DE MAASBODE CONCLUSIE VAN INFORMATEUR Zijlstra nu ook formateur? JAMIN Vandaag DE TIJD Nog kweken en'lis lente Rath Doodeheefver weekend-systeem Zöpf 9 jaar5 Hanoi blijft doorvechten Vrijmoedig commentaar RAADSELS ROND MOORD OP KENNEDY 1 Storm raast door Europa GERTRUD SLOTTKE BEDREIGD Aanlegsteiger van fS min. in Europoort Getuige verdwijnt en duikt weer op YELE DODEN EN VERMISTEN ELISABETH BAS 34 ets. neem er de tijd voor eu verder de maasbode Dan vraagt iedereen om het nieuwste r&d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1967 is nü at uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I HO TSJI MINH Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Ar on Rotterdam, vrijdag 24 februari 1967 MEER BEWOLKING 122e JAARGANG No. 39562 J ^EN HAAG, 24 febr. In- rï rliateur dr. Zijlstra meent dat e WdA zichzelf buiten de kabi- l^sinformatie heeft gezet. Hij ,eHt dit af uit het antwoord van ''actieleider Den Uyl op het me- f^randum. De reacties van de rodere fractie-voorzitters heb- de informateur duidelijk ge haakt dat de basis aanwezig is ,°°r de formatie van een kabinet steunt op de KVP, VVD. ARP en CHU. pinda rots jes Snelle formatie Lr W. HARSTER MÜNCHEN, 24 febr. Het Schwurgericht in München heeft vanmorgen de drie verdachten in het grote Nazi-proces, Harster, Zöpf en Slottke, alle drie tot tuchthuisstraffen veroordeeld voor medeplichtigheid aan de moord op tienduizenuen Neder landse Joden. MOORD KENNEDY Er is aanleiding tot vergelijking tussen de nacht van Schmelzer en de informatie-Zijlstra. Bij heide ge beurtenissen hebben de socialisten geen stap verzet om de andere par tijen tegemoet te komen. Het had anders kunnen lopen. Nu dat niet het geval is zou er wel eens spoedig een kabinet kunnen komen. Wij menen dat de argumenten voor het premierschap van de heer Zijlstra na deze informatie sterker zijn dan ooit. Door de wijze waarop deze in formatie verlopen is verspringt het accent van de econoom-Zijlstra naar de politicus-Zijlstra. Wie breekt moet lijmen, heet het bij kabinets- crises. Iets soortgelijks zou men kun nen zeggen van een informateur, die door zijn procedure de schijn gewekt heeft meer dan registrerend aan de totstandkoming van een nieuwe regeringscombinatie en een nieuwe oppositie bijgedragen te heb ben. DE TIJD Meer bewolking met plaatselijk re gen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON op: 7.38 onder: 18.09 MAAN op: 17.46 onder: 8.04 Basis aanwezig voor regering met WD ADVERTENTIE onze parlementaire redactie) In zijn conclusie op de antwoorden an de fractieleiders zegt dr. Zijlstra: '■Voor de heer Den Uyl is een overleg °ver punten van het regeringsprogram- ïpa met de informateur alleen moge- 'Jk indien de informateur eerst gekO' ADVERTENTIE melk en puur wan duur we! heerlijk 14 pagina s Op pagina 5 vandaag aandacht voor cl geschenk van de Boekenweek «oor dè uitgave van die week en "oor een roman, vertaald uit het ngels, maar geschreven door Jan de lartog. in Amerika werd eijn ro- "lan uitgekozen als boek van de Tiaand. de omroepwet blijft het suk kelen. Nu durft nóg niemand met volledige zekerheid te zeggen, dat dij er door komt. Want in de Eerste Kamer deed een socialist net, of zijn fractie ook tegen zal stemmen. Zie pagina 3. piet Zwanenburg, coach van de Ne derlandse damesschaatsploeg is van morgen met zijn pupillen naar In- jmll Vertrokken. Hij zal daar Stien Kaiser steunen in haar jacht op ^ei'eldrecords, die zeker binnen haar ereik liggen. Op de valreep ver- aWe hij onze verslaggever FRANS "PELS over zichzelf; over zijn rijf ver en en iets over zijn werk. Zle Pagina 7. DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker en drs. A. J. Cuppen KANTOREN: Rotterdam, Schledam- sevest 111. Tel. redactie en admi nistratie: 14 20 11; redactie na 17 30 uur; 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam; 2 28 84. ®EZorginG: afdeling lezersservice tot 19.30 uur. tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week ƒ1,—, mCmaand f4'40 (van 1 februari i af), per kwartaal 13.