DE MAASBODE AMROBANK: groot maatschappelijk onrecht Staatscommissie moet maatregelen aangeven indaag DE TIJD JAMIN Vrijmoedig commentaar EERSTE FRACTIEVERGADERING VAN DEMOCRATEN d4Hjd ECONOMIE IN ONS LAND ZORGELIJK Twee benden inbrekers opgerold \enoven Lente JÖL VAN ALPHEN tel: 111733* Turk vermoord in Arnhem zie pagina 14 Va kan tie 7967 en herder Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Mon Otterdam, woensdag 22 februari 1967 ZACHT WEER 122e JAARGANG No. 39560 (Van onze verslaggever) vA^STERDAM, 22 febr. Het naast elkaar bestaan van wel- Djp^vaste overheidspensioenen en ondernemingspensioenen, die dat 2p! Zijn, kan onder omstandigheden bij voortgaande inflatie sternstige maatschappelijke gevolgen hebben, aldus zegt het be- bp Ur van de Amro Bank in zijn jaarverslag. Er ontstaat dan een ^°°rrechte groep in die zin, dat door middel van belastingheffing liiv0rtlen wordt overgedragen tussen groepen, die in beginsel een ge- J draagkracht hebben en individueel zelfs van mensen met een ip^hgere naar mensen met een grotere draagkracht. Dit komt sterk s botsing met de opvattingen die terecht in ons land bestaan over de ciaal gerechtvaardigde inkomensoverdracht. U kunt kiezen welke maand want alle maanden is er zon. U mag kiezen welke streek, 't is er overal fascinerend. Wie natuur én cul tuur én avontuur tegelijk zoekt: Israël verwacht u! Bon s.v.p. adresseren aan het Israë lisch Nationaal Verkeersbureau, Joh. Vermeerstr. 26, Amsterdam (als u wilt bellen 020 799608). 16 pagina's de MAASBODE pinda rotsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk D^^JD heeft DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen In Den Haag hielden de zeven tot Tweede Kamerlid gekozen Democraten '66 gisteren hun eerste officiële fractievergadering: drs. E. Nijpels, drs. M. Dijkstra, mr. H. van Mierlo, mejuffrouw mr. A. Goudsmit, dr. M. Imkamp, de heer A. de Goede en drs. t. G. isser. Toch P.v.cl.A. IN ROTTERDAM Vietnam-kenner gedood VOOR AL UW GELDZAKEN DE SPAARBANK Chemisch reinigen? Uw kostbare kleding Is waard!!! DE TIJD Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. ZON op: 7.40 onder: 18.07 MAAN op: 16.13 onder: 7.41 Welvaartsvast pensioen bevoorrecht ambtenaren ADVERTENTIE welvaartsvaste overhe idspen- 'Otirf is Per 1 januari 1963 ingevoerd [jatter dat daaraan een voldoende bre nt Maatschappelijke discussie vooraf- - P- Het bestuur van de bank vraagt vaartsvast of zelfs maar waardevast zal worden gehouden. Een dergelijke toezegging kan een bedrijf voor onvoor ziene financiële gevolgen zetten. Door de onzekerheid van het toekomstig re sultaat en zelfs het voortbestaan van de onderneming bestaat bovendien nooit de garantie, dat deze de met geldontwaarding samenhangende extra dekking kan verschaffen. Voor de overheid als werkgeefster ligt de situatie geheel anders. Het in halen van een door de geldontwaar ding veroorzaakt tekort is te allen tijde uit de algemene middelen mogelijk. Bovendien kan de overheid redelijker- ij." daarom af of de ervaringen van Ql 'aatste jaren niet aanleiding geven l'nog een staatscommissie in te stel- UJ niet een sterk wetenschappelijk ele- r ®n', om na te gaan tot welke maat- oj9eien deze situatie aanleiding geeft tnJ°u kunnen geven. Intussen dient «teM7100 meer nadruk te worden ge- Moa ^a' de bestaande inflatie zo snel aelVk moet worden beteugeld. ft! derlanJi dat kiezen heeft het Ne- de Twb v°lk ervoor gezorgd, dat een a Kamer nog maar voor Was u *s waf Kjj voor 1963 Zi+t" "laar daarover heeft voor niet rnr' Erans Jozef van Thiel ft geklaagd gisteren. Waarover al, en hoeveel leden wel af- Scheid hebben genomen, en wat Y°or hoge onderscheiding enke len van hen ten deel viel, staat te lezen op pagina 