Gun U Russische torpedoboten Vandaag Éfc I mÊÊ Na Mao's dood 4iAar EVENMIN als men voor de s; 'ger jaren kon voorzien dat de split te? tussen Rusland en China de hui- Vy afmetingen zou bereiken, kunnen StraVnU voorzien wat er bijvoorbeeld of Hp na Mao's dood zal gebeuren en hari c°mmunistische landen hun rijen Zulle-, le* weer hechter dan voorheen Kernwapens Amerikaans aandeel fplil Russiche torpedoboten in de DE OPBOUW' van een goed verdedigingsapparaat, een PPa''aat, dat zelfs voor een land als Nederland, alleen maar Vergelijken is met een industrieel concern van internatio- af'netingen als Philips of Unilever, zijn vele jaren nodig 5 u'e moeten nachten met de aanvang van een dergelijke P^ouiv totdat de situatie erom vraagt zijn wij al te laat. °- Moeilijker ivordt het als we moeten nachten totdat zelfs 6 Meest doorgewinterde optimist erkent dat de internationale situatie om de ophouiv van verdediging vraagt. 6 z°uden ons net zo min kunnen veroorloven de sterkte V'!n het defensie-apparaat rechtstreeks aan de internationale HtU(ltM-van.de-dag te koppelen als we de sterkte van het po litieapparaat aan de iederedagse criminaliteit mogen koppelen. Nadat we een aantal jaren diep onder de indruk waren en zeer beangstigd door de ruwe manier, waarop de Russen en later de Chinese communisten in de jaren na 1945 *ich ten koste van de vrijheid en onafhankelijkheid van hele volkeren en naties een vooraanstaande plaats in de wereld hadden veroverd, beginnen ive nu nadat dat proces een mede door onze defensie-inspanning mogelijk gemaakt krachtig halt is toegeroepen, langzamerhand te vergeten op welke grove ma nier Rusland en China hun huidige plaats hebben ingenomen en beginnen ive te hopen, dat Rusland althans zich als heer zal gedragen. 122e JAARGANG No. 39557 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 Een met raketten bewapende Russische torpedojager van het type het archief van de Westduitse marine. Het wordt het meest moderne marine" genoemd. Kynda". De foto is afkomstig uit oppervlakte schip van de „rode Als er vrij grote aantallen zee strijdkrachten nodig zijn, waarom moeten wij dan mee doen. Kun nen de Amerikanen het niet af? Een deel van de Nederlandse marinevloot in kiellinie. Pagina 2 Pagina 3 Pagina 4 Pagina 5 Pagina 7 Schijnheilig een deel van de al dus bespaarde gelden aan de ont wikkelingshulp toespelend (in plaats van deze hulp uit het vlees van onze welvaart te halen zou den wij dan nationaal financieel profiteren van onze geografische ligging en van onze natuurlijke lotsverbondenheid met de andere Westeuropese landen. Iets min- derwaardigers kan ik mij niet voorstellen. J. J. P. DE BOER ''ViMiiiullUHWMu,1 de koninklijke marine DE TIJD nrar, welke zekerheid hebben we dat "XidJ^'ng van Rusland inderdaad ver tap a is? Of hebben we dat als resul ts -ari ons eindeloos filosoferen over van lelijkheden en onmogelijkheden biaareen nieuwe wereldoorlog alleen Au *e'f aangepraat? cUlat len van altijd uiterst riskante spe- het j!es °P 't veranderde karakter van Of v. üssische of Chinese imperialisme lutje^11 de communistische wereldrevo- kea 2iin er een paar concrete oorza- *oa ^vsaraan een veranderde houding ^wnnen worden toegeschreven: eetlsgezindheid en vastberadenheid Var[) 'hee het westen sinds 1948-1949 alle COrrimunistische agressie tege- W' is getreden, Berlijn, Korea, Ma- j 9' Vietnam, Cuba en Congo; »tf> °nenigheid tussen de twee groot- hjj^ommunistische staten, een onenig- a d'e meer nog dan op ideologische "^verschillen, berust op econo- oUöche belangenconflicten en op zeer 6 historische tegenstellingen. Ter sluiten. gen in8jhkend lijken alle ontwikkelin- koorpij situatie zo logisch en onont- ,v s S .V - wwjMl 0rhba sltuatie zo ïogiacn geten Har te zijn geweest, dat wij ver- Zien h .at wii vele indertijd nooit voor- 8tanri ehben. Noch de Hongaarse op- *ich