CONFESSIE SPEELT BELANGRIJKE ROL m m OOK KANDIDAAT Wim Kan I BOEK Islamische kunst Muzikaal onthaal voor Surinamers Onderzoek naar ramp Florence vordert gestaag Tata Mirando overleden Tijd voor een MGR. DE VET: Eindhoven startklaar Confessioneel v Techniek te schraal Tilburgse troeven Geestelijke basis Politiek Filmproducent Levy pleegt zelfmoord Picasso-tentoonstelling Manchester verlaat ziekenhuis MAANDAG 2 JANUARI 1967 Laat priesters niet alleen (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, 1 jan. Brabants hete hangijzer nummer één is sinds enige tijd de achtste medische faculteit, over de vestiging waarvan het komende jaar de beslis sing gaat vallen. Er zijn voor deze instelling van hoger onderwijs vier gegadigden: Twente, Zuid-Limburg, Tilburg en Eindhoven, maar in Brabant worden alleen de laatste twee als serieuze kanshebbers beschouwd. De grote vraag blijft dan: moet de medische faculteit worden geliërd aan de technische hogeschool van het Rijk in Eindhoven, of moet ze in een of andere vorm worden verbonden met de katholieke hogeschool in Tilburg? Beide hogescholen en beide steden hebben de faculteit in gedachten al gebouwd; Eindhoven in het hart van de stad, grenzend aan de machtige gebouwen van de be- staande T.H.; Tilburg in het groen van de Warande, aansluitend aan het hoge schoolgebouw, aan het einde van de nieuwe stad. In beide steden heeft al uitvoerig beraad plaatsgehad over de bouw van academische ziekenhuizen en de affiliatie van andere ziekenhuizen en de pro's en contra's zijn informeel al volop onder de aandacht gebracht van ministers en Kamerleden. De strijd die „Tilburg" en „Eindhoven" voeren is echter tot dusver een „duikbootoorlog": ze speelt zich af in min of meer helder water, maar in elk geval onder de oppervlakte. Af en toe wordt echter over de verbaasde hoofden van de Brabanders heen een schot gelost, waarvan men nauwe lijks weet op welk doel het gericht is en welke trefkans het heeft, maar waaruit toch kan worden afgeleid, dat de strijdende partijen doende zijn om ook bovengronds enig geschut in stelling te brengen. 1 De Technische Hogeschool te Eindhoven, De Tilburgse hogeschool. „Lachend over de loongrens LACHEND OVER DE GRENS VIC LANGENHOFF Oude bolsjewiste dood David Talbot Rice, Islamitische kunstuitg. W. Gaade, Den Haag; vert. P. C. Koolhoven, 23,50. Een van de misverstanden over de kunst van de Islam is, dat de Arabie ren zich, omdat het afbeelden van le vende wezens verboden was, alleen be zig hielden met decoratieve kunst, ara besken en zo. Het verbod werd alleen in de moskeeën opgevolgd, maar pa leizen, aardewerk, tapijten en boeken werden in alle tijden en landen ver sierd met afbeeldingen van mensen en dieren. Zelfs in Spanje, waar men zich vrij streng hield aan het verbod, kent men de beroemde Leeuwenfontein in het Alhambra, en in de Leeuwenhof kan men fresco's zien van moorse ko ningen. Het misverstand is begrijpelijk, om dat er maar weinig boeken over de Is lamitische kunst bestaan. In het Ne derlands ken ik alleen dat van prof. J. H. Kramers uit 1953, en de uitgever Brill zou zich alsnog moeten schamen voor de inferieure foto's in dat boek. In dat opzicht is de uitgeverij Gaade boven alle lof verheven, want de 248 afbeeldingen, waarvan 55 in kleur, kun nen met de beste buitenlandse uitga ven vergeleken worden. Het boek is ove rigens in Engeland gedrukt. Die prach tige afbeeldingen maken de lezer ver trouwd met de Islamische kunst, beter dan de vrij stugge tekst vol moeilijke namen. Een geschiedenis van de Islamische kunst (dat woord gebruik ik liever dan het met teveel suffixen behepte Islami tische), is