DE MAASBODE vand De TIJD -Rome keurt katechismus niet goed Vrijmoedig commentaar JAMIM Oorzaak vermoedelijk roken bed F. Beeren op rand van faillissement Politieke pamfletten PUBLIKATIE OVERLEG MET POLITICI Economie en kiesstelsel nu aan de orde SMEULENDE RESTEN HET RAAM UIT aag Bisschoppen weten van niets Vlieger komt om ONDANKS SNELLE REDDINGSACTIES Daggeld verlaagd Scheepva artf usie in Zweden rond Sr en herder CONFRONTATIE: R°TTERDAM, DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 ENIGE REGEN 122e JAARGANG No. 39559 öEN haag, 21 febr. Van- heeft de informateur, dr. Jlstra, de fractie-voorzitters met e hij heeft gesproken een 2j^orandum toegezonden. Dr. j üstra heeft de fractie-voorzit- ers gevraagd hem voor woens- a§avond, uiterlijk donderdag morgen, op dit stuk te antwoor- ed. Het memorandum en de ant woorden zullen dan door de infor mateur waarschijnlijk donderdag worden gepubliceerd. Ov Verrassing 14 pagina s DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen ai Dne mannen en een vrouw werden het slachtoffer van de hotte felle brand op de tweede etage van het rusthuis. Straaljager neergestort pinda rotsjes melk én puur van niet duur wel heerlijk baten. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een van de be jaarden in bed heeft gerookt. Apeldoorn gaat Margriet feestelijk welkom heten DE TIJ Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Krachtige tot matige wind tussen west en zuid west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. ZON op: 7.42 onder: 18.06 MAAN op: 14.42 onder: 7.10 Zijlstra breekt met geheime informatie <Van onze parlementaire redacteur) du: er de inhoud van het memoran- m is gisteren alleen het volgende ekend geworden. Het handelt voor ®eh belangrijk deel over beleidspun- ;,eh van financieel-economische aard, ?.16 dr. Zijlstra tevoren met de frac le-Voorzitters heeft besproken. Niet geheel duidelijk is nog, of het memo- aridum reeds kan worden beschouwd ,'s oen samenvatting van enkele be- .hgrijke kernpunten van een rege- .^hgsprogramma, zoals dat, naar het krf 1Cht var> de informateur, in de l^e^de periode zou moeten worden f®v°erd. In het stuk zou ook aan- Van ZIJn besteed aan het vraagstuk in eventueel gewenste wijzigingen door kiesstelsel. Dit vraagstuk zou Woj-h een staatscommissie moeten en bestudeerd, waarbij het de bedoeling is, dat deze op redelijk korte termijn rapport uitbrengt. Wanneer de informateur de antwoor den van de fractie-voorzitters binnen heeft, zal hij zich beraden op de con sequenties van die antwoorden voor wat betreft de politieke samenstelling van het kabinet. In Den Haag wordt verwacht dat Zijlstra nog eind deze week de koningin een (interim)rap- port over zijn bevindingen zal uitbren gen. Vooral de aankondiging van de pu- blikatie was in politieke kringen een grote verrassing. Het is steeds de ge woonte geweest, dat formateurs en zeker informateurs, een zo groot mo gelijke geheimhouding nastreefden om te voorkomen dat het gesprek met de fracties door voortijdige publiciteit over standpunten zou worden bemoeilijkt. De procedure-Zijlstra is een geheel nieuwe aanpak, die erop wijst, dat de informateur tegemoet wil komen aan de juist in de laatste tijd gebleken grote behoefte aan meer openheid Informateur Zijlstra heeft vandaag zijn serie gesprekken met fractievoor zitters voortgezet. Om half tien ont ving hij ir. Van Dis, fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor de Staat kundig Gereformeerde Partij. De heer Van Dis was aanvankelijk verhinderd Niet lang