is al zo oud als het paleis MHM MASSA-PRODUKTIE van EIST Knossos HEEL ANDERE METHODES van ontwerper nog niet 'bepaald V ondst^ M/ zoeklicht Reclame Haar werk op Montmartre tentoongesteld Een nieuwe Grandma Moses 7< Inkoop obligaties Rotterdainsche Tram Nieuw bestuur voor de veteranen-wielerclub Nederlander uit trein gevallen Steeds meer doden door circusbrand Ka m pi oenschappen - hometminen - voor ivielerclubs Cycle-cross in Soestduinen Treinramp in Italië Uitverkoop van Kerstkribben Maakt Antwerpse boksploeg wint van Rotterdam Op geborgen Het gi"e DKD N S C—N D C ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 PAGINA^ (Van een onzer verslaggevers) De woordconstructie „Indus triële Vormgeving" is, als zovele woorden eigenlijk pas na de laatste wereldoorlog ontstaan. Want ook eerst toen is goed de wind gekomen in de mas- saproduktie. Of zoals de man van het vak het noemt: de produktie van machinaal vervaardigde fabrieksartikelen. Immers in die zelfde oorlog is overal zo'n enorme industrie op gang gekomen, die tegelijkertijd door het allesvernie tigend karakter van die oorlog zo'n groot afzetgebied had, dat het een ramp betekend zou heb ben als dat hele apparaat van dag op dag stop gezet zou zijn. Vooral in Engeland en Amerika werd dan ook onmiddellijk na de oorlog veel werk verzet, om de oorlogs- tikel in een encyclopedie: „...is h< werpen van gebruksvoorwerpen industrie om te schakelen tot een - - vredesproduktie. Dit hield na tuurlijk tevens in, dat men massa- produkten moest gaan fabriceren én een markt voor deze massa moest gaan creëren. Een direkt gevolg van dit laatste was weer, dat de industriële vormgeving op grote schaal tot leven kwam. te DE VERENIGDE STATEN HEBBEN hun „Grandma Moses" ver loren. Deze schilderes, die op hoge leeftijd ging schilderen en beroemd werd, maakte merkwaardige, zeer persoonlijke schilderijen, in een eigen stijl en met een eigen visie. Ze was, toen ze haar eerste tentoonstelling hield, een sensatie. Nadien wist ze haar faam te bestendigen. „Grandma Moses" bleek geen voorbijgaand verschijnsel, geen modeschilderes. Haar dood werd door de Amerikaanse kunst wereld en ook elders ten zeerste betreurd. Juist nu er allerwegen artikelen over haar merkwaardige kunst verschijnen, waarin ook wordt nagedaan, wat er de karakteristieken van zijn en de critici tevens proheren uit te vinden, waar het geheim van haar inspiratie school, wordt er op Montmartre in Parijs een tentoonstelling georganiseerd van werken van een Ialiaanse schilderes, Carmela Celcntano. Evenals „Grandma Moses" is ze op een goede dag gaan schilderen, zonder ooit tekenles te hebben gehad of in een milieu van kunstenaars te hebben geleefd of zelfs ooit met een kunstenaar over kunst gesproken te hebben yVF> 'iwSSS INDUSTRIËLE VORMGEVING FRISO KRAMER Carmela van Capri, de wasvrouw Was het echter in de eerste jaren na de oorlog zo (en nu nog vaak), dat de eerste en enige gedachte van de indus triële vormgever was, om kost wat kost massa-behoeften te scheppen, geen rekening houdend met de gebruiker, dus in zekere r.in corrupt; de laatste ja ren is er, zy het nog op kleine schaal, een duidelijke tendens, soms zelfs een bezorgdheid, om de mens weer bepa lend te maken in het hele proces. Ontleed men het woord industriële vormgeving naar zijn betekenis, dan moet men al gauw constateren, dat het begrip geen nieuws onder de zon is. Handelslieden door alle eeuwen heen hebben begrepen, dat iets makkelijker verkocht wordt, als het er leuk, aan trekkelijk, mooi uitziet, zelfs als het gaat om een produkt, dat tot de meer prozaïsche gegbruiksvoorw. rpen behoort. Al in de Minoische tijd bestond er een uitgebreide handel in prullaria. Home rus bezingt vele malen met vele ver schillende