voor het grootste deel een geschiedenis van bouwkunst en kunst nijverheid. De (miniatuur) schilder kunst kwam pas later tot bloei in Per- zië en Turkije. Naar mijn smaak heeft Rice zich teveel met aardewerk bezig gehouden, en had hij wat meer en boei ender over de bouwkunst mogen schrij ven. Pas wanneer hij over de grandioze moskeeën van de architect Sinan in Is- tanboel spreekt, wordt hij overtuigen der. Hier is hij, als kenner van de By zantijnse kunst, blijkbaar op vertrouwd terrein. Hij geeft het Turkije van de Seldsjoeken en de Ottomanen alle eer die het toekomt. Ten koste van de moorse kunst in Spanje, die weinig aandacht krijgt. Perzië staat ook in dit boek centraal als het meest kunstzinnige land van de Islam, hoewel het zeker geen Arabisch land is. Het heeft, vooral door de Mon goolse overheersing van de 13e tot de 15e eeuw, veel contact gehad met de Chinese kunst, en dat is aan het aar dewerk en de miniaturen heel goed te merken. In dit verband mag wel even gezegd worden, dat de kruistoch ten in het boek nauwelijks ter sprake komen. Van de vroegmiddeleeuwse Europeanen hadden de Arabieren wei nig te leren. Met de renaissance werd dat pas anders. Over de Perzische schilderkunst zijn prachtige boeken verschenen, maar namen als Bihzad, Mirza Ali en Riza-i-Abbasi zijn toch nog niet bekend. De vertaling is goed, maar wij zeggen liever stucwerk dan stucco-werk en His- pano-moreske stijl heet gewoon moorse stijl (in Spanje). K. SMIT SCHIPHOL, 2 jan. Premier Pen- gel en statenvoorzitter Lachman wacht bij hun aankomst omstreeks half tien per vertraagde KLM-vlucht KL 772 uit Paramaribo een huldiging met een aantal verrassingen. Eén daarvan zal worden gevormd door Max Woiski en zijn Spaans orkest, dat deze maand uit Majorca naar Neder land is overgekomen. Voorts wordt wordt gepoogd ook de Westindische musicus Edmundo Ross uit Londen voor deze gelegenheid naar Schiphol te halen. Het wordt een nieuwjaarshulde, die Uitgaat van het Surinaams sociaal ge nootschap Uit de Tropen te Amster dam, dat 1967 het onderschrift „het jaar van vrede en vergeving" zal op plakken. Het genootschap wil van avond de gevoelens van dank en waardering uitbrengen aan de beide voormannen van de twee grootste be volkingsgroepen in Suriname, Pengel van de creolen en Lachman van de Hindustanen, omdat naar de mening van het genootschap aan deze beide mannen de verbroedering van deze twee rassen in Suriname te danken is. Vooral dank zij de tactische en so ciale politiek die zij hebben gevoerd zijn, aldus het genootschap, in Surina me in tegenstelling tot de situatie ln het buurland Guyana alle pro blemen en tegenstellingen telkens weer op democratische wijze opgelost. Naar bekend komen de beide Suri naamse politici naar ons land om hier op 10 januari het huwelijk van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven bij te wonen. BREDA, 2 jan. (KNP) In een nieuwjaarsbrief die gisteren in alle parochiekerken van het bisdom Bre da is voorgelezen, heeft mgr. G. de Vet zijn diocesanen gevraagd: „Laat ons en uw priesters niet alleen. Zeg of schrijf ons openhartig wat ge van ons verwachtLaten vooral de jonge mensen het ons zeggen." Mgr. de Vet, die deze oproep tot communicatie in zijn bisdom vooraf liet gaan door een verzoek om gebed bood zijn gelovigen mede namens de vicarissen-generaal zijn beste wensen aan voor het nieuwe jaar. In een stijl, die in niets aan de voorheen ge bruikelijke kanselstijl doet denken, schrijft de bisschop over de principi ële eisen van het christen-zijn. Hij be dankt zijn diocesanen voor hun mede werking aan het pastoraal concilie, dat „eigenlijk ondernomen