Openbare "onderwijzers willen schoolverzorgingsdiensten f Gemeentelijke taak ook voor het bijzonder onderwijs een zeer moe Voor de KLM was 1961 ilijk jaar Totale verhoop hleef hij ver hoogde produktie ten achter Haarlemse rijkskweekschool viert honderdjarig bestaan RENE CLAIR BIJ .ONSTERFELIJKEN" N.O.V. vraagt meer openbare nijverheidsscholen Economische activiteit bleef in 1961 op hoog peil V San balm Drs. StubenrouchAlle onderwijs mogelijkheden uitgebuit Overheid heeft op besturen te weinig invloed Waakzaamheid t.a.v. prijzen blijft voor de naaste toekomst geboden Delfts raadslid schrijft prins over woningnood Zaak-Mertens komt weer voor Hoge Raad In één nacht Uw handen gaaf en zacht Voorzitter K.O.V.: 5Onaanvaardbaar blijf Gouverneur Platteel: Geen gedwongen ver ambtenaren op Nieuw-Guinea Luchtvaartpionier ten grave gedragen die goeie ouwe 9.05 die goeie jonge inter Rapport-Prees: Overplaatsing van bepaalde rijks instellingen mogelijk Burgerluchtvaart in 1961 in mindere mate gegroeid Wijziging KLM-dienst New York-Curagao Verbaasd en bedroefd over Kerstrede V B VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 IS® handcrème Velen begeleiden Rinse Hofstra op zijn laatste gang (met de baard) (met 't baardje) 7.60 I UNIE j ik«^ HUIS RA AM VENTILATOR Weduwe van president Wilson overleden (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN 1 AAN: "VEZENO" - ZAANDAM Westzijde 212 Tel (02980) 6 34 41 JJ I Ll" i Ik zou gaarne Inlichtingen -over verzekering J tegen ziekenhuis-Zoperatiekosten ontvangen. 2 Vj adres: ■/7\\woonpIV.tel.: DEN HAAG, 29 dec. 16 Januari sal de zaak van de Haagse tandarts A M. Mertens weer voorkomen op de rol van de strafkamer van de Hoge Raad. Zoals bekend, heeft de heer M. ïerziening gevraagd van een arrest van het Haagse gerechtshoi van janu ari 1921, dus bijna 41 jaar geleden, waarbj) bevestigd werd het vonnis der Haagse rechtbank, die hem tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde wegens diefstal van electriciteit. 24 Oktober j.l. heeft de Hoge Raad in deze zaak een nader onderzoek be volen en dit opgedragen aan de Vice- president prof. mr. dr. G. H. A. Feber als raadsheer-commissaris. Prof. Feber heeft intussen, in het bij zijn van de heer Mertens, een vijftal getuigen gehoord. 16 Januari zal de iieer Feber rapport uitbrengen over dit verhoor, waarop de procureur-ge- ïeraal, prof. Langemeijer, opnieuw zal concluderen, thans op grond van de re sultaten van het onderzoek. Op een na der vast te stellen datum zal de Hoge Raad dan arrest wijzen. (Advertentie) (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 29 dec. De algemene vergadering van de Nederlandse On derwijzersvereniging heeft zich vere nigd met de conclusies van een rapport over de geestelijk-hygiënische zorg voor het schoolkind. In dit rapport, dat werd samengesteld door een commissie on der voorzitterschap van dr. L. van Gel der, wordt gepleit voor de oprichting van gemeentelijke schoolverzorgings- maar het gaat hierbij praktisch om dezelfde zaken. De commissie-Van Gel der acht op dit terrein, evenals de rap porteurs van andere zijden, een samen werking van arts, psycholoog en maat schappelijk werker gewenst. De moeilijkheid schuilt echter in de onomwonden voorkeur, die van N.O.V.- zijde wordt geuit voor een organisatie vorm, waarbij elke gemeente of een groep van gemeenten een dienst instelt, die ook voor het bijzonder onderwijs be stemd is. De commissie-Van Gelder meent, dat de lichamelijke en geeste lijke gezondheid van het kind in school milieu een zorg is voor de overheid. Ook op gronden van efficiëntie, controle en het recht van minderheden verdient verzorging door de overheid de voor keur boven de verzuiling naar levens diensten, die hun werkzaamheid zou- beschouwingi aidus het rapport, den moeten uitstrekken zowel over het openbaar als het bijzonder onderwijs en over alle vormen san onderwijs, be halve het wetenschappelijk onderwijs. De