<fe laatste KANS Anion Geesink gehuldigt NIEUW GUINEA-DEBAT TWEEDE KAMER IN H^onder van techniek en service voor de prijs van 40 miljard francs Technische School te Krimpen aan dj IJssel door zware hrand geteister: VAN DIT JAAR! Schade wordt geschat op ruim een half miljoen gulden Over enkele weken maakt het nieuwe zeekasteel zijn eerste reis naar de Verenigde Staten sensatie-verkoop Drie brandweerlieden liepen rook ver gif ti- gmg op Groots opgezet scliéepsbouw- programma Gunning bouw van verpleegstershuis Waterweg boekte 28.000ste schip OP 2 EN 3 JANUARI De krant kunt U niet missen, geen dag Uiterste snelheid, grote souplesse, volmaakte sta biliteit! Met deze woorden werden door de Franse pers de resultaten samengevat van de eerste proef tochten van Frankrijks nieuwe oceaanreus, de France". De commandant, kapitein Croisile, ver klaarde aan de bij zijn triomfantelijke aankomst in de haven van Havre aanwezige journalisten op een destreffende vraag, dat het nieuwe schip alle ver wachtingen overtroffen had. Het bereikte e*en ge middelde snelheid van 34 knopen en nog iets meer per uur. Ja, de stabiliteit van de „France" bleek perfect. Ofschoon ze geen zwaar weer ontmoette, kon dit op alle mogelijke wijzen uitgeprobeerd worden. Ook bij de sterke tegenwinden, welke hier en daar woeien, bleef de „France" rustig liggen. De manoeuvreerbaarheid liet niets te wensen over. Het schip draaide als het ware ter plaatse om zijn as. De commandant had ook geen vibratie kunnen bespeuren, het trillen, dat op vele schepen zulk een onaangenaam verschijnsel is. Diverse zich aan boord Bevindende deskundigen lieten zich in de zelfde geest uit. En nu wacht heel Frankrijk en ook heel de internationale schecpsbouwwereld, die van ons land uiteraard inbegrepen, vol spanning op de dag, waarop de „France" haar eerste reis over de grote plas zal maken. Ze heeft gedurende december nog een aantal proefvaarten gemaakt, in volle zee. Op 11 januari a.s. wordt het schip offi cieel in gebruik gesteld en op de dertiende d.a.v. zal de „France" haar intrede maken in de mon daine wereld, met het Bal des Petits Lits Blancs. het bal der witte bedjes, hetwelk ditmaal daar aan boord gegeven zal worden. Niet alleen „Tout Paris" zal er aanwezig zijn, maar ook tal van internatio naal bekende persoonlijkheden zullen acte de pre sence geven. Dan, einde januari, een „cruise" naar de Canarische eilanden, om daarna twee triomfan telijke oceaanreizen te maken, zowel van Frank rijk uit als van New York met tal van hoge gasten aan boord, waar na de „France" de plaats zal in nemen van de „Liberté", thans het vlaggeschip van de French Line, zoals ook de Fransen hun op New York varenden passagierslijn noemen, alhoewel ze officieel de Compagnie Generale Transatlantique heet. Kapitein Croisile van de France WINTERJASSEN ROTTERDAM: De Francevaart uit voor haar eerste proeftocht, in de mist KRIMPEN a. d. IJSSEL, 29 dec. In de afgelopen nacht heeft een zware brand gewoed in de Techni sche School te Krimpen a. d. IJssel, waar onderwijs gegeven wordt aan ongeveer 550 leerlingen uit de Krimpcnerwaard. Boven- en zol derverdieping van hoofd- en bij gebouw zijn volkomen uitgebrand. De benedenverdieping van beide gebouwen liep enorme water schade op aan machines. De direc teur van de school, de heer A. Krombeen, schat de totale schade op ruim een half miljoen gulden. Voor r.Jc. bejaardencentrum St. Liduina te Schiedam üÉi Si De eetzaal eerste klasse VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 De kiel voor de „France", het grootste Passagiersschip ter wereld, werd gelegd op 7 oktober 1957, op de Chantiers de l'Atlantique (Atlantische werf) te Saint Na- ?