■1 Slachtoffers van menselijke fout in Maastricht Italië blijft bij de korte Zomermode MET ZOUT EN KRALEN L VAN TIJD TOT TIJD Natuurzuivere Eis Oranjereizen afgewezen Akkertjes OM HALF VIJF U Politieke missie van de K.V.P. VRIJDAG GEEN ONTHOUDINGSDAG i STATISTISCH IS MAAT DER ONGEVALLEN VOOR 1967 AL BIJNA VOL m Ws CHMELSE Mr. Eduard Elias ter aarde besteld Ak 1 3 Het Onverwachte frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. WOENSDAG 18 JANUARI 1967 if I ee» b<? l&t ^EN HAAG, 18 jan. De arnpzalige explosie in Maastricht die vier mensen in hun slaap dodelijk verraste, heeft opnieuw t aardgas in een kwade reuk geplaatst. Hoeveel moeite deskun- 'Sen zich ook geven het tegen- 2eel aan te tonen, de opvatting at aardgas gevaarlijker zou zijn het traditionele stads- of ^Vingas, krijgt door deze en der- olijke ongelukken nieuw voedsel. P grond van wetenschappelijke gegevens echter moet die opvat- ,lng, hoe hardnekkig ook, radi aal verworpen worden. Statisti- tcae uitkomsten ondersteunen jouwens de wetenschappelijke theorie. jA0'*' dat U de originele Akker- ,e.ts krijgt, met de onovertroffen 'n8 bij pijn en griep! Buiten verhouding Voordeel [dan Tauinm ze er weer even ■j 1, '1 ?0|<: gebloemde laarsjes, in de 0°utique-co||ectie van Faraoni, Rome. AaSvJWEE en dertig itali- ANTON koolhaas Lonen schoenmakerij RUZIE MET BRABANTSE DAGBLADEN aat ip Aardgas niet gevaarlijker dan vroegere gasmen (Van onze verslaggever) RevfaaSt"richt heeft bijzonder veel pech jj had, dat is feitelijk de enig moge- JKe conclusie die op dit moment nog bur°kken kan worden. De gietijzeren dei?- Waarin een scheur van ongeveer is lg centimeter werd aangetroffen, het °menteel voorwerp van studie op jja gerechtelijk laboratorium in Den tvaa^ In me* ^966 was de leiding ruit het gas ontsnapte, nog geheel gag, atroleerd door het gemeentelijk Rte edrijf, en ook in november zijn iejs roeven genomen, zonder dat er ljn Werd gevonden. De veronderstel bare dat hogere druk die op het tn gas wordt uitgeoefend, de breuk acht6 buis kan hebben veroorzaakt, gash de.,directie van het Maastrichtse jr uitermate onwaarschijnlijk. In h Joosten zegt: ,,De leiding waar dig fl' h'k tg gevonden, was onderhe- aan een druk van drie atmosfeer. t»ate ,(Ze^de leidingen worden bij het krtransport wel onder een druk ADVERTENTIE van zes tot tien atmosfeer gezet. De gasdruk is beslist geen wezenlijk ele ment geweest bij het optreden van de scheur". Als enige oorzaak kan dan nog wor den aangenomen, dat een constructie fout in de leiding op tragische wijze aan het licht is gekomen, een fout, die evenzeer bij het transport van mijngas zou zijn gebleken. Maastricht besteedt veel zorg aan het onder houd van het gasleidingnet. De heer Joosten vertelt: ,,al vóór de komst van het aardgas deden wij veel van de controle van het net op lekverlies. Momenteel hebben wij een constante ploeg aan het werk, die elk onderdeel van het tracé kwartaalsgewijs onder zoekt op lekkages. De standaardfor mule voor een toegestaan lekpercenta- ge luidt, dat er per etmaal per duim- kilometer 1 kubieke meter mag ontsnap pen. Onze gemeente heeft die norm nog verlaagd tot een halve kubieke meter. De uitkomsten van onze perio dieke controles tonen aan, dat het lek verlies zich beweegt tussen ééntiende en drietiende kubieke meter. Op grond van dit resultaat zien wij dan ook geen reden om ons onderzoek te inten siveren. Wij verkeren niet in alarm