Vijf jaar oud voorstel tegen „verrassingsaanvallen K Khroesjtsjev oppert weer wederzijdse inspectie Omzeilen van erkenning 0.-Duitsland Optimisme in Den Haag versterkt De sociaal-economische driehoek spoedig gereed? OUDE AMBACHTEN IN DEN BOSCH Amsterdamse prostituée met voorbedachten rade gedood DE MONTANDS IN MOSKOU Levenslang geëist tegen Globke Y1 zijn vrouw Echtelijk drama in Ede KABINETSFORMATIE Peking beticht Russen van contractbreuk Dader Utrechtse bankwerker, naar gevangenis Jongen in zee VERDRONKEN Gangmaker in Olymp. Stadion ernstig gewond Luns naar Afrika KENNEDY krijgt dasspeld terug Morgen warmer met zon DADER IN ARREST Man vermoordt Voor ogen van vader SIEBEL Premier West- Australië in ons land Het iveer: Aan zee m I ZATERDAG 20 JULI 1963 18 pagina's 54ste JAARGANG No. 15499 MOSKOU, 20 juli (Rtr, UPI) - Premier Khroesjtsjev heeft de Gereld verrast door vijf jaar oude voorstellen ter voorkoming van verrassingsaanvallen opnieuw aan de orde te stellen. In een toe spraak ter ere van de Hongaarse Premier Kadar, die op het ogen- Mik in Moskou op bezoek is, bracht de Russische premier gis termiddag weer het denkbeeld ter sprake om op strategische Punten in oost en west wederzijdse controlegroepen te stationeren. EDE, 20 juli (ANP) In een woning aan de Borneolaan heeft een 43-jarige in Malang geboren Indische Nederlander vrijdagmid dag omstreeks viei uur zijn vrouw met verscheidene messteken in borst en hals van het leven be roofd. „Bevriezing" „Fanatici" STADHUISPLEIN 24-26 C00LSINGEL SO(BEURS)N.BINNENWEG 227 ÏH* HET NIEUWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteurr mr. v^d-ng^nfOoTter llvaTll B,' tef^ 25^9DoXcht^W^^ giro 590946. 'Abonnementsprijs: i 8,25 per kwartaal, ƒ2,80 per maand en 0,65 per week. Delft: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590945, viaaraj e hroesjtsjev was gisteren kennelijk weer in opperbeste stemming tij dens zijn lange en interessante toe spraak in liet Congrespaleis van het Kremlin, ter gelegenheid van de „vriendschapsbijeenkomst" ter ere van een Hongaars staatsbezoek. Grapjes wa ren niet van de lucht en getuige de foto vermaakte het gezelschap zich kos telijk. Ook al roerde de Sovjet-premier zeer ernstige mondiaal-politieke kwesties aan, zoals de onderhandelingen over een kernstop-akkoord, een niet-aanvals-ver- drag, de „bevriezing" van defensie-uit gaven en het communistisch-Chinees „fanatisme". Wat de eerstgenoemde vraagstukken betreft gaf hij blijk van een groot optimisme en hij onderstreepte dit als het ware met zijn vertoon van bonhomie, waarmee de aanwezigen (Hongaarse en Sovjet-leiders, geheel links Janos Kadar) uiteraard instemden. Dit denkbeeld werd door Rusland voor het eerst geopperd in een me morandum van 5 mei 1958 en ver volgens besproken op de conferentie over het verhinderen van verras singsaanvallen, die op 10 november van datzelfde jaar begon in Geneve, maar die op niets uitliep wegens de verdere voorstellen die Rusland aan het denkbeeld van de controlegroe pen verbond, zoals het kernwapen- vrij maken van geheel Duitsland en ven luchtinspektie die wel een groot deel van West-Europa zou bestrijken maar geen Russisch gebied. Nu is het Russische voorstel in Wes terse kringen met. grote interesse ont vangen. „Het lijkt erop, dat er een akkoord over het verhinderen van ver rassingsaanvallen in de lucht zit, zel ven Westers diplomaat. Hij herinnerde eraan, dat het Westen in april van het vórig jaar Rusland in Geneve een voorstel voor algemene ontwapening gedaan heeft, waarin ook