaanse landen de essentie van de ARNHEM, 29 nov. De algemene vergadering van de ABTB gisteren hier gehouden, stond in het teken van het veertigjarig ambtsjubileum van de se cretaris, ir. J. Th. Everts, die per 1 januari zijn functie neerlegt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De hulde, die hem ten deel viel, was dus meteen een feestelijk afscheid. Van daar de aanwezigheid van vele promi nente gasten o.w. de hulpbisschop van Utrecht, mgr. Th. J. A. Hendriksen, de commissaris der koningin in Overijssel, Ridder de van der Schueren, de direc teur generaal van de Landbouw, ir. J. W. Wellen, de voorzitter van de Gel derse Mij van Landbouw, de heer G. v. d. Leij, tevens aanwezig namens het Landbouwschap en de Christelijke Boe ren en Tuindersbond, de heer C. G. Mertens, voorzitter van de KNBTB, ve le vertegenwoordigers van zusterorga nisaties en statenleden. Mgr. Hendriksen, oud adviseur van de ABTB, belichtte uit lange ervaring de vele verdiensten van ir. Everts. De heer Mertens zei van hem, dat hij een belangrijke stem in de beslissingen had, hoewel hij niet stemgerechtigd was. De heer v. d. Leij sprak tot zijn scheidende vriend een geestig en gevoelig af scheidswoord. Verschillende sprekers bedachten ir. Everts met vorstelijke ge schenken. De zitting werd muzikaal opgeluisterd door de R. K. Oratoriumveremging van Raalte vroegere standplaats van ir. Everts onder leiding van mej. A. Tielbeek. DEN HAAG, 29 nov. In kort ge ding is gisteren voor de president van de rechtbank door de saneringscommis sie een melkslijter gedaagd, die zich niet wenst neer te leggen bij de ont worpen regeling. Hij heeft zijn contract met de commissie opgezegd en bezorgt nu ook buiten de hem toegewezen wijk. De commissie wil hem dat nu op straf fe van een dwangsom van 250 gulden per dag door de rechter doen verbieden. De raadsman van de slijter die zich door een aantal witgekielde colle ga's in de zaal geruggesteund wist somde de bezwaren op die zijn cliënt tegen de regeling heeft. Hem was een contingent toegewezen, dat gebaseerd was op oude cijfers van zijn omzet. Hij zou dan ook na de sanering veel min der melk kunnen verkopen, dan hij er kort tevoren had gedaan. Mr. Scheers, die namens de sane ringscommissie optrad, stelde dat ge daagde wel degelijk aan het contract gebonden was, dat hij had ondertekend. Het was bijzonder moeilijk geweest, zo legde hij uit, de achthonderd bezorgwij- ken zo in te delen, dat alle slijters pre cies dezelfde omzet haalden als voor heen. Vandaar, dat er een verrekenings systeem in het leven is geroepen, waar bij degenen, die meer verkochten dan vroeger, geld moeten afstaan, dat dan ten goede komt aan hen, die er door de regeling op achteruit zijn gegaan. Op het ogenblik is men nog in de aanloop periode. Volgende maand loopt die af maar vermoedelijk zal zij nog verlengd worden. Definitief is dan ook nog niets geregeld. Ook had de ontevreden slijter, zo meende mr. Scheers, in beroep kunnen gaan. Er zijn op het ogenblik 150 klach ten over het toegewezen contingent in behandeling. Het beroep op nietigheid, omdat het saneringscontract op diverse punten in strijd zou zijn met de veror dening hierover van het bedrijfschap achtte hij ongegrond. Nederlandse plannen onderschrijft. Mr. Luns noemde het opvallend, dat zeventien landen van de Afrikaans- Aziatische groep voor de Brazzaville- resolutie hadden gestemd en dat drie landen van deze groep zich van stem ming hadden onthouden. De minister wees er tevens op dat het standpunt van Indonesië, zoals dat in de resolutie van Indië is weerge geven, nu vergeleken bij 1957 veel minder steun heeft ondervonden, aan gezien de resolutie nu een stem min der behaalde, terwijl het aantal stem