Gouden ere-teken van N.S.F. voor Anton Geesink huldiging in Amsterdam O'Kelly leidt door knappe zege op Bouwmeester GRIEP! Chefarine 4 E Gemeentenbank komt weer met rentespaarbrieven Bedrag van f25 (maximaal 30) nd'1 RICHARD THE MAN'S FILTER „Ik heb minder aan mijn sport verdiend dan de reinste amateur Donner remise tegen Kick Langeweg Franqois Villon blijft in Utrecht Recepties C.S. niet alcohol-vrij irt U) Ij Uitbel) reide, O I IICICaO ere-ÜLNaar gelang er mier affevaar- SCHAAKTOERNOOI UTRECHT Groningse studenten verliezen in Berlijn Felle reactie Groot sportman Zweminterland op 7 en 8 juli in Enschede Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Billy Wright leert Denen koppen Marius van Beek krijgt opdracht voor beeld op St,-Janskerkhof Geldboeten geëist Confecti ef abrikanten gaven extra loon Twee nieuwe records zweefvliegen COURSES HILVERSUM heeft een feestelijke verrassing voor U. Friesland U geniet meer van Sir Richard. Geen wonder. Sir Richard is anders, beter, li hebt de volledige voldoening van de voortreffelijke Amerikaanse tabakken door de selectieve werking van het unieke ±-_. _i. nieuwe speciaal Sir Richard Tru-Flo filter; het ontwikkelde filter dat de volle en zuivere smaak pas werkelijk tot zijn recht laat tabaks- komen. JiupjilM'B-iliiM ,J--~ ROT ER) HILVERSUM ~m -m C F de NJJB, maakte bekend, dat het kam- I r-j digden achter de microfoon plaats na- men werd de indruk bevestigd, dat de ej ej Welzijnszorg blijk gaf, in die van het Koningin Wilhelminafonds, waarvoor Geesink al dikwijls in actie kwam en in de studentenkringen. De wereldkam pioen heeft ook wel eens gevoetbald, maar van de grote KNVB was op deze bijeenkomst geen afgevaardigde, wel van een reeks andere sportbonden. Het dankwoord van Geesink lag meer in de agressieve atmosfeer, wat zijn vrienden, die hij als de „stille werkers" hartelijk dank bracht, overigens niet verwonderde. (Advertentie) Anton Geesink is gisteravond tijdens de officiële huldiging in Art,sterdam onder scheiden met het gouden ere-teken van de Nederlandse Sport Federatie, dat hem door jhr. mr. A. J. Feith werd opgespeld. (Van onzeverslaggever) AMSTERDAM, 14 dec. Anton Gee sink heeft gisteravond eindelijk eens rustig kunnen horen, hoe fantastisch de Nederlandse sportwereld te spreken is over zijn krachttoer in Parijs. De hul diging in de Franse hoofdstad, onmid dellijk nadat de Utrechtse goliath de deur van het Japanse judoheiligdom had ingetrapt, was meer dan opwin dend. Hij kreeg er zelfs niet de tijd om zijn verslagen tegenstander de ge bruikelijke afscheidsgroet te brengen. De ontvangst, de rijtoer en het festijn ten stadhuize, die zich daarna in Utrecht afspeelden, waren ook niet ge schikt om van uit te rusten. Maar gis teravond in de stijlvolle zaal van Kras- napolsky kon Anton met een glimlach van welbehagen achterover leunen in zijn stoel. Temidden van zijn mede-ju doka's Hein Essink en Jan van Ierland, die met hem in Parijs triomfen vierde, werd hij door een rij „officiële" spre kers uitvoerig gelukgewenst. Het was geen spontaan, feestelijk ge beuren, zoals Utrecht dat meemaakte, de bijeenkomst droeg een plechtig ka rakter en als niet steeds het woord we reldkampioen was gevallen, had men zich kunnen wanen bij de zilveren ju bileumviering van een zeer gewaardeer de bedrijfsfunctionaris. Behalve toen de wereldkampioen der judoka's uit han den van Jhr. mr. A. J. Feith, de voor zitter van de Nederlandse Sport Fede ratie het gouden ere-teken van de NSF op de borst kreeg gespeld, een onder scheiding, die totnogtoe pas twee Ne derlanders is toegevallen, namelijk ir. Otten en Henk van der Grift. Ook de woorden, waarmee Anton Geesink het officiële gedeelte afsloot, waren op merkelijk. „Ik vind het een wrange ge dachte, dat er zoveel