Diplomatieke bedrijvig heid in Djakarta Soebandrio: F.S. zoeken thans een oplossing Debré op we naar record SCHAATSEN, EEN ZEER GEWILD ARTIKEL ADENAUER ALS KERSTMANNETJE Kassein bedreigt KOEWEIT weer Britse vloot in actie om ijeikdom te beschermen Mikojan gaat naar Guinée NIEUWJAARSDAG Volgens Der Stern': Prins Bernhard Fonds misbruikt POGING TOT OPLICHTING donderdag 28 december i96i u ONTWIKKELING IN KWESTIE NIEUW-GUINEA Robert Kennedy naar Indonesië Guatemala breekt met Engeland Het weer S'saam «Sa, Franco verwondt linkerwijsvinger Jemen breekt tnet Egypte SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN ZATERDAG de Elfstedentocht Elfstedentocht militair verlof Amerikaans blad: Indonesische Rode Kruis behartigt belangen Nederlanders Lichte vorst g««Cgbur' Brief van Oe Thant wordt bestudeerd Costaricaanse vlag taboe voor vreemde schepen Reis- en inschrijf kosten uit rijks kas Mevrouw Roosevelt is nog steeds populair pagina s ginter jras» K BlJ' fci^ente Zonhoven wirich DJAKARTA, 28 dec. (Rtr., U.P.I.) President Soekarno heeft gisteren een gesprek gehad met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio, die bij het onder houd aanwezig was, deelde de pers na afloop mee, dat de Ame rikaanse ambassadeur Soekarno een beeld had gegeven van de laatste diplomatieke ontwikkelin gen in de kwestie „West-Irian". Oorlogsschepen (Van onze Londense corres pondent) LONDEN, 28 december Sedert de vooravond van Kerst mis heeft Brittannië maatregelen genomen om de militaire paraat heid in het Middenoosten te ver hogen. Een vliegkampschip, twee fregatten en een viertal andere oorlogsschepen hebben de haven van Mombasa verlaten voor een onbekende bestemming, en twee honderd officieren en manschap pen zijn per vliegtuig uit Enge land vertrokken. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 28 december Zaterdag zal, zo heeft het be stuur van de vereniging ,,De Friesche elf steden" woensdag avond besloten, de Elfstedentocht worden gehouden. Er wordt, zo wel voor de wedstrijd als de toer tocht, gerekend op een record aantal deelnemers. MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA groots televisie-programma (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 28 december De voorzitter van het bestuur van het Prins Bernhardfonds, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, en de penningmeester van het be stuur dezer instelling, de heer K. F. Zeeman, hebben zich heden middag met de directeur van het fonds, de heer H. Siedenburg, beraden over een opzienbarende publikatie in het jongste nummer van het- Duitse weekblad Der Stern. Volgens deze publikatie (het artikel beslaat vijf pagina's en is geïllustreerd met foto's) hebben twee zakenlieden, de Duit ser W. Schrameyer uit Münster en de Nederlander H. J. Rijnink uit Den Haag, bijna kans gezien 1,9 miljoen Duitse Marken in de wacht te slepen door elfduizend ton Amerikaanse mais in West- Duitsland in te voeren zonder de daarvoor verschuldigde invoer rechten te betalen. MET iMEEWE DAGBLAD j Washington, 28 dec. volgens hst Amerikaanse blad „New York He- rald Tribune" overweegt de minister )ian Justitie een broer vari de presi dent der V.S. Robert F. Kennedy, in het kader van zijn voorgenomen reis haar het Verre Oosten en Duitsland in tebruari ook een bezoek te brengen aan Indonesië. Minister Dean Rusk heeft pre sident Kennedy een maand geleden te kennen gegeven, waarde te hechten aan sen eventuele buitenlandse reis van de htinister van Justitie. Van de zijde van het State Department is er met nadruk °P gewezen, dat een dergelijke reis een informeel karakter zal hebben. Ro- ,ei*t Kennedy zal met betrekking tot he buitenlandse politiek van de V.S. feen enkele speciale opdracht krijgen, ftaar, aldus betoogt het Amerikaanse S ad, men mag verwachten dat de lei ders van de landen die hij bezoekt, hem ais broer van de president toch bepaal de zaken onder de aandacht zullen brengen. Opdracht of geen opdracht, Zois de conclusie van de „New