zal Willem Bruynzeel (pagina 3) blijven wat hij ten gevolge van de verkiezingen zo- Juist is geworden: voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Niet omdat hij bijna zesenzestig is, maar wegens de fusie tussen zijn verbond en dat gene dat Centraal Sociaal heet. En wat wordt hij dan in de Ver eniging van Nederlandse Onder nemers? ,,Ik zou me erg happy voelen als vice-voorzitter", ver trouwde hij onze verslaggever NIC. VAN ROSSUM toe. in hoger beroep, van beide kanten <uingetekendstonden de Tres-jon kers gisteren weer voor de rechter. E>eze keer in A,msterdam. De eisen vfelen veel hoger uit dan de vo- TiSe maal. Op pagina 3. in de rubriek Beeld en Spiegelbeeld °P Pag. 5 schrijft HARRY WILLEM- EN over een bizarre Rotterdamse ^Positie, gewijd aan het werk van Vler Belgische grafici. en KANTOREN: Rotterdam, Schiedam- sevest 111. Tel. redactie en admi nistratie: 14 20 11; redactie na W 30 uur: 14 21 14. Postbus 723. t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. ®^ORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 28 10. ABONNEMENT: per week ƒ1, P®r maand 4,40 (van 1 februari 867 afj, per kwartaal 13, iVan 1 april 1967 af), exclusief 6ventuele incassokosten. AD^ERTENTIES: TIJD/DE maasbode 35 cent per millimeterhoogte; bE TIJD gehele oplage cent per millimeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. wegens de vandaag te houden alge mene vergadering van zijn partij, hij bleek bereid, zijn programma te wij zigen. Om tien uur ontving de infor mateur de fractievoorzitter van D'66 mr. Van Mierlo, vervolgens de frac tievoorzitters van de Communistische Partij Nederland, de Pacifistisch So cialistische Partij en het Gereformeerd Politiek Verbond. Met de heer Koekoek (Boeren Partij) kon geen afspraak wor den gemaakt, omdat hij op vakantie vertoeft in het Zwartewoud. Daarom ontving de heer Zijlstra vanmiddag de waarnemend-voorzitter, de heer E. J. Harmsen. Gisteren zijn de fractie-voor zitters van de vijf grote partijen bij dr. Zijlstra geweest. Ook het bezoek van de voorzitters van de kleine fracties is een nieuwtje van de methode Zijlstra. Politieke kringen leggen wat dit betreft ver band met het feit, dat de informateur de eventuele wijziging van het kiesstel sel aan de orde heeft gesteld. Juist de kleine partijen hebben de consequen ties te vrezen van ieder kiesstelsel dat niet uitsluitend op de evenredige vertegenwoordiging is gebaseerd. Bo vendien is het voor de informateur interessant reeds nu hun reacties te vernemen omdat voor een wijziging van het systeem wellicht een grond wetsherziening noodzakelijk zal zijn. die alleen met tweederde meerderheid kan worden aanvaard. (vervolg op pagina 4) ••••b. V MSMR (Van onze correspondent) BREDA, 21 febr. In het dorp Schijf, gemeente Zundert, is gister middag een straaljager van de vlieg basis Woensdrecht in een weiland neergestort, pe piloot, vaandrig J H. R. Beerling (21) uit Amsterdam kwam om het leven. Hij werd op dertig meter afstand van het toestel in zijn schietstoel dood aangetroffen. Van de schietstoel wa„ alleen de kleine parachute nog opengegaan. Het vliegtuig heeft zo laag gevlogen, dat de piloot geen schijn van kans heeft ge had het er levend van af te brengen. Het toestel kwam laag over Schijf aanvliegen met de landingswielen uit. Vlak voorbij een klein bos is het neer gestort. Het leek erop, dat de piloot, die leerling-vlieger was en medio maart zijn brevet zou hebben behaald een noodlanding heeft willen maken. Hij heeft met succes getracht het toestel boven de bebouwde kom