toestand, maar betreuren het wel zeer, dat juist Maastricht procentueel zo'n groot aandeel heeft in het lande lijk gemiddelde van dodelijke ongeval len ten gevolge van gasexplosies." Dat dit aandeel inderdaad buiten verhouding groot is, kan worden afge leid uit de cijfers die wij vernamen van een zegsman van de VEG, de Vereniging van Exploitanten van Gas bedrijven. Sinds 1952 is een statistiek bijgehouden van het aantal ongevallen dat zich met gas jaarlijks heeft voor gedaan. Over de periode 1952-1955 zijn gemiddeld per jaar tweehonderd on gelukken gebeurd met gas, waarbij jaarlijks veertig doden vielen. De pe riode 1956-1961 geeft een daling te zien tot 150 ongevallen per jaar, aan tal doden ongeveer dertig. Een nog gunstiger beeld blijkt uit de jaren 1961 -1965, toen het ongevallencijfer tot be neden de honderd kon worden ge drukt. Het aantal dodelijke slachtof fers daalde van 22 in 1961 tot 7 in 1965. De veiligheid is derhalve in absolute zin aanzienlijk toegenomen, maar de relatieve vergelijking levert nog een mm veel sprekender beeld op, aangezien in het jaar 1965 al een groot deel van de Nederlandse bevolking zijn huis warm stookte op aardgas. Er werden toen niet minder dan 400.000 gaska chels op de markt gebracht, en vorig jaar nog 100.000 meer. Bij een veel intensiever gebruik van gas derhalve minder ongevallen, op zich al voldoen de weerlegging van de nog immer rondwarende vrees, dat aardgas zo gevaarlijk zou zijn. Wat de oorzaken der ongevallen be treft, deze zijn in de statistische ge gevens in twee groepen verdeeld oorzaken IN, en oorzaken BUITEN het gastoestel. Van de 98 ongevallen in 1965 waren er 38, die zich buiten het toestel voordeden, dus in leidingen, bij de gasmeter enzovoort. In dit soort zaken staat het publiek gewoonlijk voor de situatie van overmacht. An ders ligt het met de resterende onge vallen, in 1965 dus nog het merendeel van het totaal. Met gaskachels deden zich in 1965 zeventien ontploffingen voor, die voorkómen zouden zijn als de bedieningsvoorschriften juist wa ren opgevolgd. Men heeft vastgesteld, dat veel explosies mensen verrasten, die hun nieuwe gasconvector eens wil den demonstreren. Zij maakten dan de fout de kachel direct weer te ont steken nadat deze gedoofd was. (Er is een wachtperiode van vijf minuten noodzakelijk om onverbrande gasres- tanten te laten ontwijken.) In vier jaar tijd zijn negentien mensen om gekomen als gevolg van niet goed functionerende geisers. Hierbij moet aangetekend worden, dat de schuld zelden bij de slachtoffers zelf lag. Vijf tien geisers bleken qua bevestiging en plaats niet te voldoen aan de gelden de installatievoorschriften er hing bijvoorbeeld een geiser in een douche zonder afvoer en vier geisers wa ren, na de komst van het aardgas niet goed afgesteld. Fornuizen en com- foortjes gaven zelden aanleiding tot moeilijkheden. Aardgas bevat, in tegenstelling met stadsgas, geen koolmonoxyde (stads- gas ongeveer 8 procent) en is daar door niet giftig. Vergiftigingen met aardgas kunnen alleen ontstaan bij onvolledige verbranding, dus bij ge brek aan zuurstof. Het aantal vergif tigingen met stads- of mijngas was nog in 1962, toen van de totaal 120 gevallen zich 107 met stadsgas voor deden, bijzonder hoog. Aardgas is hier dus duidelijk in het voordeel. Maar is aardgas dan misschien explosiever? Deze vraag, vaak gesteld omdat de dubbele verbrandingswaarde van aardgas verward pleegt te worde" met de ontbrandbaarheid dient ont kennend te worden beantwoord. 