woorden de lof van het mooi gemaakte gebruiksvoorwerp. De „mas- sa"-produktie mag dan van iets latere datum zijn, zij gaat toch in ieder geval ook terug tot de Griekse oudheid. De beroemde Griekse vaas is er het beste voorbeeld van. De schijf waarop lange tijd dezelfde vormen gedraaid wei-den behoorde ai gauw tot het arsenaal van de Griekse pottenbakker. Ook de kunst van het gieten, weven, bakken en sme den kenden onze voorouders vóór Chris tus al. En al deze technieken werden in de eerste plaats gebruikt voor het produceren van gebruiksvoorwerpen in serie. at is nu het typisch eigene van onze moderne massaprociuktie en massavormgeving? Om daarachter komen hebben wij contact gezocht met de ontwerpers Friso Kramer en W'im Rietveld. Aanleiding daartoe was, dat hun vorige week de prijs die de stichting Bond voor Kunst en Industrie voor het eerst uitreikte voor een in se rie vervaardigd industrieel produkt een pry's die ia ons land tevens de enige is op dit gebied is overhandigd. Ge volg van dit contact waren twee uren lange warmmakende discussies. Want hoewel de beide ontwerpers het op eni ge formuleringen na volledig eens zyn en voor zichzelf een duidelijk beeld heb ben van wat er moet gebeuren, in con crete is toch moeilijk uit te drukken wat industriële vormgeving precies zou moeten zijn. Uit het voorgaande is al op te ma ken, dat het niet toevallig kan zijn, dat Kramer én Rietveld voor de prijs in aanmerking kwamen. De prijs wordt namelijk uitgereikt voor een produkt of een aantal produkten. Kra mer en Rietveld werken samen voor één fabriek. En eigenlijk is de prijs dan ook uitgereikt voor teamwork, waarbij dus ook de ondernemer be trokken is. In dit geval is dat de N.V. de Cirkel in Zwanenburg en met name haar directeur, de heer J. Schrijver. ..zonder wie", zeggen Kramer en Rietveld, „wij niets had den kunnen beginnen." e „staat van dienst" van Friso Kramer bleek zo indrukwekkend, dat we die van Rietveld maar niet eens meer geheel nagegaan zijn. Ze zijn ongeveer van dezelfde leeftijd, Friso 39, Wim 37. Beiden heb ben een technisch-artistieke opleiding. Beiden komen uit een min of meer ge predestineerd voorland. Want de vader van Kramer was stadsarchitect (brug gen) van Amsterdam, die van Rietveld is de bekende bouwmeester. Ze hebben beiden ook een lange lijst van de meest verschillende ontwerpen op hun naam staan. Want ze zyn het er over eens, dat het voor een ontwerper niet ideaal is, dat hij in een full-rime job vast zit aan één bedrijf, omdat je dan niet vrij bent en verstard raakt in één bepaald produkt. Tenslotte zijn ze ook beiden leraar in industriële vormgeving aan de akademie voor beeldende kunsten in Den Haag en hebben ze beiden verschil lende buitenlandse prijzen ontvangen voor hun ontwerpen. Hoewel ze van karakter totaal ver schillend zyn Kramer energiek, steeds wisselend van mening of formu lering, toch tamelijk zelfverzekerd en bijna angstig goed gekleed; Rietveld op het eerste gezicht slordig, maar bij nader inzien weloverwogen, zorgvuldig en verlegen zijn woorden kiezend, daar bij misschien toch ietwat nerveus gaan ze toch goed samen, omdat ze beiden met hetzelfde enthousiasme voor hun zaak werken en denken. Rietveld geeft de definitie van indus triële vormgeving, een definitie, die niet uit de lucht komt vallen, want hy had haar al geformuleerd voor een ar ms het ont- massafabrikagé, zodanig dat deze hun geld waard zyn en dat de consument er zoveel mogelijk plezier van heeft. Het veranderen van de vorm of het om hulsel van het gebruiksvoorwerp alleen is geen industriële vormgeving. Men moet het produkt in zyn totaal ver beteren." Kramer voegt daar aan toe, dat „plezier" alleen niet genoeg is; het produkt mag niet lijken op een tophit, die na