York He rald Tribune" Robert Kennedy's speciale relatie tot de president van de V.S. "faakt hem in feite tot een presidenti al6 afgezant naar de met moeilijkheden kampende landen waaraan hij in febru- ari een bezoek zal brengen. DEN HAAG, 28 dec. Een woord- voertler van het Nederlandse ministerie \an Buitenlandse Zaken heeft meege teld, dat de Indonesische regering het 'hdonesische Rode Kruis heeft gemach- j Sd, de belangen van Nederlanders in f'idonesië te verzorgen. Dit omvat onder meer het uitbetalen jan pensioenen en steunbedragen aan Nederlanders uit fondsen, die de Neder landse regering aan het Internationale Rode Kruis beschikbaar heeft gesteld. pP de Indonesische organisatie kan veneens een beroep worden gedaan om "Jh'p bij de repatriëring van Nederlan- hers, die Indonesië willen verlaten. De egeling geldt echter niet voor spjjtop- canten. TEGUCIGALPA, 28 dec. <Rtr) Pre sident Miguel Ydigoras Fuentes van *;""atemala heeft op een persconferen- 16 in Tegucigalpa in Honduras meege- Peld, dat hij van plan is de betrekkin- met Groot-Brittannië te verbreken binnen twee maanden alle Britten uit Zl'n land te zetten. Hij zei dit in ant- k oord op vragen over Guatemala's plan- lle|i Brits Honduras in te lijven. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt weer met hier en daar "list en op enkele plaatsen wat hchte neerslag. Overwegend lichte v°rst en zwakke wind. Vrijdag': 2°n: 8.48-16.36. Maan: 12.31. an onze weerkundige medewerker) BE BILT, 28 dcc. Nog steeds be- kn> j ons 'anfl z'cl1 'n koude tot: zeer ho lucht.. Van België uit dreef wat bewolking binnen, zodat liet van- t0„'Ken in lint zuiden 5 a 6 graden vroor kolf'1 10 a 11 graden in de noordelijke an ons land. Zelfs in het in de li'p't"ter vrÜ warme Den Helder vroor dei Vanmorgen 10 graden. Een kleine tiemes,sie trekt van Schotland naar De- een 11 en kan morgen hier en daar tan sneeuwbui veroorzaken. De tempe red tr Blijft om en onder het vriespunt, z'cht i6en e'n(^e van kou nog niet in Statl0n: >Srhln b, n« Weer: licht bew. zw. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. licht bew. max min temp temp neersi. gisteren 24 uur —2 —10 0 —2 —12 —3 —6 —3 —11 —2 -^11 4 —10 —4 —7 4 —7 —5 —5 4 —4 3 —5 —2 —11 —4 —4 —1 —7 2 —4 18 17 9 15 —1 —13 0 8 11 11 4 8 „Zoals u allen weet zijn de Verenigde Staten onlangs actief bezig geweest naar de middelen te zoeken om hun bemidde ling te verlenen in het oplossen van de kwestie West Irian", aldus dr. Soeban drio, volgens UPI. De minister zei ver der: „Wij zullen echter de verdere ont wikkelingen in Nederland zelf volgen aangezien de Nederlandse houding tot dusver nog onduidelijk is." Volgens de Reuter correspondent heeft Soebandrio na het bezoek van de Ame rikaanse ambassadeur aan Soekarno ge zegd: „De Verenigde Staten zijn thans bezig met het zoeken naar een oplos sing". Volgens AFP zou Howard Jones op nieuw een boodschap van president Ken- nedv aan Soekarno hebben overhandigd. Dit persbureau bericht verder dat dr. Soebandrio gisteren een onderhoud van bijna een uur gehad heeft met de Rus sische ambassadeur in Djakarta N. A. Michailov en dat hij ook gesproken heeft met de Canadese ambassadeur J. P. Sigvaldson. Er zijn geen mededelingen gedaan over deze gesprekken maar vol gens het door AFP aangehaalde Indone sische persbureau Pia, wordt, aangeno men dat. bij beide bezoeken de kwestie Nieuw Guinea is ter sprake gekomen. Een woordvoerder vari het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een brief van de. secretaris-generaal der V.N. Oe Thant zorgvuldig wordt be studeerd. Over de inhoud van deze brief wilde de woordvoerder zich echter niet uitlaten, aldus UPI. Een woordvoerder van de Indonesi sche marine heeft bekendgemaakt dat van Zuidslavië en Polen bestelde oorlogs schepen, waaronder onderzeeboten en kruisers, in Djakarta zijn aangekomen. Begin volgende maand 'worden er nog meer verwacht. Deze woordvoerder deelde volgens UPI verder mee, dat de marine deze week en begin januari