1 vergelijking met stadsgas komt aar gas zelfs iets moeilijker tot ontbran ding door zijn andere samenstelling, maar het totaal der brandbare com ponenten blijft in beide gevailen eeveer gelijk. Voor aardgas is he voornamelijk methaan dat de verbra - dineswaarde oplevert, voor stadsgas zijn dat daarnaast waterstof en oo - mOveral in Nederland waar aardgaa zijn intrede deed, zijn de bestaande leidingen gecontroleerd, en, zo "od vervangen. De Vereniging van Explm tanten van Gasbedrijven heeft de stel Uge indruk, dat dit werk nauwgezet is verricht, zowel in huis, als b«ltens" huis. Veiligheidsredenen eisten het op de eerste plaats, maar voor de ga bedrijven speelden ook economische motieven een grote rol. I™™^S'kun. een klein lek onder een wegdek kun nen jaarlijks heel wat kubieke met"3 gas van hoge calorische waarde ont snappen, en dat is zuiver verlies. Om- dat aardgas bij zijn verbranding veel lucht nodig heeft, moest de diuk in de leidingen wat worden opgevoerd, namelijk van 70 80 mm w lom, tot 250 mm., ongeveer gelijk aan éénveertigste atmosfeer. Dit geldt dan alleen voor de lage-drukleidmgen, die het gas de huizen binnenvoeren. Een woordvoerder van de Gasunie w ke maatschappij het ongeval in Maa - tricht eveneens hoog opneemt - noemde een dergelijke verhoging van de druk bijzonder gering, in.elk geval zo weinig, dat alle lage-druklei- dingen ruimschoots hiertegen be stand zijn. Het gas, dat de explosie in de mor gen van 16 januari veroorzaakte, was afkomstig uit een middeldrukleiding, van drie atmosfeer. Het materiaal lag er sinds 1950 en was eind vorig jaar nog volledig in orde hevon,den'^n7. breuk is vermoedelijk maar kort de ontploffing ontstaan. Hoe dat is nog de vraag. Waarschijnlijk ligt er een menselijke fout aan ten grondslag, een fowt waarvoor duur is geboet. St tistisch gezien heeft Maastricht ai jaar de maat al bijna vol gemaakt... ADVERTENTIE Vishandel verontrust (Van onze verslaggever) IJMU1DEN, 18 jan. De afschaf fing van vrijdag als onthoudingsdag, laat de vishandel niet onberoerd. Ja ren terug, toen er sprake van was, dat de Quatertemperdagen als vleesloze dagen gingen verdwijnen, sprak dit de vishandel al even sterk aan. Het verdwijnen van de vrijdag als vleesloze dag neemt de laatste stimu- WASSENAAR, 18 jan. Op de Is raëlitische begraafplaats in Wassenaar is dinsdag de zaterdag overleden jour nalist mr. Eduard Elias onder grote belangstelling begraven. Aan het graf spraken de heren W. G.N. de Keijzer, hoofdredacteur van El- seviers Weekblad, dr. W. van Wijk, hoofdredacteur van Het Vaderland, prof. mr. D. Simons uit Den Haag als een goede vriend, de journalist Henri Knap namens de Amsterdamse vrienden en speciaal namens hen, die destijds het blad Mandril begonnen, D. W. Dettmeijer namens de Haagse vrienden en het contactcentrum op voorlichtingsgebied, H. de P.u namens het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Journalisten, en mr. J. J. Plugge, studie- en jaargenoot van de overledene. Zij allen spraken over mr. Elias als iemand die bijzonder geken merkt werd door trouw aan zijn werk en zijn vrienden, als de man van een merkwaardige, milde wijsheid, die zijn spot steeds liet vergezellen van een glimlach. Namens de naaste familie sprak de heer Otto Burghard een dankwoord. inN£E MODEHUIZEN die deze week e hun zomercollecties laten rokG