Sovjet-functionarissen laten doorschemeren Kernstop niet gekoppeld aan niet-aan alsverdrag Khroesjtsjev hij opening in opperbeste stemming Spionageproces Karlsruhe Ontslag op van hoofd Bonns geheime dienst? SPD beraamt aanval op regering Marijnen belast met kabinetsformatie „Akkoord van Wassenaar" zou basis blijven LANGE LIJNEN" LEGGEN m V.S. spioneren per satelliet T ekeningen van expositie verwijderd Halsstarrige landbouwers zullen vervolgd blijven Jury bevindt MARTELLI niet schuldig K.V.P,af deling HEFFING LANDBOUWSCHAP Het weer- Mysterie rond de naam overgelopen Russische spion Zuid-Afrika uit V.N.-commissie voor Afrika misnoegd over kabinetsformatie - volgens Russen - „Kwetsend voor de Noordlimburgse bevolking" Moskou: Culturele betrekkingen 7 met uitgeweken Russen Regering kan niet afwijken van de wet Tijdelijk opklaringen Aan zee Gehlen Nijmegen seint Den Haag DINSDAG 16 JULI 1963 54ste JAARGANG No. 15495 MOSKOU, 16 juli (AFP, Rtr, De Amerikaans-Brits- Russische besprekingen over het v*erbieden van kernwapenproeven, c^e gisteren in de Sovjet-hoofd stad door premier Khroesjtsjev zÜn geopend, hebben de eerste dag drieënhalf uur geduurd. Ret overleg wordt vandaag voort gazet. In een communiqué dat de drie delegaties na afloop van de °peningsbijeenkomst hebben uit gegeven, wordt gezegd, dat men van gedachten heeft gewisseld over kwesties die verband houden ^at het stopzetten van kern- Proeven en over andere kwesties van wederzijds belang. De Sovjet- minister van buitenlandse zaken Gromyko zal op de komende bij- aenkornst de Russische delegatie Aaiden, zo blijkt uit het commu niqué. Personeelsbeleid DEN HAAG, 16 juli Van daag, op de kop af twee maanden na de verkiezingen moest de koningin de kabinetsformatie wederom op gang brengen door het aanwijzen van een formateur. Zij zou, naar men vanmorgen aannam, weer een politicus be noemen uit een van de partijen, waaruit het eerste kabinet-De Quay was samengesteld. Sociaal beleid tt 4§| HET ME UWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; Delft: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: ƒ8,25 per kwartaal, ƒ2,80 per maand en 0,65 per week. In het feit, dat Gromyko aan het noofd van de Russische delegatie zal staan, ziet men aan Westerse zijde een nieuwe bevestiging van het grote be lang dat de Russen aan de besprekin gen hechten. Men had eerst gedacht dat een onderminister van buitenlandse zaken de delegatie zou leiden, aange zien de Amerikaanse onderhandelaar »ok die rang heeft. Ook de aanwezig heid van Khroesjtsjev op de eerste dag, als leider van de afvaardiging, be schouwt men als een goed teken, ©ven als de joviale houding van de Sovjet premier, die tal van grapjes maakte. P,^®e ueer-15 Ungelse, Amerikaanse en uussisehe journalisten waren getuige nff L- dPfhing van de besprekingen in net Kremlin in deze sfeer, die de grote erwachtmgen weerspiegelde die de af gelopen dagen aan beide zijden waren geuit. Negen Amerikaanse en Engelse delegatieleden onder leiding van Harri- man en Hailsham en vijf Russische on derhandelaars gingen de conferentiezaal binnen. Khroesjtsjev bracht de westerse afgevaardigden naar een tien meter lange gele houten tafel en zei: „Wij laten ons jullie imperialistische kwes ties niet opdringen, dus gaat u maar zitten waar u wilt". Khroesjtsjev ging met zijn rug naar het raam zitten, Har- riman nam tegenover hem plaats met Hailsham naast zich. Onder de Russen bevonden zich Andrei Gromyko, v ale- rin Zorin en Semyon Tsarapkin, de Rus sische onderhandelaar bij de mislukte conferenties in Genève. Beide westelijke onderhandelaars toe- sprekend, vroeg de Sovjetprerrvier: Hoe beginnen we? Misschien is het het best meteen maar te ondertekenen Hails ham legde de Rus onmiddellijk een no titieboek en een potlood voor en sprak: ..tekent u hier maar". Gromyko sprak: ..we zuilen thans