Het symbool van vertrouwen! Wout Klijssen viert zijn ijsdrift bot op de Gouwzee Hausse in snert van Vaals tot Roodeschool Schaatsen met stevens bieden stug verzet tegen dure Noren Vijfentwintig jaar (ijs-)baan II::" een wereldmerk - een wereldorganisatie Dr. de Kort: reden tot een eerlijke waardering voor kabinet-De Quay De romantiek van het Hollandse ijsvermaak ONGELUKKEN OP HET IJS Slachtoffers gas vergiftiging begraven Koek VERMOUTH nu»"»»' hm* t 1 Adres:V J •■mi het nieuwe dagblad en sopie Groningse dijken nog niet bestand tegen „superstormen" Man na twistt overleden Sorry boy" °e« de sneeuwstorm even ging liggen konden op de Gouwzee de hoofdschotel is hier ais vanouds het ijszeilers in actie komen. r^glleB^era! zo'n MAANDAG 31 DECEMBER 1962 Advertentie BON Zend mij s.v.p. gratis de Dauphine-folder. Naam: Woonplaats: Invullen en in open envelop (waarop postzegel van 4ct) opsturen aan RENAULT NEDERLAND N.V., Wibautstraat 224, Amsterdam. d 62-3 t II Dauphine inclusief verwarming en defroster (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 31 dec. Ondanks Hoogtepunten en dieptepunten in het regeringsbeleid van het kabinet- De Quay in de afgelopen jaren, is er alle reden tot groot vertrouwen en eer- l«ke waardering, aldus dr. W. de Kort, voorzitter van de katholieke fractie in de Tweede Kamer, die zaterdagmid dag in een vergadering van de Rijks kieskring Den Bosch van de K.V.P. een uiteenzetting gaf over het rege ringsbeleid. Het dieptepunt lag volgens dr. De Kort in het begin van de regerings periode van het kabinet, toen de VA RA op Oudejaarsavond Wim Kan liet zingen: „Lijmen Jan". Het was de pe riode van de motie-Van Eibergen over de woningbouw en van de heersende onzekerheid over de houding van het kabinet met betrekking tot tal van be langrijke aspecten van het regerings beleid. Er was echter toen al één ze kerheid, namelijk dat er geen socialis tisch alternatief te bekennen viel; van die zijde kwam er alleen maar nega tieve kritiek. Thans, aan het einde van 1962 heeft de VARA bekend gemaakt, dat Wim Kan dit jaar zijn conference niet zal houden, de socialisten hebben hun me dewerking toegezegd voor de grootse poging tot vrijere loonpolitiek, die met ingang van 1 januari ondernomen gaat worden, zulks nadat zij óók reeds be reid zijn gebleken vóór de Mammoet wet te stemmen, twee feiten, die dr. De Kort naar zijn zeggen ziet als de eerste zwaluwen in de lente van de PvdA. Mét de VARA hoopt hij, dat Wim Kan volgend jaar weer wél zal kunnen, want het zou niet in het lands belang zijn, indien de PvdA zou blij ven verliezen aan de Pacifistisch Soci alistische Partij. Met bijzonder grote waardering sprak dr. De Kort over de bekwaamheid van een aantal ministers in dit kabinet, met name van dr. Veld kamp, die hij het enfant-terrible voor de PvdA noemde. Spr. zei zich niet te ontveinzen, da) er nog desiderata zijn gebleven ten aanzien van de volkshuisvesting, de ambtenarensalariëring en vooral ten aanzien van het landbouwbeleid, desi derata. die ook de volle aandacht van de katholieke fractie hebben. MONNICKENDAM, 31 dec. Zijn ogen stonden waterig en aan zij" neus bibberde een dikke druppel. De snij dende „ooster" streek wild door hel dunne vlashaar onder de schipperspet. De hele manier van doen ,van de 72- jarige Wout Klijssen bewoog zich tussen de knorrigheid van een kindse grijsaard en de plechtige waardigheid van een patriarch. In zijn naamloze ijssehuit suisden wij in tomeloze vaart over het gladde vlak van de Gouwzee, namen wij formidabele aanlopen om dan plotseling af te remmen in een duivelse pirouette, tollend om de as de sneeuw in