-aire. Er is nog bijna heel dit jaar aan ge bouwd. In juni was het schip in zover- re gereed, dat de schoorstenen er op konden worden geplaatst, maar de ver dere afbouw vorderde nog heel wat tijd. Die schoorstenen zijn een markante hij- zonderheid van de nieuwe oceaanreus. De Voorste is aanzienlijk groter dan de ach terste, terwijl beide van een bijzondere constructie zijn. Wat de eerste betreft, deze is 15.6 meter hoog en heeft op zijn basis een middellijn van 19,8 meter. Op een hoogte van 12 meter zijn op beide grote vleugels geplaatst, elk met een spanwijd te van 19 meter. Deze vleugels bestaan uit één stuk staal. De grootste schoor steen is zo hoog en groot als een flat van vijf etages, waarvan elk twee wonin gen bevat. Er zouden veertig tot vijftig Personen comfortabel in kunnen huizen. In de machineruimte bevinden zich slechts acht stoomketels, terwijl de be roemde „Normandië" er twintig had. De ontwerpers van de „France" wisten dank zij dit geringe, maar bijzonder effectieve aantal, veel ruimte te winnen en tevens heel wat gewicht te sparen. De talrijke dekken van de „France" be slaan een oppervlakte, zo groot als de Place de La Concorde te Parijs. Zo zou den er nog tal van intersssante bijzonder heden zijn op te noemen. Laten we ech ter eerst vertellen, hoe groot de beman ning zal zijn. Ze zal ongeveer elfhon derd man omvatten. Wat het aantal passa giers aangaat, de „France" kan er 2048 herbergen, waarvan een derde in de eer ste klasse, tweederde in de toeristenklas se. Het schip tel 962 kabines, alle „air conditioned". Ze zijn ruim en van alle gemakken voorzien, een radio incluis, Waarmee alle mededelingen van de lei ding, alsmede de concerten beluisterd kunnen worden. Een aantal hutten wordt Alleen morgen, zaterdag v.a. 9uur, van winterjassen. met een televisieapparaat uitgerust. In totaal zullen voor de passagiers 427 tele visieschermen beschikbaar zijn en nog 5 voor het ontvangen van kleurentele visie. De staatsiehutten bevinden zich op de „pont du soleil", ofwel het Sun Deck (Zonnedek). Eensdeels komen ze op dat dek uit, anderzijds op een groot patio Ze bieden plaats voor 36 passagiers. De passageprijs er voor ligt tussen de 15 000 en 20.000 gulden! De „France" beschikt over 22 liften, tien voor de passagiers en twaalf voor de bemanning en het be dienend personeel. De in het schip gebouwde schouwburg- winkels, waarin van alles en nog wat te koop is, ontbreken uiteraard niet. Op elke oceaanstomer vormen ze een ware win kelstraat, Maar op de „l'France" zou men zich in Parijs kunnen wanen. Ook voor de recreatie van de bemanning is goed gezorgd. We hebben al gezegd, dat de „France" de grootste drijvende schouw burg ter wereld bevat. Wel, de keukens, waarover we eveneens bereids repten, zijn in staat drieduizend personen tege lijk een maaltijd voor t'e zetten. Het voor heel het schip benodigde drinkwater wordt aan boord uit zeewater gemaakt, 1000 ton in 24 uur. Nog enkele gegevens: de meerkabels wegen 128 ton, de ankers 15 ton; talrijke kunstenaars hebben aan de decoratie en de verfraaiing medege werkt, de kinderen van de beide klas sen hebben een aparte eetzaal enz. enz. Men heeft vier jaar nodig gehad, om dit nieuwe wonder van de zee te bou wen. Tienduizend arbeiders zijn er al die tijd mee bezig geweest. De „France" is 315.50 meter lang en daardoor het groot ste schip ter wereld. Men maakte grote vorderingen ten aan zien van de lijn der schepen, de inrich ting en de efficiency. Op alle schepen werd radar geinstalleerd, hetgeen niet alleen de veiligheid verhoogde, maar ook tijd deed winnen, zodat de vrachten snel ler vervoerd konden worden. Dit was een absolute noodzakelijkheid, gezien de buitenlandse concurrentie. De tankervloot (171 schepen) vormt heden ten dage 4U pet. der totale tonnage. Er blijft inmiddels nog veel te wensen over en daarom werd er een beroep gedaan op de exporteurs en importerus, om het hunne bij te dra gen in de verdere financiering van een groots opgezet scheepsbouwprogramma. De „France" is hiervoor een doeltref fende propaganda Achtergrond van de modernisering Franse handelsvloot is overigens het verlangen, vooral de import met eigen schepen te kunnen ver voeren. Het voervoer is intussen ook aan zienlijk gestegen: in 1948 45 miljoen ton, in 1958 84 miljoen. In het algemeen is de produktiviteit van de Franse scheeps bouwer van 1560 ton per