wederzijdse ihspektie was opgenomen. „Als er tenminste geen wijziging aonit in de houding van <le Amerikanen pB Britten, hebben wij de indruk dat <le rijp is voor het sluiten van 'en verdrag over het stopzetten van de kerimroeven in de ruimte en onder Water Dit verklaarde Khroesjtsjev "P dé vriendschapsbijeenkomst" ter ere van" de Hongaarse delegatie m Moskou. Een dergelijk wrdrag. aldus khroesjtsjev, zou een „belangrijker e» nuttige stap voorwaarts zijn. De Rus sische premier pleitte opme'm voor een niet-aanvaisverdrag tusseii de or- Kanisatie van het Pact van Warschau en de NAVO. Dit verdrag zou dan gelijktijdig gesloten "^eten worden met liet kernstopverdrag. baar de vorm van een dergelijk niet-aanvals- Het slachtoffer, de 23-jarige uit Til burg afkomstige mevrouw M. A. M. B.-V., leefde na een huwelijk van ruim twee jaar, reeds enkele maan den gescheiden van haar man. Ze had met haar anderhalf jaar oude doch tertje huisvesting gevonden bij de fa milie Cools aan de Borneolaan. Toen de man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, zich des mid dags aan deze woning vervoegde, liet mevrouw Cools hem met zijn vrouw in de kamer achter, waarna zij naar de keuken ging. Na enige tijd hoorde ze echter gillen en schreeuwen en zag ze de man het huis verlaten. Zijn vrouw lag dodelijk gewond op de grond. De politie, die snel gewaarschuwd werd, slaagde er direct in de dader te vinden en aan te houden. Hij liep op de vlakbij gelegen Lomboklaan. Na zijn daad was hij daar nog even bij een kennis op bezoek geweest, hoewel zijn gezicht, handen en kleding onder het bloed zaten. Aanvankelijk dacht de politie dat dit bloed van het slachtoffer afkomstig was, doch later bleek, dat de man zo wild gestoken had, dat hij zichzelf aan dijbeenen hand verwond had. Na verbonden te zijn werd hij in verzekerde bewaring gesteld. De man pleegde de moord met een flink tafelmes, dat hij, voor hij bij zijn vrouw op bezoek ging, in zijn zak gestoken had. Hij weigert tot nu toe een verklaring af te leggen. De politie vermoedt dat hij de moord uit wraak pleegde, omdat zijn vrouw hem had verlaten. verdrag is niet belangrijk. Het gaat om de inhoud. (Zoals gemeld zouden de Westerse mogendheden, als er een niet-aanvaisverdrag gesloten jou wor den, erkenning van Oost-Duitsland willen vermijden. Waarnemers in Mos kou menen dat Khroesjtsjev hier be grip voor heeft en het Westen wel een mogelijkheid wil bieden om erkenning van Oost-Duitsland te omzeilen.) Wat zijn voorstel betreft inzake een akkoord tegen verrassingsaanvallen verklaarde Khroesjtsjev dat Rusland in dit verband bereid is, vertegen woordigers van de Westerse landen tot de Russische legers in Oost-Duitsland toe te laten. Maar dan moest het Westen ermee akkoord gaan dat er Russische waarnemers geplaatst wer den bij de Westerse strijdkrachten in West-Duitsland. Khroesjtsjev achtte het voorts nuttig om een overeenkomst met het Westen een overeenkomst met het Westen nog de besnoeiing van de begrotingen voor de defensie. De Sovjet-Unie, aldus de Russische premier, acht het nuttig de controleposten in te richten in zeehavens, op vliegvelden en spoor wegstations om onverwachte aanvallen rinnnwaarschijnlijk voor de laatste Den Bosch is gisteren en v™<*aa9 gehouden. Men zag er een lenluchtmarkt van oude ambaciMen g aken klompen snijden slieden stoelen matten, weven, sigaren en, zoals op deze foto, bijenkorven te voorkomen. Maar dit moet natuurlijk gebeuren op basis van wederkerigheid. Rusland zou er ook akkoord mee kunr nen gaan als er Westerse