kritiek is ge weest op de samenstelling van de Ne derlandse ploeg voor de laatste wereld kampioenschappen. Ik maak me ook nog steeds boos over de manier, waar op ik het vorig jaar opzij werd gescho ven voor de Olympische Spelen worste len. Ik was geen amateur, heette het, mèar ben ik dan prof? Ik weet het zelf niet meer. Eén ding kan ik u ge rust zeggen: „Ik heb minder aan mijn sport verdiend dan de reinste amateur hier in Nederland. Vandaag stond ik de hele dag op de mat als scheidsrechter bij de Nederlandse militaire kampioen schappen. Dat was pro deo. En die din gen gebeuren regelmatig. Ik heb eens een verhaaltje gehoord van een wiel renner, die voor een wedstrijd een con tract kreeg aangeboden van 5.000. „Vijf mille," zei die renner, „daar mogen ze alleen m'n fiets voor vast houden." HM UTRECHT, 14 dec. De buiten landse grootmeesters Matanovic en O'Kelly de Galway hebben in de zesde ronde van het schaaktoernooi te Utrecht een belangrijke stap vooruit gedaan. Beiden wonnen, terwyl de grootmeesters Robatsch en Bisguier remise speelden en Donner, wet zwart spelend, tegen Langeweg af brak in een positie, die hem slechts een remise opleverde. O'Kelly versloeg Bouwmeester in een Pirc-verdediging. De laatste had een nieuwe zet geïntroduceerd, doch na afloop van de partij bleek, dat. O'Kelly de hele stelling al eens aan een grondige analyse had onderwor pen. Wit kwam snel tot een konings- aanval en kon een matnet opbouwen. Matanovic (met zwart) kwam tegen ir. Van de Pol betrekkelijk gemakke lijk aan een winstpunt. In een konings- Indisch duel had zwart weliswaar enig overwicht verworven, doch beslissend karakter had dit nog niet. Toen over zag de Utrechtenaar een simpele over- belastingscombinatie, verloor een stuk en moest capituleren. Het duel Perez-Van Geet kon nauwe lijks een ..duel" worden genoemd. Er werden elf zetten van het boekje af gewerkt, waarna tot remise werd be sloten. Robatsch-Bisguier was een zwaar gevecht. Opnieuw zagen we de normaal-variant van de Tarraseh-ver- dediging. Zwart offerde zijn geïsoleer de pion op d5 voor een vrij stukkenspel, dat wit voor moeilijke problemen stel de. Na dameruil wees de Oostenrijker zelfs een remise-aanbod af, doch toen Robatsch zijn pluspion teruggaf, was de muziek er spoedig uit. Remise na 38 zetten. Langeweg-Donner was een Engelse partij, met als resultaat van de opening enig overwicht van wit. Ook in het middenspel kon Langeweg dit uitgangs punt handhaven om tenslotte in een eindspel te geraken van goed paard tegen slechte loper. Het voordeel was echter niet voldoende om poging te rechtvaardigen. een winst- UITSLAGEN. De uitslagen waren: Perez (Sp)-Van Geet (Ned) '/a, Van de Pol (Ned)- Matanovic (Joegosl) 01, Langeweg (Ned)-Donner (Ned) %-%■, O Kelly (Belg)-Bouwmeester (Ned) 10, Ro batsch (Oost)-Bisguier (VS) Vs'/s. De stand luidt na de zesde ronde: 1 O'Kelly 41/2 pnt, 2. Robatsch 4 pnt, 3. Matanovic 3'/» punt plus 1 afgebr., 4. en 5. Bisguier en Donner 3'/. pnt, 6. en 7. Bouwmeester en Langeweg 3 pnt, 8. Van Geet 2V. pnt plus 1 af gebr., 9. Perez 1 punt, 10. Van de Pol punt. BERLIJN, 14 dec. De volleybal teams van de Groningse universiteit hebben woensdag te Berlijn verloren van de vrije universiteit Berlijn. Zowel bij de dames als bij de heren zegevier den de Duitsers met 3-0. Een basketballwedstrijd tussen de he- renploegen van de universiteiten eindig de eveneens in een Berlijnse zege: 77-28. Mevrouw Geesink deelde in bescheiden mate in de huldiging, die haar man ten deel viel. door, dat de zaak hem nog steeds hoog zit maar meende wel, dat Van Ier land en Essink met hun optreden in Parijs alle kritiek in de kiem hebben gesmoord. Nadat de vertegenwoordiger van het Ministerie van O. K. en W., de heer C. Ras, de betekenis van het succes