noch de Cuba-crisis kondigden iang van te voren aan. g van te voren aan. j <lpt is dus uiterest gevaarlijk bij e beoordeling van de internationale v°htieke situatie teveel af te gaan op at wij denken, dat de verschillende delers zullen gaan doen. boeten wij dan zonder rekening te >den met hun bedoelingen alleen j^aar naar datgene waartoe de spelers staat zijn, kijken. Tot in 't ongerijm- doorgevoerd zouden we dan ook een aanval door de Amerikanen f^ten rekenen. ®t is duidelijk, dat we een goede middenweg moeten bewandelen door bij de beoordeling van de bedoelingen van onze eventuele tegenstanders dui delijk voor ogen te houden waartoe zij in staat zijn, de veerkracht waarover zij beschikken in het besef dat „capa bilities take years to build, intentions can change overnight' In het Neder lands vertaald: „Bekwaamheden ver gen jaren van opbouw, bedoelingen kunnen in een nacht gewijzigd worden. HETZELFDE ARGUMENT waarom we de duidelijk vijandige intenties van b.v. Rood China tamelijk rustig naast ons neer leggen (misschien wel te rus tig), namelijk het ontbreken van het vermogen ons aan te vallen, zou voor ons aanleiding moeten zijn te genover Rusland, dat dit vermogen in ruime mate bezit, de nodige voorzichtig- heid te betrachten en onszelf niet te gauw in slaap te laten sussen door het feit, dat de beer thans spinnende gelui den maakt. Waartoe zijn de Russen militair in staat? De hoeveelheid nucleaire wa pens, waarover Rusland kan beschik ken is voldoende groot om Rusland een sobrt nucleair evenwicht met de Verenigde Staten te garanderen. De sterkte van de landstrijdkrachten waar over Rusland en zijn satellieten kun nen beschikken is welbekend en de di visies staan elkaar aan de andere zijde van het ijzeren gordijn zo te ver dringen dat de vraag gewettigd is of de wetvan de „diminishing returns" daar niet van toepassing is. Dat er ondanks de veel kleinere ge talsterkte van de Westeuropese land strijdkrachten toch sprake blijft van een soort evenwicht, is verder zeker ook te danken aan de dreigende aanwezig heid aan beide zijden van taktische kernwapens, die trapsgewijs krachtiger zijn. Ten onrechte hebben wij in t westen over het algemeen nog altijd de nei ging het Russische maritieme ver mogen te verwaarlozen. Op de Sovjet- vloot is de uitdrukking „de zwijgende dienst" terecht van toepassing. Niet begeleid door fanfares en ron kende toespraken van sovjetleiders hebben de Russen sinds 1945 hun mari tieme invloedssfeer stilaan uitgebreid tot hij nu over de gehele wereld merk baar is. Het zijn niet zozeer de kale aantallen schepen, vliegtuigen en onder zeeboten, hoe groot ook, die verontrus tend zijn als wel de vanzelfsprekend heid, waarmee deze zich in grote aan tallen over de wereldzeeën verspreiden. Alle belangrijke NAVO oorlogshavens en oefengebieden worden voortdurend bewaakt door Russische oorlogssche pen, elke NAVO vlootoefening wordt op de voet gevolgd. De Oostzee is bijna een sovjet-bin nenzee, maar vrijwel dagelijks passe- .ren Russische oorlogsschepen de Sont op weg van en naar de Noordzee of de Oostelijke Atlantische Oceaan. Vroe ger was er een Britse Middellandse Zee vloot, tegenwoordig zijn er een Ame rikaanse en een Russische Middelland se Zeevloot. Ondanks het feit, dat de Verenigde Staten in tegenstelling tot Europa vrij wel niet van overzeese verbindingen afhankelijk zijn, schijnen de Amerika nen de potentiële gevaren van deze Russische maritieme expansie beter te beseffen dan de meeste Europeanen, die aan de opvatting, dat enigerlei vorm van Russische agressie door de Ameri kanen met de grote klap" zal worden beantwoord, de zekerheid menen te ontlenen dat er niets kan gebeuren. Dwaze gedachte' Het is bijna schokkend te zien, met hoeveel gemak wij Europeanen de Amerikanen met hun nucleaire ban bliksems zouden willen laten zwaaien,- alsof ieder die met een