mende landen dertig meer bedraagt dan in 1957. De minister meent hieruit te moeten opmaken dat de gedachte aan interna tionalisatie in de Verenigde Naties veld wint. De minister merkte op dat ook een bedreiging met geweld in het alge meen is afgekeurd. Tenslotte verklaar de de heer Luns dat de goodwill tpgen- over Nederland is onderstreept, ook door landen die om redenen van Azia tische of Afro-Aziatische solidariteit te gen de Brazzaville-resolutie hebben ge stemd. Wat de toekomst betreft is te rugkomen op de Nederlandse plannen inzake Nieuw-Guinea in de volgende as- semblée geenszins uitgesloten aldus mi nister Luns, aangezien de analyse van de uitslagen der stemming redenen voor enig optimisme geeft ten aanzien van het slagen van het essentiële van de Nederlandse plannen volgend jaar. De minister noemt het opvallend dat zeventien landen van de Aziatische groep voor de Brazzaville-resolutie had den gestemd, evenals drie van de Afro- Aziatische groep. Wat Nieuw-Guinea zelf betreft verklaarde de minister in antwoord op een vraag dat het eman cipatie-proces aldaar zal doorgaan. Volgens Reuter zou mr. Luns voor zjjn vertrek uit New York met de secretaris-generaal van de V.N. ad interim, Oe Thant, de gevolgen voor Nieuw-Guinea van de maandagnacht in de algemene vergadering aangeno men resolutie voor het beëindigen van het kolonialisme bespreken. Een woordvoerder van de Nederlandse de legatie zei dat dit „inleidende bespre kingen" zullen zjjn. Waarnemers veronderstellen dat mr. Luns zal trachten in de speciale com missie, die de algemene vergadering heeft ingesteld om oog te houden op het toepassen van de onafhankelijk heidsverklaring voor koloniale volke ren en gebieden, voor Nederland een plaats te krijgen. Minister Luns wordt donderdag op Schiphol verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Tweede Kamer heeft mr. Berk houwer (V.V.D.) gisteren de aandacht gevestigd op de Venezolaanse kapers, die met een vliegtuig op Curasao geland zijn. Dat is nu de tweede maal in zes maanden, aldus de liberale spreker. Hij vroeg of niet overwogen kan worden om een internationale regeling te tref fen, om te voorkomen dat dergelijke kapers onder de dekmantel van poli tieke vluchtelingen bescherming krijgen. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) sprak zijn voldoening uit over de wijze waarop te gen deze kapers op Curapao is opgetre den. Minister Korthals sloot zich hierbij aan. Niet alleen de verdediging was op haar qui vive, maar van belang is ook dat op Curapao reeds maatrege len waren getroffen om direct tot ar restatie te kunnen overgaan, aldus de minister. Hjj zal nu met mr. Luns van Buitenlandse Zaken in contact treden om de gedachte te bespreken die de Kamer had gelanceerd om iets tegen luchtroof te kunnen ondernemen. De mening van vele Kamerleden, dat de R.T.C., die dit jaar in mei is begon nen, een vertraagde film is geworden, kon de minister niet delen. Het voor naamste punt, dat daar aan de orde is, is het verlangen van Suriname naar eigen buitenlandse vertegenwoordigin gen. Wij bevinden ons daarbij op de grens van staatsrecht en volkenrecht, aldus drs. Korthals. Suriname en de Ned. Antillen zouden geen lid van de V.N. kunnen worden, wanneer zij de band met het Koninkrijk handhaven zo als die in het huidige statuut is vastge legd. Beide landen, aldus de minister, hebben echter in feite al buitenlandse relaties. Op de voet van door het Ko ninkrijk aangegane overeenkomsten kun nen zij immers lid zijn van buitenland se organisaties, zoals de Caraïbische Commissie. Wie het antwoord op de schriftelijke vragen van het Eei ste Ka merlid prof. De Gaay Fortman hierover goed heeft gelezen, moet dit inzien. Ook zijn van Nederlandse