DE MAASBODE PvdA stelt partnerkeuze voorop JAMIN Teleurstelling uit zich in incident Pernis raffinaderij grootste ter wereld Vriendschappelijk PR. ZIJLSTRA WELLICHT INFORMATEUR IFRACTIES BERADEN ZICH! indaag „VELE PERSONEN ZWAAR BENADEELD' SHELL BREIDT UIT D JARIGE PRINSES ELISABETH BAS 34 ets. neem er de tijd voor Onderzoek naar wensen kiezers Belastingen brengen minder op dan begroot Otterdam eu Jsrder &E maasbode Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgevinq zie de pagina's 5a en 5b AfON V&Q- VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 BEWOLKT !lllt»ii IVliihilhl1 122e JAARGANG No. 39556 Haag, 17 febr. De Aï> ^hristeiijke partijen, KVP, CHU, hopen gezamenlijk Ree] t flieuw te vormen kabinet Ve^]6, nemen. Dit bleek uit de VooJuingen van de drie fractie- 'ters na afloop van het be- eige' de fracties ieder in V0] kring hebben gehouden, het nPs mr- Biesheuvel (AR) ligt kVp in de bedoeling met de der)ir,en de CHU tevoren in on- lijk beraad tot een gezamen- .°niwerp-regeringsprogram te komen, dat zou kunnen lw r? als basis van een gesprek *NdA en VVD. PvdA en WD van duur wel heerlijk paginas V hebben gisteren opnieuw laten weten, dat zij geen mogelijkheid zien om gezamenlijk in het kabi net zitting te nemen. M DIRECTIE: r' A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: E M. Lücker drs. A. J. Cuppen Twenties. STAD ROTTERDAM ANIUO T720 alle verzekeringen Vanavond 5 min. voor 7, ned. I De fracties beraden zich over liet nieuwe kabinetdat zo snel moge lijk stevig op zijn poten moet staan. De heren De Jong, Schmelzer en Luns (boven) overleggen wat de gekortwiekte KVP aan de con structie van het kabinet kan doen. De AR-voormannen, nog bh) om hun stembussucces, doen hetzelfde. Onder confereren de heren Diepenhorst, Biesheuvel en R. Zijlstra, naamgenoot van Jelle. AMSTERDAM, 17 febr. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft vanmorgen tegen tie Teixeira-bankier drs. J. M. F. een gevangenisstraf geëist van twee en een half jaar, met aftrek van de ongeveer acht maanden die drs. F. al in voor arrest heeft doorgebracht. Handigheden IN NIJMEGEN Een nieuwe opname van prinses Christina, die morgen twintig jaar wordt. DE TIJD Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. ZON op: 07.51 MAAN op: 10.54 onder: 17.58 onder: 03.06 ADVERTENTIE Christelijke coalitie basis van kabinet °ttze parlementaire redacteur) ADVERTENTIE Vgg, A'oerse Koekoek meent dat 1 Van „zijn" ontevredenen zich 1 u tot D '66 hebben gewend en ehi zo van zijn vijftien verwach te zetels hebben afgehouden. Mr. A. F. M. O. van Mierlo heeft vGri ander idee over de kwaliteit zijn sympathisanten. Hij dankt 'Jn zeven zetels aan bewuste kie- iers. ISCHA had een gesprek met ein. Zie pagina 3. e°ekenweek zonder gala, maar mét Silm, en nog wel een over boe- ken i.l. „451 graden Fahrenheit' erov ^ranG°is Truffaut u kunt Ver lezen op pagina 5. is Nederlandse schaatstop (dames) Itl SkSteren uit Davos teruggekeerd. <lt hoog gelegen Davos legden hjijNederlandse dames de laatste 'et bio aan de voorbereidingen voor Pioe t0ern°oi om het wereldkam- eie^Pt'ap hardrijden dat dit week- 0n2 e ln Deventer wordt verreden, sp G verslaggever Koos de Boer Maat in Hoog Holten, verblijf- ïnet Svoor 's-werelds schaatselite, kais n'et geringe favoriete Stien ev- Pagina 7. Pe tijd De voorzitters van de vijf grote frac ties zijn vandaag bij de koningin ge weest voor het gebruikelijke advies over de aanwijzing van een formateur of informateur en de vorming van een nieuw kabinet. Daarbij zal, naar wordt aangenomen, enige malen de naam van de demissionaire minister-presi dent, dr. J. Zijlstra, genoemd zijn. Dit kan worden afgeleid uit de omstandig heid dat tenminste de fracties van de KVP, de AR en de VVD van mening zijn dat uit de verkiezingsuitslag een zekere voorkeur blijkt voor voortzetting van het beleid van het