ondertekenen en latei- de bepalingen inlassen". Nadat de grappen waren uitgewisseld, Werden de buitenlandse fotografen en journalisten de zaal uitgestuurd. Westerse diplomatieke kringen zeiden dat Russische functionarissen hadden la ten doorschemeren, dat Khroesjtsjevs foorstel van een niet-aanvalsverdrag tussen het Pakt van Warschau en de NAVO, eerder deze maand gedaan, met gekoppeld is aan een eventuele aan vaarding van een gedeeltelijke kernstop- Verwachting tot donderdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Enkele tijdelijke opklaringen en plaatselijk een regenbui. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Woensdag Zon: 4.39-20.53 Maan: 1.41-17.32. onze weerkundige medewerker) BILT, 16 juli Het noordwes- (Van DE ♦olijke deel van ons land heeft gisteren Pech gehad, toen een regenfront pas seerde, maar in het zuidoosten van Ne derland bleef het droog en zomers, met in Oost-Brabant 25 graden Celsius. Een zwak front passeerde vandaag, gevolgd door een rug van hoge druk, die mor gen op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer brengt. Het betreft een lijdelijke verbetering, want een volgende storing is boven de Oceaan op weg naar Ierland. Morgen goed strandweer met flinke perioden van zonneschijn en een zwak ke tot matige zuidwesten wind. In de middag 19 a 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: het algemeen Weerbeeld blijft door de luchtstroom van de Oceaan nog sterk wisselvallig. Station: Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrilck Rome Madrid Mailorca max. min. neersJ Weer temp temp afgei gisteren 24 uui zw. bewolkt 19 13 1 regen 22 13 8 half bew. 24 15 0 onbewolkt 25 14 0 licht bew. 27 13 0 onbewolkt 26 20 0 half bew. 26 17 0 onbewolkt 28 12 0 onbewolkt 24 13 0 onbewolkt 27 13 0 onbewolkt 27 13 0 onbewolkt 27 19 0 licht bew. 26 10 0 licht bew. 27 11 0 onbewolkt 33 18 0 onbewolkt 33 15 0 onbewolkt 30 17 0 overeenkomst. Dit is een van de voor naamste punten die door de Westerse on derhandelaars in deze besprekingen, die naar verwachting een week tot tien da gen zullen duren, zullen worden uitge zocht. De foto toont hoe goedgeluimd Sovjet premier Khroesjtsjev wel was toen hij gistermiddag de opening verrichtte van de Brits-Amerikaans-Russische kernstop- besprekingen in Moskou. Van links naar rechts: Karl Kaysen, lid van de Ameri kaanse delegatie en haar leider William Averell Harriman, voorts Foy Kohier, eveneens Amerikaan, Khroesjtsjev zelve, een tolk en Lord Hailsham, Brits minis ter van wetenschappen en leider van de delegatie van zijn land. LONDEN, 16 juli (UPI) De Russi sche ambassade in de Britse hoofdstad heeft in een verklaring gezegd, dat een man met de naam Anatoli Dolnytsin in Moskou werkt. Volgens het blad „The Evening News" stond in de ver klaring, dat „Anatoli Aleksandrovitsj Doilnytsin (sic), die in Londen als attaché werkzaam is geweest op de Russische ambassade, op het ogenblik te werk is gesteld op de tweede Euro pese afdeling van het Russische minis terie van buitenlandse zaken in Mos kou". Anatoli Dolnytsin is de naam van de man, die sinds vorige week in het nieuws is en als Sovjet-spion anderhalf jaar geleden naar het Westen is over gelopen. Zijn verblijfplaats wordt ge heimgehouden, maar aangenomen wordt, dat hij zich in Engeland be vindt. Dolnytsin, of Doilnytsin, is een tamelijk veel voorkomende Russische naam. KARLSRUHE, 16 juli (DPI) Het Hcsiduitse hooggerechtshof in Karlsru he is gisteren voor de vierde keer in besloten zitting bijeengekomen om do 15.000 documenten stan een onderzoek te onderwerpen, die door de drie beklaag den die voor het hof terechtstaan in handen zijn gespeeld van de Sovjets. Regeringsfunctionarissen hebbenal meegedeeld dat het proces tot gevolg zal hebben dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de Westduitse ge heime diensten. Volgens niet