— Wan 1 apri| 1967 af) exc|usief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: &E TIJD/DE MAASBODE oo cent per millimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage ,5 cent per millimeterhoogte; '5 cent voor familieberichten. ontracttarieven op aanvraag. zen heeft voor een regeringscombina tie met de Partij van de Arbeid. Deze weg is voor de informateur onbegaan baar. Door het stellen van deze eis vooraf schakelt de PvdA zichzelf in deze fase uit", aldus dr. Zijlstra. Hij vervolgt: „De overige fractie voorzitters stellen bedoelde eisen voor af niet. Hun antwoorden op de door de informateur gestelde vragen, als mede hun beschouwingen ten aanzien van de overige punten bieden een grondslag voor de vorming van een kabinet als bedoeld in de informatie opdracht. Het is misschien niet geheel uitge sloten, dat een gedetailleerde analyse van de verkiezingsprogramma's (even tueel aangevuld met een studie van het grote aantal stukken, dat de infor mateur tijdens de informatie van tal van maatschappelijke groeperingen en organisaties ontving), de informateur zou brengen tot een aanvankelijke po litieke keuze. Zou die keuze bijvoorbeeld vallen op een kabinet met de PvdA en zonder de VVD, dan zouden in de gedachten- gang van de fractievoorzitter van de PvdA daarna wel complete program matische besprekingen kunnen begin nen. Wat hiervan ook zij, dit duurt te lang. Na alles wat recentelijk In Nederland is gebeurd en gezegd op politiek terrein is een snelle formatie noodzakelijk", aldus dr. Zijlstra. „De samenstelling van een beknopt programma in hoofdlijnen, zo vervolg de de informateur", ligt in belang rijke mate reeds besloten in het me morandum. De informateur zou, voor dat tot formatie kan worden overge gaan hier nog aanvullend en kritise rend werk kunnen verrichten. Ook op het terrein van d epersonele samen stelling van het kabinet zou de infor mateur ten behoeve van de komende formateur nog enige voorarbeid kun nen verrichten. Tenslotte zij in dit verband nogmaals de noodzaak beklemtoond van een be knopt programma. Het nieuw optre dende kabinet zal eerst in september in Troonrede en Miljoenennota zijn be leid breed kunnen ontplooien. Wanneer in de komende maanden het econo misch en financieel evenwicht verder wordt hersteld en gehandhaafd, kan op basis daarvan op vele terreinen vruchtbaar worden gearbeid, vooral ook op sociaal, cultureel en maat schappelijk gebied," aldus de heer Zijl stra in zijn schrijven aan de fractie voorzitters. In een nadere beschouwing op de antwoorden op zijn memorandum ver wijt de informatuer alle fractie-vior- zitters, dat ze zelf nauwelijks aanvul lende punten voor hét regeringspro gram hebben genoemd, maar verwe zen hebben naar hun partijprogram ma's. Dit nu is geenduidelijke grond slag voor de informatie, aldus dr. Zijl stra. De werkelijkheid in Nederland is, dat ook een zeer zorgvuldige nalyse van deze verkiezingsprogramma's op zichzelf niet leidt tot een keuze voor of tegen een bepaalde regeringscombi natie. De informateur gaat niet in op de aandrang van verschillende zijden om tot nadere uitspraken te komen over de verdeling van de financiële ruimte in het overheidsbudget. Die ruimte is beperkt, zei dr. Zijlstra, vooral ook door in het verleden genomen beslis singen. Er is derhalve niet of nau welijks ruimte voor enigerlei nieuw initiatief, tenzij men in 1968 opnieuw de belastingen zou willen verogen. (Vervolg op pagina 4) ontwerpers en fabrikanten van behang ADVERTENTIE Vijftien jaar voor