RUSSISCH MACHTSVERTOON MAAKT INDRUK Kees Verkerk de grote uitzondering Huisvrouw uit Utrecht leidt handbalinterland WERELDPRIMEUR VAN TRUDY RIETVELD één DOOR LEONARD WIBBERLEY Timman blijft op goede pad Pele en Eusebio elftal Deelnemerslijst schaatsstrijd Herstelde Smid terug in DWS Saldo eindtoernooi wereldtitel voetbal ruim 10 miljoen in Geen steun voor NAC OM EUROPESE BILJARTTITEL 47/1 JANUARI 1967 VRIJDAG KEES VERKERK ...de lachende ARD SCHENK .nog tijd genoeg. RUDI L1EBRECHTS weggewaaid In Jeugdschaakstrijd AMSTERDAM, 6 jan. Krap een jaar geleden waren het Neder landers, die de hele internationale schaatswereld in rep en roer brachten. Diezelfde Nederlanders dragen nu een reeks argumenten aan, waarmee zij hun duidelijk geschokt vertrouwen proberen te herstellen. Het Russische tegenoffensief op de Nederlandse over heersing in het vorige seizoen heeft de afgelopen dagen in Oslo ge- leid tot imponerend machtsvertoon. Wat wordt het Nederlandse antwoord? De Nederlandse schaatsenrijders weten het zelf niet. Zij ballen de vuisten van machteloosheid, de meesten tenminste, als zij moeten vaststellen, dat zij nu, drie weken voor het eerste grote ge vecht, de strijd om het Europese kampioenschap vorig jaar: 1. Schenk, 2. Verkerk nog steeds niet wetën tot welke prestaties ze in staat zijn. Stumperen Schuurpapier RUUD VAN DEN HENDE Mildenberger-Chuvalo Trudy Groenman gewipt Golfer Roesink aan kop Simpele perfectie HANS VULTINK goede serie, maar Uitslagen 144 H om Mevrouw Rietveld kent geen zenuwen. 11 Nederlandse schaatstop gekweld door onzekerheid GRONINGEN, 6 jan. De Neder landse jeugschaker Jan Timman heeft in de vierde ronde van de finale- groep van het internationale jeugd- toernooi gisteren de Oostenrijker Roth verslagen. De Belg Rooze moest een nederlaag incasseren tegen de Hon gaar Vadasz. Hierdoor kon de Rus Steinberg alleen de leiding nemen. Steinberg klopte de Deen Pedersen. Verder versloeg Westermeier de En gelsman Whiteley. Timman deelt de tweede plaats met Vadasz en White ley. In het internationale schaaktoernooi in Eersel is na de vierde ronde de Belg Cornelis aan kop gekomen. Cor- nelis versloeg de Nederlander Orbaan. Littlewood-Stumpers werd afgebroken. Rellstab en Seamisch speelden remise en de partij tussen Bouwmeester en Limbos werd uitgesteld. (Van onze speciale verslaggever) Er is één uitzondering: Kees Ver kerk. Hij is diep onder de indruk van wat hij bij de Russen heeft gezien. Dat slaat echter meer op de aanpak van het Russische top-schaatsen, dan op de prestaties van bijvoorbeeld een Valeri Kaplan, van Eduard Matoese- vitsj of van Stanislav Seljanin. Ovn even bij het lüdtste te blijven Kees Verkerk zep*: Kaplan heeft zijn stijl veranderd. Hij tilt na elke slag zijn pootje even op. Dat hebben ze van mij afgekeken. Ze hebben ont dekt dat ik op die manier telkens even rust. Maar Kaplan is nog niet met me klaar. Kaplan heeft de echte Verkerk nog niet gezien. De Russen hebben in Oslo geen comedie ge speeld. Dat kon je aan alles zien. Hun gezichten stonden fel en verbeten en achter hen stond een reeks trainers, die ze nog feller opjoeg. Die Russen hadden in Oslo echter te maken met een lachende Verkerk. Ik wil Kaplan wel eens zien als hij te maken krijgt met een Verkerk die hem strak en kil in de ogen kijkt" Kees Verkent praat heel anders als hij het heeft over de manier waarop de Russen hun offensief voor