tien keer horen gaat vervelen. Het moet hoger staan; het moet ook ontwikkelend werken. Tegelijkertijd moet het gebruiksvoorwerp niet meer zijn dan waarvoor hel bestemd is; het mag geen autonoom leven leiden. Als industriële vormgeving in haar ideale vorm gepleegd wordt, moet het een gebonden kunst zyn: gebonden omdat het een veelheid van technische aspec ten tot een functionele eenheid moet ver werken, evenals in de kunst datgene er af halend, wat men niet nodig heeft. Anders dan in de kunst wordt dit „er afhalen" echter niet alleen bepaald door het idee en de materie, maar ook door doel en functie. Na dit alles moet men wel conclu deren. dat er geen essentieel verschil is tussen wat nu industriële vormge ving heet en wat door alle eeuwen heen het geven van vorm genoemd werd. Het worstelen om een schone en doelmatige vorm ook in serie-ver band is, met meer of minder succes, een eeuwenoud verschijnsel. De problemen van nu worden dan ook alleen veroorzaakt door de onontkoom bare noodzaak van echte massaproduk- tie. Massaproduktie is noodzakelijk door de toename van mensen, door de toena me van de behoeften van die .mensen. Voor de massa van mensen zijti massa- produkten nodig, omdat aan de dwang van die grote behoefte alleen maar kan voldaan worden als de produkten goed koop gehouden worden. aar begint dan de taak van de ontwerper. Hij moet zorgen, dat enerzijds de machine menselijk blijft (feitelijk: weer wordt) en anderzijds de belangen van on dernemer én gebruiker gediend wor den. De ontwerper moet daarvoor zo wel de mens als de machine kennen. In feite komt daar nog niet zoveel van terecht. De laatste tijd heeft de ontwer per weer eens speciaal voor het voet licht gestaan. Daarbij is het vooral opge vallen. dat de schuld voor het nog niet goed functioneren van de industriële vormgeving voor een groot deel bij de ontwerper zelf gezocht wordt. Bij de uitreiking van het kerstnummer van het drukkersweekblad, waarin bijzonde re aandacht werd gewijd aan de ont werper in het grafische vak, stelde prof Ovink, dat de kunstenaar geneigd is zijn uitgangspunt fout te stellen door met enige wrevel en argwaan de on dernemer tegemoet te treden. Terwijl hij juist, aldus prof. Ovink zal moeten optreden als creatief mens tussen tallo ze anderen die op verschillend gebied creatief werkzaam zijn. Ook bij boven genoemde prijsuitreiking kwam dit ter sprake. In het algemeen zal de zaken man tegenwoordig, al was het maar om zakelijke motieven, we] voelen voor industriële vormgeving. De ontwerper zal die kans moeten benutten, om het midden tussen zakelijkheid en mense lijkheid te gaan vinden. Overigens wordt langzamerhand aan alle kanten naar een goede ontwikke ling gestreefd. Wim Rietveld vindt een van de voornaamste dingen een goed en doelmatig onderwijs. (Er zijn reeds twee scholen, waaraan het vak gedo ceerd wordt). Hoewel daarbij nog veel te wensen over blijft vindt hij een licht punt, dat tenminste al leraren beschik baar zijn, die hun sporen in de vormge ving verdiend hebben. Verder Is juist vorige week de Raad voor Industriële Vormgeving geïnstal leerd, die tot taak heeft gekregen alle aktiviteiten op dit gebied te coördine ren en bestaat er al een officieel Regis ter. waarin ontwerpen, die aan bepaal- Een ontwerp van Wim Rietveld. Deze stoelen, die voor grote zalen gebruikt worden', kunnen vlug en in een kleine ruimte opgeborgen worden. Ook in ge stapelde toestand behaoen ze het oog. Een technisch snufje is, dat de stoelen vervaardigd worden met een bijna ab soluut minimum aan materiaal-verlies. ROTTERDAM, 23 dee. De N.V. Rot- terdamsche Tramwegmaatschappij deeit mede dat bij de inkoop van de 3ys pro cent obligaties lening 1397-900-1914-1915 en 1916 een totaal nominaal bedrag