Ijl Elisabethstad wordt nu niet meer gevochten President Tsjombe duikt in SALISBURY op Begin van een guerrilla „Beledigende en schandalige geruchten" Koning Leopold verdedigt zich tegen perscampagne Ex-monarch neemt prinses van Retie in bescherming I Franse Boeing stort neer: 25 doden De schoolgezondheidszorg opnieuw in discussie Katholiek Onderwijzers Verbond heeft nog geen afgero nd oordeel STAD GEHEEL IN HANDEN VAN DE V.N. KENNEDY OMHELST CUBAANSE LEIDER Kerstvoorstelling-nieuwe-stijl in Heerlen TIME roept Paus uit tot de „man van het jaar" Het bos door de bomen moeilijk te zien Flessen voor Het Dorp Mevr. Bandaranaike naar PEKING Kalme jaarwisseling voor QUEMOY HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 31 DECEMBER 1962 ELISABETHSTAD, 31 dec. (AFP, Rtr., UPI) President Tsjombe en de regering van Ka- tanga gaan het nieuwe jaar in met gevoelens van grote onzeker heid over hun toekomst en die van hun land. Aan zelfvertrouwen en vaste wil om Katanga's onaf hankelijkheid te verdedigen, ont breekt het hun overigens niet, dat blijkt voldoende uit de talloze krijgshaftige verklaringen, die zij tijdens de tumultueuze en verwar rende gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde hebben afge legd. De belangrijkste van deze gebeurtenissen zijn: ge»J»"pe1a, door hot -a;™ SïtSrÏÏf 'do »ft.ro™Se«i. Plan van Thant Gelukwens Geen bommen Beschuldigingen Oriënteringsreizen naar Japan en Israël 11 Ondergeordend Op school geen tandverzorging FIat.500 D 3.450,- Flat 600 D 4.150,- FlatllOO 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Flat 2300 11.850,- 1. Na langdurige en hier en daar zeer felle gevechten met de Katangaanse „gendarmes" (Tsjombe's eufemisti sche benaming voer zijn steeds ster ker wordende leger) veroverden de troepen van de Verenigde Naties alle strategische punten m Elisabeth stad. De controle over de gehele stad, en in een straal van twintig kilometer eromheen, is nu in handen van de V.N. Er wordt nu niet meer gevochten. 2. President Tsjombe dook zondag middag op in Salisbury, de hoofdstad van de Rhodesische Federatie. Ruim vierentwintig uur lang was hij on vindbaar geweest. Tsjombe zei 'n Sir Rov Welensky's central-Afri kaanse bolwerk, dat hij onmiddellijk naar Katanga zou terugkeren om de leiding op zich te nemen van een onvervalste guerrilla-oorlog tegen de Verenigde Naties. 3. De secretaris-generaal van de V.N Oe Thant, gaf in New York een verklaring uit, waarin hu bevestigde dat (1e volkerenorganisatie de contro le over Elisabethstad en omgeving geheel in handen heeft. Eater werd bekendgemaakt dat T,*a"i. Tsjombe een vrijgeleide Eeeft ver- strekt. Dit vrijgeleide behelst dat de veiligheid van de Katangaansc presi dent door de V.N. wordt gegaran- deerd als hU naar Katanga terug keert om te onderhandelen over constitutionele en economische pro blemen". Wat hiermee wordt be doeld is duidelijk: Tsjombe moet nu eindelijk eens serieus gaan praten met de centrale regering ui Leopold- stad om de terugkeer van Katanga in de Congolese eenheidsstaat te be- werkstelligen. De gevechten in Katanga begonnen vrhdal Wie precies is begonnen is niet duidelik, omdat beide partijen elkaar het verwilt van ,,het eerste scnoi naar het hoofd blijven gooien, e ontkennen overigens met, dat z« vr j- daga vond in het offensief zijn gegaan. Dolf van de actie was de bewegings vrijheid van het VN-leger ek en de ene wegversperring na de anaere, steeds moeilijker. Toen sjombe een naast zich neerlegde, b®g?n k®* sief, dat