wolken omhoog. De kou Prikte meedogenloos in onze oren en gladgestreken wangen. Wij moesten er uit en gauw ookDat hadden we Wil lem al enkele malen dringend verzocht. Maar Wout wist van geen ophouden, joeg zijn vermaledijde ijszeilers onver minderd voort in het halfdonker van de avond. Telkenmale langs het vertrouw- •Je silhouet van Monnickendam en heel z(jn belofte van snert en warme be haaglijkheid. Toen hebben we Wout als schipper afgezet, ten einde raad de helmstok uit zijn verkleumde handen Sewrongen en de boot op haar scherpe Uitvlakken in de wind gedrukt. We zijn haastig uitgesprongen en wegge leid, mèt het spook van de bevriezing °i> de hielen. Achter ons kwam de ijs- schuit weer in beweging, draaide terug "aar de vind en verdween in de duiste re richting van Marken. De zeilen klap perden, het touwwerk kraakte en de 'JZers krasten, maar bepaald angstaan jagend was Wout? hoge spottende lach, die in een lange galm over de Gouwzee dreef. We weten niet wat de oude Wout Klussen mankeerde, die kille zaterdag avond in Monnickendam. Met deze ve teraan onder de ijszeilers en enkele van zijn jonge collega's hadden wij onder aan de dijk een warme neus gehaald en voor de morsige toog van Harry Out uitvoerig gesproken over de romantiek van deze ruige wintersport. Uit de vage herinneringen kwamen Kees ,,de Sn°eyer", Willem Slaats, Siem Wals en „de Woesteling" als de ongeëvenaarde kampioenen te voorschijn, de grootmees ters van de onstuimig trillende helm stok van zo'n snelheidsduivel op de ijs- piste. Zij leverden destijds op de Gouw zee moordende duels tussen de boeien van de wedstrijdbaan, volkomen gecon centreerd op de ballans tussen de tui gage en de ijzers onder het schip. Geen van allen leeft nog, maar hun namen bezitten nog immer een magische klank, hier aan de kromming van wat ooit de onberekenbare Zuiderzee was. En het zal dan ook wel een vonkje van hun onvergetelijke strijdvuur zijn ge dweest, dat in de oude Wout woeste ïjsdriiten ontstak. De man, die anders de rust zelve is, met behulp van de elektriciteit van de sluiswachter een heeilijk imitatie-orgeltje op het ijs laat spelen, kreeg nu weer even de smaak van vroeger te pakken. En wij, die als gast het laatste tochtje mee mochten maken, moesten dit bezuren. IJszeilen is een buitengewoon opwindend genoegen. Maar wie met de spanning aan het roer draagt, moet er na een kwartiertje echt mee stoppen. Het wordt hem eenvoudig te koud. De oude Wout hield daar in het vuur van zijn woeste spel geen re kening mee, was ook voor geen enkele reden vatbaar, alle beloftes van snlrt en andere opkikkertjes ten spijt. Per slot van rekening heeft ook zo'n usschuit een echt commando. Een heel belangrijk commando zelfs, zoals „Olym pus" dappere deelgenoot in dit ijzige avontuur op de sportpagina uit de doeken doet. „7Met «le nmiterij op ,1e ijssehuit van Wout Klijssen beëindigden wij een tocht door het Hollandse ijsvermaak, het zo bij uitstek vaderlandse festijn op liet bevroren watervlak. Wij Nederlan ders zjjn daarin eenvoudig niet te klop pen. De prachtige ijsfeesten op de Ne ws of de mondaine glijpartijen in het Bois ,1e Boulogne noch de sfeerrjjke kolfpartijen op de vijvers van Londen kunnen ook maar enigszins tippen aan onze activiteiten op (lagen als nu. Sinds vele generaties is het Nederlandse ijs vermaak een familie-aangelegenheid. Dat was vroeger al zo toen de vader des huizes met „syn bestemoer, syn wyf, syn kij'ren en syn peetje" gleed over sloten en vaarten, dat is thans nog zo op ons wijdse wateroppervlak, waar va- tele type vdp vb tijd Willem Klije der, moeder, broer en zus, in groten getale de kou