Tm- m m e 1 PP ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 „Als de kerstbomen staan, vallen de kabinetten" (Wim Kan) Roolvink waarschuwt de werkgevers tegen zwarte lonen In 't begin van een en zestig Was het allemaal niet zo bestig. Bijna was het kabinet Van De Quay getuimeld. 't Is nog net op tijd gered, Zij 't dan wat beduimeld. Kan de spotter vond het machtig; «Kan ik een afspraak met u maken voor een toevallige ontmoeting?" Adenauer: „Dit zal over twee jaar mijn opvolger zijn" Hij werd vijftig jaar; Adenauer vijfentachtig, 'n Krasse baas voorwaar! In Parijs heeft Marianne Charles aan haar hart gedrukt; Van die sterkste aller mannen Was het lieve kind verrukt. En intussen kreeg Knuvelder ('t Moest gebeuren vroeg of laat, Dat was duidelijk en helder) 't Verdiende ere-doctoraat. Kennedy wordt in de Staten Feestelijk geïnstalleerd. Diplomaten gaan weer praten, Al of niet gecamoufleerd. Dicht bij huis, bij onze buren Wordt een staking „opgeschort" Die meer dan een maand moest duren Maar niet „opgeheven" wordt. Zie ginds komt een kaper Uit Portugal aan, Een gaper, een slaper, Na 'n week is 't gedaan! De Santa Maria Ligt weer aan de ree, Zij koerste haar via, Maar niemand deed mee. Veel sneller en krasser Koerst onze vriend Ham. Hij vloog en hij was er, Hij ging en hij kwam. Dan raast weer de Spoetnik Zo snel hij maar kon. We dachten: hij doet dik Maar hij woog ook zes ton. In het Congolees misbaar Aan 't begin van 't nieuwe jaar Vallen harde, bloedige slagen, Die de hele wereld hoort. In die veel bewogen dagen Wordt Loemoemba wreed vermoord. Eén dag later vele doden Bij een vliegtuig-ongeval, Drie en zeventig in getal. Dan begint de pers te gonzen Vol van schaatsenrijdersdrift, Want de grootste van de bonzen Is nu Hendrik van der Grift. De wereld is een speeltoneel En ook Tilburg krijgt zijn deel De cultuur drukt in haar stempel Met een nieuwe muzentempel. En Soekarno speelt zijn rol; Deze man is niets te dol. Ten afscheid drukt hij snel de hanc" Van het oude moederland. In het verre Israël Speelt men een verdrietig spel. Daar is Eichmann aan de orde Een der velen uit de horde, Die men niet vergeten kan, Noch die horde, noch die man Weer een luchtschip! Wie zit daar in? Niemand minder dan Gagarin. Hij vliegt om de wereldbol, Houdt het vele uren vol. Nauwelijks is hij neergekomen, Of de krant heeft al vernomen, Dat de Navo eindlijk klaar is Met haar nieuwe secretaris. Hij heet Stikker; 't is een man, Die een Spaak vervangen kan. Verder nieuws: want onverdroten Wordt het Veerse'Gat gesloten. Ver van huis, in Algerije, Staken alle muiterijen. En er zat ook niet veel kwaad In de Nieuw-Guinea-Raad. Voorts is een Amerikaan Oók het luchtruim ingegaan. Dat gebeurde ginds. En hier Kreeg Den Haag een nieuwe pier. Maar nu keren weer de kansen, Want de D.C. Fridtjof Nansen Stort omlaag in Portugal In een dodelijke val. Aanvang juni zijn in Wenen John en Nikita verschenen. En wat hebben ze gedaan? Ze zijn weer uiteengegaan. Weer veel doden en gewonden Na een vliegtuigramp gevonden, Tweemaal rampen met de trein, Waarbij vele doden zijn. overbuur op bezoek A Russische luchtreclame En wie ging hier op de fles? Een onwijze Socrates. En wie deed zo nationaal, En wie maakte zo'n kabaal In Avro's vergaderzaal? Daar suist Titov door de lucht Onvervaard en onbeducht, Terwijl in de stad Berlijn 't Beruchte ijzeren gordijn Neerdaalt in de drukke straat In de vorm van prikkeldraad. Maar dat is van korte duur; Weldra is 't 'n dikke muur. En intussen hoort men bommen Boven Nova Zembla brommen. Niet dat 't afgesproken was, Maar op politiek kompas. Bij de dood van Hammarskjöld Zijn we allemaal vervuld Van verdriet en medeleven. Al zijn kracht heeft hij gegeven Voor 't bestand van vrede en rust Menige brand heeft hij geblust. Zelfs het razen van de Russen Wist hij nu en dan te sussen. Algerije en Parijs Raken steeds meer van de wijs. In oktober heeft 't gespannen, 't Leger der geheime mannen Legt met bommen en geweer Mannen, vrouwen, huizen neer. Algerijnen demonstreren In Parijs, waar ze marcheren, Twintigduizend in getal. Of dat alles helpen zal? En in Brussel kwamen Vlamen In enorme massa's samen. Maar bij ons in Amsterdam Was een bankman en die nam Van de Amsterdamsche Bank Ongehinderd, vrij en frank Zo maar even zeven ton. 'k Wist niet eens dat zo iets kón! Laat ons nu maar Magda eren! Die mocht feestlijk jubileren, Nogwel in het diamant En naar welbeproefde trant. Daar gaan Khroesjtsjevs nijvre mannen In Genève samenspannen: Praat maar jongens, tot ik kom Met een portie superbom! Plotsling staan de kranten vol Van een ruzie op Schiphol, Waar de fijne diplomaten Aten, praten, haten, blaten (Want dat kunnen ze niet laten) tot zij in hun vliegtuig zaten, Opgewonden boven mate, Stuk voor stuk in alle staten. En dat is dan weer gebeurd. Nu is Finland aan de beurt, Durft de grote buur te dreigen. Die verbreekt het angstig zwijgen Voelt zich schandelijk verraden, Smeekt de Finnen om genade, Gaat dan over met gelach Tot de orde van de dag. In die orde staat het lijk Van Jos Stalin weer te kijk. In het rode mausoleum Klinkt niet langer 't rood Te Deum. Molotof is weer verschenen Hij verliet het zonnig Wenen Met een kaartje enkele reis Naar het Sovjet-paradijs. (Ik ga liever naar Parijs!) Moord en doodslag heersen vrij In de verte en dichtbij. Ja, we kunnen grote kindren Zelfs het moorden niet verhindren. Maar God lof, het vaderland Oogstte glorie uit de hand Van een Judo-matador. Daarom brallen wij in koor, Nu de Jap verslagen is Tot zijn grote droefenis. Eichmann is voor goed verslagen Hij beleeft zijn laatste dagen. Schade dekt de verzekering Pressure-Cooker Nieuw-Guinea evenwel Staat nog altijd op het spel Wat gaat met dat land geschieden? Wie kan t gissen van de lieden Die betogen als profeten Of ze Luns of Duynstee heten? t Antwoord vMt in 't komend jaar, dit jaar zijn we klaar. „En als ik me nu eens toevallig bedreigd voel!" Diplomatiek verkeer Minister Zijlstra: „Die is volgend jaar ook nog goed" WAS HET (4 januari) AttlAr (8 november) (25 oktober) (13 september) (2 augustus) (6 september) (27 september) UHNMb (6 april) E xtim-inur,'. (2 november) (11 oktober) (20 september)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15