nu, dit seizoen en tegelijk voor de olym pische winterspelen van volgend jaar hebben georganiseerd. ,,Met dertig man zitten ze in Noorwegen. Dertig man met o.a. vier trainers, een dok ter en masseurs. Moet je ons dan zien stumperen. Wij hebben niet eens cen ten om onze kernploeg van zes man ln Oslo op het ijs te zetten. Dat zeg gen ze bij de bond tenminste. En de Russische trainers jagen hun rijders steeds maar weer op. Zodra ik op het ijs kwam, joegen ze bijvoorbeeld alle dames, Skoblikova voorop, achter me aan. Onze meisjes moeten zich maar niet te veel illusies maken. Ik heb echt geprobeerd die Russinnen los te rijden, maar ik kreeg ze niet achter me weg. Zó hard gaan ze. Ik heb ome Piet Zwanenburg al gewaar schuwd. Stom van me, dat ik het deed waar de Nederlandse meisjes bij wa ren. Ik ze bleek worden". Ard Schenk, de Nederlander die het eerst de pijnlijk drukkende taak heeft een internationale titel te moeten ver dedigen, staat veel minder resoluut te- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 jan. Op grond van hun prestaties in de dit seizoen verreden selectie-wedstrij den mogen de volgende rijders en rijdsters deelnemen aan de wed strijd. om de Nederlandse schaats- titels, morgen (13.00 uur) en zon dag (12.00 uur) op de Jaap Eden- kunstijsbaan: HEREN: Frits Bartling (Am sterdam), Ernst Beets (Amster dam), Joop van den Berg (Woer den), Wim Beukers (Bergen), Roel Bokke Span (Stiens), Jan Bols (Hoogeveen), Wim Borgers (Apel doorn), Hans Eckelboom (Heerde), Arie Eriks (St. Maarten), Tonny Ferwerda (Bolsward), Joop Hoor neman (Brummen), Jorrit Jorrits- ma (Rotterdam), Ab Krook (Oud- Loosdrecht), Aad van Leeningen (Zutphen), Rudi Liebrechts (Vlaar- dingen), Piet Meijer (Katwoude), Peter Nottet (Loosduinen); Bas van Os (Waarder), Ard Schenk (Anna Paulowna), Eddy Verheyen (De venter), Kees Verkerk (Putters- hoek), Jan de Vries (Ruinerwold) Henk Waanders (Twello), en Karei te Winkel (Brummen). Reserves: Joop van Hemert (Lei derdorp, Jan Koops (Borgercom- pagnie). DAMES: Elly van de Brom (Am sterdam), Willy Burgmeijer (Nieuwveen), Rieneke Dem- ming (Deventer), Beppie Geijssen (Amsterdam), Carry Geijssen (Am sterdam), Stien Kaiser (Delft), Gerry Luchies (Rustenburg), Ans Schut (Apeldoorn), Boukje Spoor (Garijp), Wil Vel-De Beer (Wie- ringerwaard)Truus Veldhof (Al- bergen), Elly Vermeulen (Amster- Reserves: Nel Post (Olst), Lotte van Zanten-Ostendorp (Zeddam). genover de eerste explosie van de Russen. Voor hem waren de wedstrij den op Bislet een teleurstellende er varing. Niets ging er, op de vijfdui zend meter na, naar wens. Ard Schenk zoekt het daarom, als hij over de toe komst praat, in het putten van moed uit hoop en uit allerlei verontschuldi gingen. Voor de hoop kijkt hij naar de ka lender: „Ik heb nog drie weken. Over een paar dagen zitten we weer in Noorwegen. Daar kun je pas goed wer ken. In drie weken kan er heel veel gebeuren..." Verontschuldigingen heeft hij er vele. Voor de negende plaats op de vijfhonderd meter: „Ik sloeg met een arm tegen de wissel- wachter aan. Zo'n simpel ongelukje kost veel tijd". Voor de achtste plaats op de vijftienhonderd meter: Plotse linge windstoten in de bochten haal den mij uit cadans". Voor de negende plaats op de tienduizend meter: „Ik had benen als lood zo zwaar in de laatste ronde". (Kees Verkerk: „Ard zei na afloop: wat ben ik moe Ik dacht: ,,Mij hou je niet voor de