Harster (Van onze speciale verslaggever) Dr. Wilhelm Harster (62), in de oor logsjaren bevelhebber van de Sicher- heitsdienst en de Sicherheitspolizei in Nederland werd veroordeeld tot vijf tien jaar. Dr. Wilhelm Zöpf (58), in dertijd leider van het Judenreferat IV B 4 in Den Haag, kreeg negen jaar en Gertrud Slottke (64), de enige vrou welijke en tevens oudste verdachte, vijf jaar. Tegen mej. Slottke, die nog altijd op vrije voeten was, nadat zij in augustus vorig jaar uit voorarrest was ontslagen, werd onmiddellijke ge vangenneming bevolen. Onder de bewakers ontstond grote verwarring, omdat niemand wist of de vrouw onmiddellijk gearresteerd zou moeten worden of dat zij nog even op vrije voeten kon blijven. Gertrud Slottke had overigens ook om andere reden een zware politiebegeleiding no dig. Na de uitspraak dromden tien tallen mensen rond haar heen, die haar toeschreeuwden „moorenares ga weg". Politiemensen namen Slottke in hun midden en leidden haar weg van de woedende, met vuisten dreigende men- cen. (Vervolg op pagina 4) DEN HAAG, 24 febr. De Caltex- Esso Maatschap in Europoort zal in juni van dit jaar beginnen met de bouw van een aanlegsteiger in de vijf de Petroleumhaven. De kosten van dit project worden geschat op 5 miljoen De nieuwe steiger zal accommoda tie bieden aan één tanker van 200.000 ton. Op de steiger zullen drie los- en laadapparaturen voor ruwe aardolie worden geplaatst en twee laadappara turen voor stookolie. De lossnelheid zal 12 miljoen liter per uur bedragen, wat betekent dat een 200.000 tons tanker binnen 19 uur kan worden gelost. De steiger zal via pijpleidingen met het tankpark van de Maatschap in Euro poort worden verbonden. Met de bouw van het project hoopt men aan het eind van dit jaar gereed te zijn. PARIJS, 24 febr. (AFP, Reuter VPIPresident Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft in een bood schap aan de Franse communistische partij verklaard dat zijn land tot het bittere einde zal blijven vechten tegen Amerikaans imperialisme", dat hij vijand-nummer één noemde van alle volkeren. NEW ORLEANS, 24 febr. (AFP, TJPI) De Amerikaan David Lewis, die als particulier detective een on derzoek naar president Kennedy's ver moedelijke moordenaar zou hebben in gesteld. en die woensdag met zijn ge zin uit New Orleans was verdwenen, is terecht. Gisteren heeft hij zich ge meld bij de officier van justitie Jim Garrison van New Orleans, Tot journalisten zei Lewis: „Ik ben niet ongerust om mijzelf, maar om mijn gezin. Er zijn misschien reeds te veel dingen over mij gezegd. Zij kennen mijn naam, zij kunnen mij ge makkelijk herkennen, zij weten waar ik werk, dus..." Lewis, die bij een busstation werkt is niet betrokken geweest bij de moord op Kennedy en daar ook niet mee in verband gebracht door Garrison, maar Lewis heeft gezegd Oswald te hebben gekend en door zijn onderzoek in ken nis te zijn gekomen van belangrijke bijzonderheden over de moord. Daar om, maatregelen vrezend, was hij vol gens zijn zeggen woensdag verdwenen. Inmiddels gaat het onderzoek voort naar de oorzaak van het plotselinge overlijden van de belangrijke verdach te David Ferrie. Volgens de gerech telijke lijkschouwing, zou Ferrie dins dagavond zijn overleden, maar een journalist van de Washington Post, George Lardner, heeft verklaard dat hij woensdagmorgen tot vier uur met Ferrie heeft zitten praten. In het in terview dat hij met Ferrie had zou deze geze-gd hebben, dat er geen com plot rond Kennedy bestond en dat Os wald de enige moordenaar is geweest. Een groep zakenlieden in New Or leans heeft een fonds in het leven ge roepen om officier van justitie Jim Garrison financieel te steunen in zijn onderzoek. ADVERTENTIE Informateur Zijlstra is zeer ge prezen over de openheid van zijn informatie. Bij