HET NIEUWE DAGBLAD VOORAL TWEEDE HALFJAAR BRANDWEER MAAKT VERGEEFSE DUIK Veel arbeiders langduri HOOFD SCHOTEL VLEES Aand aag fa Vrijmoedig commentaar Auto in kanaal twee doden T-1 y 11 w 1 Begi in in van oproer gevangenis Merkfabrieken staken levering supermarkter Autoverkoop veel lager Moskou haalt achterstand in herinnerings theelepel eu l/g* Zl€ri PROCES TEGEN JUWELENDIEVEN KORT GEDING TEGEN BEDRIJVEN DONDERDAG 19 JANUARI 1967 OPKLARINGEN 58ste JAARGANG No. 16572 AMSTERDAM, 19 jan. Het t pteverzuim *n bouw loopt 22ng' ^er<^ er eind 1965 nog aan •000 bouwvakkers ziekengeld gekeerd, op 30 december van -.5t vorig jaar was dit aantal ge vold 20.000. Dit werd met doening geconstateerd door de v er A. J. van Hagen, voorzitter ^en 6e Bedrijfsvereniging voor Bouwnijverheid in zijn nieuw- rsrede. De ziekengelduitkerin- vertoonden in tegenstelling lot de een werkloosheidsuitkeringen W^nstig beeld. Het aantal uit- st ogsdagen dat de laatste jaren ruin Was toegGnomen liep met ioon t1 - terug tot 4,3 mil- In 1965 was dit aantal met Dea <,r' gestegen. teda consolidatie van het aantal ziek- jaar ^'e *n iuli van het vorige tV}eer]V00rlieea is zich vooral het Oaan f flalfiaar in versterkte mate "Rekenen. Het uitgekeerde zie- 14 pagina s ^©rder °P Dick De Amsterdamse brandweer heeft gisteravond tevergeefs getracht alle inzittenden van een in het ivater gereden personenwagen te redden. Twee van de vier personen die in de auto waren gezeten zijn door verdrinking om het leven gekomen. Een agent en vier brandweerlieden sprongen gekleed te water en redden de beide anderen. melkkrokant jes niet duur wel heerlijk DORTMUND, 19 jan. Drie maal levenslang heeft de officier van justitie in Dortmuna, mr. Siegfried Schlösser gisteren in de namiddag na een requisitoir van twee dagen tegen de 39-jarige statenloze gangster en bendelei der Petra., Dominas geëist. Tegen acht andere leden van de bende juwelendieven, die beschuldigd wordt van tientallen inbraken en roofovervallen in Nederland en het Roergebied, eiste hij straffen variërend van een jaar en tien maanden tot veertien jaar tucht huisstraf. Wordt het een prinsje of een prinsesje? SOLA-ZEIST Opklaringen. Plaatselijk regen. Ma tige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidelijk later zuid-westelijk. Ma ximum-temperaturen van 6 tot 9 graden. ZON MAAN op: 8.37 op: 12.10 onder: 17.05 onder: 02.53 In bouw daalt ziekteverzuim (Van onze verslaggever) ADVERTENTIE feitje, biertje, wijntje? Maak aPeritiefje extra gezellig met 2e feestelijke garnituurtjes: Ie verka V/orgt as gember; plakje rook- I -- stukje zoetzure paprika; "chworst plakje .ei; asperge in m gewikkeld; paté gevulde (J'i paté tomaat; cervelaat- ter'^ tomaa,: augurk. Kos- Scire Pi0) veelbesproken ge- 'grnatiseerde Italiaanse Capu- Jn is weer in het nieuws ge- r, akt door de verschijning van r/Je aan hem gewijde werken. t,nze Romeinse correspondent, dr. k 1- Hahn, wijdt op zijn beurt ^eraan en aan 'net fenomeen van Padre een beschouwing op pa- de 8ina ^at tvil het volk van Vietnam ei- ®f.n'yk? En wat willen de Ame- JJtanen er? Wie is de agressor. ra0en, die prof. dr. B. M. I. Delf' ®auw uit Groningen zich stelt op Pa9ina 6. Op Pagina 2: kevvogen muzick-leven Cs Lands kroniek) ^««lame-tv laat geen grote indruk brieven van lezers Pagina 3: meerderheid achter Omroep- zo hebberig (Post Amster- aam). door BEN KROON ^P Pagina 4 en 5: stadsnieuws. ^P Pagina 7; l°ncilie.adviseurs beginnen studies 'hooi,jeugd in de schouwburg ^yn neemt afscheid, door P. M. Op Pagina "IIet (ui En wat de pot Schaft. ®P Pagina 9; pritse Kerk in beweging (Londense jT'ci)door D. VAN DER