gek. Je hebt die tien kilometer gewoon la ten sloffen. Het is bij jou altijd alles of niets".) Voor de teleurstellende to taalprestaties van de trip naar Noor wegen: „Ik kom op alle onderdelen nog wat tekort. Waarom? Ik heb be slist niet minder hard gewerkt dan vorig jaar. Maar wat wil je, er zat geen lijn in de training. Neem nou de vijfhonderd meter. Ik heb in Neder land. nog maar twee keer de vijfhon derd meter gereden. Met Gerard Maarse in Noorwegen hebben wij er voor het eerst pas goed iets aan ge daan. Na een paar dagen ging het al een stuk beter. Daarom heb ik goede hoop, dat er in de komende weken nog veel kan veranderen. Ik begrijp alleen niet, waarom Gerard Maarse met ons naar Noorwegen moest. Wim de Graaff is de trainer van de kern ploeg. Hij had toch in Oslo moeten zijn! Hij was er voor wat ons nog te wachten staat veel wijzer kunnen wor den." Wim de Graaff was in Nederland, bij het vijftal dat moest achterblijven en daar niets van begreep. „Een land, dat de wereldkampioen en de Euro pese kampioen heeft, ziet geen kans aanwezig te zijn bij de eerste grote internationale ontmoeting van het sei zoen", merken die achterblijvers ver bitterd op. En dan de omstandighe den, waaronder ze thuis bleven. Zó slecht was het weer, zó slecht boven dien het ijs door de storm en de regen én door het feit dat duizenden uren op de baan rondkrabbelden tij dens de kerstvakantie dat de vijf, eigenlijk vier want Eddie Verheijen kwam er pas later bij wel heel pijnlijk ondervonden welke slechte pleitbezorgers zij in Oslo hebben ge had. 1 De gevolgen zijn natuurlijk niet uit gebleven. Wie met Wim de Graaff over de kwaliteit van het ijs begint, krijgt als reactie: „Laten we daar nu niet over praten, ik heb al moeite genoeg om de stemming een beetje op peil te houden". Wie Rudi Lie brechts vraagt hoe hij gaat, krijgt als antwoord: „Weet ik niet. Weten we allemaal niet. Onze conditie zal best goed zijn. Dat kan niet anders. We hebben er alles aan gedaan. Maar wedstrijdtraining? Die is weggespoeld en weggewaaid. En als het dan eens een keer redelijk weer was, had je ijs als schuurpapier. Daarom kon je nooit eens rondjes op wedstrijdsnelheid rij den. Dat heb je langzamerhand toch hard nodig". En Frits Bartling zegt: „Hier proberen een vijfhonderd meter tegen de 41 seconden te rijden was gekkenwerk. Je was al kapot als je een recht stuk tegen de wind had op gebokst". Zo kijken ze, Kees Verkerk uitge zonderd, aan de vooravond van de strijd om het Nederlands kampioen schap allemaal wat hulpeloos rond, de Nederlandse schaatsers die vorig jaar zoveel opzien hebben gebaard. „Vorig jaar om deze tijd zaten we al veer tien dagen in Noorwegen. Die tijd heb ben we dan toch maar verspeeld", klagen ze. Of, zoals Jorrit Jorritsma het zegt: „Waar een jaar geleden de Nederlanders kwamen, wonnen ze al les. Nu weten die Nederlanders niet eens meer wat ze kunnen". LONDEN, 6 jan. Het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 heeft, volgens het Engelse och tendblad „Daily Mail" een batig sal do van ruim tien miljoen gulden op geleverd. Van dit bedrag gaat vijfen twintig percent naar de Engelse voet balbond en tien percent naar de In ternationale Voetbalfederatie. De res terende vijfenzestig percent worden verdeeld over de zestien landen, die aan het toernooi in Engeland deelna men. De Engelse voetbalbond, die dankzij het behalen van de wereldti tel