zondagavond met succes worden afgesloten. De bedoeling van de VN-actiewas officieel geredeneerd met de ai- scheiding van Katanga met wapeng weid te beëindigen. Daarvoor had nel VN-leger geen volmacht. Dat het de monstreren van de VN-macht een bij bedoeling van de actie was, ljjkt eenter vrij waarschijnlijk. De spanning in Katanga was in de afgelopen weken sterk gestegen om dat het plan van Oe Thant Tsjom- dg tot rede dwingen door een inter nationale economische boycot als- maar op het punt stond in werking te treden. Wat de Verenigde Naties nu verder zullen doen, moet worden afgewacht. Wil het probleem-Katan- ga op een bevredigende wijze een oplossing bereiken, dan moet in ieder geval een regeling worden getroffen voor een rechtmatige verdeling van de inkomsten van de Union Minière tussen de Katangaanse en de Congo lese regering. Dat is nog altijd punt één van alle moeilijkheden. President Kennedy wordt hier omhelsd door een van de leiders van de invasie op Cuba in april 1961. De honderden Cubanen, die door het leger van Fidel Castro bij die mislukte invasie knjgs- Qevangen joerden gemaaktzijn onlangs vrijgelaten en teruggekeerd naar de Verenigde Staten. Zaterdag defileerden zij voor de heer en mevrouw Kennedy in Miami (Florida). De Amerikaanse pre sident zei bij die gelegenheid er zeker van te zijn dat Cuba eens van het re- giem-Castro zal worden bevrijd. Me vrouw Kennedy zei (in het Spaans) dat zij het een eer vond te vertoeven te- vaidder van de dapperste mensen van de wereld". Zij voegde hieraan toe: »lk ben er trots op dat cok mijn zoon John met u in contact is geweest. Hij ïi nog te jong om te weten wat er is Oebeurd, maar eens zal ik hem de ge schiedenis van uw moed vertellen. Ik hoop, dat hij later een man zal zijn, die tenminste half zo dapper is als u." „Te™'!)1 gisteravond werd bericht dat isjombe en zyn regering zich zouden hebben teruggetrokken in Kipoesji om daar de strijd tegen de Verenigde Na- j,1®® WMrt- te zetten, werd later bericht aat Kipoesji door Ierse VN-troepen was veroverd. Van Tsjombe en zijn geen spoor. De VN-leiders in tuisabethstad ontvingen inmiddels een telegram van Oe Thant, waarin deze zijn hartelijke gelukwensen uitsprak „voor de voorbeeldige wijze waarop u in de afgelopen twee dagen uw plicht hebt vervuld". Tsjombe telegrafeerde ook dat de VN-troepen „een opmerke lijke zelfbeheersing" aan de dag had den gelegd. De Verenigde Naties, zowel in New York als in Elisabethstad, hebben met nadruk ontkend dat zij bombardemen ten op Elisabethstad hebben uitge voerd. Tsjombe en zijn ministers had den daarover zeer afgrijselijke verha len verteld. Een VN-woordvoerder zei echter, dat de VN-vliegtuigen in de Congo niet over bommen beschikken en dat jachtvliegtuigen bij de strijd rond Elisabethstad niet zijn gebruikt. De woordvoerder erkende alleen dat de V.N. zaterdag met vliegtuigkanonnen een luchtaanval hebben uitgevoerd op het Katangaanse militaire vliegveld van Kolwesi. Generaal Chand, een Indiër die de VN-troepen in Katanga leidt, zei: „Er zijn heel weinig Katanganen gesneuveld en we hebben slechts twintig krijgsge vangenen gemaakt". Ook dit was ken nelijk een reactie op Katangaanse be weringen over „moord- en slachtpartij en die door de VN-troepen zouden zijn aangericht. De VN-troepen hebben in totaal vier doden te betreuren, terwijl vierentwintig VN-militairen werden ge wond. President Tsjombe hield zondagmid dag in Salisbury waar hij was aan- Advertentie) Speciaal gepland voor handel en