inspecteurs bij de Russische troepen komen, mits het Westen Russische inspecteurs bij zjjn strijdkrachten toelaat. Wat verder nog de Duitse kwestie betreft: Khroesj tsjev blijft er bij, dat deze alleen maar opgelost kan worden op basis van een vredesverdrag. De Russische premier viel in zijn rede weer fel uit tegen de „fanatici die oorlog willen. Indirect beschuldigde hij de Chinezen ervan dat zij proberen de huidige Sovjetleiders uit het zadel te stoten. „Fanatici," aldus Khroesj tsjev, „hebben verklaard dat er revolu tie en oorlog moet komen en dat er dan een nieuwe gemeenschap zal wor den opgebouwd op de lijken van de miljoenen die bij deze slachting zijn omgekomen. Maar weten deze fanati ci wel dat de overlevenden de doden misschien zullen benijden als alle kern wapens gebruikt zouden worden? Met grote heftigheid zei de Russische premier dat er in Rusland geen revolu tie was geweest om oorlogen te ont ketenen, maar om „in vrede te leven en te werken". Het imperialisme moest verslagen worden op het economische, culturele en wetenschappelijke front. De toekomst behoort aan de arbeiders klasse. Maar om die toekomst sneller te bereiken rrtoest er hard gewerkt worden en de veranderingen ten goede moesten door arbeid en niet door middel van een oorlog tot stand ge bracht worden. Eens zou de tijd komen dat de arbeiders van Engeland en de V.S. „op zouden staan om zich te ver enigen met de volkeren van de com munistische wereld". Wat er over het imperialisme gezegd, was, was inder daad juist, maar de imperialisten zijn ook mensen en hun hersens werken op dezelfde wijze als die van andere mensen. PEKING, 20 juli (AFP) De Chi nese volkscourant beschuldigt de Sov jet-Unie ervan in 1900 1300 technici uit China te hebben teruggetrokken. De Kussen waren teruggetrokken nadat Rusland zich had losgemaakt van „honderden overeenkomsten" met Chi na en nadat Rusland de aanvoer naar tinna van noodzakelijke materialen ii Ke*'aakt. Volgens het Chinese volksdagblad liehhen de Russische be slissingen onschatbare verliezen ver oorzaak! op economiseh en militair i''"''1.'1 en «P het gebied van het we- tens< happelijk onderzoek in China. <-l?i"ese communistische persbu- Zh.Li. ileUW China heeft gisteren \rees voor een kernoor- j,g ru," een commentaar op fr-oo Chinees-Russische contro verse werd opgemerkt: „Sommige men- emkifmen0" I*81 <le hele menshoid zal omkomen als er een atoomoorlog uitbreekt. Dit komt er dat er geen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 juli Minister Veld kamp heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan de formateur, mr. Marij- nen, die tot laat in de avond op zp bomvr h0^fthe,gewërkLerlOr.VVeldkamp Jr!StdnWprek" .was geweest waarbij „over de sociale ra gr a a was gesproken". Het was niet bepa. een onlhullende mededeling van de demissionaire minister van Sociale Aa- ken. Toch is met zijn bezoek voor tiet eerst sinds enkele dagen de mist, dje rond de formatie hing, even opgetrok ken. Het bezoek van minister Veld kamp, waaraan zeker gesprekken via de telefoon of door tussenperso nen zijn voorafgeaan, bevestigt de (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 20 juli De 47-jari- ge bankwerker, die zich gistermorgen bij de Utrechtse politie heeft aangege ven als de dader van de wurgmoord op de 18-jarige Amsterdamse prosti tuee Son ja K., heeft gistermiddag tij dens een urenlang verhoor met een bijna lugubere bedaardheid toegege ven, de vrouw met voorbedachten ra de te hebben gedood. ,,Ik wilde weg uit de maatschappij, ik was dit