VAT Crown een gewone man. d( Sn kRONKHORST Tarto assistent van Soekarno door Pagina 10; van Geet tijger van Hoogoven- Schaaktournooi, Dp Pagina U: ^derlandse uitvoer hlyft 'Panciën en economie) Dp Pagina 13; tPsterdamse Effectenbeurs achter hengeld steeg van 116 tot 120 miljoen gulden. Hierbij moet men echter re kening houden met de stijging van de lonen. Het aantal ziekmeldingen in de Hoofdgroep Bouw liep nog met 7'li pro cent op. hetgeen betekent, dat de bouwvakker gemiddeld korter ziek bleef. De heer Van Hagen is van me ning, dat het teruglopen van het ziek teverzuim evenals de stijging van de werkloosheid zijn oorzaak vindt in om standigheden die van voorbijgaande aard zullen zijn. Het is volgens de voorzitter van de bedrijfsvereniging niet zo gemakkelijk om wetenschappelijk de oorzaken van het de laatste jaren toegenomen ziek teverzuim vast te stellen en tot ver antwoorde conclusies te komen over verbetering van de situatie. Hij hoopt, dat het onderzoek, dat door het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijver heid wordt verricht, een beter inzicht zal verschaffen. Met een aantal van 36.000 werkloze bouwvakkers aan het eind van het vo rige jaar (zoals bekend 11 procent van het totaal), heeft de werkloosheid in deze bedrijfstak met een stijging van 16.000 man, ernstige vormen aangeno men, zo meent de heer Van Hagen. Het bedrag aan werkloosheidsuitkerin gen is in 1966 verdubbeld tot 60 mil joen. Voorzitter Van Hagen waar schuwt echter tegen een alarmstem ming. Langdurig arbeidsongeschikt waren in de bouw aan het einde van 1966 7431 man, tegen 5214 een jaar eerder. In vergelijking met andere bedrijfstakken liggen deze aantallen zeer hoog. De vraag rijst of het niet van belang moet worden geacht, dat in de bouwnijver heid een betere plaatsingsselectie moet worden nagestreefd. Het dagelijks bestuur van de Be drijfsvereniging heeft besloten om naar aanleiding van een proefneming op dit gebied, over te gaan op het sys teem van ziekmelding door de werk gever, zoals dat in andere bedrijfstak ken gebeurt. Tot nu toe moest de bouw vakarbeider zijn ziekte zowel aan zijn baas als aan de bedrijfsvereniging melden. Het invoeren van de arbeidsonge schiktheidswet en de aangepaste ziek tewet, betekenen uitbreiding van de taken van de bedrijfsvereniging, waar bij zich problemen voordoen op perso neelsgebied. Aanvankelijk leek het er op, dat door het wegvallen van de on gevallenwetten en de Invaliditeitswet bij de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid een groot aantal ambtenaren zou vrijkomen. Na over neming daarvan door de bedrijfs verenigingen zou nog een flink over schot resteren, dat zou moeten afvloei en. Inmiddels is echter duidelijk ge worden, dat van een dergelijk over schot geen sprake zal zijn en dat in tegendeel alle zeilen bijgezet zullen moeten worden om tijdig het benodig de aantal medewerkers van het ver eiste niveau in huis te krijgen, aldus de heer Van Hagen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 19 jan. Een auto met vier inzittenden is hier gister avond als gevolg van een misrekening in het Zuideramstelkanaal gereden. Twee personen kwamen om het leven. Dank zij het snelle optreden van agent C. van der Vlies en vier brand weerlieden konden de twee anderen worden gered. De agent, die het eerste ter plaatse was, sprong onmiddellijk te water. Hij hielp de overlevenden op de wal te klimmen. Bevangen van kou moest hij, evenals de brandweerlieden, naar het Wilhelmina Gasthuis worden ver voerd. Zij konden na behandeling naar huis gaan. De twee slachtoffers zijn mevrouw A. Geertsema-Oomkes (58), die de auto