nieuwe wapens zou ontvangen. Hij voegde eraan toe dat de leveringstjjd was vervroegd we gens „de toenemende spanning" over Nederlands Nieuw-Guinea. „De oorlogsschepen zullen de Indone sische vloot versterken om druk op de Nederlanders ir. het gebied uit te oefe nen en Indonesië in staat te stellen de Nederlanders op zee uit te dagen", zei hij. Brigade-generaal Ali Sadikin, die zon dag in Djakarta terugkeerde van een reis van twee maanden door de Sovjet- Unie, Zuidslavië, Italië, West-Duitsland en Engeland, heeft intussen verklaard dat hij in alle door hem bezochte landen nog extra wapens had aangekocht. ÜPI bericht verder dat president Soe karno gisteren zijn operationele staf zijn eerste zitting heeft laten houden, ter bespreking van de stappen die dienen te worden genomen in verband met de order van de president om een mobilisa tie voor te bereiden met het oog op de „bevrijding" van Nederlands Nieuw Gui nea. Generaal Nasoetion had eerder L-eeds aan de territoriale commandanten opdracht gegeven een begin te maken met de registratie van vrijwilligers voor de strijd om Nederlands Nieuw Guinea. Volgens Reuter maakte liet persbu reau Antara gisteren bekend, dat in boorlingen van Borneo met „blaaspij pen, giftige pijlen en lange messen" tot de duizenden vrijwilligers behoren. Tactische troepen in Zuid Celebes heb ben volgens het persbureau Pia bevel ge kregen „dag en nacht in gevechtstenue te blijven". Oefeningen van de lucht macht zouden spoedig beginnen. Premier Djoeanda heeft volgens Reu ter gisteren verklaard, dat de algemene verkiezingen in Indonesië die voor vol gend jaar waren vastgesteld, wellicht zul len worden uitgesteld „met het oog op de strijd om westelijk Nieuw-Guinea". Hij voegde er aan toe, dat de Indonesi sche regering nog steeds gelooft in het beginsel van democratische verkiezingen WASHINGTON, 28 dec. (UPI). Diplomatieke autoriteiten alhier gelo ven dat het State Department noch de Nederlandse ambassade in de ko mende dagen over contacten zou spre ken in verband met de kwestie Nieuw Guinea „gezien de behoefte aan ge heimhouding en het niet in gevaar brengen van de mogelijkheid van on derhandelingen met Indonesië." (Het persbureau voegt hieraan toe, dat de Amerikaanse regering volgens diplomatieke kringen haar taak om te proberen „Indonesië tot bespre kingen te overreden" vergemakkelijkt acht aangezien Nederland klaarblij kelijk niet meer vasthoudt aan vooraf gestelde eisen".) PARIJS. 27 dec. (AFP) Indien de Franse minister-president, Debré, op 13 januari nog aan het hoofd van het Franse kabinet zal staan, zal hij langer aan één stuk minister-president van Frankrijk zijn geweest dan welke pre mier tijdens de Derde en Vierde Repu bliek ook. De recordhouder is nu nog Raymond Poincaré, die in de jaren 1926 tol 1929 1102 dagen premier is geweest. Debré is zaterdag met 1081 dagen opgeschoven van de derde naar de tweede plaats, die tot dusver door René Waldeck-Rousseau, premier van 1899 tot 1902, werd bezet. MADRID, 27 dec.(Reuter) Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, heelt zondagmiddag op de jacht een ongeluk gehad. Volgens een officiële mededeling liep hij lichte verwondingen aan de lin kerhand op door een ongeluk met zijn geweer. Hij moest in een ziekenhuis worden behandeld. In doorgaans welingelichte kringen werd gezegd, dat een van de lopen van het geweer van de generaal ontplofte toen hij aan het jagen was op het grote landgoed, dat het EI Pardo-paleis om geeft. De wijsvinger van de linkerhand is ernstig gewond. Bij sommige sportzaken stonden woens dag de ijsliefhebbers in de rÜ ten ein^e schaatsen te kunnen bemachtigen. Door de vorstperiode is er plotseling een enorme vraag naar de gladde ijzers. CAIRO, 28 dec. (AFP) Het konink rijk Jemen heeft besloten zijn diploma tieke betrekkingen niet Egypte te ver breken. Dinsdagavond werd door de Egyptische minister van staat meege deeld, dat Egypte zijn banden met Je men zou verbreken. De minister ver klaarde hierbij, (jat