in Parijs had belicht met het oog op de ontwikkeling van de Nederlandse ju- dosport, wees Jhr. Feith op de bijzon dere sportiviteit, die Anton Geesink im mer demonstreert. „Toen jij direkt na de overwinning op de Japanner door het publiek werd bestormd, probeerde je eerst de gebruikelijke waardering te tonen voor de verslagene. Dat was voor mij opnieuw een bewijs, dat je een groot sportman bent." Namens het gemeentebestuur van Amsterdam excu seerde de heer E. Kupers de wethou der van sportzaken, die zich bezig heeft te houden met de jaarlijks terugkeren de gemeente-begroting. De voorzitter van de bond, waartoe Geesink behoort, Deze vrij felle reactie van Geesink was vermoedelijk niet het oogmerk van al degenen, die de Utrechter in hun beste beeldspraak feliciteerden. Maar de voorzitter van de sportcommissie der universitaire katholieke studenten verenigingen had in alle onschuld ge wezen op het feit, dat van de drie judo- corypheeën Van Ierland speciale lof verdiende, zijnde de enige echte ama teur, een man, die tussen zijn normale bezigheden door tijd wist te vinden om in een wereldkampioenschap op de voorgrond te treden. Dit nu kon Gee sink niet helemaal accepteren en hij reageerde, zoals men van hem gewend is: zonder er doekjes om te winden. „Mijn moeder heeft wel eens gezegd, dat ik nog eens een verkeerde schaats zou rijden door nooit een blad voor mun mond te nemen, maar ik kan niet an ders." Zo kon het dus ook gebeuren, dat de Utrechter inging op de woorden van de voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries, die namens het Nederlands Olympisch Comité zijn bewondering uit te voor het behalen van de zege in Parijs en de wens uitsprak, dat alle judo-organisaties het spoedig met el kaar eens zullen worden. Opdat Neder land by de Olympische Spelen op z'n sterkst vertegenwoordigd zal zün. De heer De Vries zinspeelde kennelijk op de mogeiykheid de in Japan sterk naar voren gekomen judoka John Bluming, die weer terug is gekeerd naar Neder land, in het wedstrijdverband te trek ken. Anton Geesink sprak niet over Bluming op een vraag van ons zei hij later tussen drie, vier handdrukken DEN HAAG, 14 dec. De interland- ontmoeting Nederland-Duitsland zwem men, waterpolo en schoonspringen op zaterdag 7 en zondag 8 juli zal wor den gehouden in Enschede (organisatie EZPC). Voorts is bepaald, dat de nationale tl tels 1500 m. vriie slag op wJ~' 25 juli te Alphen aan de Rijn betwist. woensdag worden (Advertentie) Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van sireek Ie maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 KOPENHAGEN, 14 dec. De be roemde Engelse voetballer Billy Wright, op het ogenblik manager van het En gelse jeugdelftal, heeft een uitnodiging van de Deense voetbalbond aanvaard om van 7 tot 11 januari naar Denemar ken te komen. Wright zal in die periode in Vel je een trainingscursus leiden. De Engelsman zal de Deense voetbaltrai ners nieuwe trainingsmethoden leren, in het bijzonder met betrekking tot het koppen van de bal. Wright heeft grote faam verworven met zijn kopballen. Oostenrijk In verschillende delen van Oostenrijk zijn door langdurige re genval ernstige overstromingen ont staan. Enkele trein-en wegverbindingen zijn verbroken. De materiële schade is aanzienlijk (Reuter) UTRECHT, 14 dec. Naar wij ver- ■lemen heeft de vereniging „De Neder landse Baksteenindustrie" aan de beeld houwer Marius van Beek te Oosterbeek opdracht gegeven tot het maken van een in klei gebakken beeld van Frangois Villon, te plaatsen op het St. Janskerk hof, waar de sociëteit P. H. R. M. van het Utrechtsch Studentencorps is geves- tigd. Zoals men weet is deze vagebond-dich ter dehoofdfiguur geweest in het lus trumstuk en de maskerade in juli van dit jaar. Bij die gelegenheid was