bevestig de berichten zou 't schandaal uitlopen op het ontslag van Reinhard Gustav Gehlen, het hoofd van de Westduitse geheime dienst. Een woordvoerder in Bonn weigerde te bevestigen of te ont kennen dat Gehlen zou moeten ver trekken. Twee van de verdachten in hot proces Heinz Felfe en Hans Clemens, die bei den agenten waren van de West duitse geheime dienst, hebben toegege ven, dat zij in deze functie geheimen aan de Russen hebben uitgeleverd. De der de beklaagde, Erwin Tiebel trad daarbij on als tussenpersoon. Alle drie de ver dachten hebben voorts verklaard dat zij ook als spionnen zijn opgetreden tijdens het Nazi-regiem. Het Westduitse parlement zou volgens niet bevestigde berichten uit Bonn, reeds lang geleden hebben gewaarschuwd te gen de wijze, waarop de Westduitse ge heime dienst personeel aantrok en in het algemeen tegen het personeelsbeleid van deze dienst. Tiidens het proces, dat vorige week maandag begon, en waarvan de eerste zittingsdagen openbaar z\)n geweest, hebben Felfe en Clemens meegedeeld dat zifvoor hun activiteiten 45.000 dollar van de Russen hebben ontvangen. Ook verklaarden zij dat Westduitse agenten, riio od communistisch gebied opereer den, door hen aan de Sovjet-Unie waren ^Gedurende de dagen dat de zitting niet onenbaar was, zouden er getuigen zijn gehoord naar aanleiding van de beschul diging dat Felfe tijdens zijn voorarrest nog contact met de Russen had onder houden. Hij zou daarbij met medewer king van zijn medegevangenen briefjes naar buiten hebben laten smokkelen, waarin hij aan Russische agenten rap port uitbracht over de wijze waarop hu door de politie werd verhoord. De Westduitse socialisten zouden van plan zijn naar aanleiding van deze splo- nage-zaak een rechtstreekse aanval te doen op de regering. Een woordvoerder van de socialisten noemde 't proces het grootste spionage-schandaal in de ge schiedenis van West-Duitsland. Bij de spionage-schandaien in West- Duitsland in het verleden is een socia listisch lid van de bondsdag betrokken geweest die bekend heeft voor de Russen te hebben gespioneerd. In 1954 liep de voormalige chef van het bureau ter ver dediging van de grondwet, dr. Otto John naar de Russen over. Dit bureau is ook een geheime dienst, die zich vooral be zig houdt met de bestrijding van sub versieve activiteiten. In geen van deze gevailen raakte Geh len in opspraak. Gehlen, die 61 is, was gedurende de 2de Wereldoorlog hoofd van de Duitse militaire inlichtingen dienst in de Sovjet-Unie. Na de oorlog werd hij leider van een officieuze inlich tingendienst in de drie westelijke be zettingszones van Duitsland, het zogehe ten bureau „Gehlen", waaruit na de stichting van de Bondsrepubliek, de offi ciële Westduitse geheime dienst is voort gekomen. Gehlen vermijdt alle publiciteit en weinig Westduitsers zijn op de hoogte van zun strikt geheime buitenlandse acti viteiten. Zijn enige chef is bondskanselier Adenauer. Het proces in Karlsruhe heeft °Aer Gehlen's geheime dienst aan vf' I'cht gebracht dan jarenlange par lementaire discussies. <£?m?rkel«k is "°g. dat Adenauers tSj ,voot veiligheidszaken de om- Q staatssecretaris dr. Hans Globke rMi™Wege-s 7-W banden met het nazi- zyn <al dan niet door commu- te?rpnr yfrdrev5n) aandeel in de nazi- stek tpreehfnSf Joden thans bij ver- kezalpina ,r,aat ln Oost-Berlün. Glob- en rins rm^l jaar met pensioen gaan auer vertrekken tSP1tfker»fld met Aden- sche aanval de socialist!