wordt om ons samen beter van Christus te doen zijn". Al lijkt het zo voegt hij er aan toe of wij dat samen wel eens vergeten in onze discussies en in ons organiseren Hij waarschuwt daarbij ook. dat christen-zijn vaak gezien is als een bron van menselijke rust, terwijl de christen juist voor een groot stuk op het scherp van de snede leeft. Hij spoort zijn mensen aan om zien niet al te ongerust te maken over de vernieuwingen. „Als gij in geloof groeit, zult gij het nieuwe van onze tijd in de Kerk beter verstaan en als gij in hoop groeit, zult gij niet ge schokt worden. Laat u niet verontrus ten, omdat er door de kerkelijke lei ding verandering plaats vinden in oude gebruiken van de Kerk. Laat u niet verontrusten door een of ander gerucht, maar wordt sterker door het geloof dat u rond u ziet, en dooi; het geloot dat in U leeft". Hogescholen van Eindhoven en Tilburg in conflict om medische faculteit WIE POGINGEN doet om bij de belligerenten zo niet het operatieplan, dan toch de sterfte van het potenti eel en de identiteit van de bondgeno ten aan de weet te komen, stuit op vele schildwachten. In beide kampen wordt alles wat met strijd te maken heeft, als topsecret beschouwd, hetgeen dan verrassenderwijs blijkt voort te vloeien uit een monsterverbond, dat de vreedzame aanduiding van „gentle man's agreement" heeft gekregen. De curatoria van beide hogescholen blij ken zich bij onderlinge afspraak te hebben verplicht, hun stellingen voor de publiciteitsmedia te camoufleren. Officieel heet het, dat men eerst zijn argumentatie uitvoerig gedocu menteerd op het bureau van de mi nister wil deponeren; de echo van die officiële verklaringen lijkt echter te fluisteren, dat men de tegenpartij niet graag het achterste van zijn tong laat zien. Wat aan beide kanten meer vóór aan in de mond ligt, kan intussen moeilijk verborgen blijven. Basis-argu ment voor Tilburg én Eindhoven is de achterblijvende arfsendichtheid per 1000 inwoners in de provincie, waar op gegeven de regionale aantrek kingskracht van elke instelling van hoger onderwijs een Brabantse claim kan worden gebouwd; een claim die temeer gewicht in de schaal legt om dat ze mede gebaseerd kan worden op een groot en snel groeiend inwoner tal, waaruit een medische faculteit ro yaal kan worden bevolkt. Het zouden sterke argumenten kunnen zijn voor een Brabants pleidooi, maar dit laat ste wordt niet gehouden, want het pro vinciaal bestuur heeft tot dusver geen partij gekozen; hetgeen wellicht mede samenhangt met het feit, dat de Com missaris der Koningin, dr. C. Kort- mann, tegelijk curator van Tilburg was. Aan deze combinatie van func ties heeft dr. Kortmann thans een einde gemaakt door zijn ontslag in te dienen als curator, kennelijk om als provinciaal bestuurder los van de par tijen een standpunt te kunnen bepa len. De combinatie heeft de commissa ris overigens niet belet deel te nemen nemen aan het spel van schoten los sen. Bij gelegenheid van het recente werkbezoek van werkeloosheids-staats secretaris De Meijer hield hij een tot de regering gericht pleidooi voor een „Brabantse universiteit", als „injectie in de dienstensector"; hetgeen som migen deed denken aan een verzoek tot vestiging van de achtste medische faculteit in Tilburg, want waar anders zit men te wachten op een injectie dan in midden Brabant, waar de stag natie in de werkgelegenheidsgroei gro te zorgen baart^ Tilburg hanteert deze stagnatie in elk geval als een van de argumenten, maar het is uiteraard een argument van het tweede plan; bij de vestiging van een medische faculteit dient het allereerst te gaan om de vraag, waar en hoe een optimale medische