van Schijf van daan te halen. Men neemt aan. dat hij het toestel heeft overtrokken" waar na het als een steen te pletter is geval len. ADVERTENTIE Vier bejaarden gedood bij brand in rusthuis (Van onze verslaggever) TEGELEN, 21 febr. De heer J. Bongaarts, leider van de katholieke groepering Confrontatie, heeft ,,van zeer deskunidge zijde" vernomen, dat ,,Rome" de nieuwe katechismus van de Nederlandse kerkprovincie niet heeft goedgekeurd en dat er ernstige bezwaren tegen deze katechismus be staan. Het op 9 februari verschenen KNP-bericht als zouden er in Rome slechts enkele bezwaren van onderge schikt belang bestaan, nomet de bron van Confrontatie tendentieus. De heer Bongaarts weigerde even wel zijn bron te eonmen. „Het is niet zomaar een priester of een leek. Wij zijn zeker van onze zaak en zijn op verzoek van de H. Stoel gaarne be reid onze bron bekend te maken". Tenslotte deelde de heer Bongaarts nog mee dat een door Confrontatie samengesteld persbericht gisteren door een persbureau is geweigerd. Hij van zijn kant weigerde te zeggen welk pers bureau dit is. Een medewerker van de heer Bongaarts wilde wel verkla ren dat dit niet het KNP is geweest. Het secretariaat van het aartsbisdom wist ons vanmorgen niet te vertellen of een bericht als dat waarvan de heer Bongers melding maakt bij de aarts bisschop was aangekomen. De heer Oudejans, perschef van het bisdom Breda, kon evenmin zekerheid ver schaffen. Wel vertelde hij, dat aan de overige bisschoppen niets bekend is. Wanneer het bericht gisteren bij de aartsbisschop zou zijn aangekomen, zouden wij er vandaag ongetwijfeld reeds van op de hoogte zijn. De com municatie tussen de bisschoppen s zeer snel". De heer Oudejans acht het volkomen onwaarschijnlijk, dat de Smeekschrift-groep uit Rome berichten zou ontvangen, welke de bisschoppen niet krijgen. Hij bekijkt de zaak dus zeer sceptisch. In het KNP-bericht van 9 februari werd medegedeeld, dat een commissie van deskundigen, welke de Paus bui ten de congregaties van het Concilie en de congregatie voor het geloof om be noemd heeft, tot de conclusie is geko men, dat de nieuwe Nederlandse kate chismus goed is. De experts waren overigens wel van mening, dat enkele uitdrukkingen in het boek niet vol maakt zijn. Bepaalde formuleringen sluiten misverstanden en verwarring onvoldoende uit. Bijzonder onvolledig achtte de commissie de passage over de maagdelijkheid van Maria. In het algemeen scheen het haar, dat de eigen functie van het kerkelijk leergezag niet genoeg benadrukt is. (Ongecorrigeerd) De heer Kloos, voorzitter van het NW en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, flirt met D 66. Dat doen er wel meer, maar de heer Kloos doet het zo onverwacht schaamteloos. Hij sjouwt overdreven grote bossen rode rozen aan voor de jonge democraten, die toch zoveel met de PvdA gemeen hebben en waarvoor hij bereid is zijn verleden vaarwel te zeggen door alle dogma tische stokpaarden op stal te zetten. Het is een opmerkelijke vrijage. Kloos loopt met Van Mierlo, schrijft men dan op de politieke schutting. Maar drs. Gruyters, toeziend voogd van D" 66, vindt het niet goed. Hij heeft althans voor de VARA-radio ver klaard: „Ik heb sch.t aan de heer Kloos", waarmee hij ongetwijfeld bedoelde dat hij zijn zeven jonge geitjes niet aan de wolf wil prijs geven. Interessant aan deze geschiedenis is niet de ruigheid van taal of ma nieren. Ook niet het feit, dat er naar D '66 gelonkt wordt, want het zou abnormaal zijn als dat niet gebeur de. Belangrijk vinden wij wel, dat de heer