industrie. Ideaal voor marktver kenning en het leggen van contacted Naar Japan van 20 april tot 7 mei 1963. j Naar Israël van fc 23 april tot 7 mei 1963. C <D D co 2S co c m «2 voor een voor een goede gekomen in een vliegtuig van de Rho desische luchtmacht een persconfe rentie, waarop hij de Verenigde Naties beschuldigde van de ene wrede barba rij na de andere in Elisabethstad. Hij dreigde met een langdurige guerrilla tegen de Verenigde Naties. „Hoe lang duurde de oorlog in Alge rije? De onze zal langer duren. Des noods blazen we de grote installaties van de Union Minière op. Waarom zouden wij dat niet doen? Ik ben niet gevlucht, ik keer onmiddellijk terug naar Katanga", aldus Tsjombe, die ook weer voor de dag kwam met zijn be proefde verhalen over Katangaanse ziekenhuizen, die door VN-soldaten op zettelijk zouden zijn verwoest en ver pleegsters die door hen zouden zijn ver moord. Al deze verhalen kunnen niet worden gecontroleerd, dat is het minste dat men ervan kan zeggen. Kestgroep nieuwe stijl in Schandelen (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, :ji dec. Voor het eerst sinds hy in 1951 afstand deed van de gische troon heeft ex-koning Leo- i i5-lstere? bet stilzwijgen verbroken, aat nij elf jaar lang in acht heeft ge nomen, teneinde scherp te protesteren tegen hetgeen hij noemt „de campagne tegen mijn gezin", die sinds enkele weken weer wordt gevoerd door be paalde boulevard-kranten in binnen- en buitenland. In een officiële verklaring aan de pers, waarvoor vrijwel geen enkel precedent te vinden is in de geschiedenis van de Belgische monar- en waarvan het uitzonderlijke ka- ,iLi iT;i°.ve.r,g®ns wel een beetje zwaar- 7®r wbt te wegen dan het feitelijke van bedoelde campagne, legt de Y2rsï uit waarom hij zich fn l?ÏÜ aa^ ziet zijn terughoudendheid te laten varen. De toon van het com- a'tha.ns wat sommige „„nncm^i e striemend worden Sp®°Iaal bet feit dat de ko- TL «li1"86 nadruk vermeldt dat e gezaghebbende stem zich et .?Penbaar heeft doen b° ®n .om m zpn plaats te protes teren, kan worden verwacht dat re acties niet zullen uitblijven „Sedert 1951 is mijn gedragsregel steeds geweest", aldus de verklaring h££ bouden van het opem bare en officiële leven, zonder daarom de gelegenheid te verzuimen mijn er- bepaalde weten^happe- lpke kwesties en mijn mogelijkheden aangaande zekere menselijke coiUacten in dienst te stellen van mijn land voor welks vrede en voorspoed ik mH bi het verleden de zwaarste offers heb gt „In ruil daarvoor meende ik nor maal de vrede en de bescherming te mogen genieten, die onze gebruiken en onze democratische wetten aan een particuliere persoon verlenen, en in het bijzonder meende ik voortaan tegen be paalde lastercampagnes beschermd te zullen zijn." u l® „Zoals gij weet, is deze hoop voort durend odel gebleken. Speciaal sinds enkele weken heeft de op schandaal beluste pers, weldra gevolgd door sommige belangrijke organen van de NEW YORK, 31 dec. (UPI) Aan Paus Joannes is gisteren een door hem waarschijnlijk niet verwachte eer te beurt gevallen: de redactie van het beroemde Amerikaanse weekblad Time heeft hem uitgeroepen tot „man van het jaar". In 1927 begon Time mei de traditie aan het eind van elk jaar een „man of the year" aan te wijzen. Deze ver kiezing is in de loop der jaren uitge groeid tot een gebeurtenis, waar tal van Amerikanen en niet-Amerikanen steeds met spanning naar uitkijken. In december regent het altijd inge zonden stukken in Time, waarin aller lei suggesties worden