dergelijke vorm van oorlog begon, niet eerst heel diep zou moeten nadenken over de terugslag die dit op zijn eigen land zou hebben en er pas mee zou beginnen als alle ande re mogelijkheden uitgeput waren. In zijn ontwikkeling als maritieme grootmacht is Rusland hard op we£ naar een maritieme machtspositie, sterk genoeg om Europa's Atlanti sche levensaders met conventionele wa pens af te knijpen. Het beschikt over een steeds toene mend aantal duik! oten met raketten, die als onderdeel van zijn eigen strategische afschrikking de Ameri kanen er van moeten weerhouden te gemakkelijk naar hun atoomwapens te grijpen. Deze toenemende Russische mari tieme macht, bijvoorbeeld in moderne geleide projectieleenheden, vliegtuigen, kruisers en jagers ën amfibische strijd krachten, onderstreept de kwetsbare positie van de NAVO-flanken, wier bescherming door de atoomparaplu eveneens problematisch is. Het is voor de geloofwaardigheid van de gehele afschrikking een dwingende eis, dat deze niet voor elk wissewasje in het geding moet worden gebracht. Conventionele zeestrijdkrachten moe ten in voldoende aantallen aanwezig zijn om aanvallen op onze verbindings lijnen of op de NAVO-flanken het hoofd te kunnen bieden ofwel te be antwoorden. De geloofwaardigheid van de af schrikking vraagt ook maatregelen voor de beheersing van de situatie na dat over en weer harde klappen zijn uitgedeeld. Voor de zeestrijdkrachten betekent dit, dat zij de levensaders naar West-Europa zolang moeten kun nen openhouden en van hun kant zo lang aanvallen op West-Europa het hoofd moeten kunnen bieden, totdat de tegen de vijand genomen krachtige maatregelen effect beginnen te hebben. DE AMERIKANEN nemen we reldwijd gezien reeds het grootste gedeelte van de maritieme taken, zo goed als van die van de land- en lucht strijdkrachten, voor hun rekening. De gehele Stille Oceaan, het grootste ge deelte van de Indische Oceaan en de Middellandse Zee, de zuidelijke helft en he. westelijke gedeelte van de noor delijke helft van de Atlantische Oceaan. Zij verschaffen de meeste Polaris-on- derzeeboten. De Atlantische slagvloot is de maritieme flankdekking van de Noorse verdedigingspositie. Voor de WESTEUROPESE LANDEN blijft de bewaking over van de zeer intensief bevaren Westeuropese rand- zeeën en het oostelijk gedeelte van de Noord-Atlantische Oceaan. NOORWEGEN, dat 30 procent van zijn defensie-begroting voor zijn mari ne besteedt, moet alle zeilen bijzetten om zijn eigen lange kustlijn met ijs vrije havens en fjorden niet meer dan te bewaken. Voor de verdediging is de ruggesteun van de Atlantische slagvloot onontbeerlijk. DENEMARKEN en W.-DU1TSLAND bewaken met hun schepen de Oostzee- uitgangen en de noordflank van het Westeuropese landfront. FRANKRIJK, dat zijn aandacht over de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan verdeelt, doet alles tegenwoor dig op eigen houtje. Op GROOT-BRITTANN Ië en Neder land komt de taak te rusten de levenslijnen naar de Noordwesteurope- se havens (waaronder Eurohaven, Eu ropa's en 's werelds grootste havencom plex) open te houden en aanvallen vanuit zee op ons continent onderno men, te voorkomen. NEDERLAND is overeenkomstig zijn algemene maritieme interessen (grootte en aantal koopvaardijvloot, grootte vis sersvloot en capaciteit havens, import, export, transito, aantal zeevarenden, lengte kustlijn, afmeting continentaal plat, stand van maritieme technologie, veelzijdigheid maritieme activiteiten dragen daartoe bij) goed voor een 20 tot 30 procent van de -totale sterkte. Men hoort wel eens het verwijt, dat wij wel een grote maritieme inspan ning opbrengen, die echter onszelf niet ten goede komt. De verantwoording voor de maritie me en de land- en luchtverdediging van ons nationale gebied en voor de verbindingslijnen, die nationaal voor ons van belang zijn, is mede door Ne derland in handen