kabinet, waar aan dr. Zijlstra zijn naam heeft ver bonden. De CHU stelde zich wat neutraler op De herkozen fractievoorzitter van de CHU, mr. Beernink, gaf toe dat de winst van de AR moet worden ver klaard uit het ,,Jelle-effect", maar had daarbij vooral het oog op de persoon lijke populariteit van dr. Zijlstra. De heer Beernink ziet in de verkiezingsuit slag geen duidelijke vingerwijzing naar voortzetting van het beleid van het ka binet-Zijlstra. De gedachten van de Partij van de Arbeid schijnen te gaan in de richting van de fractievoorzitter van de AR, mr. Biesheuvel. Gisteravond nog werd verwacht, dat drs. Den Uyl en de socialistische voorzitter van de Eerste Kamer, dr. ir. J. P. Mazure de koningin drs. Schmelzer zouden aan bevelen. De PvdA wenst, dat meteen en Rotterdam, Schiedam- 0j„.est 111. Tel. redactie en admi- 17,otle: 142011; redactie na Qlr u Uur; 14 21 14. Postbus 723. Sjg^n.v. De Tijd, Amsterdam: BE20 tot aBqm afdeling lezersservice ■30 uur, tel. 0 10-14 28 10. Per NT: per week 1 19R7rnaand ƒ4,40 (van 1 februari (van ab. per kwartaal ƒ13, even, april 1967 af). exclusief Arv, Ue'e incassokosten. 35 Tijd/DE MAASBODE Dg Y,ent per millimeterhoogte; 85 gehele oplage ?5 n' per mlllimeterhoogte; D 'ent voor familieberichten. racttarieven op aanvraag. een formateur wordt benoemd en niet eerst wordt gewerkt met een infor mateur. De PvdA liet gisteren na haar frac tie-beraad weten, dat de formateur eerst een keuze zou moeten doen over de mogelijke regeringspartner, alvorens over een regeringsprogram te spreken. Ook hierin kan een aanwijzing worden gezien, dat de socialisten de heer Schmelzer, als voorzitter van de groot ste fractie in het centrum, met een eer ste formatie-opdracht belast willen zien. Waarbij, gezien de socialistische eis van een partnerkeuze vooraf, het woord „belast" een wat onheilspellen de klank heeft. Een beslissing van de koningin kan niet voor het weekeinde worden ver wacht omdat de voorzitters van de klei nere fracties pas morgen worden ont vangen. Aan het bezoek van de voor zitters van de vijf grote fracties gingen eerst bezoeken vooraf van de vice-pre sident van de Raad van State, dr. Beel, en de voorzitters van Tweede en Eer ste Kamer, mr. Van Thiel en dr. Ma- zure. Als inderdaad dr. Zijlstra zal wor den aangezocht, dan zal hij waarschijn lijk geen formatie- maar een informa tie-opdracht krijgen, gezien zijn her haalde verklaring dat hij niet van plan is terug te keren. De demissionaire minister-president heeft bovendien eni ge tijd geleden toegezegd dat hij zou proberen voor de formatie een over zicht op te stellen van de gehele finan- cieel-economische situatie van dit mo ment. (Vervolg op pag. 4) Eis van 2% jaar tegen Teixeira-bankier F. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 17 febr. De Ko ninklijke Shell Groep zal een vijfde aardolie-distillatie-eenheid in Pernis bouwen, waardoor de capaciteit van de raffinaderij bij Rotterdam van 18 miljoen ton olie tot 25 miljoen ton olie zal worden opgevoerd. De uit» breiding, die binnen twee jaar ge reed moet zijn en een investering van 120 miljoen vergt, zal van de Shell raffinaderij Pernis de grootste ter wereld maken. De grootste van vandaag is de Esso raffinaderij op Aruba met een jaarproduktie van 24 miljoen ton per jaar. De bouw van de nieuwe eenheid is duidelijk een antwoord van de Shell op de beslissing van de regering Rot terdam bereikbaar te maken vooi tan kers van 225.000 ton. Het was in Rot terdam al enige tijd bekend, dat de Shell overwoog de capaciteit van de raffinaderij op te voeren, omdat de vraag naar aardolieprodukten steds groter wordt. De Shell overwoog de capaciteit van de raffinaderij op te voeren, omdat de vraag naar aardolie produkten steeds groter wordt De Shell heeft echter geen beslissing dur ven nemen voordat zij er zeker van was, dat zij in geweldige hoeveelheden tegelijk de