Kloos bij zijn toenaderings pogingen termen gebruikt, die de critici van de linkse koers van de PvdA gedurende de gehele verkie zingstijd gebezigd bebben. De dog matische stokpaardjes van „10 over rood'" moeten op stal. De verkie zingsuitslagen zijn nog niet droog of de beer Kloos maakt korte metten met de linkse jongeren waarop de partij gedurende de verkiezingen baar hoop gesleld had. Dat ver schijnsel op zich hoeft men niet te betreuren. Maar als de heer Kloos ook maar enigszins meent wat hij zegt, is hij het nooit met die linkse koers eens geweest. Dan was de hele verkiezingscampagne van de PvdA een opportunistische leugen; de kloof tussen links en rechts minstens zo wijd en zeker zo diep als men be weert dat ze bij de confessionele partijen is. De uitlating van de beer 'Kloos lijkt op een motie van wan trouwen in bet beleid van zijn partij en in de falende lijsttrekker Den Uyl. Wij zijn benieuwd naar de gevolgen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 febr. Bij een felle brand in het rusthuis „Visser" aan de Populierstraat in het plaatsje Duivendrecht vlakbij Amsterdam, zijn vanmorgen vier bejaarden in de vlammen omge komen. Anderen wisten zich met behulp van toegesnelde omwo nenden en voorbijgangers op het nippertje te redden. Het vuur dat omstreeks kwart over negen werd ontdekt, greep zo snel om zich heen, dat ijlings op touw gezette reddingsacties niet meer konden baten. (Van onze verslaggever) WEERT, 21 febr. De Tricotage-I fabrieken v.h. Frans Beeren en Zonen met dochterbedrijven in Venray en Nieuw-Vossemeer en een personeelsbe stand van circa 1.200 man, blijken er veel slechter voor te staan dan begin van dit jaar bij de aanvrage tot sur séance van betaling werd verwacht. Het is niet onmogelijk en zelfs hoogst waarschijnlijk, dat de onderneming spoedig gesloten wordt en het faillisse ment een feit zal zijn nog voordat de crediteurenvergadering vastgeste p 13 april a.s.. heeft plaatsgehad. Directie, raad van commissarissen, bewindvoerders en ondernemingsraad confereren druk over de verslechterde situatie Het resultaat van deze bespre ngen, dat misschien vandaag nog wordt bekendgemaakt zal vermoede lijk neerkomen op sluiting van de uit 1920 daterende onderneming. Alleen de bankinsteningen, met name de AMRO- Bank, schijnen het gevaar voor sluiting nog te kunnen afwenden, wanneer zij bereid blijven om voorlopig kredieten te verstrekken. Ofschoon directeur M. van den Riet anderhalve maand geleden nog ver klaarde Er staat heus mets bijzonders met onze' fabrieken te gebeuren, hoog stens worden de reoganisatieplannen versneld uitgevoerd, waardoor circa tachtig personeelsleden zullen moeten afvloeien", is de toestand thans zo, dat het lot van het gehele personeel on zeker is geworden. Sinds de aanvrage tot surcéance van betaling stagneert namelijk de aanvoer van grondstoffen in ernstige mate, om niet te zeggen helemaal. Daardoor ligt de stoffenfa- briek praktisch stil. Het gevolg hiervan is, dat de orders (begin van dit jaar was de order portefeuille voor de eerste zes maan den nog goed gevuld) slechts gedeel telijk kunnen worden uitgevoerd. Vak bondsvertegenwoordigers, die de zaken aanvankelijk niet al te somber zagen zijn thans van gedachten veranderd Ook zij vrezen dat de fabrieken van Beeren gesloten zullen worden, omdat de banken via een faillisement van genoemd bedrijf hun leningen het vei ligst gesteld zien. Tegenover schulden van 19.8 mil joen staan baten van 22.7 miljoen, zo is eerder dit jaar meegedeeld. Inge wijden tekenen hierbij