hebben zonder uitzondering de Upjn en hoven de knie. Maar er is een te 8Jn9 om de korte rok wat „swing je» Jjcn, vooral bij de cocktailjurk- devan stijve zijde gemaakt, krijgt liml°!c s°ms iets van een boudoir- -p,bekap. Op hoge poot! than. ®chijpt in de zomermode, al- vr s de Romeinse, een lievere, meer Kouwelijke noot te komen, wat meer Pr0uen en kant, kanten jabots. Men ken de minimode zachter te ma- W:' Logisch heeft dat sommige cou- ge kïs er ook toe gebracht om de bo te u,erj,en onder de kleine rokjes aan er 5 c'on op dezelfde wijze als wat het °Ven zit. Kanten laarsjes zijn er gpk,gev°lg van of, zoals op de foto, tile hoge laarzen van dezelfde Van bebloemde stof als de mouwen D- d gebloemde jurkje. fleuren zijn, zonder uitzondering, je, liefst tegen wit, er is oran- 'groet1 roengeeT perzikkleur, lila, honin' de zachte goudgele tint van sjns g- Het wemelt van de streep-des- Ze .n ziet ze in iedere collectie. bailioV? in druk, soms opgewerkt met kieuw n' soms °P de stof gezet van v6 e. linten. Zulk soort decoratie- ver+T.ersiering is de Italianen wel toe- kbon^Uwd'. Ze zNn er onuitputtelijk in. •en zÜn bij sommige ontwerpers iuwei lering op zichzelf. Ze lijken „n. Pfwei ze zijn kunstig gemaakt "n schildpad. Geen stukjes meer van Elias EDUARD ELIAS is gisteren begra ven op de Joodse begraafplaats te Wassenaar. Geboren werd hij in Den BosGh, hij studeerde te Leiden en hij begon zijn journalistieke loopbaan aan de Nieuwe Rotter damse Courant. In een tijd in het bestaan van dit blad, die iets legen darisch heeft gekregen door de men sen die er toen werkten en door de stijl, waarin gewerkt werd. Eli as voelde zich daar zeker thuis, maar de vorm van die krant be tekende toch wel een corset voor zijn speelse geest. De toenmalige hoofdredacteur mr. Van der Hoeven was zeker een man die een uiterst droge humor ten toon kon spreiden. Toen Victor E. van Vriesland nog maar pas be noemd was tot letterkundig redac teur en om ondoorgrondelijke re denen des nachts op de krant sliep als hij daar aan toe kwam en zijn schoenen ter poetsing buiten de deur opstelde, zette Van der Hoe ven daar op een ochtend eens de schoenen van een werkster, die el ders toevallig in de gang stonden naast en riep vervolgens alle re dacteuren uit hun hokjes om ze te laten constateren welk een libertijn er nu weer aan de krant gekomen was. Maar voor de speelsheid van Eli as had hij niet zoveel gevoel. En toen Elias die op de redactie binnen land werkte eens een berichtje over een zekere heer Van der Wal in de krant moest zetten, die met zijn fiets te water was geraakt en daar een kop boven plaatste: Van der Wal in de sloot, kon Van der Hoe ven dat niet zo waarderen. De stijl van de krant was, dat de paar mensen die toentertijd nog bij on gevallen betrokken waren, alleen met hun initialen vermeld werden en Van der Wal was een complete naam. Kortom, het boterde niet zo erg goed tussen Elias en Van der Hoeven vanwege het heel speciale talent waarmee Elias de mensen en de wereld bekeek en dat moei lijk in de statige vormen van de N R C van toen te persen was. Elias ging al gauw frielensen, zoals dat tegenwoordig heet en werd een stukjesfabriek. Als men alle stukjes die hij in de loop van zijn ongemeen werkzame leven eens in boeken bijeen zou brengen, zouden dat kasten vol zijn. Zijn verbazingwekkende kwaliteit was dat ze in weerwil van die onstui mige hoeveelheid peil bleven be houden. Hij