gedaan ten aan zien van de vraag wie dit jaar voor de ere-titel in aanmerking komt. Dit jaar werden vooral genoemd: president Kennedy (die vorig jaar al „man van het jaar" werd), premier Khroesjtsjev, James Meredith, John Glenn, Adlai E. Stevenson, Paus Joan nes, premier Nehroe, president Tsjom be en mevrouw Roosevelt, want ook vrouwen komen voor de titel in aan merking. Eén inzender schreef dat de keuze in ieder geval moest gaan tussen drie Johns: „John Kennedy, Pope John or John Glenn". Het is de eerste maal dat Time een geestelijke voor de titel aanwijst. In een begeleidend commentaar schrijft Time: „Door het Concilie bij een te roepen heeft de Paus ideeën en krachten in beweging gebracht, die van grote betekenis zijn, niet alleen voor katholieken, zelfs niet alleen voor christenen, maar voor de gehele zich uitbreidende wereldbevolking, lang na dat Cuba weer vrij zal zijn geworden en Indië niet meer wordt aangevallen". buitenlandse pers, naar aanleiding van mijn afwezigheid, die nochtans haar verklaring vond in een studie reis in het Braziliaanse Amazonege bied, terwijl mpn vrouw en mijn kin deren in onze residentie te Argen- teuil vertoefden, tegen mijzelf en mijn gezin een ongehoord hevige campagne ontketend en over mijn privé-leven de meest beledigende en schandalige geruchten verspreid." (De geruchten, waarop hier gezin speeld wordt, hadden betrekking op een eventuele scheiding van koning Leopold van zijn vrouw en op het be staan van een geschil tussen koning Boudewljn en zijn stiefmoeder, de prin ses van Retie. Toen koning Leopold een tiental dagen geleden uit Brazilië te rugkeerde werd hij op het Parijse vliegveld Orly opgewacht door zijn echtgenote, hetgeen de Franse journa listen de brutale vraag in de mond legde „of er dan geen sprake was van een scheiding". Waarop de koning zon der meer antwoordde: „Ik ben blij dat u deze vraag stelt, omdat ik aldus de kans krijg te zeggen dat er tussen mijn echtgenote en mij zelfs geen schijn van onenigheid bestaat.") „Tot dusver heb ik gezwegen", zo vervolgt de verklaring. „Thans echter, wegens het bijzonder hatelijke karakter van de huidige campagne, en aange zien geen enkele gezaghebbende stem zich spontaan in het openbaar heeft doen horen om de snoodheid en het onduldbare karakter van dergelijke aanslagen op de eer van een familie aan de kaak te stellen, zie ik mij dringend genoopt mijn terughoudend heid te laten varen." AJAOCIO (Corsica), 31 dec. (UPI) Honderden redders, aangevoerd door Franse parachutisten en legioensolda- ten, hebben gisteravond het zoeken naar de viermotorige Franse Boeing, die met 25 personen aan boord is ver ongelukt op de 2500 meter hoge berg Renoso op Corsica, opgegeven wegens de invallende duisternis. Het zoeken werd vandaag bij het aanbreken van de dag hervat. Er is geen hoop meer dat overlevenden zullen worden aan getroffen. Een verblindende mist en een sneeuwstorm hebben de berg, die op een afstand van veertig kilometer van Ajaccio ligt, in een ondoordringbaar waas gehuld. Een speciaal uitgeruste ploeg van ongeveer honderd parachu tisten heeft het wrak gisterenmiddag op de top van de berg ontdekt, maar de mannen waren niet bij machte voor net invallen van de duisternis het toe stel te bereiken. Piloten van reddingsvliegtuigen, die net wrak eveneens hebben gezien, deel den mede dat het vliegtuig in brand stond Het is waarschijnlijk, dat het toestel tegen de berg is aangevlogen als gevolg van de verblindende mist en sneeuw. Zelfs al zouden