- t Y P Westduitse reeerine PRETORIA, 16 juli (Rtr) Zui(,_ Afrika trekt zich terug uit de economi sche VN-commissie voor Afrika wegens de vijandigheid die door de Afrikaanse staten jegens Zuid-Afrika aan de dag wordt gelegd. Dit is meegedeeld door de premier van Zuid-Afrika, dr H. Ver woerd. Het lidmaatschap zou voor Zuid-Afrika zelf van weinig of geen nut zijn. Het land was lid geworden om andere Afrikaanse staten te helpen, aldus Verwoerd. NIJMEGEN, 16 juli Het bestuur van de afdeling Nijmegen van de KVP heeft een telegram gestuurd aan het partijbestuur waarin het zegt ernstig mi, jegd te zijn over de kabinetsfor matie en over het onverantwoordelijke optreden van door de katholieken ge kozen Kamerleden, waardoor de bij de verkiezingen verkregen goede wil ver loren dreigt te gaan. Het bestuur dringt er bij de fractie ernstig op aan een meer effectieve gang van zaken „overeenkomstig de duidelijke verkiezingsuitslagen" te be vorderen. Het telegram is namens het bestuur ondertekend door de voorzitter, dr. J. Gribling. (Van onze parlementaire redacteur) De fractie van de KVP heeft zich gistermiddag langdurig beraden over de situatie. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het best kan worden voortgewerkt op basis van het „ak koord van Wassenaar". De KVP geeft voorkeur aan een katholieke formateur, die dan ook premier moet worden. Men was het niet geheel eens over degene die daartoe moet worden aan gewezen. De naam van mr. Marijnen is wel genoemd. Ook dr. Beel wordt weer veelvuldig genoemd. Dr. Beel is de laatste jaren herhaaldelijk opgetre den als redder in soortgelijke noodsi tuaties. Of hij iets meer zal aanvaar den dan een informatieve taak even tueel de voortzettingen van zijn pogin gen in Wassenaar staat échter te bezien. Op 16 mei viel de verkiezingsuitslag zodanig als een bom in, dat de staats lieden, die meestal onmiddellijk wor den opgeroepen, een dag beraad vroe gen om alles te verwerken. Hoe voor zichtig de formatie ook werd opgezet, in eerste instantie met een informa teur die zijn uiterste best deed slechts de controversiële punten te registre ren, de spanningen zijn gebleven en geleidelijk toegenomen. De afgelopen week hebben zij zelfs een persoonlijk karakter gekregen. Dit laatste zien de demissionaire ministers en de kandidaat-ministers die erbij betrokken zijn geweest wel in. Gisteren zijn zij in Hötel des Indes bijeen geweest en hebben getracht de zaken zoveel mogelijk recht te zetten en verhoudingen te verbeteren. Men vond zelfs dat prof. De Quay zijn formatiepoging wat al te vroeg had opgegeven. Dr. Veldkamp, wiens gevecht voor meer mogelijkheden om zijn sociaal be leid te kunnen voortzetten, de aanlei ding is geworden tot het plotseling te ruggeven van de opdracht, heeft ons gezegd, dat hij niet kan begrijpen waarom hij nu plotseling de zondebok zou zijn. Hij heeft zijn overtuiging ver dedigd, dat het „akkoord van Wasse naar" te smal was en dat hij, ter voortzetting van een christelijk-sociaal beleid, meer zekerheid wilde hebben. Hjj vond het nog niet direct nodig om de cijfers, die ook in Wassenaar achterwege zijn gebleven, nu reeds vast te stellen. Op advies van de formateur heeft dr. Veldkamp vrijdag een gesprek gehad met de kandidaat-premier, mr. Marijnen, en de kandidaat-minister prof. Witteveen. Men is daarbij over eengekomen dat het optrekken van de A.O.W. tot een sociaal minimum inder daad een hoge prioriteit zal genieten. Er werd zelfs een tekst opgesteld die als volgt luidt: „Indien de budgettaire middelen het toelaten en de invoering van het sociaal minimum in de A.O.W. het gebruik van algemene midelen nodig maakt, zullen deze ter beschikking worden gesteld." Prof. De Quay heeft zaterdag gesteld dat dr. Veldkamp zijn beslissing moest nemen: al of niet meedoen in het ka- binet. Dr. Veldkamp heeft daarop ad vies -gevraagd aan de fractie-voorzitter van de KVP, dr. De Kort, en de partij voorzitter, mr. Aalberse, die hem de raad gaven inderdaad in het kabinet zitting te nemen. Men vond echter wei dat dr. Veldkamp recht had op een wat verdergaand compromis. In overleg met mr. Aalberse werd toen besloten, dat dr. Veldkamp de volgende tekst zou voorleggen en daarop de portefeuille zou aanvaarden: „De minister zal vertrouwen opbren gen, dat