door het Engelse elftal onge veer vier miljoen gulden zal touche ren, investeerde reeds een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden in de stadions waarin de wedstrijden wer den gespeeld. Het resterende bedrag zal ondermeer worden besteed aan de betaling van achterstallige belastingen van de Engelse clubs, die financieel achterop geraakt zijn door het mo derniseren van hun stadions. FRANKFURT, 6 jan. De Euro pese kampioen zwaargewicht boksen, de Westduitser Karl Mildenberger heeft het aanbod aanvaard om op 31 maart of 1 april in Los Angeles tegen de Canadees Chuvalo in de ring te komen. De winnaar zou opnieuw we reldkampioen Clay kunnen uitdagen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 6 jan. Naast de Franse en de Duitse zal er zaterdag in de Parijse sporthal Pierre de Couber- tin ook een Nederlandse vlag hangen. Daarvoor zorgt de handbalscheidsrechtster Trudy Rietveld-Sakkers, een 38-jarige Utrechtse huisvrouw die op deze avond als eerste vrouw ter wereld een officiële dames interland wedstrijd (Frankrijk West-Duitsland) gaat leiden. Mevrouw Rietveld zegt over deze primeur: „Ik ben niet bang. Van zenuwen heb ik in het veld nooit last. Wel tijdens het spelen van de volksliederen. Die duren mij te lang." Trudy Rietveld is een van de drie Nederlandse scheids rechters, die sinds 1 januari 1966 op de internationale lijst voorkomen. Haar collega's zijn heren. De Eindhovenaar Jan Slaats, de vice-voorzitter van de scheidsrechterscommissie van het Nederlands Handbal Verbond, zegt daarover: „Dat het NHV destijds het initiatief heeft genomen een vrouw op de internationale lijst te zetten w niet opmerkelijk.. Ten slotte is Nederland de grootste dames-handbal natie ter we reld. Het telt ook de meeste scheidsrechters. Meer dan vijfhonderd". Er bestaat van de zijde van de scheidsrechters commissie dan ook geen angst voor het debuut var mevrouw Rietveld. De heer Slaats: „De rapporten, die wij het afgelopen seizoen over haar binnen kregen, waren alle beoordeeld met een reële acht. Dat wil zeggen: zeer goed. Voor de scjieidsrechterscommissie het bewijs, Trudy Rietveld minstens even goed als haar collega s kan arbitreren. Zeker tijdens een dames-interland. De internationale scheidsrechter Gerrit van der Ham deelt deze mening. Hij is ervan overtuigd dat mevrouw Rietveld het er zaterdag goed afbrengt. In het buitenland twijfelt men er echter aan. Diverse landen zijn met net initiatief van Nederland weinig ingenomen. De heer oiaats weer: „Enkele landen willen nog niet wennen aan de idee dat een vrouw een interland kan leiden. Er bestaat niettemin voor het debuut van Trudy Rietveld een op vallend grote belangstelling. In Parijs rucht, dat de voorzitter van de tech nische commissie van de internationale handbalfederatie, Emile Horle uit Ba sel, heeft aangekondigd persoonlijk van deze „wereldprimeur" getuige te willen zijn. Mevrouw Rietveld, oud-handbalster van Achilles en SSVU, die al tien sei zoenen handbalwedstrijden leidt, trekt zich van die belangstelling nauwelijks iets aan. De interland betekent voor haar weinig meer dan het leiden van een competitieduel. „Ik geloof ten minste niet dat het verschil groot zal zijn." Zij heeft overigens in het recht spreken al een grote ervaring. Zelfs LISSABON, 6 jan. Pele en Euse bio, twee van 's werelds beste voet ballers, zullen hoogstwaarschijnlijk in hetzelfde elftal worden opgesteld, dat op 22 januari in Lissabon een bene fietwedstrijd speelt voor de Portugese half-speler Vicente Lucas. Lucas verloor het licht uit een oog, toen hij verleden jaar op weg naar het veld van zijn club Belenenses be trokken raakte bij een auto-ongeluk. De 31-jarige Vicente, op Mozambique geboren, speelde twintig maal in het Portugese elftal. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 jan. Aad Smid, de door DWS aan het begin van het seizoen van Haarlem overgenomen rechtsbuiten, hoopt aanstaande zondag tegen Go Ahead na lange tijd zijn ren tree in het eerste elftal te maken. Smid raakte al in de eerste competi tiewedstrijd tegen DOS geblesseerd en sukkelde vele maanden met verrekte kruisbanden. Drie weken geleden speelde hij tegen 'Go Ahead 2 mee. Hij neemt zondag de plaats in van de voormalige topschutter Frans Geurt- sen, de enige, die na de wedstrijd te gen PSV (2-4) zijn plaats kwijt raakte. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 6 jan. De burgemeester en wethouders van Breda hebben het raadsvoorstel subsidie betaald voetbal ingetrokken. Dat betekent, dat (voorlo pig) geen gemeentelijke steun aan NAC wordt verleend. Na kennis ge nomen te hebben van het standpunt dat NAC inneemt, zo schrijft het col lege, trekken wij het voorstel in. Wan neer er aanleiding toe bestaat komt er een informele raadsvergadering. B. en W. zullen zich overigens intern be raden over de verdere gang van za ken. PORT ELIZABETH, 6 jan. De Nederlandse tennisster Trudy Groen man is gisteren uitgeschakeld in het toernooi om de kampioenschappen van de oostelijke provincies. Zij ver loor in de kwartfinales in drie sets van de Zuidafrikaanse Laura Ros- souw (6-1, 1-6 en 6-2). In de kwartfinales van het dames- dubbel verloren Trudy Groenman en Elly Krocké van Esme Emanuel en Maryna Godwin (6-3, 8-10, 6-3). TAURANGA, 6 jan. De Neder landse golfprofessional Martm Roe sink heeft met een verschil van vier strokes de leiding genomen in de strijd om de profkampioenschappen van Nieuw Zeeland. Vultink blijkt nog geen Marty (Van onze verslaggever) MARCQ EN BAROEUL, 6 jan. In het dubbelmannenkwartet, dat strijd levert om de Europese biljart- titel 47/1, bevinden zich hier helden tenoren. Titelhouder Jean Marty, de Nederlandse kampioen Hans Vultink, diens Belgische collega Tony Schrau- wen en de Spanjaard José Galvez. De rest kan het tegenover dit vier tal niet verder brengen dan enig schor en onduidelijk gezang, waarbij nu en dan een zuivere toon. De figurantenrol, die het tweede kwartet is toebedeeld, is nog bena drukt door het ontbreken van Sieg fried Spielmann, die wegens ziekte verstek moet laten gaan. In zijn plaats speelt nu de Fransman Robert Joly, die zich bepaald ongelukkig voelt in de functie van oefen-partner. Zelfs tegen Joop Roodenburg en de Belg John van den Branden zal de gezellig kijkende biljarter uit Nantes het niet kunnen redden; misschien heeft hij een kans tegen de letterlijk en figuurlijk be scheiden Oostenrijker Weingartner. Ook bij de heldentenoren zijn zan gers, wier stem duidelijker, voller en zuiverder klinkt dan die van de an deren. Natuurlijk torst Jean Marty de last van de titel, maar het ziet er niet naar uit, dat die hem zwaar valt. Gisteren was het eerder zo, dat zijn tegenstanders door die titel (en vijf andere in het vorige seizoen) geïmpo neerd leken. Dat de Franse ex-prof gistermiddag in de koude