Egypte tot het in zicht was gekomen dat de unie met Je men geen geschikt middel was om de Arabische zaak te dienen. Hij zei dat Egypte van oordeel was, dat alleen het socialisme de arabieren kan verenigen. In een later uitgegeven officiële Egyp tische verklaring werd gezegd, dat het land er prijs op stelde de goede betrek kingen met Jemen te blijven onderhou den. SCHIPHOL, 28 dec. Schepen die onder vreemde vlag willen gaan varen zullen in de toekomst niet meer die van Costa Rica mogen voeren, want dit land is van plan zo spoedig mogelijk zelf een koopvaardijvloot aan te schaf fen. De gisteren op Schiphol aangeko men ex-president van Costa Rica, Oti- lio Ulate. die dit mededeelde, voegde er aan toe, dat z(jn regering genoeg heeft van het misbruik dai met haar goedkeuring van de nationale vlag werd gemaakt. Naar bekend verlenen voor het voeren van de betrokken vlag, nog drie andere landen (HonduraPa nama en Liberia) buitenlandse sche pen allerlei faciliteiten. Verenigde Staten Het verkeer in de V.S. heeft in het Kerstweekeinde (zondag, maandag, dinsdag) 525 doden geeist. Door andere oorzaken kwamen (UPI)enS 151 Amerikanen om het leven. VERENIGDE STATEN. Het hoog ste gebouw van de wereld, Empire Sta te Building in New York, is gisteren voor een bedrag van 65 miljoen dollar in andere handen overgegaan. De bouw kosten van de wolkenkrabber (gebouwd in 1930 en 1931) bedroegen 41 miljoen dollar. (Reuter) Ofschoon men in officiële kringen het stilzwijgen bewaart over de reden voor deze maatregelen, is het duidelijk dat de Britse regering nieent dat er aan leiding is om zich voor te bereiden op een nieuwe poging van Irak het olierijke Koeweit in te palmen. Naar generaal Kassein van Irak herhaaldelijk heeft verklaard, behoort Koeweit, sedert korte tijd geheel onafhankelijk, rech tens tot Irak. De Britse minister van Defensie, Watkinson, hield gisteren be sprekingen met de Chef van de Impe riale Generale Staf en andere militaire leiders. Desondanks krijgt men in Lon den niet de indruk dat er sprake is van een ernstige crisis. Het Britse ministerie van buitenland se zaken zweeg in alle talen over de ongewone militaire aetiviteit. Deze houdt vermoedelijk verband met nieu we bedreigingen van de zijde van Irak aan het adres van het oliestaatje Koe weit. BAGDAD (U.P.I.). Volgens wel ingelichte kringen zijn de berichten over een crisistoestand aan de Britse regering doorgegeven door haar diplo matieke missies in het Midden-Oosten. De gedachten concentreren zich op Koeweit, het pas onafhankelijk gewor den sjeikdom aan de Perzische Golf, dat Engeland ongeveer de helft van zijn voorraad aan ruwe olie levert. Koeweit wordt opgeëist door Irak, dat in juli al een inljjvingspoging zou hebben gedaan, wanneer Enge land niet tijdig had ingegrepen. De troepen die dit land naar Koeweit zond werden later vervangen door soldaten van de Arabische Liga. Op do vooravond van Kerstmis liet de sterke man van Irak, generaal Karem Kassim, opnieuw dreigende taal horen. H(j zei dat zijn troepen „delen van ons land" zullen gaan „bevrij den". De Britse strijdkrachten in het gebied \an het Midden-Oosten zijn voorname lijk ingesteld op het voorkomen van gewapende conflicten. De vlooteen- heden, die in beweging zi.in gekomen, vermoedelijk in de richting van Aden aan de Perzische Golf. bestaan uit het vliegdekschip Centaur van 22.000 ton en een bemanning en militair personeel van tussen de 1300 en 1400 man, de fregatten Plymouth en Loch Alvie van 2150 en 1575 ton, het landingssehip Striker van 2140 ton en twee hulp- schepen. Honderdzeventig man van de RAF en dertig technici van het leger zijn vanuit Engeland „met onbekende bestemming" vertrokken. MOMBASA (AFP, Rtr) De re geling van Irak heeft dezer dagen bekend gemaakt dat zij de diplomatieke betrekkingen met alle landen, die diplo matieke betrekkingen aanknopen met Koeweit, zal „herzien". Commentaar van Koeweits ambassadeui ir Cairo, Hoessein: „Dit zou betekenen dat Irak de diplomatieke