trotseren. Op de valreep van het jaar is Nederland in de ijs- pret gedoken. Van Vaals tot Roode school op de gladde ijzers; van het uiterste noorden tot het diepe zuiden goede zaken voor ,,'t Koek en sopie", een formidabele hausse in snert, als het ware voor dit uur geschapen. Het uur van de tintelende sensatie bij het glij den, de vedelstreek van het ijzer ais een hemelse muziek. Wij hebben een keuze moeten maken; zijn diep het Waterland in getrokken, De Volendammer jeugd laat zich niet spoedig uit het veld slaan door sneeuw of koude wind. Als er ijs ligt, wordt er in het kleine haventje geschaatst. Het probleem voor de fotograaf is tegenwoordig de nodige klederdrachten in zijn lens te krijgen, want de moderne ijssportkleding komt ook in Volendam meer en meer in zwang. Gelukkig voor hem is niet iedere Volendamse schone in skibroek gekleed GRONINGJ2N, 31 dec. De toestand van de waterkeringen in de provincie Groningen is thans zodanig, dat norma le en vrij hevige stormvloeden zoals die van 16 en 17 februari van dit jaar goed kunnen worden doorstaan. De dijken, welke toen zijn beschadigd, voornamelijk die van de Linthorst Ho- manpolder en van de Emmapolder, zyn hersteld; de glooiing van de zeedijk van de Emmapolder is zelfs zeer in grijpend verbeterd. Het is echter twij felachtig of de dijken bestand zijn tegen superstormen: vandaar de dijk verzwaringen. waaraan nu ingevolge de Deltawet wordt gewerkt, aldus Ge deputeerde Staten van Groningen in de zojuist verschenen memorie van ant woord op de in de afdelingen gestelde vragen. Over de voorgenomen indijking van de Dollard konden GS geen andere mededelingen doen. De van rijkswege ingestelde Dollardcommissie heeft nog steeds geen definitief rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitgebracht. HAARLEM, 31 dec. De 64-jarige J M. is zaterdagavond kort na een twist in een café alhier op straat in eengezakt en aan een hartaandoening overleden. De man had zich opgewon den over een uitlating van de caféhou der, die een zwager van hem was, en met een glas gegooid. De caféhouder en een bezoeker wer den door glasscherven licht gewond en moesten zich in een ziekenhuis laten verbinden. waar het majesteitelijke groen verbor gen is onder een dik sneeuwtapijt. Het vertrouwde van elk wintergezicht domi neerde ook hier, het beeld van de diep voorovergebogen rijder, met forse sla gen tussen de houten zwiepbrugge- tjes en de bonte knusper-knasperhuisjes van Ransdorp, Durgerdam en Stompe- toren. Men zwaaide en zwierde met een natuurlijke gratie en elégance, draaide in grote cirkels, man en vrouw arm in arm, of ploeterde moeizaam, heldhaftig en vastberaden met gebogen voeten achter een stoeltje in de altijd moeilijke beginfase. Jong en oud. Ieder een was er in dit ijzige uur, waarin de natuur toch eigenlijk tegen iedereen is, Druk bleek het ook ln de haven van Volendam, waar binnen het carré van de ingevroren „toekers" en „spekbak- ken" een prachtige ijsbaan was uitge zet. Tout Volendam cirkelde er rond, van de kleine blozende meid op haar smalle priksleetje tot de knoestige tach tiger Puck van Lievert, compleet in b empie, ruige pijbruik met zilveren klapstukken. En met zijn jaren waren de echte ,,apmanders" meegegaan, het oer-oude vaderlandse model met de krullen. Stoere Puck is niet van het Us weg te krijgen, gaat nog regelmatig met de jongeren mee lange tochten maken, ver het Waterland in. H\j kan ze nog best bijhouden... Met een mok warme chocolademelk in de handen ge klemd hebben we de Volendammer ijs- pret gadegeslagen. Het dorp wist van wanten. „De Witbol" en „de Boffert" waren zijn grote coryfeeën. Zij