hoofd in 1948 tot -000 in 1958 gestegen. Momenteel produ- de franse scheepswerven per jaar 40Ü.UUU ton, afwel vijf procent van de wei eldproduktie, het dubbele van vóór de oorlog. Men heeft indertijd uitvoerig kun nen lezen en we hebben het in het kader van dit artikel over de nieuwe oceaan reus al aangestipt, dat Engeland zijn plan voor een nieuwe Queen" heeft opgege ven. De verouderde „Queen Mary' zou vervangen worden, maar dit gebeurt niet. Ze zal voorlopig nog in de vaart blij ven, evenals de „Queen Elisabeth", die overigens nog enkele jaren mee zal moe ten. De derde „Queen" komt er niet, mede omdat het met het passagiersver voer over de Atlantische Oceaan niet zo De normale prijs is 99.75, maar één dag betaalt U voor deze prachtige velours in de nieuwe modekleuren en met de moderne schouderlijndesensa- tieprijs van Korte Hoogstraat 11 Meent lilt. Goudse- singel Katendr. Lagedïjk lik. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ZEIST: Slotlaan 158-16® zaal is de grootste drijvende schouwburg ter wereld, met 650 zitplaatsen en een scherm voor cinemascope. Een bar voor de passagiers van de toeristenklasse, die over een eigen orkest beschikt, is twin tig meter lang en de grootste van de At lantische Oceaan. Er bevinden zich aan boord inmiddels acht bars, voorts twee cabaretzaaltjes en een aantal zwembas sins. De eetzalen voor de twee klassen strekken zich over heel de lengte van een der dekken uit. In de keukens staan, be halve alles wat nu eenmaal in een mo derne keuken van een groot hotel nodig is, enorme spoelmachines, die respectie velijk 6.000 tot 7.000 en 4.000 tot 5.000 bor den kunnen wassen. De linnenkamer van de „France" be vat 370.000 stuks, waarvan 32.000 lakens en 55.000 servetten. Wat haar uitrusting in het algemeen betreft kan de „France" met een Parijs luxe hotel vergeleken worden, van de standing van de Ritz, of het Hotel George V. Het zilverwerk omvat 47.500 stuks, 10 ton wegend! Er zullen 9.000 maaltijden per dag ge serveerd kunnen worden, waarvoor voor elke reis 440 ton levensmiddelen van al lerlei soort, mitsgaders een ton kaviaar ingeladen wordt. De wijnkelders herber gen 26.000 flessen champagne en 100.000 flessen wijn en likeur. De Fransen zijn er trots op, dat het nieuwe zeekasteel zonder subsidie van de staat is gebouwd en gefinancierd werd uit de eigen reserves van de Compagnie Generale Transatlantique en speciaal door deze maatschappij, uitgeschreven openbare leningen. Ze achten het bedrag, dat de „France" gekost heeft, nl. on geveer veertig miljard oude francs, niet te hoog en de uitgave ervan ten zeerste gerechtvaardigd, zulks temeer, omdat de Engelsen zoals bekend van het bouwen van nieuwe, grote oceaanstomers afge zien hebben. De kapitein .is een oude zee rob. Hij is reeds 26 jaar in dienst van de maatschappij en legde het bevei over de „Liberté" neer, om toezicht te houden op de bouw en inrichting van de „Fran ce". Onder dde speciale ontspanningsgele- genheden voor de passagiers bevindt zich een sporthal van zestig vierkante meter oppervlakte met een koepel van geel ple xiglas, een aparte danszaal, kleinere za len, o.a. voor bridge. De bibliotheek be vat duizend boeken, waarvan 45 pet. Fran se, 45 Engelse en de rest verscheidene andere talen. Men zal er steeds de nieuw ste ,,best sellers" kunnen vinden, alsmede nieuw verschenen standaardwerken op di verse gebieden. Natuurlijk is er een ziekenzaal met operatiekamer. Voor de kinderen zijn er speelkamers, van de nieuwste snufjes voorzien. Kapsalons, De bouw van de „France" wordt in de scheepvaartwereld van Frankrijk als de bekroning beschouwd van een grote in spanning, om de hele Franse handels vloot te moderniseren. Evenals in andere landen werden de scheepswerven zwaar beschadigd of geheel of gedeeltelijk door de Duitsers op hun terugtocht na de in vasie in Normandië vernield. Tegelijker, tijd ving men met de modernisering der best gaat, evenals, zoals bekend, met het luchtvaartverkeer. De Fransen zijn intussen optimistich ten aanzien van hun .France" cn vertrou wen, dat het schip rendabel zal blijken. De Italianen, die eveneens een belang rijk aandeel hebben in het passagiers vervoer over de Atlantische Oceaan, heb ben hun nieuwe „Leonardo da Vinei" reeds in de vaart gebracht en zijn al weer twee nieuwe oceaanreuzen aan het bouwen, de „Michelangelo" en „Raf- faelo", welke in 1963 tn gebruik zullen worden genomen. Ze zuHen anebei 43.000 ton groot worden. Italië neemt dc twee de plaats In ten aanzien van het passa giersvervoer tussen Europa en de Ver- enigde Staten. Laten we ten slotte nog haveninstallaties aan. waarvan heef wat aantekenen, dat het begrip „grootste" verouderd was, evenals een flink per-passagiersschip ter Wereld, zoals de cent,age van de handelsvloot. Voor 1939! Fransen hun „France"' noemen, niet op haalde de gemiddelde Franse vrachtboot de tonnage, maar op de lengte slaat, nauwelijks meer dan 12 knopen, thans 'Men zou dus beter kunnen spreken van is het gemiddeld minstens 20, hetgeen bet langste passagiersschip ter wereld, gelijk staat met de snelheid van een de Voorlopig zal het evenwel het modernste De. brand is ontstaan in de zolderver dieping van het bijgebouw, dat door ruimtegebrek was ingericht voor teken onderwijs. In verband met de vorst liet men de elektrische verwarming aldaar ook 's nachts doorbranden. Ver moedelijk ligt daarin de oorzaak van de brand. De brand werd omstreeks 2.40 uur ontdekt door een der plaatselijke politieagenten, die onmiddellijk de vrij willige brandweer alarmeerde. Dez« rukte binnen tien minuten uit met twee motorspuiten, maar al spoedig bleek dat zij het niet alleen kon klaren. Assis tentie werd ingeroepen van de brand weren te Capelle a. d. IJssel, Krimpen a. d. Lek en Ouderkerk a. d. IJssel. Met vijf spuiten is men toen het vuur te lijf gegaan. Zij hadden inzoverre succes, dat een deel van het bijgebouw, Op het dak van het bijgebouw trac ten brandweerlieden het vuur, dat i' het dak van het hoofdgebouw sla' meester te worden. waar voor 200.000 aan maehir stond het andere deel was 1 zwaarst geteisterd behouden k blijven, dankzij een tussenbrandmu en nathouden. Omstreeks 5.30 uur konden de te hl geroepen brandweren weer inrukkt De Krimpense brandweer bleef ged rende de morgen nog nablussen. Drie Capelse brandweerlieden liep een rookvergiftiging op en moesten zi onder doktersbehandeling stellen. Op het terrein van de brand war o.m. aanwezig burgemeester J. van Di van Capelle a. d. IJssel en loco-burg meester Hailing van Krimpen a. IJssel. De burgemeester zelf woont n te Haastrecht. ROTTERDAM, 29 dec. Het bouwen van een verpleegstershuis met transfor matorruimten en ketelhuis voor het r.k. bejaardencentrum St. Liduina aan de West-Frankenlandsestraat te Schiedam is in onderling overleg gegund aan het aannemingsbedrijf Gebrs. Kwaaitaal, Coolhaven 100-102 te Rotterdam, voor de som van ca. 1.500.000,—. ROTTERDAM, 29 dec. Het Deense ms „Signe Tholstrup" is als 28.000e schip dit jaar de Nieuwe Waterweg binnenge komen. Het kwam van Esbjerg en nam ligplaats in de Petroleumhaven. Handtekeningjagers vragen om een „krabbeltje" van Anton Geesink. oceanen bevarend passagiersschiep. De tonnage werd verhoogd van 7.000 a 8.000 tot 10.000 a 12.000 ton, terwijl voorts de tankschepen, vroeger niet groter dan 15.000, thans zelfs de 75.000 ton halen. zijn. Kapitein Croisile is rr zciter van, dat hij er de Blauwe Wimpel mee zal ver overen, als commandant Van het snelste schip van de Atlantische Oceaan. OBSERVATOR (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 dec. Minister Luns heeft vanmorgen de commissie voor bui tenlandse zaken van de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de laatste ont wikkelingen met betrekking tot het con flict rond Nieuw Guinea. Na deze bijeen komst, dte twee uur heeft geduurd, is ons medegedeeld, dat de openbare vergade- ring, waartoe de leden van de Tweede Kamer op 2 en 3 januari zijn uitgenodigd, in ieder geval door zal gaan. Op onze vraag aan een van de leden der commis sie, of de regering dan