Ontsporing van C.I.A. „STERKE MAN* VAN INDONESIË SINDS 12 MAART 1966 Tijdens coup van oktober 1965 bewees hij zijn kwaliteiten Verlies voor Congrespartij mm ONDERZOEK KENNEDY-MOORD de tijd vï v door h. bronkhorst 3 INDIA STEMT Mijnwerkers staken in Asturië m DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 y SPIONAGE en contra-spionage gorden door ieder land bedreven. Vooral totalitaire staten, waar onder de communistische, zijn op "it gebied altijd zeer actief ge feest. Bijzonder huichelachtig ^Vas dan ook het misbaar dat in I960 gemaakt werd door de Sov jet-premier, Khroesjtsjev, over "e Amerikaanse spionage met het U-2 vliegtuig. GENERAAL SOEHARTO, aan wie president Soekarno al zijn bevoegdheden heeft overgedra gen, werd op 28 februari 1921 in Djokjakarta geboren. Weinig is bekend over zijn afkomst, weinig ook over zijn jeugd. Zijn vrouw zei vorig jaar eens in een inter view dat zij niets zozeer verlang de als een goede opvoeding voor haar kinderen. „Iets wat mijn man en ik helaas niet hebben ge noten", voegde zij eraan toe. KOSTRAD «lil De beide „sterke mannen" van Indonesiëde generaals Nasoetion (links) en Soehartoslaan een militaire parade gade in Djakarta. Generaal Nasoetion is voorzitter van het Volkscongres, terwijl zijn collega aan het hoofd staat van de regering. Misrekening C. H. SCHAAP Weinig bloed MOND-SPRAY HET NIEUWS KOMT niet on verwacht. Dat president Soekarno zijn bevoegdheden zou overdra gen aan generaal Soeharto was reeds geruime tijc| in de pen. In feite heeft hij het zelfs al een keer eerder gedaan; op 12 maart van het vorige jaar, maar later probeerde hij te doen alsof dat niet zo was. Hij zei toen dat hij Soeharto alleen maar vol macht had gegeven om de orde te herstellen. De rol van president Soekarno schijnt, tegen alle voorspellingen in, nog niet geheel te zijn uitgespeeld. Toch kan het niet lang meer duren voordat het doek opgaat voor het laatste bedrijf in deze politieke tragi-komedie. Tegenwerking Komplot in Irak DAVID WILLIAM FERRIE ...sleutelfiguur... A Amerika hoeft zich niet te schamen voor het handhaven van een Centra- e Inlichtingendienst, Central Intelli gence Agency, of CIA. Er is evenmin veden tot bijzondere trots op dit mach ine apparaat, want een dergelijke in- celling is eigenlijk een noodzakelijk *waad. De CIA werd in 1947 opgericht noor president Harry S. Truman, De CIA moet men wel onderschei- ven van de Amerikaanse federale re cherche, Federal Bureau of Investiga tion, of FBI. De FBI bestaat al sinds '908 en werd gesticht op initiatief van Resident Theodore Roosevelt, He CIA kreeg tot taak in de hele gereld inlichtingen te verzamelen ten vienste van de Amerikaanse nationale Taligheid. Die veiligheid werd in de 'afen van Truman en Eisenhower voor- a' bedreigd geacht door de activiteiten Van het internationale communisme '-°als die georganiseerd werden van Uit het Stalinistische Kremlin. Maar de feitelijke bevoegdheden van de CIA Broeiden in het midden van de jaren Vijftig aanzienlijk, en volgens sommige Amerikanen onrustbarend, vooral on- her invloed van het Mc Carthyisme. Dit extreme anti-communisme, dat ontaard- hé in een heksenjacht en in een vorm Van ne<o-facisme, was genoemd naar een senator uit Wisconsin, Joe McCar thy, die op zeker ogenblik het hele Amerikaanse politieke leven dreigde te terroriseren. De directeur van de CIA, Allen Dulles, liet zich echter per soonlijk niet door McCarthy ringeloren. ALLEN DULLES was een broer van I John Foster Dulles, Eisenhowers mi-j nister van Buitenlandse Zaken. Naast het State Departement van John had Allen een soort tweede departement) van Buitenlandse Zaken opgebouwd, hat bijna evenveel personeel in het bui tenland had. Op iedere grote Ameri kaanse ambassade had de CIA eigen "genten, die