beves tigden ook hier de hegemonie van de Noren, de schaats van de wereldkam pioenen. Maar meer dan elders zagen we hier ook de typisch Nederlandse mo dellen, waarbij de schaats een steven heeft een neus zoals een schip, be- stemd voor lange tochten in een hoog tempo. Zij zaten met de bekende feeste lijke oranje banden onder de voeten ge- snoerd en hielden braaf stand tussen de dure concurrentie. het breedlaehende gezicht van een ne gerin, die met het Amerikaanse slang twintig van de dertig ijsschuitjes, die Monnickendam bezit, zwieren er rond, als speelse winterlibellen. Veruit ,1e meesten zeilen er voor een „snabbeltje". De goed ingepakte belangstellenden kunnen er tegen betaling een tochtje mee maken, wat absoluut een sensatie is door de hoge snelheid en het mees terschap van ,1e schippers. Op deze al oude stunt komen dan ook heel wat vliegen af, uit het binnen-zovvel als bui tenland. Dat bleek ons uit de in een zwarte pij gehulde gedaante, die wij in ,1e duisternis op het ijs bijna onderste boven liepen. We moesten heel even denken aan Claude Rains als „Het spook van de opera", maar toen de kap even werd teruggeslagen keken we in HEERENVEEN, 31 dec. Vrijdag heeft de tienjarige Froukje Rozenberg te Oudehorne tijdens het schaatsen een dodelijke val gemaakt. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet ernstig aan zien en het meisje werd daarom naar haar ouderlijke woning overgebracht, 's Avonds is zij echter aan de gevol gen van de val overleden. COEVORDEN. Zaterdamidddag is de 21-jarige J. Klaassen uit Vossebeit bij het schaatsen op het Zwinderse ka naal door het ijs gezakt en verdron ken. in haar donkere stem opgewekt „sorry boy" riep. Het oude Monnickendam lag stil en sluimerend in het decor van dit gran dioze ijsvermaak. Het ademde alle ele menten van stemming en sfeer, de lau we hartige lucht van de rokerijen als een blijvende wierook omhoog langs de oude speeltoren, zoals die onvermoei baar de uren van het Hollandse ijsver maak wegspeelt. HAYE THOMAS WAALWIJK, 31 dec. Op de be graafplaats van de St.-Clemensparochie te Waalwijk zijn zaterdag de vijf leden van het gezin Trimbach (vader, moe der en drie kinderen) die in de nacht van 25 op 26 december door gasver giftiging om het leven kwamen, ter aarde besteld. Het zesde slachtoffer, de 7-jarige Hennie van Dalen, die bij de familie Trimbach logeerde, werd in Kaatsheuvel begraven. Velen in Waalwijk trotseerden de koude om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Bloemen en kransen bedekten de vijf kisten, die in een graf werden bijgezet. De kisten van de kinderen, twee doch tertjes van tien en vier jaar en een zoontje van acht jaarl werden gedra gen door schoolvriendjes. De zeshonderd zitplaatsen tellende St.-Clemenskerk was bijna geheel ge vuld toen pastoor Van den Brekel de Requiemmis celebreerde. Het parochi aal koor zong plechtig de vierstemmi ge mis van Perosi. Op de begraaf plaats gaf kapelaan Kooien de absoute, waarna velen, onder wie ook het col lege van Burgemeester en Wethouders, ontroerd langs de met bloemen over dekte kisten schreden. Politieverster- king was nodig om het verkeer in goede banen te leiden. Ook bij de be grafenis van het zesde slachtoffertje in Kaatsheuvel was het medeleven eii de belangstelling groot. Zoals gezegd eindigde ons ijsvermaak in Monnickendam, in dagen als deze een waar wintersportcentrum. In de straten en steegjes is het er gezellig druk. En in de keukens van café's en jt restaurants dampt er de snert. De Advertentie CINZANO Tv-ia een bank, die failliet ging, en een Italiaanse opera, die ook al voor de oorlog is opgeheven, toch