indien het ter verwezenlijking van de optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum noodzakelijk is algemene middelen aan te wenden en zodanige middelen budgettair beschik baar zijn, uiteraard onder afweging van prioriteiten, het kabinet hem terzake deze middelen te zijner tijd zal ver schaften. Indien dit onverhoopt niet zal geschieden, zal hij zich alsdan vrijheid van handelen kunnen voorbehouden." Zondag is dr. Veldkamp met deze tekst bij de formateur gekomen en heeft een lang gesprek met hem ge had. Daarna was het contact nog niet afgebroken, maar de premier wilde zich verder beraden. Dr. Veldkamp heeft ons nog medege deeld, dat de indruk die hier gewekt wordt, alsof de persoonlijke verhoudin gen alleen maar oorzaak zijn van de mislukking, hem onbegrijpelijk voor komt. Hij heeft slechts zakelijke me ningsverschillen kunnen ontdekken. Wanneer er fouten moeten worden her steld, dan wil hij daaraan gaarne mee werken. NEW VORK, 16 juli (Rtr) De Russische afvaardiging naar de Ver enigde Naties heeft gisteren te New York een verklaring uitgegeven, waar in de Verenigde Staten ervan worden beschuldigd „spionagesatellieten" te lanceren. Tegenover de Verenigde Na ties zou Amerika het doen voorkomen alsof het hier niet-militaire proef nemingen in de ruimte betreft. In de Russische verklaring wordt op nieuw kritiek uitgeoefend op de Ameri kaanse proefnemingen waarbij vier honderd miljoen koperen naaldjes zo danig zijn gelanceerd, dat zij thans in een gordel om de aarde zweven. Deze gordel wordt gebruikt voor proefnemin- ge:. met radiogolven. MOOK, 16 juli Tijdens een rond gang die de burgemeester van Mook, de heer J. Th. Hendrix, vlak voor de opening van de expositie van klein- plastiek en ceramiek in „De Genldert" maakte, heeft hij vier pentekeningen, alle getiteld „Eros", van de schilder beeldhouwer Huub Gommans laten ver wijderen. Desgevraagd verklaarde de burgemeester later dat hij zich geen kunstzinnig oordeel over het werk van Gommans wilde aanmatigen, doch dat hü de geëxposeerde werken kwetsend acht voor de Noordlimburgse bevol king. De heer Gommans zei zich gekwetst en gekrenkt te voelen. Hij meent dat de burgemeester de reputatie van de kunstenaars geweld heeft aangedaan. Uit sympathie met Gommans heeft Gustave Asselbergs wiens vader, prof. Asselbergs, de tentoonstelling met een feestrede heeft geopend zijn gouaches van de expositie terug genomen. De overige exposanten had den aanvankelijk dit voorbeeld willen volgen. Zü hebben hun werk echter onder protest gehandhaafd, overwegen de dat het financiële tekort van de tentoonstelling, ondanks subsidies van rijk, gemeente, het Anjerfonds en het bedrijfsleven, alleen nog door de en treegelden ongedaan kan worden ge maakt. De burgemeester had zitting in het erecomité ter aanbeveling van deze expositie. MOSKOU, 16 juli (UPI) De Rus sische regering wil het kontakt tussen de Russische burgers en de personen van Russische afkomst die in andere landen wonen, waarschijnlijk ook in de V.S.. verstevigen, aldus is door radio Moskou gemeld. Radio Moskou meldde dat in Moskou „op veler verzoek" een commissie „voor culturele betrekkingen met land genoten in het buitenland" in het le ven was geroepen. Volgens de radio zouden de verzoeken zijn gekomen van de Oekrainers, Witrussen, Letten, Est- ianders, Lithouwers en Armeniërs, die „het kontakt met hun moederland nauwer willen aanhalen en die meer ove het leven van het Russische volk willen weten". De commissie zal hier toe haar volle medewerking verlenen, aldus werd eraan toegevoegd. Dit schip draagt de toepasselijke naam van „Long Lines" („lange lijnen") omdat het bestemd is telefoonkabels op de bodem van de Atlantische Oceaan te leggen; het is het meest modern uitgeruste in zijn soort. Dit jaar nog moet er 75.000 kilo meter kabel worden gelegdwaarvan de „Long Lineser 