vertegenwoordigers van de afdelin gen der N.O.V. kregen het advies mee in de plaatselijke sfeer te ijveren voor de totstandkoming van dergelijke diens ten. Op grond van de opvattingen, die ten deze bestaan in de kringen van het katholieke onderwijs moet verwacht worden, dat deze acties op principiële tegenstand van de kant van het bijzon der onderwijs zullen stuiten. De com missie-Van Gelder merkt in het begin van haar rapport al op, dat bij deze ma terie samenwerking in het verband van de A.N.O.F. (de federatie van de ka tholieke, „openbare" en protestants- christelijke onderwijzersorganisaties niet mogelijk is geacht. Een commissie onder voorzitterschap van drs C. J. M. H. Souren heeft in 1958 voor het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport uitgebracht, waarin voorstellen werden gedaan om het particulier initiatief in de schoolgezondheidszorg beter tot zijn recht te laten komen. De wijze, waarop de commissie-Souren de inhoud van het schoolgezondheidswerk schetste, heeft geen unanieme bijval gekregen, maar wel is in katholieke kring van vele zij den bij de verdere gedachtemvisseling over deze materie herhaald, dat inper king van de overheidsbemoeiingen op dit terrein gewenst zou zijn. De benaming schoolgezondheidszorg" heeft geleidelijk aan plaats gemaakt voor de ruimere term schooladviesin stanties"; het N.O.V.-rapport spreekt nu over „schoolverzorgingsdienst", DEN" HAAG, 29 dec. Voor de gehele burgerluchtvaart en ook voor de KLM is 1961 een zeer moeilijk jaar geweest. De overgang van de oude naar de nieu we (straalmotor) techniek, die op vrij wel alle intercontinentale KLM-lijnen werd ingevoerd, had een grote produk- HOLLANDIA, 28 dec. (ANP) - Gouver neur Platteel heeft vandaag de vakver enigingen In Nieuw-Guinea, de Algeme ne Rooms-Katholiekc Ambtenarenbond (ARKA) en de Chr. Werknemers Or ganisatie in Nieuw Guinea (CWNG) het antwoord overhandigd op het advies, dat 4 december door de commissie voor georganiseerd overleg in Nieuw Guinea is ingediend. Voor vier punten uit dit advies heb ben de organisaties vorige week dins dag bij de gouverneur nog eens persoon lijk aandacht verzocht. Wat betreft garanties voor de rechts positie der Europese ambtenaren ver wijst de gouverneur in zijn antwoord naar hetgeen in de Tweede Kamer staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zeiken bij de behandeling der ontwerp begroting van 1959 duidelijk heeft toe gezegd. Thans aldus de heer Platteel kan daaraan worden toegevoegd de ga rantie, dat een Nederlandse ambtenaar uiteraard niet tegen zijn wil zal worden gedwongen, na een eventuele soeve reiniteitsoverdracht aan welke autori teit of aan welk land ook, door te wer ken. Het behoeft aldus de gouverneur verder geen betoog, dat de rege ring alle haar ten dienste staande mid delen zal aanwenden om te voorko men, dat bij een onverhoopt noodza kelijk wordend vertrek van een amb tenaar, er een situatie zou ontstaan, waarbij de persoon of de goederen van de ambtenaar niet voldoende zou den zijn gewaarborgd. De voorzitter van het Katholiek On derwijzers Verbond, de heer J. H. M. Derksen, die de vergadering van de N.O.V. als gast bijwoonde, verklaarde ons desgevraagd, dat het K.O.V. in het algemeen van oordeel is, dat de over heid niet primair een taak heeft op dit terrein; een dergelijke dienst moet zoveel mogelijk op levensbeschouwelij ke basis georganiseerd worden. De ge schetste opzet is voor ons onaanvaard baar, aldus de heer Derksen. De voorzitter van de' N.O.V., de heer J. Lootsma, antwoordde ons op een vraag waarom zijn organisatie geen re kening heeft gehouden met de opvat tingen, die ten deze met name in r.-k. kring bestaan, dat de Nederlandse On derwijzers Vereniging de zaak niet an ders kon stellen dan zij gedaan heeft omdat zij principieel van oordeel is, dat hier een taak ligt voor de overheid. Overigens zullen er, wanneer men op principieel verzet van de kant van het bijzonder onderwijs staat, in de praktijk nog altijd andere oplossingen overwogen kunnen worden, zo gaf de heer Loot sma als zijn persoonlijke mening. Aangezien de N.O.V.