evenwel aan, dat deze stand van zaken wat te gun- stig^is voorgesteld. Zij betwijfelen na melijk of de voorraden wel de opge geven waarden van tien miljoen ver tegenwoordigen. Van de zijde van de gebroeders Beeren, die in het bezit zijn van de prioriteitsaandelen, kregen wij dit commentaar; „Toen onze in 1964 overleden broer Guillaume Beeren nog directeur was, liep alles gesmeerd. Na zijn dood is dit snel veranderd. „De huidige directeur, aangezocht door de raad van commissarissen, heeft een ondeskundig beleid gevoerd. Aan zijn beleid is de ondergang van de eens zo bloeiende tricotagefabriek te wijten. Het is begrijpelijk dat de commissarissen de directie hebben la ten begaan en dat zij onze waarschu wingen in de wind hebben geslagen. Zelfs personeelsleden kwamen zich bij ons beklagen, omdat zij zagen hoe de fabriek steeds meer tenonder ging. Al leen de commissarissen zagen mets. Ook over de gang van zaken met be trekking tot de huidige moeilijkheden zijn de gebroeders Beeren niet te spre ken. „Niemand krijgt behoorlijke in lichtingen. Zelfs wij niet; het is net of we met een complot te maken heb ben". De slachtoffers zijn de weduwe A. Giskes-Gordijn (92), mevrouw Th. Visser-Veldheer (88), mevrouw Ou- wendijk-van de Marei (78) en de heer J. Sibbelee (68). De vrijwillige brandweer van Duir vendrecht was na de eerste alarme ringen bijzonder snel ter plaatse. De bovenverdieping van het twee étages tellende bejaardentehuis stond toen echter al in lichterlaaie. Op deze twee de étage huisden de vier omgekomen bejaarden, drie vrouwen en een man, in een grote en een kleine kamer. Men kon hen niet meer redden. Andere bejaarden konden via ladders het als een fakkel brandende huis bijtijds verlaten. Het vuur werd ontdekt door melk boer K. van der Vaart (26), die in de Populierenstraat melk aan het venten was. Hij wilde juist wegrijden, toen hij vlammen uit een van de twee woon huizen, die deel uitmaken van het rust huis „Visser", zag slaan. Van der Vaart rende naar buren van het rust huis en waarschuwde de brandweer. Vervolgens haalde hij een ladder en zette die tegen het brandende huis op. „Ik heb het raam ingeslagen en kon nog net een stoel grijpen waarin een oude vrouw zat", vertelt hij nog zeer onder de indruk. „Ze gilde op een ver schrikkelijke manier en wilde niet ge holpen worden. Ik kon haar nog juist naar het raam toetrekken, maar slaag de er niet in haar op te tillen. Ze was veel te zwaar voor mij alleen.' Ze is ook in de vlammen omgekomen". De heer Van der Vaart moest met geweld worden weerhouden om het brandende huis binnen te dringen. Gelijktijdig met zijn hulpactie deed de heer W. Hermans een poging het rusthuis aan de achterzijde binnen te dringen. Hij sloeg daar een ruit stuk en slaagde erin een zwaargewonde man naar buiten te brengen. Deze man ver zette zich zo hevig, dat hij met moeite uit de vlammen gehaald kon worden. Hij is zwaargewond naar een zieken huis gebracht. Ondertussen waren ook enkele stratenmakers aan een hulpac tie begonnen, die echter geen resul taat meer opleverde. blusapparaten en dat ten tijde van het uitbreken van de brand geen mannelijk personeel aanwezig was. De aanwezige zusters konden niets anders doen dan toekijken hoe om wonenden probeerden het huis bin nen te dringen. (vervolg op pagina 4) AMSTERDAM. 