Vitamine C helpt niet bij verkoudheid Huisvrouw helpt bejaarden V isvisvisvis Vrijheid, blijheid en wat de pot schaft bij elk voordeelpak of-vaatje k Gedeelte van de dag en zonder belasting ■DOOR LEONARD WIBBERLEY- Feiten over DRIJ Schoolpedagogiek Broodnodig 16 Goodwill mm DONDERDAG 12 JANUARI 1967 DAT HET NIEUWE VER KEERSREGLEMENT dat nu geldt, voor vrouwen een bar on plezierig kantje heeft. De artike len 93, 94 en 97 willen dat duo passagiers op bromfietsen, moto ren en scooters schrijlings plaats nemen, dat wil zeggen: aan elke kant een been, ter verhoging van de stabiliteit van het voertuig en zijn passagiers. Ook de vrouwen dienen zich als goede staatsbur geressen aan deze regel te hou den. Maar met de beste wil van de wereld, minister: het kan een voudig niet. Geen strakke rok laat'een schrijlingse zit toe. Om technische en esthetische rede nen niet. Om over de mini-rok maar te zwijgen. zoals de vrouw het wil Veiliger Tenslotte over wiebelen ge sproken: bij de schrijlingse hou ding drukken de zitbeenderen precies op de zijstangen van de lastdrager. Vooal magere mensen kunnen daarmee tobben. Maar misschien was dat geen over weging om in een commissie te bespreken. MIEKE DE HAAS zoals het moet 21 Wat zijn de landen van de Euromarkt? WEET DE MINISTER.... Om te beginnen is het in een strakke rok al heel moeilijk om volgens de wensen van de verkeers wet óp de lastdrager of het ach terzadel te komen. Het linkerbeen op het linkeropstapje, het rechterbeen strak langs het achterwiel (ladder in de kous gagarandeerd), de rok even over de achterkant van de drager of het zadel heenhelpen en dan langzaam zakken, de naden van de rok tot het uiterst beproevend. Vervolgens zal het zitten op de drager of het zadel niet meevallen. De gewone strakke rok trekt tot halverwege de dijen op, de mini rok tot nog hoger. Dat betekent trekken met één hand aan de zoom of de knieën bedekken met de meest al iets wijdere jaspanden (indien aanwezig). Goed, we zitten. De be stuurder, wiens evenwicht nu ten koste van heel wat verzekerd is, start de motor. Dan begint de ake ligste beproeving voor de vrouwe lijke duopassagier. Slechts de stang van het zadel vóór haar beschermt haar tegen de tegenwind. Goed voor een flinke blaasontsteking. DE VROUW heeft sinds de pro testmarsen van de allereerste suf fragettes inmenging in de aangele genheden van mannen gewild, denkt de wetgever, dan moet ze ook nu maar hebben wat erbij staat. De man zit schrijlings op de lastdrager of het zadel, omdat dat het veiligst is, de vrouw moet zich daar ook maar aan wennen. Het feit dat schrijlings zitten bijzonder onvrou welijk is en door de vrouw (zeker als zij een rok draagt) als onbehoor lijk wordt aangevoeld, kon de wet gever niet vermurwen to£r een uit zonderingsregel aangenomen dat hij een dergelijke vriendelijke geste overwogen heeft. Ook de gedachte aan de te paard reizende jonkvrou wen uit vroeger eeuwen, die het he le eind nog liever gingen lopen dan dat zij concessies deden aan haar vrouwelijke elegance en haar lange rokken, kon de wetgever niet over halen tot een mogelijkheid van ama zone-zit achterop voor vrouwen. Man nen en vrouwen dus voortaan schrijlings op het stalen ros. De vrouw moet evenals de tegen woordige paardrijdsters haar kle ding dan maar aanpassen aan de omstandigheden: een lange broek of zo'n charmant ruimvallend rub- berpak voor de langere afstanden (onderweg een kopje koffie in een duur restaurant). LATEN WE AANNEMEN dat de vrouw alle narigheden manmoedig slikt en de wet gehoorzaamt. Be vordert ze daarmee de veiligheid voor haar bestuurder, voor