hem geen geheim zinnigheid. Het kiezersvolk moet zoveel mogelijk weten wat er ge beurt. Jawel. Heeft deze openheid nu werkelijk betekenis in die zin, dat de mensen precies kunnen volgen wat er aan de band is of is het de openheid van de goochelaar? Niets in de mouwen, geen dubbele bodem en. warempel, alweer een konijn! Het begint op bet laatste te lijken en dat is ook geen wonder. Men praat zo laatdunkend over „bet ge heim van Soestdijkalsof dat een tamelijk minderwaardige opzet is; een manier om de kiezer bij de neus te vatten. Maar dat geheim van Soestdijk is vaak meer middel dan doel. Als men er buiten kon zou men bet zonder twijfel al eerder hebben gedaan. Bij de bestaande partijverhoudingen zijn tactische ma noeuvres nodig, die hun zin ver liezen als zij bij vol daglicht worden uitgevoerd. Een werkelijk open in formatie lijkt vrijwel onmogelijk. Er zijn vijf partijen, die een kabinet kunnen vormen. Twee van die par tijen willen niet met elkaar in zee, de VVD en de PvdA. Maar ze willen ook niet in de oppositie. Beide willen dus bewijzen, dat bet niet aan ben zelf ligt als dat toch zal gebeuren. Het gevolg is dan, dat de informateur van trucs be schuldigd wordt en daarmee wordt de hele, mooie openheid terugge bracht tot een politieke handigheid waarachter niet uitgesproken mo tieven en gecamoufleerde voorkeu ren schuil gaan. Noem zoiets het ge heim van Soestdijk, of bet geheim van Zijlstra. maar noem het niet „open" want dat is het niet. --y.v.v.-." Boven van links naar rechts J. D. Tippit, Lee Harvey Oswald, Jack Ruby en Tom Howard; onder William Whaley, Dorothy Kilgallen en David W. Ferrie Dit zijn zeven van de vijftien personen van wie het overlijden, al dan niet rechtstreeks, in verband staat met de moord op president Kennedy. Agent 1. D. Tippit werd waarschijnlijk door Lee Harvey Oswald neergeschoten toen hij deze trachtte te arresteren in verband met de moord, lack Ruby schoot Oswald neer „in een vlaag van verstandsverbijstering" en overleed later aan kanker. Tom Howard was een van Ruby's verdedigers. De taxichauffeur William Whaley reed Oswald na de aan slag naar diens kosthuis. De journaliste Dorothy Kilgallen had met Ruby een interview. De woensdag overleden privé-detective David W. Ferrie werd door de commissie-Warren gehoord omdat hij zich op de dag van de aanslag in Dallas bevond; het is nog steeds niet zeker of Ferrie, door de officier van justitie Garrison een „zeer voorname verdachte" genoemd, inderdaad zelfmoord heeft gepleegd. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 24 febr. De storm, die gisteren woedde en waarin soms windstoten van ongeveer honderdtwin tig kilometer per uur voorkwamen, heeft allerwegen ontreddering ge bracht. Er zijn minstens drie doden gevallen. Een Urker kotter met vijf opvarenden wordt vermist. In Hardegarijp, werd van een wo ningblok van vijf het dak gelicht. Ge- meentepersoneel was druk bezig de huizen provisorisch af te dekken toen van een tweede blok van vijf huizen het dak verdween. In Cuyk viel tij dens de storm een tuinmuur om. Een tweeëenzestigjarige man werd onder het vallend gesteente bedolven. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Op de Waal ter hoogte van Druten zonk het negenhonderd ton me tende motorschip „Spes mea", dat met grint geladen op weg was naar Rot terdam. De kapitein en zijn zoon kon den zich nog net op tijd van het snel wegzakkende schip redden. De dertig jarige vrouw van de schipper zag ech ter geen kans meer het roefje te ver laten. In Assendelft werd een eenen twintigjarige jongeman met zijn scoo ter door een windstoot tegen een in halende vrachtwagen geslingerd. Hij was op slag dood. Op de Waal bij Zaltbommel zonk het motorschip Slees- wijk Ho'lstein uit Hamburg midden in de vaargeul. De