soms ruimere financiële j^ogelijkheden hadden en meer invloed bezaten dan de ambassadeur. Die j "Senten hadden alleen met hun chef) V/ashington te maken en in de prak- b!. Sing het jaren goed, omdat de ge- Sfhers Dulles elkaar respecteerden jn ,6 grootste crisis beleefde de CIA Safftet voorjaar van 1961 bij de organi- fat'6 Van he invasie op Cuba, die een 'ale mislukking werd. De inlichtingen h'e ingewonnen waren, bleken niet te heugen en deze affaire was voor Ken- j hedy aanleiding de structuur en de Positie van de CIA ingrijpend te her zien. De begroting van de CIA, die in I he loop der jaren anderhalf maal zo hoog was geworden als die van het State Department, werd door Kenne dy met ongeveer twintig procent ver- laagd. In Kennedy's tweede Cuba-crisis, die van oktober 1962, speelde de CIA weer een belangrijke rol. Ditmaal leverde he organisatie, nu onder leiding van McCone, goed weTk door de president bijtijds in te lichten over de plaatsing door de Sovjets van offensieve raket- gapens op Cuba. ONTHULLINGEN over bedenkelijke activiteiten van de CIA hebben in Ame rika en in de hele wereld nu plotseling opschudding gewekt. De CIA en daar mee de Amerikaanse regering zijn in °Pspraak gekomen, nu gebleken is hat de Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst studentenbewegingen, onder wijsinstellingen en andere organisaties heimelijk geld heeft toegestopt in het kader van wereldwijde anti-communis tische campagnes. Amerikaanse stu- henten en hoogleraren werden onbe wust en soms bewust werktuigen van h® CIA. Dit beleid werd noodzakelijk geacht om tegen te gaan, dat com munisten die in internationale jeugd organisaties of internationale culturele verenigingen of congressen waren ge ïnfiltreerd daar dominerende posities z°uden innemen. De CIA ging er te- Vecht van uit, dat communistische re- Beringen, in Moskou of elders, in het geheim met veel geld pogingen tot om- Verwerping of ondermijning van be gaande westerse instellingen bevorder- hen. Minder voor de hand liggend en moreel niet verantwoord was de con fusie van de CIA dat men deze me- hoden met soortgelijke sluikse me moden moest bestrijden. Amerika heeft zich altijd opgewor- Deu als de kampioen voor de open en vrije maatschappij, met een vrije pers ®u vrije staatsinstellingen. Het heeft fcht terecht aan de wereld gepresen- eerd als een land met de grootst mo gelijke openbaarheid en met volledige °Penbare controle op de daden van de "verheid. Hierin heeft Amerika zich in herdaad steeds onderscheiden van de p°fnmunistische wereld. Maar de ach- erbakse activiteiten van de CIA, die "U zoveel sensatie veroorzaken, stroken met met de verkondigde Amerikaanse mealen. Deze narigheid zou tot een nieuwe g0,lf van anti-Amerikanisme kunnen miden. Maar voor men zich door zo'n generaliserende en emotionele stem ming laat meeslepen, moet men be denken dat de scherpste kritiek op het A-optreden is geleverd in Ameri- eanse kranten en door Amerikaan- 6 "taatsliedem. Het wantrouwen tegen de CIA als Jj°nzichtbare regering" is bij de Ameri kanen zelf het grootst. Dat kan ons ®rtrouwen geven in gunstige gevolgen de*1 6611 or|herzoek dat nu, op bevel van Cl Amerikaanse president, naar de gi effaire wordt ingesteld. De pre- I n' en het kabinet zullen de CIA h® toekomst ongetwijfeld beter in «chhand houden en het Congres zal li ï®rPer tegen ontsporing waken. Wel- D zal men tot de conclusie komen, hide DIA, ook na Kennedy's reorga- Kmti nog alt«d te groot is. De be- laa a 8 Van 1,8 milIard gulden zou ver" I^oe^en worden. Amerika heeft V«el spionnen en amateur-spionnen. Soeharto op toppunt van macht Na de tweede wereldoorlog raakte Soeharto meteen betrokken bij de vrij heidsstrijd. In december 1948ten tij de van de tweede actie tegen de re