haarzelf en voor het verkeer in het alge meen? Om haar knieën zo dicht moge lijk bij elkaar te trekken zal de vrouwelijke duopassagier automa tisch naar achteren schuiven. Het gevolg: minder druk op het stuur wat weer het slipgevaar voor het voorwiel bevordert. Schuift zij naar voren, dan steken haar knieën te ver naar buiten, ver der dan haar knieën en voeten bij de amazone-zit. Bij het schrijlings zitten heeft de duopassagier twee keer zoveel kans op kwetsuren aan de benen als bij de amazone-zit. Het is vooral voor vrouwen met een strakke rok een toer om- in geval van nood vlug van haar zitje af te springen. Dat is bij de amazone-zit zó gebeurd. De teer beschermde stabiliteit van de bestuurder dan. Tijdens een rit je wordt de stabiliteit van een be stuurder duizenden keren verstoord. Dat vangt hij steeds instinctief op door de houding van zijn lichaam te veranderen. Gewoon een natuur wet. Ook de duopassagier in ama zone-zit is in volmaakte balans, be nen aan de ene kant rug en een van de armen aan de andere kant. De duopassagier moet zich natuur lijk wel goed vasthouden, maar dat kan ook bij het schrijlings zitten geen kwaad. Een der scootermer- ken, de Vespa, krijgt zijn instabili teit al uit de fabriek mee: de motor is bij deze scooters aan de rechter kant bevestigd. Een schrijlings zit tende duopassagier zal daar geen verbetering in brengen. ADVERTENTIE Hoeveel mensen wonen er? U kunt het in de encyclopedie vinden. Maar welk type gasverwarming gebruiken al die mensen? De meest gekochte gasverwarming 9 in de Euromarkt heet DRU. Ja, dat is DRU uit Ulft Waarom bestaat er alom zo'n machtige voorkeur voor de DRU-gasconvector? Denk daar eens over na VITAMINE C de populaire remedie tegen een gewone verkoudheid, heeft geen geneeskracht, zo is woensdag door medische onderzoekers in dienst van de Britse regering meegedeeld. Proeven, verricht door het onderzoe kingscentrum naar gewone verkoud heid, hebben uitgewezen dat warme kwast en andere vruchtensappen met vitamine C geen uitwerking hebben op hoesten en niezen. Wat werkt dan wel? ,,Het beste is een warm bad en een aspirientje te nemen, naar bed te gaan en jezelf warm te houden", aldus dr. David Tyrell, directeur van het onder zoekingscentrum. GRONINGEN, 12 jan. Er is een bureau voor schoolpedagogische ad viespraktijk ingericht aan het pedago gisch instituut van de Rijksuniversi teit te Groningen. Dit bureau staat on der leiding van prof. dr. L. van Gel der. Als medewerkster aan dit bureau is per 1 januari j.l. mevrouw drs. P.C. Ojemann in dienst getreden. „MEVROUW, u moet zich voor -een maand verbinden, maar als u ziek wordt en niet komt wordt er wel door betaald." De reactie op dat laatste, dat dezer dagen in Alkmaar menig maal heeft geklonken was meestal: „O, maar dat hoeft helemaal niet." En. die spontane uiting logenstraft de bewering zonder meer, dat getrouwde vrouwen gaan werken alleen om het geld. Nu ging het hier niet in de eerste plaats om verdienen. Maar vooral om het willen helpen. Met name om men sen in de derde leeftijd" zoals de Fransen dat zo elegant weten te zeg gen, dus de boven-de-vijfenzestigers ,die thuis wonen maar niet meer alleen alles aankunnen, een paar uur per week van dienst te zijn. Men noemt dat het ,,open" bejaar- denwerk. Niet dadelijk het bejaarden centrum als de enige oplossing zien voor het ouder wordend echtpaar, de weduwe of de weduwnaar, maar, als dat ook hun eigen vrije beslissing is, hen zo lang mogelijk in de eigen om geving laten blijven. Mèt de steun van nu en dan een persoonlijke handrei king. Een vorm van hulp die men in andere tijden en