3. ^hhp Nasta, een befaamde choreo- araaf-regisseur van Broadway, heeft c'i na veel omzwervingen in ons £n<l gevestigd. In het Brabantse °stelbeers woont hij nu in een °eJderijtje, geeft les aan de mu- lekschool in Eindhoven en repe- eert met Utrechtse studenten voor de musical ,,Once upon a mattress' öie 13 maart in première gaat. Zie Vagina 5. *r.e stroom van boeken over de hou- lhg van Paus Pius XII tijdens de met name ten opzichte van ,jf Joden, houdt nog steeds aan. hans is in Engeland een boek ver- henen van de schrijver Robert Itatz die de terechtstelling van 335 a"aanse gijzelaars beschrijft we- „ns een bomaanval van de Italiaan- - ondergrondse op een afdeling ptutse Waffen-SS. Ook hier zou de aus niet krachtig zijn opgetreden. eer hierover op pagina 7, Er wordt op gewezen dat de aan zienlijke geldontwaarding een groot so ciaal onrecht met zich brengt voor die pensioentrekkers in wier oudedags voorziening het (welvaartsvaste) AOW- pensioen van betrekkelijk geringe om vang is. Meer en meer wordt de wens geuit om te komen tot waardevaste of liever nog welvaartsvaste bedrijfspen- sioenen. Maar het bedrijfsleven staat hier voor een onoplosbaar probleem. Zeker in tijden dat de waardevermin deringen van het geld zulke ernstige afmetingen aanneemt als in de laatste jaren. Het is voor de onderneming na melijk onmogelijk onvoorwaardelijk toe te zeggen, dat een pensioen wel- ADVERTENTIE wijze verwachten dat haar personeels bestand ook in de toekomst hoog zal zijn, met andere woorden dat „resul taat" en voortbestaan verzekerd zijn. De wezenlijke verschillen tussen over heid en onderneming moeten bij een inflatie, die op de duur in de tiental len procenten wordt gemeten, tot groot maatschappelijk onrecht leiden, aldus het bestuur van de Amrobank. In plaats van ingebouwde stabilisatoren —welkom in ons modern economisch bestel ontstaan dan „ingebouwde vliegwielen" die hun werking uitoefenen ten nadele van hen die in de particu liere sector werkzaam zijn en van een economische verantwoorde begrotings- politiek. Het bestuur van de bank wijst er nog op dat de overheidsdienaren tot de meest bevoorrechte groep in onze samenleving behoren als het er om gaat de nedelige gevolgen van inflatie snel en vaak zelfs automatisch onge daan te maken. Hun salarissen volgen automatisch de .trend" van de rege lingslonen in het bedrijfsleven, terwijl hun pensioenen welvaartsvast zijn. ,,Het is niet ondenkbaar" zo wordt opgemerkt, ,,dat hierdoor in deze krin gen ongewild een psychologische si tuatie is ontstaan, waardoor de ge voeligheid voor de zeer nadelige ge volgen van inflatie is verminderd." (Zie ook pagina 4 en financiële pagina) Stuurt u mij informatie over Israël Naam:.... Adres:-- Woonplaats: (Van onze correspondent) ARNHEM, 22 febr. In de afgelo pen nacht omstreeks kwart voor een ontstond hevige russie tussen een bezoe ker van een verdacht huis in de Spij kerstraat en de 35-jarige Turkse ar beider H. R., die dat huis eveneens be zocht. Op de gang kreeg het tweetal ruzie, vermoedelijk om 'een vrouw. De nog onbekende Nederlander werkte de Turk de straat op, waar het gevecht werd voortgezet. Op een gegeven ogen blik trok de Nederlander een pistool en schoot op de Turk. Door enkele ko gels geraakt, stierf deze kort daarop. De dader is nog niet gearresteerd. Het bestuur van de Amro Bank I legt de vinger op een schrijnende plek in ons vaak zo geprezen sociaal bestel. Welvaartsvaste pensioenen bij de overheid, geen welvaartsvaste pensioenen bij bet bedrijfsleven. Dat leidt tot groot onrecht, want de over heid vult de door inflatie aange vreten ambtenarenpensioenen aan met belastinggelden. Mensen zonder welvaartsvast pensioen, moeten mee betalen aan de welvaartsvaste