sporthal toch beneden de maat bleef tegen in valler Joly, mag geen verbazing wek ken. Niet alleen was de hal on danks enkele lawaaiige heteluchtka nonnen nogal kil. Bovendien striem den regenbuien het gegolfde, deels plastic dak met ruisend geweld. Voor de perfectionist Marty, reeds gehin derd door een iets te veel bewegende arbiter, was de juiste sfeer zoek. Wat dat betreft, bleek Hans Vultink minder gevoelig. Wel beduidde de Aaltenaar in het begin van zijn partij tegen Roodenburg zeer demonstratief dat hij koude handen had, zijn score van de eerste acht beurten was daar mee in overeenstemming, maar daar na kwam hij ineens los. Met een se rie, die het vorig jaar nog een Ne- drlands record betekende (198) spoed de hij zich naar de driehonderd op een wijze, die overduidelijk zijn kwaliteiten als speler „op het lijntje" demon streerde. Negen beurten Ze bleken voldoende, om de Nederlandse kam pioen tot de beste winnaar uit de eer ste ronde te maken, want Marty ge bruikte een beurt meer, terwijl Gal vez en Schrauwen zelfs zeven en ne gen beurten meer nodig hadden om respectievelijk Weingartner - en Van den Branden onder zich te houden. Vultink verknoeide echter veel te gen de zwakke Joly. De Nederlander kon niet loskomen, terwijl de Frans man er voor zijn doen lustig op los scoorde. Vultink won nog wel, maar de zeventien beurten van het duel ga ven zijn moyenne een geduchte knauw en hij moest daardoor de eerste plaats afstaan aan Marty. De serie van Vultink tegen Rooden burg was dus uitstekend. Maar tochofschoon de Aaltenaar er de capaciteiten voor heeft, ontbreekt hem (nog) de moed, om de ballen aan een korte band te houden, zoals Mar ty dat doet. En ook Galvez. De Span- j'aard scoorde in zijn tweede duel te gen Van den Branden een reeks van 144 waarbij het kruispunt van de ka- derlijnen niet werd gepasseerd. Mees ter in deze methodiek is echter Mar ty. Ademloos en vol bewondering was Joop Roodenburg 's avonds zijn oefenpartner. Hij zag, hoe de Parij' zenaar in de tweede beurt, geholpen door een geluksstoot bij de vijftiend^ carambole, vervolgens ln sneltrein' vaart een serie opbouwde. De simpel® perfectie, waarmee Marty toen he« trosje ballen aan de benedenban» hield, was weergaloos. 200 carambo' les, waaronder op het oog geen en' kele lastige, werden in tijd van naU' welijks een half uur gescoord. Tegen het moment, dat Schrauwens seriere* cord (235) wankelde, haperde er iet» in de polsbeweging van de Fransman en op 229 kwam het einde. Nadat Maf' ty in de derde beurt de partij ha" voltooid en het Europese record par ticulier gemiddelde van Schrauwen had geëvenaard, kwam Roodenbur» via de nastoot nog tot 107 en aan een zeer behoorlijk moyenne. v. d. Branden (Belg) 177 18 Schrauwen (Belg) 300 18 Vultink (Ned.) 300 9 Roodenburg (Ned.) 87 9 Joly (Fr.) 47 10 Jean Marty (Fr.) 300 10 Weingartner (Oost) 151 16 Galvez (Sp.) 300 16 Schrauwen 300 13 Weingartner 96 13 v. d. Branden 177 io Galvez 300 10 Marty 300 3 Roodenburg 1°7 3 Vultink 300 17 Joly 205 17 50 100 198 43 21 118 26 59 65 21 107 229 100.0» 56 35.6" 56 1?-$ 55 16.6» 33-35 9.6» 4.7» 30.0» 9.43 18.7* 23.0' 7.3» 17.7? 