leven moe en besloot iets ernstigs te doen, om in de gevangenis terecht te ko men", aldus heeft de bankwerker te genover de politie verklaard. Hij had maandag een vergeefse poging tot zelfmoord gedaan. De gearresteerde, die gehuwd en va der van vier kinderen is, liep sinds maandag in de ziektewet wegens over- dan te rialistische op neer, alternatief bestaan capituleren voor nucleaire SCHOORL, !S0 juli Gistermiddag is de 10-jarige Robert van dei Vliet uit Utrecht, tussen Schoorl en Kamper duin, in zee verdronken. De jongen ver loor op een strekdam zijn evenwicht en werd door het water meegesleurd, voor de ogen van zijn vader, die nog een po ging deed zijn zoon te redden. Enige ogenblikken later was de jong™ rn de golven verdwenen. Het stoffelpk over schot is nog niet geborgen. (Advertent. Rusland. Een van de oudste Rus sische dichters, Nikolai Asejev, is in de ouderdom van 74 jaar overleden. In 1913 publiceerde hij zijn eerste ge dicht. Hij was bevriend met Vladimir Majakovski, die een grote invloed had op zijn dichtkunst. (Rtr) impe- TVT- chantage". Vol- gens Nieuw-China is het Chinele stand punt, dat het enige resultaat van een nucleaire oorlog zou zijn: c(e versnel ling van de volledige vernietiging van het kapitalistische stelsel. Radio-Peking meldde, dat de Tsje- choslowaakse regering de onmiddellij ke terugroeping van drie corresnon- denten van het persbureau Nieuw Chi na in Praag heeft geëist. Deze correspondenten hadden in de Tsjechoslowaakse hoofdstad excempla- ren verspreid van de brief van 14 juli van de Chinese communistische partij aan de Russische partij en andere do cumenten. Inmiddels heeft Peking in Praag geprotesteerd. In Moskou is gisteren vernomen dat Khroesjtsjev in augustus naar Joego slavië zal gaan. Westerse waarnemers in Moskou zien in dit plan van Khroesj tsjev een nieuw blijk van zijn vaste wil om de huidige Russische politiek van vreedzame coëxistentie voort te zetten, want president Tito is de groot ste vijand van de Chinezen. spannenheid. Tijdens het verhoor ver klaarde hij, dat deze week het plan bij hem was opgekomen een vrouw te vermoorden. Het leek hem het gemak kelijkst daarvoor een prostituee te kie zen. De moeder van zijn vier kinde ren wilde hij niet doden. Donderdag middag reisde hij met honderd gulden op zak (het zojuist geïnde ziektegeld) naar de hoofdstad om zijn plan te vol voeren. In Amsterdam bezocht de bankwerker, die vooral de laatste tijd veel alcohol gebruikte, alvorens naai de Oude Zijds Achterburgwal te trek ken eerst nog een café. Tegen zessen belandde hij in de rosse buurt. Hij stapte bij een voor hem willekeurige vrouw, die hem wenkte, naar binnen. Met haar heeft hij eerst nog een glaasje cognac gedronken, alvorens hij haar door wurging met de handen doodde. Na zijn daad heeft hij vermoede lijk nog tot diep in de nacht café's bezocht in dp Amsterdamse binnen stad. Volgens zijn verklaringen kwam hij eerst om vier uur 's nachts weer bij zijn positieven op het kille station in Utrecht. Hij is daarna naar huis gegaan, waar hij tot ne gen uur 's morgens heeft geslapen Toen zijn vrouw hem vroeg, waar hij 's nachts geweest was, bekende hij haar een vrouw te hebben vermoord Zijn vrouw, die het verhaal niet wilde geloven, heeft toen op zijn advies een krant gekocht. Na een hooglopende ruzie heeft de bankwerker het huis verlaten om zich bij de politie te mel den. Volkomen rustig stapte hij tegen half twaalf het vrij kleine politiepost huis aan de Groene Weg in Utrecht binnen. De wachtcommandant aldaar, die volkomen