olie zou kunnen aanvoeren. Dat de Shell een week na de principe goedkeuring voor de vaargeul voor su pertankers besluit tot de bouw van in feite een vijfde raffinaderij binnen haar complex op Pernis, wijst er op, dat ir. F. Posthuma, havendirecteur van Rotterdam, gelijk gehad heeft toen hij zei, dat het er om gaat de gro te oliemaatschappijen snel duidelijk te maken, welke nieuwe mogelijkheden Rotterdam te bieden heeft. Een tweede argument voor de Shell om in Rotterdam uit te breiden is de opkomst van de „kleine" raffi naderijen in Rotterdam en Amster dam. Shell wil duidelijk in de poort van Europa haar leidende positie be houden. Een d,erde reden moet nog gezocht worden in het feit, dat de Shell er weinig voor voelt geheel nieu we raffinaderijen in het binnenland te bouwen, niet alleen met het oog op de dure aanvoerkosten, maar vooral ook de afvoerkosten van de produkten (Van onze speciale verslaggever) De officier stelde vast dat drs. F. zelfs op dit moment nog niet is overtuigd van zijn falen. Door zijn optreden heeft de bankier vele per sonen zwaar benadeeld en de goede naam van de Nederlandse bankwe reld als geheel in de ogen van het publiek en bij de buitenlandse ban ken omlaag gehaald. De officier zei zich bewust te zijn van het feit dat drs. F. het na het uitzitten van zijn straf niet gemak kelijk zal hebben. Zijn aureool en zijn hoge maatschappelijke positie is hij kwijtgeraakt. „Wie hoog staat, valt diep", aldus de officier. Deze omstandigheden wilde hij eéhter niet laten opwegen tegen het grote ver driet en soms de uianhoop van vele tientallen en tientallen gedupeerde cliënten. Vandaar, zo zei hij, dat ik een ernstige straf wil eisen. De eis, die mr. Van Renesse zelf nogal zwaar achtte, werd niet met algemene instemming begroet. In krin gen van gedupeerden viel duidelijk teleurstelling te beluisteren. Deze te leurstelling zorgde ook voor een in cident, dat slechts korte tijd de on geëmotioneerde en rimpelloze gang van het proces vermocht te onder breken. Een vrouw van middelbare leeftijd verhief zich tijdens het pleidooi van mr. L. P. var. den Blink, uit haar bank op de publieke tribune en riep kalm, maar duidelijk verstaanbaar: Diefstal!" Nog voordat zij hierop een krachtig uitgesproken „Klasse- justitie" had laten volgen, gelastte de rechtbankpresident, mr. J. A. Bletz, haar verwijdering uit de zaal. „Dat kan me niets schelen. Diefstal. Klas- sejus-titie," riep de vrouw nog terwijl zij door een functionaris van de recht bank werd weggevoerd. In de deur opening zag zij nog kans de verdach te het woord „smeerlap toe te voe gen De vrouw behoort tot degenen die 'door de debacle Teixeira ernstig werden benadeeld. Het strafproces tegen drs. F. is van daag voor de Amsterdamse rechtbank zijn tweede en laatste dag ingegaan. Woensdag zijn de getuigen gehoord, die de tenlaste gelegde gevallen van vlasheid in geschrifte, oplichting en verduistering moesten toelichten. „Steeds weer blijkt in deze zaak dat het bankiershuis Teixeira de Mat- tos een eenmansbedrijf was, dat door F. autoritair werd geleid en waar zijn wil wet was,".zo begon de officier zijn requisitoir. Het standpunt dat de ver dachte ook nu nog tegenover de ma nipulaties bij Teixeira inneemt, noemde mr. Van Renesse „verwon derlijk, verbazingwekkend en beangsti gend". Nadat F. als enig beherend vennoot tot de bankfirma was toegetreden, is de morele sfeer bij Teixeira verslech terd. Al in 1961 ontstond het gebruik dat effecten zwaarder werden herbe- leend dan voor de bedragen die Teixei ra er als krediet op had verstrekt. La ter voor het eerst in 1964 werden ook stukken bij de Kas-Associatie be leend, waarop cliënten geen gelden had den opgenomen. Het ging toen nog om courante stukken, bij de belening was ervan men toch nog de totale krediet verstrekking op effecten in het oog hield. „Het mag niet, maar het kan geen kwaad zolang