zijde al initiatieven genomen voor deelneming van de andere rijksdelen in de zaken van het koninkrijk binnen het huidige statuut. Minister Luns is bijvoorbeeld bereid om een aantal plaatsen op zijn departement door Surmamers en An- tillianen te doen innemen. De Suri naamse regering zou de opening van een eigen afdeling van Buitenlandse Zaken in haar land kunnen krijgen. De Antillianen hebben dit afgewezen. In Suriname is daarover nog overleg gaande. De minister vindt dat er geen sprake WASHINGTON, 28 nov. (UPI) De commissie van Amerikaanse bisschop pen voor de film, radio en televisie heeft een verklaring uitgegeven, waarin werd gewaarschuwd, dat een veront waardigd publiek misschien censuur door de overheid op de film zal eisen, tenzij de filmindustrie tot een systeem van Massificatie komt om aan te ge ven, welke films alleen voor volwasse nen geschikt zijn. De commissie had lof voor die bios coopdirecties en filmbureaus, die het publiek al plegen te waarschuwen, dat bepaalde films ongeschikt znn voor kin deren. Doch de gehele filmindustrie staat thans voor de keuze tussen vrij willige Massificatie enerzijds en ver plichte Massificatie door de overheid of censuur zonder meer anderzijds. „De vrijheid van het filmdoek is mo menteel in groter gevaar dan misschien op enig ander tijdstip in de geschie denis van de film", aldus de bisschop pen. kan zijn van een formalistische in(|0. pretatie van het Statuut van het r ninkrljK. Er is integendeel een slejL. van onderling begrip, bijvoorbeeld °l,e trent het beleid dat Nederland in UNO voert. Met de opvattingen vanter- ze partners in het Koninkrijk wordt t dege rekening gehouden. Als voorbe.® noemde minister Korthals de boudin^ van de Nederlandse delegatie in de tegenover de apartheid in Zuid-Afr1* Met eventuele verdere verlangens yjj, Suriname zal bij het verder verloop v<\ de R.T.C. rekening worden gehoud6 Over een nog te benoemen gouverne- op de Nederlandse Antillen bestaat e,.{ goed contact tussen Nederland en,„0r Rijksdeel. De regering staat open v?ej de gedachte, dat een bewoner van land zelf gouverneur zou dienen te V den. Bekwaamheid is bij haar de dij'» norm die voor deze functie kan gel"1 De minister zei ook nog, dat de "L, zending van werkkrachten van de<LS tillen naar Nederland is geregeld. Lr.- een eerste groep van 79 Cura?aonai en 17 Arubanen, die op het punt sta medisch te worden gekeurd. (Advertentie) mod®"16 NEW YORK, 29 nov. (UPI) Gio vanni Buitoni, een zeventig-jarige spag hetti-fabrikant met gevoel voor humor en met veel vrienden, heeft een vurige wens in vervulling zien gaan: een lief desduet zingen met de operazangeres Licia Albanese. Buitoni, multi-miljonair en hoofd van een grote onderneming, debuteerde als bas in de Carnegie Hall. Buitoni had die afgeltuurd, inclusiel vier operasterren. De spaghetti-fabrikant, Italiaan van geboorte en oud-burgemeester van Pe- rugio, werd daverend toegejuicht. Dat kwam omdat het publiek bestond uit vrienden en werknemers en ook omdat men zag dat hij er zo veel plezier in had. Het operaconcert toegang alleen op uitnodiging werd voor een volle zaal gegeven. Maar vrienden en me dewerkers die verhinderd waren, "krij gen een speciale grammofoonplaat van die avond en zullen alles achteraf kun nen beleven met behulp van de film. Zij die er wel waren, hoorden Buito- ni twoe duetten en een solo zingen en zagen zijn zelfvertrouwen groeien naar mate de avond vorderde. In een duet met bariton Anselmo Colzani, zong de gastheer de rol van Sparafucile in „Quel yehio maledivami' uit de Rl- golettp en vervolgens de solo „Che Mal veegfo" uit Emani. Maar het hoogtepunt voor Buitoni en voor de zaal was zijn duet met sopraan Albanese, ,,La ci darem la ma- no", uit