betrekkingen moet verbreken met 65 landen, waardoor het land geïsoleerd zou komen te staan." De minister van buitenlandse zaken van Koeweit, El Sabah, zal zaterdag in Caïro aankomen om besprekingen te voeren met leden van de Egyptische regering. Wie aan de wedstrjjd zullen deel nemen staat nog niet vast, omdat eerst morgenochtend om tien uur de in schrijving wordt opengesteld. Men neemt echter aan, dat befaamde rijders als Anton Verhoeven, Jeen Nauta en Jeen Wester zeker van de partij zullen z«n- 9/ Jeen van den Berg, de winnaar in 1954, ook zal starten is nog dubieus. Hij aarzelt tussen de Elfstedentocht en de wedstrijden om het Nederlands kam pioenschap op de iangebaan, die vrij dag en zaterdag te Assen worden ge houden. Een noviteit zal zijn, dat de wed strijdleider, de heer J. de Jong vlak voor het begin van de wedstrijd de deelnemers zal toespreken om mee te delen, dat het maken van een afspraak om in een groepje binnen te komen zoals bij de laatste tocht, in 1956 is gebeurd niet wordt getolereerd.' „Er kan slechts een winnaar zijn Het gaat '".er om een wedstrijd en men heeft zich daarnaar te gedragen", al dus de voorzitter van de vereniirinsr d„ heer J. L. Hoogland. (Zie ook elders In dit blad) DEN HAAG, 28 dec. De minister van Defensie heeft toestemming ver leend aan militairen van marine, land en luchtmacht om, onder bepaalde voor waarden, deel te nemen aan de komen de Friese Elfstedentocht. Bepaald is dat de deelnemende militairen twee dal gen (vrijdag en zaterdag) extra verlof zullen krijgen. De reiskosten alsmede de inschrijfkosten komen voor rijksrekenin De voorwaarden, waaronder de mili- litairen aan deze ijsmarathon kunnen deelnemen, houden rechtstreeks ver band met de ri.j-ervaringen en prestaties van de betrokken mHitairen. LONDEN, 28 dec. (UPI Radio Moskou heeft meegedeeld dat de Rus sische vice-premier Anastas Mikojan begin januari een bezoek zal brengen aaii de Afrikaanse republiek Guinée. Hij zal daar spreken over de „mogel lijkheid van uitbreiding van de weder zijdse betrekkingen". Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft, een oude traditie getrotiw, ook dit jaar rond Kerstmis een bezoek gebracht aan een weeshuis in de Bondsrepubliek. Hij ging daar rond als de weldoende Kerstman. „Der Alte" deelde vele goede gaven uit en de kinderen waren dan ook al spoedig verdiept in hun nieuwe aanwinsten. PRINCETON, 28 dec. (Reuter) Uit een opinie-onderzoek is gebleken dat mevr. Eleanor Roosevelt de meest be wonderde vrouw van Amerika is. Als tweede kwam mevrouw Kennedy en als derde koningin Elizabeth van Engeland uit de bus. Mevrouw Roosevelt staat al veertien jaar boven aan de lijst. Éénmaal moest zij haar eerste plaats afstaan aan zus ter Kenny, die pioniert op liet gebied van de behandeling van kinderverlam ming. (Advertentie) 12.15-1.25uur Eurovisie:Nieuwjaarsconcert Wiener Philharmoniker 1.30 -2.l5uur Eurovisie:Ski-reportage uit Garmisch-Partenklrchen 2.15 uur Voetbal-reportage HFC-0ud Internationals 8.10-1l.00uur Eurovisie: Hoffmanns vertellingen Schrameyer en Rijnink, aldus het re laas van Der Stern, kregen van het mi nisterie van landbouw in Bonn een in voervergunning, omdat zy de zending ma is heten doorgaan voor een gif* die door het Nederlandse Prins Bernhard geschonken aan de afdeling Munster van de charitatieve organisatie C aritas, een omvangrijke katholieke or ganisatie in West-Duitsland voor maat schappelijk werk De Westduitse wet be- VOK°r charitatieve zendingen in natnra in bepaalde gevallen geen in- voerreenten zijn verschuldigd. Yain ket bedrag van 1,9 miljoen DM, zakenlieden met hun trans actie hoopten te verdienen, zouden z(j ruim een miljoen samen delen. Het resterende deel aldus nog steeds net relaas van Der Stern zou wor den verdeeld onder allerlei personen cn charitatieve instellingen, die het verloop van de „charitatieve transac tie met hun naam zouden dekken. (Zie vervolg elders in dit blad/)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1