pen sioenen van ambtenaren. Ook al ver dienen deze ambtenaren meer dan bun fiscale weldoeners. Het is duide lijk dat Kier iets scheef zit. Het is te betreuren dat bet wel vaartsvaste overbeidspensioen vc zijn ontstaan op 1 januari 1965 blijk baar niet voldoende in zijn gevolgen is doorvorst. Het zal er nu van moe ten komen dat b.v. een staatscom missie achteraf deze zware taak op zich neemt en maatregelen aangeeft Een moeilijke zaak. Aan terugdraaien valt niet meer te denken. Ook het bestuur van de Amro Bank zegt niet aan verkregen rechten te willen tornen. Maar er zal uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid toch wat moeten gebeuren. Een zeer ongunstig aspect van deze zaak is ook, dat de overheid met het welvaartsvaste pensioen op de arbeidsmarkt een concurrentie- factor in banden gekregen heeft, die het bedrijfsleven mist. Als het be drijfsleven aan zijn trekken wil ko men zal het iets anders moeten bie den. Een griezelige zaak in een land waar de loonontwikkeling in de af gelopen jaren de inflatie zo royaal van brandstof heeft voorzien. links en rechts al eerder (vrijblij vend) verteld. Zeer concreet was echter zijn verklaring, dat de minis ter van Onderwijs bepaalde be voegdbeden moet krijgen, willen de zakën niet vastlopen. Prof. Diepenhorst gaf daarbij dui delijk te verstaan, dat men er wel niet aan zal willen en dat bet een of meer ministers de kop kan kosten, maar dat het er werkelijk van zal moeten komen. Onveranderde voort zetting van bet gangbare univer sitaire bestel is eenvoudig niet te bekostigen. De minister van Onder wijs in bet komende kabinet weet dus wat hem te doen staat. Wie die minister zal zijn? De heer Diepenhorst hield tijdens zijn ministerschap met grote voorliefde vast aan zijn professorstitel, want hij wilde graag terug naar de Vrije Universiteit. Nu was zijn laatste woord bij de verdediging van zijn begroting gewijd aan het aantrek kelijke van de ministerstaak. Wellicht ook een fijn politiek trekje? Politiek in Nederland haar eigen fijne trekjes. Wanneer iemand minister wordt, kijkt hij eerst de kat uit de boom Hij zal er zich in bet algemeen wel voor wachten te zeggen: nu zal ik eens precies vertellen waar bet op staat. Dat zegt bij veel liever wan neer bij demissionair wordt. Prof. Diepenhorst noemde het gis teren in de Eerste Kamer zelfs een groot voordeel demissionair te zijn, want nu kon hij de discussies over het wetenschappelijk onderwijs wat meer vrijblijvend op gang brengen. Of nu aan dat „vrijblijvende juist de meeste behoefte bestaat, is de vraag, maar in ieder geval heelt de minister zich laten hóren. Wat hij zei over de baccalaureaatsstudie, selectie van de studenten en taak verdeling van de universiteiten is Wij wachten op de arrestaties van de medeplichtigen in de Kennedy- moord, die de officier van justitie in New Orleans aankondigde. Als hij een veroordeling weet te bereiken, zullen wij definitief overtuigd zijn van bet complot tegen de president. Zolang dat niet bel geval is, zullen wij ook deze verhalen beschouwen als een deel van de Amerikaanse traditie. Ook de vroegere keren, dat een Amerikaanse president vermoord is, is altijd beweerd dat er een com plot achter zat. Het sterkst is dat bij de moord op Lincoln in 1865. Daar zat inderdaad een complot achter, waarvan alle leden werden ontdekt. Het waren teleurgestelde en geeste lijk slecht gebalanceerde aanhangers van de toen net in de burgeroorlog verslagen zuidelijke staten. De dader zelf van de moord kwam na het be leg van de schuur, waar hij zich verborgen bad, om bet leven. Toch zijn er nog altijd lieden, die geloven dat de dader ontsnapte en er in werkelijkheid een complot van noor delijken bestond, dus van lieden die