publiek Indonesia, was hij regiments commandant in het gebied van Djok jakarta, met de rang van luitenant kolonel. Toen Nederlandse troepen de stadbezetten, trok hij met zijn man schappen weg om verder een guerril lastrijd te voeren. Hij was er destijds getuige van dat president Soekarno zich niet bij de guerrilla's wenste aan te sluiten, maar er de voorkeur aan gaf zich over te geven aan de Ne derlandse troepen, iets wat veel Indo nesische officieren hem nog steeds kwalijk nemen. Toen de republiek in Djokjakarta terugkeerde, keerde ook Soeharto te rug in de stad. Jarenlang bleef hij regimentscommandant van dat ge bied. .Pas op 3 september 1956 volgde zijn bevordering tot territoriaal com mandant van Midden-Java, tevens commandant van de divisie-Diponego- ro, met de rang van kolonel. Daarna was hij van 1960-1962 werkzaam op de generale staf in Djakarta, om in dat laatste jaar benoemd te worden tot leider van het cqpimando-Mandala, waaronder de strijd tegen Nederlands Nieuw-Guinea ressorteerde, dit onder bevordering tot generaal-majoor. VEEL TE VECHTEN viel er niet, omdat een akkoord met Nederland over de Nieuw-Guinea-kwestie werd bereikt, en in 1963 keerde Soeharto terug naar Djakarta, waar hij op de generale staf van het leger belast werd met de leiding over het KOST- RAD (Komando Strategi Angka- tan Darat), het strategische comman do van het leger. Die functie bekleed de hij nog, toen op 30 september 1965 de communistische staatsgreep plaats had, die hem in de gelegenheid stel de te bewijzen dat hij werkelijk stra tegisch inzicht had. In de nacht van 30 september op 1 oktober 1965 werden in Djakarta zes generaals vermoord. Twee anderen, die ook op het lijstje van de moorde naars gestaan hadden, ontsnapten als door een wonder: generaal Nasoetion en generaal-majoor Soeharto. Wel werden van Nasoetion, die destijds ~minister van defensie en stafchef van de strijdkrachten was, een vijfjarig dochtertje en zijn adjudant omge bracht. Zelf raakte hij op de vlucht gewond. Op Soeharto rustte de taak tegenmaatregelen te nemen tegen de communisten, die Djakarta bezet had den. Hij slaagde erin nog diezelfde dag de kansen te doen keren. Zijn eerste daad was na te gaan welke officieren meegedaan hadden aan de staatsgreep en welke bereid waren tegen de communisten in ac tie te komen! Daarbij ging hij er van uit, dat zogenaamd wel heel Djakar ta door communistische militairen be zet was, maar dat in feite alleen maar de commandanten van die mi litairen communisten waren. Andere militairen, die dienden on der officieren die „goed" waren, wer den gerequireerd. Zij werden in vrachtauto's geladen en daarmee reed men de door de „communisten" be zette posten af. „Wij komen jullie af lossen," werd daar gezegd. De „goe de" militairen bezetten op hun beurt de posten en de „foute" lieten zich meenemen door de vrachtauto's. En zo werd Djakarta, vrijwel zonder dat er een schot viel, bevrijd van de communistische bezetting. Alleen bij het telecommunicatiecentrum, dat bezet was door échte communisten van de communistische jeugdorgani satie Pemoeda Rakjat, moest even gevochten worden. organisatie niet deugde. In andere, zo als in Djokjakarta, lukte het wel. Maar ook daar werd onder leiding van Soeharto snel een einde gemaakt aan de machtsovername. Het had voor de hand gelegen dat Soeharto door president Soekarno tot opperbevelhebber van de landmacht was benoemd, maar Soekarno wilde daar niet aan. Hij vond Soeharto te eigenzinnigzo moet hij destijds heb ben gezegd en hij benoemde de onbe kende generaal-majoor Pranoto Rek- sosamoedro aanvankelijk tot waarne mend stafchef van de landmacht. Pas op 15 oktober legde Soekarno zich bij de feiten neer en benoemde Soeharto in deze functie, waarbij hij hem be vorderde tot