30.0»;; 1*0» De stand na de eerste dag luidt: matchpnt hgst ser. alg. gei»' 1. Marty 2. Vultink 3. Galvez 4. Schrauwen 5. Roodenburg 6. v. d. Branden 7. Joly 8. Weingartner 229 198 144 IOO 56 107 55 26 46.15 23.07 23,07 19.38 16.16 12.64 9.32 8,51 gaat een zelfs het ge- al internationale ondervindingen. Bij voorbeeld tijdens de oefeninterland Ne derland West-Duitsland, die enkele maanden geleden in Rotterdam werd gehouden. Zij leidde toen zeer goed. Zelfs de coach van de Duitse ploeg complimenteerde haar. Bovendien heeft Trudy Rietveld tijdens het jaarlijkse internationale kersttoernooi in Utrecht gunstig van zich doen spreken. Zij had namelijk al vier jaar het laatste woord in de damesfinale. De betekenis van hét debuut van morgen heeft Trudy Rietveld ertoe be wogen haar voorbereidingen nog inten siever dan anders aan te pakken. Zij heeft elke week een paar uur getraind onder leiding van Gien van Maanen, de leidster van de Nederlandse dames- ploeg. „Die training was pittig1', con cludeert zij. „Dat kan ik merken". Trudy Rietveld heeft slechts één handi cap: Zij spreekt geen Frans. Het be stuur van het NHV heeft daarom de heer Slaats als haar begeleider aan gewezen. Hij zal onder meer in het gesprek met de Franse lijnrechtsters de instructies van Trudy Rietveld over brengen. „Trouwens", vertelt Trudy Rietveld tenslotte, alleen zou ik nooit naar het buitenland gaan. Ik heb dat bij het NHV als eis gesteld". Vrijheid, blijheid en wat de pot schaft Storey haalde zijn magere schou ders op. „Tirannie," zei hij, „is een woord dat gebruikt wordt om overbelasting aan te geven. Deze mensen worden helemaal niet belast. Weet je wat ik nu zo'n goede eigenschap vind van de bevol king van Omo Lau?" „Wat dan?" „Ze zijn beleefd. Ze zijn waarschijn lijk het meest beleefde ras van de hele wereld." „Beleefd?" „Ja, zij proberen niet ons te dwin gen op hun manier te denken. Dat is beleefdheid. Ik heb helemaal geen voor oordelen tegen missionarissen zoals zovel en, maar ik vond het bijzonder beleefd van de bevolking van Omo Lau dat zij ons nooit een missionaris stuurden, ook al kregen zij er duizen den van ons. Dat is enorm verdraag zaam, als je het goed bekijkt." Toen Cleaver die avond naar bed ging, zag hij dat het meisje dat voor zijn slaapkamer zorgde, op zijn bed een pyjama had klaargelegd en een rood met witte soeloe die hij zich had aan geschaft omdat hij had gehoord dat al le Europeanen op de eilanden in Soe- loes sliepen. Dat was veel prettiger in de vochtighete tropische nachten. Hij kleedde zich uit, bond de soeloe om zijn middel, ging naar de kleerkast, deed de deur open en bekeek zichzelf in de lange spiegel aan de binnenkant. Zijn bovenlijf en zijn benen leken akelig wit maar toch vond hij dat hij iets romantisch had in die soeloe. Hij dacht aan Ntelka en daardoor aan zijn zuster Priscilla. Binnen een paar tellen had hij de soeloe uitgedaan en zijn pyjama aan getrokken en hij ging slapen met het onprettige gevoel dat hij, al was het maar één enkel ogenblik, gevaar ge lopen had zijn opvoeding te verlooche nen en inlander te worden. Hij ver beeldde zich dat Priscilla dit op de een of andere manier te weten zou ko men De Engelse regering had een voor deel van liefst ruim vijftigduizend pond per jaar door de onafhankelijkheid van Omo Lau en Omo Levi. Vergeleken bij het algemeen budget was dit natuurlijk geen groot bedrag, maar het was er toch. Het was een bezuiniging waar mee de premier voor de dag kon ko men als hij politieke ammunitie nodig had en het was de best denkbare bezui niging, want het kwam ieder jaar weer terug. Nu het Verenigd Koninkrijk van de zorg voor de kleine eilanden