opvarenden konden zich hier redden. Ook op zee heeft het gespannen. De „Burgemeester van Kampen" acht endertig ton uit Termunten in Gro ningen heeft donderdagmiddag geseind even ten noorden van Helgoland in moeilijkheden te verkeren. Kort daar op kon de reddingboot „Adolph Berm pol" melden dat de drie opvarenden waren gered. Sindsdien is de radiover binding met deze reddingsboot echter verbroken. Hij wordt als vermist op gegeven. De „Adolph Bermpol" heeft een driekoppige bemanning. Het is een van de modernste zee-reddingbo ten van de Bondsrepubliek. Men heeft de reddingsboot inmiddels gevonden. Naar de vier bemannings leden en de drie Nederlanders wordt nog gezocht. Ten noorden van Den Helder wordt een Urker kotter, die met twee ande re op weg was naar de thuishaven, vermist. Aan boord van de UK-223 bevonden zich.vüf vissers. De storm op de Noordzee heeft in totaal waarschijnlijk aan negentien zee lieden het leven gekost. Op Urk zelf liep het tankschip „Ruth" uit Rotterdam op een dijk. Het schip was stuurloos geworden. In Zandvoort werd een auto, die op een parkeerterrein op de boulevard stond, door een windvlaag opgenomen Hij stortte vijftien meter omlaag. De vijf inzittenden kwamen er met wat builen en schrammen af. Van de Te xelse kust zijn vele meters duin weg geslagen. In Zwitserland spreekt men van de zwaarste storm van de laatste tien tallen jaren. Bij verschillende ongeluk ken kwamen er minstens zes mensen om. Voor de Duitse Noordzeekust en in Hamburg heeft een zware stormvloed gedreigd. Het water werd hoog in de Elbe opgejaagd. Ongeveer tweehonderd mensen die aan de oevers van deze rivier wonen moesten worden geëva cueerd. In Schotland en het noordoosten van Engeland raasde de wind met hon derdvijftig kilometer per uur voort. Hoe zit die open methode van Zijlstra in elkaar? Eerst wordt er gepraat. Dan volgt er een memo randum met voor iedere fractie ge lijkluidende vragen. Van het ant woord, zegt de informateur, hangt het nu af welke politieke samen stelling het kabinet moet krijgen. Mooi open, zegt men dan. Maar vergeet niet. dat er zojuist een ver kiezingscampagne is geweest waar in alle partijen hun wensen luid en breed hebben uitgemeten. Het kan voor een informateur niet moeilijk zijn een vragenlijst op te stellen waarbij één van de partijen voor het blok komt te staan, omdat zij roerloos wordt vastgepind op haar eigen verkiezingseisen. Naar onze mening is dat met de PvdA gebeurd. De vragen van de beer Zijlstra had den een sterk voorsorterend karak ter. De socialisten werden in feit* uitgenodigd hun naar links getrok ken verkiezingsprogram te wijzigen ofwel het te handhaven en zich reddeloos in de oppositie te laten drijven. Nu zeggen wij niet, dat de heer Zijlstra dit niet mocht doen. zelfs niet. dat hij het niet moest doen. Maar de gedachte, dat hij als in formateur zijn voorkeur had en dat hij zijn vragenlijst zodanig heeft in gericht, dat deze voorkeur ook ver wezenlijkt zou worden laat zich moei lijk onderdrukken. De lijn-Zijlstra heeft zich in de informatie-Zijlstra voortgezet. Eigenlijk komt het er op neer, dat de socialisten werden uit genodigd de gevolgen van hun boze daad een te sterke afzwenking naar links om te zetten in een sollicitatie naar de oppositie. Iets anders zat er zonder gezichtsverlies naar links niet op. Het is allemaal in „openheid" ge beurd, dat is waar. Maar het is niet uitgesloten, dat een andere infor mateur in even grote openheid een geheel andere vragenlijst had op gesteld. die voor de PvdA tot een ander resultaat geleid zou hebben. Onze conclusie is dus. dat de pro cedure wel open was, maar wat er aan vooraf ging veel minder, zodat openheid een zeer betrekkelijke zaak genoemd moet worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1