-afdelingen zijn aangespoord de oprichting van de ver melde diensten spoedig tot een punt van actie te maken, ziet het er naar uit, dat de kwestie van de organisatie van de schooladviesinstanties, schoolver zorgingsdiensten of hoe men ze wil noemen eerlang in verschillende ge meenten zal gaan spelen. Advertentie) Verder wordt in het antwoord opge merkt dat de 'Nederlandse wachtgeldre geling in verschillende opzichten min der ver gaat dan die voor Nieuw-Gui nea. Dr. Moll, de tweede voorzitter van de CWNG noemde desgevraagd het ant woord van do gouverneur „hoopgevend". Er wordt niet in gezegd dat er iets is afgewezen. Het belangrijkst blijft voor de CWNG de instelling van e encorps rijksambtenaren in Nieuw Guinea. Mr. Boekraad, voorzitter van de A R K A zei desgevraagd: „Het ant woord van de gouverneur moet worden gezien tegen de achtergrond van alles wat er in de commissie van georgani seerd overleg is besproken. Wij houden het er vooralsnog op, dat het een aan tal voorlopige maatregelen betreft, die zullen worden genomen ter overbrug ging van de huidige situatie. De ARKA zal echter geenszins afstappen van zijn standpunt, dat voor de in Nieuw-Guinea aanwezige Nederlandse ambtenaren, do volledige status moet worden verkregen van rijksambtenaar." hevel-hoging tot gevolg. In tegenstelling tot de verwachtingen ging deze grote toeneming van de produktie in onvol doende mate gepaard met een toene ming van de vraag. Dit heeft in de wreldluchtvaart tot moeilijkheden ge leid. De produktie van de KLM, gemeten in tonkilometers, steeg ten opzichte van 1960 naar schatting met negen tien procent van 641.700.000 tot 763.400.000, terwijl de totale verkoop, met een toeneming van negen procent, dus bij de produktie achterbleef. De verkoop bedroeg 399.800.000 ton-kms tegen 366.300.000 in I960; de bezet tingsgraad daalde van 59.5 tot 55.6 procent. Het aantal verkochte ton-kms passage op de lijndiensten nam in 1961 toe tot 257.000.000, d.i. vier procent meer dan in 1960. Voor vracht en post waren deze cijfers resp. 125.700.000 (plus 19 pet) en 15.100.000 ton-kms (plus 10 pet). Het aantal chartervluchten was ook meer, nl. rond 1370 tegen bijna 1200 in 1960. Hieronder waren ongeveer 1150 passa- giersvluehten, waarvan ruim 400 van en naar het Westelijk Halfrond, en 220 vrachtvluchten. Het aantal passagiers, dat de KLM in 1961 heeft vervoerd, wordt geschat op 1.398.000, d.i. drie procent meer dan in het jaar daarvoor. De hoeveelheid vracht en post bedroeg resp. 43.600.000 (plus 14 pet) en 3.930.000 kg (plus 4 pet). Ultimo november waren bij de KLM 18.213 employe's in dienst. Hiervan be hoorden er 9.436 tot het grondpersoneel in Nederland, 6.402 waren werkzaam in het buitenland, terwijl de groep vliegend personeel 2.375 man telde. AMSTERDAM, 29 dec. Gistermid dag is de eerste verkeersvlieger in Ne derland, Rinse Hofstra, die later vele jaren chef verkeersdienst op Schiphol is geweest, op Zorgvlied ten grave ge dragen. Vele oude getrouwen uit de Neder landse luchtvaart begeleidden de 71 jaar geworden Hofstra op zijn laatste gang. gang. Rinse Hofstra overleed tegen het eind van de vorige week, toen hij met zijn vrouw per auto op weg was naar vrien den in Duitsland, plotseling aan een hartverlamming. Hij is samen met Geysendorffer op 14 april 1921 als vlieger bij de KLM in dienst getreden. Zij waren de eerste twee burger-verkeersvliegers in Neder land. Drie jaar later werd Hofstra we gens nachtblindheid afgekeurd. Van 1927 tot 1940 was hij algemeen verkeerslei der van schiphol en na de oorlog bleef hij nog tot zijn pensionering op 1 de cember 1955 als hoofdinspecteur bij de luchthaven in dienst. HAARLEM, 29 dec. Gisteren heeft de rijkskweekschool aan de Leidsevaart op grootse wijze haar honderd-jarig be staan gevierd. Om tien