oplei ding gerealiseerd kan worden. Als echter in Eindhoven en Tilburg alle overige factoren gelijk zouden zijn, zou de streekbehoefte een belangrijke rol kunnen gaan spelen; niet alleen omdat het bedrijf van een medische faculteit aan tallozen werk kan ver schaffen, maar ook omdat een ge meente die volop krachten beschikbaar heeft, voor de faculteit zelf te ver kiezen is boven een stad die van werk gelegenheid haast overvoerd is. ZIJN DE OVERIGE factoren gelijk? Zowel Eindhoven als Tilburg menen van niet. Eindhoven meent een be langrijke vestigingsfactor te bezitten in de technische hogeschool, die niet alleen wil meewerken op het gebied van onderwijs en research, maar ook accomodatie kan verschaffen, die el ders extra gecreëerd moet worden. De centrale ruimten van de hogeschool zijn ruim genoeg om behalve voor de TH ook voor de medische faculteit te kunnen dienen: de prognose voor 1980 is 3500 a 4000 technische studenten en daar kunnen 1500 a 2000 medische studenten best bij. Voor de eigen ruimten van een nieuwe faculteit ligt het reserveterrein van de TH bouwrijp klaar en voor de bouw heeft men het apparaat bij wijze van spreken start klaar staan; een apparaat dat in de afgelopen jaren a raison van ruim 200 miljoen gulden bewezen heeft, snel en efficiënt de nodige accommodatie te kunnen scheppen. Tenslotte is er de kostbare technische dienst van de TH, die ook voor de medische faculteit zou kunnen dienen. Het zijn economisch geladen argumenten, men zou ze haast eerder in Tilburg verwachten. Eind hoven heeft met dat al zoveel klaar staan, dat men binnen twee jaar na- liek) die naar aanleiding van het on derwerp „Brabantse universiteit" o.a. naar voren bracht, dat er in Neder land geen plaats en geen grond is voor een tweede katholieke universiteit. Daarmee zit de hele zaak dan met een in de politieke sfeer. WIL TILBURG een katholieke uni versiteit? Eindhoven vreest van wel en in Tilburg verluidt, dat er in het curatorium inderdaad een vrij grote meerderheid is, die voorlopig niet denkt aan deconfessionalisering, zeker niet als Nijmegen daartoe overgaat. Men huldigt dit standpunt tegen de achtergrond van de enorme achter stand die katholiek Nederland nog al tijd heeft wat het percentage hoogle raren betreft (16 procent van het to taal, inclusief Nijmegen en Tilburg). Als twee van de acht universiteiten in ons land een katholieke signatuur dragen is dat nog niet teveel en dat een universiteit in het voor 90 pro cent katholieke Brabant die signatuur heeft, zal de minderheid in de streek zeker billijken, zo meent deze meer derheid. Pas als de confessionele voor keur ertoe zou leiden, dat de medi sche faculteit aan Tilburg voorbij dreigt te gaan, zou men zijn stand punt nader willen bekijken. Veel meer dan een werkgelegenheidsinjectie is de medische faculteit namelijk een essentiële voorwaarde voor de verde re ontwikkeling van het hoger onder wijs in het centrum van Brabant. Til burg is ervan overtuigd, dat Eindho ven het eventueel niet zal laten bij de medische opleiding. Daar komt op de duur een faculteit wis- en natuur kunde bij, en de bestaande opleiding bedrijfskunde kan een mooie aanzet worden voor een economische facul teit. Tilburg kan dan verder wel dood bloeden. Maar ook afgezien van de eventuele vestiging van a-faculteiten in Eindhoven zou het missen van de medische faculteit voor Tilburg tot ge volg hebben, dat men ten eeuwigen dage een a-universiteit zou blijven, hetgeen niet alleen van invloed zou zijn op het klimaat van die universi teit, maar ook op de toeloop naar de reeds bestaande afdelingen en de nog te stichteti faculteiten van theologie en letteren. 