Televizier weigert renners m T af eltennistop snel uit strijd Bokser Jan Huppen blinkt uit in bantam-wedstrijd Voetbalproces van 0 tot 125 km/uur zonder koppelen de fiat850 is er nu ook in een R( Dubbele zege voor tennis-meisjes Nieuwe zege voor Oranje-hockeyers vereenvoudigd rijexamen Verkerks suggestie vindt Zweeds gehoor Garantie voor Vitesse INTERNATIONALE ONTMOETING Aan alle automobilisten die het koppelen gestolen kan worden: f 5595,- f 4945,- DINSDAG 31 JANUAR11967 8 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 31 jan. Het gebundelde verzet van de «drie Nederlandse extra-sportieve wie- Iergroeperingen tegen de benoe ming van Wout Wagtmans tot ploegleider van de Nederlandse formatie voor de komende Tour de France, is gebroken. Tijdens een vier uur vergend beraad heb ben de zakelijke en de sportieve leiders van de wielerstallen van Willem n en Caballero zich ver enigd met de keuze van de sport- commissie van de KNWU. De vertegenwoordigers van Televi zier, die zich vanaf het prilste uur op heel duidelijke wijze („géén geld en géén renners" luidde enige weken terug de bondige uitspraak van Rein van Rooy, de hoogste wielerchef van deze groep) tegen de benoeming van Wagtmans ver zetten, waren in verband met ont wikkelingen op het radio- en tele visiefront, niet aanwezig. TSJECHISCHE STRIJD KEES PELLENAARS buitenspel WOUT WAGTMANS favoriet van KNWU Zuiverheid Groot nieuws voor alle automobilisten die probleemloos willen rijden. De Fiat 850 is er nu ook met een automatische transmissie - zónder koppelingspedaal, zónder koppelingsproblemen! Nieuw is de Fiat 850 Idromatic. Fiat stelt u in staat uw aandacht nog beter te concentreren op het steeds groeiende wegverkeer. Felle acceleratie van 0 tot 125 km/uur. Géén koppelingspedaal, maar wél de mogelijkheid om flitsend op te trekken en veilig snel te pas seren op de grote weg! De Fiat 850 Idromatic - even snel, even spor tief als de klassieke Fiat 850 - is een bij uitstek veilige wagen. Ontdek de mogelijkheden van deze nieuwe Fiat. Maak vrijblijvend een afspraak voor een proefrit in de nieuwe Fiat 850 Idromatic en ontdek het rij-gemak, het comfort en de luxueuze uitvoering van deze revolutionaire Fiat. Bel uw dealer. Fiat 850 De bekende examen-faciliteiten voor het "automatisch rijden" gelden óók voor de Fiat 850 Idromatic. 01>N, Nt (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 31 jan. Rein van Rooy van Televizier was vanmorgen hoogst verrast over de afloop van de bespreking tussen de sportcom- missie van de KNWU en de diverse leiders van de wielerstallen van Wil lem II en Caballero. Uit dit resul taat heeft Van Rooy nu al zijn conse- kwenties getrokken. „Natuurlijk", verklaart de nuchter reagerende Lei- denaar, „moet ik eerst nog overleg plegen met de directie van Batavus, maar ik handhaaf mijn eerder be kend gemaakt standpunt. Televizier weigert pertinent renners af te staan voor een Tourploeg, waarvan Wout Wagtmans ploegleider wordt. Ook Kees Pellenaars is door de re cente ontwikkelingen overrompeld. Voor mij is de lol van het ploeglei derschap van een Tourploeg er nu vol komen af.' Dat betekent niet, dat Pel lenaars de kandidaatstelling van de renners van Televizier voor een lan- denformatie bij voorbaat uitsluit. 