bestuurde, en mevrouw L. Helfrich- Geertsema (25), beiden uit Amsterdam. Gered zijn de Amsterdammer H. Hel- frich (29) en zijn nichtje mej. K. J. Seubring (21) uit Avereest. De oorzaak van dit ernstig ongeluk moet volgens de politie worden gezocht in een vergissing. De bestuurder heeft vermoedelijk gedacht op de Parnassus- weg te rijden, die bij het Zuideram stelkanaal op een brug uitloopt. Deze weg loopt parallel met de Minerva- laan, die doodloopt op het kanaal. Te zijner tijd komt op dit punt wel een brug. De auto is met volle vaart de stei le walkant afgereden en verdween voor het grootste gedeelte onder het water oppervlak. Dominas hoort eis levenslang Griep in Polen WARSCHAU, 19 jan. (Reuter) In westelijk Polen heerst momenteel een griepepidemie, die woensdag verschei dene scholen tot sluiten genoopt heeft. In de ziekenhuizen wordt overgewerkt. Meer dan 62.000 mensen zijn ziek, van wie de helft in Wroclaw, de hoofdstad van Neder-Silezië. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) Hoofdverdachte Dominas gaf geen krimp toen het driemaal levenslang over hem werd uitgesproken. Hij deed alsof hij alles gelaten accepteerde. Op een gegeven moment bukte hij zich zelfs in de verdachtenbank, hief zijn armen omhoog, lachte hard en schud de zijn hoofd. Het was een akelig lachje, dat vreemd weerklonk in de doodstille rechtszaal. Nadat het proces tot de volgende dag was geschorst vroeg de bleke man met bril, die be kend staat als een niet-rokend maag patiënt, een sigaret aan zijn advocaat. Mr. Schlösser, die Dominas en de gebroeders Balk „gevaarlijke gewoon temisdadigers" noemde, acht de ben deleider schuldig aan moord op café houder Albrecht Höhmann en diens zuster Lina uit het Duitse Lünnern, aan poging tot moord in vijf gevallen, aan zware diefstal met roof en po gingen tot roof. Mr. Schlösser eiste ook dat Dominas ter beschikking van de regering zou worden gesteld en voor zijn hele leven de burgerrechten zou verliezen. Tegen de vroegere Essense advoca te Marianne Kreuzer, die bij de roof overval p de Heiligeweg in Amster dam frontloge zat in een koffiebar en met Dominas in contact kwam via haar man, ex-Gestapoleider in Mün- chen, luidde de eis zeseneenhalf jaar tuchthuisstraf. Tegen Helmut Balk werd veertien jjaar tuchthuisstraf geëist, tegen Ge rard Balk negeneneenhalf jaar, tegen Paul Cichetzki, de man die bij de roofovervallen dikwijls de hamer han teerde, vijf jaar en twee maanden, tegen Betty Russ twee jaar en tegen Lucie Balk een jaar en tien maanden. Voor Willie Kremerskothen, die aan stichter zou zijn geweest van de dub bele moord in Lünnern vroeg de offi cier van justitie vrijspraak. Vrijdag worden de pleidooien gehouden, op 30 januari doet de rechtbank uitspraak. Het debat over de Omroepwet beeft zicb toegespitst op juridische onderwerpen. De groei van de be staande omroeporganisaties in ons land lean moeilijk los gezien worden van de koppeling van bet lidmaat schap aan het abonnement op bet omroepblad. Die omroepbladen heb ben ieder voor zich minder groei kansen wanneer zij bun nieuws, de programma s, niet als eerste zouden mogen publiceren. Of wanneer het ieder ander blad geoorloofd was dit nieuws over te nemen. De bescher ming waarop de omroeporganisaties zicb met de bestaande regels van het auteursrecht kunnen beroepen, blijkt in de praktijk niet veel waard te zijn. Het weekblad Televizier is de paling, die ondanks zijn steeds vet tere gestalte, met groot gemak door de mazen van bet net glibbert. De omroepwet wil bet auteursrecht voor de omroeporganisaties nu meer ef fect geven door de zogenaamde be wijslast om te draaien. Voor