'Mi f mffi iihiiü dat de beslissing is gevallen, zou kun nen draaien; september 1969. VOOR EEN MEDISCHE faculteit is echter meer vereist dan onderwijs ruimten. Minstens even belangrijk is de vraag, of men voldoende zieken huisbedden kan realiseren. Ook op dit punt meent men in Eindhoven voor te liggen. Het Binnenziekenhuis is na melijk juist aan nieuwbouw toe en dat biedt het voordeel, dat men bij het opzetten van de bouwplannen volledig rekening zou kunnen houden met de eisen die gesteld worden aan een aca demisch ziekenhuis. De snelle ontwik kelingen van de laatste jaren hebben het vrijwel onmogelijk gemaakt bestaan de ziekenhuizen volledig aan te passen aan de eisen. In het Rotterdamse Dijk- zigt heeft men daar de grootste pro blemen mee. Zelfs de bestaande aca demische ziekenhuizen in Utrecht, Lei den en Amsterdam zinnen op nieuw bouw. Voor een medische faculteit rekent men op 1500 a 2000 ziekenhuisbedden, waarvan de helft in een academisch ziekenhuis moet staan en de andere helft in geaffilieerde ziekenhuizen. Wat het laatste betreft bestaat in Eindho ven overeenstemming met het St. Jo- sephziekenhuis aan de Aalsterweg en met het Diaconessenziekenhuis, dat zo juist vlak tegen de TH-terreinen een riante nieuwbouw betrokken heeft. Het „academisch ziekenhuis" van het Bin nenziekenhuis komt eveneens in de naaste omgeving van de hogeschool. Samenwerking is ook toegezegd door de geneeskundige dienst, de revalida tiecentra en andere instellingen en voor de psychiatrie heeft men het oog op de rijkspsychiatrische inrichting in het stadsdeel Woensel en voor het wat verder gelegen Voorburg te Vught, waar de vroegere directeur-geneesheer van Woensel zojuist tot directeur is benoemd. Verder denkt men nog aan samenwerking met... Tilburgse zieken huizen. EINDHOVEN BESCHOUWT de uit bouw van zijn TH met een medische faculteit bij dit alles als een logische consequentie van de groei van Neder lands vijfde stad. De dynamiek die blijkens de harde cijfers aanwezig is, wenst men gehonoreerd te zien op alle gebied. Men wilde er destijds een zui delijk toneel en een stadsschouwburg, men wil er nu een rechtbank en een bisschop, eigen regionale televisie, een volwaardig vliegveld en super-regiona le industrieterreinen en als het een beetje wil vangt men Den Bosch een concertgebouw en tegelijk zijn Bra bants Orkest nog af. In dat geheel van grotestadsvoorzieningen is een technische hogeschool te schraal. Op deze wijze zal het vermoedelijk niet worden gepresenteerd, maar het is de sfeer van de stad. In het officiële plei dooi, dat zeer binnenkort bij de mi nister op tafel wordt gelegd, zal al leen nog maar worden benadrukt, dat de-achtste medische faculteit nationaal bezien toevallig nergens beter op zijn plaats is dan in Eindhoven, waarbij het novum van een combinatie van techniek en medische wetenschap een extra voordeel zal worden genoemd. Dat laatste zal een punt van enorme discussie worden. Dezelfde combinatie is enkele maanden geleden in Aken tot stand gekomen en Eindhoven zou Eindhoven niet zijn, als men daar geen contacten mee had gelegd. In Aken is de aanpak overigens iets anders,, omdat men daar met het medische on derwijs in de klinische jaren is ge start, terwijl men in Eindhoven en ook in Tilburg met eerste jaars wil beginnen. IS DE COMBINATIE techniek-medi cijnen inderdaad gewenst? In Tilburg kan men daarover heel andere gelui den horen, Tilburg is nog niet zover. dat men een memorandum voor de mi nister gereed heeft liggen, maar men is er wel mee doende. Tilburg pre senteert zich graag als onderwijscen trum. Dat de economische hogeschool met de instelling