was geen man die daar zwaar aan tilde. Hij kende zijn be perktheden beter dan iemand an ders, en hij wapende zich nooit met een pretentie, als zou het wat anders zijn dan wat het was: stuk jes. Maar in de loop van de jaren won hij daar een wijsgerigheid mee, die echt was en die op den duur de grootste charme van zijn persoonlijkheid werd. Hij kende ta melijk goed het verschil tussen ge voeligheid en sentimentaliteit en hij had intelligentie genoeg om te we- een „gentleman at leisure", een flaneur bijna, iemand die niets om handen had dan kopjes koffie drin ken en snel wat moppen te ver tellen. Hij had volstrekt niet de fagade van de industriële stukjes- fabriek, geen capsones over Al het werk dat hij nog moest doen en van geen tijd, geen tijd. Op welk ogen blik hij dan al die stukjes schreef zal velen een raadsel zijn geweest. Maar iedere week kwamen zij al tijd tevoorschijn. In Elsevier, het Vaderland, het Algemeen Dagblad in tal van provinciale bladen, in weekbladen en maandbladen. Hij schreef ze, hij postte ze en of hij ze daarna nog allemaal las...? Dat hij in Den Haag belandde is niet verbazingwekkend. Hij hoorde er wel thuis. Hij heeft een heel lange periode in het Sche- ten dat hij zelf doorgaans eerder sentimenteel dan gevoelig was. Die zelfkennis, die hij handhaafde door al zijn succes heen, was de basis van zijn wijsgerigheid. Dat die zelf kennis niet verloren ging, was wijs heid. ER WAS EEN DING UNIEK aan Elias en dat was zijn enorme en onbaatzuchtige belangstelling. Hij moest die belangstelling na tuurlijk wel hebben, want hij moest stukjes aan de lopende band ma ken en dus altijd onderwerpen vin den. Maar dat is geen onbaatzuch tige belangstelling. Onbaatzuchtig werd die, doordat het hem aanging wat anderen deden en omdat hij de behoefte had, anderen te bewonderen. Dat is een tamelijk zelden voorkomende eigenschap die maakte dat er van de bedreven Ehas een grote warmte kon uit- gaan. ™aJïnelr- hem ontmoette, maakte hij altijd de indruk van veningse Kurhaus gewoond en in beginsel moet hij zich daar gewel dig op zijn gemak gevoeld hebben, in dat waas van vergane en vooral betrekkelijk geworden glorie. In lange gangen met rode lopers en juist wat verouderde interieurs en met de regen tegen de ramen die op zee uitkijken. Het was leven binnen de bescherming van een stijl, die hij naar buiten toe uit droeg. Aanvankelijk als een soort koketterie, als een spel; later om dat dit alles natuur geworden was, vanzelfsprekend. Men heeft ook wel geprobeerd hem in de politiek te betrekken, maar dat was helemaal niets voor hem. De zeer bezige, zeer van hun onmisbaarheid overtuigde, hoogst onbetrekkelijke heren van een car rière, minachtte hij eigenlijk volle dig. Hij was geen man van nota's, geen auteur die wilde overtuigen. Hij was een man van stukjes. Hij had wel een heleboel tegen op de In alle dagbladen brengen de kroniekschrijvers uit den lande dezer dagen hulde aan de over leden meester Mr. Eduard Elias. Zij doen dat op zijn wijze, met goedgeschreven, verzorgde, teder geobserveerde stukjes die deze vlinderachtige flaneur typeren. Het mooiste citaat van Mr. Elias vond Ton Oostveen van het Bra bants Dagblad. Praetvarius van Elsevier heeft namelijk eens ge schreven: Althans naar onze eigen onver bloemde ervaring, die ons geleerd heeft, dat het Onverwachte dik wijls héél dichtbij is komen opda gen. Wij hebben het, in ons lange leven, ontmoet