vonden dat Lincoln niet ver genoeg ging. Een directe parallel dus met de nu rondgaande geruchten, die de pro-Castro Oswald in dienst stellen van de anti-Castro Cubanen. Tegen deze Amerikaanse traditie willen wij werkelijke bewijzen zien. voordat wij aan een complot in dit geval geloot hechten. en KANTOREN: Rotterdam, Schledam- sevest 111. Tel. redactie en admi nistratie: 14 20 11; redactie na 17.30 uur: 14 21 14 Postbus 723. ,'r? l4v' Da Tijd, Amsterdam: do 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week 1,_ f®! maand ƒ4.40 (van 1 februari 1967 af), per kwartaal ƒ13, Nan 1 april 1967 af), exclusief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: de tijd/de maasbode 35 cent per milllmeterhoogte; DE TIJD gehele oplage ^5 cent per milllmeterhoogte; '5 cent voor familieberichten. Contracttariever. op aanvraag. Zijlstra krijgt problemen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 febr. De infor matie-arbeid van dr. J. Zijlstra lijkt grotere problemen op te roepen dan aanvankelijk werd verondersteld. Po litieke kringen wachten met span ning op de publikatie van het me morandum van de informateur en van de antwoorden daarop van de fractie-voorzitters van de vijf grote partijen. De publikatie kan in de loop van donderdag worden ver wacht. Intussen vraagt men zich in Den Haag af, of deze stukken wel die duidelijkheid in de politieke ver houdingen zullen geven, die voor een snelle gang van zaken noodzakelijk is en die kennelijk ook door de in formateur werd verwacht. Deze twij fel komt onder andere voort uit wat er inmiddels over de opzet van het memorandum bekend is geworden. Het stuk opent met een beschrijving van de financieel-economische situa tie en van de algemene richting van het beleid, dat volgens de informa teur noodzakelijk is. Dit deel is in weinig optimistische bewoordingen gesteld. Vervolgens vraagt de infor mateur de mening van de fractie voorzitters op enkele concrete beleids punten, waarbij o.a. de positie van werknemers in de ondernemingen, de grondpolitiek en de voorwaarden voor olieboringen aan de orde komen. Ten slotte wordt aan de fractie-voorzitters vraagd welke punten zij van hun kant kant nog willen toevoegen. Deze wijze van vraagstelling opent voor de fractie-voorzitters de moge lijkheid allerlei verlangens uit hun verkiezingsprogramma's „op de lijst te zetten". Dit zou dan leiden tot een herhaling van de „bouwstenen-proce dure" van prof. Romme. De verlei ding daartoe is vooral zo groot, nu de fractievoorzitters weten, dat hun antwoorden zullen worden gepubli ceerd. Van de andere kant lopen de fractie-voorzitters het risico, dat zij van verdere deelneming aan deze fa se van het gesprek worden uitgeslo ten, indien hun verlangens al te dui delijk onaanvaardbaar zijn voor een toekomstige regering, in welke sa menstelling dan ook. Dr. Zijlstra heeft immers aangekondigd, dat hij na be studering van de antwoorden een keu ze zal doen over de politieke samen stelling van het kabinet. Is dit op zich zelf voor de fractie voorzitters al een moeilijk dilemma, de aangekondigde publikatie van de antwoorden maakt de keus tussen een harde" en een voorzichtige" op stelling nog moeilijker. De toon van het antwoord zal dan ook vooral wor den bepaald door de mate van bereid heid van de verschillende fracties om in de komende periode regeringsver antwoordelijkheid te dragen; eventu eel door de wens zelf het doen van deze keuze te ontgaan. Het fractie- beraad van vandaag zal voor de op stelling van de fractie-voorzitters pas beslissend kunnen zijn. Het meest waarschijnlijk lijkt, dat men zich over het algemeen zal be perken tot een globale standpuntbe paling, hier en daar aangevuld met enkele concrete, punten. Wordt deze