enige personen de ramp overleefd hebben, dan nog is er weinig hoop dat zij de lage tempera turen op de top van de berg hebben overleefd. TOKIO, 81 dec. (UPI) De Ceylo- nese premier, mevrouw Sirimavo Ban daranaike, is gisteren in Kanton aan gekomen, op weg naar Peking voor besprekingen over de Chinees-Indische grensoorlog, aldus meldt het persbu reau Nieuw China. Mevrouw Bandaranaike gaat naar China als vertegenwoordigster van zes meegebonden naties van het Afro-Azi- atische blok, „Sedert meer dan twintig jaar heeft mijn echtgenote mijn wel en wee ge- deeld. Dank zjj haar heb ik een tehuis weergevonden. _Zij heeft mij geholpen de kinderen, (lie mij door koningin Astrid waren nagelaten, op te voeden en heeft zich aan hen gewijd met een overgave en een tederheid, die van hen 1 gemaakt hebben wat zij thans zijn. Eenmaal die taak vervuld, hebben i mijn vrouw en ikzelf geen andere wens dan in vrede te leven, in de intimiteit van onze huiskring te Argenteuil, en ons te wijden aan werken van weten- schappelijke, filantropische en sociale aard, waarvoor wij een grote belang stelling koesteren." „Ik verwacht niet dat die persoon- Hjke en schandalige aanvallen nu plot-, seling en voorgoed zullen, ophouden, maar het was mijn plicht deze verkla ring openbaar te maken. Ik was dat i verplicht aan mijn eigen eer, aan die van mijn echtgenote en mijn kinderen en aan die van mijn ganse familie. Ik was dat ook verplicht aan alle recht geaarde mensen, die eerbied voor de persoon en het particuliere leven nog steeds boven eventuele meningsver schillen plaatsen." (w.g.) LEOPOLD VAN BELGIë n de buurtschap Schandelen in Heerlen heeft de traditionele, ro mantische Kerststal afgedaan. Niet in de huiskamers van de parochianen, maar wel in de Heilig- Hartkerk. Daar ontbreekt dit jaar voor het eerst de vertrouwde kerst kribbe. Geen stalletje meer met be sneeuwd dak, geen grillige rotspartij en, geen gipsen beelden met plooi- gewaden en geen zoete herders met wollige schaapjes. In plaats van dit alles een hoogoprijzende flat (ver vaardigd uit latwerk en beschilderd linnen) en vóór dit décor een aantal levensgrote étalagepoppen, aange kleed volgens de mode van deze tijd. De beeldengroep bestaat uit een mo dieus gekleed „meisje" (jurk zonder mouwen) en dito „jongeman" in con fectiepak en een pasgeboren „kind je", uitgebeeld door een baby-pop. Op „kraamvisite" komt een echtpaar met twee kinderen eveneens zó weggelopen uit de étalage van een plaatselijk kledingmagazijn als mede een bijzonder drietal, gevormd door een negerzanger met gitaar, een priester in „clergy-man-pak" en een leke-apostel met verenigingsvaandel. Schandelen dankt deze eigentijdse Kerstgroep aan het parochiële ver sieringscomité, waarvan deel uit maken, kapelaan J. M. Weerts, eta leur J. Btismans en warenhuis-em ployé J. Dolmans. Piekerend over de versiering van de kerk met Kerst- (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 31 dec. Op de ver bondsvergadering van het Katholiek On derwijzers Verbond, die aanstaande woensdag wordt gehouden, zal als stu die-object het onderwerp „Schoolge zondheidszorg" aan de orde komen. Over inhoud en organisatie van de schoolgezondheidszorg wordt reeds ver scheidene jaren gediscussieerd. Veie rapporten en beschouwingen hebben de gedachtenvorming op gang gebracht, maar er leven nog altijd, ook in ka tholieke kring, verschillende opvattin gen over deze materie. Een grote mate van eenstemmigheid bestaat eigenlijk alleen over het uitgangspunt, dat een heroriëntering van de schoolartsen- dienst gewenst is. Door de intrekking van een bezet tingsregeling, het z.g. „Schoolartsenbe- sluit", is de bestaande organisatie min of meer in de lucht komen te hangen. Er moet een nieuwe wettelijke basis gelegd worden. In 1958 verscheen een rapport van de commissie-Souren, die de ontwikkeling van de schoolgezond heidszorg bestudeerd had in opdracht van het r.k. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding en het Centrum voor Staatkundige Vorming. Dit rapport was de eerste systematische studie, die van katholieke zijde aan het onderwerp werd gewijd. Het bevatte een pleidooi voor het meer tot z'n recht laten komen van het particulier initiatief. Diensten voor schoolgezondheidszorg zouden moe ten uitgaan zowel van de overheid als van particuliere instellingen, al dan niet op confessionele grondslag. Gewezen werd op de verantwoordelijkheid van de kruisverenigingen voor de gezondheid der schoolgaande kinderen. Het rapport lokte hier en daar kritiek uit omdat men er zekere perfectionis tische neigingen ten aanzien van de taak van de schoolgezondheidszorg in zag. Ook werd de vraag opgeworpen of de kruisverenigingen wel een claim konden laten gelden op de gezondheids verzorging van het schoolgaande kind. Ongeveer tegelijkertijd riepen de Ne derlandse r.k. Schoolraad en de Natio nale Federatie „Het Wit-Gele Kruis' een stichting „Katholiek Nationaal In stituut voor Schoolgezondheidszorg" in het leven. Op studiedagen, die in no vember 1959 door dit instituut werden georganiseerd, kwam een meerderheid van de daar aanwezige artsen, psycho logen, pedagogen, sociologen, onderwij zers, schoolbestuurders en politici tot de conclusie, dat de toekomstige organisa tie van de schoolgezondheidszorg uit zou dienen te gaan van een samenwer king van onderwijs en gezondheids zorg, in casu de kruisvereniging. Het rapport-Souren had inmiddels een reactie uitgelokt in een nota van de zijde van het Katholiek Pedagogisch Centrum. Pater E. Pelosi S.J. en de heer J. M. H. Crijns betuigden in een reeks kanttekeningen instemming met de gedachte de schoolgezondheidszorg een andere opzet te geven, doch zjj spraken de vrees uit, dat bij een opzet volgens het rapport-Souren dé eigen ver antwoordelijkheid van de school aange tast zou worden. Het begrip „gezond heid" was naar (le mening van het K.P.C. bijna oeverloos en daardoor on hanteerbaar geworden. Men toonde zich geporteerd voor adviesinstanties onder- geordend aan het onderwijs. Dr. Pelosi merkte later in een commentaar ten aanzien van het Katholiek Nationaal Instituut op, dat er een neiging aan de dag was getreden „schoolgezondheids- dienst" te venvarren met „jeugdge- zondheidsdienst." Het idee van „advies en service voor de school" keerde terug in een rapport „Adviesinstanties voor het onderwijs in Noord-Brabant", dat in 1961 verscheen. Dit rapport, dat van meer dan regio nale betekenis was, stelde dat de school specialistische hulp van huiten niet kan ontberen. De bijstand van de deskundi gen zou moeten bestaan in medewer king aan het optimaal verlopen van het onderwijsproces, in zoverre de nood zaak en de mogelijkheid tot beïnvloeding voortkomt uit het onderwijsproces zelf. De Eindhovense docent in de peda gogiek, de heer W. H. A. Renders, die aan de onderhavige materie uitvoerige beschouwingen heeft gewijd in het tijd schrift „Onderwijs, Opvoeding en Ge zondheidszorg", maakte echter bij de for mule inzake het onderwijsproces de op- werden