van 210.600 werd aangeboden, en van de rest? bewijzen een totaal nominaal be drag van 88.040. Van de 3% procent obligaties werd 51.600 tegen een koers van 87'/s procent geaccepteerd en van de rrestantbewijzen 29.648 tegen een koers van 68 procent. ROTTERDAM, 23 dec. De veteranen- wielerclub Sportief heeft een nieuw be stuur. Voorzitter is de heer J. de Vaal. secretaris de heer B. Nulle, penningmees ter de heer J. van Duijvenbode, commis sarissen de heren Heiden en van Krimpen Zondag worden wedstrijden op de home trainer gehouden in het clubhuis van Sportief, gevestigd aan de Oostzeedijk. Om 10 uur wordt het startsein voor de eerste renners gegeven. KARLSRUHE, 23 dec. (DPA) Gis termiddag is de 45-jarige heer J. J. uit Bloemendaal tussen Karlsruhe en Dur- lach uit een rijdende trein gevallen. De man is met een hersenschudding, schaaf wonden en ontvellingen aan armen en benen opgenomen in een ziekenhuis te Karlsruhe. Zijn echtgenote en drie kinderen, die in dezelfde trein zaten, hadden niets van het ongeval gemerkt. Volgens mededelingen van dc politie te Karlsruhe heeft de heer J. bij het ver laten van het toilet door het slingeren van de trein mogelijk met zijn schouder het niet goed gesloten portier aange raakt, waardoor dit openvloog. De heer J„ die directeur is van een jongensinternaat in Bloemendaal. was met zijn gezin onderweg naar St.-Moritz voor een wintersportvakantie. RIO DE JANEIRO, 23 dec. (AFP) Het aantal slachtoffers van de brand, die in een circus te Niteroi, nabij Rio de Janeiro, heeft gewoed, is, door het over lijden van elf gewonden, tot 373 ge stegen. WIM RIETVELD de voorwaarden voldoen, worden opge nomen. In de Beurs van Berlage is een gedeelte vrijgemaakt voor een ont- werp-centrum, waar aaledoor een commissie waardig gekeurde produk ten van leden van het instituut voor Industriële Vormgeving worden geëxpo seerd. Veel heil zien Kramer en Riet veld ook in internationale samenwer king. Zij geloven, dat vooral met spéci ale projecten slechts een voorbeeld is: ontwerpen van de beste hulpmidde len voor invaliden veel goeds be reikt. kan worden. De strijd voor de moderne vorm staat aan een nog warrig begin. Het verzame len van materiaal voor een artikel is niet moeilijk. Wel is moeilijk daaruit één vaste lijn te destilleren. Op vele fronten wordt er nog geknutseld en vaak alleen in het theoretische vlak. Eén lijn is echter wel te ontdekken: de kleine groep die het serieus wil probe ren wordt steeds groter. Velen geloven dat in het praktische vlak er een steeds sterkere ontwikkeling naar simplifica tie ïijin vormen zal zijn, maar ook hier zijn nog vele uiteenlopende ideeën. ROTTERDAM, 23 dec. Met als inzet de „Adriaan van Herpcn"-wisseibokaal organiseert de Rotterdamse wielervereni ging „De Rotterdamse Leeuw" op 2e Kerstdag in gebouw Odeon het jaarlijkse toernooi voor Nederlandse clubs om het officieus kampioenschap van Nederland. In totaal komen tien verenigingen m de strijd, t.w. Apollo, Feijenoord, Rotter dam, De Rott. Leeuw, De Spartaan, Ulysses, De Coureur, Sportief, Schiedam en de Pedaalridders, welke laatste vorig jaar met de eerste prijs huiswaarts ging Elke club komt met 4 renners uit. Onder meer schreven in: Bep Idema, Theo Sijthoff, Saak Koevermans, Jan de Bruin, Jan Stolk. Arie Bravenboer, Siem Verstraaten, Dick Verdoorn, Frans Rorijs, Sjaak Mesters, Jan Heiden, Jan Droog, Hans Hoek. De wedstrijden beginnen om 12 uur. ROTTERDAM, 23 dec. Een Cycle-cross wordt op 2de Kerstdag gehouden in Soest duinen (alle categoriën- in Goirle en in Wassenaar (Duinhorst-. Op Nieuwjaarsdag wordt in Wassenaa- de jaarlijkse „Katerkoers" georganiseerd. Nieuwelingen starten er om 1 uur, ama teurs, onafhankelijken en profs te 2.15 uur. de Piazza door de