de burgerlijke rechter zal degene die een programma overneemt voortaan moeten bewijzen, dat bij dit niet in strijd met het auteursrecht heeft ge daan. Momenteel is bet nog zo, dat de omroeporganisaties moeten be wijzen dat er van kwade trouw spra ke is. Puur juridisch bekeken zit er iets ongewoons aan deze zaak. Maar we zouden toch niet willen bewe ren dat er een fout gemaakt wordt. Vreemder is de situatie, dat het auteursrecht zonder deze voorzie ning een dode Ietter dreigt te wor den. Een recht dat tot het grootste onrecht leidt. De tegenstanders van de „zuilen" kunnen nu wel dikke tranen builen over de aanval welke met deze wet op bet blad Televizier wordt gedaan. zij spreken zelfs van gelegenheidswetgeving maar bet blijft een feit. dat bet blad niet dank zij de huidige auteursrechte lijke bepalingen, maar juist ondanks die bepalingen groot geworden is advertentie (Van onze correspondent) ALKMAAR, 19 jan. De justi tie stelt een diepgaand onderzoek in naar een incident dat, naar eerst dezer dagen bekend werd, zich heeft afgespeeld in de Alkmaarse straf gevangenis voor zware gevallen Schutterswei. Toen daar op 7 januari 's avonds veertig gedetineerden zich in de recre atiezaal ophielden, werd een van de twee bewakers van achteren aangeval len en gekneveld, waarbij hem een prop in de mond werd gestopt. De an dere bewaker wist de portier van de gevangenis te alarmeren, waarna de ze twee samen hun collega van zijn boeien wisten te bevrijden, terwijl de overige gedetineerden zonder zulks te beletten lachend toekeken. Een van de gedetineerden merkte daarbij op, dat het een koud kunstje zou zijn geweest ook de tweede bewaker en de portier te overmeesteren en de benen te ne men. Over de motieven van de gedetiner- den tast men nog in het duister en men vraagt zich af of het alleen maar een grapje was of dat er een proefballon netje werJ opgelaten. Feit is namelijk dat eerder op de dag het vermoeden was gerezen, dat er een ontvluchtings poging was beraamd. In verband daar mee was op het Alkmaarse politiebu reau een versterkte wacht geconsig neerd. Toen er 's avonds enkele agen ten rond Schutterswei surveilleerden, werden zij plotseling dooi tien bewa kers omsingeld. Deze dachten toen met een ontsnapte gedetineerde te doen te hebben. Het onderzoek naar het gebeurde in de gevangenis wordt bemoeilijkt door het feit dat de gevangenbewaarder, die overvallen werd, niet zou weten welke gedetineerde hem overviel en knevelde. Hij zou de man met hebben gezien, zodat er moeilijk een staafver, volging kan worden ingesteld. Een oordvoerder van het Ministerie van Justitie deelt mee, dat naar aan leiding van het incident in Alkmaar al enkele van de ergste raddraaiers zijn overgebracht naar echte strafgevange nissen. Schutterswei in Alkmaar is een speciale inrichting voor de moeilijkste gevallen onder de jeugdige delinquen ten. In de toekomst zal de selectie voor deze inrichting wat strenger. Uit gaande van de veronderstelling dat er aan jonge delinquenten nog wat meer gereclasseerd kan worden dan aan meerderjarige gevangenen en dat beide groepen zoveel mogelijk van el kaar gescheiden moeten worden gehou den heeft men in Nederland de be schikking over drie gevangenissen voor jeugdigen. DEN HAAG, 19 jan. De kenteken registratie van de R.A.l. heeft uitge wezen dat vorig jaar 213.389 oersonen- en combinatie-auto's werden verkocht tegenover 303.789 in 1965. Vooral in de eerste maanden en de laatste maan den van 1966 bleven de verkopen sterk bjj die van het recordjaar 1965 achter. Gedurende de zomermaanden van vo rig jaar werd het niveau van 1965 on geveer geëvenaard. De teruggang