we er goed voor zijn", zo luidde de leus in drs. F's bank. Van de obligaties bleef men vooralsnog af hier waren immers via de nummer-administratie de eige naren alle van bekend. In de sfeer van ernstig normverlies, die onder lei ding van F. bij Teixeira was ontstaan, het contact met de ethiek en de moraliteit van het bankwezen in ons land was allang zoek leidde het kwaad tot steeds erger. En zo kon de droevige vertoning worden opgevoerd in de nacht van de vierde mei 1966, toen twee protesterende ondergeschik ten op last van F. de kluizen afstroop ten, ook naar obligaties die geheel on bezwaard waren. De officier, die alle ten laste gelegde feiten bewezen acht te, stelde vast dat F. duidelijk het oog merk heeft gehad om zich en zijn bank te verrijken, en dat doordoor cliënten zijn of hadden kunnen worden bena deeld. De officier zei dat hij zich in zijn aanklacht een aantal beperkingen heeft opgelegd. Toch kon hij het niet laten nog een aantal niet ten laste gelegde administratieve handighe den" in zijn requisitoir te vermelden. Bijvoorbeeld de kredieten ter waarde van f 2,9 miljoen, die naar Teixeira's dochteronderneming Dunlop en Co. werden doorgeschoven en die zo bui ten de controle van de Néderlandsche Bank bleven. Bij een juiste invulling van de maandstaten die bij de Nederlandsche Bank moesten worden ingeleverd, zou Teixeira eind 1965 ruim 4 miljoen gul den, eind maart 1966 bijna 6 miljoen gulden en eind april ruim 7 miljoen gulden bij de centrale Bank hebben moeten deponeren als renteloos straf- deposito, wegens het overschrijden van de maximaal toelaatbare kredietver strekking. De liquiditeit liet dit echter niet toe, vandaar de vervalste maand staten. Twee gevallen van onjuist in gevulde maandstaten zijn zoals bekend ten laste gelegd. Ook op de zeer slechte liquiditeit wierpen de maand staten een geflatteerd licht: volgens (Vervolg op pagina 4) NIJMEGEN, 17 febr. Volgens een steekproef zou ongeveer de helft van de ondervraagde personen (49,1 pro cent) het niet eens zijn met het feit, dat het kabinet-Cals naar huis werd gezonden. Van de ondervraagden staat bijna de helft (42 procent) een nieuwe regeringscombinatie voor van KVP en PVDA. Iets meer dan de helft van de ondervraagde liberale kiezers (53,6 procent) heeft voorkeur voor een rege ring van K.V.P. en V.V.D. Onder de ARP- en CHU-kiezers is er grote hang naar een grote christen democratische unie, een voorkeur die bij de KVP-kiezers in Nijmegen aan merkelijk geringer is. Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport „In het spoor van de kiezer", waarin gegevens en conclusies zijn op genomen uit een bliksemonderzoek naar het stemgedrag in Nijmegen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit onderzoek werd verricht door het .Instituut voor toegepaste sociologie" met medewerking van het sociologisch instituut van de katholieke universiteit te Nijmegen. Aan de steekproef hebben zevenhonderdtwee personen aange nomen. Het rapport zal worden aange boden aan de fractieleiders van de po- litieke groeperingen, die in de Kamer I zijn vertegenwoordigd. ADVERTENTIE Sinds langen tijd is er over geklaagd dat de afge vaardigden te Washington zich gedurende de zittingen van het Kongres soms erg te buiten gingen aan sterken drank. Tengevolge daarvan is verboden dat in het lokaal, waar de vertegenwoordiging zitting houdt, nog langer zoodanige drank getapt zal worden. Het is daardoor echter niet gelukt het misbruik af te schaffen, dewijl sommige leden met een brandewijn- flesch de zitting komen bijwonen; zij reiken hem el kander zeer vriendschappelijk toe om er beurtelings een slok uit te nemen. Aldus DE TIJD van honderd jaar geleden. Niet graag zouden wij onze geachte afgevaardigden willen adviseren, het voorbeeld van hun vroegere Amerikaanse col lega's na te volgen. Maar als onze geachte afgevaardigden de scherpe kanten