van de juridische faculteit pas een eerste stap heeft ge zet op de weg naar een grote uni versiteit, is de algemene overtuiging. De volgende stap echter móet de me dische faculteit zijn, anders komt de hele toekomst van de universiteit in het geding. De basisargumenten van te lage art sendichtheid en bestaande bevolkings concentratie zijn in Tilburg dezelfde; de ligging is centraal in Brabant en iets gunstiger voor Zeeland, dat weegt ongeveer op tegen de iets gunstiger positie van Eindhoven ten opzichte van Limburg. Grond is in Tilburg over vloedig beschikbaar. Achter de hoge school liggen 100 ha in reserve. Het benodigde aantal ziekenhuisbedden is er eveneens, deels in het gloednieuwe, binnen enkele jaren te verdubbelen Mariaziekenhuis. Weliswaar is bij de bouw van dit ziekenhuis niet gedacht aan een academisch ziekenhuis, maar deskundigen schijnen optimistisch te zijn over de mogelijkheden die een gewijzigd uitbreidingsplan zou kunnen bieden. Bovendien zijn er plannen om het oude St. Elisabethziekenhuis te moderniseren, waarbij steeds meer aan totale nieuwbouw wordt gedacht; dat zou dan nieuwbouw in academische stijl kunnen worden. Uniek is in Til burg en het wordt als een zwaar argument gehanteerd dat alle zie kenhuizen en aanverwante instellingen in één hand zijn, die van de stich ting het R.K. Gasthuis. Het betreft hier behalve de genoemde ziekenhui zen het revalidatie-oord Charlotte-oord, het bejaardentehuis 't Nieuwe St. Jo seph, het verpleegtehuis Joannes XXIII en het zeer belangrijke radiotherapeu tisch instituut. In dit geheel is een team van specialisten en superspecia listen geconcentreerd dat een uitste kende reputatie geniet. Voor de op bouw van een medische faculteit en wat daaraan annex is, kan een der gelijk goed georganiseerd gezondheids zorg-apparaat van grote betekenis zijn. IN TILBURG STAAT uiteraard geen bouwapparaat klaar zoals in Eindho ven, maar het stadsbestuur heeft de laatste jaren wel enige ervaring ge kregen in snel werken en is ervan overtuigd, dat men het even vlug uit de grond zal kunnen stampen als destijds in Eindhoven is gebeurd. In Tilburg zal een medische faculteit voorts niet kunnen aanleunen tegen een outillage en een technische bij stand zoals de Eindhovense TH die kan bieden, maar in de reserveruimten van Eindhoven gelooft men in Tilburg niet zo erg en een medische faculteit die voor allerlei leentje-buur moet spelen bij een TH acht men geen ge lukkig fenomeen. Wat blijft dan het pré van EindhovenDe band tussen medische wetenschap en techniek? Dat is nu juist wat Tilburg heel ver weggooit. Binding met de techniek kan voor bepaalde specialisaties wellicht van nut zijn, voor de algemene basis-op- leiding is ze zonder meer ongewenst. De (huis)arts is geen technicus en moet, ondanks alle vorderingen van de medische wetenschap, allereerst een geestelijke basis krijgen. De hemel be ware ons voor louter technische me dici is de kreet. Misschien zijn we daarmee toe aan het achterste van de Tilburgse tong. De economische hogeschool is immers nog altijd een katholieke, hetgeen betekent, dat men er meer beoogt dan alleen het verbreiden van vakkennis: „Tilburg' draagt tegelijk een levensbeschouwing uit. Dat verklaart dan wellicht weer een van die schoten die onlangs in de provinciale staten zijn afgevuurd door de heer Willems (PvdA, katho- ADVERTENTIE BIJ DIT ALLES speelt ook de ver houding met Nijmegen nog een rol. Voor de medische faculteit in Nijme gen zou een „concurrent" in Tilburg minder ernstig zijn dan een in Eind hoven, omdat de laatste veel studen ten zou trekken uit oost Brabant en Limburg, twee streken die