verrast was, kon het ver haal aanvankelijk nauwelijks geloven 's Middags is de bankwerker naar Am sterdam overgebracht en in het poli tiebureau Warmoesstraat ingesloten. Ook tijdens het verhoor maakte hij een bijzonder rustige indruk. Des avonds is hij geconfronteerd met drie vrouwen uit de binnenstad, die de po litie de avond tevoren kort na het ge beurde een nauwkeurig signalement van de vermoedelijke dader hebben verstrekt. De vrouwen herkenden in de gearresteerde onmiddellijk de man, die het bewuste pand aan de O.Z. Ach terburgwal de vorige avond omstreeks half zeven had verlaten. De op de plaats van het misdrijf gevonden dasspeld blijkt aan de bank werker toe te behoren. Ook zijn nog in het kamertje van de vermoorde vrouw de onderkant van het kunstge bit en een zegelring van de bankwer ker gevonden. De zegelring zou hij het meisje, voor hij haar doodde, cadeau hebben gedaan. De politie heeft de man nog niet ge confronteerd met andere tot nu toe on opgeloste ijl oorden op Amsterdamse prostituée's. De bankwerker zal dins dag voor de officier van justitie wor den geleid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 20 juli Ontzet schrokken de toeschouwers bij de wie lerwedstrijden in het Olympisch stadion gisteravond op toen bij het positiekie- zen van de motoren voor de wedstrijd van de profstayers de 63-jarige Belgi sche gangmaker Félicien Van Ingelg- hem vlak voor de eretribune de starter A. Muller aanreed. Deze werd door het stuur van tie motor geraakt, rolde uit de baan en moest met een bekken fractuur en lichte schaafwonden aan het gezicht en benen in het Wilhelmina- Gasthuis worden opgenomen. Veel ern stiger was het echter met gangmaker Van Ingelghem. Hij kon onmogelijk zijn motor in bedwang houden, draaide een hele slag rond en sloeg toen eerst met zijn gezicht, daarna met zijn rug op het cement van dc stadionbaan. Volgens aanwezige artsen was hij ster vende. Onmiddellijk na aankomst in het ziekenhuis, waar men een sehedelbasis- fractuur constateerde, is hij bediend. Zijn toestand was vannacht nog zeer kritiek. In de eerste ronde die Van Ingelghem maakte nadat hij zijn motor in de baan had gebracht, was de Belg achter star ter Muller, die zoals gewoonlijk boven aan de baan zijn aanwijzingen gaf, langs gereden. In de tweede ronde had zijn collega Pelser hem beduidt achter hem te blijven. Na Pelser te hebben laten passeren keek Van Ingelghem nog achterom toen hij recht op de star ter aanreed. Deze probeerde hem nog te ontwijken maar deed juist twee stap pen in de verkeerde richting: Van In gelghem probeerde nu onder hem langs te komen. SCHIPHOL, 20 juli. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdag naar Afrika ver trokken. In Jaoende (Kameroen) zal hij mede het nieuwe verdrag tekenen met een veertiental Afrikaanse staten di geassocieerd zijn met de EEG. Het rijn alle voormalige Franse koloniën, die nu onafhankelijk zijn. In de over eenkomst is een financiële regeling op genomen volgens welke de zes EEG- landen deze nog jonge onafhankelijke staten in de komende vijf jaren bij hun ontwikkeling zullen steunen met een bedrag van in totaal 810 miljoen dollar. De Franse chansonnier-acteur Yves Montand met zijn echtgenote, de filmactrice Simoné Signoret, gefotografeerd bij het Moskouse Kremlin. Het echtpaar is in de Russische hoofdstad ter gelegenheid van het filmfestival. veronderstelling dat de formateur reële mogelijkheden aanwezig acht om dr. Veldkamp in zijn kabinet op te nemen. Algemeen verwacht men. dat mr. Marjjnen nu een beslissend gesprek zal hebben met prof. An- driessen, de C.H.