nog naar een vijfentwintigjarig dienst-jubileum. Dit is in één zin de loopbaan van mejuffrouw F. van Honstede, waarmee tege lijk het gezegde gelogenstraft is, dat een goed begin het halve werk is. Mejuffrouw van Hon stede, directrice van de N.V Haagse Overdekte Kunstijsbaan, viert 1 januari haar zilveren ju bileum in dit voor Nederland toch altijd nog unieke bedrijf. „Zo safe als de bank van Scheur leer", was het gezegde in Den Haag in de jaren dertig, en zo dacht ook mejuffrouw Van Hon stede erover, die aan de kas zat van die vertrouwenwekkende instelling. Totdat van de ene dag op de andere alle uitbetalingen plotseling werden gestaakt. „Ik durfde me nauwelijks meer op straat te vertonen. Ze riepen me na: „Wat hebben jullie met het geld gedaan," alsof ik er iets aan kon doen," zegt me juffrouw Van Honstede nu. Ze maakte zich zelf ook zorg, want ze stond op straat. Niet voor lang echter, want een van de cliënten, de directeur van de Italiaanse opera in Den Haag, Arturo Borin, zag wel wat in die juffrouw, die zich als administratrice kennelijk wel zou weten te redden temidden van zijn welluidend, maar tumultueus gezelschap. Het was een leuke tijd daar. Ik ging naar alle uitvoeringen en zomers reisden we naar Milaan om nieuwe zangers te engageren. Die audities waren prachtig: iedereen kwam zich laten horen, of men kon zingen of niet." Net als in de opera zelf was het ook in haar functie niet alles goud wat er blonk. „We hadden geen subsidie en elk jaar was het weer dubieus of we konden doorgaan. Toen ik dan ook een aanbod kreeg om bij de pas geopende overdekte kunstijsbaan te komen werken heb ik het maar gauw genomen. Van opera's houdt maar een beperkt publiek, maar er is geen Nederlander, die niet schaatst." Deze wijsheid bleek waar genoeg om mejuffrouw Van Honstede thans haar vijfentwintigjarig jubileum te doen vieren. Vanuit haar goed ver warmd) glazen vertrek kijkt ze op de baan, een tafereel niet minder vrolijk dan de Hollandse ijsfeesten blijkens de schilderijen en prenten honderden jaren geleden al waren, al kwam de vrieskou toen uit een heldere hemel en niet uit een mengsel van pekel en ammonia, dat door plastic buizen stroomt. „In het begin was het iets heel bijzonders, wanneer men schaatsen met schoenen had. Ze waren toen dan ook veel duurder dan nu," herinnert de directrice zich. Kocht ze vroeger platen met walsen en andere semi- klassieke muziek om op de ijsbaan te doen spelen, nu moet ze nauwkeurig de ontwikkeling volgen van twist en madison. Ze spreekt er even gemak kelijk over als over „compressors en condensors", al heeft ze twee machi nisten om het technische werk te doen. Als zakenvrouw is ze beducht voor haar grote concurrent: de vorst. „Langdurige vorst is funest voor ons. Verleden jaar waren er op Tweede Kerstdag vijf mensen op de baan terwijl er meer dan tweeduizend op kunnen. Iedereen was toen buiten aan het schaatsen. En het ergste was: de meesten hadden er voor de rest van het seizoen genoeg van. En deze week was het ook mis." Sterren als Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel heeft ze nog gekend als kleuters, die m.aar wat wegkrabbelden op het ijs. „Mijnheer Haanappel was hier de eerste ijsdanser Hij is nu nog voorzitter van de kunstrijders club en mevrouw Haanappel secretaresse. Joan is ere-lid." Van maart tot augustus is de baan gesloten. „Maar het is een jaarbetrekking," zegt mejuf frouw Van Honstede. „Het oude seizoen wordt dan afgewikkeld en het nieuwe voorbereid," zegt ze, om mogelijke gedachten aan een gemakkelijke (ijs) baan tegen te spreken. y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5