vanouds sterk op Nijmegen georiënteerd zijn. Met Nijmegen verwante politici zou den daarom wel eens gemene zaak kunnen maken met de Tilburgers. Dat het een politieke beslissing wordt, die in feite valt bij het beraad over de kabinetsformatie na de aanstaande verkiezingen, valt nauwelijks te be twijfelen. Dat Eindhoven in KVP-kring méér supporters heeft dan oud-curator De Quay en (tijdelijk oud-) president-cu rator ir. H. Witte, is dezer dagen ge bleken uit uitlatingen van de Brabant se KVP-lijsttrekker ir. Lardinois, die de ogenschijnlijk verzoenende gedach te voorstaat van een Brabantse co- universiteit Tilburg-Eindhoven, waar bij Tilburg de a-faculteiten krijgt en Eindhoven de b-afdelingen. Als men dan nog weet, dat de heer Lardinois tevens een neutrale koers voorstaat, is het duidelijk, dat Tilburg van hem niets te verwachten heeft. Eindhoven denkt vanouds heel wat minder levens beschouwelijk dan Tilburg en de na oorlogse groei heeft er sterke impul sen gegeven aan stadsgewestelijk chauvinisme. Het standpunt van ir. Lardinois heeft onder Eindhovense K- VP-ers ongetwijfeld veel aanhang. Het lijkt intussen wel de hoogste tijd te worden dat het tot een openbare discussie komt, waarbij alle argumen ten van de betrokken partijen boven water komen; niet alleen ter garan dering van de beste vestigingsplaats van de achtste medische faculteit, maar ook om het groeiend onbehagen weg te nemen dat de geheimzinnige duikbootoorlog bij velen veroorzaakt. PARIJS, 2 jan. (DPA) De ^-ja rige filmproducent Raoul Levy, voor man van de „nieuwe richting m de Franse film die in 1956 Brigitte Bar- dot ontdekte", heeft zich op Oudejaar in Saint Tropez het leven benomen. Het ware motief voor zijn daad was nog niet meteen duidelijk. Zaterdag had hij een jachtgeweer gekocht en was toen naar het huis gegaan van de met hem bevriende script-girl Isa belle Pons die ook als mannequin werkte in de zaak van Brigitte Bar- dots echtgenoot Gunther Sachs, vol gens de politie had Levy wild op de deur van het huis geklopt "naar was hem niet opengedaan; hij schoot zicu- zelf daarop in de buik en overleed kort na opneming in een ziekenhuis. Levy had zich ten doel gesteld de Franse filmindustrie naar Amerikaans voorbeeld te ontwikkelen. Na grote successen met Bardot, Michèle Mor gan en Gérard Philippe ondervond hij tegenslag met „Marco Polo" waaraan hij met Alain Delon hegonnen was, en met „De Spion" waarin Montgomery Plift voor het laatst optrad,. Unieke plaat met de fijnste liedjes en de allerpuntigste conferences nu al in de grammofoonplatenwinkels SO cm LP f 17.50 PHILIPS grammofoonplaten N.v. phonogram (Van onze correspondent) ROME, 2 jan. Sinds enkele we ken is een lid van de hoge magistra tuur van Italië belast met een gerech telijk onderzoek naar de oorzaken van de overstromingen van 4 november j.l. en eventuele verantwoordelijkheden. Er zijn reeds een aantal personen on dervraagd die belast zijn met de con trole en bewaking van de dijken en stuwdammen van de Arno boven Flo rence. Plaatselijk ontstond veel deining over het verhoor van twee technici, die de registers van de waterstanden van de stuwdammen moesten bijhouden. De twee betrokken technici zwegen name lijk eerst hardnekkig. Pas na uren lang verhoor door de rechtercommissa ris en na op de ernstige gevolgen van hun stilzwijgen gewezen te zijn veran derden zij van houding. Er wordt wel iswaar het grootste stilzwijgen van de zijde van de magistratuur bewaard, maar algemeen wordt aangenomen dat het onderzoek reeds een bepaald spoor volgt. Op het ogenblik wordt nagegaan of de waterstanden in de twee grote stuw meren van Levane en Lapenna