voor de studenten-sociëteit een gipsen beeld je van Frangois Villon geplaatst, dat door Leidse studenten is weggehaald De voorzitter van „De Nederlandse Baksteenindustrie", mr. F. B. I. M. Janssens, die een oud-corpslid is, heeft toen een definitief beeld, waarvoor als materiaal het produkt van eigen bodem gebezigd zou worden als geschenk in het vooruitzicht gesteld. Marius van Beek heeft het ontwerp reeds zo goed als gereed en speelt met de gedachte het beeld, waarin hij de frivoliteit van de Franse dichter wil uitdrukken, tot een echt levend element op de op het St. Janskerkhof te houden bloemenmarkt te maken, door de koop lieden gelegenheid te geven hun bussen met water te vullen in een bh het beeld geplaatste fontein. Met sokkel en al zal het beeld een hoogte krijgen van twee en een halve meter. GRONINGEN, 14 dec. Voor de economische politierechter stonden hier gistermiddag negentien confectiefabri- kanten terecht omdat zij in mei van dit jaar hun personeel een week extra-loon hebben uitgekeerd. Dit was een voor schot op de extra uitkering als compen satie van de verlate invoering van de 45-urige werkweek, die elders per 1 januari maar bij Groninger cofectie-in- dustrie eerst per 1 mei ingang vond. De negentien hadden blijkens de tenlastele- gingen in totaal aan ongeveer 3050 werk nemers ca. 130.000,- uitgekeerd. De officier van justitie constateerde, dat teleurstelling en stakingsdreiging de verdachten niet ontheffen van hun verplichtingen. „Er is inbreuk gemaakt op de algemene lijn die door Den Haag is vastgesteld". Van een voorschot was volgens hem geen sprake, omdat dit alleen kan worden gegeven op wat vol gens de wet mogelijk is. De offcier eiste, rekening houdend met de hoogte van de uitkeringen, geldboeten van honderd tot vierdui zend gulden, een totaal bedrag om vattende van 43.000.-. De raadsman, mr. Dijkens uit Amsterdam, wees er op, dat er goede verwachtingen waren aangaande de toestemming om een compenserende uitkering te mogen verstrekken en concludeerde tot vrij spraak. Subsidiair vroeg hij een ge- ringe straf omdat de directeuren heb ben getracht binnen de grenzen van de legaliteit te blijven. DEN HAAG, 14 dec. De juist gis teren 27 jaar geworden instructeur van het KNV v. L- zweefvliegcentrum „Ter- let", Jos Krolsz, heeft in Issoire in het Franse Massif Central tijdens een hoog- tevlucht met een „Schleicher" KA-6 twee nationale zweefrecords gebroken. Door in de golfstijgwind 7.500 meter te stijgen, brak hij het Nederlandse re cord voor hoogtewinst, dat met 5.950 meter op naam stond van Cees Gulde- mond. De grootste hoogte, die Krols bereikte bedroeg 8.000 meter. Daarmee brak hij het Nederlandse record voor absolute hoogte, dat op naam stond van Joop Jungblut. HILVERSUM, 14 dec. De uitslagen van de woensdag te Hilversum gehou den avondkoersen luiden: Accarello v-prijs (2000 meter)1. Zoon van Hea Scott (P. M. Smit) 3.01.8 1.30.9 2. Zaida 3. Zeno M D. Tot: winn. 2.10, pi. 1.30, 2.-, 2.30, cov. 8.70, koppel 11.- Adios k-prijs (2040 meter), le afdeling 1. Zuccarello V (P. Sierdsma) 3.03.7 1.30.9 2. Zenith Williams 3. Zigeunerin. Tot: winn. 4.60, pi 1.60, 1.40, 1.30, cov. 4.90, koppel 5.- Aalscholver s-prijs (2040 meter): 1. Zoraya du Commerce (P. R. R- Koppe- jan) 3.03.6 1.30.- 2. Zignor V H 3. Young Six. Tot: winn. 3.10, pl. 1.30, 2.30, 2.20, cov. 8.10, koppel 10.70 Adios k-prijs (2040 meter), 2e afde ling: 1. Zephyrus B (M. Bouwhuis) 3.11,1 1.33.7 2. Zelda's Happiness 3. Yvet- ta M. Tot: winn. 5.50, pl. 2.20, 2.70, 3.50, cov. 6.50, koppel 14.50 Avondvogels-prijs (2020 meter), le afde ling: 1. Zsa Zsa du Commerce (J. Wa genaar jr.) 2.59.2 1.29.6 2. X Goudenrij der 3. Wanda Axkit. Tot. winn. 1,80. pl. 1.30 1.70 9.30, cov. 6.