-kandidaat voor Economische Zaken. Als ook deze bereid zal blijken te zijn in het nieuwe kabinet zitting te nemen, is de „sociaal-economische driehoek" met prof. Witteveen als minister van Financiën gevuld. Pas daar na is een definitieve beslissing van mr. Biesheuvel op het aanbod, om de portefeuille van Landbouw op zich te nemen, te verwachten. Mr. Bies heuvel zou, naar verluidt, eerst een gesprek willen hebben met de kan didaat-bewindsman voor Economi sche Zaken. De liberalen hebben zich intussen, zij het niet met groot enthousiasme, be reid verklaard de post op Defensie te bezetten Zij zouden daarvoor ook ie mand uit hun kring bereid hebben gevonden. De aanvaarding van Defen sie was een van de onderwerpen, die op de vergadering van de V.V.D.- tractie vrijdag werden besproken. Door deze ontwikkelingen werd liet in Den Hang bestaande optimisme nog versterkt. Men neemt aan, dat de formateur er niet toe zou zyn over gegaan onverhuld bezoekers (zoals gis teren minister Veldkamp) te ontvan gen, indien hij voor zichzelf^ er niet vrijwel zeker van was, dat zijn pogin gen succes zullen opleveren. BERLIJN, 26 juli (DPA,£FP) In het proces te Oost-Berlijn tegen de Westduitser Hans Globke, die staats secretaris in Bonn is, heeft de open bare aanklager levenslange gevange nisstraf geëist. De openbare aanklager zei dat Glob ke schuldig was ,,aan misdaden tegen de vrede oorlogsmisdaden en misda den tegen de menselijkheid". Twee weken lang duurt nu al het proces te gen Globke, die zelf in West-Duitsland is gebleven en het proces volkomen negeert Zoals bekend wordt er in Oost- en West-Duitsland al jarenlang heftige kritiek op Globke uitgeoefend in ver band met de commentaren die hij heeft geschreven op de anti-Joodse raswetten van 1935. De regering in Bonn heeft Globke altijd de hand bo ven het hoofd gehouden met de ver klaring dat deze op instigatie van de Kerken tijdens het nazibewind in staatsdienst is gebleven. WASHINGTON, 20 juli (Rtr) Een negentienjarige Indonesische student heeft gisteren een nogal dure dasspeld aan president Kennedy teruggegeven, die hij donderdag van de Amerikaan se president had „gerold". De student had de dasspeld bemachtigd toen Ken nedy voor het Witte Huis was om stuwd door 2500 studenten uit 56 lan den. De Indonesiër bood president Kennedy schriftelijk zijn verontschul digingen aan. DEN HAAG, 20 juli. De premier van West-Australië. de heer David Brand, is vrijdag per trein uit Brus sel hier aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan Nederland. De premier van de genoemde Aus tralische deelstaat heeft vrijdagmid dag een bezoek aan het Australië in stituut gebracht. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 20 juli Het laatste sto ringstrontje, van een hele serie die ons de laatste weken passeerde, passeert vandaag, met veel bewolking en op en kele plaatsen wat motregen. Achter dit frontje bereikt ons morgen een hoge- drukgebied. waarvan het centrum naar N.W. Duitsland trekt. De bewolking lost op en de zwakke wind draait van zuid tot oost. De temperatuur gaat de ko mende dagen stügen. Aan zee: Zwaar tot half bewolkt. Morgen overwegend zonnig. Zwakke, veranderlijke wind. In de middag 20 a 21 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichtengenoemd hogedrukge- bied kan begin volgende week een pe riode met warmer strrndweer brengen. Zondag zon: 4.42-20.49 maan: 4.03-20.44 maandag zon: 4.44-20.48 maan:5.09- 21.26

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 1