22.500 voor zijn rekening wil nemen. DEN HAAG, 16 juli. „De (verde re) tenuitvoerleggingen van rechterlij ke uitspraken terzake overtreding van de Inventarisatieverordening Land bouwschap getuigen niet van een on juist beleid. Deze uitspraken behouden kracht van gewijsde en het openbaar ministerie is derhalve overeenkomstig artikel 561 van het Wetboek van Straf vordering verplicht tot tenuitvoerleg ging ervan. Van de regering kan niet worden verwacht dat zij in afwijking van de wet instructie geeft de betrok ken veroordelingen niet ten uitvoer te leggen". Dit zegt de heer Beerman, minister van Justitie, mede namens de heren Marijnen, minister van Landbouw, De Pous, minister van Economische Za ken en Schmelzer, staatssecretaris van Algemene Zaken, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Koekoek (BP) betreffende de tenuitvoerlegging van rechterlijke uitspraken terzake overtreding van de Inventarisatieverordening Landbouw schap. Bij alle veroordelingen tot geldboete legt de rechter overeenkomstig het be paalde m artikel 23 van het Wetboek Ya" Strafrecht tevens vervangende hechtenis van een door hem bepaalde vP-fi. onderhavige vonnissen en arresten maken op deze regel geen uit- zondering, aldus het antwoord JfJJ arre®' van 23 oktober 1962, N.J. h»2ft al' u' 20 vervolgt de minister, heeft de Hoge Raad uitgemaakt, dat net uitvoeringsbesluit Inventarisa tieverordening Landbouwschap niet kan worden beschouwd als een wet of wettelijke regeling, maar moet worden aangemerkt als een zuivere daad van uitvoering en als zodanig niet geacht kan worden aan de rechter bekend te zijn. Derhalve moet en daarin ligt de praktische betekenis van het ar rest van de voorschriften van het uitvoeringsbesluit, voorzover de strafbaarheid van de overtreding daardoor mede wordt bepaald, in de tenlastelegging en bewezenverkla ring melding worden gemaakt. In het aan het oordeel van de Hoge Raad onderworpen geval had die vermel ding niet plaatsgevonden, weshalve het vonnis waartegen beroep in cas satie was ingesteld, werd vernietigd. Het is de minister niet bekend of in alle vóór 23 oktober 1962 berechte zaken van overtreders van de Inven tarisatieverordening Landbouwschap de tenlastelegging een formeel gebrek vertoonde als door de Hoge Raad geconstateerd in het aan zijn oordeel onderworpen geval. Voor zover aan rechterlijke uitspraken ten grondslag ligt een tenlastelegging die, getoetst aan (1e beslissing van (le Hoge Raad, for meel, juridisch onvolkomen is, kan niet worden gezegd, dat zij daarom mate rieel onjuist zijn. Tenslotte zegt de minister niet be reid te zijn maatregelen te nemen die ertoe strekken dat handhaving van wettelijke voorschriften achterwege blijft. LONDEN, 16 juli (Reuter) Na een beraadslaging van negen uur en drie kwartier heeft de jury van de Londen- se rechtbank The Old Baily de Itali aanse natuurkundige dr. Giuseppe Marteili niet schuldig bevonden aan alle negen tenlasteleggingen op grond va- de Britse wet op officiële gehei- m. Deze beschuldigingen hielden in dat hij voorbereidingen zou hebben ge troffen voor het doorgeven van „in lichtingen die voor de vijand nuttig zouden kunnen zijn" en in het bezit zou zijn van de daarvoor nodige uit rusting. De beraadslaging van de jury was een der langste van de laatste jaren. De 40-jarige dr. Marteili was werk zaam op de laboratoria van de Britse commissie voor atoomenergie in Cul- ham, waar hij was gedetacheerd door Euratom waaraan hij verbonden was. Op 26 april werd hij gearresteerd. Tij dens zijn berechting, die tien dagen heeft geduurd, hield hij vol de Russen aan het lijntje te hebben gehouden en voornemens te zijn geweest de Britse autoriteiten op de hoogte te stellen van zijn contacten met Russen. Na de uit spraak van de jury werd hij onmiddel lijk in vrijheid gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 1