gelegd van een door Nederland aanvaarde NAVO Comman dostructuur, waarvan Nederlandse of ficieren deel uitmaken. Het zijn deze commandanten, die met de strijdkrachten van hun land een met alle vitale belangen rekening houden de, zo efficiënt mogelijke, verdediging moeten opbouwen. Concentratie van in spanning en soepelheid van optreden zijn de sleutelwoorden. Als de maritieme belangen van het Westeuropese geheel (dus ook die van Nederland) het meest in de toegangen tot het Engelse kanaal worden be dreigd, zullen daar onze meeste sche pen en vliegtuigen te vinden zijn. Zou de bedreiging zich concentreren in de. Noordzee, dan zou de verdediging van de weeromstuit niet uitsluitend 'n zaak zijn van Nederlandse schepen en vlieg tuigen maar ook van anderen. HET KAN NIET vaak genoeg wor den gezegd: of het vlak bij onze kust is of wat verderaf, als onze zeever bindingen bedreigd worden, moeten we ze kunnen beschermen en openhou den. West-Europa, maar in het bij zonder Nederland, kan zonder zeever bindingen niet op het land en in de lucht vechten en zelfs niet leven. Verreweg de meeste grondstoffen die wij verwerken tot goederen voor eigen gebruik, maar vaker nog voor uitvoer, worden van overzee per schip aange voerd. Wij voeren olie, ertsen, veevoer, granen, kunstmest, hout en plantaar dige vetten in, om onze hoogwaardige landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en indu- strie-produkten weer te kunnen uitvoe ren en zelfs middels de bewerking, dienstverlening en het optreden als tus senhandelaar de kost te verdienen. De hoeveelheden materiaal daarvoor nodig, zijn gigantisch. Het in voorraad heb ben van grote reservevoorraden is eco nomisch onmogelijk. Luchttransport van dergelijke hoeveelheden, indien fy siek mogelijk hetgeen niet zo is zou honderden of duizenden malen duurder zijn. Een waarschuwing: in dit betoog heb ik geprobeerd op grond van de dreiging de noodzaak van een toereikende ma ritieme inspanning logisch te beredene ren. Het is een van de grote misvat tingen van deze tijd, dat het verschijn sel oorlog en de daarmee samenhan gende dreiging per se logisch moeten zijn. De Grieken kenden Pallas Athene als de godin van de redelijke, de slimme oorlog, de oorlog met overleg, de oor log van Vor Clausewitz, dat is voort zetting van de politiek met andere mid delen, maar ze kenden ook Mars, de God van de blinde verwoesting, de nietsontziende. In de loop der eeuwen wijzigde de be oordeling van het verschijnsel oorlog van godsoordeel of godsgericht tot noodlot, werd de krijg afwisselend ge zien als heilige plicht en geliefkoosd tijdverdrijf voor mannen, zagen mannen als Hegel en Marx de oorlog als histo rische dialektiek, voor andere sociaal bewogenen was het slechts een kapita listische samenzwering. Wereldoorlog I behoorde, voordat zij uitbrak, volgens velen tot de onmo gelijkheden. Ook daarna dacht men dat een tweede dergelijke oorlog niet meer kon voorkomen. De enige oorlog, die velen na wereldoorlog II nog voor mo gelijk hielden was Armageddon, wat er in Korea en Vietnam gebeurde was eigenlijk al uit ons boekje geschrapt. Het is na alles wat er gebeurd is. misschien een beetje teleurstellend Sylvia Plath schreef „met de dood in het hart". Toen zij in 1963 op 31-jarige leeftijd overleed liet zij niet meer dan één roman, twee ver zenbundels en een aantal nog niet verzamelde gedichten, verhalen en artikelen na. Zij staat in Engeland en Amerika hoog aangeschreven. „De dood heeft Sylvia Plath haar leven lang geobsedeerd; psychisch is zij er aan ten gronde gegaan, maar het heeft haar tot de dichte res gemaakt die zij is", schrijft W. BRONZWAER. Onze toneelrecensent ANDRé RUTTEN schrijft over het „schrij ven over toneel", dat Jeanne Schaik- Willing sinds vijftig jaar bezig houdt, Zij begon er mee toen ze 22 jaar was, in de Mosgroene van P. L. Wiessing en doet het nu al weer sinds jaren in De Groene. Haar ac tiviteiten van de laatste tien jaar zijn onlangs gebundeld. William Klein schilder, foto graaf, filmer, Amerikaan expo seert in 't Stedelijk Museum in Am sterdam foto's. Wij publiceren een selectie hieruit, met begeleidende tekst van FRANS DUISTER. ISCHA sprak Paul Kijzer, die na Anatevka opnieuw een Amerikaan se musical naar Nederland haalt: De Man van La Mancha. ,,'t Zijn geen leuke verhaaltjes... 