21 febr. Het ta rief voor daggeld (call money) is met ingang van vandaag met een half procent verlaagd tot 4'It pet. Dit als gevolg van de iets ruimere geldmarkt door de verdere terugkeer van bank biljetten na de ultimo-opvragingen. Op 27 januari werd het tarief met een half procent verhoogd tot vijf procent. ADVERTENTIE Geestelijk gestoord In het rusthuis „Visser" woont een onbekend aantal bejaarden, van wie de meesten geestelijk of lichamelijk gehandicapt zijn. Volgens omwonen den wisselt het aantal per dag. Ze zijn ondergebracht in twee woonhui zen, die gescheiden zijn door een huis, dat niet bij het rusthuis hoort De bewoners van deze woning merk ten pas iets van de brand, toen de melkboer zijn ladder tegen de ramen zette. Omwonenden zijn zeer verontwaar digd over het feit, dat rusthuis „Vis ser" niet voorzien zou zijn van brand- De Köln. Ztg. bespreekt de brochure van den ne- derlandschen staatsman Groen van Prinsterer: La Prusse et les Pays Bas. Het blad zegt o.a. dat dit boekje de gebreken heeft waaraan trouwens de poli tieke pamfletten de Nederlanders zo vaak laboreren: gebrek aan helderheid van denken, bandelooze een zijdigheid en reusachtige pretentiën tegenover ande ren zonder de minste koncessiën van eigen kant. Aldus DE TIJD van honderd jaar geleden. De laatste weken hebben wij heel wat politieke pamfletten onder ogen gekregen, waarop deze honderd jaar oude uitspraak nog zeer goed van toepassing zou zijn. Of en m hoeverre de politieke partijen hun tijdens de afge lopen weken in woord en geschrift gedane beloftes zullen re aliseren, dat leest u in de krant. In DE TIJD, krant van „bandeloze veelzijdigheid" Kent u mensen, die ook DE TIJD willen lezen? Vul dan onderstaande bon in en verdien zo een fraai, kleurig PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Het abonnementsgeld 13,— per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD - Postbus 348 - Amsterdam De justitie weet met de schuld vraag in de Tres-zaak duidelijk geen raad. Vandaar waarschijnlijk, dat de behandeling in hoger beroep meer dan acht maanden op zich heeft laten wachten. Een andere reden is ook niet opgegeven. De procureur- generaal voert in deze zaak evenals de officier van justitie in Utrecht een nieuwe en in ons recht nog on bekende categorie in: de collectieve schuld. Ook hij stelt dat alle oud leden aan het gebeurde, mede schul dig zijn en dus mee zullen moeten betalen aan de hoge boete. We vragen ons nu af of men zich van deze collectieve schuld kan bevrij den. Bijvoorbeeld als een oud-lid, dat altijd tegen deze traditie gewaar schuwd heeft, niet wenst te beta len. Het aannemen van een collec tieve schuld voor een groep mensen, van wie noch de naam noch hun aandeel in de schuld is genoemd, lijkt ons onjuist en in strijd met de Nederlandse rechtsprincipes. (Van onze correspondent) APELDOORN, 21 febr. Op een nog vast te stellen dag zal Apeldoorn de nieuwe inwoners prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven feeste lijk welkom heten. De stad had dit gis teren al willen doen, de dag waarop de jonggehuwden in hun huis rijn ge trokken. Maar dezen hebben de wens te kennen gegeven voorlopig enige stil te om zich heen te willen hebben. AMSTERDAM, 21 febr. Het Zweed se Rex-concern is overgenomen door de Zweedse rederij Salen Shipping Cie. Dit financieel krachtige concern, dat onder meer een vloot beheert van 16 koelschepen en 10 tankers met een ge zamenlijke tonnage van 737.300 ton draagvermogen, heeft met de overna me tevens 75 procent van de aandelen in Tor Line verworven. De KNSM, die ook bij Tor betrokken is, toont zich zeer ingenomen met deze ontwikkeling, die goede perspectieven biedt voor een verdere groei van Tor Line.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1