-, koppel 5.30 Acrobaat-prijs (2400 meter): 1. Yatag han Hanover (J. van Dooyeweerd) 3.33.6 1.29.- 2. X Tello 3. Wish you were here. Tot: winn. 1.80, pl. 1.60 2.10 1.90, cov. 5.70, koppel 2.90 Alhambra-prijs (2000 meter)1. Vul ture S (A. R. Nottelman) 2.55.2 1.27.6 2. Sjakie Scott 3. Ugoldman K. Tot: winn. 1.80, pl. 1.80 2.80 3.30, cov. 8.10, koppel 5.- Avondvogels-prijs (2020 meter), 2e af deling: 1 Xenon (A. R. Nottelman) 2.56.6 1.27.4 2. Zuleika 3. Xanthia S. Tot: winn, 2.20, pl. 1.50 2,- 2.30, cov. 4.60, kop pel 3,- Absalom-prijs (2400 meter): 1. Wanda van Gonny (A. R. Nottelman) 3.32.6 1.27.9 2. Walter Mitty 3. Youthful Nora Spencer. Tot: winn. 3.60, pl. 1.20 1.10 1.10, cov. 3.-, koppel 9.30. Totalisator-omzet 103.285. (Advertentie) De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 21 november tot 31 december 1961. Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger - juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. AMSTERDAM, 13 dec. De Bank voor Nederlansche Gemeenten heeft be sloten tot de uitgifte van een nieuwe serie rentespaarbrieven. Het bedrag van deze uitgifte is bepaald op 25 miljoen, eventueel op te voeren tot In een wedstrijd voor de competitie om de West-Europabeker heeft Tys Hoky woensdag in Den Haag met 10-3 gewonnen van Düsseldorf. De tussen standen in dit duel, dat door ongeveer 3000 toeschouwers werd bijgewoond, wa ren 1-0, 6-1 en 3-2. LEEUWARDEN, 14 dec. De heer J. Klok, fractie-voorzitter van de P. v.d. A. in de Friese staten, heeft tij dens de algemene beschouwingen over de begroting voor 1962, bij Gedeputeerde Staten er op aangedrongen dat tijdens de recepties in het provinciehuis voort aan slechts alcohol-vrije dranken wor den geschonken. Het provinciaal bestuur dient zich, aldus de heer Klok, van zijn verantwoordelijkheid bewust te zijn tegenover het toenemeno aantal ver keersongevallen, dat aan alcoholgebruik te wijten is. Gisteren hebben gedeputeerde sta ten de heer Klok geantwoord. De me ningen in het college over deze zaak bleken verdeeld te zijn, zodat men niet tot alcohol-vrije recepties kon beslui ten. Wel hebben gedeputeerde staten de toezegging gedaan, dat op de re cepties steeds een ruim assortiment alcohol-vrije dranken aanwezig zal zijn. 30 miljoen. De afgifte zal opensl" van 1 januari tot 28 februari 1962. R ng De rentespaarbrieven van de voor Nederlandsche Gemeenten zö'Lf,r. het publiek geen onbekende fiSMurjp ia- dere uitgiften vonden plaats in at ren 1952, 1957. 1958 en 1959. r(j De nieuwe spaarbrieven zijn ëe"?\o0- op een rente van 4,25 pet. over de som en van 4 pet. over de ïente (san gestelde interest). Zoals bekend v,A[js« op rentespaarbrieven geen tusseniiJ^^ rentebetalingen plaats in de vorm pe jaarlijkse of halfjaarlijkse coupons- g. opgelopen rente wordt op de aHossi en datum in één bedrag uitgekeerd teza met de hoofdsom. e. De aflossing van de lening zal "je schieden op 1 juli 1*84 tegen koers van 250 pet. Het is de houders, de stukken echter toegestaan ver. „72, de aflossing te vragen op 1 mei t in welk geval de aflossing zal ges:ente den tegen de koers van 150 pet. D,e 1 4 25 over de hoofdsom beloopt dan met 'aI1 pet., maar 4 pet. Voor de berekening j rente op rente is echter ook in dit - .er, uitgegaan van een percentage van Voorts heeft de Bank voor Ne landsche Gemeenten zich het recht vervroegde aflossing voorbehouden 1 januari van de jaren 1975, 1978 en 1 .g De aflossingskoersen zullen in deze Jj, ren resp. 172 pet., 194 pet. en 219 f bedragen. a s. Het emissieprospectus zal dinsdag verschijnen. Het voorlopige Nederlandse elftal heeft woensdagavond voor toeschouwers op het terrein van n. een oefenwedstrijd tegen SHS ^et nen met 5-3. Bij de rust leide SHS 3-2. F I LT ER BL.END CIGAR E TT E S f RICHARD f.1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6