in geïsoleerde streken „burenhulp" zou noemen. Maar wat voor hulp, in welke vorm, hoe dikwijls, door wie moet die gege ven worden? Dat is de gemeente Alk maar sinds kort aan het uitzoeken ge gaan in een grootscheeps opgezet plan, waaraan de vier gezinshulp-organisa ties, interkerkelijk, katholiek, gerefor meerd en het Groene Kruis geza menlijk bezig zijn. Als men een aantal helpsters heeft, die regelmatig bij de bejaarden in huis gaan helpen om de was te doen, wat schoon te maken en te ordenen, boodschappen te doen, de ramen te lappen, te verstellen of te strijken en men vraagt hen op regelma tige tijden hun bevindingen hoe de hulp verlening is en hoe die aanslaat, op pa pier te zetten, dan kan er binnen twee jaar tijds een waardevol overzicht ko men voor hét toekomstig efficient plannen maken in deze richting. De toestand is namelijk nogal onoverzich telijk. Er is in alle straten en lanen waar oude mensen alleen wonen nadat de kinderen uit huis zijn of nadat ze we duwe of weduwnaar zijn geworden wat grote eenzaamheid en onthand-zijn meebrengt, nu en dan behoefte aan hulp. Maar van hoe grote omvang, hoe wisselend en naar welke kant be klemtoond is in een bepaalde stad of wijk die behoefte? Er zijn ook in alle straten en lanen huisvrouwen die niet al hun beschi bare tijd en energie hoeven te geven aan hun huishouden en gezin. Als ze geen kleine kinderen meer thuis hebben is er dikwijls, vooral met de f06"6" mende technische gemakken en het wooncomfort, tijd en energie over. Die willen velen van hen graag buitenshuis gebruiken. Dat is allang gebleken, ook in dit soort werk, want soortgelijke hulp bestaat hier en daar al. schappelijk werksters, van de katho lieke gezinszorg, mejuffrouw Beatrix Scholten, heeft er ons over zitten ver tellen. Zij is de secretaresse van de werkgroepen die het coördinatieplan aanpakt en voor haar afdeling de spil waar vraag naar hulp en aanbod van part-time helpsters samen komen. Zij kent de situatie van de bejaarden die assistentie wensen en van de huis vrouwen die zich hebben opgegeven. „Het zijn meestal moeders van zo tegen de veertig, de meesten wonen in een flat waar het huiswerk gauw ge- MAAR HET BLIJKT OPNIEUW nu men vanuit de gemeente Alkmaar een krantje heeft verspreid waarin alles wordt verteld over de situatie van de bejaarden, die graag in eigen huis wil len blijven maar nu en dan assisten tie behoeven. Daarop zijn dezer dagen aanmeldingen binnengekomen van huis vrouwen, die die assistentie graag wil len geven, en nieuwe aanmeldingen vol gen nog steeds. Een van de maat- MODERN GETEKENDE en dus een beetje vreemde vissen zwemmen door de bladzijden van het brochuurtje van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, getiteld „Visvisvisvisvis". In deze brochure geeft het bureau bijna dertig bladzijden recepten van en wetenswaar digheden over vis, mosselen en gar nalen. Bovendien een aantal tips over het keuren en schoonmaken van vis De belangstelling voor vis in ons zee varend land is wel wat aan de lage kant, vindt het bureau, in aanmerking genomen da» andere zeevarende landen als Japan, Portugal en Noorwegen on geveer drie keer zoveel vis per hoofd gebruiken als in Nederland. „Visvisvis- visvis" kost vijftig cent en is te be stellen bij het bureau, Laan Copes van Cattenburg 44, Den Haag, per brief kaart of per giro. De brochure „Melk is nodig voor elk: eveneens van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een gewijzigde herdruk beleefd. Het boekje bevat der tien bladzijden melk-, yoghurt- en kwarkrecepten en is voor twintig cent bij het bureau te bekomen. Tenslotte heeft