opgeroepen aangaande aard en vorm van de te bieden hulp. Hij sprak zich uit voor een schoolpedagogische dienst, die vanuit een gelijkwaardige ver. antwoordeljjkheid als die van de leer krachten hulp zou verlenen in de vorm van pedagogisch onderzoek en behan deling van de leerlingen; die de school en de ouders zou adviseren bij de ge wone moeilijkheden in het opvoedend on derwijs, voor zover die moeilijkheden op de school storend aan de dag treden. In dividuele bijstand zou verleend moeten worden als de ouders er om vragen, collectieve bijstand voor zover de school de hulp gewenst acht. Men is dus in de loop der jaren tot steeds meer genuanceerde formulerin gen gekomen. Het zou te ver voeren een samenvatting te geven van wat er in nog verscheidene andere rapporten en studies, o.a. van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging en van de Gezond heidsraad, over het onderwerp naar vo ren is gebracht. Over de rechten en plichten van ouders, school, gezond heidsorganisatie en overheid zijn aller lei meningen ten beste gegeven; het be grip „gezondheid" is op verschillende wpzen omschreven; men heeft zijn ge dachten laten gaan over de specialisten, die naast de schoolarts zouden moeten optreden (schooltandarts, schoolpsycho loog, schoolpedagoog, maatschappelijk werk (st) er) enz. enz. Al met al is hét moeilijk geworden door de bomen nog het bos te zien. De laatste nota over de schoolgezond heidszorg is afkomstig van een com missie, ingesteld door het K.O.V. In deze nota wordt gesproken van een mo rele verplichting van het onderwijs mee te werken aan de schoolgezondheids zorg. Men wil de dienst opgebouwd zien op particuliere grondslag, volgens de levensbeschouwing van de ouders. De Staat moet het werk op basis van het subsidiariteitsbeginsel bevorderen. Of en in welke vorm samenwerking ge zocht zal worden met de georganiseerde gezondheidszorg, zullen de initiatiefne mers zelf hebben te bepalen. De nota omschrijft taken voor een schoolarts, een schoolpsycholoog en een schoolpeda goog. Men meent echter, dat de tand- -- verzorging uitsluitend een gezinsaangele-i merking, dat hiermee nieuwe vragengenheid is. Contact met een maatschap-1 parochie, pastoor M. Brand, maakte de vroegere kerststal plaats voor het flatdécor en de als normale „twintig ste eeuwers" aangeklede étalage poppen. Het versieringscomité begreep dat deze „revolutionaire" daad (althans in de ogen van menig parochiaan) de nodige reacties zou uitlokken en misschien zelfs op fel verzet zou stuiten. Derhalve bereidde kapelaan Weerts de parochianen van Schande len via het wekelijkse parochieblaad je op de „omwenteling" voor. Hij verdedigde de noodzaak te komen tot een meer eigentijdse uitbeelding van het Kerstgebeuren o.a. door voorbeel den uit de schilderkunst aan te halen. „Wanneer een Chinees kunstenaar de Madonna uitbeeldt als een echte Chinese, aanvaardt men dit wel, waarom dan geen Maria gekleed vol gens de mode anno 1962? En wat voor Maria geldt, geldt evenzeer voor de Jozef-figuur, de herders, de koningen, etc.'" De reacties zijn sterk uiteenlopend. De ouderen staan zeer gereserveerd om niet te zeggen afwijzend tegen over het Kerstexperiment van Schan delen; de jongeren hebben er veel begrip voor, al moeten ook zij nog wel even wennen aan een Jozef-zon- der-baard-en-in-confectiepakje of aan een Madonna-in-vlotte-jurk. Met de drie wijzen-nieuwe-stjjl hebben zjj veel minder moeite. In de parochie is men er echter nog lang niet over uitgepraat, getuige „de ingezonden brieven" in het parochie blad. Kapelaan Weerts heeft de eer ste weken schrijfstof genoeg, ge plaatst als hij zich ziet voor de op gave om vragen te beantwoorden als: „Was St.Jozef dan soms geen oude man?" of „hoe is Uw kerstvoorstel ling te rijmen met de bittere armoede in de stal van Bethlehem?" De ontstane discussie en het daar mee gepaard gaande gevolg: veel belangstellende kerkbezoekers, ook van buiten de parochie, beschouwt kapelaan Weerts, als een goed funda ment voor een degelijke bezinning over deze waarheid: ons geloof is van alle tijden; het bijbelgebeuren speelt zich iedere dag opnieuw af. mis, opperde kapelaan J. M. Weerts het plan de uitbeelding van het Kerstgebeuren aan te passen aan deze tijd. „Kerstmis", zo redeneerde hij, „is van alle tijden. Vroeger heb ben de beeldende kunstenaars de fi guren uit Bethlehem steeds weerge geven als mensen uit hun tijd, maar later heeft men één bepaald cultuur patroon tot een traditioneel gegeven gemaakt. Zo traditioneel, dat het de mensen van onze tijd bezwaarlijk meer kan aanspreken. Om een voor beeld te geven, waar zijn in onze omgeving nog echte herders en wat zeggen koningen ons nog? Bovendien de „Drie Koningen" waren geen ko ningen, maar wijzen of anders gezegd het waren leidinggevende figuren, in wie God Zich openbaarde aan de wereld. Daarvandaan ook de aandui ding voor het Driekoningenfeest: Openbaring des Heren. In de twintig ste eeuw openbaart God Zich door de zanger van de zo levendige negro spirituals, door het Hjden van de verdrukte neger, door de verkondi gers van Gods Woord (hetzij pastoor, hetzij dominee) en door de leke- apostel." De mede-comitéleden waren met een gewonnen voor het plan van kapelaan Weerts zoon van de Maastrichtse beeldhouwer Jean Weerts en derhalve voerden zij diens visie op het Kerstgebeuren in eigentijdse afbeeldingen uit. Met goedvinden van de herder van de Zaterdag hebben de middelbare scho lieren van Assen een „lege flessen- actie" gevoerd voor „Het Dorp". Huis aan huis zijn er naar een voorzichtige schatting 25.000 flessen opgehaald. Op de foto een van de vele scholieren met haar buit op weg naar het ver zamelpunt. (Advertentie) [sPMj sunroof Export Geheel compleet, Incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.iAmsterdam pelijk werk(st)er kan in incidentele ge vallen nuttig zjjn. Het Katholiek Onderwijzers Verbond heeft een enquête gehouden onder zijn leden, waarbij een grote verschei denheid van meningen tot uiting kwam. Aangezien echter de deelname aan deze enquête niet groot was en er met name uit de grote steden niet voldoende ge gevens binnen kwamen, kunnen de uit komsten niet als normatief gelden. De besprekingen over schoolgezond heidszorg vormen het pièce de resistan ce op de komende verbondsvergadering. Het onderwerp zal worden ingeleid door dr. E. Pelosi S.J. en mr. J. Th. M. de Vreeze. Het Katholiek Onderwijzers Verbond acht de tijd nog niet rijp om met een vaststaande opinie naar buiten te treden, maar men hoopt over een aar wel tot een afgerond oordeel te cunnen komen. HONGKONG, 31 dec. (Rtr) De communistische Chinese troepen op het vasteland zullen op Oudej aarsdag en Nieuwjaarsdag de beschieting van Quemoy en andere door de Chinese nationalisten bezette eilanden aan de kust staken om de verdedigers van de ze eilanden in de gelegenheid te stel len de jaarwisseling te vieren, aldus meldt het. communistisch-Chinese pers bureau Nieuw China.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 7