luitenant-generaal. BEHALVE DAT er destijds een fel le communistenjacht ontstond, veran derde er nog niets in Indonesië. De regering, die voor de staatsgreep aan het bewind was, bleef ook daarna re geren. Het leger en het ambtenaren apparaat werden gezuiverd van com munisten, maar verder bleef alles bij het oude. Er kwam in die tijd echter een nieuwe groepering naar voren in de vorm van de anti-communistische studenten en middelbare scholieren van de KAMI en KAPPI, die begon nen te demonstreren om een verder gaande zuivering te eisen. Extra fel werden die demonstraties toen Soe karno op 15 februari 1966 bij een her schikking van zijn regering generaal Nasoetion aan de dijk zette. Dat was een misrekening van Soekarno, die zijn macht had overschat. Op 11 maart 1966 voelde Soekarno zich door de demonstraties rond zijn paleis in Djakarta zozeer bedreigd, dat hij wegliep uit een kabinetszitting die daar gehouden werd en per heli kopter naar zijn paleis in het zestig kilometer verderop gelegen Bogor vluchtte. Daar ontving hij een dag la ter Soeharto die zijn functie behou den had en droeg zijn uitvoerende bevoegdheden aan hem over. Dat was althans de eerste lezing; later heette het weer dat hij- Soeharto al leen volmacht had gegeven om de orde te herstellen. Hoe het zij: Soeharto aarzelde niet maatregelen te nemen. Op 18 maart liet hij vijftien ministers arresteren (onder wie de minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio) en hij voerde een voorlopige herschikking van de regering uit. Toen president Soekarno die herschikking op 27 maart na nog wat wijzigingen over nam, werd Soeharto minister van de fensie en binnenlandse veiligheid en vijfde vice-premier. Tevens bleef hij stafchef van de landmacht. MAAR NOG WAREN de tegenstan ders van Soekarno, de mensen van de Nieuwe Orde, niet tevreden. Het Volkscongres, het hoogste staatkundi ge orgaan, werd bijeengeroepen. Het vergaderde van 20 juni tot 5 juli 1966. De eerste daad van dit lichaam was generaal Nasoetion te kiezen als voor zitter, als opvolger van de door Soe karno benoemde figuur. Soekarno werd zijn titel „president-voor-het-le- ven" ontnomen, diens overdracht van zijn uitvoerende bevoegdheden aan Soeharto werd bekrachtigd (zodat het Soekarno onmogelijk werd deze onge daan te maken) en Soeharto werd be noemd tot kabinetsformateur. Op 25 ju li presenteerde Soeharto de door hem (,,in overleg met president Soekarno") gevormde regering. Aan het hoofd daarvan stond een presidi um van vijf ministers, .waarvan Soe harto de leider werd. Bovendien maak te hij" er deel vanuit als minister van defensie en veiligheid en bleef hij stafchef van de landmacht. In feite was Soeharto dus minister-president geworden, maar het gebruik van dat woord werd vermeden, omdat ook pre sident Soekarno nog aanspraak op die titel maakte. Hij bleef stellen dat de regering aan hem ondergeschikt was. Soeharto bevorderde hij tot generaal. De nieuwe regering nam tal van be sluiten, waarmee Soekarno het niet eens was, zoals de beëindiging van de confrontatiepolitiek met Maleisië en het weer lid worden van de Ver enigde Naties. Soekarno moest elke keer toegeven, maar dit dualisme in de leiding van het land werd op den duur hinderlijk. Zo ook het feit dat Soekarno bleef weigeren zich openlijk duidelijk van de communistische staatsgreep te distantiëren en dat hij zich bleef uitspreken voor een (door hem) geleide democratie, zoals Indo nesië die voor de communistische staatsgreep gekend had, en die in fei te een autocratie was geweest. Bij dit alles toonde Soeharto zich nimmer een felle tegenstander van Soekarno. De „sterke man" van In donesië, zoals de Amerikaanse pers bureaus hem noemen, probeerde al tijd op rustige, beschaafde wijze zijn weg te gaan, zonder