het bureau een bro chure uitgegeven dat ouders en leer krachten waarschuwt tegen het onver standig snoepen door kinderen. De brochure geeft aanwijzingen op welke wijze snoepen het minst kwaad kan aanrichten voor gebit en maag. De brochure kost v'jftien cent. daan is. Veel komen uit onderwijskrin gen. De betaling is zowat een rijks daalder per uur en als ze twee maal in de week een paar uur helpen, kun nen ze het zo regelen, dat ze net niet vallen onder de progressieve belas tingaftrek. Wanneer een getrouwde vrouw namelijk niet boven de f 740 per jaar verdient, telt de belasting haar inkomen niet op bij dat van de man. De gezinszorg-instellingen zijn bezig bij het ministerie gedaan te krij gen, dat het bedrag tot duizend gul den wordt opgetrokken. Juist met het oog op de noodzaak meer part-time helpsters aan te trekken voor de open bejaardenzorg, waar het zo broodnodig is." „Eenmaal in de maand vragen we de helpsters bij elkaar te komen, we maken er dan een theemiddag van, ge ven hun de cheque over de verdiensten van de maand en door het praten over de verschillende situaties waarmee ze te maken krijgen, kan dat meteen in structief zijn. Als je een oriëntatiecur sus, al is die nog zo kort, gaat opzet ten, wordt het direct zo formeel. Bij de hervormden zijn ze al een tijdje zo bezig. Het gaat uitstekend. Er zijn ook huisvrouwen die zich niet kunnen of willen binden. Zo is er een leraarsvrouw die haar man heeft ver loren en vier weken wil koken voor een herstellende. Maar daarna wil ze weer helemaal vrij zijn. Ik ken ook een kapster die elke dag voor ze haar werk begint bij 'n reumatische alleenwonen de aangaat om het haar te doen." Begrijpelijk worden de helpsters steeds deskundiger. Dat geldt natuur lijk niet voor de huishoudelijke hand reiking die ze geven, daarvoor zijn ze zelf huisvrouw. Maar wat betreft de tact die nodig is als men zich op deze wijze, zij het incidenteel, mengt in an dermans leven. De ervaring is dat er een echte menselijke band kan groeien. De grote kinderen doen ook eens iets. Over en weer gaat men wat voor el kaar betekenen. HET WORDT TE WEINIG GEWETEN dat dit hulpwerk bestaat. Ouder wor dende mensen die er heel blij mee zou den zijn omdat het betekent dat ze in hun huis kunnen blijven, zijn dikwijls met de mogelijkheid van een paar maal in de week enige uren hulp, on bekend. Ook grote zoons en dochters die piekeren hoe ze het moeten inrich ten voor hun ver weg wonende bejaar de ouders, zijn er te weinig van op de hoogte. Als de balans wordt opgemaakt van de werving die kortgeleden via de Alk- maarse Gezinszorg van start is ge gaan, zullen er wellicht zo'n honderd vijftig huisvrouwen van alle gezindten zijn, die als helpster tweemaal per week, telkens een uur of drie hun as sistentie geven. Als door het coördineren van de verkregen gegevens men na een jaar of wat een goed overzicht heeft van de soort hulp die het meest nodig is, hoe, waar en wanneer, dan kan men tot de meest efficiënte verdeling komen van de goodwill om te hel pen en de behoefte om geholpen te worden. Gebleken is bijvoorbeeld vorig jaar dat in de maand maart tweemaal zoveel aanvragen om hulp gedaan werden als in april. Hoe kwam dat? Slecht weer, of iets an ders dat te bepalen is? Als men meer wéét kan men het in de toekomst zo doelmatig mogelijk aanpakken. ANNE BIEGEL Natuurlijk is alles in het begin een beetje vreemd, maar als u zich maar goed ontspant, vindt u het hier vast heerlijk. Sir Murchison voelde zich pas helemaal gelukkig toen hij hier kwam. Vóór die tijd waren we in Afghanis tan, weet u, en hij was altijd eerzuch tig en maakte