't Is niet toevallig dat ik ze uitkies, t. is niet toevallig dat het publiek er naai komt kijken". PROF. DR. IR. Ph. F. A. TEL- LEGEN: „Wat is verkondiging van vrede zonder conrete pogingen om vrede te verspreiden Wat is het gelovig beraad over een eucharis tisch maal zonder een echte bijdra ge tot opheffing van honger in de wereld." Prof.Tellegen schrijft in de rubriek „Kerk in beweging" over de „Kerk in beraad met het oog op de wereld". De Indiaanse mijnwerkers van Bo livia vormen een tragisch volk. Hun arbeid zwaar, primitief, langdu rig sloopt de meesten van hen voor hun veertigste jaar. HAYE THOMAS zag hun „reusachtige si nistere kerkhoven, de graven in de vorm van grillige huisjes uit leem en steen opgebouwd als een soort „Madurodam-van-de dood." Spanje bouwt een uiterst moder ne vakantiestad aan de zonnekust, ideaal voor „het tweede huis in de zon". Het wordt volgens de beschei den, maar schatrijke aannemer Jo sé Banus met een origineel symbool „de parel onder de toeristische ne derzettingen aan de Costa del Sol". VICTOR HAFKAMP schrijft erover. In de rubriek „Toerentaal": de Toon (Hermans) van Toen (negen jaar geleden), Wannes van de Vel de, de Vlaamse schilder-straat-zan ger en de nieuwe Rolling Stones. te beseffen dat Mars noch Pallas Athe ne nu werkelijk dood en begraven zijn, en dat we door moeten gaan ons op alle eventualiteiten te prepareren. Het handhaven van onze, op het be houd van de vrede gerichte zeer ge matigde nationale defensie-inspanning (binnen de NAVO komen wij met onze financiële inspanningen ergens op de achtste of negende plaats, terwijl niet gebonden landen als Zweden en Zwit serland een groter deel van hun natio nale inkomen aan defensie besteden dan wij) is de prijs, die wij daarvoor moeten betalen. Dit „klaar zijn" kan echter tegen een heel wat kleinere prijs, dan die welke wij betalen zou den krijgen, als het wederom mis zou gaan. Het besmettelijk karakter van het ziekteverschijnsel oorlog kennende, moe ten wij het behoud van de vrede in onze contreien niet alleen zien als een be langrijke bijdragende factor in de door ons, samen met de meeste andere men sen, nagestreefde vrede in de gehele wereld. Wij moeten blijven streven naar een gecontroleerde wederzijdse verminde ring van de bewapening in de hoop dat zó spoedig de dag mag aanbreken, dat alle landen dezelfde bereidheid, om zich bij de oplossing van hun geschillen door de uitspraken van bovennationale lichamen te laten leiden, zullen gaan opbrengen, die Nederland in de prak tijk heeft getoond. Het streven op te houden eigen rechter te spelen zou zeker niet bevorderd worden, als de NAVO-landen in de ontwapening eenzij dig zouden voorgaan. Juist voor die lan den, waarmee wij politieke meningsge schillen hebben zou het aantrekkelijker worden hun eigen gang te blijven gaan en 'de conferentietafel te mijden. Nationale eenzijdige ontwapening en uittreding uit de NAVO door Neder land zoals door sommigen thans wordt nagestreefd, zou zelfs huichelachtig zijn omdat wij maar al te goed weten dat wij ons een dergelijke stap alleen maar zouden kunnen veroorloven omdat de door ons uittreden meer politiek dan militair verzwakte NAVO nog steeds een verdedigingsmuur zou vor men tussen ons en de rest van de we reld. Luitenant ter zee le klasse Beste Nederlandse bijdrage marinevloot in kielun!E VOOR DE WERELDVREDE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 15