Soekarno voor het hoofd te stoten. Fel tegen Soe karno gekant toonden zich veel meer mensen als generaal Nasoetion en de minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, die keer op keer zijn af treden eisten. Maar toch is Soeharto nu de man die naar voren is gekomen om Soe karno althans tijdelijk op te vol gen. Een man die zijn gehele oplei ding in Indonesië heeft gehad, vooral door de praktijk en door zelfstudie is gevormd, met een uitgesproken plichtsbesef en een duidelijk doel voor ogen; het belang van zijn land. Steeds heeft hij geweigerd mee te werken aan een staatsgreep om Soekarno af te zetten. Maar als het Volkscongres, het hoogste orgaan in het land, hem aanwijst om Soekarno op te volgen, zal hij dat doen. Hoofdzaak is voor hem dat de veranderingen op wettige wijze tot stand komen. NIEUW DELHI, 23 febr. (Reuter) De Congrespartij in India heeft bij de verkiezingen voor de staatsparle- menten zware verliezen geleden. In de staat Kerala verloor zij haar meer derheid aan de communisten en ook in Nieuw Delhi kreeg de Congrespar tij een zware klap. Een absolute meerderheid in Madh- ja Pradesj doet de in Delhi geleden nederlaag door premier Indira Gan dhi's partij echter gedeeltelijk teniet. In Delhi boekte de rechtse Jan Sangh- partij grote winst. Ook in andere sta ten leed de Congrespartij zware ver liezen, hoewel zij nog zeker schijnt van een meerderheid in het parle ment. In Radjastan verloor India s minis ter van voorlichting Raj Bahadoer met ongeveer tienduizend stemmen en in Delhi behoorden minister van huisvesting Mehr Tsjand Khanna en onderminister van spoorwegen Sjam Nath tot de verslagenen. In de Poen- jaab verloor premier Goermoekh Sing Moesafir zijn zetel in het staatsparle- ment aan een communist en in het door droogte getroffen Bihar werd eerste-minister Sahay verslagen. De stand voor het 509 leden tellen de Indiase Lagerhuis is thans als volgt; Congrespartij 21 zetels, Jan Sangh 11, andere partijen 2, onafhan- kelijken 3. MIERES, 23 febr. (Reuter) Naar schatting drieduizend mijnwerkers zijn in Asturië in staking uit solidari teit met elf collega's die zich zater- dagavond hebben opgesloten in een mijn nabij Mieres in Noord-Spanje. De elf mannen willen hiermee pro testeren tegen hun ontslag wegens het organiseren van stakingen en in het algemeen van het verwekken van ar beidsonrust. Zij hebben verklaard on der de grond te blijven totdat zij een schriftelijke garantie krijgen dat het ontslag ongedaan wordt gemaakt. Het leger van sympathiserenden heeft zich geleidelijk uitgebreid. De di rectie heeft andere mijnwerkers ver boden de mijn waar de elf mannen zich bevinden te betreden omdat er gevaar voor explosie zou bestaan. De demonstranten zouden namelijk lam pen bij zich hebben die niet geschikt zijn voor gebruik in een mijn. V erdachte dood aangetroffen NEW ORLEANS, 23 febr. (AFP, Reuter) David Ferris, een sleutel figuur in het nieuwe onderzoek, dat Officier van Justitite Garrison van New Orleans instelt naar de moord op president Kennedy, is gisteren dood in zijn woning in New Orleans aangetroffen. Garrison verklaarde op een perscon ferentie dat Ferrie klaarblijkelijk zelf moord had gepleegd. Hij was aan een hersenbloeding gestorven. De officier van justitie noemde Ferrie ,,een van de belangrijkste figuren in de geschie denis". Óns bureau had bewijzen dat SOEKARNO'S SPEL NIET UIT ZO VIEL DJAKARTA Soeharto in handen zonder dat er veel bloed hoef de te vloeien. Zelfs kon hij de „afge loste" troepen, maar nu onder andere officieren, gebruiken om elders in In donesië de actie tegen de commu nisten voort te zetten. De bedoeling van de mensen achter de staatsgreep was geweest in heel Indonesië tege lijk alle vooraanstaande militairen en hoge ambtenaren, van wie