'Maar', verklaart de impulsieve Bra bander, in mijn ogen gaat Jan Jan- sens ploegleider De Muer voor Neder land de lakens uitdelen. Hij beslist. Niet Wout Wagtmans. De Fransman zal Wagtmans zuiver als stropop ge bruiken.' Als dit in de komende weken het geval blijkt te zijn, dan zal Pelle naars zijn rijders inderdaad adviseren van deelneming aan de Nederlandse landenploeg af te zien. 'Mijn rijders worden dan de ondergeschikte van een ander. Daar pas ik voor." Wout toch Is deze verrassende ontwikkeling nu een overwinning voor de sportcom- missie van de KNWU? Ogenschijnlijk wel maar schijn bedriegt. Vooral in dat nog steeds zo ondoorzichtige we reldje van de beroepsrijders In het in vage bewoordingen gestelde com- muniqué, dat meer weg heeft van een in der haast in elkaar geknutselde verklaring van standpunten, blijkt heel snel, dat de extra-sportieven (de spon sors) de verantwoordelijkheden heb ben verlegd. Naar verluidt: in het belang van de wielersport". Anders vertaald, maar dit zijn niet in woor den uitgedrukte gedachten: omdat de sportcommissie van de KNWU star aan haar eerder ingenomen stand punt, dus de voortijdig uitgelekte offi ciële benoeming van Wagtmans. vast hield en in het geheel niet van zins was om voor de argumenten van de sponsors (zakelijke motieven speel den daarbij natuurlijk een grote rol) te wijken. De sportcommissie boekte, daar zijn de ingewijden nu we! van overtuigd, slechts een schijnoverwin ning. Het mag, in alle eenvoud komt het monsterverbond hierop wel neer, alle moeilijkheden dragen, terwijl de sponsors toekijken hoeveel fouten er in de komende weken en maanden zullen worden gemaakt en hoeveel strubbelingen de formatie van de Ne derlandse Tourploeg nog zal opleve ren. Een schijnbare overwinning. om dat de sportcommissie van de KNWU op twee fronten een gevoelige neder laag leed. Twee voor de sponsors be langrijke zaken: a. de vrijheid van handelen inzake de toewijzing van hun renners voor de Tourploeg; b. geen financiële binding. In het communiqué staat daarover: ,,De sponsors zijn be reid hun renners voor de Tourploeg af te staan, maar de renners dienen de vrijheid te hebben (lees ploeglei ders) om zelfstandig hun ,,ja" of ,,neen" te bepalen". Het addertje schuilt in de voorwaarden: ,,De spon sors stellen als voorwaarden: a. dat zij én hun respectievelijke ploegleiders accoord gaan met de door de KNWU aan te wijzen ploegleider b. dat de renners, die in deze natio nale ploeg rijden zich aan de nor male oontractuele voorwaarden van de sponsors dienen te houden". Een slimme tegenzet? De sponsors zeggen van de prinsgeen kwaad te weten, maar zullen inwendig lachen, dat de spórtcommissiein haar be grijpelijke ijver om Wagtmans te redden en geen prestigeverlies te lij den, op deze condities inging. Zij (de sponsors) bereikten hiermee, dat het door de KNWU aangegrepen dreige ment om renners te schorsen, die weigerden (al dan niet gedwongen door hun sponsors, maar de laatsten zijn reglementair in feite onkwets baar) naar de Tour te gaan, werd teruggenomen. De sponsors kunnen hun renners nu dus op alle wieler- jronten inzetten, zodat zij „leeggere- den en moegestreden" voor de Tour ploeg beschikbaar komen. Geen nood zal men denken, er zijn renners ge noeg. Dat laatste is niet waar. Er zijn wel genoeg renners, maar voor het Tourwerk is klasse onmisbaar. En opgeteerde klasse is, dat zal Wagt mans tenslotte wel duidelijk maken, geheel nutteloos. En wie krijgt later de schuld van een teleurstellend rij dende Nederlandse ploeg in de Tour de