Don Giovanni. Als Don maakte Buitoni het gebrek aan K jgZe van stem goed met het vuur <1;lt rol eist. Het is tien jaar geleden dat met een bijzonder geslaagd zake" achter de rug, besloot kalm aan te met de spaghetti en zich ook tc wijden aan zingen, orgelbesp zwemmen en paardrijden. ()I Verleden jaar, haalden vriende" je. over een concert te geven. HU *v nuwachti" i stem was zwak gehinden iiet brok in de t0oi alle debu. krijgen. Maar 11 u v3ii opera en leek de gelukkigste rnen® Italië plus Amerika. De spaghettikoning Buitoni, die zich als operazanger heeft ontpopt, s° zijn vrouw. Gladde wegen, schrikbeeld voor de komende maanden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniimiiiimiiiiiiMiiiHiHiii Hoe komen ze er toch bij, dat autorijden mogelijk zou zijn zonder op ge zette tijden onderhouds beurten te laten verrichten, vragen vele garagehouders zich af. Speciaal de „nieuwe" automobilisten zijn vaak véél te optimistisch. Over de oor zaak van dit optimisme wordt in het Bovagblad opgemerkt.' „Wie lange tijd autorijdt weet, dat het geld kost de wagen op de weg te houden. En misschien heeft hij zelfs al de conclusie getrokken, dat periodiek onderhoud nog al tijd de laagste exploitatiekos ten oplevert. Wie dit echter niet weet, is een groot deel van de halfmiljoen automo bilisten, die in de komende vijf jaren een nieuwe auto rijders-generatie zullen gaan vormen. Deze naïviteit wordt mede veroorzaakt door vrien den en collega's van de aspi rant-koper, die hem voorre kenen hoe zuinig hun wagen wel is en hoe ze haast geen cent kwijt zijn aan reparatie. „Wat mijn wagen ver bruikt? Wel, gemiddeld één op veertien", luidt de geflat- ;eerde bewering, die de spreker op dat moment mis schien zelf gelooft, omdat hij dit verbruik eenmaal, onder zeer gunstige omstandigheden heeft gehaald. Met reparatie rekeningen is het precies het zelfde. „Wat ik dit jaar aan reparatiekosten heb uitgege ven? Nou, niet veel hoor. Laat 's kijken, dat waren een paar contactpunten en, o ja, twee nieuwe bougies. Neen, als ik dit jaar voor een tien tje heb laten verrepareren, is het veel". Hoe komen vele automobi listen er toch toe, zo vraagt iet Bovag-blad, om zichzelf en anderen dergelijke verha len op de mouw te spelden? Is het, omdat zij de onaange naamheden van een onver wachte hoge reparatiereke ning maar liefst zo gauw mo gelijk vergeten? Of is het misschien om zich een aure ool van belangwekkend per- goon aan te meten, zoals an deren, zich gaarne karakte riseren met een of andere lichamelijke kwaal? U kent ze wel: Annie met haar lever, Jan met zijn maagzweer en Piet met zijn goedkope wa gen, die hem haast geen cent kost. Welke duistere macht er ook aan deze autokosten- hypocrisi ten grondslag mag liggen, een feit is dat aspi rant-automobilisten er door op een dwaalspoor worden gebracht. En het blad ver zucht: het autobedrijf zit met de narigheid om de optimis ten, die geloven dat een auto rijdt, aan hun verstand te brengen, dat een mechanisch onderhoud vereist is en dat een defect zich niet automa tisch herstelt, zelfs niet door de natuurgeneeswijze te vol gen. Op de schouders van het autobedrijf rust daarom de taak in de komende jaren een nieuwe automobilisten generatie op te voeden tot het begrip periodiek onder houd. Laat, wanneer U door een sneeuwstorm wordt overvallen, nooit de deur van Uw wagen open staan. De bezitter van deze Volkswagen deed het wèl De wintertijd met vorst, sneeuw en mist vraagt extra-zorgen voor de auto. De accu gaat een moeilijke tijd tegemoet, want het starten van een steen koude motor vraagt veel energie. Schakel daarom voor de start alle elektrische ac cessoires uit, zorg dat de accupolen niet geoxydeerd zijn en controleer de