uur 's morgens gingen de poorten van de school open om de honderden oud-leerlingen en een groot aantal oud-docenten te ontvan gen, die uit vele delen van het land naar Haarlem waren bijeengekomen en in de gelegenheid werden gesteld in het schoolgebouw hun vroegere medeleer lingen en oud-collega's te ontmoeten. Onder hen bevond zich o.m. de bijna 100-jarige heer v. Beek uit Aerdenhout, oud-docent, de 91-jarige bekende geo loog P. v.d. Lijn, en de 86-jarige °ud- hoofdinspecteur van het l.o., de heer L. Welling. In het schoolgebouw waren tentoonstellingen ingericht. Vele reunis. ten haalden tijdens een gezellig samen zijn herinneringen van vroeger op en bezochten hun oude klassen. 's Middags was er in het Concertge bouw een herdenkingsbijeenkomst waarbij aanwezig waren drs. G. C. Stubenrouch, staatssecretaris va" O. K. en W., met echtgenote, dr. M. J. Prinsen, commissaris van de koningin in Noordholland, mr. O. P. F- M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijst en enkele honderden oudleer- minente figuren uit het kweekschool- onderwijs en enkele honderded oudleer lingen. De heer J. v.d. Meulen, direc teur van de jubilerende school, die al lereerst de verschillende leden van het erecomité en de oud-leerlingen welkom heette, gaf een kort historisch overzicht van de school. Tevens huldigde hij de oudste oud-docent, de heer Beekman, en eveneens de zeer bejaarde heer v.d. Lijn, die de oudste oud-leerling van de school is. De staatssecretaris drs. Stubenrouch wierp in zijn herdenkingsrede een te rugblik op de voorbije eeuw. Daarbij memoreerde hij o.a. hoe de vroegere leerlingen van de 150 kandidaten, die zich vóór de school aanmeldden werden er het eerste jaar slechts 27 toegelaten als het ware officieel tot leerling be noemd werden en bij tussentijds ver trek officieel werden ontslagen. Reden hiervan was, dat de toelage van liet rijk in die tijd vrij hoog was en toela ting tot de school als een soort eer be schouwd werd; de ouders van de eerste leerlingen moesten hun zoons of pupil len „herwaarts geleiden met op zegel gestelde verbandschrift te onderteke nen". De staatssecretaris vervolgde met te zeggen, dat op de jubilerende school in de afgelopen eeuw alle onderwijsmoge lijkheden waren uitgebuit om de aspi rant-onderwijzers zo geschoold moge lijk de praktijk in te sturen. „Bij het voortschrijden der jaren bleef de school steeds jong en won zelfs aan kracht, hetgeen in bet bijzonder te danken is aan het voortreffelijke beleid van de verschillende directeuren". Ook richtte drs. Stubenrouch zich tot do huidige leerlingen, die op het podium van het concertgebouw een groot oor vormden; hij raadde hen aan met beide handen de kansen te grijpen die op de jubile rende rijkskweekschool elke dag gebo den werden en hij vroeg hen de vele tradities in ere te houden die er in de 100-jarige school leefden. Tenslotte sprak hij woorden van lof tot de huidi ge directeur en dc administrateur van de school, de heer Suman. Voorts spraken de oud-leraar van de school en thans hoofdinspecteur van Het moment waarop de herdenkings plechtigheid in verband met het hon derdjarig bestaan van de Haarlemse Rijks Kweekschool in het Concertge bouw een aanvang neemt. Op de voor ste rij van links naar rechts: staatsse cretaris, drs. G. C. Stubenwuch, de heer J. van der Meulen, directeur van de school, mevrouw Stubenwuch, dr. M. J. Prinsen, commissaris van de koningin in Noordholland, mevrouw Van der Meulen en mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. (Advertentie) Kj-n; „fiPi ^jym betekent meerwaarde door selectie DEN HAAG, 29 dec. De commissie spreiding rijksinstellingen, die in april 1960 door de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in het leven is geroepen, heeft haar werkzaamheden beëindigd met het uitbrengen van een rapport. In overeenstemming met haar op dracht is de commissie voorgezeten door de minister van staat dr. W. Drees, bij haar aanbeveling