op een terrasje in Den Haag, op de Coolsingel in Rot terdam, aan het tafeltje naast het onze in De Witte te Amersfoort, op het strand van Terschelling, op de Grote Markt in Groningen en in enige tientallen andere bloeiende Nederlandse gemeenten. Zelfs één maal in Tokio of Mexico of Tunis. Nooit op een oceaanstomer. Nim mer in een vliegtuig. En slechts een heel enkele keer in een D-trein Zaterdag jongstleden trof hij het Absolute Onverwachte voor de laatste maal in de D-trein. wereld, op allerlei toestanden en vooral op poenigheid, hij signaleer de ze gretig, maar hij had geen enkele behoefte om er wat aan te vertimmeren. Hij was een flaneren de man, uitermate kwetsbaar, licht geroerd, voorzichtig en tegelij kertijd een fameuze werker. En hij zelf was zo wijs om precies te weten wat hij was en wie hij was. Daar liep hij niet mee te koop. Tussen de journalisten van ons land werd hij daarmee tot een uitzonder lijke figuur, die erg gemist zal worden, om de stijl die hij verte genwoordigde m een beroep, dat daar in het algemeen ontzettend weinig van heeft. lans weg om dan maar over te scha kelen op het artikel vis. De Rotter damse vishandelaar P. Vlaam kwam vorig jaar al in het nieuws, toen hij in een telegram aan de bisschop van Rot terdam zijn ernstige ongerustheid uitte over de te verwachten terugslag voor de vishandel als de vleesloze vrijdag werd afgeschaft. Nu heeft hij aan het vakblad De Visserijwereld een artikel uit een Amerikaans blad toegezonden, waarin aandacht wordt besteed aan de gevolgen, die de in Amerika reeds afgeschafte vleesloze vrijdag voor de vishandel heeft gehad. Een in Amerika ingesteld markton derzoek wees uit, dat de visverkoop met acht tot tien procent zou kunnen verminderen. Omdat een daling van vijf procent al funest voor de handel zou zijn, werd een grootscheepse reclame campagne gevoerd om de vis te pro pageren als een artikel, dat aan geen dag is gebonden. Men vindt dus, dat de vishandelaar nu gelijk staat met de slager, die zijn vlees ook niet voor eén bepaalde dag in de week propageert. Overigens komen er niet alleen pes simistische geluiden uit Amerika. Di recteuren van grote concerns hebben verklaard eerst wel enige terugslag te verwachten, maar daarna zou, door een grotere spreiding, een herstel en wellicht zelfs een omzetstijging kunnen volgen. In Canada, waar de vleesloze vrijdag al eerder werd afgeschaft, daalde de visomzet zelfs met 25 pro cent, maar dit is inmiddels al weer tot de helft ingelopen. Nederland moet deze ontwikkeling nog door, maar de vishandel vraagt zich toch wel af, hoe het zal gaan. Men rekent zeker de eerste tijd op een re actie. Juist omdat het niet meer hoeft, zullen velen op vrijdag de gewone jus weer eens willen proeven. Maar, aldus de heer P. Krab, voorzitter van de Ned. Zeevisgroothandelvereniging, wie ge wend was op vrijdag vis te eten, zal dat ook blijven doen. En dat zijn niet alleen de katholieken. Hij verwacht, dat het percentage „afvallers" niet groot zal blijken te zijn. Reeds geruime tijd wordt de campagne gevoerd „Vis 2 x per week". De heer Krab ver wacht echter niet, dat er, wat het vis- eten betreft, een grotere spreiding over de gehele week zal ontstaan. De mees te mensen zijn niet gewend in de eerste helft van de week vis te kopen. In het Canadese vakblad „Canadian Fisherman" wordt opgemerkt, dat in plaats van de gewaarborgde grote af zet op vrijdag, de vishandel thans