van de autoverkopen houdt voornamelijk verband met de vervroegde aanschaf van -irca 40 ooo a 50.000 personenwagens in net naiaar van 1965. Hierdoor werd het vorig iaar met zeer lage verkoopcijfers ingezet en bleef in het afgelopen najaar de 'eTachter6 het haussejaar van Ter gelegenheid van het blijde gebeuren in het Huis van Oranje brengt Sola weer een mooie voorzien van de naam en geboorté- datum van de jongste Oranjetelg: Als U vóór 15 maart bestelt heeft Uw Sola- winkelier reeds enkele dagen na de geboorte Uw lepeltje in huis. Sola-Pleet in etui, zwaar verzilverd f 2.50 Sola-Elite vlekvrij edelstaal in etui ƒ1.50 Schoolbesturen en verenigingen krijgen op deze prijzen belang rijke reduktie. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 19 jan. Wat verwacht werd, is gisteravond gebeurd. Unilevev, Van den Bergh en Jurgens en de leden van de vereniging van merkfabrikanten (Viva) hebben besloten de leve ringen van hun artikelen aan de Amsterdamse levensmiddelenbe- drijven Dirk van den Broek N.V. en Jac. Hermans N.V. te staken. Dit besluit is genomen, omdat de twee Supermarkten sinds dinsdag merkartikelen voor tenminste vijf pro cent goedkoper leveren dan elders. De fabrikanten zijn voornemens een kort geding tegen de twee bedrijven aan te spannen. Jac. Hermans en Van den Broek hebben onmiddellijk gereageerd op de actie van de fabrikanten. In een tele gram aan de minister van Economi sche Zaken. drs. J. A. Bakker, ver zoeken zij om overheidsmaatregelen ,.De fabrikanten hebben ons uitge sloten van levensmiddelen wegens het niet handhaven van de door hen ge decreteerde pre'r-en '"ierdoor wordt vriie mededinging belemmerd en wor den de kosten van het levensonder houd onnodig hoog gehouden," zo staat in het telegram. De twee supermarkten hebben de Viva inmiddels laten weten, dat zij haar optreden discriminerend achten omdat de vereniging hun wil verbie den te doen wat anderen is toege staan. Hiermee doelen zij op de kor tingen, die andere kruideniers door middel van zegelacties wel op de merkartikelen geven. Zij dringen er bij 4, fabrikanten op aan zich nog maals te beraden alvorens stappen te ondernemen. „Indien u echter toch in kort geding gaat. verzoeken wij u met klem de levering te hervatten tot de rechter uitspraak heeft gedaan," aldus Her mans en Van den Broek. De heer Hermans deelde ons desge vraagd mee dat nu niets in de hui dige sltuat'e zal veranderen. Ook mor gen kan men in zijn zaken nog goed- konere merkartikelen krijgen. „De toestand kan natuurlijk wei met het uur veranderen." verzekerde hii ons „Voor morgen wordt niet tot tegen maatregelen heslist," zei de heer D van den Broek Hij en Hermans wil len nog even het antwoord van de Vi va afwacl 'en. Vanochtend vroeg was van die zijde nog niet gereageerd. Ook zal gewacht worden hoe de minister hun verzoek zal ontvangen. Volgens Van den Broek en Hermans is er hier sprake van het opleggen van een col lectieve priirhinrling. waartegen de minister van Economische Zaken zich indertiid zou hebben gekant. De heer Van den Broek bleek vast beraden te zijn. „Wij gaan in ieder geval door met de verkoop van merk artikelen tegen een verlaagde prijs tof de voorraad is uitverkocht, zei hij Zoals bekend is de indirecte aanlei ding van de actie van de twee super* markten het televisieprogramma „Uit gerekend." De directies van de twee bedrijven menen dat in dit program ma is duidelijk gemaakt dat de vaste prijs voor merkartikelen reeds lang een farce is. Onder het motto „De beste loonsverhoging is prijsverlaging' wilden zij het pr'zenfront doorbreken Bij de Viva zijn onder andere aan gesloten