FranceDe sponsors weten het. de KNWU. De financiële afspraak, als men al van een afspraak kan spreken, heeft de betrokken sponsors al evenmin voor grote problemen gesteld. Caballero en Willem II draaien op voor de kosten van het materiaal (alleen voor hun eigen renners, maar dat staat er niet bij) en betalen de salarissen van hun mans Wout Wagtmans' benoeming „Wij hadden de keuze tussen „geen ren ners" of Wout Wagtmans, waarop wij in het belang van de wielersport accoord gingen" is, net als de hou ding van de KNWU, dan ook voer voor psychologen. FRANS NYPELS DURBAN, 31 jan. De Groningse Trudy Groenman heeft de kwartfina les bereikt van de strijd om de Zuid- afrikaanse tenniskampioenschappen. Zij versloeg de Zuidafrikaanse Marina Godwin met 3-6 6-3 6-4. Trudy Groenman en Elly Krocké plaatsten zich later voor de halve fi nales damesdubbelspel. De Nederland se dames versloegen in de kwartfinales de Britse combinatie Truman/Williams in twee sets: 6-3 6-3. STOCKHOLM, 31 jan. De Zweedse schaatsbond heeft zich gehaast de sug gestie, die Kees Verkerk na afloop van het Europees titeltoernooi in Lathi naar voren bracht, over te nemen. Verkerk stelde toen voor in het regle ment van de ISU (internationale schaatsfederatie) een artikel op te ne men, dat bij een temperatuur van meer dan 15 graden onder nul de wedstrijden moeten worden uitgesteld. De Zweedse bond zal zich over de for mulering van het voorstel gaan bera den. ARNHEM, 31 jan. De gemeenteraad van Arnhem heeft na een langdurige zit ting met 31 tegen 7 stemmen besloten een garantie van maximaal 50.000 gul den toe te kennen aan de eerste divisie club Vitesse. Bij een eventueel exploi tatietekort zal de gemeente tot dit bedrag de Arnhemse vereniging tege moet komen. De tegenstemmers wa ren leden van verschillende fracties. Zij waren van mening dat een econo misch bedrijf, zoals zij het betaalde voetbal beschouwen, niet gesubsidieerd dient te worden. PRAAG, 31 jan. Bert van der Helm en Bert Schoofs zijn op de eerste dag van de strijd om de inter nationale tafeltenniskampioenschap pen van Tsjechoslowakije uitge schakeld. Bert van der Helm, de Nederlandse kampioen, won in het Bohemian- sportpaleis in de eerste ronde van de Tsjech Hybner met 3-1 (10-21 22-20 21-17 21-19). De tweede ronde leverde Van der Helm minder moeilijkheden op, omdat zijn tegenstander, de Tsjech Balazik, verstek liet gaan. In de der de ronde echter moest van der Helm zijn meerdere erkennen in de West duitser Riez: 21-18 21-16 21-13. Voor Bert Schoofs duurde het toer nooi minder lang. Hij verloor in de eerste ronde in drie games (21-14 21- 14 21-17) van de Tsjech Chovancik. Voor de kwartfinales herenenkelspel plaatsten zich vier Tsjechen: Kunz, Stepanek, Kudrnac en Stanek, alsme de de Zweed Johansson, de Hongaar Beleznai, de Roemeen Cobirzan en de Joegoslaviër Korpa. In het damesdubbelspel kwamen de twee Nederlandse deelneemsters, Ur sula Stuhlemeier en Annemarie Wij- nants, niet verder dan de eerste ron de. Zij verloren in drie games van het Tsjechische duo Vostova/Pauknerova: 21-14 21-11 21-10. Voor de finale plaat sten zich de Tsjechische dames Luzova en Karlikova en de Oostduitse com binatie Geissler/Hovestaedt. AMSTERDAM, 31 jan. Het uit stekende boksen van de Nederlandse kampioenen Jan Huppen en Rudi Lubbers heeft de versterkte Amster damse boksploeg niet van een ne derlaag tegen de selectie van Wol