bekend was dat zij uitgesproken anti-commu nistisch waren, te vermoorden. In veel plaatsen mislukte dit, omdat hun ADVERTENTIE Frisse adem zeker van uzelf (Van een bijzondere medewerker) Het stuk dat Soekarno nu getekend heeft, zal stellig duidelijker stipuleren wat de bevoegdheden van Soeharto worden en wat er van de positie van Soekarno rest, zodat niet opnieuw twijfel kan ontstaan. Duidelijk is dat de werkelijke macht in Indonesië voortaan ook officieel bij Soeharto be rust: in elk geval tot de verkiezin gen van volgend jaar. Het heeft een hele tijd geduurd voor het zover was. De geschiedenis van Indonesië kent tal van perioden. Die van de strijd om de onafhankelijkheid van 1945 tot 1950. Daarna die van een voorzichtig democratisch bewind van 1950 tot 1959. Daarna de „geleide democra tie" van president Soekarno, die in feite neerkwam op een autocratisch bewind. In de jaren 1959-1965 was Soe karno alleenheerser in zijn land. Par tijen die hem niet goedgezind waren, werden verboden, kranten gebreideld. Hij duldde geen kritiek. Vele van zijn tegenstanders kwamen in de gevan genis, zonder dat ooit duidelijk' een beschuldiging tegen hen werd uitge bracht. Aan de opbouw van het land werd nauwelijks iets gedaan, maar aan buitenlandse reizen met een enorm gevolg en de bouw van kost bare monumenten, hotels en andere prestige-objecten werden schatten uit gegeven. Daarin kwam verandering op 30 september 1965. Vóór die datum had Soekarno zich voortdurend ingespan nen voor de verwezenlijking van zijn ideaal NASAKOM: een broederlijke samenwerking van nationalisten, gods- dienstigen en communisten. Daarmee miskende hij ie communisten, die geen gedeelde macht wensten, maar bleven streven naar de alleenheer schappij. Toen Soekarno een hersen bloeding kreeg en urenlang bewuste loos lag, voelden zij niet lang meer te moeten wachten. In de nacht van 30 september op 1 oktober 1965 deden zij hun greep naar de macht. Een staatsgreep die mislukte en in het te gendeel verkeerde. In heel Indonesië werd een felle vervolging van de communisten ingezet. Een vervolging waar Soekarno ook toen nog niet ach terstond. Daarna begon zich geleidelijk een overgang te voltrekken. Aanvankelijk veranderde er weinig: dezelfde rege ring bleef regeren in Djakarta. Maar de kracht van het leger dat onder leiding kwam te staan van generaal Soeharto was toegenomen. Verschei dene territoriale commandanten ver boden op eigen gezag in hun gebied de communistische partij en haar nevenorganisaties. Studenten be gonnen te demonstreren om te eisen dat de communistische partij officieel in heel Indonesië verboden zou wor den en om de berechting te eisen van zulke figuren als Soekarno's rechter hand, minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio. Soekarno probeerde zijn greep op de situatie terug te krijgen door op 21 februari 1966 zijn minister van defen sie, generaal Nasoetion, die tevens stafchef van de strijdkrachten was, te ontslaan. Dat leidde echter tot zulke heftige demonstraties tegen Soekarno dat deze een dag later zijn uitvoeren de bevoegdheden overdroeg aan Soe harto: het besluit dat hij later loo chende. OOK TOEN GAF SOEKARNO de strijd nog niet op. Telkens weer gaf hij blijk dat hij de terugkeer wenste van de (door hem) geleide democra tie\ Hij kon niet verhinderen dat op 18 maart vijftien van zijn ministers gearresteerd werden en dat zijn rege ring herschikt werd. Daarop volgde de vrijlating van vele van zijn poli tieke vijanden, mensen zoals Roem, Natsir, Sjarifoeddin, Boerhanoeddin Harahap, enz. Soekarno's lijfwacht, het regiment Tjakrabirawa, bestaan de uit hem zeeT toegenegen militai ren, werd ontbonden. Maar Soekarno bleef vasthouden aan een terugkeer naar zijn oude macht. Op de duur werd de regering van