water stand op gezette tijdenDe ruitenwissers verdienen even eens bijzondere aandacht. Laat de rubberbladen niet tegen de ruit vastvriezen: leg er een stukje karton of pa pier tussen. Vriezen ze des ondanks toch vast, ontdooi ze dan voorzichtig met warm water en droog ze goed af. Een bevroren portierslot kan erg lastig zijn, maar probeer nooit met een mesje of schroevendraaier het ijs er uit te halen. Een eenvoudig middel is: verwarm het sleu teltje b.v. met behulp van een aansteker en steek het daarna in het slot. Het ver dient aanbeveling de sloten, voordat het gaat vriezen, in te spuiten met grafiet. Wanneer er vorst in de lucht zit, kan men de auto beter niet op de handrem zet ten. Het ge"r bestaat im mers, dat de bowden-kabels vastvriezen. De automobilist merkt dit meestal pas, wan neer hij een paar honderd meter heeft gereden aan de „lucht". Lep liever een steen voor een der wielen als het gebruik van de handrem bijvoorbeeld op een lichte helling noodzakelijk is. Een lek in de uitlaat is in de winter dubbel gevaarlijk omdat men dan vaker dan ir. andere jaargetijden met ge sloten raampjes rijdt. Laat daarom de uitlaat even in de garage controleren. Start indien nodig met de choke, wanneer de motor koud is. Gebruik de choke niet bij een warme motor. Gebruik winter- of multigra- de olie in carter en cardan. Dunnere olie in de versnel lingsbak zal ook het starten gemakkelijker maken. De startmotor behoeft de tand raderen dan niet door een dikke „oliestroop" te trek ken. Vul, indien de motor watergekoeld is, de radiator met anti-vries. Voeg ook anti-vries toe in het tankje van de ruitensproeiers. Wat de buitenkant van de auto betreft, zorg er voor, dat lak, chroom en de onder kant van de wagen niet te veel te lijden hebben van vocht en het gevaarlijke pe kel, waarmee men 's winters S i t de wegen ontdooit. Zet de lak goed in de was, smeer de bumpers in (bijvoorbeeld met zuurvrije vaseline) en laat de onderkant van de auto van een z.g. undercoat voorzien. Beslagen ruitjes kunnen bijzonder gevaarlijk zijn. Een sponsje en een zeempje in de auto zijn geen overbodige luxe. Er zijn speciale anti- condensdoeken in de handel, die het gevaar van beslaan voor enige tijd kunnen we ren. IJs aan de buitenkant van de ruiten kunt u gemak kelijk verwijderen met be hulp van een zakmesje, een scherp stukje blik, een scherf glas of een schroevendraaier Stelt u er echter —ijs op. dat de ruiten ook na de behan deling nog behoorlijk door zichtig blijven, dan is het be ter hiervoor een zacht voor werp bijvoorbeeld een rub ber of zacht-plastic krabber tje te gebruiken. Het ijs kan trouwens gemakkelijk worden ontdooid met behulp van een speciale vloeistof, die bij de garages te koop is. Werp tenslotte aan de voor avond van het winterseizoen een kritische blik op uw banden. Op onverlichte zebra-pa- den blijven voetgangers vaak onopgemerkt, een ongezonde situatie, zo wel voor wandelaars als voor de andere weggebruikers. Mede hierom gaat het Ver bond voor Veilig Verkeer daartoe in staat gesteld door Shell Nederland Verkoop Maatschappij N.V. z.g. re flectorklemmen verspreiden. De kleine gele reflectors zijn gevat in een plastic klip en kunnen gemakkelijk op de revers van mantel of jas worden gedragen. De reflec tor straalt licht terug in de richting van waar het geko men is. Aangezien men op zebra-paden haaks op het an dere verkeer oversteekt, lijkt het ons dat er dan weinig licht wordt teruggekaatst. Wel is de reflector van groot belang wanneer men als wan delaar 's avonds op een bui tenweg het verkeer tegemoet- loopt. Ook wielrijders, die de handig uitgevoerde reflector op de rug of aan de broeks pijpen vastklemmen, zullen de andere weggebruikers (en zichzelf) beslist