zal moeten vechten voor afzet op iedere dag van de week. Volgens de schrij ver van dat artikel is dit het beste wat de vishandel ooit is overkomen. Ook in Nederland werd de piek in de verkoop op vrijdag zonder meer aanvaard en daarop werd de gehele bedrijfsvoering gericht. De vrijdag moest de week goed maken. De Visserijwereld con stateert dan ook, dat de viskleinhan- delaren zich geheel aan deze nieuwe situatie moeten aanpassen en er op uit moeten zijn de vis tot een aantrekke lijk voedsel voor elke dag van de week te maken. Zo zou men deze situatie alsnog „in gunstige zin kunnen om buigen." DEN HAAG, 18 jan. Het bestuur van het bedrijfschap schoenmakerij heeft een verordening over de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden in deze bedrijfstak vastgesteld, die het onder meer mogelijk moet maken dat werkgevers op zaterdag hun onder nemingen laten werken. In dat geval zullen die bedrijven 's maandags ge sloten zijn. De werknemers zullen dan, volgens de verordening, voor het wer ken op zaterdag een toeslag op het uurloon van vijftig procent ontvangen. De georganiseerde werkgevers en werknemers in de schoenmakerij heb ben overeenstemming bereikt over de ze verschuivingsmogelijkheid van de wekelijkse arbeidstijd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 18 an. Ook in hoger beroep bij het Bossche gerechtshof zijn de door mevrouw F. Hoving, eigena resse van het reisbureau Oranjereizen, tegen het Brabants Dagblad en het Eindhovense Dagblad gestelde eisen niet ontvankelijk verklaard. Deze ei sen betreffen artikelen die in beide bladen zijn gepubliceerd en waarin de alarmklok werd geluid over de finan ciële situatie van het reisbureau. Mevrouw Hoving eiste op straffe van een dwangsom dat de kranten zich zou den onthouden van verdere soortgelijke publicaties en dat zij de gepubliceerde feiten openlijk zouden weerleggen. De Bossche rechtbank had eiseres niet ont vankelijk verklaard omdat de recht bank oordeelde dat de publikaties slechts in het algemeen belang waren geschied. Het gerechtshof is eveneens van mening dat het algemeen belang met de publikaties gediend is geweest en acht de eer en goede naam van de appellante als eigenares van de onder neming niet aangetast. Het hof constateerde echter dat Oran jereizen door de publikaties ernstig is benadeeld. Naar het aanvankelijk oor deel van het hof ging het verslag, dat in zijn geheel genomen de onverbloem de suggestie van een sauve qui peut tot uitdrukking bracht, de perken van een geoorloofde berichtgeving in begin sel te buiten. Het hof tekent hierbij aan dat Oranjereizen tot en met 1965 niet onbelangrijke winsten heeft kun nen boeken en dat een faillissements aanvrage (die in het desbetreffende artikel was aangekondigd) niet altijd iets zegt over de financiële situatie van het bedrijf. „Faillissementen wor den dikwijls aangevraagd om de beta ling van een bestreden vordering af te dwingen. Nu intussen surséance van betaling aan Oranjereizen is verleend, heeft de vordering van appellante haar redelij ke zin verloren en is het belang van appellante niet meer gediend met een openlijke weerlegging van de feiten. Verdere publikaties als mevrouw Ho ving bedoelt, zijn niet meer te duch ten." Het hof heeft haar veroordeeld de kosten van het hoger beroep te betalen. De kosten van het geding in eerste aanleg zijn aan beide kranten opgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3