uitgegaan van de handhaving van de zetel der regering in 's Gravenhage. De com missie acht overplaatsing van bepaal de rijksinstellingen mogelijk en meent, dat dit in het bijzonder tot verlichting van de Haagse agglomeratie kan bij dragen. Het rapport geeft een uiteen zetting van een aantal algemene pro blemen, welke bij de overplaatsing onder ogen moeten worden gezien en doet terzake enige suggesties. De regering heeft aan een kleine in terdepartementale werkgroep opgedra gen deze suggesties nader uit te werken en de regering verdere concrete voor stellen te doen. (Advertentie) het l.o., de heer J. W. Fossen, en de oudleerling de heer J- A. Hazelaar. Laatstgenoemde bood met mevr. v.d. Linden, die de moeder is van een der huidige leerlingen, namens de oud-leer lingen en de tegenwoordige een vleugel als geschenk aan, met het verzoek die bij het muziekbnderricht te gebruiken. Medewerking aan de herdenkingsbij eenkomst verleenden koren van oud- en tegenwoordige leerlingen en de orga nist Klaas Bolt. Na afloop van de bijeenkomst bega- van de reünisten zich naar het Haar lems stadhuis waar zij door de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, officieel werden ontvangen. De burgemeester wees op de uitsteken de onderwijsmethoden in het gebouw aan de Leidsevaart en op het voortref felijke beleid van de directeur, de heer v.d. Meulen. Het is een voorrecht voor Haarlem om een dergelijk onderwijsin stituut binnen haar veste te hebben, zo zei hij. De burgemeester memoreerde vervolgens dat men zich een perfecte maatschappij en een democratisch be wind niet zou kunnen voorstellen zonder gedegen lager onderwijs. „Het Neder- andse volk moet u in alle opzichten dankbaar zijn en Ik hoop dat de rijks kweekscholen in den lande geluk zullen spreiden in duizenden Nederlandse ge zinnen".' Met een feestavond in het Concertge' bouw werd de viering van het jubile um besloten. Medewerking verleenden hieraan de bekende dansparodiste Cilly Wang, het Haagse studentencabaret en enkele leerlingen van de jubilerende school. DEN HAAG, 29 dec. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. R. van Hasselt, di recteur van het kantoor Arnhem, tevens districtsdirecteur van de Rotterdamsche BanMV.V. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM. 29 dec. De Neder landse Onderwijzersvereniging vraagt van de regering op zeer korte terrnyn overleg met de ambtenarencentrales over een voorontwerp voor een nieuwe pensioenwet. De achterstand in het inkomen van de gepensioneerde ambte naren, die ontstaan is door de salaris verhogingen na 31 december 1956, dient door een toeslag gecompenseerd te worden. Bij de algemene salaris maatregelen voor het actief dienende overheidspersoneel wil men overeen komstige maatregelen voor de gepen sioneerden getroffen zien. Een en an der is neergelegd in een motie, welke gisteren met algemene stemmen aan vaard werd op de algemene vergade ring van de N.O.V. De vergadering van de „openbare" onderwijzers heeft zich verder gesteld achter afdelingsvoorstellen, waarin ge pleit wordt voor de stichting van meer openbare nijverheidsscholen. De af deling Amsterdam toonde zich bezorgd over de confessionele activiteiten op dit terrein, waardoor bloeiende neutra le nijverheidsscholen worden opge splitst. Van Rotterdamse zijde werd gewezen op de slechts geringe in vloed, welke de overheid kan uitoefe nen op de samenstelling van de be sturen der verenigingen, die het tech nisch onderwijs bevorderen. Ook acht men het een ongewenste toestand, dat vaak noch de werknemersorganisaties, noch de ouders, noch de leerkrachten verenigingen in die besturen vertegen woordigd zijn. Dit probleem is in een samenspraak tussen de N.O.V.