zich zorgen over zijn werk. Hij wilde geen druppel drinken omdat iemand hem gezegd had toen hij uit Engeland wegging, dat er ieder jaar duizenden Engelsen naar huis ge stuurd werden on^dat ze te veel dron ken en hun land in diskrediet brach ten. Het heeft hem in ieder geval to taal niet geholpen, want bij het regi mentsdiner was hij de enige officier die nuchter was en daarom werd hij de dienst uit gestuurd. Hij nam ontslag als officier, kwam hierheen en voelde zich meteen gelukkig. Bent u al wezen vissen met Ntelka?" „Vissen?" vroeg Cleaver, verbaasd over de plotselinge wisseling van onder werp. „Bedoelt u dat Ntelka u nog niet meegenomen heeft in haar kano om bij het rif te vissen?" vroeg lady Mur chison nadrukkelijk. „Ik dacht dat u dat de eerste week dat u hier was, al gedaan zou hebben!" „Het is misschien beneden zijn waar digheid," merkte Ntelka ondeugend op. „Onzin," zei lady Murchison, „opzijn leeftijd kan hij zich geen waardigheid veroorloven. Beloof me dat je hem mee neemt." „Als hij werkelijk wil," zei Ntelka zacht. „Natuurlijk wil ik dat," zei Cleaver. „Ik wist niet dat je een kano bezat." „Dat heeft iedereen hier op Omo Lau, zei Ntelka, „en als ze er geen hebben lenen ze er wel een, maar jij moet hem besturen. Ik zal wel vissen." „Ik kan wel een gewone kano bestu ren," zei Cleaver, „maar niet deze ka no's met uitleggers." „Ik zal het je wel leren," zei Ntelka met een veelbetekenend lachje, „al is het dan taboe, ik ga heel dikwijls al leen vissen." „Wat zal ik meebrengen?" vroeg Clea ver. „Een zwembroek", antwoordde ze met lichte spot. „Heb je geen vistuig nodig?" „Ik gebruik een duikbril en een speer," zei Ntelka. Ze spraken af elkaar de volgende morgen om zes uur te ontmoeten op het strand bij het huis van haar vader. Cleaver, die veel aan onder water zwem men gedaan had, nam zich voor zijn duikbril en snorkel mee te brengen. Hij voelde dat hij op de proef gesteld zou worden en wilde graag een goed figuur slaan. Hij was beslist niet van plan in de kano te blijven zitten en Ntelka alleen te laten duiken. Nieuw-Engeland kon evengoed duiken als Omo Lau en dat wilde hij even duidelijk laten uit komen. Doordat de Verenigde Staten het ver zoek om burgerschap door Omo Lau min of meer verworpen hadden en ten einde de Britse gevoeligheid niet te kwetsen, geweigerd hadden de getrof fen republiek geld te lenen, werd het Amerikaanse geweten wakker. Vast staat da\ wat de Verenigde Staten ook gedaan zouden hebben in de gegeven omstandigheden, het altijd verkeerd uit gelegd zou zijn. De Engelsen zouden bit ter gegriefd geweest zijn als Omo Lau inderdaad geannexeerd was, maar nau welijks had het Congres de annexatie verworpen, of er werd hevige kritiek op de regering geleverd in de binnen- en buitenlandse pers waarbij gezegd werd, dat een hulpbehoevende natie was afgewezen. „We krijgen kritiek als we het niet doen, maa. evengoed als we het wél doen," zei de minister van Buitenland se Zaken tegen Burton. „We zijn met een blauw oog tevoorschijn gekomen uit deze geschiedenis die ons opgedrongen werd en we kunnen er niets tegen doen. We hebben de schijn op ons geladen dat we een grote rijke bullebak zijn, die een weeskind mishandelt en ik zie niet in hoe we die schijn kunnen af wenden. We zijn aan handen en voe- te gebonden." Er is nog één troef die we kunnen uitspelen," zei Burton. „Wat voor troef?" „De vice-president." „De vice-president?" „Het zou een prachtig gebaar zijn waardoor de hele situatie zou opklaren als we hem naar Omo Lau stuurden om goodwill te kweken. Hij is overal in de wereld populair, iedereen kent hem en hij