een plezier doen. De klem wordt voor een kwartje in de handel ge bracht. Dit geld komt geheel ten goede aan het Verbond. •lltlllllllllltlllllHllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIllllliMMIIIIIIIlltllllllllllllllllIlllllIIllllllllllllllllllilllIlllllllllllllllllllllIüllllllllllllllllllll /n Neu-Ulm is een vol automatische verkeersre gelaar in gebruik geno men, die elke menselijke hulp overbodig maakt. Het apparaat werkt met behulp van radar en een elektro nisch brein. Op de vier aan- voerwegen van het drukke verkeersplein in de Zuidduit- se stad zijn radarschermen aangebracht, die elk naderend voertuig afzonderlijk regis treren. De resultaten van de tellingen worden doorgege ven naar het elektronisch brein, dat constateert uit wel ke richting op dat ogenblik de grootste verkeersstroom nadert en terstond automa tisch het schakelritme kiest, dat het meest gunstige ver- keersverloop garandeert. De verkeersrichtxng, waaruit de meeste voertuigen naderen, krijgt dan de langste tijd het groene signaal, 's Nachts, bij weinig verkeer, schakelt het brein over op gele knipper lichten, totdat de aanvoer weer groot genoeg is om met de kleuren rood en groen te gaan werken. Deze volauto matische verkeersregeling werkt nog maar op proef. Voorzichtigheidshalve zijn bij de radarschermen ook maar meteen televisie-camera's in gebouwd. Bij eventuele wei gering van radar en brein kan het verkeer dan altijd nog worden geregeld vanuit de politie-centrale. Bij de po litiemannen bestaat enige vol doening nu duidelijk blijkt welk een enorm ingewik kelde en kostbare apparatuur er nodig is om het werk van een handjevol agenten te kunnen overnemen. imiiiiiiiiiiitiiiiiiiimimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii iiiMiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitgaande van de ver onderstelling, dat de auto voor veel auto bezitters een duchtig zorgenkindje kan zijn, dat met kennis van zaken dient te worden aangepakt, heeft de auto journalist Gijs Berk een handboek samengesteld, dat men zou kunnen be schouwen als een uitvoerige gids voor de consument tus sen de wielen. De proble men, waarmee deze consu ment te maken krijgt, zijn groot. Afschrijving, fiscus, stalling, onderhoud, verzeke ring, super of gewoon?, het zijn allemaal vragen of be grippen waarmee hij reke ning dient te houden, wil hij tenminste ten aanzien van zijn auto een zo economisch mogelijk beleid voeren. In deze nieuwe uitgave „Goed koper Autorijden" A. Streng- holt, Amsterdam) is een ge slaagde poging gedaan de lezer er alles over te ver tellen. Niet alleen de „nieuw komers", maar ook de routi niers onder de automobilis ten kunnen er uit leren, welke factoren het zijn, die het rijden „duur" of „goed koop" maken 'en dat zijn er meer dan vaak wordt verondersteld. Grote aan dacht is besteed aan de tech nische kant van de auto; met behulp van negentig tekeningen wordt de auto mobilist duidelijk gemaakt waar de wagen „hulp nodig kan hebben". Voorts treft men in het boek aan be schouwingen over vakantie reizen per auto, tips over onderhoud en reiniging van de wagen en een interessant hoofdstuk over accessoires. Jammer is het, dat de schrijver aan het einde van het boek praktisch onmerk baar afscheid neemt om een adverteerder aan het woord te laten. Overigens een ob jectief geschreven werk, waarin Gijs Berk die ja renlang was verbonden aan het autoblad Autovisie en die thans publiciteit ver zorgt voor Renault Neder land ,de vrucht van veel gespecialiseerde studie en uit voerige praktijkervaring ten voordele van de in auto en portemonnaie geïnteresseer de consument heeft vastge legd. Een boek, dat geld kan opbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6