-bestuur- deren in de drie grote steden onder ogen gezien. Men wil echter op de eerste plaats streven naar een groter kwantum openbare nijverheidsscholen. De N.O.V. wil voorts een einde ge maakt zien aan de onbevredigende toe stand, dat onderwijzers bij het open baar onderwijs in bepaalde gevallen uitgesloten zijn van het passief kies recht. De stelling, dat ambtenaren geen deel mogen uitmaken van ver tegenwoordigende lichamen, omdat zp in die positie zouden moeten mee be slissen over hun persoonlijke belangen, wordt als verouderd beschouwd. De vergadering heeft de wens uitgespro ken, dat de kweekschoolwet zo zal worden gewijzigd, dat in de toekomst alleen volledig bevoegde onderwijzers (Abituriënten van de derde leerkring! belast worden met het geven van lager onderwijs. an het begin van zijn loopbaan als filmer af, thans ruim dertig jaar geleden, toen zijn tijdgeno ten de onderwerpen voor hun films nog uitsluitend ontleenden aan literatuur en toneelheeft René Clair, pseudoniem van René Chomette, zich een geheel eigen filmstijl geschapen, waarbij hij hef gebruik van middelen, cie voor andeie media geschikt waren, zorgvuldig vermeed. René Clair, maker o.a. van „Paris qui dort", „Entr'acte" „Un chapeau de paille d'ltalie", „Sous les toits de Paris", „Le Million" en „A nous la Uberté", aan wie Wilfrid Baum- garter, één der vel ministers van Fi nanciën, die F ■i.nkrijk rijk is geweest, eens schreef: „Uw miljoen is het enige, dat nooit devaluatie heeft gekend", is een der weinigen uit de wereld van de film, die om zijn grote verdiensten als filmpionier tot lid van de Académie Frangaise werd verkozen. Op bijgaande foto ziet men de thans 63-jarige cineast, wiens laatste film „Tout Tor du monde" pas in de Nederlandse bioscopen in rou latie is gekomen, bij zijn kleermaker, dcor wie hij zich een „uniform der nn- sterfelijken" heeft laten aanmeten. WASHINGTON, 29 dec. (Rtr, UPI) Mevrouw Wilson, de weduwe van Wood- row Wilson, president der Verenigde Staten tijdens de Eerste Wereldoorlog, is gisteravond in Washington op 89- jarige leeftijd overleden. Tijdens de ziekte van haar man werd zi) ails de „invloedrijkste persoon" in de Verenigde Staten beschouwd. DEN HAAG, 29 dec. In de naaste toekomst blijft grote waakzaamheid t.a.v. de prijsontwikkeling geboden. In de tweede fase van de gedifferentieerde loonpolitiek zullen nieuwe loonsverho gingen tot stand komen, terwijl voorts per I juli 1962 de looncompensatie voor de huurverhoging ten laste van de be drijfswinsten zal komen. De minister van Economische Zaken acht het van de allergrootste betekenis, dat tegenover eventuele onvermijdelijke prijsverho gingen alle mogelijkheden tot prijsver laging worden benut, aldus de pers dienst van het ministerie van Economi sche Zaken in een overzicht vau de eco nomische ontwikkeling in Nederland. De economische activiteit bleef zich in 1961 op een hoog peil bewegen. De expansie in de industriële produktie evenwel, die in 1959 en in 1960 resp. 9 en 13 procent had bedragen, onder ging een aanzienlijke vertraging. In de eerste 10 maanden van 1961 is de industriële produktie nog slechts met 1,5 pet toegenomen. In énkele indus trieën was de afzetsituatie weliswaar iets minder gunstig dan in 1960, doch de voornaamste reden voor de vertra ging in de expansie moet toch wel wor den gezocht in het uitgeput raken van de capaciteitreserves, waarbij met name aan de werkgelegenheidssitua tie moet worden gedacht. Ook de in kort tijdsbestek doorgevoerde arbeids tijdverkorting heeft een remmende in vloed uitgeoefend wat de bestedingen betreft, het volume der particuliere consumptie nam in de eerste negen maanden met 5 procent toe. Het be drag der investeringen van bedrijven in vaste activa gaf in de eerste helft MONTREAL, 29 dec. De „Interna tional Civil Aviation Organization" (I.C.A.O.) heeft de voorlopige cijfers van de burgerluchtvaart over 1961 ge publiceerd, waaruit blijkt dat de lucht vaart nog steeds groeit, maar dat het tempo van die groei verminderde. In de door do I.C.A.O. verzamelde cij fers over luchtvaartmaatschappijen die werkzaam zijn in de negentig landen die bij haar zijn aangesloten (de Sov jet-Unie en de