Soeharto tie voortdurende tegenwer king van Soekarno echter beu. Zij wil de af van de vreemde situatie waar bij Soekarno zich behalve president ook minister-president noemde, ter wijl Soeharto de omslachtige titel voorzitter van het presidium van het kabinet" had. Ook zocht men in Soekarno misschien wel een zondebok voor de moeilijke economische positie van Indonesië, waartoe het beleid in de periode van Soekarno's solo-bewind uiteraard veel had bijgedragen. Een handicap voor de tegenstanders van Soekarno vormde hierbij het feit dat zij niets wilden doen dat ongrond wettig was. Van een staatsgreep kon dus geen sprake zijn. Het Volkscon gres zou Soekarno moeten afzetten, óf deze zou zelf moeten terugtreden Het is uiteindelijk het laatste gewor den, zij het ook nu nog niet volledig Indonesië zou Indonesië niet meer zijn als het zijn problemen niet met een compromis (desnoods een afgedwon gen compromis!) wist op te lossen, CAIRO, 23 febr. (AFP) In Trak is kortgeleden een „reactionair en im perialistisch" komplot tegen de regering aan het licht gekomen, zo heeft het (Egyptische) persbureau van het Mid den-Oosten gemeld. Het had uit be trouwbare kringen in Bagdad verno' men dat de samenzweerders, met steun van koning Feisal van Saoedi- Arabië, Koning Hoessein van Jorda nië en de „Iraq Petroleum Company" in het noorden van het land een eigen regring wilden uitroepen. hij betrokken was bij de gebeurtenis sen, die leidden tot de moord op pre sident Kennedy. Wij hadden besloten Ferrie volgende week te arresteren. Wij hebben te lang gewacht, aldus Garrison. Lijkschouwer dr. Nicholas Chetta zei tijdens de persconferentie dat er een briefje in de kamer van Ferrie was gevonden. De inhoud ervan wilde hij niet bekend maken, maar hij verklaar de, dat hij onder meer op grond van het geschrevene een nader onderzoek naar de mogelijkheid van zelfmoord wenst. Ferrie had kortgeleden tot een vriend gezegd dat hij neerslachtig was en een einde aan zijn leven wilde maken. Vorige week zaterdag toen hem ge vraagd werd waarom Garrison in hem geïnteresseerd was, zei Ferrie, die par ticulier detective was, „vermoedelijk ben ik aangeduid als bestuurder van een ontsnappingsvliegtuig in een met zorg uitgewerkte samenzwering om Kennedy te vermoorden". Zaterdag zei Ferrie dat hij met twee vrienden naar Texas was gereden op de dag dat Kennedy om het leven werd gebracht. „We gingen naar Hous ton, Galveston en toen terug naar Alexandria in Louisiana". Bij zijn te rugkeer in New Orleans was hij op het kantoor van de officier van jus titie ondervraagd. Vorig jaar novem ber was hij weer op het kantoor ont boden waar men hem had ondervraagd over hetgeen hij gedaan had in de week van de moord op Kennedy. Inmiddels is in Pensacola (Florida) de opgraving verzocht van het stoffe lijk overschot van Thomas Killam, die eveneens in verband is gebracht met de moord op Kennedy en die later onder verdachte omstandigheden om het le ven kwam. Killam werd op 17 maart 1964 dood aangetroffen met diepe sne den in hals en keel, die waren ver oorzaakt door glas. De politie meende dat hij zelfmoord had gepleegd, maar de gerechtelijke arts sprak van een ongeluk. Zijn broer heeft nu om een nader onderzoek gevraagd. Volgens het blad „News Journal" woonde Killam in Pensacola met een zekere Jack Carter, een oud vriend van Lee Harvey Oswald, de vermoe delijke moordenaar van Kennedy. Naar Killams broer zei, woonde Thomas ten tijde van de moord in Dallas, maar was hij naar Florida gekomen om zich voor zijn achtervolgers te verbergen, aldus het blad. Twee dagen voor zijn dood had Thomas tot zijn broer ge zegd: „ik ben ten dode opgeschreven. Ik ben het vluchten moe, ik zal niet verder gaan". -- f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 9