ite" be- kels aan oe rww» -- ,uur v graag gekocht en vaak temeli] -u, o° taald werden. Ze maakte zich stei van die dingen te kunnen make' schien niet zo goed. doch ze zuu bet- kunnen leren, als ze volhield. kief innerde zich ook, dat toen ze1 meisje was, talrijke kunstschilder Grande kwamen, d®n(. de Marina uranae derachtige baai aan de andere ketief het eiland om het huisje te öroe waarin ze met haar ouders en^ 0" ctcU ill iiiv-v -- «eu ,a tjes en.zusjes woonde. Het hez*lrzekerM gewoon schilderachtige kleur al ze om strijd. En ze schilderde hei mogelijke stijlen. ^e<i Carmela besloot zich aan heA?et# van een schilderijtje van haar eI1_ 0< huis te wagen. Ze ging er niet JF W] ze kon het zich levendig voorstelt p uit haar hoofd tekenen en schud deed het en ging er mede naar een vo0r wier was ze deed. Deze kocht duizend lire, ofwel een gulden 01 at f Het was niet veel, maar toch yl bovendien, ze bestelde een twe kan ze voor een flink schilderij i'riso Kramer ontwerpt de nieuwe straatverlichting voor Den Haag. Een winkel- buurt, een drukke verkeersweg hebben een andere verlichting nodig dan een luxe buitenwijk. Dc fraaie lamp op deze foto is tegelijk ook zeer praktisch. Ze staat zo min mogelijk in de weg; de lampen kunnen op zeer eenvoudige wijze verwisseld worcleu. ROME, 23 december. (Rtr.) Bij een treinramp in dc buurt van Catanzaro in Zuid-Italië zijn 23 mensen om het leven gekomen, zo meldt het Italiaanse persbu reau Ansa. Een wagon liep uit de rails en stortte in een ravijn. Het geharrewar rond dc O.A.S. in Frankrijk heeft de officiële opening van de tentoonstelling wat verlaat, maar ze is nu met haar elf-jarig zoontje Pasqua- lino naar de Ville Lumière onderweg. Haar man, een werkloze metselaar blijft met haar dochtertje Emilia in hun huis je op Capri achter. Pasqualino gaat mee, omdat hij als het ware de stoot tot haar loopbaan van schilderes heeft ge geven. Vijf jaar geleden waste Carmela nog voor de mensen, leed ze ,,nera mi- seria" ofwel zwarte armoede op net onvergelijkelijke Capri, waar zovele rij ke vreemdelingen vertoeven, maar waar een wasvrouw slechts weinig kan ver dienen. Te weinig als ze een ziekelijke, werkloze man moet onderhouden, een zoontje heeft, dat bijna altijd ziek is en een huisje bewoont, waarvan de huur veel te hoog is. In dit huisje had ze uit ergernis de lei ding van het elektrische licht van de wand getrokken. Ze bezat immers geen geld, om de elektriciteit te betalen! 's Avonds zat ze in het donker. Alleen als de maan scheen, kon ze binnen iets uit voeren. Natuurlijk was dat 's zomers enigszins anders, want dan scheen de zon en bleef het lang licht. Maar dan had haar zoontje de meeste last van zijn keel. Zijn mangelen moesten geknipt worden, maar hoe zou ze dat ooit kunnen beta len? Het kon niet door de dokter op hef eiland gebeuren. Zijn geval was te ernstig. En zo lag de jongen meestal te bed, want elke afkoeling in de lucht kon hem noodlottig worden. Fragment van een van Carmela's schil derijen, verkocht voor vijfduizend gulden. Pasqualino smeekte haar een keer, al bijeen. Alle mooie plekjes een verfdoos voor hem te kopen. Dan wierp ze op dit primitieve d haar huisu be In dc Tiroolse Landdag is kort ge leden een ernstig probleem behandeld, n.l. het steeds meer uit het land ver dwijnen van beroemde kerstkribben mees terstukken van volkskunst. De beroem de „Leitgeb-Krippe", waarop net oude stadje Rinn bij Innsbruck zo trots was, is reeds door het Germaanse Museum te Neurenberg voor tienduizend mark aangekocht. Tal van andere vinden ko pers, voornamelijk Duitse musea, die over grotere geldmiddelen beschikken dan de Oostenrijkse. De Leitgeb-Krippe is ongeveer twee honderd jaar oud, een kunstwerk, waar van de heilige koningen gewaden