maakt altijd een enorm goede indruk." De minister dacht een ogenblik na. Het was inderdaad waar dat Boysie Taylor, de vice-president, overal waar hij kwam zo'n warme persoonlijkheid tentoonspreidde dat elk bezoek een enorm succes was. Hij was afkomstig uit Alabama, was multimiljonair en sprak aanstellerig langzaam en zoet sappig. Hij was liberaal genoeg om in de noordelijke staten geacceppeerd te worden en had genoeg van 'n zuiderling om de zuidelijke staten mee te krijgen bij de laatste presidentsverkiezing. In feite zou de regerende partij zonder Boysie Taylor de verkiezing verloren hebben. Een van zijn beste eigenschap pen was het gemak waarmee hij for maliteiten opzij schoof. Hij trad de mensen, zoals hij het uitdrukte, hand- in-hand tegemoet. Hij verspreidde een hartelijke democratie, een sfeer van „fijn je te zien" en zelfs in de republie ken van Afrika, tijdens de laatste ras- sencrisis in de Verenigde Staten, had den de Afrikanen zich verdrongen om hem de hand te drukken of door hem op hoofd of schouder geklopt te wor den. Boysie Taylor was erg bedreven in schouderklopjes en handenschudden. 7 „Denk je dat het succes zou hebben- vroeg de minister. „Ik kan niets garanderen," zei R j ton, „maar in het verleden was altijd wél zo. De VP bezit de han heid de mensen hun vooroordelen vijandigheid te laten vergeten." i< „We zouden het kunnen prober® zei de minister peinzend. „Ik zal morgen ter sprake brengen in het k® ib>' Gratis wasbak net en zien wat voor reacties dat 0 f levert. Tussen twee haakjes, hoe ligt Omo Lau?" j „Achtduizend kilometer uit de van Californië, dus van hieruit ong"v twaalfduizend kilometer." jd „Ik neem aan dat er een vliegv ,,Nee, het dichtstbijzijnde is Vandaar uit gaat de reis meestal V stoomboot naar Omo Lau, zeshond kilometer van Tonga." T „Het lijkt .me dat we de VP er beste met een oorlogsschip heen kun*1 sturen," zei de minister. - „Voor zover ik de VP ken," zei ton, „zou hij liever die stoomboot men en reizen zonder enige ophef zonder adjudanten. Daar heeft hij j jj een groot deel van zijn populariteit f te danken. Hij komt aan met zijn vn« delijke, minzame glimlach, laat dat hij de vice-president van de Veren de Staten is, maar dat hij niet wil dit voor iemand wie dan ook, een bel sel is. Hij schudt handen, geeft hier daar een goedkeurend hoofdklopje heeft altijd weer succes. Bij somib'® mensen zou zoiets onecht aandoen, B' deren zouden hun waardigheid erbij boeten, maar bij Boysie lijkt het v y komen natuurlijk. Ik geloof dat we Cl®, ver, onze consul daar, moeten mei" dat hij komt, maar verder moeten 7 het helemaal aan de VP overlaten „Laten we alles aan de VP oveUl ten", zei de minister. „Als hij wil Cleaver gewaarschuwd wordt, doen J. het en anders laten we hem zon" enig bericht vooraf arriveren." De volgende morgen, tijdens de b eenkomst van het kabinet, verklaag Boysie Taylor, vice-president en will-ambassadeur van de Ver. ten, dat hij gaarne op zich nam n® Omo Lau te gaan. Hij stelde voor e reis langs alle eilanden in de St1 j Oceaan te maken en dit te doen wijze van privé-vakantiereisje. „Op die manier hoeft de natie veer te laten als er iets mis m°^ gaan," zei hij. „Bovendien valt het L niet zo op; ik bedoel, ik weet zelf dat ik erheen ga om met de br* bevolking van Omo Lau op goecfe ,v te raken, maar dat valt minder op t ik er toevallig langs kom. Ik ga 11 een gewoon passagiersvliegtuig n" Tonga en neem daar de boot, incoê"], Ik geloof dat het zo het beste „j „U wilt dus niet dat wij de conS waarschuwen?", vroeg de minister. pof Ch!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 6