in de Stille Oceaan ontheven was, zou dit ieder jaar opnieuw een besparing ople veren. Wel moet gezegd worden dat de onafhankelijkheid van Omo Lau geen enkele verbetering bracht in de span ning tussen Oost en West wat betreft Berlijn. De minister-president had dit ook niet voor waarschijnlijk gehouden, want hij bezat niet het optimisme van de Amerikanen over de goede wil tus sen alle mensen onderling. Hij was blij van een administratief en financieel probleem verlost te zijn en zei in ver trouwen tegen zijn echtgenote dat de Amerikanen zich waarschijnlijk een strop om de hals gehaald hadden. „Je krijgt niets gratis, zelfs niet de vrijheid", zei hij, „is er nog thee?" De machinerie die nodig was om de eilanden te besturen, was zo goed ge bouwd en gesmeerd door honderden ja ren Britse bezetting dat alles voorlopig rustig bleef doordraaien. Het recht had zijn gewone loop, de politie bleef actief en de volksstemming waarbij de leden voor de raadgevende vergadering de Raad van Mannen gekozen wer den, was een enorm succes. De stam hoofden wonnen alle zetels, want al werd er grote nadruk op gelegd dat al len gelijk waren onder de nieuwe con stitutie, toch hadden de inboorlingen ge noeg verstand om in te zien, dat ze stamhoofden nodig hadden en geen ge lijkheid voor allen. Er kwamen maar weinig kiezers op, want de meesten hadden op de vooravond van de stem ming koraalwormen gevist. De uitslag van de verkiezing vormde een bevesti ging van het oude feodale systeem zo dat de stamhoofden stamhoofd en de onderdanen onderdaan bleven. Tenslotte, maanden later, ontston» het probleem van de uitbetaling van i* politie en de ambtenaren van het reg®" ringsgebouw in Regina, van de post- e» douaneambtenaren en van de mense» van de havendienst. Er was helema»1 geen geld beschikbaar, want de scha'' kist was leeg nu Engeland geen subs' die meer gaf. Nadat de stamhoofden bijeengek»' men waren onder voorzitterschap va» Habakkuk, werd Tom Agapïan door d' regering aangesproken over een lenib» te verstrekken door Barclay's BanK' Hij verklaarde vriendelijk, maar vaS besloten dat de bank niet van plan w» een lening te verstrekken. „Tenzij er inkomsten uit belastinge„ binnenkomen oj. gezette tijden", zei b^ „kunnen wij geen geld fourneren. He spijt me, maar dit is een bank, gee filantropische instelling". „Niemand heeft hier nog ooit belas_ ting betaald", zei Habakkuk. ,,De i» boorlingen hebben veel te weinig ink men om belasting te betalen." „Juist", zei Agapian. „Maar toch moeten we aan geld ziÊ te komen." „Juist", herhaalde Agapian. „Een bank is de instelling waar heen gaat als je geld nodig hebt", z Habakkuk kinderlijk naïef. „Niet helemaal juist", zei Agapi^ „Je gaat naar een bank om krediet krijgen. Krediet is alleen maar c» voorschot op geld waarvan de bank Z ker is dat het terugbetaald kan worde j en met rente. Er moet altijd een ze^ re borgstelling zijn voordat een ban waar ook ter wereld, geld uitleent"- „Wat kunnen wij als borgstelling von?" vroeg Habakkuk. Verschillende dingen," zei Agap'3^ land bijvoorbeeld. Soms is het vol' doende wanneer een regering woord geeft te zullen terugbetal^( maar in dit geval niet", voegde hü t haastig aan toe. „Uw regering is nieuw en de toekomst economisch onzeker. Niet dat de bank u niet e langdurige welvaart toewenst, maar--' Hij maakte zijn zin niet af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8