Calvé, Heineken, Honig, Dou we Egberts, Maggi en Persil. Dat is geen fraai resultaat. Wij zijn geen voorstander van Het sollen met Het auteursrecht. Juist daarom Leu ren wij de voorziening die nu in de Omroepwet is getroffen goed. De medaille heeft een andere kant. Wanneer men de omroeporganisa ties een versterkt wapen in handen geeft moet voorkomen worden dat zij er misbruik van maken. Dat zou zich voordoen als deze organisaties met hun beschermde programma gegevens als harde nieuwskern hun omroepbladen zouden omhouwen tot familiebladen. Omroepconces sies worden in ons land onder strik te voorwaarden gegeven. Tot die voorwaarden behoort uiteraard dat de organisaties zich met het „om roepen" in strikte zin bezighouden. Bijvoorbeeld niet met het verkopen van grammofoonplaten of televisie toestellen en ook niet met het uit geven van familiebladen. De tegen standers van Hilversum en Bussum vinden dat vreemd. Inbreuk op de persvrijheid, zeggen ze. De regering beeft niemand voor te schrijven welk karakter hij aan een blad wil geven. Het argument klinkt logisch, maar het is binnen de Nederlandse ver houdingen gezien geheel foutief. Als men aanvaardt dat het lidmaat schap van een omroeporganisatie gekoppeld wordt aan het abonne ment op een omroepblad, kan dat alleen hieruit verklaard worden, dat bet omroepblad zicb niets anders ten doel mag stellen dan de ver strekking van programma's en de voorlichting over programma's. Deed de organisatie méér, dan trok zij leden aan op grond van wezens vreemde activiteiten. De koppeling van lidmaatschap en abonnement zou dan niet meer te verdedigen zijn en de basis zou onder het stelsel worden weggetrokken. Nu kan men zeggen, dat op deze manier iedere kans op bet stichten van nieuwe omroeporganisaties ver keken is. De bestaande organisaties hebben Kun bladen, de aspiranten hebben niets. Helemaal niets? Toch wel. Zij hebben hun afkeer van de bestaande organisaties. Zij hebben bun persorganen om die afkeer te voeden, zij hebben alles, behalve blijkbaar de actieve aanhang om de verguisde zuilen voorgoed af te bre ken. Zolang men de persvrijheid niet langs normale wegen weet te benutten voor het afbreken van de zuilen komt al het geweeklaag over bet gemis van programmabladen ons rijkelijk overdreven voor. Hel ontbreekt de tegenstanders van de Omroepwet kennel'jk aan innerlijke overtuigingskracht. Daarom zoeken zij hun heil in de bestrijding van vermeend onrecht. Dat blijkt ander maal onvoldoende te zijn. ADVERTENTIE Opmerkelijk is het hoe men in Rusland nog in vele zaken bij de overige europeesche Staten ten achteren is. Den 27» Dec. van het vorige jaar is namelijk voor het eerst de voormalige hoofdstad van het russische rijk, Moskou, door gas verlicht geworden. In den namiddag, omstreeks ten twee ure, werd de gas fabriek gezegend en een Te Deum aangeheven. Aldus DE TIJD van 19 januari 1867. Gasverlichting in Moskou. Wat een onwezenlijk idee. Maai nog vreemder Ui kt ons vandaag de dag de inzegening van een gasfabriek en een openlijk Te Deum. Voor Moskou althans. De tijden veranderen en daarmee ook wij. Alle veranderingen, alle vernieuwingen bijhouden is bijna niet mogelijk Gelukkig, dat er goede kranten zijn, die ons in staat stellen „bii" te blijven. Kent u mensen, die ook graag „bij-DE-TIJD" willen zijn? Vul dan onderstaande bon in en verdien zo een fraai, kleurig PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Naam: Adres: Woonplaats: Het abonnementsgeld U 13,25 per kwartaal) wordt voldaan door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TLJD Postbus 348 - Amsterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1