Volksrepubliek China zijn geen lid van de I.C.A.O.) komt o.m. tot uiting dat het aantal gevlogen kilome ters daalde ten opzichte van 1960 en in 1961 evenveel bedroeg als in 1959 nl. 3.080 miljoen. Het aantal uren dat de vliegtuigen in de lucht waren verminderde eveneens en wel van 8.6 miljoen in 1960 tot 8.2 miljoen. Het aantal vervoerde passa giers bereikte een nog niet eerder be reikte hoogte: 112 miljoen, tegen 106 miljoen in 1960. Het aantal passagiers kilometers steeg van 109.000 miljoen tot 116.000 miljoen., tonkilometers vracht van 2.180 miljoen tot 2.450 miljoen en tonkilometers post van 610 miljoen tot 750 miljoen. DEN HAAG, 29 dec. De KLM over weegt de dagelijkse DC7C-dienst tussen New York en Curasao te vervangen door een driemaal wekelijkse verbin ding met een van de Viasa gehuurd Convair-880 straalvliegtuig. Binnenkort zal hierover definitief worden beslist. van 1961 een stijging te zien van 8 procent. Vastgesteld kan worden, dat in 1961, ondanks een voortduring van de hoog conjunctuur en een vrijwel maximale bezetting van het produktie-apparaat, het globale evenwicht tussen middelen en bestedingen niet is verstoord. In het afgelopen jaar kwam een ver sterkte opwaartse druk tegen de prij zen tot gelding. Vermoedelijk zal over 1961 de totale loonsom per werknemer in de bedrijvensector met 5 procent om hooggaan. Daar de arbeidsproduktivi- teit niet of nauwelijks is gestegen, be tekent deze ontwikkeling een vrije ster ke stijging van dc arbeidskosten. Voor al echter dank zij de medewerking van het bedrijfsleven aan de prijsstabilisa- tiepolitiek van de regering, bleven noe menswaardige prijsstijgingen van indus triële goederen achterwege. De opwaartse beweging van de pro duktie in de industrie is in 1961 tot staan gekomen. Weliswaar lag over de eerste negen maanden van het lopende jaar de voortbrenging gemiddeld nog 1 'h procent boven het niveau van dezelfde periode van het vorig jaar, doch deze stijging komt geheel voor rekening van de eerste vier maanden van het jaar. In de volgende maanden lag de produktie vrijwel even hoog als het jaar daarvoor. De arbeidsproduktiviteit lag in 1961 dan ook niet of nauwelijks boven het niveau van 1960. De vertraagde produk- tie-ontwikkeling geldt voor alle bedrijfs takken. Na de forse uitbreiding van de handel met het buitenland in 1960 is het groei tempo in 1961 aanmerkelijk langzamer geworden. Dit geldt het sterkst voor de uitvoer, waarvoor de stijging naar waar de vooral als gevolg van de beperkte binnenlandse aanbodmogelijkheden, niet meer dan 3 procent bedroeg. Doordat de import daarentegen nog met 8 pro cent kon toenemen, is het percentage van de invoer dat door de uitvoer wordt gedekt, verminderd van 88 in 1960 tot 84 in het afgelopen jaar. DELFT, 29 dec. Het Dclftse ge meenteraadslid, de heer L. J. van der Krogt (Partij van Woningzoekenden)» heeft een brief geschreven aan prins Beruhard waarin hij er op heeft gewezen dat de passage in diens kerstrede' „Blijkbaar wordt niet voldoende beseft» hoe goed wij het hebben en hoe dank baar we allen moeten zijn voor grote welvaart", bij honderdduizenden landgenoten verbazing en droefenis moe hebben verwekt, aangezien er in o"* land nog steeds „duizenden stallen van Bethlehem" zijn. Er zijn zelfs mensen, aldus de heer Van der Krogt, in zijn schrijven, die een kippenhok willen bewonen bi) f>e" brek aan gepaste woonruimte. De heer Van der Krogt heeft in zijn brief de wens uitgesproken dat de prins volgenu jaar weer een kerstrede zal kunnen hou den en daarin dan de aandacht van re gering en volk zal vragen voor hen die in ons welvarende land in stallen va' Bethlehem leven en wonen. Hij heeft zu" schrijven aldus besloten: „Koninklijk, hoogheid, dat het zo moge zijn, da wanneer ons later door de allerhoogst gevraagd zal worden: hebt gij dakloze" gehuisvest, het antwoord zal kunne" zijn: „Ja heer, dat hebben wij".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6