verhampton kunnen afhouden. De Amsterdammers verloren met 8-6, na een wedstrijdenreeks waarin het optreden van bantamkampioen Hup pen het hoogtepunt was. De kleine Huppen moest tegen Mid- lands-kampioen Joe Wright aanvan kelijk in de verdediging, maar toen Huppen tegen het slot van de eerste ronde met prachtig seriewerk terug kwam, ontspon zich een spectaculair gevecht. Huppen voerde nog het tempo op, maar de Engelsman verdedigde zich goed. Tegen de klasse van Hup pen was hij echter niet opgewassen en in de slotronde beheerste de Ne derlandse kampioen de strijd volko men. Rudi Lubbers kreeg in Ken Johnson een tegenstander die van geen wijken wist. De Engelse bokser nam de zui vere en harde stoten van de blonde Amsterdammer onbewogen en slaagde er zelfs in tegen de touwen gedrongen, enkele malen goed terug te komen. In de laatste ronde, toen Lubbers al ruim op punten voorstond, ging de nationale kampioen enkele malen bewust niet door. Hij liet de in het nauw gebrachte Johnson zich herstellen, en won des ondanks ruim op punten. De uitslagen luiden: lichtgewicht P te„ Doorenbosch (Amsterdam) verl. op Pw,en. van Ivar Smith (Wolverhampton). »liaa gewicht: Nico Alosery verl. op uunten y Frank Polean. Lichtweltergewicht: s. Deckers wint op punten van \lan R1,„ten Weltergewicht: Toon Hol verl. op Pu jan van Jim Jennings. Zwaarweltergewicht van Ispelen verl. op punten van Alan wards. BantamgewichtJan Huppen e op punten van Joe Wright. Halfzwaa wicht: Rudi Lubbers wint op punter Ken Johnson. LYALLPUR, 31 jan. - Het Neder landse hockeyelftal, dat moment® een trip door Pakistan maakt, h.e met 2-0 gewonnen van een distric team uit Lyallpur. De Nederlanr ploeg die weei in de sterkste °P®Vt ling uitkwam, nam in de eerste he een 1-0 voorsprong dank zij een oo punt van Frans Spits. In de twee helft van deze goede wedstrijd Lyallpur won in september van we Duitsland vergrootte Theo Vroonhoven de voorsprong tot 2-0. ontmoeting, gespeeld op een goed v en onder een temperatuur van 30 S den, werd bijgewoond door 12.000 t schouwers. In het Nederlandse te ontbrak Francis van 't Hooft, die m een spierblessure te kampen heeft- DE VOETBLALCLUB van Marig- nane in Zuid-Frankrijk verzekerde in 1965 zijn spelers van een redelijke vergoeding voor hun prestaties. Zij deed dit met het oogmerk het seizoen daarop een heel wat beduidendere rol in de competitie te kunnen spelen dan de laatste jaren het geval was. Maar de resultaten vielen legen Zei is zodanig, dat in 1966 een gedwongen terugkeer naar de amateurs onver mijdelijk was. Dit bracht een grote opschudding in het bekoorlijke Franse dorpje teweeg. De gemeenteraad van Marigane heeft thans zelfs een pro ces gemaakt, ..wegens morele en fi nanciële schade." De gemeente ver langt op haar minst de subsidies te rug, die zij de club gaf. in de Tourploeg rijdende loontrekkers. ..Ter verduidelijking", aldus het com muniqué en dit is de inbreng van de sponsors „tekenen wij hierbij aan, dat de Tourorganisatie, evenzeer een commerciële instelling, zal beseffen, dat voor een langdurige landenwedstrijd voldoende geld nodig is om deze beroepsrenners iets te laten verdienen. ,,De slotzinnen laten vervolgens aan duidelijkheid niets te wensen over: „Voor de goede orde zij vermeld, dat de KNWU zich op het standpunt heeft gesteld, dat de renners eventueel be reid moeten zijn alleen onder Tour de France-condities te