van goud en zilver dragen en gelegen in een compleet landschap, met tal van herders en herderinnen, boeren, vee etc. De krib be was tot de Eerste Wereldoorlog in het bezit van de dichter Josef Leitgeb, Maar zijn moeder verkocht haar gedreven door honger in 1919 voor 24 pond boter aan een rijke boer. Ze bleef tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in diens bezit. Een merkwaardigheid m deze kribbe is ook een uurwerk dat een heel fijn stemmetje doet weerklinken „Stille Nacht' zingend. De directeur van het Innsbrucker Volkskunstmuseum bood de rijke boer herhaaldelijk een vrij aanzienlijke som maar hij weigerde de kribbe te verkopen. Later heeft hij zich ANTWERPEN, 22 dec. Vrijdagavond is in Antwerpen de stedenbokswedstrijd tussen Antwerpen en Rotterdam gp- houden. De Antwerpenaren zegevierden 'met 10—8. De resultaten waren: Nieuwlandt (Antw.) versloeg Pun- selie (Rott.) op punten; Gielens (R) ver sloeg Van den Bosch (A) door techn. k.o. in 2e ronde; Bastiaens (A) versloeg Van Tilburg (R) door techn. k.o. in 3e ronde; Nieuwlandt (A) versloeg Parlat (R) k.o. in eerste ronde; Van de Walle (R) ver sloeg Leenaert (A) op punten; Derks (R) versloeg Juliani (A) door k.o. in eerste ronde; Abspocl (A) versloeg Van de Kerckhovc (R) op punten; Zeelenberg (R) versloeg Baetens (A) op punten. bedacht en haar aan een handelaar ver kocht waarna de kribbe tenslotte in Duitsland terecht kwam. In Inns bruck betreurt men dit thans wel maar men is toch blij dat het kunstwerk al thans in een museum veilig is opgebor gen. Te Mils in het Unterinntal bezat een caféhouder de even beroemde „Tie- fenthaler Krippe" die op elke Tweede Kerstdag tentoongesteld werd en dan duizenden bezoekers trok. Ze bestaat uit een imposant bergmassief waarop een stad ligt in half barokke half oosterse stijl gebouwd. In de berg bevindt zich een grot van 312 figuren. Al vijftig jaar lang loerden de handelaren er op. Ze boden de eigenaar voor enkele afzonderlijke fi guurtjes honderden guldens per. stuk. Hij weigerde zijn kostelijk bezit te verko pen, zelfs toen hem ongeveer vijftiendui zend gulden geboden werd. Maar enige tijd geleden is hij gestorven en zyn erf genamen verkochten de kribbe. Men weet niet waar z.e gebleven is. De „uitverkoop der Kerstkribben" vindt vooral tegen Kerstmis plaats. Tot dusver zijn ook de Kerstkribbe van de kerk van Maria Laach bij Terfens, de z.g. „Wallfahrts- krippe" en de „Ginerkrippe" van Solbad Hall, de „Regelhaus"- en de „Moser- krippe" te Innsbruck verkocht. De laat ste lag aan een meertje waarop zelfs een stoombootje voer Dit zijn dan de bekendste maar in vele dorpen verdwij nen minder bekende en dikwijls even mooie en als volkskunst interessante kribben. Het is bekend dat een ander museum in Beieren niet minder dan ze ven Tiroolse kribben heeft opgekocht. Men wil nu in Tirol maatregelen tegen deze uitverkoop nemen maar weet nog niet hoe men een verbod wettelijk zal kunnen inkleden aangezien de kribben meestal eigendom van particulieren zijn en hun kunstwaarde toch uiteindelijk niet zo groot is dat men van een nationaal bezit kan. spreken hetwelk voor de na tie bewaard moet blijven. GROOTVADER SNEEUW In Sovjet-Rusland is de Kerstkribbe door het communistische Regime zoals bekend vervangen door een figuur, ge naamd Grootvader Sneeuw. De staats winkel voor speelgoed te Moskou heeft een grote pop als een soort kerstman aangekleed, neergezet, maar toch zo, dat niets er aan en er omheen aan Kerst mis herinnert. Ook in de winkel, die hon derden winkelbedienden telt, doet niets aan Kerstmis denken. De voorraad be staat bijna uitsluitend uit speelgoedtrein tjes, mechanisch speelgoed, leesboeken en schoolbehoeften. kan hij zich een beetje vermaken. „Ik zie zoveel mooie