van allerlei destructieve uitlatingen-van-vóór- de-verkiezingen op vriendschappelijke wijze met elkaar zouden willen bespreken om zo tot een constructief overleg te komen, dan gunnen wij onze geachte afgevaardigden daarbij van harte een kostelijk gevuld glas. Over ..gunnen" gesproken: zeg eens GUN U DE TIJD tegen een van uw kennissen. Volgt die uw raad op, dan kunt u onder staande bon invullpn en verdient u een fraai, kleurig PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: NAAM: ADRES: WOOONPLAATS: Het abonnementsgeld 13,- per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: ADRES: WOOONPLAATS: Handtekening Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD - Postbus 348 - Amsterdam die niet direct in eigen gebied afge zet kunnen worden. Uit het directe antwoord op de aan leg van de vaargeul voor tankers maS echter niet worden geconcludeerd, dat de Shell van enthousiasme overloopt. De Shell meent namelijk, dat de geul toch wel zo laat is gekomen, dat zij zich in de jaren 1968 en 1969 offers moet getroosten om op Rotterdam met tankers van 200.000 ton te varen. Doordat de geul toch niet tijdig gereed komt als de Rotterdammers en de oliemaatschappijen graag gezien heb ben zal met de mammoettankers tot en met 1969 niet geheel kunnen afla den. Dit betkent verliezen van miljoe nen guldens. Hoewel de Shell in een communi qué spreekt van een distallatie-een- heid kan eigenlijk gesproken worden van een volledige raffinaderij. De een heid wordt namelijk niet aangesloten in de keten van de vier, die er al staan, maar gezet in het park van opslag tanks. Dit heeft de Shell gedaan om te voorkomen, dat een concentratie ontstaat van rookgassen op een al te klein gebied. De eenheid krijgt °°k een eigen, honderd meter hoge schoor steen en loost dus geen gassen via de 200 meter hoge pijp van het oude raf- finaderij gedeelte. Ook zal gestookt worden met laag zwavel brandstof om vorming van zwaveldioxyde tegen te gaan. Tenslotte wordt dan van een luchtkoelinstallatie gebruik gemaakt om ook waterverontreiniging tegen te gaan. De 120 miljoen gulden, die de Shell in de nieuwe raffinaderij zal investe ren, worden niet alleen opgeslokt door de installaties zelf. Er zullen namelijk ook nieuwe opslagtanks gebouwd moe ten worden in Europoort om de aan voer van de olie, die nu nog groter zal moeten worden, op te vangen, voorts een tweede pijpleiding om de olie naar de nieuwe raffinaderij te voeren en tenslotte tanks in Pernis om de afgewerkte produkten op te In dit verband is door een Shell woordvoerder een opmerkelijke uit spraak gedaan. „De olie mag dan mis schien niet zoveel opleveren, bouw en onderhoud van de installaties zijn voor de Nederlandse industrie van het grootste belang. Zo is vorig jaar voor 180 miljoen gulden aan materiaal be steld, waarvan 80 procent bij Neder landse bedrijven. De bouw van de nieuwe raffinaderij zal eveneens een grotendeels Nederlandse affaire wor den. Trouwens, de uitbreiding van de raf finaderij is nog maar een begin, want het vervolg zal zeker moeten zijn, dat de chemische fabrieken van Shell worden uitgebreid om de voor de ben zine fabricage afgewerkte aardolie verder te verwerken. In Pernis ziet men dan ook nu meer mogelijkheden dan ooit om de tankschepen, die nu aardolie aanvoeren en veelal leeg weer terug gaan te gaan afladen met in Rotterdam gemaakte halfprodukten. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 17 febr. Het Rijk heeft verleden jaar voor een bedrag van ruim 17,5 miljard gulden aan be lastingen ontvangen tegen ruim 15,5 miljard in 1965. De ontvangsten wa ren niettemin een half miljard lager dan in de jongste Miljoenennota was beraamd. Het meest vielen de ont vangsten van de loonbelasting tegen, die ƒ107 miljoen of 2,8 procent min der waren dan was begroot. (Zie voorts financiële pagina)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1