rijden. De extra verdiensten zouden dan een zaak zijn tussen de sponsors en de renners". Aangezien de sponsors de huidige Tour de France, zoals zij na afloop van het door hen als „vredig" gekarak teriseerde beraad mededeelden, com mercieel niet aantrekkelijk vinden, moet worden aangenomen dat van sponsorzijde ook weinig toegift valt te verwachten. Aangezien bovendien de Toerspoeling in wezen maar zeer dun is, is de Tour de France voor de grote beroepsrenners op slag minder belangrijk. We behoeven maar een eni ge weken terug op deze plaats geci teerde opmerking van bijvoorbeeld Jan Janssen aan te halen: „Een sobere Tour is voor mij niet interessant. In de Tour moet ik geld kunnen verdienen. Groot discussiepunt blijft achteraf het verlangen naar „zuiverheid" van de sportcommissie van de KNWU. Dit verlangen, aldus de officiële uitspraak van de KNWU, inspireerde de sport commissie tot de benoeming van de neutrale Wagtmans. Met andere woor den, de KNWU is, nog voor de Tour van start gaat, ziende blind. De sport commissie weigert aan te nemen, dat deze Tour de France, ondanks de lan- denformule, ongetwijfeld beheerst zal worden door een merkenstrijd, die dwars door de nationale ploegen heen zal lopen. De sportcommisie is zelfs doof voor een oDmerking (van alweer Jan Janssen), dat de merkenploegen, in de schaduw van de landenformule. de eerste viool spelen. Zuiverheid zou de sportcommissie van de KNWU sieren als zij de ware reden van haar streven naar neutraliteit zou noemen: het weg werken van de beste Nederlandse ploeg leider. enfant terrible Kees Pellenaars, die naar de zin van de sportcommissie teveel macht in handen had. In Frankrijk.-België en Italië is ge steld. dat. na de nederlaag van de extra-sportieve wielergroeperingen in het gevecht met de Tourorganisatie, de moeilijkheden pas beginnen bij het formeren van de diverse ploegen. In België. Frankrijk en Italië zien de lei ders van de extra-sportieve wieler- grnenpringen de komende maanden met verontrusting tegemoet. Maar ook zij weten, dat de opzet van de heren Goddet en Levitan, niet uit zuiverheid, zoals zij zeggen, maar uit commerciële nood geboren, aan de rand van een afgrond balanceert. Dat laatste heeft de KNWU, on danks alle publicaties, die hierover verschenen, nog niet begrepen. Het monsterverbondmet twee van de drie belangrijkste Nederlandse extra- sportieve wielergroeperingen heeft dit onde elzinnig bewezen. De ver klaring van Willem U's zakelijke leider, de reclame-chef W. Oepts, over de reuzen-zwaai van „hoogst- onwaarschijnlijk" naar „fiat" inzake fiat850idromatic automatische uitvoering Fiat 850 Idromatic 4 cil, 843 cc, 42 pk, 125 km/u, van 0-80 km, l4sec. autom transmissie, gesl, koelsysteem, air conditioning en ver warming met aanjager carrosserie met Aqualit-behandeling (anti-roest). Luxe uitvoering m. bekleding in sim. leder 4 cil, 843 cc, 42 pk, 125 km/u, van 0-80 km 14 sec. 4 versnellingen gesynchroniseerd, gesl. koelsysteem, air-cónditioning en verwarming met aan jager carrosserie m. Aqualit-behandeling (anti-roest). Luxe uitvoering m. laken bekleding de *0» lof Kr ,l i Vj V«1 V. N' Imp. J. Leonard Lang Automobielbedrijven N.V„ Stadhouderskade 113. Amsterdam. Tel. (020) 730867. Van maandag t/m vrijdag zijn de showrooms ook 'a avonds open van 19.00 - 21.30 uur. 'a zaterdags van 9.00-17.00 uuc V'l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10