boven Florence werden bijgehouden zoals ia voorgeschreven. Of op het juiste ogen blik de juiste hoeveelheid water kon afvloeien en of de veranderingen van het peil van de Arno zowel boven als beneden deze stuwdammen nauwkeurig werd geregistreerd. De rechter-com- missaris heeft laten weten dat het onderzoek met de grootste zorg en voortvarendheid wordt uitgevoerd en dat er zeker geen jaar overheen zal gaan tot de resultaten bekend zullen worden gemaakt. Het is echter overduidelijk geworden dat de verantwoordelijkheid in een veel bredere kring gezocht -al worden, aan gezien de bevolking van Florence nog steeds, mede op grond van overdreven en ongemotiveerde geruchten, alle mogelijke personen en instanties be schuldigt van nalatigheid. Een objec tief onderzoek van alle aspecten van de steeds terugkerende overstromingen wordt van alle kanten geëist. Daarbij zal niet alleen de controle van oude dijken, maar ook het onderhoud, de vernieuwing en de aanleg van nieuwe dijken, de bebossing, het geologisch onderzoek, de controle op de hiervoor bestemde fondsen van het ministerie van Openbare Werken etc. zeker be trokken worden. DIEREN, 2 jan. In zijn woning ts gisteravond op 71-jarige leeftijd over leden de zigeunermusicus Joseph Weiss, bekend geworden onder de naam Tata Mirando. Hij was de lei der van het familie-orkest Mirando, waarin zes van zijn veertien kinderen speelden. Tata Mirando is met zijn orkest vele malen opgetreden op paleis Soestdijk, onder meer bij het huwelijk van prin ses Beatrix en prins Claus. Ook speel de hij regelmatig voor de radio. Hij was de oudste van de stam Weiss, die behoort tot de Manische zigeuners, werd 6 maart 1895 in Optiken in Zwit serland geboren en vluchtte voor dé tweede wereldoorlog uit Duitsland naar Nederland, waar hij in 'n woon wagen in Den Haag en later in Dieren op het woonwagenkamp verbleef. Juist vorige week had hij een huis betrok- verbleef. AMSTERDAM, 2 jan. V£|n 4 maart tot 30 april zal in het Stedelijk Museum 'n overzichtstentoonstelling worden ge houden van 't gehele werk van Picas so. Honderdvijfentwintig schilderijen, iets minder dan de helft van de werken die in Parijs zijn geëxposeerd ter gele genheid van de 80ste verjaardag van de kunstenaar, zullen naar Nederland wor den overgebracht. Het zal de eerste keer zijn dat het Nederlandse publiek een dergelijk overzicht van het levens werk van de schilder zal kunnen be zichtigen. MIDDLETOWN, 2 jan. (UPI) Wil liam Manchester, de auteur van het geruchtmakende boek „de dood van een president" die onlangs met een longontsteking in het ziekenhuis werd opgenomen, is naar huis teruggekeerd. Dr Erwin Tracy, de behandelend geneesheer, verklaarde dat Manches ter volledig is genezen van een lich te longontsteking". Hij werd door zbn vrouw afgehaald. Tijdens de onderhan delingen over de publikatie van zijn boek is hij ziek geworden, volgens zijn doktoren mede doordat hij zien erg nerveus had gemaakt over de di verse verwikkelingen. MOSKOU, 2 jan. (ReuJef2 ~/elSn,a Stasoya, één van de laatste oude Bol sjewieken, is zaterdag in de ouder dom van 93 jaar m Moskou overle den Zij trad in 1898 toe tot de com munistische partij en werkte nauw sa men met Lenm, voor en na de re volutie van 1917. Vele laren was zi] nartijsecretans. Na van 1921 tot 1926 een belangrijke rol in de Komintern te hebben gespeeld, was zij üen jaar hoofd van de in Moskou gevestigde internationale organisatie voor hulp aan revolutionaire strijders. Van 1938 tot 1946 was zij verbonden aan he' tijdschrift „Internationale letterkunde haar laatste officiële post.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 6