verwachting bewaarheid, dan staat de informateur voor een moeilijke keuze. Politieke kringen zijn in het bijzon der benieuwd naar toon en inhoud van het antwoord van drs. Den Uyl, frac tie-voorzitter van de PvdA. Afgaande op eerdere verklaringen van de heer Den Uyl zou men mogen verwachten, dat deze de vragen van de informa teur niet zou willen beantwoorden, omdat de socialisten steeds een keus vooraf over de politieke combinatie van het kabinet als eis hebben ge steld. Het is echter lang niet zeker, dat de PvdA aan de-ze stelling in al zijn absoluutheid zal blijven vasthouden. Het verlangen naar de oppositie lijkt binnen de socialistische fractie min der sterk te leven dan wellicht uit de verklaringen van de heer Den Uyl zou kunnen worden opgemaakt. De PvdA heeft bovendien rekening te houden met de heersende mening in het NVV, waar men er de voorkeur aan geeft in de komende moeilijke periode te kunnen werken met een kabinet, waarin ook de socialisten deelnemen. Dat de komende periode in econo misch opzicht voor ons land, en zeker voor de vakbeweging, moeilijk zal zijn, is wel duidelijk. Dr. Zijlstra zou tot de conclusie zijn gekomen, dat het vrijwel onmogelijk is voor de ko mende jaren een duidelijk halt toe te roepen aan (ie stijging van de over heidsuitgaven. Voor VVD en CHU zou vooral dit een moeilijk punt zijn. Van de verdeling van een verdere welvaartsgroei, anders dan voor en kele zeer zwakke groepen in de sa menleving, zou volgens het memo randum nauwelijks sprake kunnen zijn. Voor de gezonde financiering van de noodzakelijke overheidsuitgaven een eis, die de informateur voorop stelt, omdat ons land anders in een Engelse" situatie terecht zou komen zullen waarschijnlijk nieuwe lasten verzwaringen nodig zijn. Zelfs kan men in Den Haag vernemen, dat de informateur zou denken aan een ver der uitstel van de belastingverlaging van 1 juli. In dit beeld vormt het zojuist gepu bliceerde actieprogram van de drie vakcentralen een wezenlijk element. (Zie ook pagina 3) (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 22 febr. De Rot terdamse recherche heeft vandaag twee groepen van betrekkelijk jonge mensen voor de officier geleid op ver denking van een reeks van inbraken en diefstallen. Tot de eerste groep behoren een vorkheftruckchauffeur uit Ridderkerk en een koppelbaas uit Rot terdam, beiden 22 jaar, die in de nacht van 31 januari op 1 februari voor tweeduizend gulden uit een eta lage van een juwelier aan de Beyer- landselaan zouden hebben gestolen. Voorts zou dit tweetal nog vier in braken hebben gepleegd op 10 februari op de Wilhelminakade en de Stadion- weg. De buit was hierbij zeer gering. Twee havenarbeiders en een opkoper zijn in verband met deze zaak we gens heling aangehouden. De tweede groep, vijf man sterk, wordt er van verdacht in het oude noorden, het westen en Schiedam zes tien inbraken te hebben gepleegd. De schade die de inbrekers hebben aan gericht is bij deze zaken vele malen groter dan de buit, die in totaal slechts tweeduizend gulden bedraagt. De voorgeleiden zijn een achttienja rige en een negentienjarige loswerk- man, een 16-jarige classificeerder, een 27-jarige mastieker en een 32-jari- ge loswerkman. SAIGON, 22 febr. (Reuter) Dr. Bernard Fall, professor aan de univer siteit van Howard en een van de groot ste Vietnam-kenners, is gedood toen hij Amerikaanse mariniers bij een ac tie vergezelde. Fall, een in Oostenrijk geboren Fransman die in de Verenigde Staten woonde, is door een landmijn gedood in een gebied dat de naam „Straat zonder vreugde" draagt, waar over Fall zijn gelijknamige boek schreef. ADVERTENTIES DE SPAARBANK Tf ROTTERDAM HOOFDKANTOOR HOTERSLOOT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1