ook in staat zal zijn de Kamer volledig over de stand van zaken in te lichten en mede te deicn, wat precies in de ministerraad van de vorige week is besloten, luidde het antwoord: dit zal afhangen van wat zich In de ko mende dagen gaat ontwkikelen. Het is de regering zelf nog niet duide lijk wat de nieuwe onderhandelingen, die zij thans in het buitenland voert, zullen opleveren. Daar minister Luns dc Kamer eerst op woensdag 3 januari zal antwoor den, is er dus tot die datum nog alle kans, dat omtrent deze kant van de zaak (het resultaat der onderhandelingen) ope ning van zaken kan worden gegeven. Morgen zullen de twee grootste fracties in de Tweede Kamer, die van de K.V.P. en de P.v.d.A., bijeenkomen om door hun leden, die tevens lid zijn van de buiten landse commissie en aan het gesprek met minister Luns hebben deelgenomen, te worden ingelicht omtrent de stand van zaken. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat de minister vanmorgen de buiten landse commissie, afgezien van de onze kerheid omtrent de mogelijkheden die zich nog kunnen voordoen bij het zoeken n.»ir een derde partij, die bereid is aan de eventueel komende onderhandelingen met Indonesië deel te nemen, een duide lijk beeld heeft gegeven van wat verder haar streven is. Het is bekend, dat de socialistische op positie in de Eerste Kamer met de ge dachte rondloopt om een interpellatie te houden, indien het debat in de Tweede Kamer naar haar inzicht onbevredigend zou verlopen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 29 dec. „Ik kan bete met je „vechten", dan met je eten", z sprak wethouder R. Langerak tot Anto Geesink, „want", zo voegde hij er sm aan toe, „in het eerste geval weet i zeker dat ik mijn „portie" krijg, maar b het eten is dat nog maar dc grote vraag. Glimlachend nam de wereldkampioe judo dit „compliment" in ontvangst, toe hij gisteravond in de Energiehal door d Rotterdamse burgerij werd gehuldigd. N de lovende woorden van dc wethoude van sport en recreatie bracht een grot schare Rotterdammers de Utrechtse judo leraar een daverende ovatie, als bewq van waardering voor zijn grootse presta tic in Parijs. De heer Phs. van Ommeren, voorzitte van de Rotterdamse vereniging tot steui aan het Koningin Wilhelmina Fonds voo de Kankerbestrijding, waarvoor de batei van deze avond bestemd waren, brach hierna een dankwoord uit aan Antoi Geesink voor zijn medewerking -en booi hem een zilveren sigarettendoos aan. Er werd onder leiding van de wereld kampioen vervolgens een aantal judowed strijden verwerkt tussen ploegen vai Hein Essink uit Eindhoven enerzijds ei teams van Geesink anderzijds. Op deze sportavond kwam niet alieei judo aan bod. Jerrie Parlevliet cn Joo] v. d. Mos, „cracks" op het gebied vai lawntennis, gaven in een kort maar at tractief duel hun kunnen van dit spel tei beste. Gymnasten van de gymnastiekver eniging „Kralingen" voerden hun befaam de en ook dit keer weer voortreffelijl uitgevoerde lange-mat oefening uit, di. veel succes oogstte. Heel enerverend wa tenslotte de handbal wedstrijd tussen he kampioensteam uit Pancevo en een com binatie van de Rotterdamse clubs Dyna mo én De Schutters. AMSTERDAM Met een maatschap pelijk kapitaal van 1 miljoen, verdeel* in 1.000 aandelen a 1.000,. waarvan 251 aandelen in contanten zijn volgestort, i j opgericht Carel G. H. van Pampus NN in Amsterdam. De vennootschap beoogt a> het vervaardigen van en hande drijven in juwelen, goud- en zilverwerker en aanverwante artikelen met inbegrij van alles wat hiermee direct of indirec in verband staat, alles iri de meest uit. gebreide zin van het woord. bi het deelnemen in of het voeren var directie over ondernemingen met eer gelijk of soortgelijk doel als de vennoot, schap, af waarvan het doel kan «trekker tot bevordering van het doel der n.v. De directie zal worden gevoerd dooi de heer J. M. van Pampus in Bussum die met 150 aandelen in het oprichtings kapitaal deelneemt. De „France"; een varende micro-stad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5