kleuren, moeder," zei hij „en ik zou ze zo graag willen schilde ren. Als ik mijn ogen dicht doe, zie ik ze zelfs nog beter. Ik zou in het donker kunnen schilderen". Carmela had hem graag zijn zin gegeven, maar waar het geld voor een verfdoos, een echte, vandaan te halen? Ja, het mocht geen kinderspeelgoed zijn. Pasqualino wilde schilderijen maken. Op een dag vond ze hem zieker dan ooit. „Weet u, wanneer ik mijn verf doos zal krijgen," snikte hij „als ik dood ben De bittere woorden van haar zoontje maakten moeder Carmela wanho pig. Ze ging naar buiten en opeens stond het voor haar vast, dat ze op de een of andere manier het geld voor een verfdoos moest zien te bekomen. Desnoods maar de een of andere toerist aanspreken en een beroep doen op zijn vrijgevigheid of op zijn medelij dend hart Ze liep op Capri's beroemde piazza heen en weer, maar ze kwam er niet toe, een vreemde zonder meer aan te spreken. Haar broer drijft in een zijstraatje daar van een winkeltje. Hij had haar al vaak geholpen. Ze wilde het hem niet vragen. Hij zag haar evenwei met een bezorgd gezicht heen en weer drentelen en riep haar binnen. Ze vertelde hem. wat haar bezwaarde. Hij gaf haar het benodigde geld. Ze kocht de verfdoos en van de rest nog wat eten. Pasqualino was dolblij met het geschenk, Zijn moeder zocht zwaar papier bijeen en zelfs stukjes oud linnen. Maar toen hij een paar dagen getekend en geverfd had, zette hij de verfdoos mistroostig in een hoek. Hij kon niet op papier zetten, wat zijn ogen zagen. Met een zucht borg Carmela de verf doos op. Weken later, toen ze weer geen voldoende geld had, om eten te kopen, herinnerde ze zich de verfdoos. Ze had gezien, hoe betrekkelijk eenvoudig te keningen en schilderstukjes in de win- Sindsdien Mgt® luden. Ze 0,8 utezakken 1 merikaans Ie bedelde z plekjes vai primitieve omgeving va.: haar hu1'-- in een straatje staat, hetwelk op pj® zend gulden krijgen Carmela zonder ophouden. Ze v schjlderslinnen van jutezakken gte®! 1 de zakken, waarin Amerikaans V ^e<t meel verkocht werd. Ze bedelde z csr, Al, tra!) ook de omgeving van roemde Via Tragara uitkomt, welk® de even beroemde Faraglioni leid Ze verwierf zich allengs een j v' bekendheid vanwege de levendig1"jjjF haar kleuren en haar sterk P®rsC,0g® visie. Carmela werkte zoveel 01 jQfr. buiten. Op een dag kwam er heer voorbij, die het schilderij, 4 W' - - - - lim» ,iö- Carmela. al schilderend onder handen had, met belagsteh' keek. Carmela, op een koper n maakte een praatje. „Waar vM die manier van schilderen heen- Cr., de onbekende. „Och", antwoordde j^is mela als ik op den duur maar of f je kopen kan en het stuk gr°n bij ligt. Ik zorg nu al, dat er elJr be bij ons brood op de plank is". gelukkig bescheiden," zei de j, de, „maar je zult het ver breng®.e f' Ze nodigde hem in haar hb^tyji vroeg hem zijn handtekening te ze het schrift, waarin ze de nam® in schreef van degenen, die iets va0 (jF kochten. Tot haar verbazing las ze gio de Chirico Diens beroemde naam kende te goed. Ze had in de laatste tijd boeken over schilderkunst 6oleZ^fi>1', geboren zakenvrouw maakte ze f/OC lijk reclame met zijn waarderend® fij den. Een bekend schrijver beg0^ d®" voor haar werk te interesseren t® a zijn toedoen werd in Rome ee.^e^c toonstelling van Carmela's schu gehouden, welke bij de kritiek vee' V dering vond. Daarna kwamen j" ij stellingen voor „Carmela van Ca? j, o' regeld binnen. Haar man zette ieidjh]t aan het schilderen, onder haar J Het was niet veel, maar het w® verkocht.... Thans heeft Carmela reeds tiehdjNj den guldens met schilderen v' „er®G haar zoontje is met succes l?e(P en wanneer ze in Parijs veel gf® zal ze haar huisje met het stus er bij kunnen kopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10